New Brunswick Kennel Club
Sunday, August 20, 2023 - Show-4



Related Results


Results courtesy of:


-- Melanie Primeau & Stephane Laliberté --
MBIS MRBIS MBISS BOSS Can GChEx Am CH Rainydaze Let Freedom Reign JH WC
Owner: Candice Little, Tchesinkut Labrador Retrievers
Presented by Melanie Primeau & Stephane Laliberté


Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Bernese Mountain Dog  
Ch Plainsong's Classic Country
Points: 126 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Ibizan Hound  
GChB Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling
Points: 116
Best Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Poodle (Standard)  
Maydele's Data Never Lies
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Norwich Terrier   TriNor As Cute As A Button
Best Veteran In Show
Judge: Robert Rowbotham
Retriever (Golden)  
GChB YBFGoldens All Or Nothing JustB








Group 1 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ambertru's I'll Call'M George
  Retriever (Golden)   39
Group 2nd   
GChEx Rainydaze Let Freedom Reign
  Retriever (Labrador)   17
Group 3rd   
GChB Clussexx Flying Ace
  Spaniel (Clumber)   8
Group 4th   
Ch Oakpoint's New Horizon
  Weimaraner   7
BPIG    Homenhunt's Crema's Croquembouche   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Quyens Ambertru's Yeti Cooler
  Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GChB YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Legacyk Hot Chocolate To Go



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Legacyk Hot Chocolate To Go

12-18 Month Bitch Class
1st Legacyk Hot Chocolate To Go

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 21 pts (1-8-8-5)
GChEx Ambertru's I'll Call'M George

Best Of Opposite Sex
GChB Happy Acres Rising Tide

Best Of Winners: (1-8-8-5)
Goldiva's My Lady Is The Sea

Best Puppy In Breed
Jetoca's Set The World On Fire

Select Dog
GChB Ambercroft's Fare Rising Tide At Skyline

Select Bitch
GChS Ambertru's Sea Shanty At Quyen

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 8 pts (1-2-4-2)
Rainydaze Let Freedom Reign

Best Of Opposite Sex
Ch Homenhunt Azra Creme Brule

Best Of Winners: (1-2-4-2)
Homenhunt's Crema's Croquembouche

Best Puppy In Breed
Homenhunt's Crema's Croquembouche

Select Dog
GCh Woodducks' Gentle On My Mind

Select Bitch
GCh Junipers Torch Of Light


Winners Dog: (1-2-4-2)
Homenhunt's Crema's Croquembouche

Senior Puppy Dog Class
1st Homenhunt's Crema's Croquembouche

4-6 Month Dog Class
1st Blackwoods Tchesinkut Slainte


Winners Bitch: (1-2-4-2)
Onarock's Hoist The Jib At Midnight

Reserve Winners Bitch
Storius Done Out Of Love Meraki

Junior Puppy Bitch Class
1st Onarock's Hoist The Jib At Midnight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Storius Done Out Of Love Meraki

4-6 Month Bitch Class
1st Blackwoods Tchesinkut Mediangeles Charlottetown

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Zion's Captain America



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Clussexx Flying Ace



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shore Reign On



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Skeet De L'Amadis



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Poole's Ide The One



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zinzi Bell From Kind Of Magic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zinzi Bell From Kind Of Magic

12-18 Month Bitch Class
1st Zinzi Bell From Kind Of Magic

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Oakpoint's New Horizon







Group 2 - Edgar Bajona Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling
  Ibizan Hound   8
Group 2nd   
Ch E R Dox Merlin Green The Great
  Dachshund (Standard Long-Haired)   7
Group 3rd   
GCh Comar's River Deep Mountain High
  Whippet   6
Group 4th   
GChB Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   4
BPIG   
Dragonsong's Reboot @ Bodeswell
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Feinouk Livin On The Edge At Obiwan
  Saluki   0
Best Veteran In Group   
GChB Rabows Rebellion ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML


Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Genson's Don't Call Me Charlie

Best Of Opposite Sex
Genson's Sweet Scarlett

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Genson's Don't Call Me Charlie


Winners Dog: (2-1-0-0)
Genson's Don't Call Me Charlie

Reserve Winners Dog
Rallee's Will I Am MW

12-18 Month Dog Class
1st Genson's Don't Call Me Charlie

Open Dog Class
1st Rallee's Will I Am MW


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Genson's Sweet Scarlett

Open Bitch Class
1st Genson's Sweet Scarlett

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh E R Dox Merlin Green The Great



Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling



Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pinehurst Reddington At Pyroni






4-6 Month Bitch Class
1st Feinouk Livin On The Edge At Obiwan

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High

Best Puppy In Breed
Dragonsong's Reboot @ Bodeswell



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dragonsong's Reboot @ Bodeswell

Open Bitch Class
1st Dragonsong's Reboot @ Bodeswell





Group 3 - Edgar Bajona Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Plainsong's Classic Country
  Bernese Mountain Dog   9
Group 2nd   
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   7
Group 3rd   
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   6
Group 4th    Teeco's Pennee Lane   Siberian Husky   4
BPIG   
Quinney's Caught In A Dream
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Adria's Knight 'N Day At Elharlen
  Boxer   0
Best Veteran In Group   
GCh GiZah's Out of This World
  Bullmastiff   0
Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Plainsong's Classic Country

Best Of Opposite Sex
Ch Ferdek Z Limanowskiej Kotliny



Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen

Best Puppy In Breed
Quinney's Caught In A Dream


4-6 Month Dog Class
1st Adria's Knight 'N Day At Elharlen


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Quinney's Caught In A Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Quinney's Caught In A Dream

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot


Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Casakamolots King

Best Of Opposite Sex
Goldwaters Minerva

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Casakamolots King

Best Puppy In Breed
Goldwaters Minerva


Winners Dog: (1-1-0-0)
Casakamolots King

Open Dog Class
1st Casakamolots King


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Goldwaters Minerva

Open Bitch Class
1st Goldwaters Minerva

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Steinplatz Olivia Das Ferkel

Best Of Opposite Sex
Steinplatz Oakheart


Winners Dog: (1-0-0-1)
Steinplatz Oakheart

Canadian Bred Dog Class
1st Steinplatz Oakheart


Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Teeco's Pennee Lane



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Teeco's Pennee Lane

Open Bitch Class
1st Teeco's Pennee Lane





Group 4 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ellerker's Direct Flight
  Schnauzer (Miniature)   8
Group 2nd   
GCh Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox
  Welsh Terrier   7
Group 3rd   
GCh Wisterias Song Of A Siren
  Bull Terrier (Miniature)   6
Group 4th   
Ch Lochlomond's Flight Of The Falcon
  Cairn Terrier   5
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    TriNor As Cute As A Button   Norwich Terrier   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Versaterre's Something About Stella



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Wisterias Song Of A Siren



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Lochlomond's Flight Of The Falcon

Best Of Opposite Sex
Ch Showme Scottish Dancer






4-6 Month Bitch Class
1st Venandi's Aurora Sky In Violet

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Raintree Earendil I Can Handle Myself



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
TriNor Dream Catcher



Winners Bitch: (0-1-0-0)
TriNor Dream Catcher

Open Bitch Class
1st TriNor Dream Catcher

4-6 Month Bitch Class
1st TriNor As Cute As A Button





4-6 Month Bitch Class
1st Newvista's Sheza Lil Outlaw

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Anroal Zumba Zumba


Winners Dog: (1-0-0-0)
Anroal Zumba Zumba

Open Dog Class
1st Anroal Zumba Zumba


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellerker's Direct Flight



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox







Group 5 - Edgar Bajona Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   10
Group 2nd   
Very Much A Daydream Believers
  Papillon   7
Group 3rd   
Sassyville's Very Impressive
  Yorkshire Terrier   6
Group 4th   
Sushine Spitfire v RiverHaus
  Cavalier King Charles Spaniel   3
BPIG   
Very Much A Daydream Believers
  Papillon   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Kellika's King Joshua From Norway
  Papillon   0
Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sushine Spitfire v RiverHaus

Best Puppy In Breed
Sushine Spitfire v RiverHaus



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sushine Spitfire v RiverHaus

Reserve Winners Bitch
Mardigrais Dazzling Gem Of Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Mardigrais Dazzling Gem Of Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Sushine Spitfire v RiverHaus

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
GChB Cassiopeia Spring Into Action

Select Dog
GCh Cassiopeia I've Got A Little Spring In My Step



Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Flashfires Thunder Rolls



Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Very Much A Daydream Believers

Best Puppy In Breed
Very Much A Daydream Believers


Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Valcopy Tayfield I Am Vengeance


Winners Dog: (1-0-0-0)
Valcopy Tayfield I Am Vengeance

12-18 Month Dog Class
1st Valcopy Tayfield I Am Vengeance


Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Sassyville's Very Impressive






Group 6 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Maydele's Data Never Lies
  Poodle (Standard)   13
Group 2nd   Ch Briley N Martrav Sweet Little Somethin   French Bulldog   11
Group 3rd   
GCh Onsengeltje Secretly Chiming In
  Dalmatian   8
Group 4th   
GChS Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   5
BPIG   
Maydele's Data Never Lies
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChG Muldoon In The Arms Of Angels

Best Of Opposite Sex
GChB Lady Brianna Of Windemere

Select Dog
GCh Sir Georgio Of Windermere



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Muldoon Dot Com

Open Bitch Class
1st Muldoon Dot Com

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Majestic Sandial Layla

Best Puppy In Breed
GCh Majestic Sandial Layla



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChB Onsengeltje Secretly Chiming In

Best Of Opposite Sex
Ch Hispot's Homerun

Best Puppy In Breed
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong

Select Bitch
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Briley N Martrav Sweet Little Somethin

Select Bitch
Ch Celtmacbhaid Nobody Does It Better



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Shore Tumbling Dice

Open Bitch Class
1st Shore Tumbling Dice

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Belcourt Winter Collection



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Maydele's Data Never Lies

Best Of Opposite Sex
GCh Arreau's My Fair Lady

Best Puppy In Breed
Maydele's Data Never Lies


Winners Dog: (1-0-0-1)
Maydele's Data Never Lies

Junior Puppy Dog Class
1st Maydele's Data Never Lies




Group 7 - Edgar Bajona Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   33
Group 2nd   
Ch Stonepillar's Legacy
  Bouvier des Flandres   32
Group 3rd   
GChS Cowboy's Locked And Loaded
  Australian Shepherd   30
Group 4th    Maplemyst Heading For The Hill   Finnish Lapphund   21
BPIG   
Ch Lagenevoise Symbols Of Eternity
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Malka's Under The Sea   Australian Shepherd   0
Best Veteran In Group   
Ch Call Me Samson Von Lousar
  German Shepherd Dog   0
Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder



Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 8 pts (1-2-3-3)
GChS Cowboy's Locked And Loaded

Best Of Opposite Sex
Ch Lagenevoise Miss Hawaiian Tropic

Best Of Winners: (1-2-3-3)
Risingstar's A Dream Is A Wish

Best Puppy In Breed
GCh Lagenevoise Symbols Of Eternity

Select Dog
Ch Lagenevoise Hangs His Hat On

Select Bitch
GCh Lagenevoise Symbols Of Eternity


Winners Dog: (1-2-3-3)
Malka's Dream Catcher

Senior Puppy Dog Class
1st Malka's Dream Catcher

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch ShowTime Onyx Strong&Confident



Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Stonepillar's Legacy

Select Bitch
GCh Boyero Yours Forever Llama



Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Omega's Divine Right


4-6 Month Dog Class
1st Kaliway Walking The Red Carpet


4-6 Month Bitch Class
1st Kaliway's Divine Queen Of Heaven

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Cardross Black Velvet



Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maplemyst Heading For The Hill



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maplemyst Heading For The Hill

Open Bitch Class
1st Maplemyst Heading For The Hill




Winners Bitch: (0-4-3-3)
Moonbaby's Red Dawn

Reserve Winners Bitch
Riversides Darling Delight

Junior Puppy Bitch Class
1st Rockyvalley's Luck Be A Lady

Senior Puppy Bitch Class
1st Riversides Darling Delight

12-18 Month Bitch Class
1st Moonbaby's Red Dawn
2nd Lakesides Here Comes The Sun

4-6 Month Bitch Class
1st Journeys End Whispering Wind

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Melodaly Tempo

Best Of Opposite Sex
GCh Charmedones Cover Girl

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Riviera Don't Stop Believing

Best Puppy In Breed
Ch Melodaly Tempo

Select Dog
Ch Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen


Winners Dog: (1-1-2-1)
Riviera Don't Stop Believing

12-18 Month Dog Class
1st Riviera Don't Stop Believing


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Nikkilen's Wee Lass

Open Bitch Class
1st Nikkilen's Wee Lass

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Echo De Kartenhaus

Best Of Opposite Sex
Beloe Zoloto Game Of Thrones

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Meo My Romeo


Winners Dog: (1-1-1-0)
Meo My Romeo

Open Dog Class
1st Meo My Romeo


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Beloe Zoloto Game Of Thrones

Open Bitch Class
1st Beloe Zoloto Game Of Thrones

4-6 Month Bitch Class
1st Unique Item O'the Palatinate Pixies

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By