Campbell River Dog Fanciers Society
Sunday, August 4, 2019



Related Results

Obedience

Saturday, August 03 (Obedience Trial)

Rally Obedience

Saturday, August 03 (Rally Trial 1)
Sunday, August 04 (Rally Trial 2)
Sunday, August 04 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Elizardo Valadez
Dalmatian  
GCh Estate's Rockette
Points: 136 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Elizardo Valadez
Newfoundland  
GChEx Heartsease Delightful Ambition
Points: 116
Best Puppy In Show
Judge: Elizardo Valadez
Shetland Sheepdog  
Belmark Canadian Chrome
Best Baby Puppy In Show
Judge: Elizardo Valadez
Havanese   Twinkle's Winston Havanangel
Best Altered In Show
Judge: Elizardo Valadez
Retriever (Golden)  
Ch Donieka's Party Time
Best Owner Handled In Show
Judge: Elizardo Valadez
Dalmatian  
GCh Estate's Rockette








Group 1 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Trax Believe In B
  Weimaraner   27
Group 2nd   
GCh Camalire I'll Follow The Sun
  Retriever (Golden)   25
Group 3rd   Ch Whistle Stop Wynner Takes All   Spaniel (Irish Water)   22
Group 4th   
GCh Queen's Don't Call This A Comeback
  Retriever (Chesapeake Bay)   20
BPIG   
Ch Trax Believe In B
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bartland's Usurping Supplanter   Weimaraner   0
Best Altered In Group   
Ch Donieka's Party Time
  Retriever (Golden)   0
Best Owner Handled In Group    Caorunn Grassroots Of Devileen   Retriever (Labrador)   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 6 pts (1-2-0-4)
Ch Glainddus Ebony Topaz

Best Of Opposite Sex
Glainddu's Braveheart

Best Of Winners: (1-2-0-4)
Glainddus Will You Be Mine

Best Puppy In Breed
Glainddus Will You Be Mine

Select Bitch
GCh Glainddu's To Light A Candle


Winners Dog: (1-2-0-4)
Glainddu's Braveheart


Winners Bitch: (1-2-0-4)
Glainddus Will You Be Mine

Reserve Winners Bitch
Glainddu's Cariad

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Camalire I'll Follow The Sun

Best Of Opposite Sex
Ch Audamora For The Grace Of God

Select Dog
GCh Sharella's Crucial Urgency



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Makaila's Miss Nibbs

Best Of Opposite Sex
GCh Shawnigan Camalire Porter

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Makaila's Miss Nibbs

Best Puppy In Breed
Kasterli Labs Genesis


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kasterli Labs Genesis


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Makaila's Miss Nibbs

Reserve Winners Bitch
Caorunn Grassroots Of Devileen

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Seaterraces Erin McStevie

Best Of Opposite Sex
Seaterrace Hallow' Jack O

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Seaterraces Erin McStevie

Best Puppy In Breed
Seaterrace Hallow' Jack O

Select Dog
Seaterrace's Mr Bean


Winners Dog: (2-1-1-0)
Seaterrace Hallow' Jack O

Reserve Winners Dog
Seaterrace Theo'Dorable Lennon


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Seaterraces Erin McStevie

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Islandview Heart Of Fire



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Merrylegs Simply Scrumptious

Best Of Opposite Sex
Ch Sherlock Aced Our Heart

Best Puppy In Breed
Ch Merrylegs Simply Scrumptious



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Whistle Stop Wynner Takes All



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Anwen's Summer Rain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Anwen's Summer Rain

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aurelia's King's Ransom



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trax Believe In B

Best Puppy In Breed
GCh Trax Believe In B

Select Bitch
GCh Silversea's Summer Sonnet







Group 2 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   5
Group 2nd   
GCh Windrock She's Tough Enough
  Greyhound   3
Group 3rd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   2
Group 4th    Nori Juushiro Go Kasatori Sou   Shikoku   1
BPIG No Entry
Best Owner Handled In Group    Nori Juushiro Go Kasatori Sou   Shikoku   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RJ's Scottish Mist



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock She's Tough Enough



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Habi Nago Manwe

Select Dog
GCh Foxtrot Priderock At Tamaridge



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nori Juushiro Go Kasatori Sou

Best Of Opposite Sex
Akashima's Kochi Ken Kiyoshi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nori Juushiro Go Kasatori Sou


Winners Dog: (1-1-0-0)
Akashima's Kochi Ken Kiyoshi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nori Juushiro Go Kasatori Sou





Group 3 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   17
Group 2nd   
GCh Banbury's ZZ Chops
  Bullmastiff   16
Group 3rd   Ch Cinnibon N Bakuna's She's Like A Fine Wine   Boxer   15
Group 4th   
Aurum's Tall Dark And Handsome
  Siberian Husky   14
BPIG   
Aurum's Tall Dark And Handsome
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    2infinity I've Got A Drinkin' Problem   Rottweiler   0
Best Owner Handled In Group   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch VIP Graco Z Deikowej Doliny

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Lara

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Doubledutch's Benny

Best Puppy In Breed
Doubledutch's Benny


Winners Dog: (1-2-1-0)
Doubledutch's Benny


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Doubledutch's Lara

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Oprah Venus

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cinnibon N Bakuna's She's Like A Fine Wine



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Banbury's ZZ Chops



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale

Best Of Opposite Sex
Ka-Tet Altered Carbon At Adobe

Best Puppy In Breed
Holmrun's Lincoln


Winners Dog: (2-0-0-1)
Ka-Tet Altered Carbon At Adobe

Reserve Winners Dog
Holmrun's Lincoln


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Freestyle Red Hot Chili Pepper

Best Of Opposite Sex
Justlyd's Matter Of Fact

Select Dog
Ch Marinella's You Give Me... Fever



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Justlyd's Matter Of Fact

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Legion's The Best Is Yet To Come 2Infinity

Best Puppy In Breed
Anna Vom Hause Nadja



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Legion's The Best Is Yet To Come 2Infinity

Reserve Winners Bitch
Anna Vom Hause Nadja

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sancha Y Crosspaw Yenesei Yeti

Best Of Opposite Sex
Sancha's White Noise

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sancha Y Crosspaw Yenesei Yeti


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sancha Y Crosspaw Yenesei Yeti


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sancha's White Noise

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aurum's Tall Dark And Handsome

Best Puppy In Breed
Aurum's Tall Dark And Handsome


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aurum's Tall Dark And Handsome






Group 4 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   29
Group 2nd   Ch Krown On Hallowed Ground   Schnauzer (Miniature)   24
Group 3rd   
Ch Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   15
Group 4th   
Ch Wichunt Got My Swagger On
  Norwich Terrier   14
BPIG   
Ch Wichunt Got My Swagger On
  Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ladyleigh Touched By Frost   West Highland White Terrier   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ryba's Skyfall



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Wichunt Got My Swagger On

Best Of Opposite Sex
Amblegreen Den-Mar's Blue Moon

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Amblegreen Dralion Mr Bean

Best Puppy In Breed
Ch Wichunt Got My Swagger On

Select Bitch
GCh Amblegreen Dralion Maui Mokka


Winners Dog: (1-1-1-1)
Amblegreen Dralion Mr Bean


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Amblegreen Den-Mar's Blue Moon

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Pooles Ide Foxfield A Little Bit More

Best Of Opposite Sex
Foxfield Lady Sings The Blues

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Pooles Ide Foxfield A Little Bit More

Best Puppy In Breed
Pooles Ide Foxfield A Little Bit More


Winners Dog: (3-4-0-0)
Pooles Ide Foxfield A Little Bit More

Reserve Winners Dog
River City Ahoy Captian


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Foxfield Lady Sings The Blues

Reserve Winners Bitch
Rivendell Chanel

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 8 pts (1-5-2-1)
Krown On Hallowed Ground

Best Of Opposite Sex
GCh Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Winners: (1-5-2-1)
Krown On Hallowed Ground

Best Puppy In Breed
Dreamaker Hitn'LikeaHurricane

Select Dog
Ch Mimicker's Silver Bullet

Select Bitch
Ch Kinsey's Gargolas Circle Of Life


Winners Dog: (1-5-2-1)
Mimicker's It's A Banner Day


Winners Bitch: (1-5-2-1)
Krown On Hallowed Ground

Reserve Winners Bitch
Dreamaker Hitn'LikeaHurricane

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Glenby's Celtic Treasure

Select Dog
GCh Dunsmuir Glenby Midnite Spirit


Winners Dog: (1-0-1-0)
Glenby's Celtic Treasure


Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darwyn's Avant Garde



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darwyn's Avant Garde

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
Deldawn Ladyleigh Mercedes



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Deldawn Ladyleigh Mercedes

Reserve Winners Bitch
Izs Sass'n Me Back At Cleghorn





Group 5 - Elizardo Valadez Top Dog
Points
Group 1st    Windmist Written In The Stars   Pomeranian   15
Group 2nd   
Ch Swifthaven Rumour Has It
  Chinese Crested   14
Group 3rd   
GCh Carmorosa's Ranger Rick
  Silky Terrier   13
Group 4th   
Seantiago N'MistyTrails Jewelz
  Havanese   12
BPIG    Windmist Written In The Stars   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Twinkle's Winston Havanangel   Havanese   0
Best Owner Handled In Group   
Seantiago N'MistyTrails Jewelz
  Havanese   0
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Arkland N Crystaljems Violet

Best Puppy In Breed
Arkland N Crystaljems Violet



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Arkland N Crystaljems Violet

Reserve Winners Bitch
Arklands N Crystaljems Ebony

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Swifthaven Rumour Has It



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Swifthaven Rumour Has It

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Seantiago N'MistyTrails Jewelz

Best Of Opposite Sex
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Puppy In Breed
Seantiago N'MistyTrails Jewelz

Select Dog
Ch Havadahl Rico Suave



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Seantiago N'MistyTrails Jewelz

Reserve Winners Bitch
Seantiago MistyTrails Girlfriend

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mightymites Strategic Design



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mightymites Strategic Design

Reserve Winners Bitch
Mightymites Unleashed Withakis

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Windmist Written In The Stars

Best Puppy In Breed
Ch Windmist Written In The Stars



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lemoges Prince Elisha

Best Of Opposite Sex
Lemoges Spring Flowers

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lemoges Prince Elisha

Best Puppy In Breed
Lemoges Prince Elisha


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lemoges Prince Elisha


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lemoges Spring Flowers

Reserve Winners Bitch
Lemoges Baby's Breathe

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tempo's Against All Odds

Best Of Opposite Sex
Tempo's B'tch I'm Madonna

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tempo's Against All Odds

Best Puppy In Breed
Tempo's Against All Odds


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tempo's Against All Odds


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tempo's B'tch I'm Madonna





Group 6 - Elizardo Valadez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Estate's Rockette
  Dalmatian   19
Group 2nd   
GCh Diplomat's Swiftwind Ebony
  Poodle (Standard)   18
Group 3rd    Bakuna's Kuppa Opal Latte   French Bulldog   15
Group 4th   
GCh Sealegends Magic In Moonlight
  Shih Tzu   8
BPIG    Shaoshan's Master Of Puppets   Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group    Creme Lula Kevin McIvor   Poodle (Standard)   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Estate's Rockette
  Dalmatian   0
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Waylin's Tony The Tiger

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Waylin And Luvaluv The Artist


Winners Dog: (1-3-0-1)
Waylin's Tony The Tiger


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Waylin And Luvaluv The Artist

Reserve Winners Bitch
Rodonnas Marvelous Miss Moxie

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Beshia's Eu Meh Ping

Best Of Opposite Sex
Ch Beshia's Ho Ming

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Beshia's Eu Meh Ping

Best Puppy In Breed
Shaoshan's Master Of Puppets


Winners Dog: (1-1-1-0)
Shaoshan's Master Of Puppets


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Beshia's Eu Meh Ping

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estate's Rockette



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
Bakuna's Kuppa Opal Latte

Best Of Opposite Sex
GCh Captain Jack Frost

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Bakuna's Kuppa Opal Latte

Best Puppy In Breed
Beaumondes Li'l Gangster Vinny


Winners Dog: (3-3-1-0)
Beaumondes Li'l Gangster Vinny

Reserve Winners Dog
Dicar I'm Tyrion Lannister


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Bakuna's Kuppa Opal Latte

Reserve Winners Bitch
Beaumonde's Penny 4 Your Thots

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChEx Diplomat's Swiftwind Ebony

Best Of Opposite Sex
Reigate Dawin Follow The Sun

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Lemoges My Cheri Amour


Winners Dog: (1-1-0-1)
Reigate Dawin Follow The Sun


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Lemoges My Cheri Amour

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight





Group 7 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
Belmark Canadian Chrome
  Shetland Sheepdog   18
Group 2nd   
Ch Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   9
Group 3rd   
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You
  Old English Sheepdog   8
Group 4th   Ch Snovalley Prairiepine Spirit In Paradise   Collie (Rough)   7
BPIG   
Belmark Canadian Chrome
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lasair's Epic Adventure   Shetland Sheepdog   0
Best Owner Handled In Group   
Attra Dea's To Thine Self Be True Nt
  Belgian Shepherd Dog   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Imbachs Red Rosette

Best Puppy In Breed
Imbachs Brienne Of Tarth House Of Kinsey



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Imbachs Red Rosette

Reserve Winners Bitch
Imbachs Brienne Of Tarth House Of Kinsey

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kaizen's Elitist In Black

Best Puppy In Breed
Attra Dea's To Thine Self Be True Nt



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kaizen's Elitist In Black

Reserve Winners Bitch
Attra Dea's To Thine Self Be True Nt

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Snovalley Prairiepine Spirit In Paradise


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lacomtesse Ritchie Gecko



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Windkist Kelsey Of H'Kusam



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 8 pts (1-3-4-1)
Belmark Canadian Chrome

Best Of Opposite Sex
Coastalviews Brushed Denim

Best Of Winners: (1-3-4-1)
Belmark Canadian Chrome

Best Puppy In Breed
Belmark Canadian Chrome

Select Dog
Ch Highledge Tresta Jetset

Select Bitch
Ch Shelgrande Mosaic Hallmark


Winners Dog: (1-3-4-1)
Belmark Canadian Chrome


Winners Bitch: (1-3-4-1)
Coastalviews Brushed Denim

Reserve Winners Bitch
Lasair's Winter Fantasy

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Khaskova's Worth The Wait

Best Puppy In Breed
Khaskova's Worth The Wait



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Khaskova's Worth The Wait

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By