Elgin County Kennel Club
Sunday, August 29, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
Can GChB/MBIS Mex GCh Midnight Lady’s Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Carol Graham
Pekingese  
GCh Lionking Blaze Of Glory
Points: 327 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Carol Graham
Doberman Pinscher  
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn
Points: 283
Best Puppy In Show
Judge: Carol Graham
Welsh Terrier  
Dragonfox Something Wicked This Way Comes








Group 1 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Seasyde Casino
  Pointer   67
Group 2nd   
Ch Stonehills Naughty Constellation
  Pointer (German Short-Haired)   58
Group 3rd   
GCh Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   49
Group 4th   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   36
BPIG   
Ch Mesoka Tresor Midnight Rose Hermione
  Retriever (Golden)   5
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Patronum Circumrota Parzival First To The Key

Best Of Opposite Sex
Patronum Circumrota Lara Croft



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Patronum Circumrota Lara Croft

Open Bitch Class
1st Patronum Circumrota Lara Croft

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mio Amore Dolcetto N Rigatoni 2nd

Best Puppy In Breed
Drewsar Southern Charm



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mio Amore Dolcetto N Rigatoni 2nd

Reserve Winners Bitch
Drewsar Southern Charm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Southern Charm

Open Bitch Class
1st Mio Amore Dolcetto N Rigatoni 2nd

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
Ch Seasyde Casino

Best Of Opposite Sex
Ch Brackenmoor Royal Finest

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Soliva's Traditionally At Perryglen

Best Puppy In Breed
Perryglen's Black Label

Select Dog
Ch Perryglen's The Marshall

Select Bitch
GCh Perryglen's Making Contact


Winners Dog: (2-1-1-2)
Soliva's Traditionally At Perryglen

Senior Puppy Dog Class
1st Soliva's Traditionally At Perryglen


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Perryglen's Black Label

Reserve Winners Bitch
Perryglen's Don't Push My Buttons

Senior Puppy Bitch Class
1st Perryglen's Don't Push My Buttons

12-18 Month Bitch Class
1st Brackenmoor Queen Cleopatra

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Perryglen's Black Label

Open Bitch Class
1st Perryglen's Zipity Do Da

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 8 pts (1-3-2-3)
Ch Stonehills Naughty Constellation

Best Of Opposite Sex
Ch Schutzen's A Shot To Remember

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Shadowland Canis Salix

Best Puppy In Breed
Leaside's Blue Azalea

Select Dog
GChB Leasides Dax

Select Bitch
GCh Legacyk Justice For All


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Shadowland Canis Salix

Reserve Winners Bitch
Leaside's Blue Azalea

Senior Puppy Bitch Class
1st Leaside's Blue Azalea

12-18 Month Bitch Class
1st Fogelhund's Big Ole Betsy

Open Bitch Class
1st Shadowland Canis Salix

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
Rush's Q Bert



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rush's Q Bert

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Q Bert

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Staghorn's Makin' Mischief At Kriscoland

Best Of Opposite Sex
Castilleja's Kelsey At Fullcount

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Staghorn's Makin' Mischief At Kriscoland


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Castilleja's Kelsey At Fullcount

Reserve Winners Bitch
Castilleja's Dutchie

12-18 Month Bitch Class
1st Castilleja's Dutchie

Open Bitch Class
1st Castilleja's Kelsey At Fullcount

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Roaneden's Thunderstruck

Select Dog
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Linwood Foreign Exchange

Best Puppy In Breed
Clos Erasmus Doctor House


Winners Dog: (1-0-1-0)
Clos Erasmus Doctor House

Senior Puppy Dog Class
1st Clos Erasmus Doctor House


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GCh Cornadore Branco With Annagh

Best Of Opposite Sex
Ch Aislingcudo Is Breffni Aluinn

Select Bitch
Ch Clancuddy's Cinnamon Heart



Winners Bitch: (0-2-1-3)
Annagh's Sceolan

Reserve Winners Bitch
Aislingcudo Is Pogin Eriu

12-18 Month Bitch Class
1st Aislingcudo Is Pogin Eriu

Open Bitch Class
1st Annagh's Sceolan

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Julo's Can't Stop At One



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
RedDoor Serenade's Use Your Illusion


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
Ch Opus One Vivace Varazs

Best Of Opposite Sex
Ch Shikari She Be Fierce

Select Dog
Ch Ferngolds Empire Of The Northern Dance



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Deerrun's Moira Rose

Reserve Winners Bitch
Ourdream's Cosmic Disturbance

12-18 Month Bitch Class
1st Ourdream's Cosmic Disturbance

Bred By Exhibitor Bitch Class
2nd Ourdream's Hold My Halo

Open Bitch Class
1st Deerrun's Moira Rose

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Diana Z. Cervenychvrsku



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Diana Z. Cervenychvrsku

Reserve Winners Bitch
Sarga Spuri Spicy Szilva

Open Bitch Class
1st Diana Z. Cervenychvrsku
2nd Sarga Spuri Spicy Szilva

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Breica Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
Ch Breica King In The North

Best Puppy In Breed
Wynder's It's In The Cards

Select Bitch
Ch Almamater Queen Scarlet


Winners Dog: (2-1-1-2)
Wynder's It's In The Cards

Reserve Winners Dog
Sandyridge's Nova

Senior Puppy Dog Class
1st Wynder's It's In The Cards

Open Dog Class
1st Sandyridge's Nova


Open Bitch Class
2nd Sandyridge's Elegant Sydney





Group 2 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   41
Group 2nd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   39
Group 3rd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   38
Group 4th   
Ch Cariads Its High Time
  Whippet   33
BPIG    Hollyrood Stewart At Witsend   Deerhound (Scottish)   8
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sardula MMXX Unforgettable U



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sardula MMXX Unforgettable U

12-18 Month Bitch Class
1st Sardula MMXX Unforgettable U

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bushwacker Jagged Little Frill



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bushwacker Jagged Little Frill

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bushwacker Jagged Little Frill

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
TraJam Muckross Moment Like This

Best Puppy In Breed
TraJam Muckross Moment Like This



Winners Bitch: (1-1-2-5)
TraJam Muckross Moment Like This

Senior Puppy Bitch Class
1st TraJam Muckross Moment Like This

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Rudolf Valentino du Grand Fresnoy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Roi de France du Grand Fresnoy

12-18 Month Dog Class
1st Roi de France du Grand Fresnoy


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Abdeka's Bayaway Glendronach

Best Of Opposite Sex
Abdeka's Bayaway Glenlivet

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Abdeka's Bayaway Glendronach


Winners Dog: (1-3-0-0)
Abdeka's Bayaway Glendronach

Open Dog Class
1st Abdeka's Bayaway Glendronach


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Abdeka's Bayaway Glenlivet

Reserve Winners Bitch
Abdeka's Bayaway Glenrothes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Abdeka's Bayaway Glenlivet

Open Bitch Class
1st Abdeka's Bayaway Glenrothes
2nd Abdeka's Bayaway Glenisla

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Westwinds Sweet 'N' Spicy Q Baby ML

Best Of Opposite Sex
Palakore's Pancho


Winners Dog: (1-0-0-1)
Palakore's Pancho

Open Dog Class
1st Palakore's Pancho


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Trakehndachs Glamour Girl For Sunrise-XO


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-1-2-5)
Hollyrood Stewart At Witsend

Best Puppy In Breed
Hollyrood Stewart At Witsend


Winners Dog: (1-1-2-5)
Hollyrood Stewart At Witsend

Senior Puppy Dog Class
1st Hollyrood Stewart At Witsend


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Baileysong Now N Forever

Best Of Opposite Sex
Kalkinny Triumph Of Laislinn

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Kalkinny Triumph Of Laislinn


Winners Dog: (1-1-1-1)
Baileysong Black Granite

Open Dog Class
1st Baileysong Black Granite


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Kalkinny Triumph Of Laislinn

Open Bitch Class
1st Kalkinny Triumph Of Laislinn

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts (3-0-2-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Puppy In Breed
Nirokii Da Vinci Code At Kopera

Select Dog
GCh Cataraqui Country Classic


Winners Dog: (3-0-2-0)
Kopera's Reggie

Reserve Winners Dog
Nirokii Da Vinci Code At Kopera

Junior Puppy Dog Class
1st Nirokii Da Vinci Code At Kopera

12-18 Month Dog Class
1st Terracottas Here Comes The Sun-Kissed

Open Dog Class
1st Kopera's Reggie


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin

Best Of Opposite Sex
Ch Zahara Aindifae Al Daoud


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 8 pts (1-1-2-5)
Ch Cariads Its High Time

Best Of Opposite Sex
GCh Excel Sovereign In My Dreams

Best Of Winners: (1-1-2-5)
Shetara's Lady Marmalade

Best Puppy In Breed
Ch Inglenook's Thank You For The Music

Select Dog
Ch Wunder Forgetmenot Dream Big

Select Bitch
Ch Comar's Jinkx Monsoon


Winners Dog: (1-1-2-5)
Aureate's Sweet Reign Of Gold

12-18 Month Dog Class
1st Aureate's Sweet Reign Of Gold


Winners Bitch: (1-1-2-5)
Shetara's Lady Marmalade

Junior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Lady Marmalade





Group 3 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   63
Group 2nd   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   53
Group 3rd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   52
Group 4th   
Ch Lueldar's Across The Pond To Spiritrun
  Alaskan Malamute   48
BPIG    Snowmist's Winter Saga   Siberian Husky   3
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Indevor High On Life


Winners Dog: (1-0-0-0)
Indevor High On Life

Open Dog Class
1st Indevor High On Life


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Lueldar's Across The Pond To Spiritrun

Best Of Opposite Sex
Ch Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Lueldar's Across The Pond To Spiritrun


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bearhug's Phantom Of Moonsnoe

Open Bitch Class
1st Bearhug's Phantom Of Moonsnoe

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alpenbliss Travelin Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alpenbliss Travelin Man

12-18 Month Dog Class
1st Alpenbliss Travelin Man


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hannoveria Top Gun



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Saxmark'n Stonehills Power Play

Best Of Opposite Sex
Noble Queen Boudica

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Noble Queen Boudica

Best Puppy In Breed
Knatchbull's Heart Of Gold

Select Dog
GCh Ironbull's Crown Royal


Winners Dog: (1-1-3-0)
Knatchbull's Heart Of Gold

Junior Puppy Dog Class
1st Knatchbull's Heart Of Gold


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Noble Queen Boudica

12-18 Month Bitch Class
1st Noble Queen Boudica

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
North Kingdom's Stars Aligned

Best Puppy In Breed
North Kingdom's Stars Aligned



Winners Bitch: (0-1-0-0)
North Kingdom's Stars Aligned

Junior Puppy Bitch Class
1st North Kingdom's Stars Aligned

Judge: Shirley Bell

Best Of Breed: 9 pts (3-4-2-1)
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn

Best Of Opposite Sex
Ch Ravalleses Just One Look

Best Of Winners: (3-4-2-1)
Arket's Rock E Rogue

Best Puppy In Breed
Arket's Rock E Rogue

Select Dog
Ch Legendale's Reigning Warrior


Winners Dog: (3-4-2-1)
Arket's Rock E Rogue

Reserve Winners Dog
Ravalleses James Bond 007

Junior Puppy Dog Class
1st Arket's Rock E Rogue

12-18 Month Dog Class
1st Ravalleses James Bond 007

Open Dog Class
1st Kin's V Nightflight Double Dare

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Britlinblue's In The Stars

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Britlinblue's In The Stars

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Pyrview's Don Julio Blanco

Best Of Opposite Sex
Ch Woolmarsh Yva Pyron

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Pyrview's Don Julio Blanco


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

12-18 Month Bitch Class
1st Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ultimatum Dello Goraggioso Cuore

Best Puppy In Breed
Calibre K9s Corona

Select Dog
Ch Il Drago Torrido


Winners Dog: (2-0-1-0)
Ultimatum Dello Goraggioso Cuore

Reserve Winners Dog
Calibre K9s Corona

Senior Puppy Dog Class
1st Calibre K9s Corona

Open Dog Class
1st Ultimatum Dello Goraggioso Cuore


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 11 pts (3-6-3-0)
GCh Seabury's Master Of The Hunt

Best Of Opposite Sex
Drewsar Asking For A Friend

Best Of Winners: (3-6-3-0)
Drewsar Asking For A Friend

Best Puppy In Breed
Claircreek On The Waterfront

Select Dog
Ch Fado's Tesouro Dos Sonhos


Winners Bitch: (3-6-3-0)
Drewsar Asking For A Friend

Reserve Winners Bitch
Riverwaves Time Traveller

Junior Puppy Bitch Class
1st Fado's Private Dancer
2nd Keevabay's Valiant Charm

12-18 Month Bitch Class
1st Keevabay's Island Meadow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Asking For A Friend

Open Bitch Class
1st Riverwaves Time Traveller
2nd Skipnstone's Paint It Black

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Roxanhaus' Macho Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Roxanhaus' Macho Man

Open Dog Class
1st Roxanhaus' Macho Man


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Vanderbilt's Better Be Good

Best Puppy In Breed
Vanderbilt 'n Halestorm's Chasing Summer

Select Dog
Ch Kolinka's Heart Breaker


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Snowmist's Hennessey

Best Of Opposite Sex
Sierrashope Circle Of Life

Best Puppy In Breed
Snowmist's Winter Saga

Select Dog
GCh Sophie's Pearl Dream On Tyler At Belukha



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Sierrashope Circle Of Life

Reserve Winners Bitch
Snowmist's Winter Saga

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Winter Saga

Open Bitch Class
1st Sierrashope Circle Of Life





Group 4 - Margaret Moran McQuinn Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   19
Group 2nd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   17
Group 3rd   
Ch Dralion's Man In The Mirror
  Norwich Terrier   15
Group 4th   
GCh Greentree Olympic Charm
  Soft-Coated Wheaten Terrier   12
BPIG   
Dragonfox Something Wicked This Way Comes
  Welsh Terrier   N/A
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch L'End Show Must Be Winner



Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do

Select Dog
Ch Benchmark's Best Kept Man



Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Fleet St Forged At Hampton Court


Winners Dog: (1-0-1-0)
Wenzfoxhund Pax

12-18 Month Dog Class
1st Wenzfoxhund Pax


Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Dralion's Man In The Mirror

Best Of Opposite Sex
Paradym Dont Stop Believin At Ripcord

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Dralion's Man In The Mirror

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Redrox Haslemere Heart Of Gold


Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Greentree Olympic Charm

Best Of Opposite Sex
Keepsake Glitter In The Air

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Keepsake Glitter In The Air


Winners Dog: (1-3-1-1)
Marilou's One Margarita

Open Dog Class
1st Marilou's One Margarita


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Keepsake Glitter In The Air

Reserve Winners Bitch
Farquar Orlaith Celtic Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Farquar Orlaith Celtic Star

Open Bitch Class
1st Keepsake Glitter In The Air
2nd Erinisle's Autumn Willow

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Clandara's Little Dreamer

Best Of Opposite Sex
Superbs R.e.s.p.e.c.t.

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Clandara's Little Dreamer


Winners Dog: (1-2-0-0)
Superbs R.e.s.p.e.c.t.

12-18 Month Dog Class
1st Superbs R.e.s.p.e.c.t.


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Clandara's Little Dreamer

Reserve Winners Bitch
Clandara's Maybe Baby

Open Bitch Class
1st Clandara's Little Dreamer

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfox Something Wicked This Way Comes

Best Puppy In Breed
Dragonfox Something Wicked This Way Comes






Group 5 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   43
Group 2nd   
Ch Lionheart Mi Supa Monsuta
  Japanese Chin   40
Group 3rd   
Ch CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   37
Group 4th   
GChB Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   33
BPIG   Ch Bugaboo Double Dutch   Pug   2
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
GChB Sassytails I Go Commando

Best Of Opposite Sex
NV And Valour's Bound By Twilight

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Fiery Fame Vow Of Love

Best Puppy In Breed
SassyTails The Sun King

Select Dog
Ch SassyTails The Elven Commander


Winners Dog: (3-1-2-0)
Fiery Fame Vow Of Love

Reserve Winners Dog
Jean Dark X Is Coming

Junior Puppy Dog Class
1st SassyTails The Sun King

12-18 Month Dog Class
1st Jean Dark X Is Coming

Open Dog Class
1st Fiery Fame Vow Of Love

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Onyx The Sweetest Coton

Best Puppy In Breed
Cotondeneige Elsa d'Arendelle



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Senior Puppy Bitch Class
1st Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Rockhurst's Rose Gold

Best Of Opposite Sex
Heartsdelites Lucky Charm

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Rockhurst's Rose Gold

Best Puppy In Breed
Rockhurst's Rose Gold


Winners Bitch: (2-5-0-0)
Rockhurst's Rose Gold

Reserve Winners Bitch
Willowgates Light My Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Hearts Delites' A Change Is Gonna Come
1st Rockhurst's Rose Gold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Willowgates Light My Fire
2nd Delsols Nobody Does It Better

Open Bitch Class
1st Old Havana's Forest Goddess

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Lionheart Mi Supa Monsuta

Best Of Opposite Sex
Hin Satori Dazzling Njoy


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Southcreek's Just In Case

Select Dog
Ch Queen Bless JP Winning Ticket


Winners Dog: (1-0-1-0)
Southcreek's Just In Case

Open Dog Class
1st Southcreek's Just In Case


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Holifield's Millennium Falcon

Best Puppy In Breed
Holifield's Atomic Blonde



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Holifield's Millennium Falcon

Reserve Winners Bitch
Holifield's Atomic Blonde

Junior Puppy Bitch Class
1st Holifield's Atomic Blonde

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Holifield's Millennium Falcon

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer

Best Of Opposite Sex
Lynroys U R My Everything Queen Abi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer

Best Puppy In Breed
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer

Senior Puppy Dog Class
1st Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lynroys U R My Everything Queen Abi

Canadian Bred Bitch Class
1st Lynroys U R My Everything Queen Abi

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Bugaboo Double Dutch

Best Puppy In Breed
Bugaboo Double Dutch



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Bugaboo Double Dutch

Reserve Winners Bitch
CurlyQ's Northern Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Bugaboo Double Dutch

Open Bitch Class
1st CurlyQ's Northern Star
2nd CurlyQ's Moon And The Stars

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln

Best Of Opposite Sex
Deebet's Time To Bloom

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Deebet's Time To Shine

Best Puppy In Breed
Deebet's Time To Shine


Winners Dog: (1-1-1-0)
Deebet's Time To Shine

Senior Puppy Dog Class
1st Deebet's Time To Shine


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Deebet's Time To Bloom

Senior Puppy Bitch Class
1st Deebet's Time To Bloom

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Rigair Blossom Iris

Best Puppy In Breed
Turrin Pixie Dancing Under Moonlight



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Rigair Blossom Iris

Reserve Winners Bitch
Turrin Pixie Dancing Under Moonlight

Senior Puppy Bitch Class
1st Turrin Pixie Dancing Under Moonlight
2nd Turrin Daisy Waving Under Sunlight

12-18 Month Bitch Class
1st Rigair Blossom Iris





Group 6 - Margaret Moran McQuinn Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Invictus Boston Sancho Panza
  Boston Terrier   38
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin
  Chinese Shar-Pei   37
Group 3rd   
GCh Hibiscus Fire And Ice
  Shiba Inu   33
Group 4th    Purrkees Let The Games Begin   Keeshond   32
BPIG   
GCh Hibiscus Fire And Ice
  Shiba Inu   3
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Invictus Boston Sancho Panza



Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
Ch Delenclos Kingfair Newton

Best Of Opposite Sex
Pelee Bulldacious Doing Time

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Pelee Bulldacious Doing Time

Best Puppy In Breed
Aldar N Muir The Devil Within

Select Bitch
Ch Starlight Storm Topbrass


Winners Dog: (1-4-1-2)
Starlight Serenity Now

Senior Puppy Dog Class
1st Starlight Serenity Now


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Pelee Bulldacious Doing Time

Reserve Winners Bitch
Aldar N Muir The Devil Within

Junior Puppy Bitch Class
1st Aldar N Muir The Devil Within

Senior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Rocyn's Audacity

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Topbrass Southern Comfort

Open Bitch Class
1st Pelee Bulldacious Doing Time

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin

Best Of Opposite Sex
Ch Periwrinkles Wild At Heart

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Siosalach's Kick It Up A Notch

Best Puppy In Breed
Siosalach's Kick It Up A Notch


Winners Dog: (1-1-1-1)
Siosalach's Kick It Up A Notch

Senior Puppy Dog Class
1st Siosalach's Kick It Up A Notch


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Periwrinkles Proud Mary

Junior Puppy Bitch Class
1st Periwrinkles Proud Mary

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Brightspot Banchory I'll Have Another

Best Of Opposite Sex
Ch Hallmark's Shantay You Stay

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Brightspot Banchory I'll Have Another

Best Puppy In Breed
PaisleyPella Oh What A Save


Winners Bitch: (1-2-0-1)
PaisleyPella Oh What A Save

Reserve Winners Bitch
Big Creek's Raisin A Ruckus

Senior Puppy Bitch Class
1st PaisleyPella Oh What A Save

Open Bitch Class
1st Big Creek's Raisin A Ruckus

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie

Best Of Opposite Sex
Holifield's Iron Maiden

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Masino's One Hot Cookie

Best Puppy In Breed
Masino's One Hot Cookie


Winners Dog: (3-2-1-0)
Masino's One Hot Cookie

Reserve Winners Dog
Holifield's Thunderstruck

Senior Puppy Dog Class
1st Masino's One Hot Cookie

12-18 Month Dog Class
1st Stormin's He Shoots He Scores

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Holifield's Thunderstruck


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Holifield's Iron Maiden

Reserve Winners Bitch
Paris Dream Bizzy

Junior Puppy Bitch Class
1st Paris Dream Bizzy

Senior Puppy Bitch Class
1st Holifield's Iron Maiden

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Purrkees Let The Games Begin

Best Of Opposite Sex
Keesridge's My Girl

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Purrkees Let The Games Begin

Best Puppy In Breed
Keesridge's My Girl


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Keesridge's My Girl

Reserve Winners Bitch
Rickees Hocus Pocus

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Blame It On The Rum

Senior Puppy Bitch Class
1st Rickees Hocus Pocus

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keesridge Shut Up & Drive

Open Bitch Class
1st Keesridge's My Girl

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tapestry You Forgot My Kilt!


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tapestry You Forgot My Kilt!

12-18 Month Dog Class
1st Tapestry You Forgot My Kilt!


Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Gardenpath Hallelujah d'Elegante

Best Of Opposite Sex
Crystalton Chikoda Moto Byron

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Lakeridge Spending It In Style

Best Puppy In Breed
Ch Gardenpath Hallelujah d'Elegante


Winners Dog: (1-1-0-1)
Crystalton Chikoda Moto Byron

Open Dog Class
1st Crystalton Chikoda Moto Byron


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Lakeridge Spending It In Style

Junior Puppy Bitch Class
1st Lakeridge Spending It In Style

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hibiscus Fire And Ice

Best Puppy In Breed
Hibiscus Fire And Ice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hibiscus Fire And Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Hibiscus Fire And Ice

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Schutzu's Baby Shark

Best Puppy In Breed
Schutzu's Baby Shark


Winners Dog: (1-0-0-0)
Schutzu's Baby Shark

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Schutzu's Baby Shark


Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Caballo Negro Inyas Rainbow

Best Of Opposite Sex
Underworld Precious Pink

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Caballo Negro Inyas Rainbow


Winners Dog: (3-1-0-0)
Caballo Negro Inyas Rainbow

Reserve Winners Dog
Underworlds Night Rider

12-18 Month Dog Class
1st Caballo Negro Inyas Rainbow

Canadian Bred Dog Class
1st Underworlds Night Rider

Open Dog Class
1st Ponche (Avalos)


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Underworld Precious Pink

Open Bitch Class
1st Underworld Precious Pink



Group 7 - Margaret Moran McQuinn Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   50
Group 2nd   
Ch Bellaclan The Ladies Man
  Border Collie   38
Group 3rd   
GCh Galheights Easy Rey On Makalu
  Bouvier des Flandres   34
Group 4th   
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter
  Shetland Sheepdog   32
BPIG    Kaymann's Once In A Blue Moon   Collie (Smooth)   6
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Catalyst's Hold My Beer


Winners Dog: (1-0-1-0)
Uretopia's Its Gonna Get Loud

Open Dog Class
1st Uretopia's Its Gonna Get Loud


Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
Ch Classical's Sheer Magic At Aspenvale

Select Bitch
Ch Dreamchaser La Vita A Bella


Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
Ch MNM's Double Take

Best Puppy In Breed
Chatmar View To A Kill


Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Bellaclan The Ladies Man

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Forever Magic

Best Puppy In Breed
Dreambell Malibu Barbie



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Bellaclan Forever Magic

Reserve Winners Bitch
Bellaclan Step Aside Boys

Junior Puppy Bitch Class
1st Dreambell Malibu Barbie

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan Step Aside Boys

12-18 Month Bitch Class
1st Bellaclan Forever Magic

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Galheights Easy Rey On Makalu

Best Of Opposite Sex
GCh Galheights Eli Teemu Rudy



Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Kaymann's Ragnarok

Best Of Opposite Sex
Kaymann's The Elite Of Sealore

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Kaymann's The Elite Of Sealore

Best Puppy In Breed
Blueharvest Scary Monsters


Winners Dog: (1-2-0-1)
Kaymann's The Elite Of Sealore

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kaymann's The Elite Of Sealore


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Blueharvest Scary Monsters

Reserve Winners Bitch
Blueharvest HoneyBadgrDontCare

Senior Puppy Bitch Class
1st Blueharvest Scary Monsters

Open Bitch Class
1st Blueharvest HoneyBadgrDontCare

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kaymann's Once In A Blue Moon

Best Of Opposite Sex
Kaymann's Feilim-Ri

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kaymann's Once In A Blue Moon

Best Puppy In Breed
Kaymann's Once In A Blue Moon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kaymann's Feilim-Ri

Senior Puppy Dog Class
1st Kaymann's Feilim-Ri


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kaymann's Once In A Blue Moon

Senior Puppy Bitch Class
1st Kaymann's Once In A Blue Moon

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whisperhill's Tootsie Roll Pop



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whisperhill's Tootsie Roll Pop

Canadian Bred Bitch Class
1st Whisperhill's Tootsie Roll Pop

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Best Of Opposite Sex
Blue Elks Made To Be Amazing

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Best Puppy In Breed
Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Select Dog
Ch Red Rock A Need For Speed


Winners Dog: (1-2-1-0)
Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Senior Puppy Dog Class
1st Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyon's Legend Has It


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyon's Legend Has It

Open Dog Class
1st Kyon's Legend Has It


Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Opposite Sex
Laureate Hopscotch

Best Puppy In Breed
Nitelatches Glamour Girl



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Laureate Hopscotch

Reserve Winners Bitch
Nitelatches Glamour Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Nitelatches Glamour Girl

Open Bitch Class
1st Laureate Hopscotch
2nd Crinan Not Just A Dream

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 6 pts (1-1-4-1)
GCh Stonecroft's Star Seeking

Best Of Opposite Sex
GCh Bredright Light Up The Night At Glenora

Best Of Winners: (1-1-4-1)
Fleur Rebelle Dance With Me

Best Puppy In Breed
Ch Cadwyn Silver Dreams At Glenora

Select Dog
Ch Foxlore Oliver Twist


Winners Dog: (1-1-4-1)
Fleur Rebelle Dance With Me

Open Dog Class
1st Fleur Rebelle Dance With Me


Winners Bitch: (1-1-4-1)
Dragonjoy Cotton Candy

Open Bitch Class
1st Dragonjoy Cotton Candy

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By