Tyee Kennel Club
Thursday, May 9, 2024



Related Results

Obedience

Friday, May 10 (Obedience Trial-1)
Saturday, May 11 (Obedience Trial-2)
Sunday, May 12 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, May 10 (Rally Trial-1)
Saturday, May 11 (Rally Trial-2)
Sunday, May 12 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Pierrette McLean
Spaniel (English Springer)  
GCh Keypoint's My What A Guy That Gaston
Points: 232 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Pierrette McLean
Border Terrier  Ch Fireflys N Mysidekicks King Jas
Points: 176
Best Puppy In Show
Judge: Pierrette McLean
Biewer Terrier   Xtreme Sealegends Harper's Goddess








Group 1 - Pierrette McLean Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keypoint's My What A Guy That Gaston
  Spaniel (English Springer)   55
Group 2nd   
Hwnk's Golden Jubilee
  Retriever (Golden)   54
Group 3rd   
GCh Bartland's Fully Loaded
  Weimaraner   35
Group 4th   
GChB Kulana Prime Time
  Setter (Irish)   34
BPIG    Tashora Lights up the Night   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
West Coast Cinder


Winners Dog: (1-0-0-0)
West Coast Cinder

12-18 Month Dog Class
1st West Coast Cinder


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Penpoint To Be Or Dot To Be At Nowwithem

Best Puppy In Breed
Penpoint To Be Or Dot To Be At Nowwithem


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 10 pts (2-5-3-1)
GChB Makaila's Dapper Revelation

Best Of Opposite Sex
GChB Danrich's Custom Toy

Best Of Winners: (2-5-3-1)
Firebacks Coastal Tide

Best Puppy In Breed
Camalire's Black Tuxedo

Select Dog
Ch Firebacks Danrich Limon Zest


Winners Dog: (2-5-3-1)
Camalire's Black Tuxedo

Reserve Winners Dog
Ausadie's Darby Cay Oceanspray

Senior Puppy Dog Class
1st Camalire's Black Tuxedo

Open Dog Class
1st Ausadie's Darby Cay Oceanspray


Winners Bitch: (2-5-3-1)
Firebacks Coastal Tide

Reserve Winners Bitch
Broadmead Will O' The Wisp

Senior Puppy Bitch Class
1st Camalire's Black Lace

12-18 Month Bitch Class
1st Broadmead Will O' The Wisp

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oceansprays Fiona Of Brigadoon

Open Bitch Class
1st Firebacks Coastal Tide
2nd Broadmead Amazing Grace Of Morgan

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 10 pts (1-2-2-6)
GChB Nirvelli World Needs A Melody

Best Of Opposite Sex
GChB Readyfor Everyones Favorite Redhead

Best Of Winners: (1-2-2-6)
Scotiapride's Eastwest Decoy

Best Puppy In Breed
Scotiapride's Eastwest Decoy

Select Dog
GCh Watermark's Westcoast Zunga

Select Bitch
Ch Pikkinokka Avatar's Triple Jump


Winners Dog: (1-2-2-6)
Scotiapride's Eastwest Decoy

Junior Puppy Dog Class
1st Scotiapride's Eastwest Decoy


Winners Bitch: (1-2-2-6)
Lealee's Star Guardian

Reserve Winners Bitch
Lilvalley Sirening Topaws

Senior Puppy Bitch Class
1st Lilvalley Sirening Topaws

Open Bitch Class
1st Lealee's Star Guardian

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Reidwood More Than A Pretty Face



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Towerpoint Westward Bound



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Kulana Prime Time



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shadywood Islandview Storytime

Best Puppy In Breed
Shadywood Islandview Storytime



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shadywood Islandview Storytime

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadywood Islandview Storytime

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Elcazador In Between The Lines

Best Of Opposite Sex
Barrister Dragonstar Amaretto

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Elcazador In Between The Lines

Best Puppy In Breed
Elcazador In Between The Lines


Winners Dog: (1-1-0-0)
Elcazador In Between The Lines

Junior Puppy Dog Class
1st Elcazador In Between The Lines


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Barrister Dragonstar Amaretto

Senior Puppy Bitch Class
1st Barrister Dragonstar Amaretto

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Keypoint's My What A Guy That Gaston



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Coast Range's Ace Up Her Sleeve

Best Puppy In Breed
Coast Range's Ace Up Her Sleeve


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bartland's Fully Loaded







Group 2 - Pierrette McLean Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Polo's The Royal Advisor
  Afghan Hound   18
Group 2nd   
GCh Hollyrood Aurelia Feralia
  Deerhound (Scottish)   16
Group 3rd   
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   15
Group 4th   
Ch LongonLoving's Duck Duck Goose
  Dachshund (Miniature Smooth)   14
BPIG    Polo's My New Design   Afghan Hound   N/A
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Polo's The Royal Advisor

Best Puppy In Breed
Polo's My New Design


Winners Dog: (1-0-1-0)
Polo's My New Design

Senior Puppy Dog Class
1st Polo's My New Design


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shecaras Basil


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shecaras Basil

12-18 Month Dog Class
1st Shecaras Basil


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Breigayt's Fancy Like

Best Of Opposite Sex
Fetch And Smell Felix Madrigal

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Fetch And Smell Felix Madrigal


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Breigayt's Gunndogs Peaches N Dreams

Canadian Bred Bitch Class
1st Breigayt's Gunndogs Peaches N Dreams

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Waldiedox Phoenix Rising ML

Best Puppy In Breed
Waldiedox Phoenix Rising ML



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Waldiedox Phoenix Rising ML

Senior Puppy Bitch Class
1st Waldiedox Phoenix Rising ML

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh LongonLoving's Duck Duck Goose

Best Of Opposite Sex
Admindac Time Keeps Ticking Away MSCP

Best Puppy In Breed
Admindac Time Keeps Ticking Away MSCP

Select Dog
Ch Kurzebeine MS Von Red Bull Power



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Admindac Time Keeps Ticking Away MSCP

Junior Puppy Bitch Class
1st Admindac Time Keeps Ticking Away MSCP

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hollyrood Aurelia Feralia



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pikkinokka's Star Topaz Honeybear


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Kan Trace Baila Morena

Select Bitch
Ch TruNorth's Hell And High Water Beth



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChS Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Best Puppy In Breed
Vanfax Redwillow Kanzi

Select Bitch
GCh Coso's Miss Coco Morning Star



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Vanfax Redwillow Kanzi

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanfax Redwillow Kanzi

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Counterpoint Let's Get This Party Started







Group 3 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Snowmist's Taffy
  Siberian Husky   17
Group 2nd   
Ch Baywood's The Joy Of Life
  Portuguese Water Dog   16
Group 3rd   Ch Legendale N KO Madness Of The Storm   Doberman Pinscher   13
Group 4th   
GChG Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   11
BPIG   
Ch Baywood's The Joy Of Life
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Outlander's Take Me Back In Time

Select Dog
GCh Outlander's I Can Hold My Own



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Seaberns Calm Before The Storm

Best Of Opposite Sex
High Oaks Break The Ice


Winners Dog: (1-0-0-1)
High Oaks Break The Ice

12-18 Month Dog Class
1st High Oaks Break The Ice


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Banbury's Where My Demons Hide



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Banbury's Where My Demons Hide

12-18 Month Bitch Class
1st Banbury's Where My Demons Hide

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Legendale N KO Madness Of The Storm

Best Of Opposite Sex
Holmrun's Last Of The Titans

Best Puppy In Breed
Ch Legendale N KO Madness Of The Storm


Winners Dog: (1-0-0-1)
Holmrun's Last Of The Titans

Senior Puppy Dog Class
1st Holmrun's Last Of The Titans


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gryphoenix Adonis The Romantic

Best Of Opposite Sex
Gryphoenix Beaujolais Nouveau

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gryphoenix Adonis The Romantic

Best Puppy In Breed
Gryphoenix Beaujolais Nouveau


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gryphoenix Beaujolais Nouveau

Senior Puppy Bitch Class
1st Gryphoenix Beaujolais Nouveau

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Baywood's The Joy Of Life

Best Of Opposite Sex
GCh Justlyd's Matter Of Fact

Best Puppy In Breed
Ch Baywood's The Joy Of Life


Winners Dog: (1-0-1-1)
Baywood Made To Fly

Open Dog Class
1st Baywood Made To Fly


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trojan's Shaken Not Stirred At Halcyon

Best Puppy In Breed
Trojan's Shaken Not Stirred At Halcyon


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Vanderbilt's Feeling Lucky

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Miss Money Penny

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Vanderbilt's Feeling Lucky

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Feeling Lucky


Winners Dog: (1-1-0-0)
Vanderbilt's Feeling Lucky

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Feeling Lucky


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Vanderbilt's Miss Money Penny

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Miss Money Penny

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Snowmist's Taffy







Group 4 - Pierrette McLean Top Dog
Points
Group 1st   Ch Fireflys N Mysidekicks King Jas   Border Terrier   31
Group 2nd   
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   29
Group 3rd   Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing   Norwich Terrier   23
Group 4th   
Kerion Bluecrush's Maverick
  Kerry Blue Terrier   21
BPIG   Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing   Norwich Terrier   N/A
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Takala Trails Harry Potter

Best Puppy In Breed
Takala Trails Harry Potter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Takala Trails Harry Potter

Canadian Bred Dog Class
1st Takala Trails Harry Potter


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Nosehill's Tywin

Best Of Opposite Sex
Ezra The Mischief Of Nosehill

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Nosehill's Tywin


Winners Dog: (1-2-0-0)
Nosehill's Tywin

Open Dog Class
1st Nosehill's Tywin


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ezra The Mischief Of Nosehill

Reserve Winners Bitch
Nosehill's Asha

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ezra The Mischief Of Nosehill

Open Bitch Class
1st Nosehill's Asha

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Fireflys N Mysidekicks King Jas

Best Of Opposite Sex
Ch Mysidekick N Firefly's Serendipity

Best Puppy In Breed
Ch Mysidekick N Firefly's Serendipity



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Select Dog
GChB Brickfield Crusher



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs

Best Of Opposite Sex
GCh Chrysaliss Avenged Sevenfold



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Toonees Seelie Court Fae

Best Puppy In Breed
Toonees Seelie Court Fae



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Toonees Seelie Court Fae

Senior Puppy Bitch Class
1st Toonees Seelie Court Fae

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Milar Paco



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Takala Trails Rhett



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kerion Bluecrush's Maverick


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kerion Bluecrush's Maverick

Open Dog Class
1st Kerion Bluecrush's Maverick


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Slicey's Charlize The Rose of Trallee



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing

Best Of Opposite Sex
Ch Wichunt Martinrae Heart To Heart

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Of Opposite Sex
Ch Mimicker's Gadabout

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Envoy I Believe In Good Grace


Winners Dog: (1-3-1-1)
Mimicker's Candy Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mimicker's Candy Man


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Envoy I Believe In Good Grace

Reserve Winners Bitch
Express Empire Liberation

Senior Puppy Bitch Class
1st Express Empire Liberation
2nd Express Empire Jakarta

Open Bitch Class
1st Envoy I Believe In Good Grace

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dunsmuir'N'Glenby's Dream Weaver


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Boreal Spirit Of The North

Best Of Opposite Sex
Bachram's Bright Warrior



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bachram's Bright Warrior

Reserve Winners Bitch
Larkhill's Under A Violette Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Bachram's Bright Warrior

Canadian Bred Bitch Class
1st Larkhill's Under A Violette Moon

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Staffhaven's The Taoiseach

Best Puppy In Breed
Staffhaven's The Taoiseach


Winners Dog: (1-0-0-0)
Staffhaven's The Taoiseach

Senior Puppy Dog Class
1st Staffhaven's The Taoiseach


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Mysticgold's Thyme After Thyme

Best Of Opposite Sex
Ch Elvis Devil In Disguise

Best Puppy In Breed
Windacre Trend Setter At Mysticgold



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Mysticgold's One Drop Too Many

Reserve Winners Bitch
Windacre Trend Setter At Mysticgold

Junior Puppy Bitch Class
1st Windacre Trend Setter At Mysticgold

Open Bitch Class
1st Mysticgold's One Drop Too Many





Group 5 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   Ch Xtreme Sealegends Harper's Goddess   Biewer Terrier   40
Group 2nd   
GCh Michaelmas Taylin Top Marks
  Pekingese   39
Group 3rd   
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us
  Miniature Pinscher   38
Group 4th   
GChB Wynneiras Double Shot
  American Eskimo Dog (Toy)   37
BPIG   Ch Xtreme Sealegends Harper's Goddess   Biewer Terrier   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Wynneiras Double Shot

Best Of Opposite Sex
Wynneiras I'll Be Your Dream

Best Puppy In Breed
Wynneiras I'll Be Your Dream



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Wynneiras I'll Be Your Dream

Senior Puppy Bitch Class
1st Wynneiras I'll Be Your Dream

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Xtreme Sealegends Harper's Goddess

Best Puppy In Breed
Ch Xtreme Sealegends Harper's Goddess



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Stay In Touch Of An Excellent Choice

Best Of Opposite Sex
Dawnaquinn Snow Place Like Home



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dawnaquinn Snow Place Like Home

Open Bitch Class
1st Dawnaquinn Snow Place Like Home

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy

Best Of Opposite Sex
Vaila's Just As Sassy

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Vaila's Just As Sassy

Best Puppy In Breed
BCBG N Mc Tite Poule


Winners Dog: (1-1-0-1)
Vaila's Just As Sassy

12-18 Month Dog Class
1st Vaila's Just As Sassy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
BCBG N Mc Tite Poule

Senior Puppy Bitch Class
1st BCBG N Mc Tite Poule

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dewdrops Halo In The Mist Of Cheyennes

Best Puppy In Breed
Dewdrops Halo In The Mist Of Cheyennes


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solarus Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Solarus Luna

12-18 Month Bitch Class
1st Solarus Luna

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Havadahl Flash Gordon

Best Of Opposite Sex
Pandabear Havadahl Lolipop

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Havadahl Flash Gordon

Best Puppy In Breed
Havadahl Flash Gordon


Winners Dog: (2-3-0-0)
Havadahl Flash Gordon

Reserve Winners Dog
Havanangel's Prince Theodore Of Lumahai

Senior Puppy Dog Class
1st Havadahl Flash Gordon

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Havanangel's Prince Theodore Of Lumahai


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Pandabear Havadahl Lolipop

Reserve Winners Bitch
Havadahl Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Havadahl Angel
2nd Sylarena Ginger Spice Everything Nice

Canadian Bred Bitch Class
1st Pandabear Havadahl Lolipop

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh G-James Of Angela White



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 7 pts (1-6-1-0)
Ch Naturalgems Ladymagic Son Of A Sailor For Truluv

Best Of Opposite Sex
Rosian's Zendays Demi

Best Of Winners: (1-6-1-0)
Derrima Odyssey

Best Puppy In Breed
Ch Naturalgems Ladymagic Son Of A Sailor For Truluv


Winners Dog: (1-6-1-0)
Derrima Odyssey

Junior Puppy Dog Class
1st Derrima Odyssey

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Michaelmas Taylin Top Marks



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
Ch Furrycreek's Blue Jeans

Best Of Opposite Sex
Arwins Coupe De Ville

Best Puppy In Breed
Arwins Coupe De Ville

Select Dog
GChB Chriscendo Mighty Cute



Winners Bitch: (0-4-2-0)
Arwins Coupe De Ville

Reserve Winners Bitch
Pomhaven's Halley's Comet

Senior Puppy Bitch Class
1st Arwins Coupe De Ville
2nd Pomhaven's Halley's Comet

12-18 Month Bitch Class
1st Furrycreek's Favoured Grace

Open Bitch Class
1st Arwins My Name Is Vendetta

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Lemoge's Snow Angel

Best Puppy In Breed
Lemoge's Black Velvet



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Lemoge's Black Velvet

Reserve Winners Bitch
Lemoge's Sweet Sugar

Senior Puppy Bitch Class
1st Lemoge's Black Velvet
2nd Lemoges Midnight Star

12-18 Month Bitch Class
1st Lemoge's Sweet Sugar

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Ch Love Story Wonderful Toy

Best Of Opposite Sex
Russianique Tinker Toy At Marpointe

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Marpointe's Blessed Fairy Princess

Best Puppy In Breed
Marpointe's Blessed Fairy Princess


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Marpointe's Blessed Fairy Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Marpointe's Blessed Fairy Princess





Group 6 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   32
Group 2nd   
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   28
Group 3rd   
Winterspear at Kalokairie
  Dalmatian   22
Group 4th   
GCh Bellisabull's I'm A Tuff Nut To Crack
  Bulldog   21
BPIG   
Bellisabull's Ain't So Lady Like At Wicket West
  Bulldog   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wynneiras Made For Me'



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wynneiras Made For Me'

Open Bitch Class
1st Wynneiras Made For Me'

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Craigdale Cabochon Kiss Me Kate


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dragonslayer Tai's Stand By Me

Best Puppy In Breed
Dragonslayer Tai's Stand By Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dragonslayer Tai's Stand By Me

Senior Puppy Dog Class
1st Dragonslayer Tai's Stand By Me


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winterspear at Kalokairie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winterspear at Kalokairie

Open Bitch Class
1st Winterspear at Kalokairie

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Of Opposite Sex
Beaukees Pursuit Of Perfection

Best Puppy In Breed
Beaukees Fire In The Sky



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Beaukees Pursuit Of Perfection

Reserve Winners Bitch
Beaukees Fire In The Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st Beaukees Ring Of Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Beaukees Fire In The Sky

Open Bitch Class
1st Beaukees Pursuit Of Perfection

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
Ch Violets Dancing In The Willows

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Reigate Dawin Emily Bronte

Select Dog
Ch Gardenpath Inspiration


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Reigate Dawin Emily Bronte

12-18 Month Bitch Class
1st Reigate Dawin Emily Bronte

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin

Best Of Opposite Sex
Island West Kinsol Pfeffa Regime


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Satika's The Oracle

Best Of Opposite Sex
GChB Sunojo I Aim To Misbehave



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Sunojo's Tomoe Gozen

Reserve Winners Bitch
Sunojo's Muscle Bunny

12-18 Month Bitch Class
1st Sunojo's Muscle Bunny
2nd Sunojo's Yoon Gimari Me

Open Bitch Class
1st Sunojo's Tomoe Gozen

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Sealegends Magical Midnight Dance

Select Dog
GChS Sealegends Moonlight Magic



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Trekhond's King Of The Road

Best Of Opposite Sex
Shave's Island Gem At Trekhond

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Trekhond's Dont Fence Me In

Select Dog
GChS Judo's Top Secret At Trekhond


Winners Dog: (1-1-2-0)
Trekhond's Dont Fence Me In

Open Dog Class
1st Trekhond's Dont Fence Me In


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Shave's Island Gem At Trekhond

Open Bitch Class
1st Shave's Island Gem At Trekhond

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tyrone Walk This Way With Adominos





Group 7 - Delvina Beaulac Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Solo's Bayou Le Vacher
  Berger Picard   33
Group 2nd   
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   32
Group 3rd   
GCh WNR Dine Aways Holy Basil
  Australian Cattle Dog   31
Group 4th   
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok
  Finnish Lapphund   29
BPIG   
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok
  Finnish Lapphund   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB WNR Dine Aways Holy Basil


Winners Dog: (1-0-1-0)
Aquila's Northern Exposure

Open Dog Class
1st Aquila's Northern Exposure


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Summerwind Cowboy Legend At Trekhond

Select Dog
Ch Kiji Weapon Ledge



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Kelkary FullMoon Remember My Name Fame

Select Bitch
GCh Addlee's First Lady At Tiffany


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Best Of Opposite Sex
Ch Uniquity's Lucas Rising

Best Puppy In Breed
Ch Uniquity's Lucas Rising



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Reserve Winners Bitch
Letekoe's Winter Green

Junior Puppy Bitch Class
1st Letekoe's Winter Green

Open Bitch Class
1st Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Solo's Bayou Le Vacher



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nahrof Semper Supra



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Joy-A-Len's Our Top Gun



Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok

Best Puppy In Breed
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok



Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lacomtesse Ritchie Gecko



Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Renaissance Farms Blue On Black

Best Of Opposite Sex
Pinewood's Cowgirls Don't Cry At Trekhond

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Renaissance Farms Blue On Black

Best Puppy In Breed
Renaissance Farms Blue On Black


Winners Dog: (1-2-0-0)
Renaissance Farms Blue On Black

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Renaissance Farms Blue On Black


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Pinewood's Cowgirls Don't Cry At Trekhond

Reserve Winners Bitch
Keecams Sweet Bethany

12-18 Month Bitch Class
1st Keecams Sweet Bethany

Open Bitch Class
1st Pinewood's Cowgirls Don't Cry At Trekhond

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Stoneyroydes In The Heat Of The Night

Best Of Opposite Sex
Stoneyroyde Deja Vu Do You Get It Deja Vu

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Stoneyroydes In The Heat Of The Night

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 12 pts (1-7-1-4)
Ch Coastalviews Just Call Me Baby

Best Of Opposite Sex
Ch Tresta Renoir

Best Of Winners: (1-7-1-4)
Coastalviews Smoking Gun

Best Puppy In Breed
Coastalviews Smoking Gun

Select Bitch
GChB Conspirito's This Girl's On Fire


Winners Dog: (1-7-1-4)
Coastalviews Smoking Gun

Junior Puppy Dog Class
1st Coastalviews Smoking Gun


Winners Bitch: (1-7-1-4)
Zesta National Geographic

Reserve Winners Bitch
Coastalviews Cover Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Tresta You Belong With Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Coastalviews Cover Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Conspirito's Barbary Dove
2nd Coastalviews Ocean Eyes

Open Bitch Class
1st Zesta National Geographic
2nd Tresta Gin Fizz
3rd Belmark Rolling In The Deep

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By