Cobequid Dog Club
Sunday, March 20, 2016



Related Results

Obedience

Saturday, March 19 (Obedience Trial #1)
Sunday, March 20 (Obedience Trial #2)

Rally Obedience

Saturday, March 19 (Rally Trial #1)
Sunday, March 20 (Rally Trial #2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Bill Walkey
Whippet  
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
Points: 162 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Bill Walkey
Welsh Terrier  
Regalridge Waltzing Matilda
Best Puppy In Show
Judge: Bill Walkey
Retriever (Curly-Coated)   Mistcurl's Compass Rose
Best Baby Puppy In Show
Judge: Bill Walkey
Spaniel (English Cocker)  
Bluestones Got Her Groove Back








Group 1 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ambertru's Skyfall
  Retriever (Golden)   36
Group 2nd   
Zoldmali Moka
  Vizsla (Wire-Haired)   30
Group 3rd   
GCh Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   29
Group 4th   
Ch Segre's Big Cheese at Remme
  Spaniel (English Springer)   27
BPIG    Mistcurl's Compass Rose   Retriever (Curly-Coated)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bluestones Got Her Groove Back
  Spaniel (English Cocker)   0




3-6 Month Bitch Class
1st Lova Des Vallons De La Sone


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Stannyfield's Topthat Fireball

Best Of Opposite Sex
GCh Legacyk So What's Your Point

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Stannyfield's Topthat Fireball

Best Puppy In Breed
Legacyk Cool Morning Mist


Winners Dog: (2-1-0-1)
Stannyfield's Topthat Fireball

Reserve Winners Dog
Legacyk Cool Morning Mist

Senior Puppy Dog Class
1st Legacyk Cool Morning Mist

Open Dog Class
1st Stannyfield's Topthat Fireball


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Legacyk Stannyfield Prime Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Legacyk Stannyfield Prime Time


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wildbrook's When You Dare

Best Of Opposite Sex
Wildbrook's Make A Wish

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wildbrook's When You Dare

Best Puppy In Breed
Wildbrook's When You Dare


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wildbrook's When You Dare

Junior Puppy Dog Class
1st Wildbrook's When You Dare


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wildbrook's Make A Wish

Junior Puppy Bitch Class
1st Wildbrook's Make A Wish


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sun Devil Heat Wave At Mystcurl

Best Puppy In Breed
Mistcurl's Compass Rose



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sun Devil Heat Wave At Mystcurl

Reserve Winners Bitch
Mistcurl's Compass Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Mistcurl's Compass Rose

Open Bitch Class
1st Sun Devil Heat Wave At Mystcurl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fleetwing's Anything Goes

Best Of Opposite Sex
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fleetwing's Anything Goes

Best Puppy In Breed
Fleetwing's Anything Goes


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Senior Puppy Dog Class
1st Fleetwing's Hey Good Lookin'


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fleetwing's Anything Goes

Senior Puppy Bitch Class
1st Fleetwing's Anything Goes


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Ambertru's Skyfall

Best Of Opposite Sex
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Harmony Klaasem Fashionista

Best Puppy In Breed
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star


Winners Dog: (1-3-1-1)
Rayleas Liberator

Junior Puppy Dog Class
1st Rayleas Liberator


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Harmony Klaasem Fashionista

Reserve Winners Bitch
Harmony's Graded On Top

Junior Puppy Bitch Class
1st Ambertru's Magical Quetip

12-18 Month Bitch Class
1st Harmony's Graded On Top

Open Bitch Class
1st Harmony Klaasem Fashionista


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
Ch Madabout's Apple of Our I

Best Of Opposite Sex
Ch Famous N Dandy Optimus Canis

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Doindogs Liz

Best Puppy In Breed
Eagertrieves Collision Course


Winners Bitch: (3-4-1-1)
Doindogs Liz

Reserve Winners Bitch
Doindogs Lu

Junior Puppy Bitch Class
1st Doindogs Lu
2nd Moorbern's Tartan In Amber

Open Bitch Class
1st Doindogs Liz
2nd Everwood Startop Fired Up

3-6 Month Bitch Class
1st Everwoods Sky Is The Limit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Saltydog's Marsh Runner

Best Puppy In Breed
Saltydog's Marsh Runner


Winners Dog: (1-0-0-0)
Saltydog's Marsh Runner

Senior Puppy Dog Class
1st Saltydog's Marsh Runner


3-6 Month Bitch Class
1st Kare's Back Pond Vixen


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wingset's Dream On



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wingset's Dream On

Open Bitch Class
1st Wingset's Dream On


Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Kldj's-Velcoff's Buster Brown



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Whidbey's Charleston Chew

Best Of Opposite Sex
Ch Whidbey's Kit Kat Extra Crispy




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Bluestones Got Her Groove Back


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Segre's Big Cheese at Remme

Best Of Opposite Sex
Adamants Right As Rain

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Adamants Right As Rain

Best Puppy In Breed
Adamants Right As Rain


Winners Dog: (1-3-1-0)
Ananiah's Smokin Bomb

Senior Puppy Dog Class
1st Ananiah's Smokin Bomb


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Don's Cirque du Soleil



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Don's Cirque du Soleil

Senior Puppy Bitch Class
1st Don's Cirque du Soleil


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zoldmali Moka


3-6 Month Dog Class
1st Lorokas Reign At Harbour Point


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zoldmali Moka

Open Bitch Class
1st Zoldmali Moka


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trax Double Mirage



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trax Double Mirage

Open Bitch Class
1st Trax Double Mirage


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   14
Group 2nd   
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun
  Rhodesian Ridgeback   13
Group 3rd   
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star
  Norwegian Elkhound   11
Group 4th   Ch Shillington Soft Centre   Beagle   10
BPIG    Shillington Argyle Scintilla   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shillington Silly Love Songs   Beagle   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Miloki's Abstract Art



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Miloki's Abstract Art

12-18 Month Bitch Class
1st Miloki's Abstract Art


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Shillington Soft Centre

Best Of Opposite Sex
Milroc Perfect Swing

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Shillington Argyle Scintilla

Best Puppy In Breed
Shillington Argyle Scintilla

Select Bitch
Ch Jalhar Traveller Girl


Winners Dog: (1-1-0-2)
Milroc Perfect Swing

Open Dog Class
1st Milroc Perfect Swing

3-6 Month Dog Class
1st Shillington Spotlight


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Shillington Argyle Scintilla

Junior Puppy Bitch Class
1st Shillington Argyle Scintilla

3-6 Month Bitch Class
1st Shillington Silly Love Songs


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Best Of Opposite Sex
Windspirit Romantic Hyde Away

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Best Puppy In Breed
Kinobi Overachiever At Norjon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Windspirit Romantic Hyde Away

Open Dog Class
1st Windspirit Romantic Hyde Away


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Junior Puppy Bitch Class
1st Kinobi Overachiever At Norjon


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Livewire Pencil Me In

Select Dog
GCh Wiretaps One Cool Cat



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun

Select Bitch
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   25
Group 2nd   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   24
Group 3rd   
GCh Mi-Ti's What Dreams May Come
  Doberman Pinscher   22
Group 4th   
Ch Wanderweg's Jolly Jumper
  Leonberger   21
BPIG    Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Gabriel von der Maburg

Best Of Opposite Sex
Brylei iz Bolshogo Doma

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Brylei iz Bolshogo Doma


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bernova James Bond

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bernova James Bond


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Brylei iz Bolshogo Doma

Reserve Winners Bitch
Bernova Just Wanna Win

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bernova Just Wanna Win

Open Bitch Class
1st Brylei iz Bolshogo Doma


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Briley's Wild As The Wind




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Select Dog
Ch Maribelle's Get On Your Boots




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Credi Del Ecousse


Winners Dog: (1-0-0-0)
Credi Del Ecousse

Open Dog Class
1st Credi Del Ecousse



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mi-Ti's What Dreams May Come




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Best Of Opposite Sex
Riverwest Bojangles

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Riverwest Becca


Winners Dog: (1-1-0-0)
Riverwest Bojangles

Open Dog Class
1st Riverwest Bojangles


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Open Bitch Class
1st Riverwest Becca


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Of Opposite Sex
Britlinblue Dancin in the Moonlite

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Britlinblue Dancin in the Moonlite

Best Puppy In Breed
Tonquin Time At Britlinblue

Select Bitch
Ch Britlinblues Walking On Sunshine


Winners Dog: (2-2-0-2)
Britlinblue Dancin in the Moonlite

Reserve Winners Dog
CasaBali's Bow N Arrow

12-18 Month Dog Class
1st Britlinblue Dancin in the Moonlite

Open Dog Class
1st CasaBali's Bow N Arrow


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Shorelines East West Shameless

Reserve Winners Bitch
Tonquin Time At Britlinblue

Junior Puppy Bitch Class
1st Tonquin Time At Britlinblue

Open Bitch Class
1st Shorelines East West Shameless


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wanderweg's Jolly Jumper




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alegup's Hero Of Bishop Falls

Best Puppy In Breed
Alegup's Hero Of Bishop Falls


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alegup's Hero Of Bishop Falls

Junior Puppy Dog Class
1st Alegup's Hero Of Bishop Falls



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Trojan's New Girl in Town

Best Puppy In Breed
Trojan's New Girl in Town



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Trojan's New Girl in Town

Reserve Winners Bitch
Stonerose Take It on Faith

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonerose Take It on Faith

Senior Puppy Bitch Class
1st Trojan's New Girl in Town


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt

Best Of Opposite Sex
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Puppy In Breed
Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt

Reserve Winners Bitch
O'Blako's Desert Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt

Open Bitch Class
1st O'Blako's Desert Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Skansen's Big Girls Don't Cry

Best Of Opposite Sex
Trieste's Dynamic Duo

Best Puppy In Breed
Trieste's Dynamic Duo


Winners Dog: (1-0-0-1)
Trieste's Dynamic Duo

Junior Puppy Dog Class
1st Trieste's Dynamic Duo



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st   
Regalridge Waltzing Matilda
  Welsh Terrier   22
Group 2nd   
Torum's Calico Jack At Irisblu
  Kerry Blue Terrier   21
Group 3rd   
Kalimar's Breton Belle
  Soft-Coated Wheaten Terrier   20
Group 4th    Gateway's Havenshire Sweet Dreams   Cairn Terrier   19
BPIG    Gateway's Havenshire Sweet Dreams   Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Caudlewood Nature's Echo
  Parson Russell Terrier   0
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Hollytroy's Wynn Dixie

Best Puppy In Breed
Hollytroy's Wynn Dixie



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Hollytroy's Wynn Dixie

Reserve Winners Bitch
Regalridge Chesapeake Charm

Junior Puppy Bitch Class
1st HollyTroy's What a Pretty Face ChanTilly

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollytroy's Wynn Dixie

Open Bitch Class
1st Regalridge Chesapeake Charm


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maybush Red G'Day Shayla


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Comberdown Finnegan

Best Of Opposite Sex
Brightrain's Irish Eyes

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Firelands Felek At Jansim


Winners Dog: (1-1-1-0)
Firelands Felek At Jansim

Open Dog Class
1st Firelands Felek At Jansim


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Brightrain's Irish Eyes

12-18 Month Bitch Class
1st Brightrain's Irish Eyes


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca

Best Of Opposite Sex
Bayhills Inawhirl At Beansidhe

Best Puppy In Breed
Bayhills Inawhirl At Beansidhe


3-6 Month Dog Class
1st Notorious Blackjack


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bayhills Inawhirl At Beansidhe

Junior Puppy Bitch Class
1st Bayhills Inawhirl At Beansidhe


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gateway's Havenshire Sweet Dreams

Best Puppy In Breed
Gateway's Havenshire Sweet Dreams



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gateway's Havenshire Sweet Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Gateway's Havenshire Sweet Dreams


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch InStyle's Last Hero Standing

Best Of Opposite Sex
Trollhattan's Katrina Two

Best Puppy In Breed
Trollhattan's Katrina Two



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Trollhattan's Katrina Two

Reserve Winners Bitch
Trollhattan's Katy Terri

Senior Puppy Bitch Class
1st Trollhattan's Katrina Two
2nd Trollhattan's Katy Terri


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Wyredj U Know I Know How Kreuzritter

Best Puppy In Breed
Wyredj U Know I Know How Kreuzritter


Winners Dog: (2-0-0-0)
Wyredj U Know I Know How Kreuzritter

Reserve Winners Dog
Dragonfox Inxs At Kreuzritter

Junior Puppy Dog Class
1st Dragonfox Inxs At Kreuzritter

Senior Puppy Dog Class
1st Wyredj U Know I Know How Kreuzritter



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Trumphill's Ticadeeboo

Best Of Opposite Sex
Caudlewood Clyde's Last Legacy

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Trumphill's Ticadeeboo

Best Puppy In Breed
Trumphill's Ticadeeboo


Winners Dog: (1-4-0-0)
Caudlewood Clyde's Last Legacy

Senior Puppy Dog Class
1st Caudlewood Clyde's Last Legacy


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Trumphill's Ticadeeboo

Reserve Winners Bitch
Caudlewood Scotiafox By Design

Senior Puppy Bitch Class
1st Trumphill's Ticadeeboo
2nd Blackbriar Hidden Treasure

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caudlewood Scotiafox By Design
2nd Caudlewood Sheza Lil Diva

3-6 Month Bitch Class
1st Caudlewood Nature's Echo


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kalimar's Breton Belle




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regalridge Waltzing Matilda



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regalridge Waltzing Matilda

Open Bitch Class
1st Regalridge Waltzing Matilda


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Risha Heir Of The Dog
  Yorkshire Terrier   11
Group 2nd   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   10
Group 3rd   
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese   9
Group 4th   
Ch Rockhurst Knockout
  Havanese   8
BPIG   
Mightymites Dragon Heart
  Miniature Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
IslandGems Takeashotof Bailey
  Toy Fox Terrier   0
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonetree Mischief At SuShine




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sandees Tumbleweed Griffin




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Rockhurst Knockout

Best Of Opposite Sex
Christa's Jumpy Clown Corvette

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Prairiwind's Amor de Mi Vida

Best Puppy In Breed
Rockhurst N Wysteria's Beatlemania


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Prairiwind's Amor de Mi Vida

12-18 Month Bitch Class
1st Prairiwind's Amor de Mi Vida


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mightymites Dragon Heart

Best Puppy In Breed
Mightymites Dragon Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mightymites Dragon Heart

Junior Puppy Dog Class
1st Mightymites Dragon Heart



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chriscendo Connoisseur




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st IslandGems Takeashotof Bailey


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Fwaggles 200th Time's The Charm

Best Puppy In Breed
Ch Fwaggles 200th Time's The Charm



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Risha Heir Of The Dog




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   16
Group 2nd    Halo's Journey To Victory Lane   Shih Tzu   15
Group 3rd   
Magisterial's Vienna In Bloom
  Poodle (Standard)   13
Group 4th   
Ch Bijzondere Wilhelmina of James
  Keeshond   9
BPIG    Halo's Journey To Victory Lane   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Karendon's The Pied Piper
  French Bulldog   0
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bramley's Big Bad Leroy Brown




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit

Best Of Opposite Sex
Topbrass Windridge Listen Up

Best Puppy In Breed
Topbrass Windridge Listen Up



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Topbrass Windridge Listen Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Topbrass Windridge Listen Up


Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Master Yoda (Velasco)



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Mapti's Vinyl Cafe

Best Of Opposite Sex
Atalaya's Sweet Lola Pop

Best Puppy In Breed
Atalaya's Sweet Lola Pop


3-6 Month Dog Class
1st Karendon's The Pied Piper


Winners Bitch: (0-4-1-0)
Atalaya's Sweet Lola Pop

Reserve Winners Bitch
Kingfriend Miss Martha

Senior Puppy Bitch Class
1st Kingfriend Miss Martha
2nd Jayron's MissB Haven

12-18 Month Bitch Class
1st Monet's Worth The Wait

Canadian Bred Bitch Class
1st Atalaya's Sweet Lola Pop


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dunroamin Kurios Pinsha

Best Puppy In Breed
Dunroamin Kurios Pinsha


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dunroamin Kurios Pinsha

Junior Puppy Dog Class
1st Dunroamin Kurios Pinsha



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bijzondere Wilhelmina of James




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Magisterial's Vienna In Bloom

Best Of Opposite Sex
Tudorose Smooth Sailing

Best Of Winners: (1-2-0-1)
K-Lar's Hallelujah For Kahlua To Bijou

Best Puppy In Breed
Ch Magisterial's Vienna In Bloom


Winners Dog: (1-2-0-1)
Tudorose Smooth Sailing

Senior Puppy Dog Class
1st Tudorose Smooth Sailing


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Halo's Journey To Victory Lane

Best Of Opposite Sex
Halo's New Journey To Opal's

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Halo's Journey To Victory Lane

Best Puppy In Breed
Halo's Journey To Victory Lane


Winners Dog: (1-1-0-0)
Halo's Journey To Victory Lane

Senior Puppy Dog Class
1st Halo's Journey To Victory Lane


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Halo's New Journey To Opal's

Senior Puppy Bitch Class
1st Halo's New Journey To Opal's


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Blackcrest's Up In Smoke
  German Shepherd Dog   32
Group 2nd   
GCh Paray's Fabulousity
  Shetland Sheepdog   26
Group 3rd    Copperridge's Shamelessly Rich   Australian Shepherd   17
Group 4th   
GCh Vastgota Nova Mayflower ST
  Swedish Vallhund   13
BPIG   
Paray's Poshest
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Starwoods In Living Colour   Australian Shepherd   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Agassiz N Austlyn Heading East

Best Of Opposite Sex
GCh Agassiz's Come From Away

Best Puppy In Breed
Agassiz N Austlyn Heading East



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Agassiz N Austlyn Heading East

Senior Puppy Bitch Class
1st Agassiz N Austlyn Heading East


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Copperridge's Shamelessly Rich

Best Of Opposite Sex
GCh Sunnyrain Sequel To A Dream

Best Puppy In Breed
Ch Risingstar's Take Two

Select Dog
Ch Risingstar's Take Two


3-6 Month Dog Class
1st Malka's Class Act


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Hpnotiq's Let The Race Begin



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepillar's Steel Grey




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bannerstone Highcroft Spirit

Best Of Opposite Sex
Cardross Chain Reaction

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bannerstone Highcroft Spirit

Best Puppy In Breed
Bannerstone Highcroft Spirit


Winners Dog: (2-1-0-0)
Cardross Chain Reaction

Reserve Winners Dog
Cardross Colorado

Junior Puppy Dog Class
1st Cardross Chain Reaction
2nd Cardross Colorado


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bannerstone Highcroft Spirit

Junior Puppy Bitch Class
1st Bannerstone Highcroft Spirit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet

Best Of Opposite Sex
Cardross Grinning Streak

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Cardross Grinning Streak

Best Puppy In Breed
Cardross Grinning Streak


Winners Dog: (2-1-0-1)
Cardross Grinning Streak

Reserve Winners Dog
Cardross Play To Win

Senior Puppy Dog Class
1st Cardross Grinning Streak

Open Dog Class
1st Cardross Play To Win


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Cardross Sparks Fly

Senior Puppy Bitch Class
1st Cardross Sparks Fly


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Ch Blackcrest's Up In Smoke

Best Of Opposite Sex
Toska vom Troyan Schloss

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Toska vom Troyan Schloss

Best Puppy In Breed
Toska vom Troyan Schloss

Select Dog
GCh Pacco von Micurs


Winners Dog: (2-2-2-0)
Sir Vhektor V Mowatt

Reserve Winners Dog
Chico Von Micurs

Junior Puppy Dog Class
1st Sir Vhektor V Mowatt

Open Dog Class
1st Chico Von Micurs

3-6 Month Dog Class
1st Riverryan Finn Tin Tin


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Toska vom Troyan Schloss

Reserve Winners Bitch
Wild Wind Red Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Toska vom Troyan Schloss
2nd Wild Wind Red Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Stonepillar's Aloysius




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
GCh Paray's Fabulousity

Best Of Opposite Sex
Paray's Poshest

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Paray's Poshest

Best Puppy In Breed
Paray's Poshest

Select Dog
Ch Grandgables No Time To Chill

Select Bitch
GCh Lyricisle's Ruby Red Dress


Winners Dog: (1-4-2-2)
Talisker's Ray Of Light

Open Dog Class
1st Talisker's Ray Of Light


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Paray's Poshest

Reserve Winners Bitch
Shelhaven Top Sider

Junior Puppy Bitch Class
1st Shelhaven Top Sider

Senior Puppy Bitch Class
1st Paray's Poshest

12-18 Month Bitch Class
1st Truespirits Nikkilen Starshine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lyricisle's Juicy Couture


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vastgota Nova Mayflower ST




Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By