Essex County Kennel Club
Monday, September 2, 2019 - Show #5



Related Results


Results courtesy of:

--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (416) 759-8593
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Judith Taylor
Spaniel (English Cocker)  
GCh Carnaby Night Shades
Points: 69 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Taylor
Bouvier des Flandres  Ch Quiche's Phoenix Rising
Points: 52
Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Shih Tzu  
Ch Souyen's Social Superstar
Best Baby Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Bulldog   Bulldacious Hell Or High Water








Group 1 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   16
Group 2nd   
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker
  Retriever (Labrador)   14
Group 3rd   
GChEx Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   12
Group 4th    Mercer's Rhapsody In Brown   Retriever (Chesapeake Bay)   11
BPIG   
Whisperfield Absolut N Perrier
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    WynRidge's ForWhoTheBell Tolls   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Whisperfield Absolut N Perrier

Best Puppy In Breed
Whisperfield Absolut N Perrier


Winners Dog: (1-0-0-0)
Whisperfield Absolut N Perrier

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Whisperfield Absolut N Perrier



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mercer's Rhapsody In Brown

Best Of Opposite Sex
Mercer's Light The Lamp

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mercer's Rhapsody In Brown

Best Puppy In Breed
Mercer's Light The Lamp


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mercer's Light The Lamp

Junior Puppy Dog Class
1st Mercer's Light The Lamp


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mercer's Rhapsody In Brown

Open Bitch Class
1st Mercer's Rhapsody In Brown


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Micin's A-maize-ing Changes In Attitudes

Best Of Opposite Sex
Ch Malagold Wing-T We Can Work It Out

Best Puppy In Breed
Canwin's Im Getn Sociaball

Select Dog
GCh Golden Clover's Holy Smoke!



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Canwin's Im Getn Sociaball

Reserve Winners Bitch
Cheers Let The Weekend Be Gin

Junior Puppy Bitch Class
1st Cheers Let The Weekend Be Gin

Senior Puppy Bitch Class
1st Canwin's Im Getn Sociaball


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker

Best Of Opposite Sex
Callibreeze Take Me Fishing



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Callibreeze Take Me Fishing

Canadian Bred Bitch Class
1st Callibreeze Take Me Fishing


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Silkroad's Our Hero Sully


3-6 Month Bitch Class
1st Silkroad N Killurin Riverdance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Windstar's Jus Sel N Contraband

Best Of Opposite Sex
Kelgerri's Eye Candy

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Windstar's Jus Sel N Contraband

Best Puppy In Breed
Windstar's Jus Sel N Contraband

Select Bitch
Ch Silkroad's Totally Hair Barbie


Winners Dog: (1-2-0-1)
Kelgerri's Eye Candy

Junior Puppy Dog Class
1st Kelgerri's Eye Candy

3-6 Month Dog Class
1st WynRidge's ForWhoTheBell Tolls


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Windstar's Jus Sel N Contraband

Reserve Winners Bitch
Ramahs Blue Ridge Roanoke

Junior Puppy Bitch Class
1st Windstar's Jus Sel N Contraband

Open Bitch Class
1st Ramahs Blue Ridge Roanoke


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Carnaby Night Shades

Best Of Opposite Sex
GCh Nonnies Aim High




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st   Ch Cariads Naughty Naughty   Whippet   6
Group 2nd   GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy   Borzoi   5
Group 3rd   
Ch Chetcote Wrapped N Chocolate ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   3
Group 4th    Caristeda Dadaelis Baziloraius   Saluki   1
BPIG No Entry
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Chetcote Wrapped N Chocolate ML

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote The Edge Of Glory




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch YR Works Majik Happnz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius

12-18 Month Bitch Class
1st Caristeda Dadaelis Baziloraius


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cariads Naughty Naughty




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   10
Group 2nd   
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix
  Great Dane   7
Group 3rd   
Ch Cinbar's Rising From The Ashes
  Boxer   6
Group 4th    Stonehill's What's On Tap   Bullmastiff   2
BPIG    Stonehill N'Saxmark Summer Fun   Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dream Big Femme Fatale   Leonberger   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Cinbar's Rising From The Ashes

Best Of Opposite Sex
Ch Barquentine Splice The Main Brace

Best Puppy In Breed
Uppercut She Could Be The One



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Haltonhill's Fun In The Sun

Reserve Winners Bitch
Uppercut She Could Be The One

Junior Puppy Bitch Class
1st Uppercut She Could Be The One

12-18 Month Bitch Class
1st Haltonhill's Fun In The Sun


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stonehill's What's On Tap

Best Of Opposite Sex
Stonehill N'Saxmark Summer Fun

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stonehill's What's On Tap

Best Puppy In Breed
Stonehill N'Saxmark Summer Fun


Winners Dog: (1-1-0-0)
Stonehill's What's On Tap

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Stonehill's What's On Tap


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stonehill N'Saxmark Summer Fun

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonehill N'Saxmark Summer Fun


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Mi-Ti's Guilty Or Innocent

Select Dog
Ch Redstone's Lazarus V Aludra



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Mi-Ti's Guilty Or Innocent

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mi-Ti's Guilty Or Innocent


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rua Soleil Aster Sienna


3-6 Month Dog Class
1st Dream Big Force Of Nature


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rua Soleil Aster Sienna

12-18 Month Bitch Class
1st Rua Soleil Aster Sienna

3-6 Month Bitch Class
1st Dream Big Femme Fatale


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st   
Holly Of Bully Lake
  Bull Terrier (Miniature)   6
Group 2nd   GCh Paperman Atlantis   Lakeland Terrier   5
Group 3rd   
Ch Diamondjewel's Stylish One
  Soft-Coated Wheaten Terrier   4
Group 4th    Gleann Flashmob Stiubhard   Glen Of Imaal Terrier   2
BPIG   
Holly Of Bully Lake
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Holly Of Bully Lake

Best Puppy In Breed
Holly Of Bully Lake



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Holly Of Bully Lake

Senior Puppy Bitch Class
1st Holly Of Bully Lake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Equinox Timeless Tansy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Equinox Timeless Tansy

Reserve Winners Bitch
Equinox N Jazz Ceilidh

Open Bitch Class
1st Equinox Timeless Tansy
2nd Equinox N Jazz Ceilidh


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gleann Flashmob Stiubhard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gleann Flashmob Stiubhard

Open Dog Class
1st Gleann Flashmob Stiubhard



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis



3-6 Month Bitch Class
1st Northcotes I Dare You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Diamondjewel's Stylish One

Best Puppy In Breed
Ch Diamondjewel's Stylish One

Select Bitch
Ch Diamondjewel Luvs Secnd Chance




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   8
Group 2nd   
GCh Rythm's Front Runner
  Italian Greyhound   7
Group 3rd    Altos Cutting Edge   Miniature Pinscher   6
Group 4th    Syrenia's Victoria's Love   Cavalier King Charles Spaniel   5
BPIG   Ch Pinkribbon Calvin Klein   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cornsilks Shake It Up   Griffon (Brussels)   0
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Syrenia's Victoria's Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Syrenia's Victoria's Love

12-18 Month Bitch Class
1st Syrenia's Victoria's Love


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Cornsilks Shake It Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Oldhavana's Phoenix At Sandant

Best Of Opposite Sex
Pocopayasos SPF30 Ltd Edition

Best Puppy In Breed
Pocopayasos SPF30 Ltd Edition



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pocopayasos SPF30 Ltd Edition

Junior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos SPF30 Ltd Edition


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rythm's Front Runner




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Altos Cutting Edge


Winners Dog: (1-0-0-0)
Altos Cutting Edge

Open Dog Class
1st Altos Cutting Edge



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pinkribbon Calvin Klein

Best Puppy In Breed
Ch Pinkribbon Calvin Klein




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Talbotrails High Voltage

Best Of Opposite Sex
Ch Fantasia Cocoa Chanel Of Eaglesdare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st    MVP Vigilante 'I Don't Know How To Lose'   Bulldog   7
Group 2nd   
Ch Taipan Palace Hot Diggity Dawg
  Chinese Shar-Pei   4
Group 3rd    Sweetmeadow's Winfred When You Wish Upon A Star   Lowchen   3
Group 4th   
Ch Souyen's Social Superstar
  Shih Tzu   2
BPIG   
Ch Souyen's Social Superstar
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bulldacious Hell Or High Water   Bulldog   0
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
MVP Vigilante 'I Don't Know How To Lose'

Best Of Opposite Sex
Pelee Frankly I'm Franktastic

Best Of Winners: (1-2-0-0)
MVP Vigilante 'I Don't Know How To Lose'

Best Puppy In Breed
Aislinn Just South Of Heaven


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Pelee Frankly I'm Franktastic

Reserve Winners Bitch
Aislinn Just South Of Heaven

Junior Puppy Bitch Class
1st Aislinn Just South Of Heaven

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pelee Frankly I'm Franktastic

3-6 Month Bitch Class
1st Bulldacious Hell Or High Water
2nd Pelee's I'm Sweet But A Psycho


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Taipan Palace Hot Diggity Dawg




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bigcreek Doc's Voodoo Child




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cedarhills-Shamrock Beer For My Horses At Purrkees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sweetmeadow's Winfred When You Wish Upon A Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Souyen's Social Superstar

Best Puppy In Breed
Ch Souyen's Social Superstar




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   Ch Quiche's Phoenix Rising   Bouvier des Flandres   10
Group 2nd    Lynphil Ask Alexa   Shetland Sheepdog   9
Group 3rd   
Ch Wenlisa's Irrepressible
  Australian Shepherd   7
Group 4th   Ch Mecseki Bundas Rusty Zipper   Mudi   6
BPIG    Lynphil Ask Alexa   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    McPotter's Creek's Tuzvihar   Mudi   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wenlisa's Irrepressible




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Unique's Build Me A Dynasty

Best Of Opposite Sex
Ch Coyote Run Valedictorian




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Quiche's Phoenix Rising




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Mecseki Bundas Rusty Zipper

Best Of Opposite Sex
Stellamontis Hanga


3-6 Month Dog Class
1st McPotter's Creek's Tuzvihar


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Stellamontis Hanga

Reserve Winners Bitch
Herdabout A Night At The Opera

Open Bitch Class
1st Stellamontis Hanga
2nd Herdabout A Night At The Opera


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lynphil Ask Alexa

Best Puppy In Breed
Lynphil Ask Alexa



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lynphil Ask Alexa

Reserve Winners Bitch
Crinan I'm No Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Crinan I'm No Angel

Open Bitch Class
1st Lynphil Ask Alexa


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Dreamwinds Phoenix At Raglan

Best Of Opposite Sex
Raglansdream Rolex Magic Coach

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dreamwinds Phoenix At Raglan

Select Bitch
Ch Becen Nellie To Heaven Sent


Winners Dog: (1-1-0-1)
Raglansdream Rolex Magic Coach

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Raglansdream Rolex Magic Coach


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dreamwinds Phoenix At Raglan

12-18 Month Bitch Class
1st Dreamwinds Phoenix At Raglan


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By