Cobequid Dog Club
Saturday, October 7, 2017



Related Results

Obedience

Saturday, October 07 (Obedience Trial 1)
Sunday, October 08 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, October 07 (Rally Trial 1)
Sunday, October 08 (Rally Trial 2)



Best In Show
Judge: Donna Conod
Collie (Smooth)  
Ch Cardross Red Dirt Road
Points: 145 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Donna Conod
Pug  
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
Best Puppy In Show
Judge: Donna Conod
Boxer  
Ch Elharlen's Kindred Spirit
Best Baby Puppy In Show
Judge: Donna Conod
Griffon (Wire-Haired Pointing)  
Narvik de la Plume d'Argent








Group 1 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
Hunterbourne Pretty In Pink
  Pointer (German Short-Haired)   26
Group 2nd   
Ch Carnaby First Frost At Rhoswen
  Spaniel (English Cocker)   24
Group 3rd    Heirborn Law And Order At Donibruk   Retriever (Flat-Coated)   23
Group 4th   
Ch Seasyde Believe In Me
  Pointer   22
BPIG   Ch Kindspirit's Heartsong   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Narvik de la Plume d'Argent
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Lova Des Vallons De La Sone

Best Puppy In Breed
Pageska's Nyska Janou


3-6 Month Dog Class
1st Narvik de la Plume d'Argent


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Pageska's Nyska Janou

Reserve Winners Bitch
Pageska's In The Nick Of Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Pageska's Nyska Janou

Senior Puppy Bitch Class
1st Pageska's In The Nick Of Time

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde Believe In Me



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Hunterbourne Pretty In Pink



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Hunterbourne Pretty In Pink

Reserve Winners Bitch
Hunterbourne Don't Explain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hunterbourne Don't Explain

Open Bitch Class
1st Hunterbourne Pretty In Pink

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mistcurl's MacCaskill Dhu



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Heirborn Law And Order At Donibruk


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 10 pts (4-7-0-0)
Kindspirit's Heartsong

Best Of Opposite Sex
Bud The Spud Optimus Canis

Best Of Winners: (4-7-0-0)
Kindspirit's Heartsong

Best Puppy In Breed
Kindspirit's Heartsong


Winners Dog: (4-7-0-0)
Bud The Spud Optimus Canis

Reserve Winners Dog
Loretta's Enchanted Unicorn At Antares

Junior Puppy Dog Class
1st Loretta's Enchanted Unicorn At Antares

Senior Puppy Dog Class
1st Bud The Spud Optimus Canis

12-18 Month Dog Class
1st Doindogs Lindt

Open Dog Class
1st Everwood's Royal Chinook

3-6 Month Dog Class
1st Everwood Startop's Oliver Twist


Winners Bitch: (4-7-0-0)
Kindspirit's Heartsong

Reserve Winners Bitch
Blackie Calls Dibbs At Ourgang

Junior Puppy Bitch Class
1st Doindogs Ann
2nd Doindogs Ruby 3rd

Senior Puppy Bitch Class
1st Kindspirit's Heartsong

12-18 Month Bitch Class
1st Madabout's Singing Swimmer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Doindogs Lu

Open Bitch Class
1st Blackie Calls Dibbs At Ourgang
2nd Everwood N Camlab Country Girl

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin

Best Of Opposite Sex
Buballoos Now I Gonna Be Hot

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Buballoos Now I Gonna Be Hot

Best Puppy In Breed
Buballoos Now I Gonna Be Hot


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Buballoos Now I Gonna Be Hot

Junior Puppy Bitch Class
1st Buballoos Now I Gonna Be Hot

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Carnaby First Frost At Rhoswen







Junior Puppy Bitch Class
2nd Egerton's Mesmerizing Madelyn





Group 2 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   13
Group 2nd   
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca
  Greyhound   12
Group 3rd   GCh Trumphill's Exquisite Lizzie   Rhodesian Ridgeback   11
Group 4th   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   5
BPIG    Trumphill Totalchaos At Lutalo   Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Livewire's Flash Drive v Raydachs
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ashdown's Catching Fire MS

Best Puppy In Breed
Ashdown's Catching Fire MS


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ashdown's Catching Fire MS

Junior Puppy Dog Class
1st Ashdown's Catching Fire MS


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
The Wones I Just Can't Wait To Win





3-6 Month Dog Class
1st Livewire's Flash Drive v Raydachs


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Best Of Opposite Sex
Trumphill Totalchaos At Lutalo

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Trumphill Totalchaos At Lutalo

Best Puppy In Breed
Trumphill Totalchaos At Lutalo

Select Bitch
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun


Winners Dog: (2-2-0-2)
Trumphill Totalchaos At Lutalo

Reserve Winners Dog
Asoshi Sadiki Of Omega

Junior Puppy Dog Class
1st Trumphill Totalchaos At Lutalo

Open Dog Class
1st Asoshi Sadiki Of Omega

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality

Best Of Opposite Sex
Sporting Fields Sand Prints

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sporting Fields On My Honor


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sporting Fields On My Honor

Open Dog Class
1st Sporting Fields On My Honor


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sporting Fields Sand Prints

Open Bitch Class
1st Sporting Fields Sand Prints





Group 3 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   29
Group 2nd   
Ch Esmonds Git 'R Done
  Rottweiler   24
Group 3rd   
Wasenshi's Watch Me Fly
  Akita   22
Group 4th   
GCh Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   21
BPIG   
Ch Elharlen's Kindred Spirit
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Chimini's Song of Ice and Fire
  Siberian Husky   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wasenshi's Watch Me Fly



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wasenshi's Watch Me Fly

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wasenshi's Watch Me Fly





3-6 Month Bitch Class
1st Kidanga's A Frenconnection

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Elharlen's Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Ch Elharlen's Kindred Spirit



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Best Of Opposite Sex
GCh GiZah's Out of This World

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Allyrae Miss Eleanor Vegrenan

Best Puppy In Breed
Dal Primo's You'll Never Walk Alone


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Allyrae Miss Eleanor Vegrenan

Reserve Winners Bitch
Lady Olivia

12-18 Month Bitch Class
1st Allyrae Miss Eleanor Vegrenan

Open Bitch Class
1st Lady Olivia

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Elio Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
GCh Emilia Del Ecousse



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Evalina Del Ecousse

12-18 Month Bitch Class
1st Evalina Del Ecousse

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Sharinway's You Are Not Alone

Best Of Opposite Sex
Sioul's Express This

Best Puppy In Breed
Sioul's Express This


Winners Dog: (1-0-0-1)
Sioul's Express This

Junior Puppy Dog Class
1st Sioul's Express This

3-6 Month Dog Class
1st Sharinway's Hey Casanova Baby


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Lagarada's Celtic Magic

Best Of Opposite Sex
TriLa's Workin The Strip

Best Puppy In Breed
TriLa's Workin The Strip

Select Bitch
Ch Tonquin Time At Britlinblue



Winners Bitch: (0-1-1-1)
TriLa's Workin The Strip

Junior Puppy Bitch Class
1st TriLa's Workin The Strip

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Karleo's Sweet Serenity

Best Puppy In Breed
Karleo's Sweet Serenity



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Karleo's Sweet Serenity

Reserve Winners Bitch
Karleo's Watch Her Go

Junior Puppy Bitch Class
1st Karleo's Sweet Serenity
2nd Karleo's Watch Her Go
3rd Karleo's Sophie

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Homeport Ferryland

Best Of Opposite Sex
Homeport Maritime Command

Best Puppy In Breed
Homeport Maritime Command


Winners Dog: (1-0-0-1)
Homeport Maritime Command

Senior Puppy Dog Class
1st Homeport Maritime Command


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Esmonds Git 'R Done

Best Of Opposite Sex
GCh Trojan's New Girl in Town



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Ch Dushanbe Manshe Black Diamond

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Dushanbe's Nixon Rocks


Winners Dog: (1-2-1-1)
Dushanbe's Nixon Rocks

Open Dog Class
1st Dushanbe's Nixon Rocks

3-6 Month Dog Class
1st Dushanbe's California Dreamin'


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Dushanbe's Ribbon of Dreams

Reserve Winners Bitch
Dushanbe's Showcase

12-18 Month Bitch Class
1st Dushanbe's Showcase

Open Bitch Class
1st Dushanbe's Ribbon of Dreams

3-6 Month Bitch Class
1st Dushanbe's Sweeter Dreams

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Champagne Ginger Rogers



3-6 Month Bitch Class
1st Champagne Chimera Eleanor Rigby

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Chimini's Maia The Beautiful

Best Of Opposite Sex
Chimini's Going The Distance

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chimini's Maia The Beautiful

Best Puppy In Breed
Chimini's Maia The Beautiful


Winners Dog: (1-1-0-0)
Chimini's Going The Distance

Junior Puppy Dog Class
1st Chimini's Going The Distance


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Chimini's Maia The Beautiful

Senior Puppy Bitch Class
1st Chimini's Maia The Beautiful

3-6 Month Bitch Class
1st Chimini's Song of Ice and Fire





Group 4 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   14
Group 2nd   
Gleann Holy Hannah
  Glen Of Imaal Terrier   13
Group 3rd   Ch Whiteheather's Perfect Alibi   West Highland White Terrier   12
Group 4th   
Ch Ganymede's Alchemist
  Border Terrier   10
BPIG   
Gleann Holy Hannah
  Glen Of Imaal Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ganymede's Europa   Border Terrier   0
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
Ch Wilfnbell Red Bondi

Best Of Opposite Sex
Ch Horrieglen Hot to Trot

Best Puppy In Breed
Ch Horrieglen Hot to Trot

Select Bitch
Ch Maybush Red G'Day Shayla


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Ganymede's Alchemist

Best Of Opposite Sex
Bernfield's Carbon Copy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Moorbern Bernfields Heartnsol

Best Puppy In Breed
Moorbern Bernfields Heartnsol


Winners Dog: (1-1-1-0)
Moorbern Bernfields Heartnsol

Senior Puppy Dog Class
1st Moorbern Bernfields Heartnsol


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Bernfield's Carbon Copy

Open Bitch Class
1st Bernfield's Carbon Copy

3-6 Month Bitch Class
1st Ganymede's Europa

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Trollhattan's Freddi The Pirate

Best Puppy In Breed
Trollhattan's Freddi The Pirate



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Trollhattan's Freddi The Pirate

Reserve Winners Bitch
Instyle's Zeta At Trollhattan

Senior Puppy Bitch Class
1st Trollhattan's Freddi The Pirate

Canadian Bred Bitch Class
1st Instyle's Zeta At Trollhattan

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Best Puppy In Breed
Gleann Holy Hannah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Senior Puppy Bitch Class
1st Gleann Holy Hannah

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Presbrooke Stand Back



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Whiteheather's Perfect Alibi

Best Of Opposite Sex
GCh Whiteheather WYSIWYG







Group 5 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   12
Group 2nd   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   11
Group 3rd    Rustic Lane Live Wire at Fwaggle   Toy Manchester Terrier   10
Group 4th   
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid
  Coton De Tulear   9
BPIG    Rustic Lane Live Wire at Fwaggle   Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh SuShines Paris In The Spring



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Mardigrais Song Sung Blue

12-18 Month Bitch Class
1st Mardigrais Song Sung Blue

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
Pixel De Coton Mignon

Best Puppy In Breed
Pixel De Coton Mignon



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pixel De Coton Mignon

Senior Puppy Bitch Class
1st Pixel De Coton Mignon

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tropicoco's Lady

Best Puppy In Breed
Tropicoco's Lady



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tropicoco's Lady

Reserve Winners Bitch
Joyaseda's Dreams Do Come True

Senior Puppy Bitch Class
1st Tropicoco's Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Joyaseda's Dreams Do Come True

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Maplewood's Dancin Queen



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Maplewood's Dancin Queen

Reserve Winners Bitch
Kabecca Grayson Nor'easter

12-18 Month Bitch Class
1st Maplewood's Dancin Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chriscendo Can't Stop Believing



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chriscendo Can't Stop Believing

Open Bitch Class
1st Chriscendo Can't Stop Believing

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rustic Lane Live Wire at Fwaggle

Best Puppy In Breed
Rustic Lane Live Wire at Fwaggle


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rustic Lane Live Wire at Fwaggle

Junior Puppy Dog Class
1st Rustic Lane Live Wire at Fwaggle


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eugenio Di Savoia Galibar's Monchichi







Group 6 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   Ch TG Briarside All That Glitters   Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
Ch Delamer Sea I'm Beautiful
  Schipperke   10
Group 3rd   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   9
Group 4th    Onsengeltje Storybook Secret   Dalmatian   7
BPIG   
Muldoon Angel Kiss Dewkist
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Onsengeltje N Juju Purple   Dalmatian   0
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bramley's One and Only

Best Puppy In Breed
Bramley's One and Only


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bramley's One and Only

Senior Puppy Dog Class
1st Bramley's One and Only

3-6 Month Dog Class
1st Hessenvilla's Buddy Holly


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit

Best Of Opposite Sex
Muldoon Angel Kiss Dewkist

Best Puppy In Breed
Muldoon Angel Kiss Dewkist



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Muldoon Angel Kiss Dewkist

Junior Puppy Bitch Class
1st Muldoon Angel Kiss Dewkist

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Master Yoda (Velasco)



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Onsengeltje Storybook Secret

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Storybook Secret


3-6 Month Dog Class
1st Onsengeltje Never Enough


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Onsengeltje Storybook Secret

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Onsengeltje Storybook Secret

3-6 Month Bitch Class
1st Onsengeltje N Juju Purple
2nd Onsengeltje N Juju Pink




3-6 Month Dog Class
1st Carpathian Children Google


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Keysmark's Spencer Tracy


Winners Dog: (2-0-1-0)
Keysmark's Spencer Tracy

Reserve Winners Dog
Keysmark's Heart Stopper

Canadian Bred Dog Class
1st Keysmark's Spencer Tracy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Keysmark's Heart Stopper

3-6 Month Dog Class
1st Keesridge Charmer At The Ocean


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch TG Briarside All That Glitters

Select Bitch
Ch Coquetel Nicole



3-6 Month Bitch Class
1st Glicks Springtime Nova Spy

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Delamer Sea I'm Beautiful



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Loghavens Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
GCh Loghavens Kindred Spirit


3-6 Month Dog Class
1st Endless Love Silvery Wish


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Halo's Heaven Sent

Senior Puppy Bitch Class
1st Halo's Heaven Sent



Group 7 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cardross Red Dirt Road
  Collie (Smooth)   33
Group 2nd   
Ch Curig FaerieTale Keltic Magick
  Welsh Corgi (Pembroke)   29
Group 3rd   
Ch Wassbolingens Chuck-Berry
  Swedish Vallhund   28
Group 4th   
Martinique Silver Emerald
  Shetland Sheepdog   27
BPIG   
Martinique Silver Emerald
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cardross Gone 2 D Dark Side   Collie (Smooth)   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East


3-6 Month Dog Class
1st Agassiz's Cold Water Cowboy


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Puppy In Breed
Malka's Silver Sails


3-6 Month Dog Class
1st Novacoast Rumour Has It


Winners Bitch: (0-3-1-1)
Malka's Silver Sails

Reserve Winners Bitch
Becen's By Command

Senior Puppy Bitch Class
1st Malka's Silver Sails
2nd Becen's By Command

Open Bitch Class
1st Risingstar's Get Your Groove On

3-6 Month Bitch Class
1st Becen's Front Page News

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cameron's Hot Diggity Dog


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cameron's Hot Diggity Dog

Open Dog Class
1st Cameron's Hot Diggity Dog


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonepillar's Breakaway

Best Puppy In Breed
Stonepillar's Breakaway



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonepillar's Breakaway

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonepillar's Breakaway

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Cardross Jasper Rocky Mountain

Best Puppy In Breed
Cardross Jasper Rocky Mountain


Winners Dog: (2-0-0-0)
Cardross Jasper Rocky Mountain

Reserve Winners Dog
Seawhisper Rosept Brigantine

Senior Puppy Dog Class
1st Cardross Jasper Rocky Mountain

Open Dog Class
1st Seawhisper Rosept Brigantine


3-6 Month Bitch Class
1st Cardross Callie

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Cardross Red Dirt Road

Best Of Opposite Sex
Seawhisper Moonlight

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Seawhisper Moonlight

Best Puppy In Breed
Cardross No Mystery Here


Winners Dog: (2-1-1-0)
Cardross Stepping Stone

Reserve Winners Dog
Cardross No Mystery Here

Senior Puppy Dog Class
1st Cardross No Mystery Here

Open Dog Class
1st Cardross Stepping Stone

3-6 Month Dog Class
1st Cardross Gone 2 D Dark Side


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Seawhisper Moonlight

Open Bitch Class
1st Seawhisper Moonlight

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Harmonia's Rise and Shine

Best Of Opposite Sex
Harmonia's A Moment In Time

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Harmonia's A Moment In Time

Best Puppy In Breed
Harmonia's A Moment In Time


Winners Dog: (1-3-0-1)
Harmonia's A Moment In Time

Junior Puppy Dog Class
1st Harmonia's A Moment In Time


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Nala vom Troyan Schloss

Reserve Winners Bitch
Riverryan Keepin The Faith

Junior Puppy Bitch Class
1st Nala vom Troyan Schloss

Canadian Bred Bitch Class
1st Riverryan Keepin The Faith

Open Bitch Class
1st Celine V Dan Alhedy's Hoeve

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Immerzu High Fidelity


Winners Dog: (2-0-1-0)
Immerzu Ghostlight

Reserve Winners Dog
Invictus Immerzu Joker's Wild

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Immerzu Ghostlight
2nd Invictus Immerzu Joker's Wild


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
Martinique Silver Emerald

Best Of Opposite Sex
GCh Truespirit Nikkilen Jasmine

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Martinique Silver Emerald

Best Puppy In Breed
Martinique Silver Emerald

Select Dog
Ch Lyricisle's Orion The Hunter

Select Bitch
Ch Truespirit Nikkilen Snow Queen


Winners Dog: (2-4-1-2)
Martinique Silver Emerald

Reserve Winners Dog
Valleybabes Pride Of Hampton

Junior Puppy Dog Class
1st Martinique Silver Emerald

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Valleybabes Pride Of Hampton


Winners Bitch: (2-4-1-2)
Truespirit Nikkilen Macy

Reserve Winners Bitch
Truespirit Nikkilen Calla Lily

Junior Puppy Bitch Class
1st Truespirit Nikkilen Macy
2nd Nikkilen's Truespirit Royalty

Senior Puppy Bitch Class
1st Truespirit Nikkilen Calla Lily

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Valleybabes Pride Lawrencetown

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wassbolingens Chuck-Berry



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Curig FaerieTale Keltic Magick



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By