Miramichi Kennel Club
Sunday, September 27, 2020 - Show-3



Related Results

Obedience

Saturday, September 26 (Obedience-1)
Saturday, September 26 (Obedience-2)
Sunday, September 27 (Obedience-3)
Sunday, September 27 (Obedience-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Beagle  
GCh Shillington Sweet Tooth
Points: 186 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Toy Manchester Terrier  
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
Points: 167
Best Puppy In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Pomeranian   Chriscendo Can We Pretend
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Bulldog   Muldoon Dot Com
Best Veteran In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Australian Shepherd  
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
Best Altered In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Welsh Corgi (Pembroke)  
Ch (Alt) Bredright Mysterious Maya








Group 1 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ambertru's I'll Call'm George
  Retriever (Golden)   43
Group 2nd   
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   35
Group 3rd   
Harbinger's Hidden Treasure
  Setter (Gordon)   34
Group 4th    Madabout's Nurse Nightingale   Retriever (Labrador)   33
BPIG    Remme Ngton Steele For Shore   Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Madabout's Call The Butcher   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GCh Legacyk So What's Your Point
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Pageska's Redd

Best Of Opposite Sex
Pageska's Primrose

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Pageska's Redd

Best Puppy In Breed
Pageska's Redd


Winners Dog: (2-2-0-0)
Pageska's Redd

Reserve Winners Dog
Prince des Roches de Vouise

Junior Puppy Dog Class
1st Pageska's Redd

12-18 Month Dog Class
1st Prince des Roches de Vouise


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Pageska's Primrose

Reserve Winners Bitch
Pageska's Ruby Berlin

Junior Puppy Bitch Class
1st Pageska's Ruby Berlin

Senior Puppy Bitch Class
1st Pageska's Primrose

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Belac Reiker Ace

Best Of Opposite Sex
Belac Legacyk Bad Karma

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Belac Reiker Ace


Winners Dog: (1-1-0-0)
Belac Reiker Ace

12-18 Month Dog Class
1st Belac Reiker Ace


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Belac Legacyk Bad Karma

12-18 Month Bitch Class
1st Belac Legacyk Bad Karma

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mistcurl's Leanders Blackpearl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mistcurl's Leanders Blackpearl

12-18 Month Bitch Class
1st Mistcurl's Leanders Blackpearl

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Fleetwing's Hey Good Lookin'

Best Of Opposite Sex
One Shining Fleetwing Star


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (1-5-2-0)
GChB Ambertru's I'll Call'm George

Best Of Opposite Sex
Quyen's Magical Qucinda

Best Of Winners: (1-5-2-0)
Quyen's Magical Qucinda

Best Puppy In Breed
Quyen's Majestic Quintessa

Select Dog
Ch Canwin's Do D Crime Do D Time


Winners Bitch: (1-5-2-0)
Quyen's Magical Qucinda

Reserve Winners Bitch
Quyen's Majestic Quintessa

Junior Puppy Bitch Class
1st Marigold Spiritual Rayne

Senior Puppy Bitch Class
1st Quyen's Majestic Quintessa
2nd Jetocas Takin A Napa At Skyline

12-18 Month Bitch Class
1st Quyen's Magical Qucinda
2nd Fare's Spin A Shinny Penny

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Madabout's Nurse Nightingale

Best Of Opposite Sex
Tybo's Just Breathe At Naiad

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Madabout's Nurse Nightingale

Best Puppy In Breed
Tybo's Just Breathe At Naiad

Select Dog
Ch Madabout's Swimming Freestyle

Select Bitch
Ch Tampa Bays Southern Grace At Matlin Via Eagle Pond


Winners Dog: (1-2-1-1)
Tybo's Just Breathe At Naiad

Senior Puppy Dog Class
1st Tybo's Just Breathe At Naiad


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Madabout's Nurse Nightingale

Reserve Winners Bitch
Madabout's Atlantic Tidal Pool

12-18 Month Bitch Class
1st Madabout's Atlantic Tidal Pool

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Madabout's Nurse Nightingale

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Kare's Boomerang RC Tollers

Best Of Opposite Sex
Rustydogs Vixy At RC Tollers

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Red Dory Rawley

Best Puppy In Breed
Neverland's Maple For RC Tollers


Winners Dog: (1-3-1-0)
Red Dory Rawley

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Red Dory Rawley

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harbinger's Hidden Treasure



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harbinger's Hidden Treasure

Open Bitch Class
1st Harbinger's Hidden Treasure

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Zion's Captain America

Best Of Opposite Sex
Zion's Captains Golden Treasure

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Zion's Captain America

Best Puppy In Breed
Zion's Captain America


Winners Dog: (3-4-0-0)
Zion's Captain America

Reserve Winners Dog
Zion's Captain Of My Heart

Junior Puppy Dog Class
1st Zion's Captain America
2nd Zion's Captain Of My Heart

Open Dog Class
1st Scottfree I'm A Rockstar

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seagirt's Fitbit For Glenmire

Best Puppy In Breed
Seagirt's Fitbit For Glenmire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seagirt's Fitbit For Glenmire

Senior Puppy Bitch Class
1st Seagirt's Fitbit For Glenmire

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bluestone Fairy Tail



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shore Lady Liberty

Best Of Opposite Sex
Remme Ngton Steele For Shore

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shore Lady Liberty

Best Puppy In Breed
Remme Ngton Steele For Shore


Winners Dog: (1-1-0-0)
Remme Ngton Steele For Shore

Senior Puppy Dog Class
1st Remme Ngton Steele For Shore


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shore Lady Liberty

Open Bitch Class
1st Shore Lady Liberty

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kamand's Flying Solo At Nevaehlea

Best Puppy In Breed
Kamand's Flying Solo At Nevaehlea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kamand's Flying Solo At Nevaehlea

Senior Puppy Bitch Class
1st Kamand's Flying Solo At Nevaehlea

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Egerton's Rumour In The Wind

Select Bitch
Ch Harbourpoint Eastern Stargazer



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Egerton's Rumour In The Wind

Open Bitch Class
1st Egerton's Rumour In The Wind

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Mary Spinelli Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shillington Sweet Tooth
  Beagle   18
Group 2nd   
GCh Soletrader Daring In Dublin
  Petit Basset Griffon Vendeen   14
Group 3rd   
Ch Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   13
Group 4th   
Ch Cream Ridge Monsieur at Er Dox
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   11
BPIG   
Duchwood's Time Of Opportunity MSP
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sarjo's Hakuna Matata   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bassetacres Man In The Mirror

Best Of Opposite Sex
Hocquart Churchill Anna

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bassetacres Man In The Mirror

Best Puppy In Breed
Bassetacres Man In The Mirror


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bassetacres Man In The Mirror

Senior Puppy Dog Class
1st Bassetacres Man In The Mirror


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hocquart Churchill Anna

12-18 Month Bitch Class
1st Hocquart Churchill Anna

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Shillington Sweet Tooth

Best Of Opposite Sex
Shillington Second Look

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Shillington Second Look

Best Puppy In Breed
Shillington Satin Suit


Winners Dog: (2-1-0-1)
Shillington Second Look

Reserve Winners Dog
Shillington Satin Suit

Junior Puppy Dog Class
1st Shillington Satin Suit

Open Dog Class
1st Shillington Second Look


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Shillington SweetWonderfulYou

Open Bitch Class
1st Shillington SweetWonderfulYou

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Cream Ridge Monsieur at Er Dox

Best Of Opposite Sex
Er Dox Midnight Lola

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Er Dox Midnight Lola

Best Puppy In Breed
Er Dox Piper At The Gates


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Er Dox Midnight Lola

Reserve Winners Bitch
Er Dox Piper At The Gates

Junior Puppy Bitch Class
1st Er Dox Piper At The Gates

Canadian Bred Bitch Class
1st Er Dox Midnight Lola

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Duchwood's Time Of Opportunity MSP

Best Of Opposite Sex
Admindac Ideal Edition MSCP

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Duchwood's Time Of Opportunity MSP

Best Puppy In Breed
Duchwood's Time Of Opportunity MSP


Winners Dog: (1-2-0-0)
Admindac Ideal Edition MSCP

Open Dog Class
1st Admindac Ideal Edition MSCP

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL

Best Of Opposite Sex
Ali'i Ak Ring Of Fire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ali'i Ak Ring Of Fire

Open Bitch Class
1st Ali'i Ak Ring Of Fire

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Soletrader Daring In Dublin



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mountinridge Kila La Heri



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mountinridge Kila La Heri

12-18 Month Bitch Class
1st Mountinridge Kila La Heri

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Noteworthy Get Back Jojo

Best Puppy In Breed
Noteworthy Get Back Jojo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Noteworthy Get Back Jojo

Junior Puppy Bitch Class
1st Noteworthy Get Back Jojo





Group 3 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Homeport Maritime Command
  Newfoundland   28
Group 2nd   
GCh ConnQuest Baby I'm A Star
  Doberman Pinscher   24
Group 3rd    Ferdek Z Limanowskiej Kotliny   Bernese Mountain Dog   21
Group 4th   
Loyal Guard's Show No Mercy
  Cane Corso   18
BPIG    Ferdek Z Limanowskiej Kotliny   Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
ConnQuest Sweet Charmer
  Doberman Pinscher   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Novamals Autumn Uprising

Best Of Opposite Sex
Ans Enearian Babyon A’Million

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Novamals Autumn Uprising

Best Puppy In Breed
Novamals Autumn Uprising


Winners Dog: (1-1-0-0)
Novamals Autumn Uprising

Senior Puppy Dog Class
1st Novamals Autumn Uprising


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ans Enearian Babyon A’Million

12-18 Month Bitch Class
1st Ans Enearian Babyon A’Million

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ferdek Z Limanowskiej Kotliny

Best Of Opposite Sex
GCh Backcountry Unanswered Prayers

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Ferdek Z Limanowskiej Kotliny

Best Puppy In Breed
Ferdek Z Limanowskiej Kotliny


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ferdek Z Limanowskiej Kotliny

Senior Puppy Dog Class
1st Ferdek Z Limanowskiej Kotliny


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Backcountry You're A Dreamer

Open Bitch Class
1st Backcountry You're A Dreamer

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Vanquish Maestro Bet On Blacks Colourful

Best Of Opposite Sex
Maestro Vanquish Highway Girl

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Vanquish Maestro Bet On Blacks Colourful


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Maestro Vanquish Highway Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maestro Vanquish Highway Girl

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Pine Ridge's Feel The Thunder

Best Of Opposite Sex
Vegrenan's Guardian Of A Broken Heart

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Backshifts Love And Bullets

Best Puppy In Breed
Vegrenan's Guardian Of A Broken Heart


Winners Dog: (1-1-1-0)
Backshifts Love And Bullets

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Backshifts Love And Bullets


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Vegrenan's Guardian Of A Broken Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Vegrenan's Guardian Of A Broken Heart

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Loyal Guard's Show No Mercy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Loyal Guard's Show No Mercy

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh ConnQuest Baby I'm A Star

Best Of Opposite Sex
GCh Heartwood's Blue Bomber


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Karleo's Pyradigm Reflections

Best Of Opposite Sex
Karleo's Kisses At Pyradigm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Karleo's Kisses At Pyradigm

12-18 Month Bitch Class
1st Karleo's Kisses At Pyradigm

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate

Best Of Opposite Sex
Hovarian Weeke

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate

Best Puppy In Breed
Hovarian Weeke


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hovarian Weeke

Senior Puppy Dog Class
1st Hovarian Weeke


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate

Open Bitch Class
1st Abby of Hovisbyhart Estate

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
King Kom Mansfield


Winners Dog: (1-0-0-0)
King Kom Mansfield

Open Dog Class
1st King Kom Mansfield


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Homeport Maritime Command

Best Of Opposite Sex
Homeport Quay

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Homeport Oakum

Best Puppy In Breed
Homeport Sailing Solo


Winners Dog: (1-2-1-0)
Homeport Oakum

Open Dog Class
1st Homeport Oakum


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Homeport Quay

Reserve Winners Bitch
Homeport Sailing Solo

Senior Puppy Bitch Class
1st Homeport Sailing Solo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Homeport Quay

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Esmond's Chase The Ace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Esmond's Chase The Ace

Open Bitch Class
1st Esmond's Chase The Ace

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy

Best Of Opposite Sex
Snowshoe's Lasting Legacy At Dushanbe

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Snowshoe's Lasting Impression At Dushanbe





Group 4 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dragonfox A Winning Formula
  Welsh Terrier   14
Group 2nd    Dragonfox Rising From Cinder And Ash   Fox Terrier (Wire)   13
Group 3rd   
Steadfast Gold N Gun
  Staffordshire Bull Terrier   12
Group 4th   
Blue Ribbon Black Dahlia
  Bull Terrier   11
BPIG    Dragonfox Rising From Cinder And Ash   Fox Terrier (Wire)   N/A
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
River Oak's Feelin' Foxy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
River Oak's Feelin' Foxy

Open Bitch Class
1st River Oak's Feelin' Foxy

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blue Ribbon Black Dahlia

Best Puppy In Breed
Blue Ribbon Black Dahlia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blue Ribbon Black Dahlia

Junior Puppy Bitch Class
1st Blue Ribbon Black Dahlia

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Showme Trakr

Best Of Opposite Sex
Skerryvore Magical Mystery

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Showme Trakr

Best Puppy In Breed
Skerryvore Magical Mystery


Winners Dog: (1-3-0-0)
Showme Trakr

12-18 Month Dog Class
1st Showme Trakr


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Skerryvore Magical Mystery

Reserve Winners Bitch
Showme Tikva

Junior Puppy Bitch Class
1st Skerryvore Magical Mystery

12-18 Month Bitch Class
1st Showme Tikva

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dragonfox Rising From Cinder And Ash

Best Puppy In Breed
Dragonfox Rising From Cinder And Ash


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kincora's Qualicom Spirit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kincora's Qualicom Spirit

12-18 Month Dog Class
1st Kincora's Qualicom Spirit


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Westhams Little Ol Cowgirl

Best Puppy In Breed
Caudlewood Sheza Shining Star

Select Bitch
GCh Newvista's Baby Face Blossom



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Westhams Little Ol Cowgirl

Reserve Winners Bitch
Caudlewood Girls Wannahave Fun

Junior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Sheza Shining Star

12-18 Month Bitch Class
1st Westhams Little Ol Cowgirl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caudlewood Girls Wannahave Fun

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Onsengeltje Je Mon Cherie Ella

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Je Mon Cherie Ella



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Onsengeltje Je Mon Cherie Ella

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Steadfast Gold N Gun


Winners Dog: (1-0-0-0)
Steadfast Gold N Gun

Open Dog Class
1st Steadfast Gold N Gun


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfox A Winning Formula







Group 5 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   28
Group 2nd    Chriscendo Can We Pretend   Pomeranian   27
Group 3rd    Raindance Up To No Good   Italian Greyhound   21
Group 4th   
Festivals Soul Satisfaction
  Pug   17
BPIG    Chriscendo Can We Pretend   Pomeranian   N/A
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (1-5-1-2)
GCh Cempa Light My Fire At Sushine

Best Of Opposite Sex
Ch Sigma Chi's Hope For Whimsy

Best Of Winners: (1-5-1-2)
Falconcrest Sushine Serendipity

Best Puppy In Breed
Falconcrest Sushine Serendipity

Select Bitch
Ch Mardigrais Sweet On Cherrywood


Winners Bitch: (1-5-1-2)
Falconcrest Sushine Serendipity

Reserve Winners Bitch
Sigma Chi Aphrodite AtCuddleme

Junior Puppy Bitch Class
1st Sushines Wonder Of Spring V RH
2nd Whimsy Pandemic Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Falconcrest Sushine Serendipity

Canadian Bred Bitch Class
1st Mardigrais Bobby Dazzler

Open Bitch Class
1st Sigma Chi Aphrodite AtCuddleme

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dashwood Seagryph Perfect Alibi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dashwood Seagryph Perfect Alibi

12-18 Month Dog Class
1st Dashwood Seagryph Perfect Alibi


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Raindance Up To No Good

Best Of Opposite Sex
Folklore Infiniti Fire N Gold

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Raindance Up To No Good

Select Bitch
GCh Kabecca Grayson Firefly


Winners Dog: (1-2-0-1)
Folklore Infiniti Fire N Gold

Open Dog Class
1st Folklore Infiniti Fire N Gold

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Chriscendo Can We Pretend

Best Of Opposite Sex
Foxworth Flying Rocket Man

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Chriscendo Can We Pretend

Best Puppy In Breed
Chriscendo Can We Pretend


Winners Dog: (3-3-0-0)
Foxworth Flying Rocket Man

Reserve Winners Dog
Chriscendo Cornerstone

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Cornerstone

Open Dog Class
1st Foxworth Flying Rocket Man
2nd Foxworth Front Man


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Chriscendo Can We Pretend

Reserve Winners Bitch
Chriscendo Can't Wait

Senior Puppy Bitch Class
1st Chriscendo Can We Pretend
2nd Chriscendo Can't Wait

Open Bitch Class
1st Chriscendo Coachella

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Festivals Soul Satisfaction



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Festivals Soul Satisfaction

12-18 Month Bitch Class
1st Festivals Soul Satisfaction

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Maldonfox All In Islandgems

Best Of Opposite Sex
GCh IslandGems Dream Girl

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Taraji Rose At Oceaniahicc


Winners Dog: (1-1-1-1)
IslandGems Fabio At Oceaniah

Open Dog Class
1st IslandGems Fabio At Oceaniah


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Taraji Rose At Oceaniahicc

Open Bitch Class
1st Taraji Rose At Oceaniahicc

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Yorkselite Slava

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Sweet Little Who

Best Puppy In Breed
Marsuvica's Sweet Little Who

Select Dog
GCh EKN Sassyville Sargeant Voight



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Marsuvica's Sweet Little Who

Senior Puppy Bitch Class
1st Marsuvica's Sweet Little Who





Group 6 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   20
Group 2nd   
Ch Duan Tao Black Pepper At Bluemount
  French Bulldog   16
Group 3rd   
Lebail's Light Of The Moon
  Boston Terrier   9
Group 4th   Ch Muldoon By Crocky   Bulldog   8
BPIG    Onsengeltje Ready To Climb   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Muldoon Dot Com   Bulldog   0
Best Altered In Group   
Ch Oakwoods Safecracker
  German Pinscher   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lebail's Light Of The Moon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lebail's Light Of The Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Lebail's Light Of The Moon

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Muldoon By Crocky



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour

Best Of Opposite Sex
Onsengeltje Ready To Climb

Best Of Winners: (0-3-1-0)
Onsengeltje Ready To Climb

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Ready To Climb


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
Duan Tao Black Pepper At Bluemount

Best Of Opposite Sex
Imma Wee Besom At Bizou

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Duan Tao Black Pepper At Bluemount

Best Puppy In Breed
Celtmacbhaid The Chain

Select Dog
Ch Martrav N Brileys American Rockstar


Winners Dog: (2-3-2-0)
Duan Tao Black Pepper At Bluemount

Reserve Winners Dog
Celtmacbhaid The Chain

Senior Puppy Dog Class
1st Celtmacbhaid The Chain

Open Dog Class
1st Duan Tao Black Pepper At Bluemount


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Imma Wee Besom At Bizou

Reserve Winners Bitch
Shore Sweet Valentine

Senior Puppy Bitch Class
1st Celtmacbhaid Go Your Own Way

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Imma Wee Besom At Bizou

Open Bitch Class
1st Shore Sweet Valentine

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Ufourea Leaping For Love

Best Of Opposite Sex
Encees Section 8 At Dunroamin

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Windamirs Red Light District V Amberlane

Select Bitch
GCh Rhapsody's Destined To Be Mine


Winners Dog: (1-1-0-2)
Encees Section 8 At Dunroamin

12-18 Month Dog Class
1st Encees Section 8 At Dunroamin

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Jempaw's Makin Spirits Bright

Best Of Opposite Sex
Jempaw's Joy To Our World

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Jempaw's Makin Spirits Bright

Best Puppy In Breed
Jempaw's Makin Spirits Bright


Winners Dog: (2-2-0-0)
Jempaw's Makin Spirits Bright

Reserve Winners Dog
Loghavens Regal Michewa Omana

Junior Puppy Dog Class
1st Loghavens Regal Michewa Omana

Senior Puppy Dog Class
1st Jempaw's Makin Spirits Bright


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Jempaw's Joy To Our World

Reserve Winners Bitch
Loghavens Ponya Ogmin Kyishiwa

Senior Puppy Bitch Class
1st Jempaw's Joy To Our World

12-18 Month Bitch Class
1st Loghavens Ponya Ogmin Kyishiwa



Group 7 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Stonepillar's Legacy
  Bouvier des Flandres   29
Group 2nd   
GCh Cowboy's Locked And Loaded
  Australian Shepherd   28
Group 3rd   
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT
  Swedish Vallhund   12
Group 4th    Kyon's Bold Isak   Norwegian Buhund   11
BPIG    Sunnyseas Knight's Quest   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Novacoast Last Chance   Australian Shepherd   0
Best Veteran In Group   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Bredright Mysterious Maya
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Riverwild's Spice Of Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Riverwild's Spice Of Life

Open Bitch Class
1st Riverwild's Spice Of Life

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 15 pts (6-6-2-2)
GCh Cowboy's Locked And Loaded

Best Of Opposite Sex
GCh Malka's Does He Love You

Best Of Winners: (6-6-2-2)
Navrock Zulu Two Eight

Best Puppy In Breed
Malka's Like A Boss

Select Dog
Ch Kiawah's Take Your Time

Select Bitch
GCh Malka's From The Heart


Winners Dog: (6-6-2-2)
Navrock Zulu Two Eight

Reserve Winners Dog
Malka's Like A Boss

Junior Puppy Dog Class
1st Malka's Like A Boss
2nd Stonehill's Everything Has Its Time

12-18 Month Dog Class
1st Sheep's Kin Solid Concerto

Canadian Bred Dog Class
1st Somom's Kashmir

Open Dog Class
1st Navrock Zulu Two Eight
2nd Veritas True North


Winners Bitch: (6-6-2-2)
Starwood Neon Dreams

Reserve Winners Bitch
Stonehill's True North

Junior Puppy Bitch Class
1st Starwood Neon Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Saltsprays Haters Gunna Hate
2nd Saltspray's Leap Of Faith

12-18 Month Bitch Class
1st Stonehill's True North
2nd Malka's Letting Go

Open Bitch Class
1st Somom's Try This Chinookwinds

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonepillar's Legacy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonepillar's Legacy

12-18 Month Bitch Class
1st Stonepillar's Legacy

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Travler's Fortune And Glory


Winners Dog: (1-0-0-0)
Travler's Fortune And Glory

Open Dog Class
1st Travler's Fortune And Glory


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bearspaw Disentangled Rye Pa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bearspaw Disentangled Rye Pa

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
New Era's Raider

Best Of Opposite Sex
Allie Oops Von Micurs

Best Of Winners: (2-1-0-0)
New Era's Raider


Winners Dog: (2-1-0-0)
New Era's Raider

Reserve Winners Dog
Hilo V Bullinger

12-18 Month Dog Class
1st New Era's Raider

Open Dog Class
1st Hilo V Bullinger


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Allie Oops Von Micurs

Open Bitch Class
1st Allie Oops Von Micurs

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lakeside Tune of Rankin

Best Of Opposite Sex
Keecams Amazing Delight At Riverside

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lakeside Tune of Rankin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lakeside Tune of Rankin

Open Dog Class
1st Lakeside Tune of Rankin

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Kyon's Bold Isak

Best Of Opposite Sex
GCh Kyon's Heidi Perledatter


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kyon's Bold Isak

Canadian Bred Dog Class
1st Kyon's Bold Isak


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sunnyseas Knight's Quest

Best Puppy In Breed
Sunnyseas Knight's Quest


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sunnyseas Knight's Quest

Senior Puppy Dog Class
1st Sunnyseas Knight's Quest


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quanda's Plenty Of Fun For Beacor

Best Puppy In Breed
Quanda's Plenty Of Fun For Beacor



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quanda's Plenty Of Fun For Beacor

Junior Puppy Bitch Class
1st Quanda's Plenty Of Fun For Beacor

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By