Campbell River Dog Fanciers Society
Saturday, August 3, 2019



Related Results

Obedience

Saturday, August 03 (Obedience Trial)

Rally Obedience

Saturday, August 03 (Rally Trial 1)
Sunday, August 04 (Rally Trial 2)
Sunday, August 04 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Sue-Ellyn Rempel
Poodle (Standard)  
GCh Diplomat's Swiftwind Ebony
Points: 145 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sue-Ellyn Rempel
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 121
Best Puppy In Show
Judge: Sue-Ellyn Rempel
Pomeranian   Windmist Written In The Stars
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sue-Ellyn Rempel
Poodle (Toy)   Bellefleet Lemoges Wise Caleb
Best Altered In Show
Judge: Sue-Ellyn Rempel
Spaniel (English Cocker)  Ch Elcazador's Catch A Dream
Best Owner Handled In Show
Judge: Sue-Ellyn Rempel
Poodle (Standard)  
GCh Diplomat's Swiftwind Ebony








Group 1 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Camalire I'll Follow The Sun
  Retriever (Golden)   27
Group 2nd   
Ch Duenorth Flyin Higher N Higher
  Retriever (Flat-Coated)   24
Group 3rd   Ch Whistle Stop Wynner Takes All   Spaniel (Irish Water)   17
Group 4th   
GCh Islandview Heart Of Fire
  Spaniel (Brittany)   15
BPIG    Merrylegs Simply Scrumptious   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sevenoaks Spotify
  Setter (English)   0
Best Altered In Group   Ch Elcazador's Catch A Dream   Spaniel (English Cocker)   0
Best Owner Handled In Group    Glainddu's Somber Amethyst   Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
Ch Glainddus Ebony Topaz

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Glainddu's Somber Amethyst

Select Dog
GChEx Eagletarn One Of The Few

Select Bitch
Ch Glainddus Black Alexandrite


Winners Dog: (1-2-2-2)
Glainddu's Braveheart


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Glainddu's Somber Amethyst

Reserve Winners Bitch
Glainddu's Cariad

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Camalire I'll Follow The Sun

Best Of Opposite Sex
Ch Audamora For The Grace Of God

Select Dog
GCh Sharella's Crucial Urgency



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Shawnigan Camalire Porter

Best Of Opposite Sex
Makaila's Miss Nibbs

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kasterli Labs Genesis

Best Puppy In Breed
Kasterli Labs Genesis


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kasterli Labs Genesis


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Makaila's Miss Nibbs

Reserve Winners Bitch
Caorunn Grassroots Of Devileen

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Seaterraces Erin McStevie

Best Of Opposite Sex
Seaterrace Theo'Dorable Lennon

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Seaterraces Erin McStevie

Best Puppy In Breed
Seaterrace Hallow' Jack O


Winners Dog: (2-1-0-0)
Seaterrace Theo'Dorable Lennon

Reserve Winners Dog
Seaterrace Hallow' Jack O


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Seaterraces Erin McStevie





Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Islandview Heart Of Fire



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Sherlock Aced Our Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Merrylegs Simply Scrumptious

Best Puppy In Breed
Ch Merrylegs Simply Scrumptious



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Whistle Stop Wynner Takes All



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Anwen's One More Chance

Best Of Opposite Sex
Anwen's Summer Rain



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Anwen's Summer Rain

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aurelia's King's Ransom



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Trax Believe In B

Best Puppy In Breed
Ch Trax Believe In B

Select Bitch
GCh Silversea's Summer Sonnet







Group 2 - Elizardo Valadez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   7
Group 2nd   
GCh Windrock She's Tough Enough
  Greyhound   5
Group 3rd    Nori Juushiro Go Kasatori Sou   Shikoku   4
Group 4th   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   2
BPIG   
Ch Williwaw Tennessee Drifted West
  Whippet   N/A
Best Owner Handled In Group    Nori Juushiro Go Kasatori Sou   Shikoku   0
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RJ's Scottish Mist



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock She's Tough Enough



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wolfholms Justify


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wolfholms Justify


Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Habi Nago Manwe

Select Dog
GCh Foxtrot Priderock At Tamaridge



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nori Juushiro Go Kasatori Sou

Best Of Opposite Sex
Akashima's Kochi Ken Kiyoshi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nori Juushiro Go Kasatori Sou


Winners Dog: (1-1-0-0)
Akashima's Kochi Ken Kiyoshi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nori Juushiro Go Kasatori Sou

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Williwaw Tennessee Drifted West

Best Puppy In Breed
Williwaw Tennessee Drifted West


Winners Dog: (1-0-0-0)
Williwaw Tennessee Drifted West






Group 3 - Elizardo Valadez Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   16
Group 2nd    Marinella's You Give Me... Fever   Portuguese Water Dog   15
Group 3rd   
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale
  Doberman Pinscher   12
Group 4th   
Aurum's Tall Dark And Handsome
  Siberian Husky   9
BPIG   
Aurum's Tall Dark And Handsome
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Whoosh Robel Key West   Portuguese Water Dog   0
Best Owner Handled In Group   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   0
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Doubledutch's Benny

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Oprah Venus

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Doubledutch's Benny

Best Puppy In Breed
Doubledutch's Benny

Select Dog
Ch VIP Graco Z Deikowej Doliny


Winners Dog: (1-3-1-0)
Doubledutch's Benny


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Doubledutch's Oprah Venus

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Lara

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cinnibon N Bakuna's She's Like A Fine Wine



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Banbury's ZZ Chops



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale

Best Of Opposite Sex
Ka-Tet Altered Carbon At Adobe

Best Puppy In Breed
Holmrun's Lincoln


Winners Dog: (2-0-0-1)
Ka-Tet Altered Carbon At Adobe

Reserve Winners Dog
Holmrun's Lincoln


Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Marinella's You Give Me... Fever

Best Of Opposite Sex
Justlyd's Matter Of Fact

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Marinella's You Give Me... Fever

Select Dog
Ch Freestyle Red Hot Chili Pepper


Winners Dog: (1-1-1-0)
Marinella's You Give Me... Fever


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Justlyd's Matter Of Fact

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Anna Vom Hause Nadja

Best Puppy In Breed
Anna Vom Hause Nadja



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Anna Vom Hause Nadja

Reserve Winners Bitch
Legion's The Best Is Yet To Come 2Infinity

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aurum's Tall Dark And Handsome

Best Puppy In Breed
Aurum's Tall Dark And Handsome


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aurum's Tall Dark And Handsome






Group 4 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   30
Group 2nd   
Ch Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   25
Group 3rd   
Foxfield Lady Sings The Blues
  Russell Terrier   24
Group 4th    Dreamaker Paint The Town Red   Schnauzer (Miniature)   17
BPIG    Dreamaker Paint The Town Red   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Amblegreen Dralion Wild Style   Norwich Terrier   0
Best Owner Handled In Group    Dreamaker Paint The Town Red   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ryba's Skyfall



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Braebrook's Mischief Maker

Best Puppy In Breed
Braebrook's Mischief Maker


Winners Dog: (1-0-0-0)
Braebrook's Mischief Maker


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Wichunt Got My Swagger On

Best Of Opposite Sex
Amblegreen Den-Mar's Blue Moon

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Amblegreen Den-Mar's Blue Moon

Best Puppy In Breed
Ch Wichunt Got My Swagger On

Select Bitch
GCh Amblegreen Dralion Maui Mokka


Winners Dog: (1-1-1-1)
Amblegreen Dralion Mr Bean


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Amblegreen Den-Mar's Blue Moon

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Foxfield Lady Sings The Blues

Best Of Opposite Sex
Pooles Ide Foxfield A Little Bit More

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Foxfield Lady Sings The Blues

Best Puppy In Breed
Pooles Ide Foxfield A Little Bit More


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Foxfield Lady Sings The Blues

Reserve Winners Bitch
River City Rippling Water

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 8 pts (1-5-2-1)
Dreamaker Paint The Town Red

Best Of Opposite Sex
GCh Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Winners: (1-5-2-1)
Dreamaker Paint The Town Red

Best Puppy In Breed
Dreamaker Paint The Town Red

Select Dog
Ch Mimicker's Silver Bullet

Select Bitch
Ch Kinsey's Gargolas Circle Of Life


Winners Dog: (1-5-2-1)
Mimicker's It's A Banner Day


Winners Bitch: (1-5-2-1)
Dreamaker Paint The Town Red

Reserve Winners Bitch
Krown On Hallowed Ground

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Dunsmuir Glenby Midnite Spirit


Winners Dog: (1-0-1-0)
Glenby's Celtic Treasure


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darwyn's Avant Garde



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darwyn's Avant Garde

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
Deldawn Ladyleigh Mercedes



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Deldawn Ladyleigh Mercedes

Reserve Winners Bitch
Izs Sass'n Me Back At Cleghorn





Group 5 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carmorosa's Ranger Rick
  Silky Terrier   16
Group 2nd    Windmist Written In The Stars   Pomeranian   15
Group 3rd    Arkland N Crystaljems Violet   Chihuahua (Long Coat)   14
Group 4th   
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   11
BPIG    Windmist Written In The Stars   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bellefleet Lemoges Wise Caleb   Poodle (Toy)   0
Best Owner Handled In Group    Arkland N Crystaljems Ruby Red   Chihuahua (Long Coat)   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Arkland N Crystaljems Violet

Best Puppy In Breed
Arkland N Crystaljems Violet



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Arkland N Crystaljems Violet

Reserve Winners Bitch
Arkland N Crystaljems Ruby Red

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Swifthaven Rumour Has It



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Swifthaven Rumour Has It

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Seantiago MistyTrails Girlfriend

Best Puppy In Breed
Seantiago N'MistyTrails Jewelz

Select Dog
Ch Havadahl Rico Suave



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Seantiago MistyTrails Girlfriend

Reserve Winners Bitch
Seantiago N'MistyTrails Jewelz

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mightymites Strategic Design



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mightymites Strategic Design

Reserve Winners Bitch
Mightymites Unleashed Withakis

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Windmist Written In The Stars

Best Puppy In Breed
Windmist Written In The Stars


Winners Dog: (1-0-0-0)
Windmist Written In The Stars


Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lemoges Baby's Breathe

Best Of Opposite Sex
Lemoges Prince Elisha

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lemoges Baby's Breathe

Best Puppy In Breed
Lemoges Prince Elisha


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lemoges Prince Elisha


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lemoges Baby's Breathe

Reserve Winners Bitch
Lemoges Spring Flowers

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tempo's Against All Odds

Best Of Opposite Sex
Tempo's B'tch I'm Madonna

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tempo's Against All Odds

Best Puppy In Breed
Tempo's Against All Odds


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tempo's Against All Odds


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tempo's B'tch I'm Madonna





Group 6 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diplomat's Swiftwind Ebony
  Poodle (Standard)   23
Group 2nd   
GCh Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   19
Group 3rd   
GCh Estate's Rockette
  Dalmatian   14
Group 4th    Beshia's Eu Meh Ping   Chow Chow   12
BPIG    Atalaya's L'il Gangsta Guido   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Doreve's Island West Paladin   Schipperke   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Diplomat's Swiftwind Ebony
  Poodle (Standard)   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Waylin's Tony The Tiger

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Rodonnas Driving Miss Maisie


Winners Dog: (1-3-0-1)
Waylin's Tony The Tiger


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Rodonnas Driving Miss Maisie

Reserve Winners Bitch
Rodonnas Marvelous Miss Moxie

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Beshia's Eu Meh Ping

Best Of Opposite Sex
Shaoshan's Master Of Puppets

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Beshia's Eu Meh Ping

Best Puppy In Breed
Shaoshan's Master Of Puppets

Select Dog
Ch Beshia's Ho Ming


Winners Dog: (1-1-1-0)
Shaoshan's Master Of Puppets


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Beshia's Eu Meh Ping

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Estate's Rockette

Best Puppy In Breed
Christi Ormond Voices Of Hope



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Christi Ormond Voices Of Hope

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 8 pts (4-4-1-0)
Ch Captain Jack Frost

Best Of Opposite Sex
Bakuna's Kuppa Opal Latte

Best Of Winners: (4-4-1-0)
Bakuna's Kuppa Opal Latte

Best Puppy In Breed
Atalaya's L'il Gangsta Guido


Winners Dog: (4-4-1-0)
Dicar I'm Tyrion Lannister

Reserve Winners Dog
Atalaya's L'il Gangsta Guido


Winners Bitch: (4-4-1-0)
Bakuna's Kuppa Opal Latte

Reserve Winners Bitch
Beaumonde's Penny 4 Your Thots

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Diplomat's Swiftwind Ebony

Best Of Opposite Sex
Reigate Dawin Follow The Sun

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Reigate Dawin Follow The Sun


Winners Dog: (2-1-0-1)
Reigate Dawin Follow The Sun

Reserve Winners Dog
Creme Lula's Cream Corvette


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Lemoges My Cheri Amour





Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight





Group 7 - Elizardo Valadez Top Dog
Points
Group 1st   
Belmark Canadian Chrome
  Shetland Sheepdog   20
Group 2nd   
Ch Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   11
Group 3rd    Imbachs Brienne Of Tarth House Of Kinsey   Australian Cattle Dog   10
Group 4th   
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You
  Old English Sheepdog   8
BPIG   
Belmark Canadian Chrome
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lasairs Epic Adventure   Shetland Sheepdog   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   0
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Imbachs Brienne Of Tarth House Of Kinsey

Best Puppy In Breed
Imbachs Brienne Of Tarth House Of Kinsey



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Imbachs Brienne Of Tarth House Of Kinsey

Reserve Winners Bitch
Imbachs Red Rosette

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kaizen's Elitist In Black

Best Puppy In Breed
Attra Dea's To Thine Self Be True Nt



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Kaizen's Elitist In Black

Reserve Winners Bitch
Attra Dea's To Thine Self Be True Nt

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Snovalley Vividus Blessings In The Wind

Select Dog
Ch Snovalley Prairiepine Spirit In Paradise


Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lacomtesse Ritchie Gecko



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Windkist Kelsey Of H'Kusam



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 8 pts (1-3-4-1)
Belmark Canadian Chrome

Best Of Opposite Sex
Ch Shelgrande Mosaic Hallmark

Best Of Winners: (1-3-4-1)
Belmark Canadian Chrome

Best Puppy In Breed
Belmark Canadian Chrome

Select Dog
GCh Mosaic Sharpshooter


Winners Dog: (1-3-4-1)
Belmark Canadian Chrome


Winners Bitch: (1-3-4-1)
Lasair's Winter Fantasy

Reserve Winners Bitch
Avoca's A Star Is Born

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Khaskova's Worth The Wait

Best Puppy In Breed
Khaskova's Worth The Wait



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Khaskova's Worth The Wait

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By