Campbell River Dog Fanciers Society
Monday, August 5, 2019



Related Results

Obedience

Saturday, August 03 (Obedience Trial)

Rally Obedience

Saturday, August 03 (Rally Trial 1)
Sunday, August 04 (Rally Trial 2)
Sunday, August 04 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Sharon Derrick
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 131 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sharon Derrick
German Shepherd Dog  
Ch Lacomtesse Ritchie Gecko
Points: 100
Best Puppy In Show
Judge: Sharon Derrick
Shetland Sheepdog  
Belmark Canadian Chrome
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sharon Derrick
Setter (English)  
Sevenoaks Spotify
Best Altered In Show
Judge: Sharon Derrick
Retriever (Golden)  
Ch Donieka's Party Time
Best Owner Handled In Show
Judge: Sharon Derrick
German Shepherd Dog  
Ch Lacomtesse Ritchie Gecko








Group 1 - Elizardo Valadez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Silversea's Summer Sonnet
  Weimaraner   21
Group 2nd   Ch Merrylegs Simply Scrumptious   Spaniel (English Cocker)   19
Group 3rd   
GCh Camalire I'll Follow The Sun
  Retriever (Golden)   17
Group 4th    Seaterrace Hallow' Jack O   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   12
BPIG   Ch Merrylegs Simply Scrumptious   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sevenoaks Spotify
  Setter (English)   0
Best Altered In Group   
Ch Donieka's Party Time
  Retriever (Golden)   0
Best Owner Handled In Group    Caorunn Grassroots Of Devileen   Retriever (Labrador)   0
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Duenorth Flyin Higher N Higher

Select Dog
GChEx Eagletarn One Of The Few


Winners Dog: (1-0-2-0)
Glainddu's Braveheart


Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Camalire I'll Follow The Sun

Best Of Opposite Sex
Ch Audamora For The Grace Of God

Select Dog
GCh Sharella's Crucial Urgency



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-0)
GCh Shawnigan Camalire Porter

Best Of Opposite Sex
Makaila's Miss Nibbs

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Makaila's Miss Nibbs

Best Puppy In Breed
Kasterli Labs Genesis


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kasterli Labs Genesis


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Makaila's Miss Nibbs

Reserve Winners Bitch
Caorunn Grassroots Of Devileen

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Seaterrace Hallow' Jack O

Best Of Opposite Sex
Ch Seaterraces Erin McStevie

Best Puppy In Breed
Seaterrace Hallow' Jack O


Winners Dog: (1-0-0-1)
Seaterrace Hallow' Jack O






Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Merrylegs Simply Scrumptious

Best Of Opposite Sex
Ch Sherlock Aced Our Heart

Best Puppy In Breed
Ch Merrylegs Simply Scrumptious



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Whistle Stop Wynner Takes All



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Anwen's Summer Rain

Best Of Opposite Sex
Ch Anwen's One More Chance



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Anwen's Summer Rain

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aurelia's King's Ransom



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Silversea's Summer Sonnet

Best Puppy In Breed
GCh Trax Believe In B

Select Bitch
GCh Trax Believe In B







Group 2 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   6
Group 2nd   
GCh Windrock She's Tough Enough
  Greyhound   5
Group 3rd   
GCh Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   4
Group 4th    Nori Juushiro Go Kasatori Sou   Shikoku   2
BPIG   
Ch Williwaw Tennessee Drifted West
  Whippet   N/A
Best Owner Handled In Group    Nori Juushiro Go Kasatori Sou   Shikoku   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RJ's Scottish Mist



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock She's Tough Enough



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Habi Nago Manwe

Select Dog
GCh Foxtrot Priderock At Tamaridge



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nori Juushiro Go Kasatori Sou

Best Of Opposite Sex
Akashima's Kochi Ken Kiyoshi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nori Juushiro Go Kasatori Sou


Winners Dog: (1-1-0-0)
Akashima's Kochi Ken Kiyoshi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nori Juushiro Go Kasatori Sou

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Williwaw Tennessee Drifted West

Best Puppy In Breed
Ch Williwaw Tennessee Drifted West







Group 3 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Banbury's ZZ Chops
  Bullmastiff   16
Group 2nd   
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale
  Doberman Pinscher   15
Group 3rd   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   12
Group 4th   Ch Cinnibon N Bakuna's She's Like A Fine Wine   Boxer   11
BPIG   
Aurum's Tall Dark And Handsome
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    2infinity I've Got A Drinkin' Problem   Rottweiler   0
Best Owner Handled In Group   
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale
  Doberman Pinscher   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch VIP Graco Z Deikowej Doliny

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Oprah Venus

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Doubledutch's Benny

Best Puppy In Breed
Doubledutch's Benny


Winners Dog: (1-2-1-0)
Doubledutch's Benny


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Doubledutch's Oprah Venus

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Lara

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cinnibon N Bakuna's She's Like A Fine Wine



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Banbury's ZZ Chops



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale

Best Of Opposite Sex
Holmrun's Lincoln

Best Puppy In Breed
Holmrun's Lincoln


Winners Dog: (2-0-0-1)
Holmrun's Lincoln

Reserve Winners Dog
Ka-Tet Altered Carbon At Adobe


Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Marinella's You Give Me... Fever

Best Of Opposite Sex
Justlyd's Matter Of Fact



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Justlyd's Matter Of Fact

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Legion's The Best Is Yet To Come 2Infinity

Best Puppy In Breed
Anna Vom Hause Nadja



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Legion's The Best Is Yet To Come 2Infinity

Reserve Winners Bitch
Anna Vom Hause Nadja

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sancha's White Noise

Best Of Opposite Sex
Sancha Y Crosspaw Yenesei Yeti

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sancha's White Noise


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sancha Y Crosspaw Yenesei Yeti


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sancha's White Noise

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aurum's Tall Dark And Handsome

Best Puppy In Breed
Aurum's Tall Dark And Handsome


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aurum's Tall Dark And Handsome






Group 4 - Elizardo Valadez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   30
Group 2nd   Ch Krown On Hallowed Ground   Schnauzer (Miniature)   24
Group 3rd   
GCh Krisma Kingael's Head Of State
  Kerry Blue Terrier   15
Group 4th   
Ch Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   14
BPIG    Dreamaker Paint The Town Red   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Amblegreen Dralion Wild Style   Norwich Terrier   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Krisma Kingael's Head Of State
  Kerry Blue Terrier   0
Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ryba's Skyfall



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Amblegreen Dralion Mr Bean

Best Of Opposite Sex
GCh Amblegreen Dralion Maui Mokka

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Amblegreen Dralion Mr Bean

Best Puppy In Breed
Ch Wichunt Got My Swagger On

Select Dog
Ch Wichunt Got My Swagger On


Winners Dog: (1-1-1-1)
Amblegreen Dralion Mr Bean


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Amblegreen Den-Mar's Blue Moon

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Pooles Ide Foxfield A Little Bit More

Best Of Opposite Sex
Foxfield Lady Sings The Blues

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Pooles Ide Foxfield A Little Bit More

Best Puppy In Breed
Pooles Ide Foxfield A Little Bit More


Winners Dog: (3-4-0-0)
Pooles Ide Foxfield A Little Bit More

Reserve Winners Dog
River City Ahoy Captian


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Foxfield Lady Sings The Blues

Reserve Winners Bitch
Rivendell Chanel

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
Ch Krown On Hallowed Ground

Best Of Opposite Sex
GCh Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Dreamaker Paint The Town Red

Best Puppy In Breed
Dreamaker Paint The Town Red

Select Dog
Ch Mimicker's Silver Bullet

Select Bitch
Ch Kinsey's Gargolas Circle Of Life


Winners Dog: (1-4-2-2)
Mimicker's It's A Banner Day


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Dreamaker Paint The Town Red

Reserve Winners Bitch
Mimicker's Gadabout

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Dunsmuir Glenby Midnite Spirit


Winners Dog: (1-0-1-0)
Glenby's Celtic Treasure


Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darwyn's Avant Garde



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darwyn's Avant Garde

Judge: Elizardo Valadez

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
Izs Sass'n Me Back At Cleghorn

Best Puppy In Breed
Ladyleigh Touched By Frost



Winners Bitch: (0-5-1-0)
Izs Sass'n Me Back At Cleghorn

Reserve Winners Bitch
Ladyleigh Touched By Frost





Group 5 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carmorosa's Ranger Rick
  Silky Terrier   13
Group 2nd   
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   12
Group 3rd   
Ch Swifthaven Rumour Has It
  Chinese Crested   8
Group 4th    Arkland N Crystaljems Violet   Chihuahua (Long Coat)   7
BPIG    Arkland N Crystaljems Violet   Chihuahua (Long Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Misty T N'Banbury Magic Dragon   Havanese   0
Best Owner Handled In Group   
Seantiago N'MistyTrails Jewelz
  Havanese   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Arkland N Crystaljems Violet

Best Puppy In Breed
Arkland N Crystaljems Violet



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Arkland N Crystaljems Violet

Reserve Winners Bitch
Arklands N Crystaljems Ebony

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Swifthaven Rumour Has It



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Seantiago MistyTrails Girlfriend

Best Puppy In Breed
Seantiago N'MistyTrails Jewelz

Select Dog
Ch Havadahl Rico Suave



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Seantiago MistyTrails Girlfriend

Reserve Winners Bitch
Seantiago N'MistyTrails Jewelz

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mightymites Strategic Design



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mightymites Strategic Design

Reserve Winners Bitch
Mightymites Unleashed Withakis

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lemoges Prince Elisha

Best Of Opposite Sex
Lemoges Baby's Breathe

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lemoges Prince Elisha

Best Puppy In Breed
Lemoges Prince Elisha


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lemoges Prince Elisha


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lemoges Baby's Breathe

Reserve Winners Bitch
Lemoges Spring Flowers

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tempo's B'tch I'm Madonna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tempo's B'tch I'm Madonna





Group 6 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diplomat's Swiftwind Ebony
  Poodle (Standard)   20
Group 2nd   
GCh Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   17
Group 3rd   
GCh Estate's Rockette
  Dalmatian   12
Group 4th   
Ch Captain Jack Frost
  French Bulldog   11
BPIG    Shaoshan's Master Of Puppets   Chow Chow   N/A
Best Owner Handled In Group   
GCh Diplomat's Swiftwind Ebony
  Poodle (Standard)   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Waylin's Tony The Tiger

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Waylin And Luvaluv The Artist


Winners Dog: (1-3-0-1)
Waylin's Tony The Tiger


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Waylin And Luvaluv The Artist

Reserve Winners Bitch
Rodonnas Marvelous Miss Moxie

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Beshia's Ho Ming

Best Of Opposite Sex
Beshia's Eu Meh Ping

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Beshia's Eu Meh Ping

Best Puppy In Breed
Shaoshan's Master Of Puppets


Winners Dog: (1-1-1-0)
Shaoshan's Master Of Puppets


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Beshia's Eu Meh Ping

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estate's Rockette



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 7 pts (4-3-1-0)
GCh Captain Jack Frost

Best Of Opposite Sex
Bakuna's Kuppa Opal Latte

Best Of Winners: (4-3-1-0)
Dicar I'm Tyrion Lannister

Best Puppy In Breed
Atalaya's L'il Gangsta Guido


Winners Dog: (4-3-1-0)
Dicar I'm Tyrion Lannister

Reserve Winners Dog
Atalaya's L'il Gangsta Guido


Winners Bitch: (4-3-1-0)
Bakuna's Kuppa Opal Latte

Reserve Winners Bitch
Beaumonde's Penny 4 Your Thots

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChEx Diplomat's Swiftwind Ebony

Best Of Opposite Sex
Reigate Dawin Follow The Sun

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Lemoges My Cheri Amour


Winners Dog: (1-1-0-1)
Reigate Dawin Follow The Sun


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Lemoges My Cheri Amour

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight





Group 7 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   19
Group 2nd   
Ch Belmark Canadian Chrome
  Shetland Sheepdog   18
Group 3rd   
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You
  Old English Sheepdog   9
Group 4th   
GCh Celticmoon's Scottish Joker
  Collie (Rough)   8
BPIG   
Ch Belmark Canadian Chrome
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lasair's Epic Adventure   Shetland Sheepdog   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Imbachs Red Rosette

Best Puppy In Breed
Imbachs Brienne Of Tarth House Of Kinsey



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Imbachs Red Rosette

Reserve Winners Bitch
Imbachs Brienne Of Tarth House Of Kinsey

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Attra Dea's To Thine Self Be True Nt

Best Puppy In Breed
Attra Dea's To Thine Self Be True Nt



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Attra Dea's To Thine Self Be True Nt

Reserve Winners Bitch
Kaizen's Elitist In Black

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Celticmoon's Scottish Joker

Select Dog
GCh Snovalley Prairiepine Spirit In Paradise


Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lacomtesse Ritchie Gecko



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Windkist Kelsey Of H'Kusam



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 8 pts (0-3-5-1)
Ch Belmark Canadian Chrome

Best Of Opposite Sex
Ch Shelgrande Mosaic Hallmark

Best Puppy In Breed
Ch Belmark Canadian Chrome

Select Dog
GCh Mosaic Sharpshooter



Winners Bitch: (0-3-5-1)
Lasair's Winter Fantasy

Reserve Winners Bitch
Avoca's A Star Is Born

Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Khaskova's Worth The Wait

Best Puppy In Breed
Khaskova's Worth The Wait



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Khaskova's Worth The Wait

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By