Tyee Kennel Club [Winter Classic]
Thursday, December 1, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Aura Poodles


Best In Show
Judge: Sue Bownds
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 324 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sue Bownds
Siberian Husky  
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
Points: 281
Best Puppy In Show
Judge: Sue Bownds
Schnauzer (Miniature)  
Dreamaker Mesmerizer








Group 1 - Mukal Vaid Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hunterspride Wyndbourne Challenge
  Pointer (German Short-Haired)   89
Group 2nd   
GChS Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   82
Group 3rd   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   77
Group 4th   
GChS Tollchester Free'Dom Fighter
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   58
BPIG   
Ch HH Shining Star At Nowwithem
  Pointer   N/A
Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
Balsamroot Boya Lago

Best Puppy In Breed
Laodicea's Knuffel Salutes Newton



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Balsamroot Boya Lago

Reserve Winners Bitch
Laodicea's Knuffel Salutes Newton

Senior Puppy Bitch Class
1st Laodicea's Knuffel Salutes Newton

12-18 Month Bitch Class
1st Balsamroot Boya Lago

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch HH Shining Star At Nowwithem

Best Puppy In Breed
Ch HH Shining Star At Nowwithem



Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GCh Hunterspride Wyndbourne Challenge

Best Of Opposite Sex
Hunterspride Beauty Is Power

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Hunterspride Shooting Star

Best Puppy In Breed
Hunterspride Shooting Star

Select Dog
GChB Malhaven Mastro Di Saltello


Winners Dog: (2-2-3-0)
Hunterspride Shooting Star

Reserve Winners Dog
Clarity's Silver Lining

Senior Puppy Dog Class
1st Hunterspride Shooting Star

12-18 Month Dog Class
1st Clarity's Silver Lining


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Hunterspride Beauty Is Power

Reserve Winners Bitch
Hunterspride New Beginnings Tiaka

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunterspride New Beginnings Tiaka

12-18 Month Bitch Class
1st Hunterspride Beauty Is Power

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 18 pts (4-6-8-1)
GChG Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
Ch Allsgold's Summer Time

Best Of Winners: (4-6-8-1)
Gowrielea's Balmaha

Best Puppy In Breed
Creeksidefrm's Some Like It Hot

Select Dog
GChEx Allsgold's Darby Downes


Winners Bitch: (4-6-8-1)
Gowrielea's Balmaha

Reserve Winners Bitch
Creeksidefrm's Some Like It Hot

Junior Puppy Bitch Class
1st Creeksidefrm's Some Like It Hot

Canadian Bred Bitch Class
1st Sharella's I'll Do It For You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Zaniri Dare I Say More
2nd Tashora Grand Finale

Open Bitch Class
1st Gowrielea's Balmaha
2nd Myriosa's First Tee Frost Delay

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 13 pts (4-3-3-4)
GChS Danrich's Polly Pocket

Best Of Opposite Sex
GChB Makaila's Dapper Revelation

Best Of Winners: (4-3-3-4)
Danrich's Custom Toy

Best Puppy In Breed
Danrich's Custom Toy

Select Dog
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Select Bitch
GChB Firebacks English Rose


Winners Bitch: (4-3-3-4)
Danrich's Custom Toy

Reserve Winners Bitch
Ausadie's Aloha

Junior Puppy Bitch Class
1st Danrich's Custom Toy

Senior Puppy Bitch Class
1st Ausadie's Aloha

Open Bitch Class
1st Cedarbrae's Bark At The Moon

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 13 pts (4-2-5-3)
GChS Tollchester Free'Dom Fighter

Best Of Opposite Sex
GCh Hattrick's Glowing Ember

Best Of Winners: (4-2-5-3)
Seaterrace's Brew Laddie At Sevenacres

Best Puppy In Breed
Topaws Better Believe It

Select Dog
GChB Readyfor Everyones Favorite Redhead

Select Bitch
Ch Tollchester Spice It Up


Winners Bitch: (4-2-5-3)
Tollerpride's Rags To Riches

Reserve Winners Bitch
Topaws Basket Of Gold

Junior Puppy Bitch Class
1st Topaws Basket Of Gold

Open Bitch Class
1st Tollerpride's Rags To Riches

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sevenoaks Spotify



Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Caniscaeli Sinfonia Allegria

Best Of Opposite Sex
Towerpoint Westward Bound

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Caniscaeli Sinfonia Allegria

Best Puppy In Breed
Aerislunam Stella Coeli


Winners Dog: (1-2-0-0)
Towerpoint Westward Bound

12-18 Month Dog Class
1st Towerpoint Westward Bound


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Caniscaeli Sinfonia Allegria

Reserve Winners Bitch
Aerislunam Stella Coeli

Junior Puppy Bitch Class
1st Aerislunam Stella Coeli

Open Bitch Class
1st Caniscaeli Sinfonia Allegria

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kulana Quiet On The Set At Allsgold

Best Puppy In Breed
Kulana Quiet On The Set At Allsgold


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kulana Quiet On The Set At Allsgold

Junior Puppy Dog Class
1st Kulana Quiet On The Set At Allsgold


Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Qashqai Of Your Sweetest Dream

Best Of Opposite Sex
Vallance Time To Ador

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Qashqai Of Your Sweetest Dream

Best Puppy In Breed
Vallance Lacey Expression

Select Dog
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider


Winners Dog: (2-3-1-0)
Qashqai Of Your Sweetest Dream

Reserve Winners Dog
Vallance Hot Shot

12-18 Month Dog Class
1st Vallance Hot Shot

Open Dog Class
1st Qashqai Of Your Sweetest Dream


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Vallance Time To Ador

Reserve Winners Bitch
Vallance One Shot

Junior Puppy Bitch Class
1st Vallance Lacey Expression

12-18 Month Bitch Class
1st Vallance One Shot

Open Bitch Class
1st Vallance Time To Ador

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Islandview Out Of The Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Islandview A Poet's Heart


Winners Dog: (2-0-1-1)
Stormking Islandview Perfecto

Reserve Winners Dog
Islandview Wild At Heart

12-18 Month Dog Class
1st Islandview Wild At Heart

Open Dog Class
1st Stormking Islandview Perfecto


Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Elcazador Golden Touch

Best Puppy In Breed
Merrylegs English Toffee



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Elcazador Golden Touch

Reserve Winners Bitch
Merrylegs English Toffee

Senior Puppy Bitch Class
1st Merrylegs English Toffee

12-18 Month Bitch Class
1st Elcazador Golden Touch

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Edasiy Summer Star

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChS Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
Keypoint's My What A Guy That Gaston

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Keypoint's Catch Fire

Best Puppy In Breed
Keypoint's My What A Guy That Gaston


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Keypoint's Catch Fire

Reserve Winners Bitch
Waternymphs Bright Shiny Penny

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymphs Bright Shiny Penny

Open Bitch Class
1st Keypoint's Catch Fire

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GChB Upcountry's Perpetual Motion

Best Of Opposite Sex
Upcountry's Cool Cruiser

Best Puppy In Breed
Upcountry's Electrifying Performance


Winners Dog: (2-0-0-1)
Upcountry's Cool Cruiser

Reserve Winners Dog
Upcountry's Electrifying Performance

Senior Puppy Dog Class
1st Upcountry's Electrifying Performance

Open Dog Class
1st Upcountry's Cool Cruiser


Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Firmstone's Aruna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Firmstone's Aruna

Open Bitch Class
1st Firmstone's Aruna

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
Ch Bartland's Smoke On The Water

Select Dog
GChG RoseWin's Legacy In Time

Select Bitch
GChB Silversea's Summer Sonnet







Group 2 - Sue Bownds Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   29
Group 2nd   
GChS Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   28
Group 3rd   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   25
Group 4th   
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen
  Dachshund (Standard Long-Haired)   24
BPIG   
Akashima's Kochi Ken Asami Fuyu No Ko
  Shikoku   N/A
Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS RJ's Scottish Mist



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Breigayt's Family Guy

Best Of Opposite Sex
Breigayt's Fancy Like

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Breigayt's Family Guy


Winners Dog: (2-1-0-0)
Breigayt's Family Guy

Reserve Winners Dog
Meriadoc Wynfield Zen Garden

12-18 Month Dog Class
1st Breigayt's Family Guy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Meriadoc Wynfield Zen Garden


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Breigayt's Fancy Like

12-18 Month Bitch Class
1st Breigayt's Fancy Like

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Meeukka Quicksilver

Best Of Opposite Sex
Otrada Solomiya

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Meeukka Quicksilver

Select Dog
Ch Otrada Sapsan


Winners Dog: (1-1-1-0)
Meeukka Quicksilver

Open Dog Class
1st Meeukka Quicksilver


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Otrada Solomiya

12-18 Month Bitch Class
1st Otrada Solomiya

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Joskip's Winter Ghost MLC

Best Of Opposite Sex
Nouveau's Adora My Heart

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Walker's 'n Palakore's Duffie

Best Puppy In Breed
Walker's 'n Palakore's Duffie


Winners Dog: (1-1-1-0)
Walker's 'n Palakore's Duffie

Senior Puppy Dog Class
1st Walker's 'n Palakore's Duffie


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Nouveau's Adora My Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Nouveau's Adora My Heart

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hashtag Vuela Vuela



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen

Best Of Opposite Sex
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bearvalley's Neo Brown Bear

Best Puppy In Breed
GCh Bearvalley's Neo Brown Bear



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Pikkinokka's Glory Days

Best Puppy In Breed
Kinsols Kova The Sassy One



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Pikkinokka's Glory Days

Reserve Winners Bitch
Kinsols Kova The Sassy One

Senior Puppy Bitch Class
1st Kinsols Kova The Sassy One

Open Bitch Class
1st Pikkinokka's Glory Days

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Opposite Sex
GChB Nkosi Ongoing Success Odin


Winners Dog: (1-0-1-1)
Coso's Mejores Amigos

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Coso's Mejores Amigos


Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Haefen Phaeton Kharisma



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Haefen Freespirits Mistral

12-18 Month Bitch Class
1st Haefen Freespirits Mistral

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Akashima's Kochi Ken Asami Fuyu No Ko

Best Puppy In Breed
Akashima's Kochi Ken Asami Fuyu No Ko



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Akashima's Kochi Ken Asami Fuyu No Ko

Senior Puppy Bitch Class
1st Akashima's Kochi Ken Asami Fuyu No Ko

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 6 pts (0-4-0-3)
GCh Treadway Got To Get You Into My Life

Best Puppy In Breed
Aberle's Violet Lite Bright

Select Bitch
Ch Meadowmouse Bombalurina






Group 3 - Kerry Lee Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   42
Group 2nd   
GChB Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   40
Group 3rd   
Oceanus Mastini's Generale
  Neapolitan Mastiff   35
Group 4th    Bayberns Westcoast Island Treasure   Bernese Mountain Dog   34
BPIG    Bayberns Westcoast Island Treasure   Bernese Mountain Dog   N/A
Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Bayberns Westcoast Island Treasure

Best Of Opposite Sex
Kalamity's Terresistible

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Bayberns Westcoast Island Treasure

Best Puppy In Breed
Bayberns Westcoast Island Treasure

Select Bitch
Ch Nashems When You Wish Upon A Star


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Kalamity's Terresistible

Reserve Winners Bitch
Bayberns Island Goddess

Junior Puppy Bitch Class
1st Bayberns Island Goddess

Open Bitch Class
1st Kalamity's Terresistible

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Hive's Catchin' A Buzz

Best Of Opposite Sex
Hive's The Queen Bee

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Hive's Catchin' A Buzz

Best Puppy In Breed
Hive's Catchin' A Buzz


Winners Dog: (1-2-0-0)
Hive's Catchin' A Buzz

Junior Puppy Dog Class
1st Hive's Catchin' A Buzz


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Hive's The Queen Bee

Reserve Winners Bitch
Hive's Working Hard For The Honey

Junior Puppy Bitch Class
1st Hive's The Queen Bee
2nd Hive's Working Hard For The Honey

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChG Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
GCh Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Best Puppy In Breed
Banbury's Justified



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Banbury's Princess Tiger Lily

Reserve Winners Bitch
Banbury's Justified

Junior Puppy Bitch Class
1st Banbury's Justified

12-18 Month Bitch Class
1st Banbury's Mixin' The Fixin's

Open Bitch Class
1st Banbury's Princess Tiger Lily

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Island Reign's Champage Taste On A Beer Budget

Best Of Opposite Sex
Island Reign's Finders Keepers

Best Puppy In Breed
Island Reign's Finders Keepers



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Island Reign's Finders Keepers

Junior Puppy Bitch Class
1st Island Reign's Finders Keepers

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 9 pts (3-4-1-2)
Liberty Lord Grace Del Littorio

Best Of Opposite Sex
Ch Conte Ciro Del Littorio

Best Of Winners: (3-4-1-2)
Liberty Lord Grace Del Littorio

Best Puppy In Breed
Brauchbar Three Sheets To The Wind

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Oceanus Mastini's Generale


Winners Dog: (1-0-0-0)
Oceanus Mastini's Generale

Open Dog Class
1st Oceanus Mastini's Generale


Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChEx Heartsease Delightful Ambition

Best Of Opposite Sex
Ch Stillstream Sails To Cucarrick


Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Of Opposite Sex
GCh Justlyd's Matter Of Fact

Select Bitch
Ch Havenport Sexsea Black Pearl



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Wathaman's Easy On The Shotz

Best Of Opposite Sex
GChS BigLuv's Let It Ride



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Dormo's Dance With The Clouds

Best Puppy In Breed
Dormo's Dance With The Clouds


Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Puppy In Breed
Snoebear's Reigning Crystal Fountain


Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Almazy Anabara Tania Fairy Princess

Best Of Opposite Sex
Ch Almazy Anabara Sirius Star






Group 4 - Sue Bownds Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   42
Group 2nd   
Ch Milar Paco
  Fox Terrier (Smooth)   36
Group 3rd   
Ch Slicey's Charlize The Rose of Trallee
  Lakeland Terrier   35
Group 4th   
Dreamaker Mesmerizer
  Schnauzer (Miniature)   34
BPIG   
Dreamaker Mesmerizer
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Benchmark's Bella Amiga



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Rozehaven's Eastern Haar

Best Of Opposite Sex
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Wisterias Song Of A Siren

Best Puppy In Breed
GChB Wisterias Song Of A Siren



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar

Best Of Opposite Sex
Cairnton's Toonees Salish Moon

Best Puppy In Breed
Kian's Christmas Magic O'isle



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Cairnton's Toonees Salish Moon

Reserve Winners Bitch
Kian's Christmas Magic O'isle

Senior Puppy Bitch Class
1st Kian's Christmas Magic O'isle

12-18 Month Bitch Class
1st Cairnton's Toonees Salish Moon

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Milar Paco



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Slicey's Charlize The Rose of Trallee



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In

Best Of Opposite Sex
Wichunt Pumpkin Spice Latte

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Wichunt Pumpkin Spice Latte

Best Puppy In Breed
Wichunt Heartthrob From Martinrae


Winners Dog: (1-1-1-0)
Wichunt Heartthrob From Martinrae

Junior Puppy Dog Class
1st Wichunt Heartthrob From Martinrae


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Wichunt Pumpkin Spice Latte

Open Bitch Class
1st Wichunt Pumpkin Spice Latte

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 6 pts (1-3-0-3)
Dreamaker Mesmerizer

Best Of Opposite Sex
Hutch's Rock My Dreams

Best Of Winners: (1-3-0-3)
Dreamaker Mesmerizer

Best Puppy In Breed
Dreamaker Mesmerizer

Select Bitch
Ch Mimicker's Gadabout


Winners Dog: (1-3-0-3)
Hutch's Rock My Dreams

Open Dog Class
1st Hutch's Rock My Dreams


Winners Bitch: (1-3-0-3)
Dreamaker Mesmerizer

Reserve Winners Bitch
Kinsey's Gargolas Kiss And Run

Senior Puppy Bitch Class
1st Dreamaker Mesmerizer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kinsey's Gargolas Kiss And Run

Open Bitch Class
1st Kinsey's Gargolas Guardian Of The Heartland

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
Trotters Under The Kilt

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Trotters Under The Kilt

Best Puppy In Breed
Trotters Under The Kilt


Winners Dog: (1-1-0-1)
Trotters Under The Kilt

Junior Puppy Dog Class
1st Trotters Under The Kilt


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Trotters Butterscotch Miss

Junior Puppy Bitch Class
1st Trotters Butterscotch Miss

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rocglen Ginger Heliabel

Best Puppy In Breed
Vegasdreams Park Avenue View



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rocglen Ginger Heliabel

Reserve Winners Bitch
Vegasdreams Park Avenue View

Junior Puppy Bitch Class
1st Vegasdreams Park Avenue View

12-18 Month Bitch Class
1st Rocglen Ginger Heliabel

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Excelent Choice Iz Psov Grada


Winners Dog: (2-0-1-0)
Kometa Rossi Kovid

Reserve Winners Dog
Lucas (Estonia)

Open Dog Class
1st Kometa Rossi Kovid
2nd Lucas (Estonia)


Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Vangerbull You Are My Hero

Best Of Opposite Sex
Distaff Tessa's Molly

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Vangerbull You Are My Hero

Best Puppy In Breed
Distaff Cascade


Winners Dog: (1-2-0-1)
Vangerbull You Are My Hero

Open Dog Class
1st Vangerbull You Are My Hero


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Distaff Tessa's Molly

Reserve Winners Bitch
Distaff Cascade

Junior Puppy Bitch Class
1st Distaff Cascade

Open Bitch Class
1st Distaff Tessa's Molly

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darwyn's Seriously Sirius Mya

Best Puppy In Breed
Darwyn's Seriously Sirius Mya



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darwyn's Seriously Sirius Mya

Junior Puppy Bitch Class
1st Darwyn's Seriously Sirius Mya

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 5 pts (2-0-1-3)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
GChB Windacre In Fine Fettle

Best Puppy In Breed
GChB Windacre In Fine Fettle


Winners Dog: (2-0-1-3)
Game On Ladyleigh

Reserve Winners Dog
Ladyleigh Game's A Foot

Junior Puppy Dog Class
1st Game On Ladyleigh
2nd Ladyleigh Game's A Foot






Group 5 - Kerry Lee Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   43
Group 2nd   
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   29
Group 3rd   
GChB Swifthaven Watcha Talk'n About
  Chinese Crested Dog   28
Group 4th   
GCh Chriscendo Mighty Cute
  Pomeranian   27
BPIG    Delyteful N Flinters Time For Wishes   Papillon   N/A
Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChG Alderglen Siren Song



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Arkland N Crystaljems Rockstar



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 13 pts (3-5-1-5)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
MistyTrails Caught On Radar

Best Of Winners: (3-5-1-5)
MistyTrails Caught On Radar

Best Puppy In Breed
MistyTrails Caught On Radar

Select Bitch
Ch Specialty Susie Q's Hailey


Winners Bitch: (3-5-1-5)
Mistytrails Wyntr'Tanzanite

Reserve Winners Bitch
Adel Rio-Primero

Junior Puppy Bitch Class
1st Adel Rio-Primero
2nd MistyTrails Lily Elise Dot Com

Senior Puppy Bitch Class
1st Mistytrails Wyntr'Tanzanite

Canadian Bred Bitch Class
1st Salida Del Sol Havadahl Gucci

Open Bitch Class
1st Parksland Sylarena Island Luv N Motion

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChB Truluv's Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
Ch Derrima Abracadabra

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Rosians Xtra Special Cappuccino

Best Puppy In Breed
Delyteful N Flinters Time For Wishes


Winners Dog: (1-3-1-1)
Pinkribbon's Messin' About On Boats

Senior Puppy Dog Class
1st Pinkribbon's Messin' About On Boats

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 10 pts (2-5-3-1)
GChB Chriscendo Mighty Cute

Best Of Opposite Sex
Debonne's Classic Showstopper

Best Of Winners: (2-5-3-1)
Debonne's Classic Showstopper

Best Puppy In Breed
Chriscendo Communication

Select Dog
Ch Furrycreek's Blue Jeans


Winners Dog: (2-5-3-1)
Chriscendo Communication

Reserve Winners Dog
Furrycreek's Feel Like Flying

Junior Puppy Dog Class
1st Furrycreek's Feel Like Flying

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Communication


Winners Bitch: (2-5-3-1)
Debonne's Classic Showstopper

Reserve Winners Bitch
Furrycreek's Frappuccino

Senior Puppy Bitch Class
1st Pikkinokka's Lady Bug

12-18 Month Bitch Class
1st Furrycreek's Frappuccino

Open Bitch Class
1st Debonne's Classic Showstopper
2nd Lilangelz Heck Yeah
3rd Spoildrotten's Ginger Snap

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Lemoge's Ethan The Gift Of The Island

Best Of Opposite Sex
Lemoge's April Flowers

Best Puppy In Breed
Lemoge's April Flowers



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lemoge's April Flowers

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lemoge's April Flowers

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Apricot Kiss Fantasys Little Miracle

Best Of Opposite Sex
GChS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Tempo's Oops! I Did It Again

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten's Bark At The Moon

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Tempo's Oops! I Did It Again

Best Puppy In Breed
Tempo's Oops! I Did It Again


Winners Dog: (1-3-0-0)
Spoildrotten's Bark At The Moon

Junior Puppy Dog Class
1st Spoildrotten's Bark At The Moon





Group 6 - Anjeli Vaid Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   39
Group 2nd   
GChB Cumulus Cabochon Roaring Lion
  Bichon Frise   33
Group 3rd   GChB Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   31
Group 4th   
GCh Sealegends Magic In Moonlight
  Shih Tzu   29
BPIG    Glow Issa Galaxy For Otrada   Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Cumulus Cabochon Roaring Lion

Select Dog
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 7 pts (1-3-1-3)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Ch Sito's Where We Started From

Best Of Winners: (1-3-1-3)
Waylin's Love Story

Best Puppy In Breed
Waylin's Love Story

Select Bitch
GChG Waylin's Song Of The South


Winners Dog: (1-3-1-3)
Waylin's Love Story

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Waylin's Love Story


Winners Bitch: (1-3-1-3)
Luvaluv's Rising From The Ashes

Reserve Winners Bitch
Waylin N Havasu's Shades Of Autumn

Junior Puppy Bitch Class
1st Waylin's Sound Of Music

12-18 Month Bitch Class
1st Waylin N Havasu's Shades Of Autumn

Canadian Bred Bitch Class
1st Luvaluv's Rising From The Ashes

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious

Best Of Opposite Sex
La Vid Targa (de La Parra)



Winners Bitch: (0-1-1-0)
La Vid Targa (de La Parra)

12-18 Month Bitch Class
1st La Vid Targa (de La Parra)

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Ko's See Ya Later Gator

Best Of Opposite Sex
Winterspear At Highgate

Best Puppy In Breed
Winterspear At Highgate



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Winterspear At Highgate

Junior Puppy Bitch Class
1st Winterspear At Highgate

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Glow Issa Galaxy For Otrada

Best Puppy In Breed
Glow Issa Galaxy For Otrada



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Glow Issa Galaxy For Otrada

Reserve Winners Bitch
Maezhi Kiss Me Pretty

Senior Puppy Bitch Class
1st Glow Issa Galaxy For Otrada

Open Bitch Class
1st Maezhi Kiss Me Pretty

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
Continental Spirit Of Willow

Best Puppy In Breed
Lakeridge Continental Diplomat


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Continental Spirit Of Willow

Reserve Winners Bitch
Litilann's Hot Flash

Senior Puppy Bitch Class
1st Lumiere Carrington Don't Stop Believin'

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Litilann's Hot Flash

Open Bitch Class
1st Continental Spirit Of Willow

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Fyrewater's Black Fog

Best Of Opposite Sex
Raven Of Island West

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Island West's Rock N Danny Boy

Best Puppy In Breed
Island West's Rock N Danny Boy

Select Dog
GCh Doreve's Island West Paladin


Winners Dog: (1-1-2-0)
Island West's Rock N Danny Boy

Junior Puppy Dog Class
1st Island West's Rock N Danny Boy


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Raven Of Island West

Open Bitch Class
1st Raven Of Island West

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Sunojo How We Say Zee

Best Of Opposite Sex
Sunojo's V For Vendeddie

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Sunojo's Bad Decisions

Best Puppy In Breed
Sunojo's Bad Decisions


Winners Dog: (1-1-2-0)
Sunojo's Bad Decisions

Junior Puppy Dog Class
1st Sunojo's Bad Decisions


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Sunojo's V For Vendeddie

Senior Puppy Bitch Class
1st Sunojo's V For Vendeddie

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
GCh Sealegends Flowers In The Spring

Best Puppy In Breed
Sealegends Scarlett Rose

Select Dog
GChS Sealegends Moonlight Magic

Select Bitch
GChB Kojiros Party Girl



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Sealegends Scarlett Rose

Reserve Winners Bitch
Sealegend's Angel's Trumpet

Junior Puppy Bitch Class
1st Sealegend's Angel's Trumpet

Senior Puppy Bitch Class
1st Sealegends Scarlett Rose

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
GChS Judo's Top Secret At Trekhond

Select Dog
GCh Trekhond's King Of The Road




Group 7 - Anjeli Vaid Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanstone Tenderhearted Girl
  Australian Shepherd   34
Group 2nd   
GCh Border Lane Air On The G String
  Border Collie   33
Group 3rd   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   32
Group 4th   
Ennismoor Ready Aye Ready At Tricounty
  Collie (Rough)   29
BPIG    Woodside's Pepper 2nd   German Shepherd Dog   N/A
Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
WNR's Frankly Speaking

Best Puppy In Breed
WNR's Frankly Speaking



Winners Bitch: (0-1-0-0)
WNR's Frankly Speaking

Senior Puppy Bitch Class
1st WNR's Frankly Speaking

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Vanstone Tenderhearted Girl



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Piece De Resistance Magie Noire



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChB Celticmoon's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
GCh Celticmoon's Timeless Classic


Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde

Best Of Opposite Sex
Eclipse In The Eye Of The Beeholder

Best Puppy In Breed
Eclipse In The Eye Of The Beeholder



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Eclipse In The Eye Of The Beeholder

Senior Puppy Bitch Class
1st Eclipse In The Eye Of The Beeholder

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Border Lane Air On The G String



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Puppy In Breed
Woodside's Pepper 2nd



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Woodside's Pepper 2nd

Reserve Winners Bitch
Southern Witchcraft Of Kohlein

Junior Puppy Bitch Class
1st Kohlein's Lara Balares

Senior Puppy Bitch Class
1st Woodside's Pepper 2nd

Open Bitch Class
1st Southern Witchcraft Of Kohlein

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Alta Little Red Corvette At RF

Best Of Opposite Sex
Whiskey Creek Penelope

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Whiskey Creek Penelope

Best Puppy In Breed
Whiskey Creek Penelope


Winners Dog: (2-2-1-0)
Milldamcreek Worth The Weight

Reserve Winners Dog
Distinct's Sweet Journey To Fate

Senior Puppy Dog Class
1st Distinct's Sweet Journey To Fate

12-18 Month Dog Class
1st Milldamcreek Worth The Weight

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger

Select Dog
GCh Blueshire's Big Ben


Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GChG CoastalViews Winter Shades

Best Of Opposite Sex
Ch Tresta Conspirito Pastry Chef

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Cincerlee's Revival

Best Puppy In Breed
Conspirito's Barbary Dove


Winners Dog: (2-2-1-1)
Cincerlee's Revival

Reserve Winners Dog
Cincerlee Prince Of The Universe

12-18 Month Dog Class
1st Cincerlee Prince Of The Universe

Canadian Bred Dog Class
1st Cincerlee's Revival


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Conspirito's Barbary Dove

Reserve Winners Bitch
Northview The Devil Wears Prada

Junior Puppy Bitch Class
1st Northview The Devil Wears Prada

Senior Puppy Bitch Class
1st Conspirito's Barbary Dove

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Zhelan's I Am A Dreamer

Best Of Opposite Sex
GCh Maksherri Baiya Morna


Winners Dog: (1-0-0-1)
Zhelan's I Am A Dreamer

Canadian Bred Dog Class
1st Zhelan's I Am A Dreamer


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By