Pictou County Kennel Club
Saturday, September 11, 2021 - Show-1



Related Results

Obedience

Saturday, September 11 (Obedience Trial-1)
Sunday, September 12 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, September 11 (Rally Trial-1)
Sunday, September 12 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Brian Reid
Russell Terrier  
GCh D.B.F. Vintage Dior
Points: 136 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Brian Reid
Pomeranian   Chriscendo Conundrum
Points: 124
Best Puppy In Show
Judge: Brian Reid
Pomeranian   Chriscendo Conundrum
Best Veteran In Show
Judge: Brian Reid
Retriever (Golden)  
GCh MeliaGold Thank You My Friend
Best Altered In Show
Judge: Brian Reid
Rhodesian Ridgeback  
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey








Group 1 - Sharon Luckhart Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   39
Group 2nd   
Ch Quyen's Magical Qucinda
  Retriever (Golden)   38
Group 3rd   
Segre's Aim For The Moon
  Spaniel (English Springer)   27
Group 4th   
Ch Anuedis Walking On The Moon
  Retriever (Labrador)   24
BPIG    Broadways Call Me Pauley At Woodview   Retriever (Labrador)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh MeliaGold Thank You My Friend
  Retriever (Golden)   0
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Belac Reiker Ace



Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mistcurl's Leanders Blackpearl

Best Of Opposite Sex
Mistcurl Sir Sully Of Rosemoor


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mistcurl Sir Sully Of Rosemoor


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mistcurl's Leanders Blackpearl

Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 10 pts (4-3-3-1)
Ch Quyen's Magical Qucinda

Best Of Opposite Sex
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Winners: (4-3-3-1)
Goldiva's Heaven Help A Fool In Love

Best Puppy In Breed
Ambercroft's Fare Rising Tide At Skyline

Select Dog
GCh Ambertru's I'll Call'm George

Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 9 pts (2-5-1-2)
Ch Anuedis Walking On The Moon

Best Of Opposite Sex
Artic Sun Passion Of My Life

Best Of Winners: (2-5-1-2)
Madabout's Born To Run

Best Puppy In Breed
Ch Broadways Call Me Pauley At Woodview

Select Bitch
Ch Broadways Call Me Pauley At Woodview


Winners Dog: (2-5-1-2)
Madabout's Born To Run

Reserve Winners Dog
Moorbern's He's All That


Winners Bitch: (2-5-1-2)
Everwood Startop's Midnight Expresso

Reserve Winners Bitch
Madabout's Apple Festival

Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Roaneden's Star-Lord

Best Of Opposite Sex
Ch Blue Ridge L R Overton Willow For Duckshore

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Roaneden's Star-Lord

Best Puppy In Breed
Red Dory Tilly At Edenvalley

Select Dog
Ch Red Dory Rawley


Winners Dog: (1-1-1-1)
Roaneden's Star-Lord


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Red Dory Tilly At Edenvalley

Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Nevaehleas Le Grande Fromage

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Krimson And Klover


Winners Dog: (2-2-0-0)
Nevaehleas Le Grande Fromage

Reserve Winners Dog
Marsuvica's Golden Boy


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Marsuvica's Krimson And Klover

Reserve Winners Bitch
Nevaehlea's Halo Not Included

Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Segre's Aim For The Moon

Best Of Opposite Sex
Remme's Walkabout In The Stars



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Remme's Walkabout In The Stars

Reserve Winners Bitch
Remme's Klosmic Adventure

Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kamand's Flying Solo At Nevaehlea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kamand's Flying Solo At Nevaehlea

Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Harbourpoint Eastern Stargazer

Best Puppy In Breed
Egerton's Voodoo Magic



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Egerton's Voodoo Magic

Reserve Winners Bitch
Harbourpoint's Moon Struck

Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   14
Group 2nd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   13
Group 3rd   
Ch Telkel Guilty Pleasure SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   9
Group 4th    Bretica's Stardust   Whippet   6
BPIG    Shillington Sting Like A Bee   Beagle   N/A
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear

Best Of Opposite Sex
Set-A-Part For Grandy's Delight At Vanlousvir

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Set-A-Part For Grandy's Delight At Vanlousvir

Best Puppy In Breed
Highnoon's Let's Talk Gertie


Winners Dog: (1-2-1-0)
Corkerys Cadillac Man

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shillington Stellar Attraction

Best Of Opposite Sex
Shillington Sting Like A Bee

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shillington Stellar Attraction

Best Puppy In Breed
Shillington Sting Like A Bee


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shillington Sting Like A Bee


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shillington Stellar Attraction

Reserve Winners Bitch
Shillington Seamstress For The Band

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rabows Rebellion ML



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Telkel Guilty Pleasure SL

Best Of Opposite Sex
Ch Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL

Best Puppy In Breed
Telkel I Put A Spell On You SL



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Telkel I Put A Spell On You SL

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Beyond Yonder's Einstein


Winners Dog: (2-0-0-0)
Beyond Yonder's Einstein


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bretica's Stardust



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bretica's Stardust





Group 3 - Brian Reid Top Dog
Points
Group 1st   
GCh SaxmarkStonehill InstantReplay
  Bullmastiff   10
Group 2nd   
Ch Novamals Dreams Set Sail
  Alaskan Malamute   8
Group 3rd   
GCh Regnancy A Touch Of Class
  Doberman Pinscher   6
Group 4th   
Tiamat's Lookin'Sexy In My High Heels
  Boxer   5
BPIG    Vanderbilt's Fashion Monster   Samoyed   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Lagarada's Celtic Magic
  Great Dane   0
Best Altered In Group   
GCh GiZah's Out of This World
  Bullmastiff   0
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Novamals Dreams Set Sail



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Nordiclight's Sealaska Zen

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Tiamat's Lookin'Sexy In My High Heels

Best Puppy In Breed
Mykonos Sunland Br



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Mykonos Sunland Br

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh SaxmarkStonehill InstantReplay

Best Of Opposite Sex
Pine Ridge's Dream Big

Best Puppy In Breed
Pine Ridge's Dream Big



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pine Ridge's Dream Big

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Regnancy A Touch Of Class







Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Fashion Monster

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Fashion Monster


Winners Dog: (1-2-1-0)
Dushanbe's Daydream Believer


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Fashion Monster

Reserve Winners Bitch
Brightwood's Sweet Pea





Group 4 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GCh D.B.F. Vintage Dior
  Russell Terrier   11
Group 2nd   
GCh Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   10
Group 3rd    Skerryvore Magical Mystery   Cairn Terrier   8
Group 4th   
Ch Blue Ribbon Black Dahlia
  Bull Terrier   6
BPIG    Whiteheather By Leonardo   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ispy Best Kept Secret



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Brightrain's Hey There Delilah



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Brightrain's Hey There Delilah

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Blue Ribbon Black Dahlia



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Skerryvore Magical Mystery

Best Of Opposite Sex
Crombie's TJ Crawford

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Skerryvore Magical Mystery

Best Puppy In Breed
Crombie's TJ Crawford


Winners Dog: (1-1-0-0)
Crombie's TJ Crawford


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Skerryvore Magical Mystery

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Westhams Little Ol Cowgirl

Best Puppy In Breed
BristolAbbey's Don't Be Jelly



Winners Bitch: (0-1-0-1)
BristolAbbey's Don't Be Jelly

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh D.B.F. Vintage Dior



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Whiteheather By Leonardo

Best Of Opposite Sex
Whiteheather My Fairy King

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Whiteheather By Leonardo

Best Puppy In Breed
Whiteheather My Fairy King


Winners Dog: (1-2-0-0)
Whiteheather My Fairy King


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Whiteheather By Leonardo

Reserve Winners Bitch
Whiteheather Skyehigh's Painted By Maud





Group 5 - Brian Reid Top Dog
Points
Group 1st    Chriscendo Conundrum   Pomeranian   16
Group 2nd    PekeEasy Peanut Butter Cup   Pekingese   14
Group 3rd   
Ch Tanooki Suit Of Lore
  Chinese Crested   12
Group 4th   
Ch Falconcrest Sushine Serendipity
  Cavalier King Charles Spaniel   11
BPIG    Chriscendo Conundrum   Pomeranian   N/A
Best Veteran In Group   Ch Foscalberto Masterpiece   Chihuahua (Short Coat)   0
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Falconcrest Sushine Serendipity

Best Of Opposite Sex
Sushines Spring Break

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Whimsy Scarlett O'Hara

Best Puppy In Breed
Wimsy Scarlett O-Hara


Winners Dog: (1-3-0-1)
Sushines Spring Break


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Whimsy Scarlett O'Hara

Reserve Winners Bitch
Sigma Chi's Liberty Bell





Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tanooki Suit Of Lore



Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Folklore Infiniti Fire N Gold



Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Wildfire Catch The Tidal Wave

Best Of Opposite Sex
Kinduhaven's Sassy Kildrummy Storm Surge

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Wildfire Catch The Tidal Wave

Best Puppy In Breed
Wildfire Catch The Tidal Wave


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Wildfire Catch The Tidal Wave

Reserve Winners Bitch
Kildrummy's Mi Amore

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
PekeEasy Peanut Butter Cup



Winners Bitch: (0-2-0-0)
PekeEasy Peanut Butter Cup

Reserve Winners Bitch
PekeEasy Mitt Grand Duchess Of Isadore

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chriscendo Conundrum

Best Puppy In Breed
Chriscendo Conundrum



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chriscendo Conundrum

Reserve Winners Bitch
Citadel's Cool Breeze

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shave's In A Nutshell

Best Puppy In Breed
Shave's In A Nutshell



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shave's In A Nutshell

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Depasquiet Blue Blaze Booth

Best Puppy In Breed
Depasquiet Blue Blaze Booth


Winners Dog: (1-0-0-0)
Depasquiet Blue Blaze Booth






Group 6 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tsukime's A Star Is Born
  Shiba Inu   13
Group 2nd    Bluemount Green Shoots Of Spring   French Bulldog   10
Group 3rd    Napoli Pixie's Wand Goes Poof!   Poodle (Miniature)   7
Group 4th    Southcar's Stormwatcher At Bijzondere   Keeshond   4
BPIG    Bluemount Green Shoots Of Spring   French Bulldog   N/A
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Gentlewind's Rain Dancer


Winners Dog: (2-0-0-0)
Gentlewind's Rain Dancer

Reserve Winners Dog
Showbiz Smoke On The Water


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Bluemount Green Shoots Of Spring

Best Puppy In Breed
Bluemount Green Shoots Of Spring


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Southcar's Stormwatcher At Bijzondere

Best Puppy In Breed
Southcar's Stormwatcher At Bijzondere


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Napoli Pixie's Wand Goes Poof!



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Napoli Pixie's Wand Goes Poof!

Reserve Winners Bitch
Glow Leeann Star Light Spirit

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Tsukime's A Star Is Born

Best Of Opposite Sex
Urajiro Hevi Kabiza Kion At Sealaska

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dckin's Huwezi Fuli At Sealaska


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dckin's Huwezi Fuli At Sealaska



Group 7 - Todd Foley Top Dog
Points
Group 1st   
Stonepillar's Here I Am Quiche
  Bouvier des Flandres   27
Group 2nd   
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT
  Swedish Vallhund   25
Group 3rd   
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy
  Australian Shepherd   23
Group 4th   
Ch MNM's Double Take
  Belgian Shepherd Dog   19
BPIG    Wyndenfog's Mera Mera On The Wall   Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Tresrullah's Comic Book Guy
  Australian Shepherd   0
Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Reddenblu's Moonlight Marauder

Best Puppy In Breed
Reddenblu's Moonlight Marauder


Winners Dog: (1-0-0-0)
Reddenblu's Moonlight Marauder


Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Opposite Sex
Garrison's Goddess Of Light And Dark

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Garrison's Goddess Of Light And Dark

Best Puppy In Breed
Garrison's Goddess Of Light And Dark


Winners Dog: (1-1-2-0)
Wenlisa's Dreams N Aspirations

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MNM's Double Take



Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Stonepillar's Here I Am Quiche

Best Of Opposite Sex
Flow Fay du Truffe Noire



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Flow Fay du Truffe Noire

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Omega's Divine Right



Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tercan 'N Zandria's Kiss This! At Cardross

Best Of Opposite Sex
Cardross Black Velvet

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tercan 'N Zandria's Kiss This! At Cardross

Best Puppy In Breed
Tercan 'N Zandria's Kiss This! At Cardross


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cardross Black Velvet

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills

Best Of Opposite Sex
GCh Riverryan Just Do It


Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyon's Bold Isak


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyon's Bold Isak


Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Immerzu Harmonizing

Best Of Opposite Sex
Ch Immerzu Ghostlight



Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Shelhaven Barcode

Best Of Opposite Sex
Wyndenfog's Mera Mera On The Wall

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Shelhaven Barcode

Best Puppy In Breed
Wyndenfog's Mera Mera On The Wall


Winners Dog: (3-4-0-0)
Shelhaven Barcode

Reserve Winners Dog
Shelhaven Elevate


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Wyndenfog's Mera Mera On The Wall

Reserve Winners Bitch
Kelbren Island Time

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By