Calgary Kennel & Obedience Club
Saturday, May 11, 2024



Related Results

Conformation

Friday, May 10
Friday, May 10 (Ltd Show - Group 1)
Saturday, May 11
Saturday, May 11 (Ltd Show - Group 3)
Sunday, May 12
Sunday, May 12 (Ltd Show - Group 7)

Obedience

Friday, May 10 (Obedience Trial-1)
Friday, May 10 (Obedience Trial-2)
Saturday, May 11 (Obedience Trial-3)
Saturday, May 11 (Obedience Trial-4)
Sunday, May 12 (Obedience Trial-5)
Sunday, May 12 (Obedience Trial-6)

Rally Obedience

Friday, May 10 (Rally Trial-1)
Friday, May 10 (Rally Trial-2)
Saturday, May 11 (Rally Trial-3)
Saturday, May 11 (Rally Trial-4)
Sunday, May 12 (Rally Trial-5)
Sunday, May 12 (Rally Trial-6)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
GChB Ghostpine's Brightest Star
"Sirius"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Eric Liebes (Dr)
Collie (Smooth)  
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune
Points: 337 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Eric Liebes (Dr)
Havanese  
Ch Prairiefire Linguine
Points: 286
Best Puppy In Show
Judge: Eric Liebes (Dr)
Chinese Crested Dog  
Ch Crestars Turning Headz PF
Best Veteran In Show
Judge: Eric Liebes (Dr)
Border Terrier  
Ch Zealous Licorice Twist
Best Brace In Show
Judge: Eric Liebes (Dr)
Bichon Frise 
Ch Luvit Solstice Dalnavert Pi In The Sky & Bichon Frise 
Ch Dalnavert Luvit Longines Dolcevita








Group 1 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold
  Retriever (Golden)   60
Group 2nd   
GCh Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   53
Group 3rd   GChB Driftwind Reach for The Stars   Setter (Irish)   47
Group 4th   
GCh Hunterspride Timeless Beauty
  Pointer (German Short-Haired)   43
BPIG   
Ch Labradale's Mayflower At Innovation
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Veteran In Group   Ch Woodcreek's Infinite Rebel   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 5 pts (0-1-2-3)
GCh Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu

Best Of Opposite Sex
Whiskeytown Midnight On Madison

Select Dog
Ch Double Barrel's Jazz Age Legend

Select Bitch
GCh Duchess du Pimbina



Winners Bitch: (0-1-2-3)
Whiskeytown Midnight On Madison

12-18 Month Bitch Class
1st Whiskeytown Midnight On Madison

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hunterspride Timeless Beauty



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold

Best Of Opposite Sex
Nadina's Living The Dream

Best Of Winners: (1-3-3-0)
Creeksidefrm Reach4theMoon&ifumissulandintheStars

Best Puppy In Breed
Canza's And You Turn Yourself Around

Select Dog
Nadina's Keep On Flying


Winners Bitch: (1-3-3-0)
Nadina's Living The Dream

Reserve Winners Bitch
Canza's And You Turn Yourself Around

Junior Puppy Bitch Class
1st Canza's And You Turn Yourself Around

Senior Puppy Bitch Class
1st Carolot Tynehead Eyes On Gold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nadina's Living The Dream

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 6 pts (0-5-0-2)
Ch Labradale's Mayflower At Innovation

Best Puppy In Breed
Ch Labradale's Mayflower At Innovation

Select Bitch
GCh Maktawae Balcroft Keepr Of D'Spell



Winners Bitch: (0-0-0-1)
Ekho Pride's Solar Flare

Reserve Winners Bitch
Kermodei's Siggi Pop

Senior Puppy Bitch Class
1st Ekho Pride's Solar Flare

12-18 Month Bitch Class
1st Torngat's Gin Cove Frampton

Canadian Bred Bitch Class
1st River Flatlander

Open Bitch Class
1st Kermodei's Siggi Pop
2nd Kryptonite Flatlander



Winners Dog: (1-1-1-0)
Fieldgate's Dream On

Senior Puppy Dog Class
1st Fieldgate's Dream On

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChB Driftwind Reach for The Stars

Best Of Opposite Sex
Ch TrisamsEdge Edna's Quest To Be Incredible

Select Dog
GCh Kenerin I Kissed A Girl

Select Bitch
Ch Saturnii Careless Whisper


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch KLAD Singular Scentsation

Best Of Opposite Sex
Rejoices Revelation

Best Puppy In Breed
Ch KLAD Singular Scentsation


Winners Dog: (2-0-0-1)
Rejoices Revelation

Reserve Winners Dog
KLAD N Kove's I'm Kind Of A Big Dill

Junior Puppy Dog Class
1st KLAD N Kove's I'm Kind Of A Big Dill

Open Dog Class
1st Rejoices Revelation


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 13 pts (2-7-3-2)
Ch Hunterslove Miss Molly

Best Of Opposite Sex
Ch Amigo's I'm Just Me Charley

Best Of Winners: (2-7-3-2)
Hunterslove Rocket Guardians Of The Galaxy

Best Puppy In Breed
Hunterslove Rocket Guardians Of The Galaxy

Select Dog
GCh Kinwashkly The Final F Word

Select Bitch
Ch Amigo Whitehead Yellow Rose


Winners Dog: (2-7-3-2)
Amigo's Putting On The Miles

Reserve Winners Dog
Amigo's Cupid Variation

Canadian Bred Dog Class
1st Amigo's Cupid Variation

Open Dog Class
1st Amigo's Putting On The Miles


Winners Bitch: (2-7-3-2)
Hunterslove Rocket Guardians Of The Galaxy

Reserve Winners Bitch
Sovereign Rionnag Breagha

Junior Puppy Bitch Class
1st Sovereign Rionnag Breagha
2nd Tanki Fire And Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunterslove Rocket Guardians Of The Galaxy

12-18 Month Bitch Class
1st Macbrits Try And Get My Colors

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Macbrits High Sierra

Open Bitch Class
1st Kinwashkly Roxy Roller
2nd Amigo's Luna Light For The Soul

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
Ch Winauby's Dark N' Dashing

Best Of Opposite Sex
Sherlock's Miss Fit

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Sherlock's Miss Fit

Best Puppy In Breed
Sherlock's Miss Fit

Select Dog
Ch Sherlock's Fair Play


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Sherlock's Miss Fit

Senior Puppy Bitch Class
1st Sherlock's Miss Fit

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Long Lane Worth My Weight N Gold


Winners Dog: (1-0-0-0)
Long Lane Worth My Weight N Gold

12-18 Month Dog Class
1st Long Lane Worth My Weight N Gold


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solana's Anything You Can Do I Can Do Feta

Best Puppy In Breed
Solana's Anything You Can Do I Can Do Feta


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Koping Can You Sea Me Now







Group 2 - Eric Liebes (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   34
Group 2nd    Gwencalon's Isle Of Skye   Beagle   30
Group 3rd   
GCh Stardax Go Your Own Way
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   27
Group 4th    Elance Fleeting Glance   Borzoi   16
BPIG   
Utterly Lovely Ionmhain Norman
  Irish Wolfhound   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Teckelwood Rae's Casper ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Polo's Crown Prince Of Aphra



Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Clockwork Wrinkle In Time


Winners Dog: (1-0-0-0)
Clockwork Wrinkle In Time

Open Dog Class
1st Clockwork Wrinkle In Time


Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Vanlousvir Salut Ma Belle

Best Of Opposite Sex
Cruzin' In The Slow Lane

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Vanlousvir Salut Ma Belle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cruzin' In The Slow Lane

Open Dog Class
1st Cruzin' In The Slow Lane


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Vanlousvir Salut Ma Belle

Open Bitch Class
1st Vanlousvir Salut Ma Belle

Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Gwencalon's Isle Of Skye

Best Of Opposite Sex
Gwencalon's Calypso

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Gwencalon's Isle Of Skye

Best Puppy In Breed
Telford's Jamie's Boy Jabari


Winners Dog: (2-1-0-0)
Gwencalon's Calypso

Reserve Winners Dog
Telford's Jamie's Boy Jabari

Junior Puppy Dog Class
1st Telford's Jamie's Boy Jabari

Open Dog Class
1st Gwencalon's Calypso


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Gwencalon's Isle Of Skye

Open Bitch Class
1st Gwencalon's Isle Of Skye

Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elance Fleeting Glance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elance Fleeting Glance

Canadian Bred Bitch Class
1st Elance Fleeting Glance

Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 10 pts (1-4-5-1)
GCh Stardax Go Your Own Way

Best Of Opposite Sex
Ch RHK BNB Cocos Frosted Sparkle

Best Of Winners: (1-4-5-1)
Telford's Jazzy Jimmy

Best Puppy In Breed
Ch RHK Boos Golden Legacy

Select Dog
Ch RHK Boos Golden Legacy


Winners Dog: (1-4-5-1)
Telford's Jazzy Jimmy

Junior Puppy Dog Class
1st Telford's Jazzy Jimmy

Veteran Male
GChB Teckelwood Rae's Casper ML


Winners Bitch: (1-4-5-1)
Gijo's Singular Tinksation Kbrooks

Reserve Winners Bitch
Westdach Classy And Fabulous

12-18 Month Bitch Class
1st Gijo's Singular Tinksation Kbrooks

Canadian Bred Bitch Class
1st RHK Cookies Dark Moon @ RWDoxies

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Westdach Classy And Fabulous

Open Bitch Class
1st Gijo's Stella Artois

Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Telkel Over My Dead Body At Stardax SL



Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Matsutakes Daisy For Cegah

Best Puppy In Breed
Carrig's Golly Gee



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Carrig's Golly Gee

Senior Puppy Bitch Class
1st Carrig's Golly Gee

Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChS Amahte's Sungura Wawindaji

Best Of Opposite Sex
GCh Amahte's Duma Kukimbia

Select Dog
Ch Amahte's Kilima Njaro

Select Bitch
GCh Valbydane Realm Of Imagination



Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-3-1-0)
Utterly Lovely Ionmhain Norman

Best Of Opposite Sex
Rocklakes Nemo Gambit

Best Of Winners: (0-3-1-0)
Utterly Lovely Ionmhain Norman

Best Puppy In Breed
Utterly Lovely Ionmhain Norman


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rocklakes Nemo Gambit

Canadian Bred Dog Class
1st Rocklakes Nemo Gambit


Winners Bitch: (0-3-1-0)
Utterly Lovely Ionmhain Norman

Senior Puppy Bitch Class
1st Utterly Lovely Ionmhain Norman

Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Avitar's All About That TJ Jazz



Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Coso's Ama La Vita



Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Tarrango Hare's The Deal

Best Of Opposite Sex
Wunder's Over The Sea To Skye

Best Puppy In Breed
Wunder's Over The Sea To Skye



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Wunder's Over The Sea To Skye

Reserve Winners Bitch
McCartney's Always Welcome At Westham

Junior Puppy Bitch Class
1st Wunder's Over The Sea To Skye

Senior Puppy Bitch Class
1st Tarrango's Beach Please

Open Bitch Class
1st McCartney's Always Welcome At Westham





Group 3 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CR Prince Charming
  Leonberger   71
Group 2nd   
GCh Jury's The Verdict Is In On Jenko
  Schnauzer (Giant)   70
Group 3rd   
GChB Newalba's Ben Grimm
  Bullmastiff   66
Group 4th   
GChB EBD Rave Review V Valbydane
  Great Dane   63
BPIG   
Blitzen's Winter Snowstorm
  Samoyed   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   0
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 18 pts (1-10-2-6)
Ch Tailspins Lets Go Coconuts

Best Of Opposite Sex
GChB Tailspins Mirror Image

Best Of Winners: (1-10-2-6)
Delagrea's Forever In Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Ch Creo's Lavender' N Lace

Select Dog
Ch NitroBerner's Golden Pioneer

Select Bitch
GCh Nitroberner's Fire Fox


Winners Dog: (1-10-2-6)
Creo's Let It Rumble

Senior Puppy Dog Class
1st Creo's Let It Rumble

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChB Newalba's Ben Grimm

Select Dog
Ch Seek Me If You Can De Terras Lusitanas



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Arcticice Qimmiq Xerox


Winners Dog: (1-0-1-0)
Akna Ice Man**

Open Dog Class
1st Akna Ice Man**


Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Island Reign's Forge New Ground

Best Of Opposite Sex
Rocky Views Playing For Keeps At Prairie Creek

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Kingdom Of Pride Enzo

Best Puppy In Breed
Rocky Views Goddess Of The Night


Winners Dog: (1-3-1-0)
Kingdom Of Pride Enzo

Open Dog Class
1st Kingdom Of Pride Enzo

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 12 pts (4-3-2-4)
GCh Gentry's Red Red Wine

Best Of Opposite Sex
GCh Dbella's Revenge On The Sea

Best Of Winners: (4-3-2-4)
Supernova Hudson Hawk

Best Puppy In Breed
Cassels Whiskey A Gogo

Select Dog
Ch Devonquest N Cassels That's A Wrap

Select Bitch
Ch Cassels Southern Tennessee


Winners Bitch: (4-3-2-4)
Liberty's Bella II

Reserve Winners Bitch
Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Canadian Bred Bitch Class
1st Ka-Tet Lucky Number Seven

Open Bitch Class
1st Liberty's Bella II
2nd Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh CR Prince Charming



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lizona's Unmistakable Rosemary

Best Puppy In Breed
Lizona's Unmistakable Rosemary



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lizona's Unmistakable Rosemary

Senior Puppy Bitch Class
1st Lizona's Unmistakable Rosemary

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
Blitzen's Lookin' Pretty Fly

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Snowlegend Jubilant Winner Pacha

Best Puppy In Breed
Blitzen's Winter Snowstorm


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Blitzen's Lookin' Pretty Fly

Junior Puppy Bitch Class
1st Blitzen's Lookin' Pretty Fly

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Jury's The Verdict Is In On Jenko

Best Of Opposite Sex
GChB Aerdenhout's Make It True

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Portland's Sing Your Heart Out

Best Puppy In Breed
Taurus De Barba Negra


Winners Dog: (1-1-1-1)
Taurus De Barba Negra

Junior Puppy Dog Class
1st Taurus De Barba Negra


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Portland's Sing Your Heart Out

Open Bitch Class
1st Portland's Sing Your Heart Out





Group 4 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Benchmark's Bright Shining Fame
  Border Terrier   30
Group 2nd   
GChB Ghostpine's Brightest Star
  Staffordshire Bull Terrier   19
Group 3rd   
Ch Tinydancer Gimme! Gimme! Gimme!
  Bull Terrier (Miniature)   12
Group 4th   
GCh Clarity's Kaboom Of Summer
  Rat Terrier   11
BPIG   
Irresistibull N Ambition's Fifth Element At Kuhl
  American Staffordshire Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Zealous Licorice Twist
  Border Terrier   0
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Monterra Somebunny For Prairie Grass



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Monterra Somebunny For Prairie Grass

12-18 Month Bitch Class
1st Monterra Somebunny For Prairie Grass

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tinydancer Gimme! Gimme! Gimme!



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Takala Trails Basil

Best Puppy In Breed
Takala Trails Basil


Winners Dog: (1-0-0-0)
Takala Trails Basil

Senior Puppy Dog Class
1st Takala Trails Basil


Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clarity's Kaboom Of Summer



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Ovio's Northern Skye

Best Of Opposite Sex
Haigis Royal Clo Dubh

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Haigis Royal Clo Dubh

Best Puppy In Breed
Langholm's Legendary


Winners Dog: (2-2-0-1)
Haigis Royal Clo Dubh

Reserve Winners Dog
Langholm's Legendary

Open Dog Class
1st Haigis Royal Clo Dubh
2nd Langholm's Legendary


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Gryndlscot Something Else

Reserve Winners Bitch
Haigis Fire And Black Ice

12-18 Month Bitch Class
1st Gryndlscot Something Else

Open Bitch Class
1st Haigis Fire And Black Ice

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Tyrone Spice Up Your Life

Best Puppy In Breed
Ch Tyrone Spice Up Your Life



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tyrone Say You'll Be There

Senior Puppy Bitch Class
1st Tyrone Say You'll Be There

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GChB Ghostpine's Brightest Star

Best Of Opposite Sex
Ghostpine's Leap Of Faith

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Rockyhollow's The Calm Before The Storm Rain

Select Dog
Ch Hillside Wolfsbane


Winners Dog: (2-3-2-0)
Rockyhollow's The Calm Before The Storm Rain

Reserve Winners Dog
Hillside Aengus

12-18 Month Dog Class
1st Rockyhollow's The Calm Before The Storm Rain

Open Dog Class
1st Hillside Aengus


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Ghostpine's Leap Of Faith

Reserve Winners Bitch
Hillside Oleander

Canadian Bred Bitch Class
1st Rockyhollow's I Made You Look Megan

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ghostpine's Leap Of Faith

Open Bitch Class
1st Hillside Oleander





Group 5 - Joan Luna Liebes Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Prairiefire Linguine
  Havanese   56
Group 2nd   
GChS Rae Anne's Top Gun
  Papillon   50
Group 3rd   
Ch Crestars Turning Headz PF
  Chinese Crested Dog   41
Group 4th   
GChG Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   35
BPIG   
Ch Crestars Turning Headz PF
  Chinese Crested Dog   N/A
Judge: Joan Luna Liebes

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
Ch Midori's Flowers Ultrachic

Best Of Opposite Sex
Ch Sigma Chi's Philippa At Edgewater

Best Puppy In Breed
Bohshar Billivy Snow On The Mountain

Select Dog
Ch Freddie Mercury Of Msfizz



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Bohshar Billivy Snow On The Mountain

Reserve Winners Bitch
Dawnaquinn Dorothy's Ruby Slippers

Junior Puppy Bitch Class
1st Bohshar Wallyhaze Kalmia

Senior Puppy Bitch Class
1st Bohshar Billivy Snow On The Mountain

Open Bitch Class
1st Dawnaquinn Dorothy's Ruby Slippers

Judge: Joan Luna Liebes

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Pastel's Web Of Lies

Best Of Opposite Sex
Sweet Dreem Prada Goldenrain

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Kenzo Radostnii Angelgrad

Select Dog
Ch Pastel's Moscow Mule


Winners Dog: (1-1-3-0)
Kenzo Radostnii Angelgrad

12-18 Month Dog Class
1st Kenzo Radostnii Angelgrad


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Sweet Dreem Prada Goldenrain

Open Bitch Class
1st Sweet Dreem Prada Goldenrain

Judge: Joan Luna Liebes

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
DNZ's Muddy Puddles

Best Of Winners: (2-1-1-0)
DNZ's Muddy Puddles

Best Puppy In Breed
DNZ's Muddy Puddles


Winners Bitch: (2-1-1-0)
DNZ's Muddy Puddles

Junior Puppy Bitch Class
1st DNZ's Muddy Puddles

Judge: Joan Luna Liebes

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Crestars Turning Headz PF

Best Of Opposite Sex
GChS Winwood Top Secret With BRK

Best Of Winners: (1-2-1-2)
WillowGlyn Java Gold

Best Puppy In Breed
Ch Crestars Turning Headz PF

Select Bitch
GChB Wind Heaven Sent


Winners Dog: (1-2-1-2)
WillowGlyn Java Gold

Senior Puppy Dog Class
1st WillowGlyn Java Gold


Winners Bitch: (1-2-1-2)
WillowGlyn I'm A Pretty Girl

Reserve Winners Bitch
WillowGlyn Orange Blossom

Senior Puppy Bitch Class
1st WillowGlyn I'm A Pretty Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st WillowGlyn Orange Blossom

Judge: Joan Luna Liebes

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Alexander McQueen Of Legends Heart

Best Of Opposite Sex
Pina

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Alexander McQueen Of Legends Heart

Best Puppy In Breed
Pina


Winners Dog: (2-2-0-0)
Alexander McQueen Of Legends Heart

Reserve Winners Dog
Dj Of Legends Heart

12-18 Month Dog Class
1st Alexander McQueen Of Legends Heart

Open Dog Class
1st Dj Of Legends Heart


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Pina

Reserve Winners Bitch
Kairos Pride Ukrainian Kiss

Senior Puppy Bitch Class
1st Pina

Open Bitch Class
1st Kairos Pride Ukrainian Kiss

Judge: Joan Luna Liebes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Mightymites Rebel To Revolutionary

Best Puppy In Breed
Mightymites Rebel To Revolutionary



Judge: Joan Luna Liebes

Best Of Breed: 8 pts (3-1-2-3)
GChG Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Annacott Animato Kiki Dee

Best Of Winners: (3-1-2-3)
Animato Rum And Coca Cola

Best Puppy In Breed
Animato Rum And Coca Cola

Select Dog
Ch Derrima Zippity Yay

Select Bitch
Ch Nanrich Topflite Never Say Never


Winners Dog: (3-1-2-3)
Animato Rum And Coca Cola

Reserve Winners Dog
Stromarlyn Truluv Ladymagic Spindrift

Junior Puppy Dog Class
1st Stromarlyn Truluv Ladymagic Spindrift

12-18 Month Dog Class
1st Derrima Ever Ready

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Animato Rum And Coca Cola


Winners Bitch: (3-1-2-3)
Illaryi's A Little Dash Of Moxi

Open Bitch Class
1st Illaryi's A Little Dash Of Moxi

Judge: Joan Luna Liebes

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Loyalguard Elise Lotus Blossom

Best Puppy In Breed
Loyalguard Elise Lotus Blossom



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Loyalguard Elise Lotus Blossom

Reserve Winners Bitch
Loyalguard Shooting Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Loyalguard Shooting Star
2nd Loyalguard Alpina Silver Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Loyalguard Elise Lotus Blossom

Judge: Joan Luna Liebes

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Ch Tofini Great Adventure

Best Of Opposite Sex
Hitimes It's All About Mimi

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Firesprite Whats The Buzz

Best Puppy In Breed
Firesprite Whats The Buzz


Winners Dog: (3-2-1-0)
Firesprite Whats The Buzz

Reserve Winners Dog
Pombeach Midnight Sun

Junior Puppy Dog Class
1st Firesprite Whats The Buzz
2nd Tribble Crystaton I'm All That

Open Dog Class
1st Pombeach Midnight Sun


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Hitimes It's All About Mimi

Reserve Winners Bitch
Hitimes It's All About The Hustle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hitimes It's All About The Hustle

Open Bitch Class
1st Hitimes It's All About Mimi

Judge: Joan Luna Liebes

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Templecity Berries And Wine

Best Puppy In Breed
Templecity Berries And Wine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Templecity Berries And Wine

Reserve Winners Bitch
Got Some Splainin To Do

Junior Puppy Bitch Class
1st Templecity Berries And Wine

Senior Puppy Bitch Class
1st Got Some Splainin To Do

Judge: Joan Luna Liebes

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChEx Diabolbric's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
Ch Xoe's Margarita

Best Puppy In Breed
Ch Xoe's Margarita

Select Dog
GCh Aisle's I Am Groot



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Aisle's Tribute To Carol

Reserve Winners Bitch
Xoe Eleki's Spring Fever

12-18 Month Bitch Class
1st Aisle's Tribute To Carol
2nd Xoe Eleki's Spring Fever





Group 6 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call
  Poodle (Standard)   30
Group 2nd   
GCh Timepieces Too Fat To Fly
  French Bulldog   27
Group 3rd   
Ch Kandansk Coming To Get You
  Poodle (Miniature)   25
Group 4th   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   24
BPIG   
Ch Kandansk Coming To Get You
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Veteran In Group   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Luvit Solstice Dalnavert Pi In The Sky

Select Bitch
Ch Dalnavert Luvit Longines Dolcevita



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch SharonValley Ligh't Em UpAt Mackendrick

Best Of Opposite Sex
MacKendrick Silk Satin'N'Stiletto's @ Brio

Best Puppy In Breed
MacKendrick Silk Satin'N'Stiletto's @ Brio


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Rakaro's Mind 'n Manners

Best Of Opposite Sex
Honorbul's Found My Furever

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Rakaro's Mind 'n Manners


Winners Dog: (2-2-0-0)
Honorbul's Found My Furever

Reserve Winners Dog
Beefeater's Master Builder

12-18 Month Dog Class
1st Honorbul's Found My Furever

Open Dog Class
1st Beefeater's Master Builder


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Rakaro's Mind 'n Manners

Reserve Winners Bitch
Rakaro's Champagne 'n Lace

12-18 Month Bitch Class
1st Rakaro's Champagne 'n Lace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rakaro's Mind 'n Manners

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Majestic Sandial Love Song



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
Ch Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

Best Of Opposite Sex
Ch Echoview N Auscan Nu Game Plan

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Sun Dog Wingman At Winterspear

Best Puppy In Breed
Sun Dog Wingman At Winterspear

Select Dog
GCh Milo's Take A Chance On Me

Select Bitch
GCh Milo's Something To Talk About


Winners Dog: (1-2-2-2)
Sun Dog Wingman At Winterspear

Junior Puppy Dog Class
1st Sun Dog Wingman At Winterspear

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Timepieces Too Fat To Fly


Winners Dog: (1-0-1-0)
Amadeus Mozart Of Frog Castle

12-18 Month Dog Class
1st Amadeus Mozart Of Frog Castle


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams

Best Of Opposite Sex
GCh Admiraal's Sweet Willow



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kandansk Coming To Get You

Best Puppy In Breed
Ch Kandansk Coming To Get You



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call

Best Puppy In Breed
Maxbury Crystalton A New Beginning



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Maxbury Crystalton A New Beginning

Reserve Winners Bitch
Chirripo Calcutta Cumin

Senior Puppy Bitch Class
1st Maxbury Crystalton A New Beginning

12-18 Month Bitch Class
1st Chirripo Calcutta Cumin

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kleingaul N Blackjack's Let's Tango With Karma

Best Of Opposite Sex
Darken's Black Velvet

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kleingaul N Blackjack's Let's Tango With Karma

Best Puppy In Breed
Kleingaul N Blackjack's Let's Tango With Karma


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Darken's Black Velvet

12-18 Month Bitch Class
1st Darken's Black Velvet

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Meadowpark's Brazen Bentley



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Adominos To-jo The Stori Never Ends

Best Puppy In Breed
Adominos To-jo The Stori Never Ends




Group 7 - Eric Liebes (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune
  Collie (Smooth)   50
Group 2nd   
Ch New Era's Twizzler
  German Shepherd Dog   49
Group 3rd   Ch Valubal Keeping Up Appearances   Old English Sheepdog   45
Group 4th   
GCh MBS Continuum
  Belgian Shepherd Dog   42
BPIG   
Ovaris It's Nacho Problem
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Veteran In Group   GCh Attridge Teenage Dream   Shetland Sheepdog   0
Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Miles Hawk Speed Sixx

Best Of Opposite Sex
GCh WR Aussies The Perfect Bloom

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Miles Hawk Speed Sixx

Select Dog
GCh Turbar's Cha Cha Slide


Winners Dog: (1-1-2-1)
Miles Hawk Speed Sixx

Open Dog Class
1st Miles Hawk Speed Sixx


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Cruisin's Isn't She Lovely

Open Bitch Class
1st Cruisin's Isn't She Lovely

Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh MBS Continuum

Best Of Opposite Sex
Ch AlphaLoup's I'm No Angel

Select Dog
Ch Dragonfli De La Destinee


Winners Dog: (1-0-2-1)
Stronghold's K9's Fox

Open Dog Class
1st Stronghold's K9's Fox


Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Outburst Goddess Of War



Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh IB'lieve's Uptown Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Bolo's Coach Of Zottelbaer


Winners Dog: (1-0-1-1)
Joy-A-Len's Pump Up The Volume

12-18 Month Dog Class
1st Joy-A-Len's Pump Up The Volume


Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
High Country Catch Your Breath

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Buffalo Creek's Levi's Promise At High Country


Winners Bitch: (1-1-1-0)
High Country Catch Your Breath

12-18 Month Bitch Class
1st High Country Catch Your Breath

Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune



Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Bearspaw Guovssahas

Best Of Opposite Sex
Ch Bearspaw Serving Marshmallow

Best Of Winners: (2-1-1-1)
In The Wild A Gram Of Bearspaw

Best Puppy In Breed
Bearspaw Saivo Suttesaja


Winners Dog: (2-1-1-1)
In The Wild A Gram Of Bearspaw

Reserve Winners Dog
Bearspaw Saivo Suttesaja

Junior Puppy Dog Class
1st Bearspaw Saivo Suttesaja

12-18 Month Dog Class
1st In The Wild A Gram Of Bearspaw

Veteran Male
GCh Peikkovuoren Peski


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Bearspaw Little Redhaired Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Bearspaw Little Redhaired Girl

Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch New Era's Twizzler

Best Of Opposite Sex
Macabre Kaleef's Cloak And Dagger

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Luckystryke's Take No Prisoners

Best Puppy In Breed
Macabre Kaleef's Cloak And Dagger


Winners Dog: (1-2-0-1)
Macabre Kaleef's Cloak And Dagger

Junior Puppy Dog Class
1st Macabre Kaleef's Cloak And Dagger


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Luckystryke's Take No Prisoners

Reserve Winners Bitch
Mystksand's Which Witch

12-18 Month Bitch Class
1st Mystksand's Which Witch

Open Bitch Class
1st Luckystryke's Take No Prisoners

Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keecam's Take Me Sirius Lexi



Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Iszkiri Halo Ultraviolet Rayz

Best Of Opposite Sex
Iszkiri Rise To The Challenge Remedius

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Iszkiri Halo Ultraviolet Rayz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Iszkiri Halo Ultraviolet Rayz

Open Bitch Class
1st Iszkiri Halo Ultraviolet Rayz

Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Valubal Keeping Up Appearances

Best Puppy In Breed
Love'n Stuff Girls Night At Valubal

Select Bitch
Ch Island Bound Wild Flower



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Love'n Stuff Girls Night At Valubal

Junior Puppy Bitch Class
1st Love'n Stuff Girls Night At Valubal

Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres



Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 10 pts (6-2-1-2)
GCh Emmy Simply Rhymes With Orange

Best Of Opposite Sex
Ch Strattonhill Head Over Heels

Best Of Winners: (6-2-1-2)
Mystic Suntime Unapologetic

Best Puppy In Breed
Zesta I'z A Keener

Select Bitch
GCh Zesta Scarlet Letter


Winners Bitch: (6-2-1-2)
Suntime Skyline State Of Grace

Reserve Winners Bitch
Zesta I'z A Keener

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta I'z A Keener

12-18 Month Bitch Class
1st Suntime Skyline State Of Grace

Veteran Female
GCh Attridge Teenage Dream

Judge: Eric Liebes (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
Ovaris It's Nacho Problem

Best Of Opposite Sex
Ovaris Nacho Average Joe

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Ovaris It's Nacho Problem

Best Puppy In Breed
Ovaris It's Nacho Problem

Select Bitch
GCh Beloe Zoloto Backstory


Winners Dog: (1-2-0-3)
Ovaris Nacho Average Joe

Junior Puppy Dog Class
1st Ovaris Nacho Average Joe


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Ovaris It's Nacho Problem

Reserve Winners Bitch
Ovaris It's Nacho Pumpkin

Junior Puppy Bitch Class
1st Ovaris It's Nacho Problem
2nd Ovaris It's Nacho Pumpkin

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By