Thousand Islands Kennel & Obedience Club
Sunday, August 20, 2023



Related Results


Results courtesy of:

-- Kassy McCartney --
MBIS MRBIS Can GCHS GCHex Am GCH Especially Classic Couture TD
"Versace"
Breeder/Owner: Yvonne van Wyk
Handler in Canada: Kassy McCartney


Best In Show
Judge: Jean-Louis Blais
Spaniel (English Cocker)  
GChEx Especially Classic Couture
Points: 231 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jean-Louis Blais
Havanese  
GChEx Oeste's Askin For Kisses
Points: 187
Best Puppy In Show
Judge: Jean-Louis Blais
Welsh Corgi (Pembroke)  
Cymry Mariner's Legacy
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jean-Louis Blais
Border Terrier   Baytree's Branston Pickle And Cheese
Best Altered In Show
Judge: Jean-Louis Blais
Retriever (Labrador)  
Ch Oaksill Ella Enchanted
Best Owner Handled In Show
Judge: Jean-Louis Blais
Pug   Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon








Group 1 - Jean-Louis Blais Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   43
Group 2nd   
GChS Madilane's Northern Light
  Spaniel (American Cocker)   40
Group 3rd    Midnightblue The Dark Crystal   Setter (Irish)   39
Group 4th   
Sarga's Famous Jazmin
  Vizsla (Wire-Haired)   36
BPIG   
Danrich's Action Plan
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Leaside Skypoint's Dolla Dolla Bills Y'all   Pointer (German Short-Haired)   0
Group 1st (Altered)   
Ch Oaksill Ella Enchanted
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Northrock's Qua Patet Orbis



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
GChB Leaside's Life Goes On

Best Of Opposite Sex
Ch Chrishelle's A Girl Worth Fighting For

Best Of Winners: (1-2-3-2)
Evoslo De Dancas

Best Puppy In Breed
Sevenstars Ruby Jubilee

Select Dog
GChB Jaegersmann N Lombardie Starry Knight

Select Bitch
Ch De Lombardie To The Moon & Back


Winners Dog: (1-2-3-2)
Evoslo De Dancas

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Evoslo De Dancas

4-6 Month Dog Class
1st Leaside Skypoint's Dolla Dolla Bills Y'all


Winners Bitch: (1-2-3-2)
Sevenstars Ruby Jubilee

Reserve Winners Bitch
Fondcombe Queen Of Minas Tirith

Junior Puppy Bitch Class
1st Fondcombe Queen Of Minas Tirith

Senior Puppy Bitch Class
1st Sevenstars Ruby Jubilee

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Next Generations Comin' In Clutch

Best Puppy In Breed
Next Generations Comin' In Clutch



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Next Generations Comin' In Clutch

Junior Puppy Bitch Class
1st Next Generations Comin' In Clutch

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
GChB Rush's True Illusion

Best Of Opposite Sex
Dowerky Setting The Trap

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Dowerky Setting The Trap

Best Puppy In Breed
Dowerky The Elephant In The Room


Winners Dog: (3-2-0-1)
Dowerky Setting The Trap

Reserve Winners Dog
Dowerky The Man From U.N.C.L.E.

Junior Puppy Dog Class
1st Dowerky Dance Of The Hours

Canadian Bred Dog Class
1st Dowerky Setting The Trap
2nd Dowerky The Man From U.N.C.L.E.


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Dowerky The Elephant In The Room

Reserve Winners Bitch
Duenorth Consider Yourself

Junior Puppy Bitch Class
1st Dowerky The Elephant In The Room

Open Bitch Class
1st Duenorth Consider Yourself

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Jackson Turngolds Miles Away

Best Of Opposite Sex
GChS Goldpaws Got Twenty Twenty Vision At Sunkozi

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Springdream's Zut De Flute

Best Puppy In Breed
Kulta Lope To The Moon With Canopy

Select Dog
Ch Springdream's I Did It Again


Winners Dog: (1-2-2-1)
Springdream's Chaps At Canopy

Junior Puppy Dog Class
1st Springdream's Chaps At Canopy


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Springdream's Zut De Flute

Reserve Winners Bitch
Kulta Lope To The Moon With Canopy

Junior Puppy Bitch Class
1st Kulta Lope To The Moon With Canopy

Open Bitch Class
1st Springdream's Zut De Flute

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GChG Kriscoland's Pure Serendipity

Best Of Opposite Sex
Danrich's Action Plan

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Danrich's Action Plan

Best Puppy In Breed
Danrich's Action Plan


Winners Dog: (1-3-0-1)
Danrich's Action Plan

Junior Puppy Dog Class
1st Danrich's Action Plan

4-6 Month Dog Class
1st Benacres Studebaker


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Benacres I Will Remember You

Reserve Winners Bitch
Staghorn's Lynbrook Sage

Canadian Bred Bitch Class
1st Devonsleigh's Black Friday

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Benacres I Will Remember You

Open Bitch Class
1st Staghorn's Lynbrook Sage

4-6 Month Bitch Class
1st Benacres Maybe It's Maybelline

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lentigo's Dark Rider

Best Of Opposite Sex
Set'r Ridge's Colorful Mountains

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lentigo's Dark Rider


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lentigo's Dark Rider

12-18 Month Dog Class
1st Lentigo's Dark Rider




Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Midnightblue The Dark Crystal

Best Of Opposite Sex
Midnightblue The Never Ending Story

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Midnightblue The Dark Crystal


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Midnightblue The Dark Crystal

Open Bitch Class
1st Midnightblue The Dark Crystal

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Madilane's Northern Light



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChEx Especially Classic Couture

Best Puppy In Breed
Cedarstone's Esprit de Malysse

Select Dog
GChB Nonnies Atomic Number Six


Winners Dog: (1-0-2-0)
Cedarstone's Esprit de Malysse

Junior Puppy Dog Class
1st Cedarstone's Esprit de Malysse

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brighton

Best Puppy In Breed
Brighton


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brighton

Junior Puppy Dog Class
1st Brighton


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Long Lane V8 Powered

Best Puppy In Breed
Long Lane V8 Powered



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Long Lane V8 Powered

Junior Puppy Bitch Class
1st Long Lane V8 Powered

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sarga's Famous Jazmin



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sarga's Famous Jazmin

Reserve Winners Bitch
Sarga's Flamboyant Suzie-Q

12-18 Month Bitch Class
1st Sarga's Famous Jazmin
2nd Sarga's Flamboyant Suzie-Q

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ghostpoint Trax Star Ruler

Best Of Opposite Sex
Oakpoint's Platinum Water Lily

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ghostpoint Trax Star Ruler


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ghostpoint Trax Star Ruler

12-18 Month Dog Class
1st Ghostpoint Trax Star Ruler


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Oakpoint's Platinum Water Lily

Reserve Winners Bitch
Platinum's Flying Solo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Platinum's Flying Solo

Open Bitch Class
1st Oakpoint's Platinum Water Lily





Group 2 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   26
Group 2nd   
GChB Aisling's Tiz The Season
  Whippet   24
Group 3rd   
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   17
Group 4th    Wychway-Crowns Whiskey Business   Bloodhound   16
BPIG   
Blackwing's Divine Son Sett'n Mountaineer
  Basenji   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Blackwing's Davina Valentine

Best Of Opposite Sex
Blackwing's Divine Son Sett'n Mountaineer

Best Puppy In Breed
Blackwing's Divine Son Sett'n Mountaineer


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wychway-Crowns Whiskey Business


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wychway-Crowns Whiskey Business

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wychway-Crowns Whiskey Business


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ctl Alt Del @ Freckashpeng

Best Of Opposite Sex
Dorotka Bat Jemerri

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ctl Alt Del @ Freckashpeng

Best Puppy In Breed
Dorotka Bat Jemerri


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ctl Alt Del @ Freckashpeng

12-18 Month Dog Class
1st Ctl Alt Del @ Freckashpeng


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dorotka Bat Jemerri

Reserve Winners Bitch
Elmden's Everlong

Senior Puppy Bitch Class
1st Dorotka Bat Jemerri

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Elmden's Everlong

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Egbar's Bittersweet Symphony

Best Of Opposite Sex
Halfahund's Carry the World ML

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Halfahund's Carry the World ML

Best Puppy In Breed
Egbar's Bridge Over Troubled Water


Winners Dog: (1-3-0-1)
Halfahund's Carry the World ML

12-18 Month Dog Class
1st Halfahund's Carry the World ML


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Egbar's Bridge Over Troubled Water

Reserve Winners Bitch
Halfahund's Firecracker ML

Junior Puppy Bitch Class
1st Egbar's Bridge Over Troubled Water

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Halfahund's Firecracker ML
2nd Halfahund's Arbiter Of Fate ML

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rhill's Ride The Iconic Wave MS



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rhill's Ride The Iconic Wave MS

Open Bitch Class
1st Rhill's Ride The Iconic Wave MS

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL

Best Of Opposite Sex
Altadach Bush Morning Glory SL



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Altadach Bush Morning Glory SL

Open Bitch Class
1st Altadach Bush Morning Glory SL

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Lakilanni Let Good Times Roll

Best Puppy In Breed
Lakilanni Let Good Times Roll


Winners Dog: (2-0-0-0)
Lakilanni Let Good Times Roll

Reserve Winners Dog
Unbridled Smashing Pumpkins

Junior Puppy Dog Class
1st Unbridled Smashing Pumpkins

Senior Puppy Dog Class
1st Lakilanni Let Good Times Roll


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kalkinny Glamour Of Laislinn



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Cataraqui Midnight Girl

Select Bitch
Ch Mountainridge's Uluzambezi



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cataraqui Midnight Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Cataraqui Midnight Girl

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 6 pts (2-0-2-3)
GChS Aisling's Tiz The Season

Best Of Opposite Sex
Ch Wroxton Dont They Know Who I Am

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Determined To Be

Select Dog
Ch Freckashpeng The Story Begins

Select Bitch
Ch Foxpolis Jamaica


Winners Dog: (2-0-2-3)
Freckashpeng The Devil Made Me Do It

Reserve Winners Dog
Freckashpeng Determined To Be

Senior Puppy Dog Class
1st Freckashpeng Determined To Be

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng The Devil Made Me Do It






Group 3 - Jean-Louis Blais Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody
  Boxer   25
Group 2nd   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   23
Group 3rd   
GChS Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   22
Group 4th    Astablak's Silver Hammer At Trailroc   Siberian Husky   18
BPIG   
Ch Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody
  Boxer   N/A
Group 1st (Altered)   
GCh Perun's Jewel Orchid
  Siberian Husky   0
Group 2nd (Altered)   
Sancha's Victoriaus Gold
  Samoyed   0
Group 3rd (Altered)    Turiya's Legend In Your Own Time   Bernese Mountain Dog   0
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Turiya's Sultry Amalaya

Best Of Opposite Sex
Bernova Reciprocity V Bernvonrust

Best Puppy In Breed
Turiya's New Kid In Town


Winners Dog: (3-0-0-1)
Bernova Reciprocity V Bernvonrust

Reserve Winners Dog
Turiya's New Kid In Town

Junior Puppy Dog Class
1st Turiya's New Kid In Town

Canadian Bred Dog Class
1st Creo's Sherman Five

Open Dog Class
1st Bernova Reciprocity V Bernvonrust


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

Best Puppy In Breed
GCh Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

Select Bitch
Ch Dajen's Sparking A New Flame



Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mallaig's Mystic Fire Storm

Best Puppy In Breed
Mallaig's Mystic Fire Storm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mallaig's Mystic Fire Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Mallaig's Mystic Fire Storm

Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 7 pts (3-2-0-3)
GChB Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul

Best Of Opposite Sex
Midnightsky's Devoted To You

Best Of Winners: (3-2-0-3)
Midnightsky's Devoted To You

Best Puppy In Breed
Midnightsky's Devoted To You

Select Bitch
GCh Sagacious N Kalora's Foolish Games


Winners Dog: (3-2-0-3)
Midnightsky's Devoted To You

Reserve Winners Dog
Ignites 414 Black Knight

Junior Puppy Dog Class
1st Midnightsky's Devoted To You
2nd Merkur's Mister Big

12-18 Month Dog Class
1st Ignites 414 Black Knight

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Delza Sunnydream California Sunrise

Best Puppy In Breed
Delza Sunnydream California Sunrise



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Delza Sunnydream California Sunrise

Junior Puppy Bitch Class
1st Delza Sunnydream California Sunrise

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hulk Del Nolano

Best Puppy In Breed
Hulk Del Nolano


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hulk Del Nolano

Junior Puppy Dog Class
1st Hulk Del Nolano


Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon



Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway

Best Of Opposite Sex
Torra Vd Steinbrucke

Best Puppy In Breed
Konigliche Penny For Your Thoughts



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Torra Vd Steinbrucke

Reserve Winners Bitch
Vasfors Take It To The Limit

Junior Puppy Bitch Class
1st Konigliche Penny For Your Thoughts

Open Bitch Class
1st Torra Vd Steinbrucke
2nd Vasfors Take It To The Limit





Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lagniappe's Her Majesty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lagniappe's Her Majesty

Open Bitch Class
1st Lagniappe's Her Majesty

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Astablak's Silver Hammer At Trailroc

Best Of Opposite Sex
Ch Perun's Mystic Topaz

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Astablak's Silver Hammer At Trailroc

Best Puppy In Breed
Astablak's Silver Hammer At Trailroc


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Debalys The Sequel At Chieko

12-18 Month Bitch Class
1st Debalys The Sequel At Chieko





Group 4 - Judy McVeigh Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   26
Group 2nd    Gleanntan's Sure Shot Greyjoy   Skye Terrier   18
Group 3rd    Baytree Devonian Fern   Border Terrier   17
Group 4th   
Szulik's Solid Rocky
  Manchester Terrier   14
BPIG    Macritchies Thorstein The Red   Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Baytree's Branston Pickle And Cheese   Border Terrier   0
Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ingle Valley Teddy Bear's Picnic

Best Of Opposite Sex
Fairstone Struck With Awe

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ingle Valley Teddy Bear's Picnic


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fairstone Struck With Awe

12-18 Month Bitch Class
1st Fairstone Struck With Awe

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Baytree Devonian Fern

Best Of Opposite Sex
Thistlebitt Miles Away

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Crown's Jammin With Tart & Soul


Winners Dog: (1-1-0-1)
Thistlebitt Miles Away

Open Dog Class
1st Thistlebitt Miles Away

4-6 Month Dog Class
1st Baytree's Branston Pickle And Cheese


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Crown's Jammin With Tart & Soul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crown's Jammin With Tart & Soul

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kevric Bubble Tea


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kevric Bubble Tea

Open Dog Class
1st Kevric Bubble Tea


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szulik's Solid Rocky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Szulik's Solid Rocky

12-18 Month Dog Class
1st Szulik's Solid Rocky


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Inglewood's Rowan In The Deep



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Somebody's Heartbreak Von Ahndeggoense

Best Of Opposite Sex
Yvana Mlle Simone De Beauvoir

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Somebody's Heartbreak Von Ahndeggoense

Best Puppy In Breed
Yvana Mlle Simone De Beauvoir


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Yvana Mlle Simone De Beauvoir

Reserve Winners Bitch
Dachari Moon Goddess

Senior Puppy Bitch Class
1st Yvana Mlle Simone De Beauvoir
2nd Dachari Moon Goddess

4-6 Month Bitch Class
1st You Should See Me In A Crown Von Trailside

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 7 pts (2-2-1-3)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
GCh Blayloch Slam Duncan

Best Of Winners: (2-2-1-3)
Wild Wind Fancy Fallyn

Best Puppy In Breed
Macritchies Thorstein The Red

Select Bitch
GCh Chess Running Through Brambles At Tayann


Winners Dog: (2-2-1-3)
Macritchies Thorstein The Red

Reserve Winners Dog
Gryndlscot Clouds Roll By

Senior Puppy Dog Class
1st Macritchies Thorstein The Red

12-18 Month Dog Class
1st Gryndlscot Clouds Roll By


Winners Bitch: (2-2-1-3)
Wild Wind Fancy Fallyn

Reserve Winners Bitch
Tayann Chess Touch The Sky

Open Bitch Class
1st Wild Wind Fancy Fallyn
2nd Tayann Chess Touch The Sky

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Goodspice Col Mustard Of Saltcreek


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gleanntan's Sure Shot Greyjoy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gleanntan's Sure Shot Greyjoy

Open Dog Class
1st Gleanntan's Sure Shot Greyjoy


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Anam Cara

Best Puppy In Breed
Boreal Go Your Own Way To Pointbreak



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Anam Cara

Reserve Winners Bitch
Boreal Go Your Own Way To Pointbreak

Junior Puppy Bitch Class
1st Boreal Go Your Own Way To Pointbreak

Open Bitch Class
1st Anam Cara





Group 5 - Howard Ogden Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   47
Group 2nd   
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante
  Pomeranian   46
Group 3rd   Ch Pocket's Asti Spumante   Pug   44
Group 4th   
GCh Szulik's Lovely Pasha Britany
  Toy Manchester Terrier   36
BPIG   
Frondil's Crown Royal
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sonrisas I'm Liam   Havanese   0
Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Shirmont Remembers Sigma Chi

Best Of Opposite Sex
Frondil's Crown Royal

Best Puppy In Breed
Frondil's Crown Royal

Select Dog
GChB Karidana The One And Only Louis



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Frondil's Crown Royal

Junior Puppy Bitch Class
1st Frondil's Crown Royal

Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cogie's Yur My Porsia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cogie's Yur My Porsia

Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Moongate's Little Trickster



Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's That Grl Is Mine



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Weylinmarsh's That Grl Is Mine

Reserve Winners Bitch
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Junior Puppy Bitch Class
1st Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Senior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's That Grl Is Mine

Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Oeste's Askin For Kisses


4-6 Month Dog Class
1st Sonrisas I'm Liam


Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Marchwind Riverport's Punte Bianche

Best Of Opposite Sex
Ch Rythm's Nightshade At Silverland


Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante

Best Puppy In Breed
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore

Select Dog
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore



Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Golden Bells Kenichi Keni


Winners Dog: (1-0-0-0)
Golden Bells Kenichi Keni

12-18 Month Dog Class
1st Golden Bells Kenichi Keni


Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GChB Pocket's Asti Spumante

Best Of Opposite Sex
Ch Heroncrests Coco Chanel

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Ideal Iz Doma Elen Micah Jumanji

Best Puppy In Breed
Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon

Select Dog
Ch Gryphon's Chunky Monkey


Winners Dog: (2-3-2-1)
Ideal Iz Doma Elen Micah Jumanji

Reserve Winners Dog
Heroncrests The One

Senior Puppy Dog Class
1st Heroncrests The One

Open Dog Class
1st Ideal Iz Doma Elen Micah Jumanji

Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Souvenir Du Domaine Des Mandets

Best Puppy In Breed
Stranger Worlds Of Lore



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Souvenir Du Domaine Des Mandets

Reserve Winners Bitch
Stranger Worlds Of Lore

Senior Puppy Bitch Class
1st Stranger Worlds Of Lore

Open Bitch Class
1st Souvenir Du Domaine Des Mandets

Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Szulik's Lovely Pasha Britany



Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Quikdraw's Cowboy Up

Best Of Opposite Sex
Nicnak's Going Viral

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Nicnak's Gone Viral


Winners Dog: (1-1-1-0)
Nicnak's Gone Viral

12-18 Month Dog Class
1st Nicnak's Gone Viral


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Nicnak's Going Viral

12-18 Month Bitch Class
1st Nicnak's Going Viral





Group 6 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Mardeck's The Sorcerer's Quest
  Schipperke   28
Group 2nd    Kortar's Koffee Kake   Shiba Inu   18
Group 3rd   
GCh Shenandal's Optimism And Joy
  Dalmatian   17
Group 4th   
Ch Ridgeside A Night In Vegas
  Poodle (Standard)   16
BPIG    Tallan Party Crasher   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ridgeside Lakeridge Add A Little Bit Of Spice   Poodle (Standard)   0
Group 1st (Altered)   Ch Sanhedrin's Katharine Hepburn   Schipperke   0
Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Amos Artus Ewabo

Best Of Opposite Sex
Tayann Peachie Keen

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Amos Artus Ewabo

Best Puppy In Breed
Tayann Peachie Keen


Winners Dog: (1-2-0-0)
Amos Artus Ewabo

Open Dog Class
1st Amos Artus Ewabo


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tayann Peachie Keen

Reserve Winners Bitch
Bedford's Pretty Girls Walk Like This

Junior Puppy Bitch Class
1st Bedford's Pretty Girls Walk Like This

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tayann Peachie Keen

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz

Best Of Opposite Sex
GChS Jolibully Delenclos Walter



Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shenandal's Optimism And Joy



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elle Frenchies Lark

Best Puppy In Breed
Elle Frenchies Lark



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elle Frenchies Lark

Senior Puppy Bitch Class
1st Elle Frenchies Lark

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Daveren's Time Stands Still



Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 9 pts (0-6-1-3)
Ch Ridgeside A Night In Vegas

Best Of Opposite Sex
Ch Lil Blue Not So Little Now

Best Puppy In Breed
Tallan Party Crasher

Select Bitch
Ch Canterbury's Hillwood Hannelore


Winners Bitch: (0-6-1-3)
Tallan Party Crasher

Reserve Winners Bitch
Desjardin's Egypt Is Ready To Dazzle

Junior Puppy Bitch Class
1st Nicheca Lola 5th Bombshell @ Heritage

Senior Puppy Bitch Class
1st Tallan Party Crasher

12-18 Month Bitch Class
1st Desjardin's Egypt Is Ready To Dazzle

Canadian Bred Bitch Class
1st Syquefine's Ever So Kir Royal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bellini I Am A Believer
2nd Syquefine's To Infinity Plus One

Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 9 pts (2-2-1-5)
GChB Mardeck's The Sorcerer's Quest

Best Of Opposite Sex
Ch Mardeck N'Oasis Mystic Wheel In The Sky

Best Of Winners: (2-2-1-5)
Oasis I Walk The Line

Best Puppy In Breed
Mystik's Dancing Queen

Select Bitch
Ch Jlynne's Poisonberry Sanhedrin


Winners Dog: (2-2-1-5)
Oasis I Walk The Line

Reserve Winners Dog
Sanhedrin's Cash Berry

12-18 Month Dog Class
1st Sanhedrin's Cash Berry

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Oasis I Walk The Line


Winners Bitch: (2-2-1-5)
Oasis Love Song O' Mardeck

Junior Puppy Bitch Class
2nd Mystik's Dancing Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oasis Love Song O' Mardeck

Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kortar's Koffee Kake



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kortar's Koffee Kake

Open Bitch Class
1st Kortar's Koffee Kake



Group 7 - Judy McVeigh Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   30
Group 2nd   
GChS Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   29
Group 3rd   
GCh Downunder's Real Wild Child
  Australian Shepherd   28
Group 4th    TLCs Elevation   Shetland Sheepdog   27
BPIG   
Cymry Mariner's Legacy
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Queenly's Kona Latte
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Group 1st (Altered)   
GCh Spock Whatever Lola Wants Lola Gets
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Downriver Link

Best Puppy In Breed
Downriver Link



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Downriver Link

Senior Puppy Bitch Class
1st Downriver Link

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Downunder's Real Wild Child



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aaronarra Vroengard

Best Puppy In Breed
Aaronarra Vroengard



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aaronarra Vroengard

Junior Puppy Bitch Class
1st Aaronarra Vroengard

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma

Best Puppy In Breed
Galheights Go Dutton To Electric Peak


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fameuse Finniloo Bella's Liberi



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hellwigg's Firestorm




4-6 Month Dog Class
1st Milldamcreek Leggo My Eggo


Winners Bitch: (0-3-2-1)
Forestwood Fly by Night @ Perardua

Reserve Winners Bitch
Forestwood Ebony Stargazer

Senior Puppy Bitch Class
1st Forestwood Fly by Night @ Perardua
2nd Forestwood Gather Your Dreams

Canadian Bred Bitch Class
1st Forestwood Ebony Stargazer

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
TLCs Elevation

Best Of Opposite Sex
Canami Alliance

Best Of Winners: (3-3-1-0)
TLCs Elevation

Select Dog
Ch Dury Voe Double Double


Winners Dog: (3-3-1-0)
TLCs Elevation

Reserve Winners Dog
Dury Voe Fear No Evil

12-18 Month Dog Class
1st Dury Voe Fear No Evil

Open Dog Class
1st TLCs Elevation
2nd Granite Whole Nine Yards


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Canami Alliance

Reserve Winners Bitch
TLCs She's A Gem

Canadian Bred Bitch Class
1st Valleygems Summer Sizzle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Canami Alliance

Open Bitch Class
1st TLCs She's A Gem

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Bluetrix Eyespy Booker On Ace

Best Of Opposite Sex
Ch Dom Corgi Chorizo


Winners Dog: (1-0-0-1)
Bluetrix Eyespy Booker On Ace

Open Dog Class
1st Bluetrix Eyespy Booker On Ace


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GChB Spock One And Only

Best Of Opposite Sex
Ch Bredright Uptown Girl To Kalkinny

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Cymry Mariner's Legacy

Best Puppy In Breed
Cymry Mariner's Legacy


Winners Dog: (2-2-1-1)
Cymry Mariner's Legacy

Reserve Winners Dog
Curig Green Gables

Senior Puppy Dog Class
1st Cymry Mariner's Legacy

12-18 Month Dog Class
1st Curig Green Gables


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Cymry Platinum J. Copper Moon

Reserve Winners Bitch
Curig Garden Party

12-18 Month Bitch Class
1st Cymry Platinum J. Copper Moon
2nd Curig Garden Party

4-6 Month Bitch Class
1st Queenly's Kona Latte

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By