Prince Albert Kennel & Obedience Club
Monday, August 28, 2023 - Show-1



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: William Byrne
Australian Shepherd  
GChB Annrock's Stonehill A League Of Her Own
Points: 116 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: William Byrne
Lhasa Apso  
GChS Apsolutely Red Red Whine
Points: 83
Best Puppy In Show
Judge: William Byrne
Chinese Crested Dog  
Taja Knox Your Sox Off
Best Baby Puppy In Show
Judge: William Byrne
Doberman Pinscher  
Sharinway's In The Arms Of An Angel
Best Altered In Show
Judge: William Byrne
Spaniel (Clumber)  
GCh Tricklecreek This Kiss








Group 1 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Target's Surrounded By Your Embrace
  Weimaraner   18
Group 2nd   
GCh Tricklecreek Gran Torino
  Spaniel (Clumber)   17
Group 3rd   
GChB Keypoint's Play On Words
  Spaniel (English Springer)   16
Group 4th   
Ch Canzas Good Day Sunshine
  Retriever (Golden)   15
BPIG    Bianca's Dancing After Midnight   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ashmores The Eighth Note
  Weimaraner   0
Group 1st (Altered)   
GCh Tricklecreek This Kiss
  Spaniel (Clumber)   0
Group 2nd (Altered)   Ch Harmony's Dark Side Of The Moon   Retriever (Golden)   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bianca's Dancing After Midnight

Best Puppy In Breed
Bianca's Dancing After Midnight



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bianca's Dancing After Midnight

Junior Puppy Bitch Class
1st Bianca's Dancing After Midnight

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GCh Canzas Good Day Sunshine

Best Of Opposite Sex
Ch Taffy's Aphrodite

Best Puppy In Breed
Taffy The Yellowstone Link


Winners Dog: (3-0-1-1)
Hollykins Taking The Plunge

Reserve Winners Dog
Taffy The Yellowstone Link

Junior Puppy Dog Class
1st Taffy The Yellowstone Link

12-18 Month Dog Class
1st Canza's Irish Whiskey

Open Dog Class
1st Hollykins Taking The Plunge


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Biscay Fogo Island Harbour

Best Of Opposite Sex
Biscay Probability

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Oceanspray's Koa

Best Puppy In Breed
Biscay Probability


Winners Dog: (2-2-0-1)
Biscay Probability

Reserve Winners Dog
Torngat's Wine Not

Senior Puppy Dog Class
1st Biscay Probability

Open Dog Class
1st Torngat's Wine Not


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Oceanspray's Koa

Reserve Winners Bitch
Biscay Passage Abegweit

Open Bitch Class
1st Oceanspray's Koa
2nd Biscay Passage Abegweit

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChG Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
Viv'en Jurgapearls

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Viv'en Jurgapearls


Winners Dog: (1-2-2-0)
Genesis Of Pride And Glory

Open Dog Class
1st Genesis Of Pride And Glory


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Viv'en Jurgapearls

Reserve Winners Bitch
Valencia Jurgapearls

Open Bitch Class
1st Viv'en Jurgapearls
2nd Valencia Jurgapearls

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tricklecreek Gran Torino



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Keypoint's Play On Words



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Target's Surrounded By Your Embrace


4-6 Month Dog Class
1st Ashmores The Eighth Note






Group 2 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Introducing Ike V. Grunsven
  Basset Hound   7
Group 2nd   
GChB Winsmith The Edge At SpecialD
  Whippet   5
Group 3rd   
Ch Anubis' Theorsis At Tafita
  Pharaoh Hound   2
Group 4th   
GChB DragonPearl What If I Could Fly
  Beagle   1
BPIG   
Almawhip What Happens At Tafita
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kocar's All-Star Party   Bloodhound   0
Group 1st (Altered)   
Brystal Tafita Breeze In The Night
  Whippet   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Introducing Ike V. Grunsven

Best Of Opposite Sex
Bassetacres On A Real Good Night


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB DragonPearl What If I Could Fly







4-6 Month Bitch Class
1st Kocar's All-Star Party

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh RHK Dark Diva Zensation



4-6 Month Bitch Class
1st RHK Vastayan Light Bender

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Anubis' Theorsis At Tafita



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Winsmith The Edge At SpecialD

Best Of Opposite Sex
GChB Aikerskaill N SpecialD's New Sensation

Best Puppy In Breed
Almawhip What Happens At Tafita


Winners Dog: (1-0-1-1)
Almawhip What Happens At Tafita

Junior Puppy Dog Class
1st Almawhip What Happens At Tafita






Group 3 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bolder's Flatten The Curve
  Bullmastiff   17
Group 2nd   
GCh ConnQuest Girl Gone Bad
  Doberman Pinscher   16
Group 3rd    H2O Ruby Of Whoosh   Portuguese Water Dog   14
Group 4th    Whirlwind's A Dragons Heart   Siberian Husky   11
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group   
Sharinway's In The Arms Of An Angel
  Doberman Pinscher   0
Group 1st (Altered)   
GCh Laurado's Beat Ya To It At Sobeit
  Great Dane   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Tagcrest N Newalba's Blue Dream

Select Bitch
GChB Briante's Diamond In The Ruff



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tagcrest N Newalba's Blue Dream

Open Bitch Class
1st Tagcrest N Newalba's Blue Dream

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Bolder's Flatten The Curve



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Arcticice Qimmiq Sirius

Best Of Opposite Sex
Arcticice Qimmiq Lilium

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Arcticice Qimmiq Sirius


Winners Dog: (1-2-0-0)
Arcticice Qimmiq Sirius

12-18 Month Dog Class
1st Arcticice Qimmiq Sirius


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Arcticice Qimmiq Lilium

Reserve Winners Bitch
Akiak's Qimmiq Sakari

12-18 Month Bitch Class
1st Akiak's Qimmiq Sakari

Open Bitch Class
1st Arcticice Qimmiq Lilium

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB ConnQuest Girl Gone Bad

Select Bitch
GCh Supernova Skies Are Blue Denmel


4-6 Month Dog Class
1st Sharinway's I Am No Angel


4-6 Month Bitch Class
1st Sharinway's In The Arms Of An Angel

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Valbydane N EBD Legacy Of Dragons

Best Of Opposite Sex
Ch DanemarkNGlacier 4 Daytonas CourtneyForce



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
H2O Ruby Of Whoosh

Best Of Opposite Sex
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O



Winners Bitch: (0-2-1-0)
H2O Ruby Of Whoosh

Reserve Winners Bitch
H2O Diamond Of Whoosh

Open Bitch Class
1st H2O Ruby Of Whoosh
2nd H2O Diamond Of Whoosh

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Jury's Karma Police



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Whirlwind's A Dragons Heart

Best Of Opposite Sex
Whirlwind's Guardian Angels

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Whirlwind's A Dragons Heart

Select Bitch
GCh Sunuryk's By Request





Group 4 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   2
Group 2nd   
GCh YellowBrickRoad Bijou O'Corimar
  Cairn Terrier   1
Group 3rd   
Ch Amarantine's Warriors Poet
  Bull Terrier (Miniature)   0
Group 4th No Entry
BPIG   
Ch Amarantine's Warriors Poet
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Amarantine's Warriors Poet

Best Puppy In Breed
Ch Amarantine's Warriors Poet



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB YellowBrickRoad Bijou O'Corimar



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Blueve's First Edition







Group 5 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Sanderlin Big Bang Theory
  Miniature Pinscher   26
Group 2nd   
Taja Knox Your Sox Off
  Chinese Crested Dog   23
Group 3rd   
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto
  Chihuahua (Short Coat)   11
Group 4th   
Ch Aisle's I Am Groot
  Pug   9
BPIG   
Taja Knox Your Sox Off
  Chinese Crested Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Aisle's All In The Family   Pug   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Msfizz Code Of Honor


Winners Dog: (1-0-1-0)
Caruaidd Corrigan

12-18 Month Dog Class
1st Caruaidd Corrigan


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Rolling The Dice 2 Danetona


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 11 pts (5-5-1-1)
Taja Knox Your Sox Off

Best Of Opposite Sex
Unika Sasima

Best Of Winners: (5-5-1-1)
Taja Knox Your Sox Off

Best Puppy In Breed
Taja Knox Your Sox Off

Select Dog
GCh Halostar Go Big Or Go Home


Winners Dog: (5-5-1-1)
Taja Knox Your Sox Off

Reserve Winners Dog
Dalen Golden Ring

Junior Puppy Dog Class
1st Taja Knox Your Sox Off
2nd Dalen Golden Ring

Senior Puppy Dog Class
1st Dalen Blaze Of Glory

12-18 Month Dog Class
1st Hex's Papa's A Rolling Stone

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hex's Iconic Louis V


Winners Bitch: (5-5-1-1)
Hex's Duchess Of Firecrest

Reserve Winners Bitch
Dalen Good Girl Gone Bad

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalen Good Girl Gone Bad
2nd Wind Ziggy Stardust

Senior Puppy Bitch Class
1st Halostar Sharp Image

12-18 Month Bitch Class
1st Hex's Duchess Of Firecrest

Open Bitch Class
1st Shantel's A Star In Blue

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch HBH Oh So Good



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Decho's Living The Dream



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Sanderlin Big Bang Theory

Best Of Opposite Sex
Mightymites Painted Up Pretty

Best Puppy In Breed
Crystal's Wild N Wicked @ Mightymite



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Mightymites Painted Up Pretty

Reserve Winners Bitch
Crystal's Wild N Wicked @ Mightymite

Senior Puppy Bitch Class
1st Crystal's Wild N Wicked @ Mightymite

12-18 Month Bitch Class
1st Mightymites Painted Up Pretty

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Terramarie's Prince Of Tides

Best Of Opposite Sex
Cascadepom's Domenica Dolce

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Terramarie's Prince Of Tides

Best Puppy In Breed
Terramarie's Prince Of Tides


Winners Dog: (1-2-0-0)
Terramarie's Prince Of Tides

Canadian Bred Dog Class
1st Terramarie's Prince Of Tides


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Cascadepom's Domenica Dolce

Reserve Winners Bitch
Cascadepom's Moscato Dolce

Senior Puppy Bitch Class
1st Cascadepom's Domenica Dolce
2nd Cascadepom's Moscato Dolce

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Keja's Precious Gift

Best Puppy In Breed
Keja's Precious Gift



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Keja's Precious Gift

Reserve Winners Bitch
Houseopaws Stinker Bell

Junior Puppy Bitch Class
1st Houseopaws Stinker Bell

Senior Puppy Bitch Class
1st Keja's Precious Gift

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aisle's I Am Groot



4-6 Month Bitch Class
1st Aisle's All In The Family





Group 6 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   8
Group 2nd   
GChB Cumulus Cabochon Roaring Lion
  Bichon Frise   7
Group 3rd   
Yan Huang International China Happy Prince
  Chow Chow   6
Group 4th   
GCh SpecialD Harvest Moon
  Dalmatian   5
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group   
Timepieces Too Fat To Fly
  French Bulldog   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Cumulus Cabochon Roaring Lion



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Yan Huang International China Happy Prince


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB SpecialD Harvest Moon



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Timepieces Wicket Wilma


4-6 Month Dog Class
1st Timepieces Too Fat To Fly


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Crispim Frenchies Lyla

Open Bitch Class
1st Crispim Frenchies Lyla

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Lezerin's Joy Ride To Labelle



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Balladair's Whiskey And Pearls At Covet

12-18 Month Bitch Class
1st Balladair's Whiskey And Pearls At Covet

4-6 Month Bitch Class
1st Lezerin's The Twilight Hour

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tees Me Canadian Playboy





Group 7 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Annrock's Stonehill A League Of Her Own
  Australian Shepherd   32
Group 2nd   GCh Shelhaven Miqelon Serendipitus   Shetland Sheepdog   27
Group 3rd   
Ch Woolkin's Hello World
  Old English Sheepdog   13
Group 4th   
GChB Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
  Welsh Corgi (Cardigan)   11
BPIG    Prairiepine's Candy Girl At Whiskeyjack   Collie (Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Silvermyth Cincerlee Chorus Girl   Shetland Sheepdog   0
Group 1st (Altered)   GCh Cincerlee Simmer Dim   Shetland Sheepdog   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChEx Annrock's Stonehill A League Of Her Own

Best Of Opposite Sex
GCh Turbar's Shakin' It At Carnival

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Incognito Star Snow Winner

Best Puppy In Breed
BigRkAussies Ridge Runner

Select Dog
GCh WR Aussies Coffee To Go Graceland


Winners Dog: (1-1-2-1)
BigRkAussies Ridge Runner

Senior Puppy Dog Class
1st BigRkAussies Ridge Runner

4-6 Month Dog Class
1st Graceland's Hide The Evidence


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Incognito Star Snow Winner

Open Bitch Class
1st Incognito Star Snow Winner

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rhosown's Anchor My World



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prairiepine's Candy Girl At Whiskeyjack

Best Puppy In Breed
Prairiepine's Candy Girl At Whiskeyjack


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChB Woodside's Zita Don't Steal Me Away

Best Of Opposite Sex
Nyxon Vom Hadden Hall

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Nyxon Vom Hadden Hall

Best Puppy In Breed
Nyxon Vom Hadden Hall


Winners Dog: (1-2-0-1)
Nyxon Vom Hadden Hall

Senior Puppy Dog Class
1st Nyxon Vom Hadden Hall


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Fleetbreeze Nina Vom Reikenhaus

Reserve Winners Bitch
Nina Vom Hadden Hall

Senior Puppy Bitch Class
1st Nina Vom Hadden Hall

Open Bitch Class
1st Fleetbreeze Nina Vom Reikenhaus

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Headlines Tulsa

Best Puppy In Breed
Headlines Tulsa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Headlines Tulsa

Senior Puppy Bitch Class
1st Headlines Tulsa

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Woolkin's Hello World

Best Of Opposite Sex
Woolkin's Love, Trust And Pixie Dust

Best Puppy In Breed
Woolkin's Love, Trust And Pixie Dust



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Woolkin's Love, Trust And Pixie Dust

Junior Puppy Bitch Class
1st Woolkin's Love, Trust And Pixie Dust

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 13 pts (4-5-4-1)
GCh Shelhaven Miqelon Serendipitus

Best Of Opposite Sex
Ch Valleygems E'Time The Lightning Bolt

Best Of Winners: (4-5-4-1)
Westar Privilege

Best Puppy In Breed
Zesta Unanswered

Select Dog
GCh Emmy Simply Rhymes With Orange


Winners Dog: (4-5-4-1)
Westar Privilege

Reserve Winners Dog
Cincerlee's Urban Cowboy

12-18 Month Dog Class
1st Cincerlee's Urban Cowboy
2nd Emmy's Simply Driven

Open Dog Class
1st Westar Privilege
2nd Emmys London Fog

4-6 Month Dog Class
1st Ksara Rio Grande
2nd Cincerlee's Larger Than Life


Winners Bitch: (4-5-4-1)
Cincerlee Silvermyth That Girl

Reserve Winners Bitch
Zesta Unanswered

Senior Puppy Bitch Class
1st Zesta Unanswered

12-18 Month Bitch Class
1st Ksara Oolalyla
2nd Cincerlee Sunny Side Up

Canadian Bred Bitch Class
1st Cincerlee's Blinding Lights

Open Bitch Class
1st Cincerlee Silvermyth That Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Silvermyth Cincerlee Chorus Girl
2nd Ksara Oopsyana

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By