Kawartha Kennel Club
Sunday, July 7, 2019 - Show # 4



Related Results

Conformation

Saturday, July 06 (Show # 1)
Saturday, July 06 (Show # 2)
Sunday, July 07 (Show # 3)
Sunday, July 07 (Show # 4)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Patricia Taylor
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 143 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Patricia Taylor
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GCh Roaneden's Dream Catcher
Points: 117
Best Puppy In Show
Judge: Patricia Taylor
Poodle (Standard)  Ch Peckerwood's Full Circle To Dorian
Best Baby Puppy In Show
Judge: Patricia Taylor
Setter (Gordon)  
Triseter Celtic York Of Brodruggan








Group 1 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   40
Group 2nd   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   39
Group 3rd   
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy
  Pointer (German Short-Haired)   38
Group 4th   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   35
BPIG    Silverhoney's Diamonds And Rust   Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Triseter Celtic York Of Brodruggan
  Setter (Gordon)   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Forestfield Aubrey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Forestfield Aubrey

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Of Opposite Sex
GChEx Yakityak's Reindeer Games



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Opposite Sex
Shadowland Cuss A Blue Streak

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Shadowland Cuss A Blue Streak

Best Puppy In Breed
Shadowland Cuss A Blue Streak


Winners Dog: (1-1-0-1)
Shadowland Cuss A Blue Streak


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Stannyfield's Who Is On First

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Freestyle Circle Of Life

Best Puppy In Breed
Freestyle Circle Of Life


Winners Dog: (2-0-0-0)
Freestyle Circle Of Life

Reserve Winners Dog
Butterblac's One For The Money


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 10 pts (3-5-1-2)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Ch Morningstar Baroness O Lynwood

Best Of Winners: (3-5-1-2)
Sterre Spirit Of The West

Best Puppy In Breed
Bowbell's Fugget'About'It

Select Bitch
GCh Ch (Alt) Stoneledge Remember U At Northernlove


Winners Dog: (3-5-1-2)
Bowbell's Fugget'About'It

Reserve Winners Dog
Northern Love Texas Twang


Winners Bitch: (3-5-1-2)
Sterre Spirit Of The West

Reserve Winners Bitch
Stormynights Call And Answer

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 9 pts (2-2-5-1)
GCh Gofetch Beaumont Hamel

Best Of Opposite Sex
Miron Sophie At Cawarra

Best Of Winners: (2-2-5-1)
Miron Sophie At Cawarra

Select Dog
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker

Select Bitch
Ch Asa's American Honey


Winners Dog: (2-2-5-1)
Keepsake's US Ranger At Asklar

Reserve Winners Dog
Maktawae Wazn't Dat A Party


Winners Bitch: (2-2-5-1)
Miron Sophie At Cawarra

Reserve Winners Bitch
Masonridge Treasurehunt Sunny

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger

Best Of Opposite Sex
Harbinger's Its A Wonderful Life



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Harbinger's Its A Wonderful Life

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nickleodeon Fanciful Dreamer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nickleodeon Fanciful Dreamer


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby Night Shades



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Stoneylake Millie

Best Of Opposite Sex
Ch Stoneylake Chillin Charlie


Winners Dog: (1-0-1-1)
Harbourpoint Arkenstone Riker


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Best Of Opposite Sex
Ch Silverhoney's Southern Girl

Best Puppy In Breed
Silverhoney's Diamonds And Rust



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Silverhoney's Diamonds And Rust





Group 2 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st    Castlekeep's Patience   Irish Wolfhound   11
Group 2nd   
Knightwinds Tiziri
  Azawakh   10
Group 3rd   
GCh Palakore's Talisman
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   9
Group 4th   Ch Chetcote Saucy Sensation   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   4
BPIG    Chetcote Candle In The Wind   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Knightwinds Tiziri



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Knightwinds Tiziri

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
Palakore's Doxieluv Amazn Grace

Best Puppy In Breed
Chetcote Candle In The Wind

Select Dog
Ch Doxieluv Happy Days Fonzie



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Palakore's Doxieluv Amazn Grace

Reserve Winners Bitch
Chetcote Candle In The Wind

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Chetcote Saucy Sensation

Best Of Opposite Sex
Ch Pawprints Chetcote Enigma



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Castlekeep's Patience



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Castlekeep's Patience

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm







Group 3 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   25
Group 2nd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   24
Group 3rd   
GCh CinniBon's She's The One
  Boxer   23
Group 4th   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   20
BPIG   
Ch Eirians Smok'n Aces At Bali Hai
  Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Il Drago Amadore
  Neapolitan Mastiff   0
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Triumf Sibiri Magnat

Best Of Opposite Sex
Ch Daomori Mistress A Marqway

Best Puppy In Breed
Ch Daomori Mistress A Marqway

Select Bitch
Ch Indevor Kiss To Kiss



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Black Spirit All Eyez On Me

Select Dog
GCh Barentsnight Object Of Art


Winners Dog: (1-0-1-0)
Black Spirit All Eyez On Me


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh CinniBon's She's The One

Select Bitch
GCh Tybrushe's All That Jazz



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Haltonhill's Fun In The Sun

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Wendorf's One'der Boy V Ruler

Select Dog
GCh Gatehouse Mr. Wonderful



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Baby Blue's Grazianna

Best Of Opposite Sex
Il Drago Torrido

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Baby Blue's Grazianna

Best Puppy In Breed
Calibre K9's Wolverine


Winners Dog: (1-2-0-0)
Il Drago Torrido


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Baby Blue's Grazianna

Reserve Winners Bitch
Calibre K9's Wolverine

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Charbr's Tropical Breeze

Best Of Opposite Sex
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Riverwaves Dancando Na Chuva

Best Puppy In Breed
Ch Charbr's Pitcher This

Select Bitch
Ch Charbr's Pitcher This


Winners Dog: (2-1-1-2)
Riverwaves Great Expectations

Reserve Winners Dog
Riverwaves Just A Smokin'


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Riverwaves Dancando Na Chuva

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eirians Smok'n Aces At Bali Hai

Best Puppy In Breed
Ch Eirians Smok'n Aces At Bali Hai



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nightline Grizzly Bear


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nightline Grizzly Bear


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Steinhaus Dinsdale Roustabout

Best Of Opposite Sex
Chimera Dinsdale Flipping Heck

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Chimera Dinsdale Flipping Heck


Winners Dog: (1-1-0-1)
Chimera Dinsdale Flipping Heck


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bellis Od Dalajskeho Potoka





Group 4 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   12
Group 2nd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   9
Group 3rd   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   7
Group 4th   
M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   5
BPIG   
M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shannon's Daisy's Caramel Crunch   Airedale Terrier   0
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mintvalley Blue Realm

Best Puppy In Breed
Mintvalley Blue Realm


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mintvalley Blue Realm


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
M&M Lamz The World Is Not Enough

Best Puppy In Breed
M&M Lamz The World Is Not Enough


Winners Dog: (1-0-0-0)
M&M Lamz The World Is Not Enough


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen

Best Puppy In Breed
Skye Dreamer Pocket Princess



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Skye Dreamer Pocket Princess

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Tuxntails Malachi

Best Of Opposite Sex
Ch Diego China It's My Turn

Best Puppy In Breed
Ch Diego China It's My Turn



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Ashlyn's Girls Got Rhythm

Reserve Winners Bitch
Jerdaise's Hometown Girl

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek

Best Of Opposite Sex
Afterglow's Farley Granger

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Rocglen Goldmark At Bushwell

Best Puppy In Breed
Afterglow's Farley Granger


Winners Dog: (1-1-0-1)
Afterglow's Farley Granger


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Rocglen Goldmark At Bushwell

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt







Group 5 - Joanne Fernall Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   16
Group 2nd   
Ch Tickitbou's Sing It Tomee
  Griffon (Brussels)   10
Group 3rd   
Ch Midsummer AllAbout The Journey
  Cavalier King Charles Spaniel   8
Group 4th   
Taylin The Gladiator
  Pekingese   7
BPIG   
Ch Midsummer AllAbout The Journey
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Rockalily's Blessed Be
  Papillon   0
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Midsummer AllAbout The Journey

Best Puppy In Breed
Ch Midsummer AllAbout The Journey



Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Windwater Ladyday Black Dress



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Windwater Ladyday Black Dress

Reserve Winners Bitch
Perisate Molosos Gratzi

Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Weylinmarsh's Frosted Pebbles

Best Puppy In Breed
Ch Weylinmarsh's Frosted Pebbles



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Weylinmarsh's Eve's Dotter

Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Tickitbou's Sing It Tomee

Select Dog
Ch Xotic N Galaxie Always Bet On Black



Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
Ch Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Twinkle's Little Star

Best Puppy In Breed
Ch Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Select Bitch
Ch Rockhurst's Sunburst


Winners Dog: (1-1-1-3)
Twinkle's Little Star


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Amistosa's Quintessential Gem

Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Clandara's Nobody Does It Better

Best Of Opposite Sex
Ladyday's House In Rooins

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Clandara's Nobody Does It Better

Best Puppy In Breed
Clandara's Nobody Does It Better


Winners Dog: (1-1-0-0)
Clandara's Nobody Does It Better


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ladyday's House In Rooins

Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily



Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Taylin The Gladiator

Best Puppy In Breed
Taylin The Gladiator


Winners Dog: (1-0-0-0)
Taylin The Gladiator






Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   15
Group 2nd   
GCh Butterblac's BMW
  Schipperke   9
Group 3rd   
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift
  Shiba Inu   8
Group 4th   
GCh Gumby's Jive Talking Underdog
  Chinese Shar-Pei   7
BPIG   Ch Peckerwood's Full Circle To Dorian   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Selectabull's Running Bear

Best Puppy In Breed
Ch Selectabull's Running Bear



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Muir's Chicka Wow Wow

Best Of Opposite Sex
Echojack's Kronkite At Muirs

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Muir's Chicka Wow Wow

Best Puppy In Breed
Muir's Chicka Wow Wow


Winners Dog: (1-1-0-0)
Echojack's Kronkite At Muirs


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Muir's Chicka Wow Wow

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Jive Talking Underdog



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Acclaim On My Soapbox At Bibelot

Best Puppy In Breed
Acclaim On My Soapbox At Bibelot


Winners Dog: (1-0-0-0)
Acclaim On My Soapbox At Bibelot


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Broadway's Baby I'm A Star

Best Puppy In Breed
Ch Peckerwood's Full Circle To Dorian

Select Bitch
Ch Peckerwood's Full Circle To Dorian


Winners Dog: (2-2-0-2)
Broadway's Baby I'm A Star

Reserve Winners Dog
Carrington's Tic Tac Toe


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Broadway's Pinkalicious Star

Reserve Winners Bitch
Carrington's Kiss And Tell

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's BMW



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ahkama Sharara Boshay La

Best Of Opposite Sex
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ahkama Sharara Boshay La


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ahkama Sharara Boshay La

Reserve Winners Bitch
Dscho Utra Pelkyi Nyima



Group 7 - Joanne Fernall Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   18
Group 2nd    Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog   Old English Sheepdog   15
Group 3rd   
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK
  Australian Cattle Dog   14
Group 4th    Asset's Name Of The Game   Border Collie   11
BPIG   
RDiamondbar Lovin Me Some Honeycrisp
  Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Harmonia's Cheekee Lil Pistol
  German Shepherd Dog   0
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK

Best Of Opposite Sex
RDiamondbar Lovin Me Some Honeycrisp

Best Puppy In Breed
RDiamondbar Lovin Me Some Honeycrisp



Winners Bitch: (0-2-1-0)
RDiamondbar Lovin Me Some Honeycrisp

Reserve Winners Bitch
Catalyst's Constant Cravings

Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Aleshanee Tobey's Comet

Best Of Opposite Sex
Aleshanee Dasher

Select Dog
Ch Wenlisa's Irrepressible

Select Bitch
Ch Fortis's Pleasure Lil'Treasure



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Aleshanee Dasher

Reserve Winners Bitch
Aleshanee Danica

Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Asset's Name Of The Game

Best Puppy In Breed
Asset's Name Of The Game


Winners Dog: (2-0-0-0)
Asset's Name Of The Game

Reserve Winners Dog
Assets Take A Chance On Me


Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Ch Adeline Vom Burgimwald

Select Dog
Ch Hellwigg's To Hot To B Reckless



Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Frontrunner Chief General



Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog


Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Becen Nellie To Heaven Sent

Best Of Opposite Sex
Kendelee's Dreamrockit

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Kendelee's Dreamrockit

Best Puppy In Breed
Shannon's Trendy's Little Gem


Winners Dog: (2-1-0-1)
Kendelee's Dreamrockit

Reserve Winners Dog
Shannon's White Strip


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Shannon's Trendy's Little Gem

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By