Miramichi Kennel Club
Friday, September 25, 2020 - Show-1



Related Results

Obedience

Saturday, September 26 (Obedience-1)
Saturday, September 26 (Obedience-2)
Sunday, September 27 (Obedience-3)
Sunday, September 27 (Obedience-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Wendy Anderson
Beagle  
GCh Shillington Sweet Tooth
Points: 186 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wendy Anderson
Doberman Pinscher  
GCh Regnancy A Test Of Faith
Points: 166
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Anderson
Pomeranian   Chriscendo Cornerstone
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wendy Anderson
Collie (Smooth)   Cargisles Momentum
Best Veteran In Show
Judge: Wendy Anderson
Australian Shepherd  
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet








Group 1 - Dwain McLean Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ambertru's I'll Call'm George
  Retriever (Golden)   47
Group 2nd   Ch Madabout's Swimming Freestyle   Retriever (Labrador)   39
Group 3rd   
Ch Fleetwing's Hey Good Lookin'
  Retriever (Flat-Coated)   33
Group 4th   
Harbinger's Hidden Treasure
  Setter (Gordon)   30
BPIG    Tybo's Just Breathe At Naiad   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Madabout's Call The Butcher   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GCh Legacyk So What's Your Point
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Prince des Roches de Vouise

Best Of Opposite Sex
Ch Pageska's Keswick Heart's Desire

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Prince des Roches de Vouise

Best Puppy In Breed
Pageska's Primrose


Winners Dog: (2-2-0-1)
Prince des Roches de Vouise

Reserve Winners Dog
Pageska's Redd

Junior Puppy Dog Class
1st Pageska's Redd

12-18 Month Dog Class
1st Prince des Roches de Vouise


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Pageska's Primrose

Reserve Winners Bitch
Pageska's Ruby Berlin

Junior Puppy Bitch Class
1st Pageska's Ruby Berlin

Senior Puppy Bitch Class
1st Pageska's Primrose

Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Belac Legacyk Bad Karma

Best Of Opposite Sex
Belac Reiker Ace

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Belac Legacyk Bad Karma


Winners Dog: (1-1-0-0)
Belac Reiker Ace

12-18 Month Dog Class
1st Belac Reiker Ace


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Belac Legacyk Bad Karma

12-18 Month Bitch Class
1st Belac Legacyk Bad Karma

Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mistcurl's Leanders Blackpearl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mistcurl's Leanders Blackpearl

12-18 Month Bitch Class
1st Mistcurl's Leanders Blackpearl

Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Best Of Opposite Sex
One Shining Fleetwing Star

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Fleetwing's Hey Good Lookin'


Winners Dog: (1-2-0-0)
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Open Dog Class
1st Fleetwing's Hey Good Lookin'

Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 7 pts (1-5-2-0)
GChB Ambertru's I'll Call'm George

Best Of Opposite Sex
Quyen's Magical Qucinda

Best Of Winners: (1-5-2-0)
Quyen's Magical Qucinda

Best Puppy In Breed
Scion Begld Par 4 The Course @Stellaquyn

Select Dog
Ch Canwin's Do D Crime Do D Time


Winners Bitch: (1-5-2-0)
Quyen's Magical Qucinda

Reserve Winners Bitch
Fare's Spin A Shinny Penny

Junior Puppy Bitch Class
1st Marigold Spiritual Rayne

Senior Puppy Bitch Class
1st Quyen's Majestic Quintessa
2nd Jetocas Takin A Napa At Skyline

12-18 Month Bitch Class
1st Quyen's Magical Qucinda
2nd Fare's Spin A Shinny Penny

Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Madabout's Swimming Freestyle

Best Of Opposite Sex
GCh Driftwood's Moxie Marie

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Madabout's Swimming Freestyle

Best Puppy In Breed
Tybo's Just Breathe At Naiad

Select Bitch
Ch Tampa Bays Southern Grace At Matlin Via Eagle Pond


Winners Dog: (2-2-0-2)
Madabout's Swimming Freestyle

Reserve Winners Dog
Tybo's Just Breathe At Naiad

Junior Puppy Dog Class
1st Tybo's Just Breathe At Naiad

12-18 Month Dog Class
1st Madabout's Swimming Freestyle


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Madabout's Nurse Nightingale

Reserve Winners Bitch
Madabout's Atlantic Tidal Pool

12-18 Month Bitch Class
1st Madabout's Atlantic Tidal Pool

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Madabout's Nurse Nightingale

Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Ch Kare's Boomerang RC Tollers

Best Of Opposite Sex
RC Tollers Joy Of Life

Best Of Winners: (2-4-1-0)
RC Toller Kare's Final Legacy

Best Puppy In Breed
Neverland's Maple For RC Tollers


Winners Dog: (2-4-1-0)
RC Toller Kare's Final Legacy

Reserve Winners Dog
Red Dory Rawley

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Red Dory Rawley

Open Dog Class
1st RC Toller Kare's Final Legacy


Winners Bitch: (2-4-1-0)
RC Tollers Joy Of Life

Reserve Winners Bitch
Rustydogs Vixy At RC Tollers

Junior Puppy Bitch Class
1st Neverland's Maple For RC Tollers

12-18 Month Bitch Class
1st Dragonluck Lady Sing The Blues

Open Bitch Class
1st RC Tollers Joy Of Life
2nd Rustydogs Vixy At RC Tollers

Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harbinger's Hidden Treasure



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harbinger's Hidden Treasure

Open Bitch Class
1st Harbinger's Hidden Treasure

Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 7 pts (4-4-0-0)
Zion's Captains Golden Treasure

Best Of Opposite Sex
Zion's Captain America

Best Of Winners: (4-4-0-0)
Zion's Captains Golden Treasure

Best Puppy In Breed
Zion's Captains Golden Treasure

Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bluestone Fairy Tail



Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shore Lady Liberty

Best Of Opposite Sex
Remme Ngton Steele For Shore

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shore Lady Liberty

Best Puppy In Breed
Remme Ngton Steele For Shore


Winners Dog: (1-1-0-0)
Remme Ngton Steele For Shore

Senior Puppy Dog Class
1st Remme Ngton Steele For Shore


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shore Lady Liberty

Open Bitch Class
1st Shore Lady Liberty

Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kamand's Flying Solo At Nevaehlea

Best Puppy In Breed
Kamand's Flying Solo At Nevaehlea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kamand's Flying Solo At Nevaehlea

Senior Puppy Bitch Class
1st Kamand's Flying Solo At Nevaehlea

Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Harbourpoint Eastern Stargazer



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Egerton's Rumour In The Wind

Open Bitch Class
1st Egerton's Rumour In The Wind

Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shillington Sweet Tooth
  Beagle   19
Group 2nd   
GCh Soletrader Daring In Dublin
  Petit Basset Griffon Vendeen   15
Group 3rd   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   14
Group 4th    Mountinridge Kila La Heri   Rhodesian Ridgeback   13
BPIG    Shillington Satin Suit   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sarjo's Hakuna Matata   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bassetacres Man In The Mirror

Best Of Opposite Sex
Hocquart Churchill Anna

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bassetacres Man In The Mirror

Best Puppy In Breed
Bassetacres Man In The Mirror


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bassetacres Man In The Mirror

Senior Puppy Dog Class
1st Bassetacres Man In The Mirror


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hocquart Churchill Anna

12-18 Month Bitch Class
1st Hocquart Churchill Anna

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Shillington Sweet Tooth

Best Of Opposite Sex
Shillington Second Look

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Shillington Second Look

Best Puppy In Breed
Shillington Satin Suit


Winners Dog: (2-1-0-1)
Shillington Second Look

Reserve Winners Dog
Shillington Satin Suit

Junior Puppy Dog Class
1st Shillington Satin Suit

Open Dog Class
1st Shillington Second Look


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Shillington SweetWonderfulYou

Open Bitch Class
1st Shillington SweetWonderfulYou

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Cream Ridge Monsieur at Er Dox

Best Of Opposite Sex
GCh Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Duchwood's But How Low Can You Go MLP

Best Puppy In Breed
Er Dox Piper At The Gates


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Er Dox Midnight Lola

Reserve Winners Bitch
Er Dox Piper At The Gates

Junior Puppy Bitch Class
1st Er Dox Piper At The Gates

Canadian Bred Bitch Class
1st Er Dox Midnight Lola

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Duchwood's Time Of Opportunity MSP

Best Of Opposite Sex
Admindac Ideal Edition MSCP

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Duchwood's Time Of Opportunity MSP

Best Puppy In Breed
Duchwood's Time Of Opportunity MSP


Winners Dog: (1-2-0-0)
Admindac Ideal Edition MSCP

Open Dog Class
1st Admindac Ideal Edition MSCP

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL

Best Of Opposite Sex
Ali'i Ak Ring Of Fire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ali'i Ak Ring Of Fire

Open Bitch Class
1st Ali'i Ak Ring Of Fire

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Soletrader Daring In Dublin



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Mountinridge Kila La Heri

Select Bitch
GCh Trumphill's Taking The High Road



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Mountinridge Kila La Heri

12-18 Month Bitch Class
1st Mountinridge Kila La Heri





Group 3 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Regnancy A Test Of Faith
  Doberman Pinscher   29
Group 2nd   
Ch Homeport Maritime Command
  Newfoundland   25
Group 3rd   
Ch Esmond's Chase The Ace
  Rottweiler   21
Group 4th   
GCh Backcountry Unanswered Prayers
  Bernese Mountain Dog   20
BPIG    Homeport Sailing Solo   Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group    Icon N Backshift's Breakin' The Bank   Bullmastiff   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Novamals Autumn Uprising

Best Of Opposite Sex
Ans Enearian Babyon A’Million

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Novamals Autumn Uprising

Best Puppy In Breed
Novamals Autumn Uprising


Winners Dog: (1-1-0-0)
Novamals Autumn Uprising

Senior Puppy Dog Class
1st Novamals Autumn Uprising


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ans Enearian Babyon A’Million

12-18 Month Bitch Class
1st Ans Enearian Babyon A’Million

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Backcountry Unanswered Prayers

Best Of Opposite Sex
Ferdek Z Limanowskiej Kotliny

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Ferdek Z Limanowskiej Kotliny

Best Puppy In Breed
Ferdek Z Limanowskiej Kotliny


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ferdek Z Limanowskiej Kotliny

Senior Puppy Dog Class
1st Ferdek Z Limanowskiej Kotliny


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Backcountry You're A Dreamer

Open Bitch Class
1st Backcountry You're A Dreamer

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Vanquish Cinbar Maestros Venom

Best Of Opposite Sex
Maestro Vanquish Highway Girl

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Vanquish Cinbar Maestros Venom


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Maestro Vanquish Highway Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maestro Vanquish Highway Girl

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Pine Ridge's Feel The Thunder

Best Of Opposite Sex
Vegrenan's Guardian Of A Broken Heart

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Backshifts Love And Bullets

Best Puppy In Breed
Vegrenan's Guardian Of A Broken Heart


Winners Dog: (1-1-1-0)
Backshifts Love And Bullets

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Backshifts Love And Bullets


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Vegrenan's Guardian Of A Broken Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Vegrenan's Guardian Of A Broken Heart

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Loyal Guard's Show No Mercy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Loyal Guard's Show No Mercy

Canadian Bred Bitch Class
1st Loyal Guard's Show No Mercy

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Regnancy A Test Of Faith

Best Of Opposite Sex
GCh Heartwood's Blue Bomber

Select Bitch
GCh ConnQuest Baby I'm A Star


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Karleo's Pyradigm Reflections

Best Of Opposite Sex
Karleo's Kisses At Pyradigm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Karleo's Kisses At Pyradigm

12-18 Month Bitch Class
1st Karleo's Kisses At Pyradigm

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate

Best Of Opposite Sex
Hovarian Weeke

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate

Best Puppy In Breed
Hovarian Weeke


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hovarian Weeke

Senior Puppy Dog Class
1st Hovarian Weeke


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate

Open Bitch Class
1st Abby of Hovisbyhart Estate

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
King Kom Mansfield


Winners Dog: (1-0-0-0)
King Kom Mansfield

Open Dog Class
1st King Kom Mansfield


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Homeport Maritime Command

Best Of Opposite Sex
Homeport Quay

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Homeport Maritime Command

Best Puppy In Breed
Homeport Sailing Solo


Winners Dog: (2-2-0-0)
Homeport Maritime Command

Reserve Winners Dog
Homeport Oakum

Canadian Bred Dog Class
1st Homeport Maritime Command

Open Dog Class
1st Homeport Oakum


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Homeport Quay

Reserve Winners Bitch
Homeport Sailing Solo

Senior Puppy Bitch Class
1st Homeport Sailing Solo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Homeport Quay

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Esmond's Chase The Ace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Esmond's Chase The Ace

Open Bitch Class
1st Esmond's Chase The Ace

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy

Best Of Opposite Sex
Snowshoe's Lasting Legacy At Dushanbe

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Snowshoe's Lasting Legacy At Dushanbe





Group 4 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Steadfast Gold N Gun
  Staffordshire Bull Terrier   11
Group 2nd   
River Oak's Feelin' Foxy
  American Staffordshire Terrier   10
Group 3rd   
Kincora's Qualicom Spirit
  Irish Terrier   9
Group 4th    Onsengeltje Je Mon Cherie Ella   Russell Terrier   8
BPIG    Onsengeltje Je Mon Cherie Ella   Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Blue Ribbon Black Dahlia
  Bull Terrier   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
River Oak's Feelin' Foxy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
River Oak's Feelin' Foxy

Open Bitch Class
1st River Oak's Feelin' Foxy





Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Showme Trakr

Best Of Opposite Sex
Gateway's Taylor Made 2nd

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Showme Trakr

Best Puppy In Breed
Skerryvore Magical Mystery


Winners Dog: (1-3-0-0)
Showme Trakr

12-18 Month Dog Class
1st Showme Trakr


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Gateway's Taylor Made 2nd

Reserve Winners Bitch
Skerryvore Magical Mystery

Junior Puppy Bitch Class
1st Skerryvore Magical Mystery

12-18 Month Bitch Class
1st Gateway's Taylor Made 2nd
2nd Showme Tikva

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kincora's Qualicom Spirit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kincora's Qualicom Spirit

12-18 Month Dog Class
1st Kincora's Qualicom Spirit


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Caudlewood Sheza Shining Star

Best Puppy In Breed
Caudlewood Sheza Shining Star

Select Bitch
GCh Newvista's Baby Face Blossom



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Caudlewood Sheza Shining Star

Reserve Winners Bitch
Caudlewood Girls Wannahave Fun

Junior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Sheza Shining Star

12-18 Month Bitch Class
1st Westhams Little Ol Cowgirl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caudlewood Girls Wannahave Fun

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Onsengeltje Je Mon Cherie Ella

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Je Mon Cherie Ella



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Onsengeltje Je Mon Cherie Ella

Junior Puppy Bitch Class
1st Onsengeltje Je Mon Cherie Ella

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Steadfast Gold N Gun


Winners Dog: (1-0-0-0)
Steadfast Gold N Gun

Open Dog Class
1st Steadfast Gold N Gun






Group 5 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st    Chriscendo Cornerstone   Pomeranian   27
Group 2nd    Fwaggles Times Are Changin' Rustic Lane   Toy Manchester Terrier   21
Group 3rd   
Dashwood Seagryph Perfect Alibi
  Griffon (Brussels)   20
Group 4th   
GCh Cempa Light My Fire At Sushine
  Cavalier King Charles Spaniel   19
BPIG    Chriscendo Cornerstone   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Whimsy April Luv For Cherrywood   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 9 pts (2-6-1-1)
GCh Cempa Light My Fire At Sushine

Best Of Opposite Sex
Ch Mardigrais Sweet On Cherrywood

Best Of Winners: (2-6-1-1)
Sigma Chi Aphrodite AtCuddleme

Best Puppy In Breed
Whimsy Pandemic Princess

Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gardine Sassy One At Oceaniah

Best Puppy In Breed
Gardine Sassy One At Oceaniah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gardine Sassy One At Oceaniah

Senior Puppy Bitch Class
1st Gardine Sassy One At Oceaniah

Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dashwood Seagryph Perfect Alibi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dashwood Seagryph Perfect Alibi

12-18 Month Dog Class
1st Dashwood Seagryph Perfect Alibi


Judge: Dwain McLean

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Folklore Infiniti Fire N Gold

Best Of Opposite Sex
Raindance Up To No Good

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Folklore Infiniti Fire N Gold


Winners Dog: (1-2-0-0)
Folklore Infiniti Fire N Gold

Open Dog Class
1st Folklore Infiniti Fire N Gold

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Chriscendo Cornerstone

Best Of Opposite Sex
Chriscendo Can We Pretend

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Chriscendo Cornerstone

Best Puppy In Breed
Chriscendo Cornerstone


Winners Dog: (3-3-0-0)
Chriscendo Cornerstone

Reserve Winners Dog
Foxworth Flying Rocket Man

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Cornerstone

Open Dog Class
1st Foxworth Flying Rocket Man
2nd Foxworth Front Man


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Chriscendo Can We Pretend

Reserve Winners Bitch
Chriscendo Coachella

Senior Puppy Bitch Class
1st Chriscendo Can We Pretend
2nd Chriscendo Can't Wait

Open Bitch Class
1st Chriscendo Coachella

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Festivals Soul Satisfaction



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Festivals Soul Satisfaction

12-18 Month Bitch Class
1st Festivals Soul Satisfaction

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Maldonfox All In Islandgems

Best Of Opposite Sex
GCh IslandGems Dream Girl



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fwaggles Times Are Changin' Rustic Lane

Best Puppy In Breed
Fwaggles Times Are Changin' Rustic Lane


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh EKN Sassyville Sargeant Voight

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Sweet Little Who

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Yorkselite Slava

Best Puppy In Breed
Marsuvica's Sweet Little Who


Winners Dog: (1-1-1-0)
Yorkselite Slava

Open Dog Class
1st Yorkselite Slava


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Marsuvica's Sweet Little Who

Senior Puppy Bitch Class
1st Marsuvica's Sweet Little Who





Group 6 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   20
Group 2nd   Ch Muldoon By Crocky   Bulldog   15
Group 3rd   
Ch Rhapsody's Destined To Be Mine
  German Pinscher   14
Group 4th   
Ch Duan Tao Black Pepper At Bluemount
  French Bulldog   12
BPIG    Onsengeltje Ready To Climb   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Muldoon Dot Com   Bulldog   0
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lebail's Light Of The Moon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lebail's Light Of The Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Lebail's Light Of The Moon

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Muldoon By Crocky



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Muldoon By Crocky

Open Bitch Class
1st Muldoon By Crocky

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour

Best Of Opposite Sex
Onsengeltje N Juju You Better Be Ready

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Ready To Climb

Select Bitch
GCh Onsengeltje White And Buttoned


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
Duan Tao Black Pepper At Bluemount

Best Of Opposite Sex
Imma Wee Besom At Bizou

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Duan Tao Black Pepper At Bluemount

Best Puppy In Breed
Celtmacbhaid Go Your Own Way

Select Dog
Ch Celtmacbhaid One Trick Pony


Winners Dog: (2-3-2-0)
Duan Tao Black Pepper At Bluemount

Reserve Winners Dog
Celtmacbhaid The Chain

Senior Puppy Dog Class
1st Celtmacbhaid The Chain

Open Dog Class
1st Duan Tao Black Pepper At Bluemount


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Imma Wee Besom At Bizou

Reserve Winners Bitch
Shore Sweet Valentine

Senior Puppy Bitch Class
1st Celtmacbhaid Go Your Own Way

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Imma Wee Besom At Bizou

Open Bitch Class
1st Shore Sweet Valentine

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Rhapsody's Destined To Be Mine

Select Bitch
GCh Ufourea Leaping For Love



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Rhapsody's Destined To Be Mine

Open Bitch Class
1st Rhapsody's Destined To Be Mine

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jo-Lyn's Smoke N' Mirrors



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jo-Lyn's Smoke N' Mirrors

Open Bitch Class
1st Jo-Lyn's Smoke N' Mirrors

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Jempaw's Makin Spirits Bright

Best Of Opposite Sex
Jempaw's Joy To Our World

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Jempaw's Makin Spirits Bright

Best Puppy In Breed
Jempaw's Makin Spirits Bright


Winners Dog: (2-2-0-0)
Jempaw's Makin Spirits Bright

Reserve Winners Dog
Loghavens Regal Michewa Omana

Junior Puppy Dog Class
1st Loghavens Regal Michewa Omana

Senior Puppy Dog Class
1st Jempaw's Makin Spirits Bright


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Jempaw's Joy To Our World

Reserve Winners Bitch
Loghavens Ponya Ogmin Kyishiwa

Senior Puppy Bitch Class
1st Jempaw's Joy To Our World

12-18 Month Bitch Class
1st Loghavens Ponya Ogmin Kyishiwa



Group 7 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cowboy's Locked And Loaded
  Australian Shepherd   27
Group 2nd   
Stonepillar's Legacy
  Bouvier des Flandres   12
Group 3rd    Lakeside Tune of Rankin   Miniature American Shepherd   11
Group 4th    Kyon's Bold Isak   Norwegian Buhund   9
BPIG    Starwood Neon Dreams   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cargisles Momentum   Collie (Smooth)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Riverwild's Spice Of Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Riverwild's Spice Of Life

Open Bitch Class
1st Riverwild's Spice Of Life

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 14 pts (5-6-2-2)
GCh Cowboy's Locked And Loaded

Best Of Opposite Sex
GCh Malka's Does He Love You

Best Of Winners: (5-6-2-2)
Navrock Zulu Two Eight

Best Puppy In Breed
Starwood Neon Dreams

Select Dog
Ch Kiawah's Take Your Time

Select Bitch
GCh Malka's From The Heart


Winners Dog: (5-6-2-2)
Navrock Zulu Two Eight

Reserve Winners Dog
Sheep's Kin Solid Concerto

Junior Puppy Dog Class
1st Stonehill's Everything Has Its Time

12-18 Month Dog Class
1st Sheep's Kin Solid Concerto

Canadian Bred Dog Class
1st Somom's Kashmir

Open Dog Class
1st Navrock Zulu Two Eight
2nd Veritas True North


Winners Bitch: (5-6-2-2)
Starwood Neon Dreams

Reserve Winners Bitch
Stonehill's True North

Junior Puppy Bitch Class
1st Starwood Neon Dreams
2nd Stonehill's In Style

Senior Puppy Bitch Class
1st Saltspray's Leap Of Faith

12-18 Month Bitch Class
1st Stonehill's True North
2nd Malka's Letting Go

Open Bitch Class
1st Somom's Try This Chinookwinds

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonepillar's Legacy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonepillar's Legacy

12-18 Month Bitch Class
1st Stonepillar's Legacy

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bannerstone's Made To Order


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bannerstone's Made To Order

Open Dog Class
1st Bannerstone's Made To Order


Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Travler's Fortune And Glory


Winners Dog: (1-0-0-0)
Travler's Fortune And Glory

Open Dog Class
1st Travler's Fortune And Glory


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bearspaw Disentangled Rye Pa



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bearspaw Disentangled Rye Pa

Reserve Winners Bitch
Shadagrace Chasin' A Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Bearspaw Disentangled Rye Pa

Open Bitch Class
1st Shadagrace Chasin' A Dream

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hilo V Bullinger

Best Of Opposite Sex
Allie Oops Von Micurs

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hilo V Bullinger


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hilo V Bullinger

Open Dog Class
1st Hilo V Bullinger


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Allie Oops Von Micurs

Open Bitch Class
1st Allie Oops Von Micurs

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lakeside Tune of Rankin

Best Of Opposite Sex
Keecams Amazing Delight At Riverside

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lakeside Tune of Rankin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lakeside Tune of Rankin

Open Dog Class
1st Lakeside Tune of Rankin

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyon's Bold Isak


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyon's Bold Isak

Canadian Bred Dog Class
1st Kyon's Bold Isak


Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sunnyseas Knight's Quest

Best Puppy In Breed
Sunnyseas Knight's Quest


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sunnyseas Knight's Quest

Senior Puppy Dog Class
1st Sunnyseas Knight's Quest


Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By