Nickel District Kennel Club
Sunday, April 1, 2012 - Show # 5



Related Results

Conformation

Friday, March 30 (Show # 1)
Friday, March 30 (Show # 2)
Saturday, March 31 (Show # 3)
Saturday, March 31 (Show # 4)
Sunday, April 01 (Show # 5)
Sunday, April 01 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Noreen Lorenz --
Am/Can Ch Reidwood Just in Time
Owner: Noreen Lorenz & Nancy & Jeannette Warner
Breeder: Nancy & Jeannette Warner
Handled by Noreen Lorenz
Best In Show
Judge: Doug Windsor
Leonberger  
Ch Orovale's Endless Rhapsody
Points: 118 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Doug Windsor
Setter (English)  
Ch Reidwood Just In Time
Best Puppy In Show
Judge: Doug Windsor
Retriever (Golden)   Kokopelli Jammin' At Goldpaw








Group 1 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Reidwood Just In Time
  Setter (English)   23
Group 2nd   
Seasyde Hollywood
  Pointer   22
Group 3rd   
Ch Delmarva's Top of the World
  Retriever (Golden)   21
Group 4th   
Ch Shireoak Rainbows N Raindrops
  Setter (Irish Red & White)   10
BPIG    Kokopelli Jammin' At Goldpaw   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Seasyde Hollywood



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Fleetwing's Tesla Trigger



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 10 pts
Ch Delmarva's Top of the World



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 6 pts
Ch Grandriver's Gibson's Rare



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Reidwood Just In Time



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Shireoak Rainbows N Raindrops



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts
Leolynne's Dejavu At Ramah



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gramayre's Drumroll Please







Group 2 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ahmahr Nahr's Hallelujah Makes A Joyful Noise
  Basenji   16
Group 2nd   
Ch Unmistakably Windstorm
  Saluki   15
Group 3rd   
Shalimar Wild Fire Osiris
  Pharaoh Hound   12
Group 4th    Deloubelle Final Decision   Afghan Hound   11
BPIG   
Shalimar Wild Fire Osiris
  Pharaoh Hound   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Ch Deloubelle Final Decision



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ahmahr Nahr's Hallelujah Makes A Joyful Noise



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch TG I Can't Believe It's Not



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Longscent Legend's Labyrinth At Boru



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Nahala Davinci's Ain't Too Proud To Beg



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Ch Elgwood's Ice Diamond



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shalimar Wild Fire Osiris



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts
Ch Unmistakably Windstorm



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts
GCh Stoneledge 'N Lorricbrook La Nina







Group 3 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Orovale's Endless Rhapsody
  Leonberger   18
Group 2nd   
Ch Goldgrove High Intensity
  Doberman Pinscher   17
Group 3rd   
Ch Claircreek Dolce Cordelia
  Portuguese Water Dog   12
Group 4th   
Ch Cheviot's Fantasy On The Rocks
  Great Dane   11
BPIG    Kyser Bearrs Guiding Light   Samoyed   N/A
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts
Shelaskan 2nd Star O Frostbyte



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts
Ch Denshaws Playing With Fire



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Goldgrove High Intensity



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cheviot's Fantasy On The Rocks



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts
Ch Orovale's Endless Rhapsody



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts
Kyser Bearrs Guiding Light



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 6 pts
Ch Snowmist's Smooth Ride







Group 4 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch J'Cobe Broxden The Headliner
  Fox Terrier (Smooth)   7
Group 2nd   
Ch Copperfields Lion Heart
  Airedale Terrier   6
Group 3rd   
Ch Rozzi's Air Force One
  Bull Terrier (Miniature)   5
Group 4th   
Ch Blythfell Talisker
  West Highland White Terrier   4
BPIG   
Foxbend Linked To Fame
  Parson Russell Terrier   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Copperfields Lion Heart



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rozzi's Air Force One



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch J'Cobe Broxden The Headliner



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Souyen's The Puck Stops Here



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Foxbend Linked To Fame



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Lochlinear Inverlochy Keller



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Blythfell Talisker







Group 5 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lyntoms Rock'M Sock'M
  Pug   18
Group 2nd   
Ch Orchard Hill Shirmont Backtalk
  Cavalier King Charles Spaniel   17
Group 3rd   
Ch Hilltop's Zoom Zoom
  Griffon (Brussels)   14
Group 4th   
Ch Chineseblue's Number One
  Chinese Crested   12
BPIG   
Rockhurst's Theodore
  Havanese   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts
Ch Orchard Hill Shirmont Backtalk



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Ch Chineseblue's Number One



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Ch Hilltop's Zoom Zoom



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
GCh Rockhurst's Theodore



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wannabee Casanova



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
Pixie's Memorabilia At Panache



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Calisa Scarlet Treasure



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lyntoms Rock'M Sock'M



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Ch Annwn N Tarmar's Dynamite







Group 6 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Osmanthus Noel Chance
  Poodle (Miniature)   11
Group 2nd   
Ch Wund-R Y Deja Vu
  Keeshond   7
Group 3rd   
Ch Kepley's Doreval Dreamer Jakob
  Bulldog   6
Group 4th   
Ch Vetset Blueskies No Hesitation
  Poodle (Standard)   2
BPIG   
Hurricane Power Panties
  Bulldog   N/A
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Phantomrun Which Witch Z Which



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Kepley's Doreval Dreamer Jakob



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jaunty De La Parure



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wund-R Y Deja Vu



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts
Ch Osmanthus Noel Chance



Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vetset Blueskies No Hesitation





Group 7 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vanlousvir's Sinbad
  German Shepherd Dog   19
Group 2nd   
Ch Kalacsos Magdi
  Puli   16
Group 3rd   
Ch Seawhisper Sweet N' Wild
  Collie (Smooth)   15
Group 4th   Ch Vaulartun's Tomba Kimura   Norwegian Buhund   14
BPIG    Skyline Tally Up   Australian Shepherd   N/A
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ministik Deck The Halls



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts
Ch Romar's King's Ransom



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts
Ch Jackscrofter My Gem



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Seawhisper Sweet N' Wild



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts
GCh Vanlousvir's Sinbad



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vaulartun's Tomba Kimura



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Valubal Fitch Blake



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Kalacsos Magdi



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts
GCh MOTCh TCh Redpine's One For The Books



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts
Becen's Written In The Stars



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By