Northern Alberta Canine Association
Monday, June 3, 2019



Related Results

Obedience

Friday, May 31 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 01 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 02 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, May 31 (Rally Trial 1)
Saturday, June 01 (Rally Trial 2)
Sunday, June 02 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Glen Stark
Staffordshire Bull Terrier  GCh Lackyle Bairille Dubailt
Points: 344 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Glen Stark
Keeshond  
Ch Ashbrook's Maverick From Shainakees
Points: 311
Best Puppy In Show
Judge: Glen Stark
Retriever (Labrador)   Beaumark's Diamond Xpress








Group 1 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   GCh Seasyde City Of Stars   Pointer   55
Group 2nd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   53
Group 3rd   
Ch Sevenoaks Earth Wind And Rain
  Setter (English)   47
Group 4th   
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan
  Spaniel (American Cocker)   46
BPIG    Beaumark's Diamond Xpress   Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fosterhome's Don't Stop Me Now

Best Puppy In Breed
Fosterhome's Don't Stop Me Now



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fosterhome's Don't Stop Me Now

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Solipse San Giovanni Bianco



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Seasyde City Of Stars

Best Of Opposite Sex
KRA N Zensu's Quicksilver

Best Puppy In Breed
KRA N Zensu's Quicksilver


Winners Dog: (1-0-0-1)
KRA N Zensu's Quicksilver


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Clarity Go'n Big With VJK-Myst

Best Of Opposite Sex
Vielseitigs Ruff Rider

Best Puppy In Breed
Ch Clarity Go'n Big With VJK-Myst



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vielseitigs Ruff Rider

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 14 pts (4-7-3-1)
GCh Allsgold Tip Your Hat

Best Of Opposite Sex
Verdoro's Blazing Saddles

Best Of Winners: (4-7-3-1)
Verdoro's Blazing Saddles

Best Puppy In Breed
Quilasun A Star In The Skye


Winners Dog: (4-7-3-1)
Creeksidefrm's Limited Edition

Reserve Winners Dog
Redtailsportgoldeneyehunter


Winners Bitch: (4-7-3-1)
Verdoro's Blazing Saddles

Reserve Winners Bitch
Taffy's Lets Dig It

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 10 pts (4-5-0-2)
Ch Beaumark's Black Diamond Imprint

Best Of Opposite Sex
Eagertrieves Jeep YJ

Best Of Winners: (4-5-0-2)
Eagertrieves Jeep YJ

Best Puppy In Breed
Beaumark's Diamond Xpress


Winners Dog: (4-5-0-2)
Eagertrieves Jeep YJ

Reserve Winners Dog
Beaumark's Diamond Xpress

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Kasomor's High Caliber

Best Puppy In Breed
Kasomor's High Caliber



Winners Bitch: (0-5-1-0)
Kasomor's High Caliber

Reserve Winners Bitch
Pikkinokka's Impreza Full Tilt

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Earth Wind And Rain



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trusask's Annie Oakley Of Time

Best Puppy In Breed
Trusask's Annie Oakley Of Time



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trusask's Annie Oakley Of Time

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 8 pts (0-4-5-0)
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan

Best Of Opposite Sex
Aladdin's Pixie Hollow Chloe

Best Puppy In Breed
Ch Mar-K's Here We Go Again!

Select Dog
GChEx Fanciful's Let The Games Begin



Winners Bitch: (0-4-5-0)
Aladdin's Pixie Hollow Chloe

Reserve Winners Bitch
Nevaehlea N Dreamshadows Dream

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GCh Kinwashkly Orion's Watcher

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Pippin


Winners Dog: (3-0-1-0)
Cresta De Pacifico Scout 2nd

Reserve Winners Dog
Prairiestorm Sun Dog


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Target's Green With Envy

Best Of Opposite Sex
Ch Silberkinder Trax Trail Boss







Group 2 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ethos No Ordinary Love
  Whippet   27
Group 2nd    Sirhan Rakiizah   Saluki   24
Group 3rd   
GCh Foxtrot Priderock At Tamaridge
  Rhodesian Ridgeback   23
Group 4th   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   19
BPIG    Mijkelh Sayamo   Afghan Hound   N/A
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mijkelh Sayamo

Best Puppy In Breed
Mijkelh Sayamo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mijkelh Sayamo


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Telford's Pump Up The Volume



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fuimus's Absolutely Kosher



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fuimus's Absolutely Kosher

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
Ch Wolfwoods White Raven

Best Of Opposite Sex
Ch Justart's White Hot Sonya To Taugo

Select Dog
Ch Taugo's Raynbo Archer



Winners Bitch: (0-2-3-1)
Wolfwoods Celestial Sky

Reserve Winners Bitch
Wolfwoods Tegan

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Era Of The Command Performance

Best Of Opposite Sex
Ch RHK Goldys Night Star

Best Puppy In Breed
Ch RHK Goldys Night Star

Select Dog
GCh Teckelwood Rae's Casper ML



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Era Of Cosa Nostra Dark Reign

Reserve Winners Bitch
RHK Mochas Melody In Stripes

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chilcotin's Stretch Limo

Best Puppy In Breed
Chilcotin's Stretch Limo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chilcotin's Stretch Limo


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Heathview Nellie Belle

Best Of Opposite Sex
Heathview Falconbridge

Select Bitch
Ch Barrassy's Explorer


Winners Dog: (1-0-0-2)
Heathview Falconbridge


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Foxtrot Priderock At Tamaridge

Best Of Opposite Sex
Ch Regalcrown Spirit Wind

Select Bitch
Ch Armagh Taya's Glory Of Course


Winners Dog: (1-0-1-2)
Regalcrown Rider Of The Storm


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sirhan Rakiizah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sirhan Rakiizah

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Ethos No Ordinary Love

Best Of Opposite Sex
Ch Lynallan's Talk About Me



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Tarapaca's Fiery Black Label





Group 3 - Lew Olson Top Dog
Points
Group 1st   GCh Titanbear Quidi Vdi   Newfoundland   82
Group 2nd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   78
Group 3rd   Ch Cabberin's At JYF Bulls Paxton   Bullmastiff   75
Group 4th   
GCh Esmonds God Of All
  Rottweiler   71
BPIG    Alcher Gentry Valentino V Tmac   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Lew Olson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat



Judge: Lew Olson

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Tailspins Mirror Image

Best Of Opposite Sex
Nitroberner's Fire Away

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Nitroberner's Fire Away

Select Dog
Ch NitroBerner's Enjoy The Race

Select Bitch
Ch Nitroberner's Fire Fox


Winners Dog: (1-2-1-2)
Nitroberner's Fire Away


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Nitroberner's Fire Me Up

Reserve Winners Bitch
NitroBerner's Enjoy The Moment

Judge: Lew Olson

Best Of Breed: 16 pts (6-5-3-3)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
Falconhurst Painted C's

Best Of Winners: (6-5-3-3)
Falconhurst Painted C's

Best Puppy In Breed
Ch Livin My Way At Tybrushe

Select Dog
Ch Livin My Way At Tybrushe

Select Bitch
Ch Samson's Coming Up Roses


Winners Dog: (6-5-3-3)
Tybrushe's Livin The High Life

Reserve Winners Dog
Falconhurst Out Of The Box


Winners Bitch: (6-5-3-3)
Falconhurst Painted C's

Reserve Winners Bitch
Livin's Margarittaville Tybrushe

Judge: Lew Olson

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Of Opposite Sex
Bolder's Special Addition

Select Dog
GCh Newalba's Fhuil Tha Ladir

Select Bitch
Ch Bolder Rockabull SpecialSlayer



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Bolder's Special Addition

Judge: Lew Olson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Scandifio's Noisy Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Avitus' Baba Yaga

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Scandifio's Noisy Boy


Winners Dog: (1-2-0-1)
Scandifio's Noisy Boy


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Cariboo Cane Corso's Grace

Reserve Winners Bitch
Scandifio's Rockin' Steady

Judge: Lew Olson

Best Of Breed: 12 pts (2-3-4-4)
GCh Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet

Best Of Opposite Sex
Alcher Gentry Valentino V Tmac

Best Of Winners: (2-3-4-4)
Alcher Gentry Valentino V Tmac

Best Puppy In Breed
Alcher Gentry Valentino V Tmac

Select Dog
Ch Regnancy's Always Siriusly Charming

Select Bitch
GCh Cassels Chillin On The Moon


Winners Dog: (2-3-4-4)
Alcher Gentry Valentino V Tmac

Reserve Winners Dog
Mojave's Obsidian


Winners Bitch: (2-3-4-4)
Cassel N Blklbl V For Vendetta

Reserve Winners Bitch
Janterra's Evening Star

Judge: Lew Olson

Best Of Breed: 11 pts (6-1-2-3)
Ch Cupar's Just The Ticket

Best Of Opposite Sex
Ch Cilka's Resurrect The Architect

Best Of Winners: (6-1-2-3)
Cupar's Life Of The Party

Best Puppy In Breed
ATG's French Kissing Life

Select Dog
GCh Livesky's Living The Dream

Select Bitch
Ch Allyndane's Last Bet On Black


Winners Dog: (6-1-2-3)
ATG's French Kissing Life

Reserve Winners Dog
Livesky Soiree At Libertesse


Winners Bitch: (6-1-2-3)
Cupar's Life Of The Party

Judge: Lew Olson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Baby Blues Haven

Best Of Opposite Sex
Enzo Od Janiho

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Baby Blues Haven


Winners Dog: (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Baby Blues Haven

Judge: Lew Olson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Titanbear Quidi Vdi

Best Of Opposite Sex
Collistos Lucy Flies Into Titanbear

Best Puppy In Breed
Collistos Lucy Flies Into Titanbear

Select Dog
GCh Ashmoors Channel Into Bayside


Judge: Lew Olson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Opposite Sex
Baywood Call Of Duty

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Baywood Call Of Duty

Best Puppy In Breed
Baywood Call Of Duty


Winners Dog: (1-2-0-1)
Baywood Call Of Duty


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Baywood Seaside Penny

Reserve Winners Bitch
Baywood Mattierin Muffin

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 9 pts (1-4-4-1)
GCh Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Ch Nighthawk's Born To Be Wild

Best Of Winners: (1-4-4-1)
Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh

Best Puppy In Breed
Robban's Last Bean N The Maplemor Pod V Nighthawk

Select Dog
GCh Wathaman's North Sky's Zenith


Winners Dog: (1-4-4-1)
Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh

Judge: Lew Olson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Select Dog
Ch Vanderbilt's Hallo Spaceboy



Judge: Lew Olson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Innovations Dutch Destroyer



Judge: Lew Olson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Kristari's Jet At Aurorabalto With Ringkona

Best Puppy In Breed
Snowydreams What Lies Ahead


Winners Dog: (1-0-1-0)
Snowydreams What Lies Ahead






Group 4 - Ricardo Saldana Top Dog
Points
Group 1st   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   32
Group 2nd   
GCh Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   28
Group 3rd   
GCh MacBrechin's Legacy Leidi
  Scottish Terrier   26
Group 4th   
GCh Krisma Kingael's Head Of State
  Kerry Blue Terrier   20
BPIG    Mapherna's River Song   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lizzy (Castellanos/Castellanos)



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lizzy (Castellanos/Castellanos)

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg

Best Puppy In Breed
Ch LBK's Rebel And Proud Risk And Fun

Select Dog
Ch LBK's Rebel And Proud Risk And Fun



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kingsmere Tenacious Timbit



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Kian's Shining Willow O'Isle

Best Of Opposite Sex
GCh Kian's Jamie O'The Isles



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Tarahill's Celtic Spirit

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glahms Frosted Flora



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glahms Frosted Flora

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Northcote Affirm Awestruck

Select Dog
Ch Tuscaroranes (Luna)



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Best Puppy In Breed
Tucks Hey Rey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Pyxis No Directions Needed

Best Of Opposite Sex
K2's Dresden Blu At Kilshans

Best Of Winners: (1-2-1-1)
K2's Dresden Blu At Kilshans

Best Puppy In Breed
K2's Dresden Blu At Kilshans

Select Bitch
GCh Kilshans Iza Watchin U


Winners Dog: (1-2-1-1)
Kilshans Art Of Noyz


Winners Bitch: (1-2-1-1)
K2's Dresden Blu At Kilshans

Reserve Winners Bitch
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Mapherna's River Song

Best Of Opposite Sex
Villam's Touched By Fire

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Mapherna's River Song

Best Puppy In Breed
Mapherna's River Song


Winners Dog: (1-2-0-0)
Villam's Touched By Fire


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Mapherna's River Song

Reserve Winners Bitch
Mapherna's Flight Of The Pixies

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh MacBrechin's Legacy Leidi

Best Of Opposite Sex
GCh Murdock's Phantom Power

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Glenshiel's Red Samurai

Best Puppy In Breed
Ch Glenshiel's Valkyrie

Select Bitch
Ch Glenshiel's Valkyrie


Winners Dog: (2-1-1-2)
Glenshiel's Red Samurai

Reserve Winners Dog
Glenshiel's Highlander


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Beinnein Shady Lady At Dondare

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Avalonis Illuminatrix



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Best Of Opposite Sex
Holweit's Perfect Storm


Winners Dog: (1-0-0-1)
Holweit's Perfect Storm


Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Select Dog
Ch Distaff Bilmora Buster


Winners Dog: (1-0-3-0)
Ghostpine's Blood Diamond






Group 5 - Ricardo Saldana Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Oeste's Star Of My Heart
  Havanese   54
Group 2nd   
Brighter Then The Sun Glamour Baby For Roman S Nadezhdoy
  Pekingese   45
Group 3rd   
Ch Pekeapug's Charmed The Charmer
  Pug   43
Group 4th   
Jolie Douce Douce Folie
  Russkiy Toy   39
BPIG   
Ch Oeste's Star Of My Heart
  Havanese   N/A
Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Ryzanns Obsidion Oberon

Best Of Opposite Sex
Afpint's Tiny Dancer

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Ryzanns Obsidion Oberon

Best Puppy In Breed
Ryzanns Obsidion Oberon


Winners Dog: (2-2-0-0)
Ryzanns Obsidion Oberon

Reserve Winners Dog
Ryzanns Free Northwind


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Afpint's Tiny Dancer

Reserve Winners Bitch
Ryzanns Lady Norma Jean

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Kingshaven Ladislaw

Best Puppy In Breed
Jamesbonny Master Brandon


Winners Dog: (1-0-1-0)
Jamesbonny Master Brandon


Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Dafawn's Dragon Slayer


Winners Dog: (1-0-1-0)
Linda's Timbit's Timmy


Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Samajotos Lil Me



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Taja Ruffino Moscato

Best Of Opposite Sex
Little Dog Of Dream Oceania

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Little Dog Of Dream Oceania

Best Puppy In Breed
Little Dog Of Dream Oceania

Select Dog
Ch Willowglyn Illumination


Winners Dog: (1-1-2-0)
Nina's K Independence Day


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Little Dog Of Dream Oceania

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch My Exotic World Dreamweaver



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 8 pts (1-3-2-3)
Ch Oeste's Star Of My Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon

Best Of Winners: (1-3-2-3)
Entaya Luckystryke's Phoebe

Best Puppy In Breed
Ch Oeste's Star Of My Heart

Select Dog
Ch Odissey Azure Of Frisky Paws

Select Bitch
Ch Bopchas Amazing Grace


Winners Dog: (1-3-2-3)
Sylyn's Ivan The Terrible Great


Winners Bitch: (1-3-2-3)
Entaya Luckystryke's Phoebe

Reserve Winners Bitch
Specialty Shadow's Trinket

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Mightymites Dare To Be Naughty

Best Puppy In Breed
Mightymites Dare To Be Naughty


Winners Dog: (2-0-0-0)
Mightymites Dare To Be Naughty

Reserve Winners Dog
Mightymites Bound Tobe Naughty


Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Firesprite One Tuff Flyboy

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Shelkovy Nos Voyage To Hollywood

Best Puppy In Breed
Ch Firesprite One Tuff Flyboy


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Crystalton Star Keeper

Reserve Winners Bitch
Tofini Destined For The Screen

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ophelia My Sweet Lord

Best Of Opposite Sex
GCh NaDals Gran Torino

Best Puppy In Breed
Ophelia My Sweet Lord



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ophelia My Sweet Lord

Reserve Winners Bitch
Kandyland's Aurora Treasure Of The North

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Pekeapug's Charmed The Charmer

Best Of Opposite Sex
Xoe Eleki's Hocus Pocus

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Xoe Eleki's Hocus Pocus

Best Puppy In Breed
Ch Pekeapug's Charmed The Charmer

Select Dog
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan


Winners Dog: (1-1-2-0)
Pekeapug's The Ultimate Power


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Xoe Eleki's Hocus Pocus

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Jolie Douce Douce Folie

Best Puppy In Breed
Jolie Douce Douce Folie



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Jolie Douce Douce Folie

Reserve Winners Bitch
Geana Of Elltseya Toy

Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skylocke's Too Tuff To Tangle



Judge: Ricardo Saldana

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Tweedsmuir Kiss And Run

Best Of Opposite Sex
Yorkhouse Fringe Benefits

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Tweedsmuir Kiss And Run

Best Puppy In Breed
CwnAnnwn's Lil Gun Moll

Select Bitch
Ch Yorkhouse Chantilly Lace


Winners Dog: (2-2-0-1)
Yorkhouse Fringe Benefits

Reserve Winners Dog
CwnAnnwn's The Crime In Mind


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Tweedsmuir Kiss And Run

Reserve Winners Bitch
CwnAnnwn's Lil Gun Moll





Group 6 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   31
Group 2nd   
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift
  Shiba Inu   30
Group 3rd   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   29
Group 4th   
GCh Ellemstra Unforgettable
  Dalmatian   28
BPIG    Shaoshan's Master Of Puppets   Chow Chow   N/A
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bromley Rock's Queen Cleopatra

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Lucky Draw

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bromley Rock's Queen Cleopatra

Best Puppy In Breed
Bromley Rock's Queen Cleopatra


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bromley Rock's Lucky Draw


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bromley Rock's Queen Cleopatra

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Rugerlane's Legend Of The Jungle

Best Of Opposite Sex
Ch Bronze Icons Elsa Astraea

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Rugerlane's Legend Of The Jungle

Best Puppy In Breed
Rugerlane's Legend Of The Jungle


Winners Dog: (1-1-0-1)
Rugerlane's Legend Of The Jungle


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Casagrande's Kick The Dust Up

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Gumby's Cruzin To Arruga



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
Ch Beshia's Ho Ming

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Shaoshan's Master Of Puppets

Best Puppy In Breed
Shaoshan's Master Of Puppets

Select Dog
GCh Two Ton Teddy

Select Bitch
Ch First Lady Cunami


Winners Dog: (2-1-2-2)
Shaoshan's Master Of Puppets

Reserve Winners Dog
Chowridge Jed Da Bear


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Chowridge Jewels In Rough

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ellemstra Unforgettable

Best Of Opposite Sex
GCh Milo's Here Comes Freddie



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Of Opposite Sex
Viktoria Slavic Storm

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Viktoria Slavic Storm

Best Puppy In Breed
Viktoria Slavic Storm

Select Dog
Ch Fantasia's Preaching Amen At Gernada


Winners Dog: (1-3-2-0)
Monitaps Chase N A Dream


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Viktoria Slavic Storm

Reserve Winners Bitch
Gettin A L'il Wild By Gernada

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ashbrook's Maverick From Shainakees



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mrang Belcourt Communicate



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet

Select Dog
GCh Deloran's Somewhere Over The Rainbow



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Mydream's Island Princess

Best Puppy In Breed
Ch Mydream's Island Princess

Select Bitch
Ch Whisslers Warrior Of Mydreams



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Oneeto's Keeper To Carry On





Group 7 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   57
Group 2nd   GCh Omniscient Between Two Worlds   Belgian Shepherd Dog   45
Group 3rd   
Ch Peikkovuoren Talviturkki
  Finnish Lapphund   42
Group 4th   
Ch Kiji Crazy Beautiful Life
  Australian Shepherd   40
BPIG   Ch Willowglyn Tuckerberry   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Spader Thrill Of The Chase



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Kiji Crazy Beautiful Life

Best Of Opposite Sex
Casselcreek Sirocco

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Casselcreek Sirocco

Best Puppy In Breed
Kiji Pokerface

Select Dog
Ch Sheep's Kin Smokin' Gun

Select Bitch
Ch WR Aussies Standing Outside The Fire


Winners Dog: (1-1-1-2)
Casselcreek Sirocco


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Kiji Pokerface

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Buaidh Motlikru Let It Bee



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Omniscient Between Two Worlds

Best Of Opposite Sex
Ch MNM's Soleila du Belgiador



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Shadanatam Hornet's Nest

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bitterroots Flight Of The Kestrel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bitterroots Flight Of The Kestrel

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Skyhi Quelita At Joy-A-Len

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Skyhi Quelita At Joy-A-Len


Winners Dog: (1-3-1-0)
Margaux's Striker Makes The Goal


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Skyhi Quelita At Joy-A-Len

Reserve Winners Bitch
Gracelyn's Hot And Spicy Pepper

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
GCh Cardoness The Buccaneer

Best Of Opposite Sex
Rainycreek Tallywood Audacity

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Rainycreek Tallywood Audacity

Best Puppy In Breed
Rainycreek Tallywood Audacity

Select Dog
Ch Charvell's Midnight Thunder

Select Bitch
Ch Charvell Prairiemist Debutante


Winners Dog: (1-1-3-1)
Tallywood Quantified


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Rainycreek Tallywood Audacity

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Peikkovuoren Talviturkki

Select Dog
Ch Peikkovuoren Peski





Winners Bitch: (3-4-2-3)
Woodside's The Dutchess

Reserve Winners Bitch
Karizma's Im Saucy For Taja

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 15 pts (3-6-5-2)
GCh Tresta Uptown Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Mystic Suntime Everclear

Best Of Winners: (3-6-5-2)
Keystone Stolen Kisses

Best Puppy In Breed
Ch Willowglyn Tuckerberry

Select Dog
Ch Willowglyn Tuckerberry


Winners Dog: (3-6-5-2)
Heartstrings Ksenia Firestartr

Reserve Winners Dog
Zesta Shaken Not Stirred


Winners Bitch: (3-6-5-2)
Keystone Stolen Kisses

Reserve Winners Bitch
Keystone A Star Is Born

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Select Dog
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Tanybryn Mr Magic's Yanto

Best Of Opposite Sex
Bernerbarn Candy Cane

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Tanybryn Mr Magic's Yanto


Winners Dog: (1-3-0-0)
Tanybryn Mr Magic's Yanto


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Bernerbarn Candy Cane

Reserve Winners Bitch
Diamond Grace Edition

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By