Kilbride & District Kennel Club
Sunday, August 13, 2023



Related Results


Results courtesy of:


-- Kassy McCartney --
MBIS MRBIS Can GCHS GCHex Am GCH Especially Classic Couture TD
"Versace"
Breeder/Owner: Yvonne van Wyk
Handler in Canada: Kassy McCartney


Best In Show
Judge: Joaquin Rosa
Lhasa Apso  
Ch Xeralane's Captain Caveman
Points: 196 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joaquin Rosa
Borzoi  
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 178
Best Puppy In Show
Judge: Joaquin Rosa
Lhasa Apso  
Ch Xeralane's Captain Caveman
Best Baby Puppy In Show
Judge: Joaquin Rosa
Shetland Sheepdog   Rivermyst's Brantstar's Another Fashion Trend
Best Veteran In Show
Judge: Joaquin Rosa
Pointer (German Short-Haired)  
GChS Leasides Dax
Best Altered In Show
Judge: Joaquin Rosa
Collie (Rough)  
Cornerstone Manhatten Beach








Group 1 - Diane Adorno-Legrand Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Seasyde Rapture Of Zephyr
  Pointer   30
Group 2nd   
GChB Ambercroft's Lakeside Reflections Of Silver N' Gold
  Retriever (Golden)   29
Group 3rd   Ch Lancelot Secret Clarity   Setter (English)   22
Group 4th   
GChEx Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   21
BPIG   
Shikari The World Is My Stage
  Vizsla (Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Maplehill N' Fly Golden Stand By Me   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GChS Leasides Dax
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pine Grove Point Hard To Handle

Best Of Opposite Sex
Pine Grove's Golden Girl At Last

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pine Grove Point Hard To Handle

Best Puppy In Breed
Pine Grove Point Hard To Handle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pine Grove Point Hard To Handle

Junior Puppy Dog Class
1st Pine Grove Point Hard To Handle


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pine Grove's Golden Girl At Last

Junior Puppy Bitch Class
1st Pine Grove's Golden Girl At Last


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Seasyde Rapture Of Zephyr




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Leasides Dax


Veteran Dog Class
1st GChS Leasides Dax



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Probie's Gunners Storm

Best Puppy In Breed
Probie's Gunners Storm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Probie's Gunners Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Probie's Gunners Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GChS Ambercroft's Lakeside Reflections Of Silver N' Gold

Best Of Opposite Sex
Ch Sarabay Uptown Girl Dallys In The Ally At Amagi

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Grayvalley's Hotline Bling

Select Dog
GCh Coppermoon Catch Me Russell

Select Bitch
Ch Makani's Gin Daisy


Winners Dog: (1-2-2-2)
Storiline Come Sail Away

Open Dog Class
1st Storiline Come Sail Away


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Grayvalley's Hotline Bling

Reserve Winners Bitch
Blackpool Mount Hope

Canadian Bred Bitch Class
1st Blackpool Mount Hope

Open Bitch Class
1st Grayvalley's Hotline Bling

4-6 Month Bitch Class
1st Maplehill N' Fly Golden Stand By Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Eagertrieves Rave About It

Best Of Opposite Sex
Evenstar's Koba's Higgins

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Eagertrieves Rave About It

Select Bitch
GChB Stonemeadow's Finest Gryffindor


Winners Dog: (2-1-0-1)
Evenstar's Koba's Higgins

Reserve Winners Dog
Ekho's Roughrider

Open Dog Class
1st Evenstar's Koba's Higgins
2nd Ekho's Roughrider

4-6 Month Dog Class
1st Wyndance Eastwind Spirit Of The West


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Eagertrieves Rave About It

12-18 Month Bitch Class
1st Eagertrieves Rave About It

Veteran Bitch Class
1st GCh Samphire Starburst


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Tuffntendr A Sketch Of A Little River

Best Of Opposite Sex
GChG Roaneden's Shorelander




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lancelot Secret Clarity




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kenshire What Lola Wants

Best Of Opposite Sex
Aislingcudo Daithi Ri Na Sailm

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kenshire What Lola Wants


Winners Dog: (1-2-0-0)
Aislingcudo Daithi Ri Na Sailm

12-18 Month Dog Class
1st Aislingcudo Daithi Ri Na Sailm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ruffwood's Ravishing Reba's Fancy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Especially Classic Couture




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Nanjay's Thornlodge Mad About You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GChB Opus One Vivace Varazs

Best Of Opposite Sex
Shikari The World Is My Stage

Best Puppy In Breed
Shikari The World Is My Stage

Select Dog
Ch Stoney Lake Flynn

Select Bitch
GCh Bonneterre Orla



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Shikari The World Is My Stage

Junior Puppy Bitch Class
1st Shikari The World Is My Stage

4-6 Month Bitch Class
1st Lienroc Sea Breeze Seduction


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Joaquin Rosa Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   32
Group 2nd   
GChS Mylakhan Karob So Be It
  Saluki   31
Group 3rd   
Ch Eynhallow's Gaston At Tormore
  Deerhound (Scottish)   30
Group 4th   
Virgo Straight Up
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   29
BPIG   
Virgo Straight Up
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Group 1st (Altered)   
GCh Surrey Hill's Windcheater Of Mariner
  Whippet   0
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 6 pts (0-5-0-2)
Ch Charsada Freedom And Whiskey

Select Bitch
Ch Charsada Heaven And Earth



Winners Bitch: (0-5-0-2)
Dream A Little Dream Of Me

Reserve Winners Bitch
Charsada Je Suis Prest

12-18 Month Bitch Class
1st Generation Jagar Lt Torres

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dream A Little Dream Of Me

Open Bitch Class
1st Charsada Je Suis Prest
2nd Zenith Maltese Falcon
3rd Calahorra Shades Of Charsada


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ambertail's Little Dazzling Trophy

Best Puppy In Breed
Ambertail's Little Dazzling Trophy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ambertail's Little Dazzling Trophy

Junior Puppy Bitch Class
1st Ambertail's Little Dazzling Trophy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Pennieslogon Mr Wilson

Best Of Opposite Sex
Pennieslogon Chrystal Light

Best Puppy In Breed
Vanlousvir Salut Ma Belle



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Pennieslogon Chrystal Light

Reserve Winners Bitch
Vanlousvir Salut Ma Belle

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanlousvir Salut Ma Belle

12-18 Month Bitch Class
1st Pennieslogon We Love Donuts

Open Bitch Class
1st Pennieslogon Chrystal Light


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Virgo Straight Up

Best Puppy In Breed
Virgo Straight Up


Winners Dog: (1-0-0-0)
Virgo Straight Up

Junior Puppy Dog Class
1st Virgo Straight Up



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Admindac Goddess Of Transp

Best Puppy In Breed
Admindac Goddess Of Transp



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Admindac Goddess Of Transp

Senior Puppy Bitch Class
1st Admindac Goddess Of Transp


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Almarxils Abril

Best Of Opposite Sex
SaintKings El Dorado

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Almarxils Abril

Best Puppy In Breed
SaintKings El Dorado


Winners Dog: (1-1-0-0)
SaintKings El Dorado

Canadian Bred Dog Class
1st SaintKings El Dorado


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Almarxils Abril

Open Bitch Class
1st Almarxils Abril


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chilcotin's Yellow Brick Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eynhallow's Gaston At Tormore




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tayleefarm Carlos Santana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Arthayr C Three Pe Ohhh

Best Of Opposite Sex
Naku's Eye Candy At Arthayr

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Naku's Gogo Gadget At Arthayr

Best Puppy In Breed
Naku's Gogo Gadget At Arthayr


Winners Dog: (1-1-1-0)
Naku's Gogo Gadget At Arthayr

Senior Puppy Dog Class
1st Naku's Gogo Gadget At Arthayr


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Naku's Eye Candy At Arthayr

Senior Puppy Bitch Class
1st Naku's Eye Candy At Arthayr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kopera's Golden Gait




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Mylakhan Karob So Be It




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 7 pts (3-3-0-2)
GCh Lishima N McCartney Raise Your Glass

Best Of Opposite Sex
Cherche' Cheeseburger In Paradise

Best Of Winners: (3-3-0-2)
Cherche' Cheeseburger In Paradise

Best Puppy In Breed
McCartney's Dare To Dream

Select Bitch
GChB Leelo Redcliffe Simply Sensational


Winners Bitch: (3-3-0-2)
Jetstream Do You Believe In Magic

Reserve Winners Bitch
Jetstream English Romance

Canadian Bred Bitch Class
1st Jetstream English Romance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jetstream Do You Believe In Magic

Open Bitch Class
1st Dragonsong's Keepsake


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Diane Adorno-Legrand Top Dog
Points
Group 1st   Ch Kin A-List Avanti Crazy Stupid Love   Doberman Pinscher   48
Group 2nd   
Ch Alpine's Queen Of The North V Arzdanes
  Great Dane   33
Group 3rd   
Cammcastle's Sensational Blue V Ironwood
  Rottweiler   25
Group 4th   
Ch IliasLegacy Quest Belle
  Black Russian Terrier   21
BPIG   
Cammcastle's Sensational Blue V Ironwood
  Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowybear's Play Boy   Samoyed   0
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Belnois Da Mi Basia Mille

Best Puppy In Breed
Belnois Da Mi Basia Mille


Winners Dog: (1-0-0-0)
Belnois Da Mi Basia Mille

Junior Puppy Dog Class
1st Belnois Da Mi Basia Mille



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh IliasLegacy Quest Belle

Best Puppy In Breed
GCh IliasLegacy Quest Belle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Saxmark'n Stonehills Power Play




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 14 pts (6-3-3-3)
Ch Kin A-List Avanti Crazy Stupid Love

Best Of Opposite Sex
GCh Ravalleses Once You Go Black

Best Of Winners: (6-3-3-3)
A-List N Avanti Fairytale Ending

Best Puppy In Breed
Ravalleses Queen Of Hearts

Select Dog
GChS Liberator's Kodachrome

Select Bitch
GChB Irongate's Storm Comin'


Winners Dog: (6-3-3-3)
A-List Cool As Ice

Reserve Winners Dog
IB Chosen Keeper

Junior Puppy Dog Class
1st Big Red Freedom Fighter Von Guards

12-18 Month Dog Class
1st IB Chosen Keeper

Open Dog Class
1st A-List Cool As Ice
2nd Irongate's Top Secret
3rd Bodyguard Khaos
4th Arket's Prison Break


Winners Bitch: (6-3-3-3)
A-List N Avanti Fairytale Ending

Reserve Winners Bitch
Ravalleses Queen Of Hearts

Junior Puppy Bitch Class
1st Ravalleses Queen Of Hearts

Open Bitch Class
1st A-List N Avanti Fairytale Ending
2nd Hella Saini


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
EverEndeavor What's Up Wanda

Best Of Opposite Sex
Naku's Sir Wallace of York

Best Of Winners: (2-1-0-0)
EverEndeavor What's Up Wanda

Best Puppy In Breed
Naku's Sir Wallace of York


Winners Bitch: (2-1-0-0)
EverEndeavor What's Up Wanda

Open Bitch Class
1st EverEndeavor What's Up Wanda


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Woolmarsh Burton



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Regalhill's Low Ridin Ramone

Best Of Opposite Sex
Big Country's Gypsy



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Big Country's Gypsy

Open Bitch Class
1st Big Country's Gypsy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Earhart's California Dreamin

Select Dog
Ch CR Quite The Guy Taffer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rocking Oaks Northern Star

Best Puppy In Breed
Rocking Oaks Northern Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rocking Oaks Northern Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Rocking Oaks Northern Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Drewsar Who's Your Vladdy

Best Of Opposite Sex
Drewsar Tashtin Start Ur Engines

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Drewsar Who's Your Vladdy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Drewsar Who's Your Vladdy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Drewsar Who's Your Vladdy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Drewsar Tashtin Start Ur Engines

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Tashtin Start Ur Engines


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Cammcastle's Sensational Blue V Ironwood

Best Of Opposite Sex
Ch Roxanhaus' Royal Flush

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Cammcastle's Sensational Blue V Ironwood

Best Puppy In Breed
Cammcastle's Sensational Blue V Ironwood


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Laila Von Evman Ii

Open Bitch Class
1st Laila Von Evman Ii


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Adorno-Legrand

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Komorebi's Lover Boy

Best Puppy In Breed
Komorebi's Lover Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Komorebi's Lover Boy

Senior Puppy Dog Class
1st Komorebi's Lover Boy



Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Snowybear's Play Boy



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Marwyn's If The Shoe Fits
  Schnauzer (Miniature)   11
Group 2nd   
Ch Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout
  Norwich Terrier   9
Group 3rd   
Ch Casanova Od Guvernera
  Welsh Terrier   8
Group 4th   
Ch Foxheart Courtesy Of The Red White And Blue
  Fox Terrier (Wire)   7
BPIG   
Rainnie's Eema
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cairnforyou Northern Lights At Kinclaven



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxheart Courtesy Of The Red White And Blue




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Moonshadows Fantasy Child

Best Of Opposite Sex
Cathasaigh Music Maestro at Dogct



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RexRoth's Tom Collins

Best Puppy In Breed
GCh RexRoth's Tom Collins




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Marwyn's If The Shoe Fits

Best Puppy In Breed
Rainnie's Eema



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Rainnie's Eema

Senior Puppy Bitch Class
1st Rainnie's Eema


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Gemma Stonehenge Attitude Pinot Noir

Best Of Opposite Sex
Gryndlscot Alyssum

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Gryndlscot Clouds Roll By


Winners Dog: (1-1-1-0)
Gryndlscot Clouds Roll By

12-18 Month Dog Class
1st Gryndlscot Clouds Roll By


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Gryndlscot Alyssum

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot Alyssum


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Casanova Od Guvernera




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Parfait Chudan Profanity
  Poodle (Toy)   29
Group 2nd   
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   28
Group 3rd   
GChB Fiery Fame Vow Of Love
  Chinese Crested Dog   25
Group 4th   
Ch Diaquiris Sno-Peke Flawless
  Pekingese   24
BPIG   
Ch Diaquiris Sno-Peke Flawless
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Willowgate Sweet Caroline At Weatherford
  Havanese   0
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Venroses Highland Highjinks

Best Of Opposite Sex
Velaris Court Of Dreams At Chilton

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Venroses Highland Highjinks

Best Puppy In Breed
Velaris Court Of Dreams At Chilton


Winners Dog: (1-1-0-0)
Venroses Highland Highjinks

Canadian Bred Dog Class
1st Venroses Highland Highjinks


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Velaris Court Of Dreams At Chilton

Senior Puppy Bitch Class
1st Velaris Court Of Dreams At Chilton


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Miso Miss Swipe Right




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Fiery Fame Vow Of Love




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
GChB Seda's Ryder At Amistosa And Twinkle

Best Of Opposite Sex
GCh Delsol's Lil Charmer At Weatherford

Best Of Winners: (1-2-3-2)
Amistosa's & Carney's Woodland Drama Queen

Best Puppy In Breed
Ch Delsols What A Wonderful World

Select Dog
Ch Delsols What A Wonderful World

Select Bitch
Ch Weatherford's On The Wings Of An Angel


Winners Dog: (1-2-3-2)
Sonrisas Pongo At Old Havana

Open Dog Class
1st Sonrisas Pongo At Old Havana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Njoy's If Looks Could Kill

Select Bitch
Ch Njoy's Meso



4-6 Month Bitch Class
1st Njoy's Pearls Of Wisdom


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Polaris Prima Ballerina

Best Puppy In Breed
Polaris Princess Selena



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Polaris Prima Ballerina

Reserve Winners Bitch
Polaris Princess Selena

Senior Puppy Bitch Class
1st Polaris Princess Selena

Open Bitch Class
1st Polaris Prima Ballerina


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Diamondsun's Yolo

Best Puppy In Breed
Heaven Sent A Traveling Man Nelson


Winners Dog: (1-0-1-0)
Heaven Sent A Traveling Man Nelson

Junior Puppy Dog Class
1st Heaven Sent A Traveling Man Nelson



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Diaquiris Sno-Peke Flawless

Best Of Opposite Sex
Diaquiris Sno-Peke Pepper Jax

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Diaquiris Sno-Peke Flawless

Best Puppy In Breed
Diaquiris Sno-Peke Flawless


Winners Dog: (1-2-0-0)
Diaquiris Sno-Peke Pepper Jax

Senior Puppy Dog Class
1st Diaquiris Sno-Peke Pepper Jax


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Diaquiris Sno-Peke Flawless

Reserve Winners Bitch
Snopeke Empress At Diaquiris

Senior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Sno-Peke Flawless

Open Bitch Class
1st Snopeke Empress At Diaquiris


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sugarlamb's Stylish Cowboy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Parfait Chudan Profanity




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Talbotrail's Sweet Amelia

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Northgate's Obviously Smokin' Hot

Best Puppy In Breed
Northgate's Obviously Smokin' Hot


Winners Dog: (1-1-1-0)
Northgate's Obviously Smokin' Hot

Senior Puppy Dog Class
1st Northgate's Obviously Smokin' Hot


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Talbotrail's Sweet Amelia

12-18 Month Bitch Class
1st Talbotrail's Sweet Amelia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Artemus Voila Violetta




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Oro Bello Raquel




Class results courtesy of: MJN Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Polskastar Cosmic Love Pati


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Joaquin Rosa Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Xeralane's Captain Caveman
  Lhasa Apso   17
Group 2nd   
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen
  Chinese Shar-Pei   16
Group 3rd   
Ch Avatars Great Expectations
  Poodle (Standard)   15
Group 4th    Valpo Foxmoor On The Dot   French Bulldog   14
BPIG   
Ch Xeralane's Captain Caveman
  Lhasa Apso   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stormin One More Light
  French Bulldog   0
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Cherokee Legend Hildegarde


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Jacib's Teddy Bear

12-18 Month Bitch Class
1st Jacib's Teddy Bear

4-6 Month Bitch Class
1st Jacib's Firefly Lane Girl At Roxanhaus
2nd Aislinn's Drunk Or Dreaming


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bella Luna

Best Puppy In Breed
Gallopangel Cinnamon Sugar N' Spice



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Gallopangel Cinnamon Sugar N' Spice

Junior Puppy Bitch Class
1st Gallopangel Cinnamon Sugar N' Spice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Valpo Foxmoor On The Dot

Best Puppy In Breed
Valpo Foxmoor On The Dot

Select Bitch
Ch Konigliche Noth'in But Sugar At Markel


4-6 Month Dog Class
1st Muirs Cruz N Colour


Winners Bitch: (0-2-0-2)
Valpo Foxmoor On The Dot

Reserve Winners Bitch
Fullofbull N Muirs Summer Song

Junior Puppy Bitch Class
1st Valpo Foxmoor On The Dot
2nd Fullofbull N Muirs Summer Song

4-6 Month Bitch Class
1st Stormin One More Light


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Daveren's Swallow The Moon

Best Of Opposite Sex
Daveren's This Way

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Daveren's Swallow The Moon

Select Dog
GChB Daveren's Time Stands Still


Winners Dog: (1-1-1-0)
Daveren's This Way

Open Dog Class
1st Daveren's This Way


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Daveren's Swallow The Moon

Open Bitch Class
1st Daveren's Swallow The Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xeralane's Captain Caveman

Best Puppy In Breed
GCh Xeralane's Captain Caveman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Avatars Great Expectations

Best Puppy In Breed
Avatars Great Expectations


Winners Dog: (1-0-0-0)
Avatars Great Expectations

Junior Puppy Dog Class
1st Avatars Great Expectations



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Urajiro's I'm Not Just A Princess To Nogitsune




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Ying The Show Must Go On

Best Of Opposite Sex
Schutzu's Nova Heart

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Schutzu's Nova Heart

Best Puppy In Breed
Schutzu's Nova Heart


Winners Dog: (1-1-1-0)
Shente's Schutzu 80 For Brady

Junior Puppy Dog Class
1st Shente's Schutzu 80 For Brady


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Schutzu's Nova Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Schutzu's Nova Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Joaquin Rosa Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Downunder's Real Wild Child
  Australian Shepherd   23
Group 2nd   
Ch Dashiell Von Buschburen
  German Shepherd Dog   22
Group 3rd   
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet
  Welsh Corgi (Pembroke)   18
Group 4th    Branstars Stylish Beauty   Shetland Sheepdog   17
BPIG    Branstars Stylish Beauty   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rivermyst's Brantstar's Another Fashion Trend   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   GCh Snowdancer's A Real Fancy Lady   Shetland Sheepdog   0
Group 1st (Altered)   
Cornerstone Manhatten Beach
  Collie (Rough)   0
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Catalyst's Old Country Soul




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Downunder's Real Wild Child




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Auldscotia Dirty Dancer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Belgiador Monte Carlo Beach


Winners Dog: (1-0-0-0)
Belgiador Monte Carlo Beach

Open Dog Class
1st Belgiador Monte Carlo Beach



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch ShowTime Onyx Strong&Confident

Best Of Opposite Sex
Asset's An Element Of Chance

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Asset's New Scotland

Best Puppy In Breed
Asset's An Element Of Chance


Winners Dog: (1-1-0-1)
Asset's An Element Of Chance

Junior Puppy Dog Class
1st Asset's An Element Of Chance


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Asset's New Scotland

Open Bitch Class
1st Asset's New Scotland


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Wyndlair Classique Envision

Best Of Opposite Sex
Glasgowhill's Davinci's Code

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Glasgowhill's Party In The USA


Winners Dog: (1-2-0-1)
Glasgowhill's Davinci's Code

12-18 Month Dog Class
1st Glasgowhill's Davinci's Code

Sexually Altered Dog Class
1st Cornerstone Manhatten Beach


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Glasgowhill's Party In The USA

Reserve Winners Bitch
Thunderstruck's SRF Hot Ember

12-18 Month Bitch Class
1st Thunderstruck's SRF Hot Ember

Open Bitch Class
1st Glasgowhill's Party In The USA


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Dashiell Von Buschburen

Best Of Opposite Sex
D'Ariana Grande Von Den Buschburen

Select Dog
Ch Willy Vom Burgimwald



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Asset N Arklys Another Dimension

Best Of Opposite Sex
Asset's N Arklys Say It Out Loud

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Asset N Arklys Another Dimension

Best Puppy In Breed
Asset N Arklys Another Dimension

Select Bitch
Ch Arklys Let The Dreamin Begin


Winners Dog: (1-1-0-1)
Asset N Arklys Another Dimension

Junior Puppy Dog Class
1st Asset N Arklys Another Dimension


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Asset's N Arklys Say It Out Loud

Junior Puppy Bitch Class
1st Asset's N Arklys Say It Out Loud


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Branstars Stylish Beauty

Best Of Opposite Sex
Stonehaven Finnegan

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Branstars Stylish Beauty

Best Puppy In Breed
Branstars Stylish Beauty


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Branstars Stylish Beauty

Reserve Winners Bitch
Stonehaven Wee Callie

Senior Puppy Bitch Class
1st Branstars Stylish Beauty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stonehaven Wee Callie

Open Bitch Class
1st Ennismoor Dirty Little Secret
2nd Brantstars Fashion Runway

Veteran Bitch Class
1st GCh Snowdancer's A Real Fancy Lady

Sexually Altered Bitch Class
1st Shonba Cermel Butterfly Kiss

4-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Deja Blu


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joaquin Rosa

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By