Saskatoon Kennel & Obedience Club
Sunday, August 27, 2017



Related Results

Obedience

Friday, August 25 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 26 (Obedience Trial 2)
Sunday, August 27 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, August 25 (Rally Trial 1)
Saturday, August 26 (Rally Trial 2)
Sunday, August 27 (Rally Trial 3)



Best In Show
Judge: James Reynolds
Kerry Blue Terrier  
GChEx Krisma's X Marks The Spot
Points: 172 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: James Reynolds
Yorkshire Terrier  
Ch Extershire's French Love of Yorkhaven
Best Puppy In Show
Judge: James Reynolds
Poodle (Standard)  
Ch Tees Me Crystalton's Excalibur
Best Owner Handled In Show
Judge: James Reynolds
Kerry Blue Terrier  
GChEx Krisma's X Marks The Spot








Group 1 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   Ch Itzawhat's Texas Holdem   Retriever (Flat-Coated)   47
Group 2nd   
Ch Leolynne's Heart Throb
  Spaniel (American Cocker)   32
Group 3rd   
Ch Vizslavilla Prize Pure Goddess
  Vizsla (Smooth-Haired)   27
Group 4th   
Anwen's Shining Star
  Spaniel (Welsh Springer)   26
BPIG    Prairiestorm Rayne   Spaniel (Brittany)   N/A
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Ch Malhaven Ice On The Side

Best Of Opposite Sex
GCh Shotshell Viva La Vida

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Malhaven All The Rave

Best Puppy In Breed
Malhaven All The Rave

Select Dog
Ch Shotshell Viggo Of Eriador


Winners Dog: (1-3-2-1)
Shotshell Walk This Way


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Malhaven All The Rave

Reserve Winners Bitch
Shotshell Va Va Voom

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 14 pts (2-4-3-6)
Ch Itzawhat's Texas Holdem

Best Of Opposite Sex
GCh Heirborn Above The Law

Best Of Winners: (2-4-3-6)
Quills Speed Up

Best Puppy In Breed
Prairielight Freyja

Select Dog
Ch Itzawhat's All In

Select Bitch
GCh Bramatha Under Pressure


Winners Dog: (2-4-3-6)
Blazingstar Rufous

Reserve Winners Dog
Inglis Kountry Cowboy


Winners Bitch: (2-4-3-6)
Quills Speed Up

Reserve Winners Bitch
Blazingstar Calliope

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
Ch Coltan's Winner Takes All

Best Of Opposite Sex
Hollykins Canza Knotty N Nice

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Kenro's Chattanooga Choo Choo

Best Puppy In Breed
Kenro's Chattanooga Choo Choo

Select Dog
GCh Tidewaters Five O Bookem Danno


Winners Dog: (1-1-3-1)
Kenro's Chattanooga Choo Choo


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Kyon's Belle Of The Ball

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 7 pts (0-5-2-1)
GCh Ekho's Endless Bounty

Best Of Opposite Sex
Ekho's Party Girl

Best Puppy In Breed
Ekho's Rivers Of Gold

Select Dog
GCh Rickways The Prophet

Select Bitch
Ch Rockinoak Pay By Visa At Ekho



Winners Bitch: (0-5-2-1)
Ekho's Party Girl

Reserve Winners Bitch
Ekho's Rivers Of Gold

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Leolynne's Heart Throb

Best Of Opposite Sex
Puppylove Double Painted Daisy

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Puppylove Double Painted Daisy

Select Dog
GChEx Fanciful's Let The Games Begin


Winners Dog: (1-1-3-0)
Genesis Of Pride And Glory


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Puppylove Double Painted Daisy

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Prairiestorm Rayne

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Rayne



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Prairiestorm Rayne

Reserve Winners Bitch
Prairiestorm Lilac

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tricklecreek Give It ToMe Strait


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tricklecreek Give It ToMe Strait


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Coomara's I Of The Tiger



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Anwen's Shining Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Anwen's Shining Star


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess







Group 2 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Polo's The Socialite
  Afghan Hound   21
Group 2nd   
Jasiri-Sukari Summit Up Nicely
  Basenji   20
Group 3rd   
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf
  Whippet   19
Group 4th   
Ch Ironwills Batman
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   17
BPIG   
Jasiri-Sukari Summit Up Nicely
  Basenji   N/A
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Polo's The Socialite



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jasiri-Sukari Summit Up Nicely

Best Puppy In Breed
Jasiri-Sukari Summit Up Nicely



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jasiri-Sukari Summit Up Nicely

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lexmark's Tempted By Fire



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Klein Hunde Sterling Silver MLD

Best Of Opposite Sex
GCh RHK Sunrise's Night Phantom

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Klein Hunde's Wreaking Havoc ML

Best Puppy In Breed
GCh RHK Sunrise's Night Phantom

Select Bitch
Ch RHK Stormy's Gold Star


Winners Dog: (1-3-1-2)
Cream Ridge Ricardo ML


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Klein Hunde's Wreaking Havoc ML

Reserve Winners Bitch
HR Cream Kisses V Teckelwood ML

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gran's Hillbillie Bar Code MS

Best Puppy In Breed
Gran's Hillbillie Bar Code MS


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gran's Hillbillie Bar Code MS


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Klein Hunde Carbon Copy SL

Best Puppy In Breed
Klein Hunde Carbon Copy SL



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Klein Hunde Carbon Copy SL

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ironwills Batman



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tendrow This Time Around

Best Puppy In Breed
Ch Tendrow This Time Around



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Jacaura's Prairie Gem

Best Of Opposite Sex
Pikkinokka's PH Peacemaker

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Jacaura's Prairie Gem


Winners Dog: (1-2-0-0)
Pikkinokka's PH Peacemaker


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Jacaura's Prairie Gem

Reserve Winners Bitch
Triscole Taika

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Amahte's Talladega Nights



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh The Dragonslayer Of Curiann

Select Dog
Ch Jawaahir's Kalen At Silverglen



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf

Best Of Opposite Sex
Counterpoint Blue By Tarakru



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Counterpoint Blue By Tarakru





Group 3 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
Ch CVA's I'm No Renegade
  Akita   24
Group 2nd   GCh Libertesse You're In My Spot   Great Dane   22
Group 3rd   
Ch Nautica's Ocean Escapade
  Newfoundland   18
Group 4th   
Ch Baywood Gota Dare ToBe Difrent
  Portuguese Water Dog   11
BPIG   
Ch Baywood Gota Dare ToBe Difrent
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch CVA's I'm No Renegade

Best Of Opposite Sex
Cva's Floating On A Cloud

Best Puppy In Breed
Cva's Floating On A Cloud



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cva's Floating On A Cloud

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Earthwind Sharp Dressed Man

Best Of Opposite Sex
Earthwind Moonlight Sonata

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Earthwind Sharp Dressed Man

Best Puppy In Breed
Earthwind Sharp Dressed Man


Winners Dog: (1-1-0-0)
Earthwind Sharp Dressed Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Earthwind Moonlight Sonata

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Gallardo's Light Em Up

Best Of Opposite Sex
Ch Shadigee's Rave N At Zaracon

Best Puppy In Breed
Ch Gallardo's Light Em Up



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Gallardo's Here Comes The Boom

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Libertesse You're In My Spot

Best Of Opposite Sex
Ch Col-Mars Star From Above And Beyond

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Hurricane Azul At Morning Dew

Best Puppy In Breed
Ch Col-Mars Star From Above And Beyond


Winners Dog: (1-1-1-1)
Hurricane Azul At Morning Dew


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Voila Sleek Brie At Morning Dew

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts (0-2-3-2)
GCh Nautica's Ocean Escapade

Best Of Opposite Sex
GCh Vent du Nord Charlevoix En Reve

Best Puppy In Breed
Rosethorn Twinhuey In Memoriam

Select Dog
GCh Titanbear Quidi Vdi

Select Bitch
Ch Nustar Taking Center Stage



Reserve Winners Bitch
Rosethorn Twinhuey In Memoriam

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Baywood Gota Dare ToBe Difrent

Best Of Opposite Sex
Acostar Aquadea At Birch Bay

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Baywood Gota Dare ToBe Difrent

Best Puppy In Breed
Baywood Gota Dare ToBe Difrent

Select Dog
GCh AGMCh Baywood Sask River Mission


Winners Dog: (2-3-1-0)
Baywood Gota Dare ToBe Difrent

Reserve Winners Dog
Hunter Good Knight


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Acostar Aquadea At Birch Bay

Reserve Winners Bitch
Baywood Delightful Armada

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vanderbilt's Hallo Spaceboy

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Hallo Spaceboy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vanderbilt's Hallo Spaceboy






Group 4 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Krisma's X Marks The Spot
  Kerry Blue Terrier   8
Group 2nd   
Ch Chess Super Nova
  Scottish Terrier   6
Group 3rd   
Ch Varlas White Dahlia
  Bull Terrier (Miniature)   4
Group 4th   
Ch German Dandies' Victoria
  Dandie Dinmont Terrier   3
BPIG   
Ch Chess Super Nova
  Scottish Terrier   N/A
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Varlas White Dahlia



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh German Dandies' Victoria

Best Of Opposite Sex
Sunjoy's All The Time In The World

Best Puppy In Breed
Sunjoy's All The Time In The World


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Krisma's X Marks The Spot

Best Of Opposite Sex
Krisma's Eyes On You



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Krisma's Eyes On You

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Chess Super Nova

Best Puppy In Breed
GCh Chess Super Nova

Select Bitch
Ch Stalwart's Delta Miss



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Bueollin's Law N Order

Select Dog
Ch Ghostpine Invictus Of Wimaru







Group 5 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Extershire's French Love of Yorkhaven
  Yorkshire Terrier   27
Group 2nd   
Ch That's Sun Ray At Pilosus
  Havanese   26
Group 3rd   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   11
Group 4th   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   10
BPIG   
Ch HBH Not Just A Dream
  Havanese   N/A
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Diogenoir N BestWest Lordanov

Best Of Opposite Sex
Airi Arabeska Sakura



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Airi Arabeska Sakura

Reserve Winners Bitch
Sharinway's Charlotte Dragomir

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abella Joy Du Domaine De Polana

Best Puppy In Breed
Abella Joy Du Domaine De Polana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abella Joy Du Domaine De Polana

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Roterr Griff Soul Of Fire

Best Of Opposite Sex
Bellamay's What's Your Poison

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Roterr Griff Soul Of Fire

Best Puppy In Breed
Bellamay's What's Your Poison


Winners Dog: (1-1-0-0)
Roterr Griff Soul Of Fire


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellamay's What's Your Poison

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 14 pts (2-5-3-5)
GCh That's Sun Ray At Pilosus

Best Of Opposite Sex
GCh HBH Not Just A Dream

Best Of Winners: (2-5-3-5)
That's Classic Chanel At Mendota

Best Puppy In Breed
GCh HBH Not Just A Dream

Select Dog
Ch Twinkle's Eye Of The Storm

Select Bitch
Ch That's Pullin' At Your Heart Strings


Winners Dog: (2-5-3-5)
Stoneyhills Augustine Brody

Reserve Winners Dog
Henwrafull Moon Fever

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Marron's Seinfeld



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Arwins The Dark Knight Rises

Best Puppy In Breed
Arwins The Dark Knight Rises


Winners Dog: (1-0-0-0)
Arwins The Dark Knight Rises


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Sonora Bindy Baby At Keja

Best Puppy In Breed
Keja's Liztenting To The Music



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Keja's Liztenting To The Music

Reserve Winners Bitch
Keja's All That Jazz

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Extershire's French Love of Yorkhaven







Group 6 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Adominos Brigitte Bardot
  Tibetan Terrier   15
Group 2nd   
Ch Tees Me Crystalton's Excalibur
  Poodle (Standard)   12
Group 3rd   Ch Sonora Keja Diamond In The Mist   Poodle (Miniature)   9
Group 4th   
Ch Ellemstra Unforgettable
  Dalmatian   5
BPIG   
Ch Tees Me Crystalton's Excalibur
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Magic Valley's A Penny For Your Thoughts

Best Of Opposite Sex
Hpnotiq's Lethal Weapon

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Magic Valley's A Penny For Your Thoughts

Best Puppy In Breed
Magic Valley's A Penny For Your Thoughts


Winners Dog: (2-2-0-0)
Hpnotiq's Lethal Weapon

Reserve Winners Dog
Hpnotiq's Who's Up To Bat


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Magic Valley's A Penny For Your Thoughts

Reserve Winners Bitch
Hpnotiq's A Paige In Time

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellemstra Unforgettable



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Sonora Keja Diamond In The Mist

Best Puppy In Breed
Sintro Keja A Summer's Love



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Sintro Keja A Summer's Love

Reserve Winners Bitch
Lezerin's Hot Toddy

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Tees Me Crystalton's Excalibur

Best Of Opposite Sex
Ch Crystalton Tees Renegade Hero

Best Puppy In Breed
GCh Tees Me Crystalton's Excalibur

Select Dog
GChEx Kandansk All About The Party



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Adominos Brigitte Bardot



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Galena Hot New Release At Aisha

Reserve Winners Bitch
Aisha's Paparazzi Pearl Shakira



Group 7 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
  Welsh Corgi (Cardigan)   24
Group 2nd   Ch Miqelon Gentian Blue   Shetland Sheepdog   22
Group 3rd   Ch Bluecaleb's Loving The Storm   Old English Sheepdog   6
Group 4th   
GCh Armahani Diamond Davvenasti
  Finnish Lapphund   3
BPIG   
Ch Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
  Welsh Corgi (Cardigan)   N/A
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
KC Cropduster Annie

Best Puppy In Breed
KC Cropduster Annie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
KC Cropduster Annie

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Black Cooper Indian Summer



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Armahani Diamond Davvenasti



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Bluecaleb's Loving The Storm

Best Of Opposite Sex
Bluecalebs Love Song

Best Puppy In Breed
Ch Bluecaleb's Loving The Storm



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bluecalebs Love Song

Reserve Winners Bitch
Bluecalebs Love At First Sight

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 15 pts (7-5-2-2)
Ch Miqelon Gentian Blue

Best Of Opposite Sex
Ch Cincerlee Simmer Dim

Best Of Winners: (7-5-2-2)
Ksenia's Sophia

Best Puppy In Breed
Ch Miqelon Gentian Blue

Select Dog
GCh Borealis Donayne Lonestar

Select Bitch
Ch Cincerlee's Truly Outrageous


Winners Dog: (7-5-2-2)
Borealis Highland Jamie

Reserve Winners Dog
Ksara Follow Your Arrow


Winners Bitch: (7-5-2-2)
Ksenia's Sophia

Reserve Winners Bitch
Ksara Dimestore Cowgirl

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By