Northern Alberta Canine Association
Saturday, June 1, 2019



Related Results

Obedience

Friday, May 31 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 01 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 02 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, May 31 (Rally Trial 1)
Saturday, June 01 (Rally Trial 2)
Sunday, June 02 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Kim Meredith-Cavanna
Keeshond  
Ch Ashbrook's Maverick From Shainakees
Points: 506 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kim Meredith-Cavanna
Bouvier des Flandres  
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
Points: 453
Best Puppy In Show
Judge: Kim Meredith-Cavanna
Chow Chow   Shaoshan's Master Of Puppets
Best Baby Puppy In Show
Judge: Kim Meredith-Cavanna
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   Tollwest Creme Caramel
Best Veteran In Show
Judge: Kim Meredith-Cavanna
Newfoundland  
GChEx Seabrook Perfect Storm Pouch Cove








Group 1 - Gordon Hayburn Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sevenoaks Earth Wind And Rain
  Setter (English)   70
Group 2nd   
GChEx Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   68
Group 3rd   
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan
  Spaniel (American Cocker)   51
Group 4th   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   37
BPIG   
Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tollwest Creme Caramel   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fosterhome's Don't Stop Me Now

Best Puppy In Breed
Fosterhome's Don't Stop Me Now



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fosterhome's Don't Stop Me Now

Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Solipse San Giovanni Bianco



Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Seasyde City Of Stars

Best Of Opposite Sex
KRA N Zensu Quicksilver

Best Puppy In Breed
KRA N Zensu Quicksilver


Winners Dog: (1-0-0-1)
KRA N Zensu Quicksilver


Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Clarity Go'n Big With VJK-Myst

Best Of Opposite Sex
Vielseitigs Ruff Rider

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Clarity Go'n Big With VJK-Myst

Best Puppy In Breed
Clarity Go'n Big With VJK-Myst

Select Dog
Ch VicWin Shark In The Water


Winners Dog: (1-1-1-0)
Clarity Go'n Big With VJK-Myst


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Vielseitigs Ruff Rider

Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 16 pts (7-6-3-1)
GChEx Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Coppermoon Love Bug

Best Of Winners: (7-6-3-1)
Coppermoon Love Bug

Best Puppy In Breed
Creeksidefrm's Limited Edition

Select Dog
GCh Allsgold Tip Your Hat

Select Bitch
GCh Canzas Sparkling Rosie


Winners Dog: (7-6-3-1)
Goldcker Water Cronkite

Reserve Winners Dog
Creeksidefrm's Limited Edition


Winners Bitch: (7-6-3-1)
Coppermoon Love Bug

Reserve Winners Bitch
Taffy's Lets Dig It

Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 10 pts (3-7-0-1)
Eagertrieves Follow My Lead

Best Of Opposite Sex
Cambridge's Sherwood Forrest

Best Of Winners: (3-7-0-1)
Eagertrieves Follow My Lead

Best Puppy In Breed
Cambridge's Sherwood Forrest

Select Bitch
Ch Cambridge Whspr Words Of Wisdm


Winners Dog: (3-7-0-1)
Cambridge's Sherwood Forrest

Reserve Winners Dog
Eagertrieves Jeep YJ


Winners Bitch: (3-7-0-1)
Eagertrieves Follow My Lead

Reserve Winners Bitch
Big Sky's Indiana Calling

Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 8 pts (1-6-1-1)
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Pikkinokka's Impreza Full Tilt

Best Of Winners: (1-6-1-1)
Pikkinokka's Impreza Full Tilt

Best Puppy In Breed
Tollwest Fire Cracker

Select Bitch
GCh Tollwest Summit Fever


Winners Dog: (1-6-1-1)
Kare's Speeding Bullet


Winners Bitch: (1-6-1-1)
Pikkinokka's Impreza Full Tilt

Reserve Winners Bitch
Tollwest Mint To Be

Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain

Best Of Opposite Sex
Set'r Ridge's Lark Ascending



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Set'r Ridge's Lark Ascending

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Captiva I See Fire

Best Of Opposite Sex
Trusask's Annie Oakley Of Time

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Captiva I See Fire

Best Puppy In Breed
Trusask's Annie Oakley Of Time


Winners Dog: (1-1-0-0)
Captiva I See Fire


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Trusask's Annie Oakley Of Time

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 13 pts (4-4-4-2)
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan

Best Of Opposite Sex
GCh Braewood Highland Fling

Best Of Winners: (4-4-4-2)
Mar-K's Here We Go Again!

Best Puppy In Breed
Mar-K's Here We Go Again!

Select Dog
GCh Tricep Countrystars Grand Jury

Select Bitch
GCh Jaywyck 'n Madilane's Tyme To Sparkle


Winners Bitch: (4-4-4-2)
Nevaehlea N Dreamshadows Dream

Reserve Winners Bitch
Brandia's Estrella De Alegria

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
Prairiestorm Sun Dog

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Pippin

Select Dog
GCh Kinwashkly Orion's Watcher


Winners Dog: (3-0-1-0)
Prairiestorm Sun Dog

Reserve Winners Dog
Cresta De Pacifico Scout 2nd


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Tricklecreek Give It ToMe Strait

Best Of Opposite Sex
Ch Clussexx Thats What Girls Are Made Of



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Silberkinder Trax Trail Boss

Best Of Opposite Sex
GCh Target's Green With Envy


Winners Dog: (1-0-0-1)
Silberkinder Trax Trail Boss






Group 2 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   36
Group 2nd   
GCh Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   35
Group 3rd   
Ch Telford's Pump Up The Volume
  Beagle   34
Group 4th    Sirhan Rakiizah   Saluki   33
BPIG    Counterpoint Hello Darlin'   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    RHK Putting On A Show   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Sirhan Kareem Cairo
  Saluki   0
Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mijkelh Bayamo

Best Puppy In Breed
Mijkelh Bayamo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mijkelh Bayamo


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Telford's Pump Up The Volume



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fuimus's Absolutely Kosher



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fuimus's Absolutely Kosher

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 8 pts (0-3-5-1)
Ch Taugo's Raynbo Archer

Best Of Opposite Sex
Ch Justart's White Hot Sonya To Taugo

Best Puppy In Breed
Elance Sylvan Sparrow

Select Dog
GCh Justart Riot Act



Winners Bitch: (0-3-5-1)
Wolfwoods Tegan

Reserve Winners Bitch
Elance Sylvan Sparrow

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
GCh Era Of The Command Performance

Best Of Opposite Sex
Ch Teckelwood RHK Cinnamon Kiss

Best Puppy In Breed
Era Of Cosa Nostra Dark Reign

Select Dog
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Select Bitch
Ch RHK Goldys Night Star



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Era Of Cosa Nostra Dark Reign

Reserve Winners Bitch
RHK Mochas Melody In Stripes

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chilcotin's Stretch Limo

Best Puppy In Breed
Chilcotin's Stretch Limo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chilcotin's Stretch Limo


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Windrock Roadhouse Blues



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Abbaio Sambirano Avahi

Best Puppy In Breed
Abbaio Sambirano Avahi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Abbaio Sambirano Avahi


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Barrassy's Explorer

Best Of Opposite Sex
Heathview Falconbridge

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Heathview Falconbridge

Best Puppy In Breed
Silverglen Mist On The Prairie

Select Bitch
Ch Heathview Nellie Belle


Winners Dog: (1-1-0-2)
Heathview Falconbridge


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Silverglen Mist On The Prairie

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Armagh Taya's Glory Of Course

Best Of Opposite Sex
GCh Foxtrot Priderock At Tamaridge

Select Bitch
GCh Regalcrown Spirit Wind



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Sirhan Rakiizah

Best Of Opposite Sex
Lahhabeh's Q'ka Baymax

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Sirhan Rakiizah


Winners Dog: (2-2-0-0)
Lahhabeh's Q'ka Baymax

Reserve Winners Dog
Lahhabeh's Q'ka Dadaelis Hiro


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Sirhan Rakiizah

Reserve Winners Bitch
Jawaher Bint Nabil Al Daoud

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Tarapaca's Fiery Black Label

Best Of Opposite Sex
GCh Eros N Ethos Dangerous Liaison

Best Puppy In Breed
Counterpoint Hello Darlin'



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tarapaca's Fiery Black Label

Reserve Winners Bitch
Counterpoint Hello Darlin'





Group 3 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   145
Group 2nd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   128
Group 3rd   
Ch Cupar's Just The Ticket
  Great Dane   127
Group 4th   
GCh Esmonds God Of All
  Rottweiler   108
BPIG   
Armada Makin Waves At Baywood
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Briante's Diamond In The Ruff   Boxer   0
Best Veteran In Group   
GChEx Seabrook Perfect Storm Pouch Cove
  Newfoundland   0
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Glaciermist Renegade Spirit

Best Of Opposite Sex
Snowventure Delightful Hope

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Glaciermist Renegade Spirit


Winners Dog: (2-2-0-0)
Glaciermist Renegade Spirit

Reserve Winners Dog
Snowventure's Ember Of Love


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Snowventure Delightful Hope

Reserve Winners Bitch
Teikota I Bring Magic

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GCh Tailspins Mirror Image

Best Of Opposite Sex
Nitroberner's Fire Away

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Nitroberner's Fire Fox

Best Puppy In Breed
Creo's Ready Set Go

Select Bitch
Ch Creo's Neon Moon


Winners Dog: (2-3-1-2)
Nitroberner's Fire Away

Reserve Winners Dog
Creo's Ready Set Go


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Nitroberner's Fire Fox

Reserve Winners Bitch
Nitroberner's Fire Me Up

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 16 pts (6-4-3-4)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
GCh Faberly's Key To Summer

Best Of Winners: (6-4-3-4)
Falconhurst Out Of The Box

Best Puppy In Breed
GCh Tybrushe's Livin Notoriety

Select Dog
GCh Tybrushe's Livin Notoriety

Select Bitch
Ch Newalba Tagcrest Charmed One


Winners Dog: (6-4-3-4)
Falconhurst Out Of The Box

Reserve Winners Dog
Newalba N Novera's Gie It Laldy


Winners Bitch: (6-4-3-4)
Falconhurst Painted C's

Reserve Winners Bitch
Gallardo's This Girl

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 7 pts (3-1-2-2)
GCh Newalba's Fhuil Tha Ladir

Best Of Opposite Sex
GCh Bolder's Can U Hear Me Now

Best Of Winners: (3-1-2-2)
RoxEdge's Mr Bones

Best Puppy In Breed
RoxEdge's Mr Bones

Select Dog
GCh Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Select Bitch
Ch Bolder Rockabull SpecialSlayer


Winners Dog: (3-1-2-2)
RoxEdge's Mr Bones

Reserve Winners Dog
Sycalcade's Fly For Freedom


Winners Bitch: (3-1-2-2)
Bolder's Special Addition

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Avitus' Baba Yaga

Best Of Opposite Sex
Scandifio's Noisy Boy

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Scandifio's Rockin' Steady


Winners Dog: (1-2-0-1)
Scandifio's Noisy Boy


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Scandifio's Rockin' Steady

Reserve Winners Bitch
Cariboo Cane Corso's Grace

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 21 pts (5-6-8-3)
GCh Cassels Chillin On The Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Cassels Moonshine Whiskey

Best Of Winners: (5-6-8-3)
Cassels Criminal Mind

Best Puppy In Breed
Cassels Criminal Mind

Select Dog
GCh Cassius de Akido San

Select Bitch
GCh Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet


Winners Dog: (5-6-8-3)
Cassels Criminal Mind

Reserve Winners Dog
Gentry's Fast 'n Furious


Winners Bitch: (5-6-8-3)
Cassels U Can't Handle Olive Me

Reserve Winners Bitch
Cassels Private Eyes

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 18 pts (7-3-3-6)
Ch Cupar's Just The Ticket

Best Of Opposite Sex
GCh Liveskys A Wish Ur Heart Makes

Best Of Winners: (7-3-3-6)
Paquestone's N Richmore's Keegan

Best Puppy In Breed
ATG's French Kissing Life

Select Dog
GCh Kiltic's Stand Sure

Select Bitch
Ch Allyndane's Last Bet On Black


Winners Dog: (7-3-3-6)
Paquestone's N Richmore's Keegan

Reserve Winners Dog
ATG's French Kissing Life


Winners Bitch: (7-3-3-6)
Allyndanes The Last Word

Reserve Winners Bitch
Cupar's Life Of The Party

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pal Farms Grand Diva



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pal Farms Grand Diva

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tamarackgsmd Fiona

Best Of Opposite Sex
Tamarackgsmd Lethal Weapon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tamarackgsmd Fiona

Best Puppy In Breed
Tamarackgsmd Fiona


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tamarackgsmd Lethal Weapon


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tamarackgsmd Fiona

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clandeboye's In A NY Minute

Best Puppy In Breed
Clandeboye's In A NY Minute



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clandeboye's In A NY Minute

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tailcreek's Black Watch


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tailcreek's Black Watch


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Baby Blues Haven

Best Of Opposite Sex
Enzo Od Janiho

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Baby Blues Haven


Winners Dog: (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Baby Blues Haven

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 9 pts (3-3-2-2)
GCh Ashmoors Channel Into Bayside

Best Of Opposite Sex
Ch Trillium's Mystique

Best Of Winners: (3-3-2-2)
Prairiehome's Luke Skywalker

Best Puppy In Breed
Collistos Lucy Flies Into Titanbear

Select Dog
GCh Titanbear Quidi Vdi

Select Bitch
GCh Vent du Nord Charlevoix En Reve


Winners Dog: (3-3-2-2)
Prairiehome's Luke Skywalker

Reserve Winners Dog
Titanbear The Beat Goes On

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Opposite Sex
GCh Baywood A Legend In Flight

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Armada Makin Waves At Baywood

Best Puppy In Breed
Armada Makin Waves At Baywood


Winners Dog: (2-2-1-1)
Maratime Carlito Shall We Dance

Reserve Winners Dog
Baywood Call Of Duty


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Armada Makin Waves At Baywood

Reserve Winners Bitch
Baywood Mattierin Muffin

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Lasquite's Aefwine Meadowpark

Best Of Opposite Sex
Regalbear's Always Remember

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Regalbears Boone V Shadow Mtn


Winners Dog: (1-1-1-0)
Regalbears Boone V Shadow Mtn


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Regalbear's Always Remember

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (0-0-4-0)
GCh Winterdance's Let It Storm

Select Dog
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Innovations Dutch Destroyer



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 6 pts (4-1-2-0)
Ch Arcticsun's Heartbreak Hotel

Best Of Opposite Sex
Excaliburs' Enchanted Rose

Best Of Winners: (4-1-2-0)
SnowyDreams What Lies Ahead

Best Puppy In Breed
SnowyDreams What Lies Ahead


Winners Dog: (4-1-2-0)
SnowyDreams What Lies Ahead

Reserve Winners Dog
Arcticsun's Shock Wave


Winners Bitch: (4-1-2-0)
Excaliburs' Enchanted Rose





Group 4 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   43
Group 2nd   
GCh Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   42
Group 3rd   
GCh Kian's Jamie O'The Isles
  Cairn Terrier   40
Group 4th   
GCh Murdock's Phantom Power
  Scottish Terrier   37
BPIG   
Ch LBK's Rebel And Proud Risk And Fun
  American Staffordshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bodacious Chock Full Of Sugar
  Border Terrier   0
Best Veteran In Group   
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lizzy (Castellanos/Castellanos)



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lizzy (Castellanos/Castellanos)

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg

Best Of Opposite Sex
PMK Vertical Drop To Bluenile

Best Of Winners: (1-1-2-0)
PMK Vertical Drop To Bluenile

Best Puppy In Breed
Ch LBK's Rebel And Proud Risk And Fun

Select Dog
Ch LBK's Rebel And Proud Risk And Fun


Winners Dog: (1-1-2-0)
Backwood's Roaring Wild Fire


Winners Bitch: (1-1-2-0)
PMK Vertical Drop To Bluenile

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Versaterre Strike It Rich

Best Of Opposite Sex
Ch Zealous Licorice Twist

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Versaterre Strike It Rich

Select Dog
Ch Ganymede's Holy Grail

Select Bitch
GCh Versaterre Fetch It


Winners Dog: (1-1-1-2)
Versaterre Strike It Rich


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Zealous Remember Striker's Zoe

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kingsmere Tenacious Timbit



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Kian's Jamie O'The Isles

Best Of Opposite Sex
Ch Kian's Shining Willow O'Isle



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Tarahill's Celtic Spirit

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glahms Frosted Flora



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glahms Frosted Flora

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Northcote Affirm Awestruck

Select Dog
Ch Tuscaroranes (Luna)



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Best Puppy In Breed
Tucks Hey Rey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Kilshans Iza Watchin U

Best Of Opposite Sex
Kilshans Art Of Noyz

Best Of Winners: (2-2-0-1)
K2's Dresden Blu At Kilshans

Best Puppy In Breed
K2's Dresden Blu At Kilshans


Winners Dog: (2-2-0-1)
Kilshans Art Of Noyz

Reserve Winners Dog
Pyxis No Directions Needed


Winners Bitch: (2-2-0-1)
K2's Dresden Blu At Kilshans

Reserve Winners Bitch
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Mapherna's River Song

Best Of Opposite Sex
Villam's Touched By Fire

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Mapherna's River Song

Best Puppy In Breed
Mapherna's River Song


Winners Dog: (2-2-0-0)
Villam's Touched By Fire

Reserve Winners Dog
Villam's Going Komando


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Mapherna's River Song

Reserve Winners Bitch
Mapherna's Flight Of The Pixies

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Murdock's Phantom Power

Best Of Opposite Sex
GCh MacBrechin's Legacy Leidi

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Beinnein Shady Lady At Dondare

Best Puppy In Breed
GCh Glenshiel's Valkyrie

Select Bitch
GCh Glenshiel's Valkyrie


Winners Dog: (2-1-1-2)
Glenshiel's Red Samurai

Reserve Winners Dog
Glenshiel's Highlander


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Beinnein Shady Lady At Dondare

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Avalonis Illuminatrix



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Best Of Opposite Sex
Holweit's Perfect Storm


Winners Dog: (1-0-0-1)
Holweit's Perfect Storm


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Best Of Opposite Sex
Ch Hillside Harleen Quinzel

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Ghostpine's Blood Diamond

Select Dog
Ch Distaff Bilmora Buster


Winners Dog: (1-1-3-1)
Ghostpine's Blood Diamond


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Ultima Do The Loco Motion

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Mary Napper Top Dog
Points
Group 1st   Ch Pastel's Pretty Little Liar   Chihuahua (Long Coat)   67
Group 2nd   
GCh Kingshaven Ladislaw
  Cavalier King Charles Spaniel   64
Group 3rd   
GCh Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   61
Group 4th   
Ch Oeste's Star Of My Heart
  Havanese   52
BPIG   
Ch Oeste's Star Of My Heart
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Yorkhouse Surely Too Gud   Chinese Crested   0
Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Ryzanns Free Northwind

Best Of Opposite Sex
Afpint's Tiny Dancer

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Ryzanns Free Northwind

Best Puppy In Breed
Ryzanns Free Northwind


Winners Dog: (2-2-0-0)
Ryzanns Free Northwind

Reserve Winners Dog
Ryzanns Obsidion Oberon


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Afpint's Tiny Dancer

Reserve Winners Bitch
Ryzanns Lady Norma Jean

Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Kingshaven Ladislaw

Best Puppy In Breed
Jamesbonny Master Brandon


Winners Dog: (2-0-1-0)
Jamesbonny Master Brandon

Reserve Winners Dog
Mingchen Pots Of Gold


Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Pastel's Pretty Little Liar

Best Of Opposite Sex
GCh Dafawn's Dragon Slayer


Winners Dog: (1-0-1-1)
Linda's Timbit's Timmy


Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Linda's Practically Perfect

Best Of Opposite Sex
Ch Samajotos Lil Me

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Linda's Practically Perfect


Winners Dog: (1-1-0-1)
Linda's Practically Perfect


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Delrae's Fenya To Biskaya

Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
Ch Taja Ruffino Moscato

Best Puppy In Breed
Ch Willowglyn Illumination

Select Dog
Ch Willowglyn Illumination


Winners Dog: (2-0-2-0)
Nina's K Independence Day

Reserve Winners Dog
Karakush When Nude Isnt Rude


Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Karakorum's Strutting Into Vogue

Select Bitch
Ch Zontee Dont Cha Wish U Were Me



Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa



Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
Ch Oeste's Star Of My Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Specialty Shadow's Trinket

Best Puppy In Breed
Ch Oeste's Star Of My Heart

Select Bitch
GCh HBH Don't Push My Buttons


Winners Dog: (2-3-1-2)
Odissey Azure Of Frisky Paws

Reserve Winners Dog
Sylyn's Ivan The Terrible Great


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Specialty Shadow's Trinket

Reserve Winners Bitch
Entaya Luckystryke's Phoebe

Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Mightymites Dare To Be Naughty

Best Puppy In Breed
Mightymites Dare To Be Naughty


Winners Dog: (2-0-0-0)
Mightymites Dare To Be Naughty

Reserve Winners Dog
Mightymites Bound Tobe Naughty




Winners Dog: (1-0-3-1)
Valifyre Without A Trace


Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 8 pts (3-3-1-2)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Firesprite One Tuff Flyboy

Best Of Winners: (3-3-1-2)
Tofini Destined For The Screen

Best Puppy In Breed
Tofini Destined For The Screen

Select Bitch
Ch Tofini Petal To The Metal


Winners Bitch: (3-3-1-2)
Tofini Destined For The Screen

Reserve Winners Bitch
Crystalton Star Keeper

Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh NaDals Gran Torino

Best Of Opposite Sex
Nice & Outgoing Tw Kizoku

Best Puppy In Breed
Nice & Outgoing Tw Kizoku



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Nice & Outgoing Tw Kizoku

Reserve Winners Bitch
Kandyland's Aurora Treasure Of The North

Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Xoe Eleki's Hocus Pocus

Best Of Opposite Sex
GCh Pekeapug's Charmed The Charmer

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Xoe Eleki's Hocus Pocus

Best Puppy In Breed
Xoe Eleki's Hocus Pocus


Winners Dog: (1-2-1-0)
Pekeapug's The Ultimate Power


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Xoe Eleki's Hocus Pocus

Reserve Winners Bitch
Cuddle's L O L A Lola To Gibby

Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Geana Of Elltseya Toy

Best Puppy In Breed
Geana Of Elltseya Toy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Geana Of Elltseya Toy

Reserve Winners Bitch
Jolie Douce Douce Folie

Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skylocke's Too Tuff To Tangle



Judge: Mary Napper

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
Ch Yorkhouse Chantilly Lace

Best Of Opposite Sex
Ch Barron Crystal Of The York

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Yorkhouse Fringe Benefits

Best Puppy In Breed
CwnAnnwn's Lil Ma Barker


Winners Dog: (2-4-1-1)
Yorkhouse Fringe Benefits

Reserve Winners Dog
CwnAnnwn's The Crime In Mind


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Tweedsmuir Kiss And Run

Reserve Winners Bitch
Oz's My Little Pretty





Group 6 - Ricardo Saldana Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   52
Group 2nd   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   50
Group 3rd   
GCh Kandansk Quintessential
  Poodle (Miniature)   46
Group 4th   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   43
BPIG    Shaoshan's Master Of Puppets   Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group    SunojoTimberfox She Sparks Joy   Shiba Inu   0
Best Veteran In Group   
GCh Apsolutely Get In The Game
  Lhasa Apso   0
Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Danmar Buck



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bromley Rock's Queen Cleopatra

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Lucky Draw

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bromley Rock's Queen Cleopatra

Best Puppy In Breed
Bromley Rock's Queen Cleopatra


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bromley Rock's Lucky Draw


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bromley Rock's Queen Cleopatra

Reserve Winners Bitch
Klee Smooth As Brie

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Rugerlane's Legend Of The Jungle

Best Of Opposite Sex
Casagrande's Kick The Dust Up

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Rugerlane's Legend Of The Jungle

Best Puppy In Breed
Rugerlane's Legend Of The Jungle

Select Bitch
Ch Bronze Icons Elsa Astraea


Winners Dog: (2-1-0-1)
Rugerlane's Legend Of The Jungle

Reserve Winners Dog
Beefeater's Prime Alchemist


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Casagrande's Kick The Dust Up

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Gumby's Cruzin To Arruga



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Ch Beshia's Ho Ming

Best Of Opposite Sex
Ch First Lady Cunami

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Shaoshan's Master Of Puppets

Best Puppy In Breed
Shaoshan's Master Of Puppets

Select Dog
GCh Two Ton Teddy

Select Bitch
GCh Chowridge Embers Copper Rose


Winners Dog: (1-1-2-2)
Shaoshan's Master Of Puppets


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Chowridge Jewels In Rough

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Ellemstra Unforgettable

Best Of Opposite Sex
GCh Milo's Here Comes Freddie

Select Bitch
Ch Echoview N Heartspots Nu Dream



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Of Opposite Sex
Viktoria Slavic Storm

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Viktoria Slavic Storm

Best Puppy In Breed
Viktoria Slavic Storm

Select Bitch
Ch Monitaps Bobbi Sox


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Viktoria Slavic Storm

Reserve Winners Bitch
Iroc Mystical Shadow Dancer

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees

Select Dog
GCh Daimler's Original Jeans At Cinnakees



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Kandansk Quintessential

Best Puppy In Breed
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont

Select Bitch
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Seransil Con Brio Hope Bay

Best Puppy In Breed
Seransil Con Brio Hope Bay



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Seransil Con Brio Hope Bay

Reserve Winners Bitch
Delphinium's Peg Of My Heart

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet

Select Dog
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam


Winners Dog: (1-0-3-0)
Ramar Legacy Divine Vengence


Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift

Best Of Opposite Sex
GCh Sunojo N Satika's Fiery Glow

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Timberfox N Sunojo Kiz Da Girl

Best Puppy In Breed
Timberfox N Sunojo Kiz Da Girl


Winners Dog: (1-2-1-1)
Satika's The Force Awakens


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Timberfox N Sunojo Kiz Da Girl

Reserve Winners Bitch
Sunojo's Bridget Bordeaux

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Mydream's Island Princess

Best Puppy In Breed
Mydream's Island Princess



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Mydream's Island Princess

Reserve Winners Bitch
Whisslers Just Itybity Mydream

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam

Best Of Opposite Sex
Meadowpark Annie Get Your Guns

Best Puppy In Breed
Meadowpark Annie Get Your Guns



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Meadowpark Annie Get Your Guns

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Oneeto's Keeper To Carry On





Group 7 - Kim Meredith-Cavanna Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   87
Group 2nd   
Ch Curig Victorian Rose
  Welsh Corgi (Pembroke)   79
Group 3rd   GCh Omniscient Between Two Worlds   Belgian Shepherd Dog   72
Group 4th   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   67
BPIG   
Alta Magnum Blue Moon
  Miniature American Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cardoness Omniscient Victress   Belgian Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   Ch Aktiv's Somebody To Love   Bouvier des Flandres   0
Judge: Kim Meredith-Cavanna

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Spader Thrill Of The Chase

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwild's Touch Of Magic



Judge: Kim Meredith-Cavanna

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Kiji Crazy Beautiful Life

Best Of Opposite Sex
Casselcreek Sirocco

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Casselcreek Sirocco

Best Puppy In Breed
Kiji New Amsterdam

Select Dog
Ch Sheep's Kin Smokin' Gun


Winners Dog: (2-2-1-1)
Casselcreek Sirocco

Reserve Winners Dog
Kiji New Amsterdam


Winners Bitch: (2-2-1-1)
WR Aussies Standing Outside The Fire

Reserve Winners Bitch
Kiji Pokerface

Judge: Kim Meredith-Cavanna

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Buaidh Motlikru Let It Bee



Judge: Kim Meredith-Cavanna

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Omniscient Between Two Worlds

Best Of Opposite Sex
Ch MNM's Soleila du Belgiador

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Merakis Supernatural

Select Dog
GCh OTCh Maggray's N' Credible Journey


Winners Dog: (1-1-2-1)
Merakis Supernatural


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Shadanatam Hornet's Nest

Judge: Kim Meredith-Cavanna

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Outburst A Legend Lives On



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Outburst A Legend Lives On

Reserve Winners Bitch
Bitterroots Flight Of The Kestrel

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 7 pts (0-3-1-4)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Ch Calm Dushar On A Silver Platter Dajeen

Select Bitch
Ch Nebadon's Kiss N Tell Kricket



Winners Bitch: (0-3-1-4)
Gracelyn's Hot And Spicy Pepper

Reserve Winners Bitch
Skyhi Quelita At Joy-A-Len

Judge: Kim Meredith-Cavanna

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Cardoness The Buccaneer

Best Of Opposite Sex
Ch Charvell Prairiemist Debutante

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Tallywood Quantified

Best Puppy In Breed
Ch Charvell's Midnight Thunder

Select Dog
Ch Charvell's Midnight Thunder


Winners Dog: (1-2-2-1)
Tallywood Quantified


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Rainycreek Tallywood Audacity

Reserve Winners Bitch
Charvell's A Secret Whispered

Judge: Kim Meredith-Cavanna

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Peikkovuoren Talviturkki

Best Of Opposite Sex
Snowventure Little Minx

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Snowventure Little Minx

Best Puppy In Breed
Snowventure Little Minx

Select Dog
Ch Snowventure's Black Tie Affair


Winners Dog: (1-1-3-0)
Snowventure Karhu's Adventure


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Snowventure Little Minx

Judge: Kim Meredith-Cavanna

Best Of Breed: 15 pts (4-7-4-1)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
GCh Windvane's Macho-Man Bigsky

Best Of Winners: (4-7-4-1)
Woodside's Arabella

Best Puppy In Breed
Von Loar Compass PP Live And Let Die Gomez Karizma

Select Dog
GCh Cherpa's High Dollar Client


Winners Bitch: (4-7-4-1)
Woodside's Arabella

Reserve Winners Bitch
Summerview's Keeka

Judge: Kim Meredith-Cavanna

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Audurs Galdra Malfridur

Select Bitch
Ch Audurs Rjoma Blida



Judge: Kim Meredith-Cavanna

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Alta Magnum Blue Moon

Best Puppy In Breed
Ch Alta Magnum Blue Moon



Judge: Kim Meredith-Cavanna

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar

Best Puppy In Breed
Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar


Judge: Kim Meredith-Cavanna

Best Of Breed: 23 pts (5-9-6-4)
GCh Zesta Callisto

Best Of Opposite Sex
Ch Willowglyn Tuckerberry

Best Of Winners: (5-9-6-4)
Keystone It's A Kind Of Magic

Best Puppy In Breed
Ch Willowglyn Tuckerberry

Select Dog
GCh Tresta Uptown Charm

Select Bitch
Ch Cincerlee's Living Proof


Winners Dog: (5-9-6-4)
Keystone It's A Kind Of Magic

Reserve Winners Dog
Attridge Hugo Boss


Winners Bitch: (5-9-6-4)
Keystone Stolen Kisses

Reserve Winners Bitch
Coastalviews Miss Fashionista

Judge: Kim Meredith-Cavanna

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Select Dog
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind



Judge: Kim Meredith-Cavanna

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
Curig Victorian Rose

Best Of Opposite Sex
Ch Curig Jedi Master

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Curig Victorian Rose

Best Puppy In Breed
Diamond Grace Edition


Winners Dog: (1-5-1-0)
Tanybryn Mr Magic's Yanto


Winners Bitch: (1-5-1-0)
Curig Victorian Rose

Reserve Winners Bitch
Diamond Grace Edition

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By