Red Deer & District Kennel Club
Sunday, October 8, 2023



Related Results


Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
GChEx Ghostpine's Brightest Star
"Sirius"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Gael Morison
Portuguese Water Dog  
GChS Marinella's The Thunder Rolls
Points: 383 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Gael Morison
Retriever (Golden)  
GChG Eirene's Chase N Chicks
Points: 299
Best Puppy In Show
Judge: Gael Morison
Bullmastiff  
Ch Seek Me If You Can De Terras Lusitanas
Best Baby Puppy In Show
Judge: Gael Morison
Whippet  
Clandara's Chasing Cars At Dreamwindz
Best Veteran In Show
Judge: Gael Morison
Dalmatian  
GCh Spavinaw Crk N Echoviews Nu Flirt In A Skirt








Group 1 - Robert Dawson Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   48
Group 2nd   
Ch Firepoint Good Bones
  Pointer (German Short-Haired)   47
Group 3rd   GCh Driftwind Reach for The Stars   Setter (Irish)   40
Group 4th   
GCh Loretta Labs Persistence Of Memory
  Retriever (Labrador)   38
BPIG   
Bianca's Let's Dance
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Labradale's Mayflower At Innovation
  Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
Ch Kinwashkly Finn Magoo
  Spaniel (Brittany)   0
Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
Ch Crossiron's Feelin' Groovy

Best Of Opposite Sex
GChB DuValin Jersey Boy

Best Puppy In Breed
DuValin Yoko

Select Dog
GCh Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu

Select Bitch
GCh Duchess du Pimbina



Winners Bitch: (0-1-2-2)
DuValin Yoko

Junior Puppy Bitch Class
1st DuValin Yoko

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nyhar's Happy Hour



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
Ch Firepoint Good Bones

Best Of Opposite Sex
Ch Localuna's Dark Guardian

Best Of Winners: (1-1-1-4)
Vielseitigs Legacy Lives On

Best Puppy In Breed
Ch Bianca's Let's Dance

Select Bitch
Ch Bianca's Let's Dance


Winners Dog: (1-1-1-4)
Vielseitigs Legacy Lives On

Senior Puppy Dog Class
1st Vielseitigs Legacy Lives On


Winners Bitch: (1-1-1-4)
Vielseitigs Dark And Delicious

Senior Puppy Bitch Class
1st Vielseitigs Dark And Delicious

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt

Open Dog Class
1st Mistcurl Bartibog River Capt


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Birdzthewrd Too Humble To Brag


4-6 Month Dog Class
1st Birdztheword King's Bishop


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Eirene's Chase N Chicks



4-6 Month Bitch Class
1st Auburnmist Special Edition

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GChS Loretta Labs Persistence Of Memory

Best Of Opposite Sex
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Select Bitch
Ch Paevalley Diamante Black Gold



Winners Bitch: (0-2-1-3)
River Flatlander

Reserve Winners Bitch
Eagertrieves Sweet Dynasty

Canadian Bred Bitch Class
1st River Flatlander

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eagertrieves Sweet Dynasty

4-6 Month Bitch Class
1st Labradale's Mayflower At Innovation

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Tollchester's Terrific Trout

Best Of Opposite Sex
GCh MOTCh Manitou Radiant Featherz

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Saltydog's Kenna At Calibre

Best Puppy In Breed
Featherz Geo Joe

Select Dog
Ch Readyfor Zippity Do Dog Sawyer

Select Bitch
Ch Redwing Empress Strikes Back


Winners Dog: (1-2-2-2)
Featherz Geo Joe

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Featherz Geo Joe

Veteran Male
Kare's Speeding Bullet

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Driftwind Reach for The Stars

Best Of Opposite Sex
GCh Shadowmere Copperhollow Celtic Moon N Virgo



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Canrick's Patriot



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 4 pts (3-0-2-0)
GCh Kinwashkly The Final F Word

Best Puppy In Breed
Amigo's I'm Just Me Charley

Select Dog
Ch Fernhill's North Star


Winners Dog: (3-0-2-0)
Amigo's I'm Just Me Charley

Reserve Winners Dog
Amigo's Putting On The Miles

Senior Puppy Dog Class
1st Amigo's I'm Just Me Charley

12-18 Month Dog Class
1st Amigo's Putting On The Miles

Open Dog Class
1st Amigo's Georgie Boy

Veteran Male
Ch Kinwashkly Finn Magoo


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 4 pts (5-0-0-0)
Winauby's Cheeky Chap

Best Puppy In Breed
Sherlock's Fair Play


Winners Dog: (5-0-0-0)
Winauby's Cheeky Chap

Reserve Winners Dog
Winauby's Dust N' Dazzle

Senior Puppy Dog Class
1st Sherlock's Fair Play

12-18 Month Dog Class
1st Winauby's Cheeky Chap
2nd Winauby's Dark N' Dashing

Open Dog Class
1st Winauby's Dust N' Dazzle
2nd Winauby's Double Down


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dreamvizslas And Just Like That

Best Of Opposite Sex
Stoney Lake Legendary Lexi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dreamvizslas And Just Like That

Best Puppy In Breed
Stoney Lake Legendary Lexi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stoney Lake Legendary Lexi

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoney Lake Legendary Lexi

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Koping Sea Ya Later

Best Of Opposite Sex
Ch Breica's Maybe This Time

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Koping Sea Ya Later

Best Puppy In Breed
Koping Sea Ya Later

Select Dog
GChB Leith Gramayre Fortified Spirit


Winners Dog: (1-1-2-1)
Koping Sea Ya Later

Senior Puppy Dog Class
1st Koping Sea Ya Later


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Koping Can You Sea Me Now

Senior Puppy Bitch Class
1st Koping Can You Sea Me Now





Group 2 - Robert Dawson Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   61
Group 2nd   
Ch Sonderbar By The Way
  Dachshund (Miniature Smooth)   59
Group 3rd   
Ch Telford's Knocked It Out Of The Park
  Beagle   51
Group 4th   
GCh Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes
  Greyhound   46
BPIG   Ch Era The Legacy Lives On At Akadan   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Clandara's Chasing Cars At Dreamwindz
  Whippet   0
Best Veteran In Group   GCh Ruweis Turfah   Saluki   0
Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Jangel's Awbarilicious Life

Best Of Opposite Sex
Polo's Crown Prince Of Aphra

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Azari's Black Pearl


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Azari's Black Pearl

Open Bitch Class
1st Azari's Black Pearl

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Kel Simoon Rindima N'Sambala

Best Of Opposite Sex
Aria Of Wildmoor

Select Bitch
Ch Eidi N'Amanar Gaelle



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Aria Of Wildmoor

Open Bitch Class
1st Aria Of Wildmoor

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vanlousvir Salut Ma Belle

Best Puppy In Breed
Vanlousvir Salut Ma Belle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vanlousvir Salut Ma Belle

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanlousvir Salut Ma Belle

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Boru's Law Of Surprise



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Morozova Rey's Seraphina At Wolfwoods

Select Bitch
GChB Taugo's Rocket Queen



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Elance Falling Glass

Reserve Winners Bitch
Beringia's Saaz

Canadian Bred Bitch Class
1st Elance Falling Glass
2nd Beringia's Saaz

4-6 Month Bitch Class
1st Swiftess Justart Proud Mary

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 13 pts (1-5-3-5)
Ch Era The Legacy Lives On At Akadan

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote Flanders Finest For Divine

Best Of Winners: (1-5-3-5)
Westdach Because Im Theodorable

Best Puppy In Breed
Ch Era The Legacy Lives On At Akadan

Select Dog
Ch BNB Mr Doc Frosty

Select Bitch
GChB RHK Bnb Cocos Frosted Roxy


Winners Bitch: (1-5-3-5)
RHK Stars Miss Maci Gold

Reserve Winners Bitch
BNB Marley's Miss Night Frosted Carly

Junior Puppy Bitch Class
1st RHK Vastayan Light Bender

Senior Puppy Bitch Class
1st RHK Stars Miss Maci Gold

12-18 Month Bitch Class
1st BNB Marley's Miss Night Frosted Carly

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telford's Ok Let's Show
2nd Westdach Classy And Fabulous

4-6 Month Bitch Class
1st Kenmar's Element Of Fun For Westdach
2nd BNB Miss Silver Frosted Cinder

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 7 pts (1-3-0-4)
GCh Sonderbar By The Way

Best Of Opposite Sex
Duchwood's Flagston MS

Best Of Winners: (1-3-0-4)
Sonderbar You Ar Everything

Select Bitch
Ch Longonlovings Bikini Island


Winners Dog: (1-3-0-4)
Duchwood's Flagston MS

Open Dog Class
1st Duchwood's Flagston MS

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Freestyle's Be Good To Yourself MW

Select Bitch
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Freestyle's Be Good To Yourself MW

12-18 Month Bitch Class
1st Freestyle's Be Good To Yourself MW

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL

Best Puppy In Breed
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Chilcotin's Olive Oyl

Best Of Opposite Sex
GCh Stonedach's Miracle Man



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Matsutake's Moments Reflection



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes

Best Of Opposite Sex
Panorama Stand My Ground

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Panorama Dance The Night Away


Winners Dog: (1-1-0-1)
Panorama Stand My Ground

12-18 Month Dog Class
1st Panorama Stand My Ground


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Panorama Dance The Night Away

12-18 Month Bitch Class
1st Panorama Dance The Night Away

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Silhouette's Little Phillipa

Best Of Opposite Sex
Rocklakes Nemo Gambit

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Rocklakes Nemo Gambit

Select Bitch
Ch Rocklake Rhymer Skedaddle


Winners Dog: (1-1-0-2)
Rocklakes Nemo Gambit

Canadian Bred Dog Class
1st Rocklakes Nemo Gambit


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Irishware Porcelaine Chandelier

Canadian Bred Bitch Class
1st Irishware Porcelaine Chandelier

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Of Course Nyah's Delight

Select Bitch
GCh Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Lahhabeh's Temptation

Best Of Opposite Sex
Ch Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Lahhabeh Bzantium Mukhtar Al Daoud


Winners Dog: (1-1-1-1)
Lahhabeh Bzantium Mukhtar Al Daoud

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lahhabeh Bzantium Mukhtar Al Daoud


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Lahhabeh Mara Lina Al Daoud

Open Bitch Class
1st Lahhabeh Mara Lina Al Daoud

Veteran Female
GCh Ruweis Turfah

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Aberle Good Morning Starshine


Winners Bitch: (0-3-0-0)
Aberle Good Morning Starshine

Reserve Winners Bitch
Dreamwindz Heart Of Stone

12-18 Month Bitch Class
1st Dreamwindz Heart Of Stone

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aberle Good Morning Starshine

Open Bitch Class
1st Hamrya's Birthday Suit





Group 3 - Gael Morison Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   83
Group 2nd   
GCh Mtn High Happy Hour At Sikome
  Newfoundland   82
Group 3rd   
GChS Prairiegems Boomkanani Irawaru
  Bernese Mountain Dog   81
Group 4th   
GCh Nightshade Solar Powered Of Kuvuk
  Siberian Husky   70
BPIG   
Ch Seek Me If You Can De Terras Lusitanas
  Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tierney's I'm All-In
  Rottweiler   0
Best Veteran In Group   
GChEx OTCh Esmonds God Of All
  Rottweiler   0
Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch TyOhni's Sanekats Weylyn



Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 10 pts (1-4-4-2)
GChEx Prairiegems Boomkanani Irawaru

Best Of Opposite Sex
Ch NitroBerner's Golden Girl

Best Of Winners: (1-4-4-2)
AlpineMists Livingstone Falls

Best Puppy In Breed
Alpinemist's Swiss Miss

Select Dog
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Select Bitch
GChB Tailspins Mirror Image


Winners Dog: (1-4-4-2)
Creo's Just Cruisin Along

Senior Puppy Dog Class
1st Creo's Just Cruisin Along


Winners Bitch: (1-4-4-2)
AlpineMists Livingstone Falls

Reserve Winners Bitch
Alpinemist's Swiss Miss

Junior Puppy Bitch Class
1st Alpinemist's Swiss Miss

Senior Puppy Bitch Class
1st Creo's Jump For Joy

Canadian Bred Bitch Class
1st AlpineMists Livingstone Falls

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delagrea's Easy Come Easy Go

Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Island Reign's Forge New Ground

Best Of Opposite Sex
Prairie Creek's I Am The Booty



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Prairie Creek's I Am The Booty

12-18 Month Bitch Class
1st Prairie Creek's I Am The Booty

Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 9 pts (1-3-3-3)
GChB Kiltic's She's Got It All At JetAir

Best Of Opposite Sex
GCh Cilka's Rising Tsar

Best Of Winners: (1-3-3-3)
Cilka's Thump It Ms Crumpet

Best Puppy In Breed
Cilka's Thump It Ms Crumpet

Select Dog
GChEx Livesky's After Party In Vegas

Select Bitch
Ch EBD ValbyDane Fate Designs A Legacy


Winners Dog: (1-3-3-3)
Cilka's Fortune Favours The Brave

Senior Puppy Dog Class
1st Cilka's Fortune Favours The Brave


Winners Bitch: (1-3-3-3)
Cilka's Thump It Ms Crumpet

Reserve Winners Bitch
Cupar's Core Values

Junior Puppy Bitch Class
1st Cupar's Core Values

Senior Puppy Bitch Class
1st Cilka's Thump It Ms Crumpet

12-18 Month Bitch Class
1st Meridian's To Where The River Flows V Lawaetz

Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Beatrix Rjabina De Bergerac

Best Puppy In Breed
Beatrix Rjabina De Bergerac



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Beatrix Rjabina De Bergerac

Junior Puppy Bitch Class
1st Beatrix Rjabina De Bergerac

Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lexington Excelsior Empire States Ava At Katywinds



Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Mtn High Happy Hour At Sikome



Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls



Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
Ch White Evenk Onyx Maya

Best Puppy In Breed
True Northern Khaleesi The Dragon Queen

Select Dog
GCh White Evenk Osman


Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GChS Jury's Karma Police

Best Of Opposite Sex
Ch Innovations Git R Done

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Cethuz A King's Gift

Best Puppy In Breed
Cethuz A King's Gift

Select Dog
GCh Jury's The Verdict Is In On Jenko


Winners Dog: (2-4-2-1)
Cethuz A King's Gift

Reserve Winners Dog
Kalidor's Blazen To Kiraly

Senior Puppy Dog Class
1st Cethuz A King's Gift

Open Dog Class
1st Kalidor's Blazen To Kiraly


Winners Bitch: (2-4-2-1)
Innovations Playing By My Rules

Reserve Winners Bitch
GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Junior Puppy Bitch Class
1st T9 That Don't Impress Me Much

Senior Puppy Bitch Class
1st GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Open Bitch Class
1st Innovations Playing By My Rules
2nd Portland Medusa

Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 7 pts (0-1-3-4)
GChB Nightshade Solar Powered Of Kuvuk

Best Of Opposite Sex
Ch Nanook's Ice On Fire

Best Puppy In Breed
Debalys Third Times The Charm

Select Dog
Ch Debalys Doesn't Do Fear

Select Bitch
GCh Debalys Curtain Call



Winners Bitch: (0-1-3-4)
Debalys Third Times The Charm

Senior Puppy Bitch Class
1st Debalys Third Times The Charm

4-6 Month Bitch Class
1st Debalys Smokey Grey Ash





Group 4 - Gael Morison Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Renica's Good Omens
  Bull Terrier (Miniature)   22
Group 2nd   
GChS Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   21
Group 3rd   
GCh Ghostpine's Brightest Star
  Staffordshire Bull Terrier   20
Group 4th   
Ch LBK's Rebel And Proud Whiskey On The Rocks
  American Staffordshire Terrier   18
BPIG   
Ch LBK's Rebel And Proud Whiskey On The Rocks
  American Staffordshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Boldheart's Light It Up   Parson Russell Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh VDK Kenzie Of Glenshiel
  Scottish Terrier   0
Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Brea's Champagne Bleuz

Best Puppy In Breed
Monterra Somebunny For Prairie Grass



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Monterra Somebunny For Prairie Grass

Junior Puppy Bitch Class
1st Monterra Somebunny For Prairie Grass

Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch LBK's Rebel And Proud Whiskey On The Rocks

Best Puppy In Breed
Ch LBK's Rebel And Proud Whiskey On The Rocks

Select Bitch
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara



Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Zoda J's Forget Me Knots

Best Of Opposite Sex
Bodacious Inky's Aeson

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Castle Guard Mount Meribel

Best Puppy In Breed
Bodacious Inky's Aeson

Select Bitch
Ch Zoda's Explosion Of Pickles


Winners Dog: (1-2-0-2)
Bodacious Inky's Aeson

Junior Puppy Dog Class
1st Bodacious Inky's Aeson

4-6 Month Dog Class
1st Versaterre Steals Home


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Castle Guard Mount Meribel

Reserve Winners Bitch
Bodacious Machibuse

Junior Puppy Bitch Class
1st Bodacious Machibuse

Open Bitch Class
1st Castle Guard Mount Meribel

Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Renica's Good Omens



Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB YellowBrickRoad Bijou O'Corimar

Best Puppy In Breed
Cairnisles Star Of The Silver Screen



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cairnisles Star Of The Silver Screen

Senior Puppy Bitch Class
1st Cairnisles Star Of The Silver Screen

Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Blueve's First Edition



Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch River Glenn Be Still My Heart

Best Of Opposite Sex
Boldheart's Party Till Midnight

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Boldheart's Party Till Midnight

Best Puppy In Breed
Ch River Glenn Be Still My Heart


Winners Dog: (1-1-1-0)
River Glenn Zero Fox Given

12-18 Month Dog Class
1st River Glenn Zero Fox Given


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Boldheart's Party Till Midnight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boldheart's Party Till Midnight

4-6 Month Bitch Class
1st Boldheart's Light It Up

Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kilshans Mr. Mister


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kilshans Mr. Mister

Open Dog Class
1st Kilshans Mr. Mister


Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Award Cancelled

Best Of Opposite Sex
GChB Glenshiel's Valkyrie


Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Ghostpine's Brightest Star

Best Puppy In Breed
Ch Hillside Wolfsbane

Select Dog
Ch Hillside Wolfsbane


Judge: Gael Morison

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mavs All That Jazz



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mavs All That Jazz

Reserve Winners Bitch
Windacre McKenna Madness

Canadian Bred Bitch Class
1st Windacre McKenna Madness

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mavs All That Jazz





Group 5 - Edna Gonzalez-Rubio Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Winwood Top Secret With BRK
  Chinese Crested Dog   61
Group 2nd   
GChS Sanderlin Big Bang Theory
  Miniature Pinscher   47
Group 3rd   
Ch LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon
  Coton De Tulear   43
Group 4th   
GCh Annevan Salem V Scion Of Lore
  Silky Terrier   42
BPIG    Tofini Kiss This   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Crestars Half Nakid At Rompford HL   Chinese Crested Dog   0
Best Veteran In Group   
Ch LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon
  Coton De Tulear   0
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Galfox Sidetrack

Best Of Opposite Sex
Ryzann's Raven Raisinette

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Galfox Sidetrack


Winners Dog: (1-1-0-0)
Galfox Sidetrack

12-18 Month Dog Class
1st Galfox Sidetrack


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ryzann's Raven Raisinette

Open Bitch Class
1st Ryzann's Raven Raisinette

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
Ch Kewpy's Misty Blue

Best Of Opposite Sex
GCh Msfizz Code Of Honor

Best Puppy In Breed
Caruaidd's Miss Bridgerton

Select Bitch
GChB Kewpy's Cinnamon Girl



Winners Bitch: (0-1-1-3)
Caruaidd's Miss Bridgerton

Junior Puppy Bitch Class
1st Caruaidd's Miss Bridgerton

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Sweet Dreem Prada Goldenrain

Best Of Opposite Sex
Blue Nile Sapphier Goldernain Chinuahua

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Sweet Dreem Prada Goldenrain

Best Puppy In Breed
Kenzo Radostnii Angelgrad


Winners Dog: (2-1-0-0)
Blue Nile Sapphier Goldernain Chinuahua

Reserve Winners Dog
Kenzo Radostnii Angelgrad

Junior Puppy Dog Class
1st Kenzo Radostnii Angelgrad

12-18 Month Dog Class
1st Blue Nile Sapphier Goldernain Chinuahua


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Sweet Dreem Prada Goldenrain

12-18 Month Bitch Class
1st Sweet Dreem Prada Goldenrain

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Dipped In Carmel

Best Puppy In Breed
Sharinway's Dipped In Carmel


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sharinway's Dipped In Carmel

Senior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Dipped In Carmel

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 13 pts (5-2-4-3)
GChS Winwood Top Secret With BRK

Best Of Opposite Sex
GCh Halostar Go Big Or Go Home

Best Of Winners: (5-2-4-3)
Wind The Darkstar

Best Puppy In Breed
GCh Halostar Go Big Or Go Home

Select Dog
Ch Solarus Willowglyn Luminescence

Select Bitch
Ch Crestars Zhen Against All Oddz HL


Winners Bitch: (5-2-4-3)
Taja Vintage Decor

Reserve Winners Bitch
Dalen Ring Of Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Taja Vintage Decor

12-18 Month Bitch Class
1st Dalen Ring Of Fire

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon


Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Alexander McQueen Of Legends Heart

Best Of Opposite Sex
Bellamy's Allure Dezine

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Alexander McQueen Of Legends Heart

Best Puppy In Breed
Alexander McQueen Of Legends Heart


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bellamy's Allure Dezine

Reserve Winners Bitch
Bellamy's Alluring Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellamy's Alluring Star

Open Bitch Class
1st Bellamy's Allure Dezine

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
GCh Chickadee Always On My Mind

Best Of Opposite Sex
GCh Havasmallpaw Fluffy Shadow

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Havasmallpaw Archie The Attention Seeker

Best Puppy In Breed
GCh Chickadee Always On My Mind

Select Dog
Seda's Shooting Star


Winners Bitch: (3-1-2-1)
Havasmallpaw Luna Is Over The Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Havasmallpaw Luna Is Over The Moon

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Sanderlin Big Bang Theory

Best Of Opposite Sex
Mightymites Painted Up Pretty



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Crystal's Wild N Wicked @ Mightymite

Reserve Winners Bitch
Mightymites See Me Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Crystal's Wild N Wicked @ Mightymite

Canadian Bred Bitch Class
1st Mightymites See Me Shine

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
Gibraltar Around The World

Best Of Opposite Sex
Ch Derrima Zippity Yay

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Gibraltar Around The World

Best Puppy In Breed
Gibraltar Around The World

Select Bitch
GChB Nanrich Topflite Off To The Rodeo


Winners Dog: (2-4-1-2)
Derrima Ever Ready

Reserve Winners Dog
Valifyre Wet Your Whistle

Junior Puppy Dog Class
1st Derrima Ever Ready
2nd Valifyre Wet Your Whistle


Winners Bitch: (2-4-1-2)
Gibraltar Around The World

Reserve Winners Bitch
Pixel Breath Of The Wild

Junior Puppy Bitch Class
1st Gibraltar Around The World
2nd Annacott Animato Kiki Dee

12-18 Month Bitch Class
1st Illaryi's Dancing By Moonlight

Canadian Bred Bitch Class
1st Pixel Breath Of The Wild

Veteran Female
GCh Marrons N Flinters Be Dazzled

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Tofini Siamese Dream

Best Of Opposite Sex
Tofini Kiss This

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Tofini Siamese Dream

Best Puppy In Breed
Tofini Kiss This

Select Dog
Ch Terramarie's Prince Of Tides

Select Bitch
Ch Cascadepom's Domenica Dolce


Winners Dog: (1-1-1-2)
Tofini Siamese Dream

Open Dog Class
1st Tofini Siamese Dream


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Tofini Kiss This

Junior Puppy Bitch Class
1st Tofini Kiss This

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Keja's Precious Gift

Best Of Opposite Sex
Lavish Besnick

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Houseopaws Stinker Bell

Best Puppy In Breed
Houseopaws Stinker Bell


Winners Dog: (1-1-0-1)
Lavish Besnick

Junior Puppy Dog Class
1st Lavish Besnick


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Houseopaws Stinker Bell

Senior Puppy Bitch Class
1st Houseopaws Stinker Bell

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon

Select Dog
GChEx Diabolbric's The Force Awakens



Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore



Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kiwiblue Little Joe







Group 6 - Robert Dawson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Echoviews Run Silent Run Deep
  Dalmatian   51
Group 2nd   
SharonValley Ligh't Em UpAt Mackendrick
  Boston Terrier   41
Group 3rd   
GChB Balcsi King Mars
  Chow Chow   38
Group 4th   
Sunside Don't Stop Me Now
  Shih Tzu   34
BPIG    Amadeus Mozart Of Frog Castle   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams
  Keeshond   0
Best Veteran In Group   
GCh Spavinaw Crk N Echoviews Nu Flirt In A Skirt
  Dalmatian   0
Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
SharonValley Ligh't Em UpAt Mackendrick

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Echo Of Eternity

Best Of Winners: (2-1-0-0)
SharonValley Ligh't Em UpAt Mackendrick


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bromley Rock's Echo Of Eternity

12-18 Month Bitch Class
1st Bromley Rock's Echo Of Eternity

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rugerlane That's One Way Of Putin It



Judge: David Denis

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GChB Balcsi King Mars

Best Of Opposite Sex
Majestic Sandial Love Song

Best Puppy In Breed
Majestic Sandial Love Song

Select Dog
Ch Yan Huang International China Happy Prince



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Majestic Sandial Love Song

Senior Puppy Bitch Class
1st Majestic Sandial Love Song

Veteran Female
GChB Chowridge Embers Copper Rose

Judge: David Denis

Best Of Breed: 9 pts (1-5-3-1)
Amadeus Mozart Of Frog Castle

Best Of Opposite Sex
GCh Timepieces Wicket Wilma

Best Of Winners: (1-5-3-1)
Amadeus Mozart Of Frog Castle

Best Puppy In Breed
Amadeus Mozart Of Frog Castle

Select Dog
GCh Wildx Tango Pequeno Moloso


Winners Dog: (1-5-3-1)
Amadeus Mozart Of Frog Castle

Junior Puppy Dog Class
1st Amadeus Mozart Of Frog Castle


Winners Bitch: (1-5-3-1)
BFF's Whiskey Lullaby

Reserve Winners Bitch
BFF's Zinfandelle

Junior Puppy Bitch Class
1st Wildx Akira Pequeoo Moloso
2nd Twist Of Fate By Gernada

Senior Puppy Bitch Class
1st BFF's Whiskey Lullaby

12-18 Month Bitch Class
1st BFF's Zinfandelle
2nd Carpe Diem Bulldog Nicki

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChB Bonden's Klompen Pickwick Club

Best Of Opposite Sex
GCh Admiraal's Sweet Willow

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Admiraal's Do Ya Like My Strut


Winners Dog: (1-1-1-1)
Admiraal's Do Ya Like My Strut

12-18 Month Dog Class
1st Admiraal's Do Ya Like My Strut

4-6 Month Dog Class
1st Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Admiraal's Wicked Little Charmer

12-18 Month Bitch Class
1st Admiraal's Wicked Little Charmer

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Ch Jaron's Cybele De Santa Inez


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChS Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Ch Kandansk Infatuation

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Balladair Cee Riley At Maioa

Best Puppy In Breed
Typecast Halcyon Under Wraps At Midori

Select Dog
Ch Kandansk Danger Zone


Winners Dog: (2-1-2-1)
Balladair Cee Riley At Maioa

Reserve Winners Dog
Typecast Halcyon Under Wraps At Midori

Junior Puppy Dog Class
1st Typecast Halcyon Under Wraps At Midori

12-18 Month Dog Class
1st Balladair Cee Riley At Maioa

4-6 Month Dog Class
1st Lezerin's Amped Up To Ten


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Thalpet's It's About Family At Staken

Junior Puppy Bitch Class
1st Thalpet's It's About Family At Staken

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Tees Me Canadian Playboy

Best Of Opposite Sex
Berkshire's Something Special At Elkridge

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Berkshire's Something Special At Elkridge

Best Puppy In Breed
Aviator's Mind The Gap

Select Bitch
Ch Coronado Heritage Rose


Winners Dog: (1-2-1-1)
Aviator's Mind The Gap

Junior Puppy Dog Class
1st Aviator's Mind The Gap

Veteran Male
GCh Tees Me Canadian Playboy

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Timberfoxs Mystic Falls Sunojo



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Sunside Don't Stop Me Now

Best Puppy In Breed
Mydream's Here Comes Guenther!


Winners Dog: (2-0-0-0)
Sunside Don't Stop Me Now

Reserve Winners Dog
Mydream's Here Comes Guenther!

Senior Puppy Dog Class
1st Mydream's Here Comes Guenther!

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sunside Don't Stop Me Now




Group 7 - Edna Gonzalez-Rubio Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres
  Schapendoes   51
Group 2nd   
GCh WR Aussies Half And Half
  Australian Shepherd   50
Group 3rd   
GChB Lacomtesse Vampire Slayer
  German Shepherd Dog   39
Group 4th   
GChB Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   38
BPIG   
IB'lieve's Uptown Girl
  Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group    Amberlyn's Blu Cascade   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GChB Zesta Shiver Me Timbur
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Spader Fancy Pants



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Spader Fancy Pants

Open Bitch Class
1st Spader Fancy Pants

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 10 pts (0-3-5-3)
GChB WR Aussies Half And Half

Best Of Opposite Sex
Sheep's Kin Live To Ride

Best Puppy In Breed
GChB BigRkAussies Great Divide

Select Dog
GCh Turbar's Cha Cha Slide

Select Bitch
Ch Oenomel's Wild One


4-6 Month Dog Class
1st Graceland's Hide The Evidence


Winners Bitch: (0-3-5-3)
Sheep's Kin Live To Ride

Reserve Winners Bitch
Kiji I'll Have You Know

Junior Puppy Bitch Class
1st Kiji I'll Have You Know

12-18 Month Bitch Class
1st Sheep's Kin Live To Ride

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Sheiling Spirit Waving To Rhosown



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Balvenie's Drink It Neat

12-18 Month Bitch Class
1st Balvenie's Drink It Neat

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Dragonfli De La Destinee

Best Puppy In Breed
Ch Dragonfli De La Destinee

Select Dog
GCh MBS Continuum



Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
IB'lieve's Uptown Girl

Best Of Opposite Sex
Bolo's Coach Of Zottelbaer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
IB'lieve's Uptown Girl

Best Puppy In Breed
IB'lieve's Uptown Girl


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bolo's Coach Of Zottelbaer

Open Dog Class
1st Bolo's Coach Of Zottelbaer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
IB'lieve's Uptown Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st IB'lieve's Uptown Girl

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Cartier Monzerat Alison

Best Of Opposite Sex
My Darling Bella's Liberi

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Cartier Monzerat Alison


Winners Dog: (1-2-0-0)
My Darling Bella's Liberi

Open Dog Class
1st My Darling Bella's Liberi

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChG Tallywood Coalescence


4-6 Month Bitch Class
1st High Country Catch Your Breath

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tamaron's From Dusk Til Dawn

Open Bitch Class
1st Tamaron's From Dusk Til Dawn

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lacomtesse Vampire Slayer



Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Double R/R Raindance Levi

Best Of Opposite Sex
Ch Keecam's Take Me Sirius Lexi

Best Puppy In Breed
Ch Keecam's Take Me Sirius Lexi


Winners Dog: (1-0-0-1)
Double R/R Raindance Levi

Open Dog Class
1st Double R/R Raindance Levi

Veteran Male
Double R/R Raindance Levi


Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres



Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 14 pts (2-6-5-2)
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Akadia Love From Adove

Best Of Winners: (2-6-5-2)
Akadia Love From Adove

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime Pulsar

Select Dog
GChB Zesta Step Up

Select Bitch
GCh Liska Shadows In The Moonlight


Winners Dog: (2-6-5-2)
Gratia's Last Man Stanley

Reserve Winners Dog
Zesta Seeing Is Believing

12-18 Month Dog Class
1st Gratia's Last Man Stanley

Open Dog Class
1st Zesta Seeing Is Believing

Veteran Male
GChB Zesta Shiver Me Timbur

4-6 Month Dog Class
1st Amberlyn's Blu Cascade


Winners Bitch: (2-6-5-2)
Akadia Love From Adove

Reserve Winners Bitch
Zesta Knew Our Booty

Junior Puppy Bitch Class
1st Mystic Suntime Essential

Canadian Bred Bitch Class
1st Zesta Jelly Bean

Open Bitch Class
1st Akadia Love From Adove
2nd Zesta Knew Our Booty
3rd Zesta Morning Song
4th Foursure Change My Mind

Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind



Judge: Edna Gonzalez-Rubio

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Curig Invictus Maneo

Best Of Opposite Sex
Ch Corgitail's Pretty Little Thing Called Love

Best Puppy In Breed
Curig Invictus Maneo


Winners Dog: (1-0-0-1)
Curig Invictus Maneo

Senior Puppy Dog Class
1st Curig Invictus Maneo

4-6 Month Dog Class
1st Cydweli's Enchanted Knight Of Love


4-6 Month Bitch Class
1st Classic's Voice Of Reason

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By