Ontario Breeders Association
Friday, March 1, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Multi BIS / MRBIS / RCC BISS National Am. GCHB Can GCH Bang's Bonanza Flyin' High Ty RN CA CGC
Owners: Karen Bang & JK Foster-Hess
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Donald Mahoney
Saluki  
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
Points: 267 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Donald Mahoney
Akita  
GCh Triumf Sibiri Magnat
Points: 227
Best Puppy In Show
Judge: Donald Mahoney
Dachshund (Miniature Wire-Haired)   Hunu By Dezign Brywr
Best Baby Puppy In Show
Judge: Valerie Hansen
Setter (Gordon)   Harbinger's Its A Wonderful Life
Best Altered In Show
Judge: Valerie Hansen
Rhodesian Ridgeback  
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
Best Owner Handled In Show
Judge: Valerie Hansen
Italian Greyhound  
GCh Rythm's Front Runner








Group 1 - Donald Mahoney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bonneterre Hoxsy Willow
  Vizsla (Smooth-Haired)   97
Group 2nd    Hope's Hiddencreek Vision   Spaniel (Brittany)   89
Group 3rd    Katyra All About Angel Dragon   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   86
Group 4th   
GCh Legacyk Indecent Exposure
  Pointer (German Short-Haired)   78
BPIG    Stannyfield's This Is It Baby   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Harbinger's Its A Wonderful Life   Setter (Gordon)   0
Best Altered In Group   
Ch Devonsleigh's Moments In Time
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Ch Barbevoix Oscar De Northrock

Best Of Opposite Sex
Patronum Bleuzorange Olivia

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Patronum Bleuzorange Olivia

Best Puppy In Breed
Ch Barbevoix Oscar De Northrock

Select Bitch
Ch Patronum Bleuzorange Valka


Winners Dog: (1-4-1-1)
Northrock's I'll Drink To That


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Patronum Bleuzorange Olivia

Reserve Winners Bitch
Northrock's Hello Dolly

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Perryglen's Making Contact

Best Of Opposite Sex
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Puppy In Breed
Perryglen Solivia Tim Bit


Winners Dog: (2-0-1-1)
Seasyde Oscietra

Reserve Winners Dog
Perryglen Solivia Tim Bit


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 11 pts (5-5-1-1)
GCh Legacyk Indecent Exposure

Best Of Opposite Sex
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Winners: (5-5-1-1)
Stannyfield's This Is It Baby

Best Puppy In Breed
Stannyfield's This Is It Baby


Winners Dog: (5-5-1-1)
De Lombardie Alpha du Centaure

Reserve Winners Dog
Buck Hollow's Super Trouper

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 6 pts (2-1-4-0)
GCh Rowansgaard Paint It Black

Best Of Opposite Sex
Rush's Instant Karma

Best Of Winners: (2-1-4-0)
Rush's Instant Karma

Best Puppy In Breed
Rush's Just Another Werewolf

Select Dog
Ch Duenorth Spring Loaded


Winners Dog: (2-1-4-0)
Rush's Just Another Werewolf

Reserve Winners Dog
Ryegate's Let Me Entertain You


Winners Bitch: (2-1-4-0)
Rush's Instant Karma

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 11 pts (1-7-3-1)
Sunkozi A Moment In Time

Best Of Opposite Sex
Ch Santiago De Himmelstein

Best Of Winners: (1-7-3-1)
Sunkozi A Moment In Time

Best Puppy In Breed
Stormynights Starlite Starbrite

Select Dog
Ch Homewrdbound Doesnt Get Better

Select Bitch
GCh Spiritrider Card To Coppermoon


Winners Dog: (1-7-3-1)
Setherwood X's N O's MJ Goldcoast


Winners Bitch: (1-7-3-1)
Sunkozi A Moment In Time

Reserve Winners Bitch
Stormynights Starlite Starbrite

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 12 pts (5-6-2-0)
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Of Opposite Sex
Staghorn's My Kind Of Girl

Best Of Winners: (5-6-2-0)
Staghorn's My Kind Of Girl

Best Puppy In Breed
Pirate's Just A Matter Of Time

Select Dog
Ch Nyroca's Mirror Image


Winners Dog: (5-6-2-0)
Asklar Blessed By My Cowboy

Reserve Winners Dog
Nyroca's Secret Agent


Winners Bitch: (5-6-2-0)
Staghorn's My Kind Of Girl

Reserve Winners Bitch
Pirate's Just A Matter Of Time

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
Katyra All About Angel Dragon

Best Of Opposite Sex
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Katyra All About Angel Dragon

Best Puppy In Breed
Katyra Flat Top Beat 4 Glacial


Winners Dog: (3-3-2-0)
Tollhaven Kindle

Reserve Winners Dog
Kalmegess NTwo For Buddington


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Katyra All About Angel Dragon

Reserve Winners Bitch
Manitou's Rising Star To Dragonluck

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Harbinger's Handsome Fortune

Best Puppy In Breed
Harbinger's Handsome Fortune


Winners Dog: (1-0-0-0)
Harbinger's Handsome Fortune


Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Maronova Apsley On Twenty Eight

Best Puppy In Breed
Maronova Apsley On Twenty Eight



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Maronova Apsley On Twenty Eight

Reserve Winners Bitch
Captiva's On The Bright Side

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Vivid Of Coppercliff Grand Diamond

Best Puppy In Breed
Vivid Of Coppercliff Grand Diamond


Winners Dog: (3-0-0-0)
Vivid Of Coppercliff Grand Diamond

Reserve Winners Dog
Coppercliff's Unforgetable


Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brighthope Lasting Merit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brighthope Lasting Merit


Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Hope's Hiddencreek Vision

Best Of Opposite Sex
Hiddencreek's Highest Degree

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Hope's Hiddencreek Vision


Winners Dog: (1-1-1-0)
Hiddencreek's Highest Degree


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Hope's Hiddencreek Vision

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
Ch Proclaim's Hooked On A Feelin'

Best Of Opposite Sex
Wincheshire Into The Spirit

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Twinsmade Hoity Toity

Best Puppy In Breed
Twinsmade Hoity Toity

Select Bitch
Ch Especially Viva La Juicy Lucy


Winners Dog: (2-1-0-2)
Wincheshire Into The Spirit

Reserve Winners Dog
Winfree Where The Boys Are


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Twinsmade Hoity Toity

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Puppylove Spencer 4 Ruskate

Best Of Opposite Sex
Ruskate's June Miss Norma

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Puppylove Spencer 4 Ruskate

Best Puppy In Breed
Ruskate's March Modern Millie


Winners Dog: (2-3-0-0)
Puppylove Spencer 4 Ruskate

Reserve Winners Dog
Cerise Ratatouille


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Ruskate's June Miss Norma

Reserve Winners Bitch
Ruskate's March Modern Millie

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Pemberley's Moonlight Huntress

Best Of Opposite Sex
Nautica's Ob La Di Ob La Da

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Nautica's If The Shoe Fits @ Arietta

Select Bitch
Ch Pemberley's Starlight Huntress


Winners Dog: (1-1-0-2)
Nautica's Ob La Di Ob La Da

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Axlehurn Now I'm Here



Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 7 pts (1-2-0-5)
GCh Bonneterre Hoxsy Willow

Best Of Opposite Sex
Chakra's Home Sweet Home

Best Of Winners: (1-2-0-5)
Bonneterre Reo Gabby

Best Puppy In Breed
Bonneterre Reo Gabby

Select Bitch
Ch Bonneterre Miss Bianka


Winners Dog: (1-2-0-5)
Chakra's Home Sweet Home


Winners Bitch: (1-2-0-5)
Bonneterre Reo Gabby

Reserve Winners Bitch
Bonneterre Eh Miz Trini

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Edgefield's Paint It Black


Winners Dog: (1-0-0-0)
Edgefield's Paint It Black






Group 2 - Donald Mahoney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   39
Group 2nd    Hunu By Dezign Brywr   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   37
Group 3rd   
Ch Curtisfarms On My Way
  Beagle   35
Group 4th   
Sweetwire's Living On The Edge
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   34
BPIG    Hunu By Dezign Brywr   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shetara's Beyond Beautiful   Whippet   0
Best Altered In Group   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   0
Group 2nd (Altered)   GCh Pawprints Chetcote Scandal   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Group 3rd (Altered)   
Ocean's Sail Away
  Whippet   0
Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Heartbeat Forbidden Fruit



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Heartbeat Forbidden Fruit

Reserve Winners Bitch
Evonty Shantal Sher

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Curtisfarms On My Way



Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Ch Nylucha's Candy Carnivale

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Coburn Horchata Ice

Select Bitch
Ch Nylucha's Icing On The Cake


Winners Dog: (2-1-1-2)
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy

Reserve Winners Dog
Coburn Horchata Ice


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Sedona Tourmaline

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-0)
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Best Of Opposite Sex
Chetcote V Daydreamer Sweet T, ML

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Chetcote Wrapped N Chocolate

Best Puppy In Breed
Chetcote Wrapped N Chocolate

Select Dog
GCh Palakore's Talisman


Winners Dog: (1-1-3-0)
Chetcote Wrapped N Chocolate


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Chetcote V Daydreamer Sweet T, ML

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Hunu By Dezign Brywr

Best Of Opposite Sex
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW

Best Puppy In Breed
Hunu By Dezign Brywr



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hunu By Dezign Brywr

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Danny Boy's Meadow

Best Puppy In Breed
Danny Boy's Meadow



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Danny Boy's Meadow

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sweetwire's Living On The Edge



Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Southbreeze Class Act

Select Bitch
Ch Odenwolf's Sheila



Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Hunter's Riverrun Elsa Snow

Best Of Opposite Sex
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hunter's Riverrun Elsa Snow

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Lileo's Sunshine Daydream Farao Anubis


Winners Dog: (2-0-0-0)
Lileo's Sunshine Daydream Farao Anubis

Reserve Winners Dog
Osiris La Vie Boheme


Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ridgeville's Vjasiri Mtawala

Best Of Opposite Sex
Ch Priderock's Face Value

Best Puppy In Breed
Ridgeville's Vjasiri Mtawala

Select Dog
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi


Winners Dog: (1-0-2-1)
Ridgeville's Vjasiri Mtawala


Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Best Of Opposite Sex
Sirhan Ramahdi

Best Puppy In Breed
Sirhan Ramahdi


Winners Dog: (1-0-0-1)
Sirhan Ramahdi


Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 8 pts (2-3-0-4)
GCh Shetara's She Smiled Sweetly

Best Of Opposite Sex
Clandara's Driving The Bentley

Best Of Winners: (2-3-0-4)
Vrymeer Covergirl

Best Puppy In Breed
Silvercharm Satisfied With Tripletime

Select Bitch
GCh Alacrity N McCartney Celia


Winners Dog: (2-3-0-4)
Clandara's Driving The Bentley

Reserve Winners Dog
Poeta Mr Mistoffelees


Winners Bitch: (2-3-0-4)
Vrymeer Covergirl

Reserve Winners Bitch
Shetara's Fame At Comar





Group 3 - Christian Molina Galvez (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   31
Group 2nd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   28
Group 3rd   
Ch Mervio Chosen Warrior V Sioul
  Doberman Pinscher   24
Group 4th   
GCh Jerdans The Great Code
  Great Dane   18
BPIG    Vanderbilt's Flirt With Fashion   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Perun's Turbo Charged   Siberian Husky   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Shearer Winstar's What Dreams Are Made Of
  Boxer   0
Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Triumf Sibiri Magnat

Best Of Opposite Sex
Ch Indevor Kiss To Kiss

Best Puppy In Breed
Dr Wolf Shantey You Stay


Winners Dog: (1-0-1-1)
Dr Wolf Shantey You Stay


Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Havrebernois Abbey Road



Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Black Spirit All Eyez On Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Black Spirit All Eyez On Me


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh McCoy's Winstar's Captured My Heart At Balsam

Select Dog
GCh Ravencrest Cinnrhee Power Play



Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Ch Mervio Chosen Warrior V Sioul

Best Of Opposite Sex
Fayek's Perfect Storm de Lumarion

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Fayek's Perfect Storm de Lumarion

Select Dog
Ch Oriol Hector De Grande Vinko


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Fayek's Perfect Storm de Lumarion

Reserve Winners Bitch
Sioul's La Vie Est Belle Rosie

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Jerdans The Great Code

Best Of Opposite Sex
Nasdanes Who'll Stop The Rayne

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Nasdane's Into The Storm

Best Puppy In Breed
Nasdane's Into The Storm


Winners Dog: (1-1-1-0)
Nasdane's Into The Storm


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Nasdanes Who'll Stop The Rayne

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Ailama Try To Win

Best Of Opposite Sex
Recurve Allusion Of Summerford

Best Puppy In Breed
Recurve Allusion Of Summerford


Winners Dog: (1-0-0-1)
Recurve Allusion Of Summerford


Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Ridgehaven's Estrela Kodiak

Best Of Opposite Sex
Acostar's Summer Lime Cocktail

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Acostar's Summer Lime Cocktail

Best Puppy In Breed
Acostar's Summer Lime Cocktail


Winners Dog: (1-2-1-0)
Marshview Texas Vodka Acostar


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Acostar's Summer Lime Cocktail

Reserve Winners Bitch
Acostar Whoa Nelly Commocean

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Of Opposite Sex
Eirians Raiz The Bar Herrschend

Best Puppy In Breed
Eirians The Johnny Rotten



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Eirians Raiz The Bar Herrschend

Reserve Winners Bitch
Eirians The Johnny Rotten

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Flirt With Fashion

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Flirt With Fashion

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Flirt With Fashion


Winners Dog: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Ride The Rim


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Flirt With Fashion

Reserve Winners Bitch
Gilara's Vintage Wine

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eugen Arya Chanel











Group 4 - Rita Kadike-Skadina Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   16
Group 2nd    Whitebriar Just Google It   West Highland White Terrier   15
Group 3rd   
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   13
Group 4th   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   10
BPIG   
Ahndeggoense's Have Mercy
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Owner Handled In Group    Whitebriar Just Google It   West Highland White Terrier   0
Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Lamz Integrity Girl Who Has Everything

Best Of Opposite Sex
Ch Lamz Let's Roll

Best Puppy In Breed
Lamz Integrity Girl Who Has Everything


Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxrun Snow Fiddler



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxrun Snow Fiddler

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire

Best Of Opposite Sex
Essexshire Little Twister



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Essexshire Little Twister

Reserve Winners Bitch
Essexshire Lady D'ver Of Essex

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen



Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cashelmara Glenariff



Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ahndeggoense's Have Mercy

Best Of Opposite Sex
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ahndeggoense's Have Mercy

Best Puppy In Breed
Ahndeggoense's Have Mercy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ahndeggoense's Have Mercy

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rocglen Goldmark At Bushwell

Best Puppy In Breed
Rocglen Goldmark At Bushwell



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rocglen Goldmark At Bushwell

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keepsake Boreal Sea Clear



Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Best Of Opposite Sex
Rolona's Playmate



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rolona's Playmate

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Whitebriar Just Google It

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Holiday On Ice

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Whitebriar Just Google It

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Holiday On Ice


Winners Dog: (1-1-0-0)
Whitebriar Just Google It


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Skyehigh's Holiday On Ice





Group 5 - Rita Kadike-Skadina Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily
  Papillon   19
Group 2nd   
Ch Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   17
Group 3rd   
Midsummer AllAbout The Journey
  Cavalier King Charles Spaniel   14
Group 4th   
Shaw's I'm Crushing It
  Chinese Crested   11
BPIG    That's Not Purely Coincidence At Amyla   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    HeartsDelites Rumour Has It   Havanese   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Rythm's Front Runner
  Italian Greyhound   0
Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Midsummer AllAbout The Journey

Best Puppy In Breed
Midsummer AllAbout The Journey


Winners Dog: (3-0-0-0)
Midsummer AllAbout The Journey

Reserve Winners Dog
Midsummer Lone Star


Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Shaw's I'm Crushing It

Best Of Opposite Sex
Perisate Molosos Gratzi

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Shaw's I'm Crushing It

Best Puppy In Breed
Denali's Mr Sensational


Winners Dog: (2-1-0-0)
Shaw's I'm Crushing It

Reserve Winners Dog
Denali's Mr Sensational


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Perisate Molosos Gratzi

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Xotic N Galaxie Always Bet On Black

Best Puppy In Breed
Manitoba's Oakley


Winners Dog: (1-0-1-0)
Manitoba's Oakley


Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Ashstone's Winter Is Coming

Best Puppy In Breed
That's Not Purely Coincidence At Amyla



Winners Bitch: (0-2-0-1)
That's Not Purely Coincidence At Amyla

Reserve Winners Bitch
Sonrisas I'd Be Jealous Too

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Belina Last Tango

Best Of Opposite Sex
GCh Rythm's Front Runner

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Belina Last Tango

Best Puppy In Breed
Ladyday's House In Rooins


Winners Dog: (3-1-0-1)
Belina Last Tango

Reserve Winners Dog
Clandara's Pagani


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Ladyday's House In Rooins

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Select Dog
GCh Nightfire's Better Than Ever



Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch CurlyQ's Christmas Spirit



Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rigair Wonderful Tia Maria



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rigair Wonderful Tia Maria





Group 6 - Donald Mahoney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shenandal's My Kind Of Joy
  Dalmatian   24
Group 2nd   
Ch Mardeck's The Sorcerer's Quest
  Schipperke   21
Group 3rd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   20
Group 4th   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   16
BPIG    Courtieres Envie De Whitedove   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Konigliche Some Like It Hott   French Bulldog   0
Best Altered In Group   
GCh Mi-Pao's Jasper The Bear
  Chow Chow   0
Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Best Of Opposite Sex
Ch Willo N Yu Kous Que Sera Sera Tzowen



Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rio's Sherlock Bones



Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Shenandal's My Kind Of Joy

Best Puppy In Breed
Koira Shadowhunter's Dream



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Koira Shadowhunter's Dream

Reserve Winners Bitch
Cardel Aim To Please Hotspot

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor

Best Of Opposite Sex
Konigliche Adele

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor

Best Puppy In Breed
Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor

Select Dog
Ch Jayron's Solar Knight


Winners Dog: (1-3-1-0)
Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Konigliche Adele

Reserve Winners Bitch
Prize For Isengard Grand Merci

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice



Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Radically's Foreign Affairs

Best Puppy In Breed
Radically's Foreign Affairs



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Denali's Hot Gossip

Best Of Opposite Sex
Bellefleet's Sydney's Magnus

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Denali's Hot Gossip

Best Puppy In Breed
Denali's Hot Gossip


Winners Dog: (2-4-0-0)
Bellefleet's Sydney's Magnus

Reserve Winners Dog
Opus' Do U Wanna Know A Secret


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Denali's Hot Gossip

Reserve Winners Bitch
Denali's Timeless Romance

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Bibelot Argentan I'm A Thinker

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Courtieres Envie De Whitedove

Best Puppy In Breed
Courtieres Envie De Whitedove


Winners Dog: (1-2-0-1)
Bibelot Argentan I'm A Thinker


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Courtieres Envie De Whitedove

Reserve Winners Bitch
Argentan Bibelot Think Of Me

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mardeck's The Sorcerer's Quest





Group 7 - Rita Kadike-Skadina Top Dog
Points
Group 1st   GCh Chica Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   35
Group 2nd   
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma
  Bouvier des Flandres   30
Group 3rd   
Ch MNM's Soleila du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   29
Group 4th   
Frontrunner Chief General
  Miniature American Shepherd   28
BPIG    Fortis's He's Too Sexy   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Kiwi   Shetland Sheepdog   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Catalyst's Bush Party At TK

Best Of Opposite Sex
Agassiz's Justifiably So

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Catalyst's Started With A Song

Best Puppy In Breed
Catalyst's Started With A Song

Select Dog
Ch Bluforewe Royal Consult Lord M

Select Bitch
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum


Winners Dog: (1-2-2-1)
Catalyst's Started With A Song


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Agassiz's Justifiably So

Reserve Winners Bitch
Catalyst's Constant Cravings

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Riomesa Attraction Specialist

Best Of Opposite Sex
Fortis's Pleasure Lil'Treasure

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Fortis's He's Too Sexy

Best Puppy In Breed
Fortis's He's Too Sexy

Select Dog
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy


Winners Dog: (2-2-2-0)
Fortis's He's Too Sexy

Reserve Winners Dog
Maplewind Bingo Bear Brown


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Fortis's Pleasure Lil'Treasure

Reserve Winners Bitch
Tresrullah's Breaking Dawn

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch MNM's Soleila du Belgiador



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chaparral's Irish Red


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chaparral's Irish Red


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hollowshot Dennis The Menace

Best Puppy In Breed
Hollowshot Dennis The Menace


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hollowshot Dennis The Menace


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Omega Comeaway Moon River

Best Of Opposite Sex
Omega Winner Takes All

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Ennismoor's Fascination

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Windsong Seafire


Winners Dog: (2-1-0-1)
Omega Winner Takes All

Reserve Winners Dog
Sylvan Argent Windsong Seafire


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Ennismoor's Fascination

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Ember's Dragon In The Myst

Best Of Opposite Sex
Shadagrace North Winds

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Ember's Dragon In The Myst

Best Puppy In Breed
Maplemyst's Domino Effect


Winners Dog: (2-2-0-0)
Ember's Dragon In The Myst

Reserve Winners Dog
Maplemyst Tip Of The Iceberg


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Shadagrace North Winds

Reserve Winners Bitch
Maplemyst's Domino Effect

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Margo Von Lumarion


Winners Dog: (2-1-1-1)
Latino Von Arlett

Reserve Winners Dog
Bonjen's Cerneigh Ruler Of Aramist


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Margo Von Lumarion

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Frontrunner Chief General

Best Of Opposite Sex
Ashland's Radiant Cowboy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Frontrunner Chief General

Best Puppy In Breed
Ashland's Radiant Cowboy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ashland's Radiant Cowboy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Frontrunner Chief General

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Melodaly Opale

Best Of Opposite Sex
Blueshadow's The Butler Did It

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Melodaly Opale

Best Puppy In Breed
Regaloake's Strawberry Refresher


Winners Dog: (1-2-0-0)
Blueshadow's The Butler Did It


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Melodaly Opale

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Strawberry Refresher

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bluetrix Zorro Longmire



Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kendelee's Dreamrockit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kendelee's Dreamrockit


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By