Kent Kennel Klub
Friday, April 13, 2018 - Show # 1



Related Results

Conformation

Friday, April 13 (Show # 1)
Saturday, April 14 (Show # 2)
Saturday, April 14 (Show # 3)
Sunday, April 15 (Show #4)
Sunday, April 15 (Show # 5)

Obedience

Friday, April 13 (Obedience Trial 1)
Friday, April 13 (Obedience Trial 2)
Saturday, April 14 (Obedience Trial 3)
Saturday, April 14 (Obedience Trial 4)
Sunday, April 15 (Obedience Trial 5)
Sunday, April 15 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, April 13 (Rally Trial 1)
Friday, April 13 (Rally Trial 2)
Saturday, April 14 (Rally Trial 3)
Saturday, April 14 (Rally Trial 4)
Sunday, April 15 (Rally Trial 5)
Sunday, April 15 (Rally Trial 6)



Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
BIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Kathrine Grant
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 113 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kathrine Grant
Pekingese  
GCh Dreamville Jersey Boy
Points: 90
Best Puppy In Show
Judge: Kathrine Grant
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
Ch Roaneden's Counting Stars
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Kathrine Grant
Australian Cattle Dog   Byeyo's In The Sin Bin
Best Baby Puppy In Show
Judge: Kathrine Grant
Pointer (German Short-Haired)   Whisperfield Don't Stop Me Now








Group 1 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   22
Group 2nd   
Ch Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   18
Group 3rd   
GCh Bryden's Magic Mike
  Spaniel (English Springer)   17
Group 4th   
Ch Roaneden's Counting Stars
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   15
BPIG   
Ch Roaneden's Counting Stars
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Whisperfield Don't Stop Me Now   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Whisperfield Shades Of Autumn



3-6 Month Bitch Class
1st Whisperfield Don't Stop Me Now


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kokopelli's Trust And Believe

Best Puppy In Breed
Kokopelli's Trust And Believe


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kokopelli's Trust And Believe

Senior Puppy Dog Class
1st Kokopelli's Trust And Believe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Rickways Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Fargoridge The Descendant

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Rickways Quantum Leap

Best Puppy In Breed
Fargoridge The Descendant


Winners Dog: (1-2-0-0)
Fargoridge The Descendant

Junior Puppy Dog Class
1st Fargoridge The Descendant


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Counting Stars

Best Puppy In Breed
GCh Roaneden's Counting Stars




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Bran Linn Amulet

Best Of Opposite Sex
Karrelene Triple Pleasure

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Killbride N Karrele All That Jazz

Best Puppy In Breed
Karrelene's Lights On Memphis


Winners Dog: (1-2-0-1)
Karrelene Triple Pleasure

Open Dog Class
1st Karrelene Triple Pleasure


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Killbride N Karrele All That Jazz

Reserve Winners Bitch
Karrelene's Lights On Memphis

Junior Puppy Bitch Class
1st Karrelene's Lights On Memphis

12-18 Month Bitch Class
1st Killbride N Karrele All That Jazz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Ashleysown Black Magic

Best Of Opposite Sex
Silkroads CL Glowing Hearts

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Ashleysown Black Magic

Best Puppy In Breed
Ashleysown Black Magic


Winners Dog: (2-3-0-0)
Ashleysown Black Magic

Reserve Winners Dog
Wynridge's Trunrth Strong & Free

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ashleysown Black Magic
2nd Wynridge's Trunrth Strong & Free

3-6 Month Dog Class
1st Silkroads Unique Blend Kavi


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Silkroads CL Glowing Hearts

Reserve Winners Bitch
Ashleysown Canadian Maid

Senior Puppy Bitch Class
1st Silkroads CL Glowing Hearts

12-18 Month Bitch Class
1st Ashleysown Canadian Maid
2nd Silkroad's Totally Hair Barbie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby Night Shades




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bryden's Magic Mike

Best Of Opposite Sex
GCh DerbyNOxford's Lady of Sonnets




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Sandyridge's Belle Of The Ball

Best Of Opposite Sex
GCh Breica Nani Don't Have A Cow

Best Puppy In Breed
Ch Sandyridge's Belle Of The Ball




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   16
Group 2nd   
GCh Karob Sandstorm Told You So
  Saluki   15
Group 3rd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   14
Group 4th   
Ch Longlesson Caught In The Crossfire
  Whippet   11
BPIG    Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy   Borzoi   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bushwacker Raven Couture   Basenji   0
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bushwacker Dark Jeanius



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bushwacker Dark Jeanius

Open Bitch Class
1st Bushwacker Dark Jeanius

3-6 Month Bitch Class
1st Bushwacker Raven Couture


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rapscallion's Corporate Raider O'Chasan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Chetcote The Musketeer

Best Puppy In Breed
GCh Chetcote The Musketeer


Winners Dog: (1-0-1-0)
Daclier's Knight Rider

Senior Puppy Dog Class
1st Daclier's Knight Rider

3-6 Month Dog Class
1st Daclier's The Dragon's Gift



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
YR Works Majik Happnz

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Prelude's Red Baron MS

Best Puppy In Breed
Prelude's Red Baron MS


Winners Dog: (1-1-1-0)
Prelude's Red Baron MS

Senior Puppy Dog Class
1st Prelude's Red Baron MS


Winners Bitch: (1-1-1-0)
YR Works Majik Happnz

Canadian Bred Bitch Class
1st YR Works Majik Happnz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW

Select Dog
Ch Hunu Man In Th' Mirror MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Karob Sandstorm Told You So




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Longlesson Caught In The Crossfire




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   13
Group 2nd   
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   12
Group 3rd   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   11
Group 4th   
Ch Makovey Noch Na Kupalu
  Black Russian Terrier   8
BPIG   
White Magic's King Of The Slopes
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Skipnstones Rising At Northsky   Portuguese Water Dog   0
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Makovey Noch Na Kupalu

Best Of Opposite Sex
Ch Bagheera Bella Deti Arbata




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Supernova Shameless

Best Of Opposite Sex
GCh Cresswell's Medicine Man



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Di'Limbazi Mistress Dread

12-18 Month Bitch Class
1st Di'Limbazi Mistress Dread


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jerdans The Great Code

Best Puppy In Breed
Jerdans The Great Code


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jerdans The Great Code

Junior Puppy Dog Class
1st Jerdans The Great Code



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Skipnstones Splash Of Moonshine

Best Of Opposite Sex
Seabury's Heaven On Earth

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Skipnstones Splash Of Moonshine

Best Puppy In Breed
Skipnstones Splash Of Moonshine


Winners Dog: (1-2-0-0)
Seabury's Heaven On Earth

12-18 Month Dog Class
1st Seabury's Heaven On Earth


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Skipnstones Splash Of Moonshine

Reserve Winners Bitch
Skipnstones The Sky's The Limit

Senior Puppy Bitch Class
1st Skipnstones The Sky's The Limit

Canadian Bred Bitch Class
1st Skipnstones Splash Of Moonshine

3-6 Month Bitch Class
1st Skipnstones Rising At Northsky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Samtos's Let It Go Olaf

Best Of Opposite Sex
Snowshoe N Samtos's Rise To Fame

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Samtos's Let It Go Olaf

Best Puppy In Breed
White Magic's King Of The Slopes


Winners Dog: (2-1-0-0)
Samtos's Let It Go Olaf

Reserve Winners Dog
White Magic's King Of The Slopes

Junior Puppy Dog Class
1st White Magic's King Of The Slopes

Open Dog Class
1st Samtos's Let It Go Olaf


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lindsayleigh's Thunder Struck




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   8
Group 2nd   
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   7
Group 3rd   
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex
  Bull Terrier (Miniature)   6
Group 4th   Ch Symphonie's Oh Mamma Mia   Kerry Blue Terrier   5
BPIG   
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   N/A
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Luceo Non Uro

Best Of Opposite Sex
Equinox N Jazz Ceilidh

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Luceo Non Uro


Winners Dog: (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Luceo Non Uro

Open Dog Class
1st Equinox N Jazz Luceo Non Uro


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Ceilidh

Open Bitch Class
1st Equinox N Jazz Ceilidh


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Symphonie's Oh Mamma Mia




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dralion's Curb Your Enthusiasm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek

Best Puppy In Breed
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek

Senior Puppy Bitch Class
1st Goodspice Miss Emma Of Salt Creek


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mother's Finest Born To Be Animagical




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Forestfield Shotgun Rider




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   24
Group 2nd   
Ch XR Acts Of Valour
  Havanese   20
Group 3rd   
GCh Cantex BlueJays' Top Dog
  Italian Greyhound   16
Group 4th   
Ch Jimary's Ka Ching
  Pug   15
BPIG   
Ch Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group    Old Havana's Spirit Of Summer   Havanese   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Burbrook What Dreams May Come

Best Of Opposite Sex
Ch BancoRoyalBeautyBeyondBelief




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sassytails I Go Commando

Best Puppy In Breed
GCh Sassytails I Go Commando




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cornsilk N Tapestry Follow Me




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
XR Acts Of Valour

Best Of Opposite Sex
Old Havana's Totally Breezy

Best Of Winners: (1-2-1-0)
XR Acts Of Valour

Select Dog
GCh XR Havoc On The High Seas


Winners Dog: (1-2-1-0)
XR Acts Of Valour

Bred By Exhibitor Dog Class
1st XR Acts Of Valour


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Old Havana's Totally Breezy

Reserve Winners Bitch
Joyaseda's Princess Peach

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Old Havana's Totally Breezy

Open Bitch Class
1st Joyaseda's Princess Peach

3-6 Month Bitch Class
1st Old Havana's Spirit Of Summer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Denim Summer Magic

Best Of Opposite Sex
Chansuki's Just My Cup Of Tea

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Chansuki's Just My Cup Of Tea

Best Puppy In Breed
Coverdale's Hide Your Heart


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Chansuki's Just My Cup Of Tea

Open Bitch Class
1st Chansuki's Just My Cup Of Tea


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nightfire's Better Than Ever


3-6 Month Dog Class
1st Aubelles Clown Prince Of Crime


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
GCh Dreamville Jersey Boy

Select Dog
GCh Michaelmas Yue Yue Fen


Winners Dog: (1-0-3-0)
Pekeden Black Sabbath

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pekeden Black Sabbath



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Jimary's Ka Ching

Best Of Opposite Sex
Exquisite Princess Nikki Wang

Best Puppy In Breed
Jimary's Emmy Lou



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Exquisite Princess Nikki Wang

Reserve Winners Bitch
Exquisite Imperial Princess Faith

Senior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Emmy Lou

12-18 Month Bitch Class
1st Exquisite Imperial Princess Faith

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Exquisite Princess Maddy Wang

Open Bitch Class
1st Exquisite Princess Nikki Wang


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pazzo's Pappy Van Winkle

Best Of Opposite Sex
Tiara Of Dare To Dream

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pazzo's Pappy Van Winkle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pazzo's Pappy Van Winkle

Open Dog Class
1st Pazzo's Pappy Van Winkle


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tiara Of Dare To Dream

Open Bitch Class
1st Tiara Of Dare To Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gumby's Cruzin To Laguna
  Chinese Shar-Pei   11
Group 2nd   
Ch Alharin The Shadow Knows Ashford
  Lowchen   8
Group 3rd    Cranbrooke's Cinnamon Girl   Dalmatian   7
Group 4th    Purrkees Pick Your Poison   Keeshond   5
BPIG    Cranbrooke's Cinnamon Girl   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bulldacious Put A Cork In It   Bulldog   0
Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bulldacious Jacib I'm Juicy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bulldacious Jacib I'm Juicy

Reserve Winners Bitch
Jacib's Bulldacious Drop Dead Diva

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bulldacious Jacib I'm Juicy

Open Bitch Class
1st Jacib's Bulldacious Drop Dead Diva

3-6 Month Bitch Class
1st Bulldacious Put A Cork In It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Gumby's Cruzin To Laguna

Best Puppy In Breed
Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Select Bitch
GCh Tzowen Queen Of Hearts



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cranbrooke's Cinnamon Girl

Best Of Opposite Sex
Cranbrooke The Storm Is Here

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cranbrooke's Cinnamon Girl

Best Puppy In Breed
Cranbrooke's Cinnamon Girl


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cranbrooke The Storm Is Here

Junior Puppy Dog Class
1st Cranbrooke The Storm Is Here

3-6 Month Dog Class
1st Rockstar's Haphazard


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cranbrooke's Cinnamon Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Cranbrooke's Cinnamon Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Nifty Between The Pipes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Purrkees Pick Your Poison



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Purrkees Pick Your Poison

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Purrkees Pick Your Poison


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alharin The Shadow Knows Ashford




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Litilann Harten Stack The Deck


Winners Dog: (2-0-1-0)
Brienwoods Italian Prince

Reserve Winners Dog
K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou

12-18 Month Dog Class
1st K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou

Open Dog Class
1st Brienwoods Italian Prince



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st    Byeyo's In The Sin Bin   Australian Cattle Dog   13
Group 2nd    Lynphil Davina   Shetland Sheepdog   11
Group 3rd    Raglansdream Rolex's Cashmere   Welsh Corgi (Pembroke)   5
Group 4th   
GCh BergerAlemnd's Winning Colour
  German Shepherd Dog   3
BPIG    Byeyo's In The Sin Bin   Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
De La Pagaille Srgt. Pepper
  Belgian Shepherd Dog   0
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Byeyo's In The Sin Bin

Best Of Opposite Sex
Byeyo's Gonna Get Me Sum

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Byeyo's In The Sin Bin

Best Puppy In Breed
Byeyo's In The Sin Bin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Byeyo's In The Sin Bin

Senior Puppy Dog Class
1st Byeyo's In The Sin Bin


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Byeyo's Gonna Get Me Sum

12-18 Month Bitch Class
1st Byeyo's Gonna Get Me Sum


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Beach Bum's Ride The Waves

Best Puppy In Breed
Battlefield's Smooth Operator

Select Dog
Ch Hatarvolgyi Ezustcsillag America Captain


Winners Dog: (1-0-2-0)
Coralane's Head Over Boots

Reserve Winners Dog
Battlefield's Smooth Operator

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Coralane's Head Over Boots


3-6 Month Bitch Class
1st Charjan Sailing The Seas


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st De La Pagaille Srgt. Pepper



Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh BergerAlemnd's Winning Colour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Lynphil Davina

Best Of Opposite Sex
Lynphil Undisputed

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Lynphil Davina

Best Puppy In Breed
Lynphil Undisputed

Select Dog
Ch Zesta Contraband


Winners Dog: (2-3-1-0)
Lynphil Undisputed

Reserve Winners Dog
Bonnyville's Defender

Senior Puppy Dog Class
1st Bonnyville's Defender

Canadian Bred Dog Class
1st Lynphil Undisputed

3-6 Month Dog Class
1st Bonnyville's Magic Moment


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Lynphil Davina

Reserve Winners Bitch
Westdel's To A Wild Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Westdel's To A Wild Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Lynphil Davina

Open Bitch Class
1st Karalash Imagine That


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Raglansdream Rolex's Cashmere

Best Of Opposite Sex
Raglansdream Rolex Stars Brinx

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Raglansdream Rolex's Cashmere

Best Puppy In Breed
Raglansdream Rolex's Cashmere


Winners Dog: (1-1-0-0)
Raglansdream Rolex Stars Brinx

Senior Puppy Dog Class
1st Raglansdream Rolex Stars Brinx


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Raglansdream Rolex's Cashmere

Senior Puppy Bitch Class
1st Raglansdream Rolex's Cashmere


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By