Norfolk Kennel & Obedience Club
Monday, April 6, 2015 - Show # 3



Related Results

Conformation

Saturday, April 04 (Show # 1)
Sunday, April 05 (Show # 2)
Monday, April 06 (Show # 3)
Monday, April 06 (Show # 4)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/Am GCh Summerford's Remember Me, AOM
"Michael"
Breeder/Owner/Handler: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Len Harfield
Fox Terrier (Wire)  
GCh Foxheart's Rough And Ready
Points: 169 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Len Harfield
Newfoundland  
GCh Summerford's Remember Me
Best Puppy In Show
Judge: Len Harfield
Miniature Pinscher   Rexroth's Valentino








Group 1 - Len Harfield Top Dog
Points
Group 1st   
Ch De Lombardie Belle des Bois
  Pointer (German Short-Haired)   28
Group 2nd   
GCh Maktawae Ausadie Star Of Orion
  Retriever (Labrador)   22
Group 3rd   
GCh Mar-K's Hot N Spicey
  Spaniel (American Cocker)   17
Group 4th   
Ch Gangway Bearabella's Diggin For Treasure
  Retriever (Golden)   14
BPIG    Skylon See No Evil   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Poppenspaler's Ichiban




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 5 pts (1-1-0-4)
GCh De Lombardie Belle des Bois

Best Of Opposite Sex
Mount Albion's Royal Onyx

Best Of Winners: (1-1-0-4)
Mount Albion's Royal Jewel

Best Puppy In Breed
Mount Albion's Royal Jewel

Select Bitch
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's


Winners Dog: (1-1-0-4)
Mount Albion's Royal Onyx

Senior Puppy Dog Class
1st Mount Albion's Royal Onyx


Winners Bitch: (1-1-0-4)
Mount Albion's Royal Jewel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mount Albion's Royal Jewel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 10 pts (3-2-4-2)
GCh Gangway Bearabella's Diggin For Treasure

Best Of Opposite Sex
GCh Bearabella's Sweet Addiction

Best Of Winners: (3-2-4-2)
Bearabella's Special Force

Best Puppy In Breed
Skylon See No Evil

Select Dog
GCh Grayvalley's 50 Shades Of Gray

Select Bitch
Ch Bearabella's Freedom Of Choice


Winners Dog: (3-2-4-2)
Bearabella's Special Force

Reserve Winners Dog
Skylon See No Evil

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Skylon See No Evil

Open Dog Class
1st Bearabella's Special Force
2nd Bowbell's High Stakes Deal


Winners Bitch: (3-2-4-2)
Tanishtagh Start A Fire

Reserve Winners Bitch
Storiline's I Am Legend

Senior Puppy Bitch Class
1st Tanishtagh Start A Fire

Open Bitch Class
1st Storiline's I Am Legend


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChEx Maktawae Ausadie Star Of Orion

Best Of Opposite Sex
GCh Stonemeadow's Jet Black

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Devonsleigh It Takes A Village

Best Puppy In Breed
Devonsleigh It Takes A Village

Select Bitch
GCh MooseLake's Perpetual Bliss


Winners Dog: (1-1-1-2)
Castlegar Mischief Maker

Open Dog Class
1st Castlegar Mischief Maker


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Devonsleigh It Takes A Village

Senior Puppy Bitch Class
1st Devonsleigh It Takes A Village


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bran Linn Braxfield Xpert Advice



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shireoak Iced Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Mar-K's Hot N Spicey

Best Of Opposite Sex
Truly Yours Secret Midnight Express

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Caci's Couldn't Be Better


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Caci's Couldn't Be Better

Open Bitch Class
1st Caci's Couldn't Be Better


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Len Harfield Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Xenos Condren
  Afghan Hound   24
Group 2nd   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   18
Group 3rd   
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   15
Group 4th   
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   14
BPIG    Charsada Beyond The Stones   Afghan Hound   N/A
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 5 pts (2-1-3-0)
GCh Xenos Condren

Best Of Opposite Sex
Charsada Beyond The Stones

Best Of Winners: (2-1-3-0)
Charsada Beyond The Stones

Best Puppy In Breed
Charsada Beyond The Stones

Select Dog
GCh Karakush Gorgeous George


Winners Dog: (2-1-3-0)
Agha Djari's Jakarta

Reserve Winners Dog
Xzotika's Veni Vedi Vici

Junior Puppy Dog Class
1st Agha Djari's Jakarta
2nd Xzotika's Veni Vedi Vici


Winners Bitch: (2-1-3-0)
Charsada Beyond The Stones

Senior Puppy Bitch Class
1st Charsada Beyond The Stones


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Soundtrack Mr Tambourine Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Chetcote Delphi

Best Of Opposite Sex
Pawprints Chetcote Penn Dragon

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Chetcote Delphi

Best Puppy In Breed
Chetcote Delphi


Winners Dog: (2-2-0-0)
Pawprints Chetcote Penn Dragon

Reserve Winners Dog
Chetcote Theodor

Junior Puppy Dog Class
1st Chetcote Theodor

Senior Puppy Dog Class
1st Pawprints Chetcote Penn Dragon


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Chetcote Delphi

Reserve Winners Bitch
HeavenlyHund ShineOn U Czy Dmd

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Delphi

12-18 Month Bitch Class
1st HeavenlyHund ShineOn U Czy Dmd


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled

Best Of Opposite Sex
Grandgables Wee Impressionist

Select Bitch
GCh Staier's Evdokiya


Winners Dog: (1-0-0-2)
Grandgables Wee Impressionist

12-18 Month Dog Class
1st Grandgables Wee Impressionist



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chilcotin's Road Warrior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Upper Mountain Man In The Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Padraigin Vom Luchemer Brückchen

Best Puppy In Breed
Glenamadda Liberty Belle

Select Bitch
Ch Glenamadda Kellyscot Enchanted



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Glenamadda Jewels Of Wolfholm

Reserve Winners Bitch
Glenamadda Liberty Belle

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenamadda Liberty Belle

Open Bitch Class
1st Glenamadda Jewels Of Wolfholm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Auriga Peter Parker


Winners Dog: (1-0-0-0)
Auriga Peter Parker

Open Dog Class
1st Auriga Peter Parker



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Puppy In Breed
Navyn Ballymalone



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Navyn Ballymalone

Reserve Winners Bitch
Vrymeer Cartier Halo

Junior Puppy Bitch Class
1st Navyn Ballymalone

Open Bitch Class
1st Vrymeer Cartier Halo


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Len Harfield Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's Remember Me
  Newfoundland   28
Group 2nd   
GCh Liberator's Power Play
  Doberman Pinscher   26
Group 3rd   
GCh Seabury's Final Voyage
  Portuguese Water Dog   22
Group 4th   
GCh Starring-Maat Original Sin
  Alaskan Malamute   12
BPIG   
Tiptop's Water Witch
  Newfoundland   N/A
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Starring-Maat Original Sin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Adesa's My Little Pony At Gumby's



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bullstock's Samcro At Waterlea

Best Of Opposite Sex
Shady Oak And Thats My Story

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bullstock's Samcro At Waterlea

Best Puppy In Breed
Bullstock's Samcro At Waterlea


Winners Dog: (2-1-0-0)
Bullstock's Samcro At Waterlea

Reserve Winners Dog
Bramstoke Halocrest Bronx Boy

Senior Puppy Dog Class
1st Bullstock's Samcro At Waterlea

Open Dog Class
1st Bramstoke Halocrest Bronx Boy


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Shady Oak And Thats My Story

Open Bitch Class
1st Shady Oak And Thats My Story


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Liberator's Power Play

Best Of Opposite Sex
GChEx Liberator's Triple Crown

Select Dog
GCh Cassels Journey To Viktory



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Liberator's Match Point

12-18 Month Bitch Class
1st Liberator's Match Point


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Naku's Wilburs Stick To Yr Fur

Best Of Opposite Sex
Everendeavor Naku Glamour Girl

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Naku's Wilburs Stick To Yr Fur

Best Puppy In Breed
Everendeavor Naku Glamour Girl


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Everendeavor Naku Glamour Girl

Reserve Winners Bitch
Naku's Jazzie Dancer

Senior Puppy Bitch Class
1st Everendeavor Naku Glamour Girl

Open Bitch Class
1st Naku's Jazzie Dancer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Glenire Nymphadora Tonks




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Utopia Show Me The Joshua Bear



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Baby Blue's Barney Rubble


Winners Dog: (1-0-0-0)
Baby Blue's Barney Rubble

12-18 Month Dog Class
1st Baby Blue's Barney Rubble



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Summerford's Remember Me

Best Of Opposite Sex
Tiptop's Water Witch

Best Puppy In Breed
Tiptop's Water Witch



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tiptop's Water Witch

Junior Puppy Bitch Class
1st Tiptop's Water Witch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 9 pts (2-4-2-2)
GCh Seabury's Final Voyage

Best Of Opposite Sex
GCh Valkyrie Running Back Roads

Best Of Winners: (2-4-2-2)
Bigbay Splash

Best Puppy In Breed
GCh Valkyrie Running Back Roads


Winners Dog: (2-4-2-2)
Bigbay Splash

Reserve Winners Dog
Ondulado Triton's Ryder

Senior Puppy Dog Class
1st Ondulado Triton's Ryder

Open Dog Class
1st Bigbay Splash


Winners Bitch: (2-4-2-2)
Wheatley's Polar Vortex Neiva

Reserve Winners Bitch
Skipnstone Moral Of The Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Skipnstone Moral Of The Story

Senior Puppy Bitch Class
1st Bigbay Alegria

Canadian Bred Bitch Class
1st Lunanova's Be My Silver Spring

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wheatley's Polar Vortex Neiva


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Len Harfield Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   15
Group 2nd   
Ch Windeire Firebreak
  Irish Terrier   14
Group 3rd   
GCh Toulin's Quite The Spectacle
  Scottish Terrier   13
Group 4th   
GCh Benchmark's Winning Goal
  Border Terrier   11
BPIG   
Northcote's To The Max
  Lakeland Terrier   N/A
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Traymar Terrydale HK Mischievous Affair




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Benchmark's Winning Goal

Best Of Opposite Sex
Cedarhill Turn Back Time



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cedarhill Turn Back Time

12-18 Month Bitch Class
1st Cedarhill Turn Back Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch DancingB's Angus MacFergus

Best Of Opposite Sex
DancingB's Audi Goes For Max

Best Of Winners: (1-1-1-0)
DancingB's Audi Goes For Max

Best Puppy In Breed
DancingB's Audi Goes For Max


Winners Dog: (1-1-1-0)
Dancingb's Rally Road Alpha Romeo

Junior Puppy Dog Class
1st Dancingb's Rally Road Alpha Romeo


Winners Bitch: (1-1-1-0)
DancingB's Audi Goes For Max

Junior Puppy Bitch Class
1st DancingB's Audi Goes For Max


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxheart's Rough And Ready




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northcote's To The Max

Best Puppy In Breed
Northcote's To The Max


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote's To The Max

Junior Puppy Dog Class
1st Northcote's To The Max



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Toulin's Quite The Spectacle

Select Dog
Ch Glenroslin's Dallas Dhu




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Honeywheat's Poetry In Motion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Alborada Tokushima

Best Of Opposite Sex
Dunkellers Fire N Ice Kasamar

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Forestfield IRememberU Kasamar

Best Puppy In Breed
Ch Alborada Tokushima


Winners Dog: (2-1-0-1)
Dunkellers Fire N Ice Kasamar

Reserve Winners Dog
Blythfell Lewis

Junior Puppy Dog Class
1st Blythfell Lewis

12-18 Month Dog Class
1st Dunkellers Fire N Ice Kasamar


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Forestfield IRememberU Kasamar

Senior Puppy Bitch Class
1st Forestfield IRememberU Kasamar


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Len Harfield Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   21
Group 2nd   Ch Cempa It's Elementary Watson   Cavalier King Charles Spaniel   19
Group 3rd   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   15
Group 4th   
Ch Four Halls Look At Me
  Maltese   14
BPIG    Rexroth's Valentino   Miniature Pinscher   N/A
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Cempa It's Elementary Watson

Best Of Opposite Sex
Cragland Lovesong At Shirmont

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Miletree Carnival

Best Puppy In Breed
Cragland Lovesong At Shirmont


Winners Dog: (2-1-1-0)
Miletree Carnival

Reserve Winners Dog
Glenire's Odo The Hero

Senior Puppy Dog Class
1st Glenire's Odo The Hero

Open Dog Class
1st Miletree Carnival


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Cragland Lovesong At Shirmont

Senior Puppy Bitch Class
1st Cragland Lovesong At Shirmont


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cinnamonhill Got It Goin On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ashstone's Atria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Cantex Bon Appetit




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Four Halls Look At Me

Best Of Opposite Sex
Tauro Sheihus

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Tauro Khalisia


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tauro Sheihus

Open Dog Class
1st Tauro Sheihus


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Tauro Khalisia

Open Bitch Class
1st Tauro Khalisia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rexroth's Valentino

Best Puppy In Breed
Rexroth's Valentino


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rexroth's Valentino

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rexroth's Valentino



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Pekeden PHD For Schuyler

Best Of Opposite Sex
Ch Diaquiris Samantha Jones

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris Samantha Jones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Winterhaven Man About Town

Best Of Opposite Sex
Son Shine's Koko Kola

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Son Shines Bimbo The Man

Best Puppy In Breed
Kristari's Wicked Dreams


Winners Dog: (3-2-1-0)
Son Shines Bimbo The Man

Reserve Winners Dog
Kristari's Wicked Dreams

Junior Puppy Dog Class
1st Kristari's Wicked Dreams

Open Dog Class
1st Son Shines Bimbo The Man
2nd Kristari's Chocolate Cherub


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Son Shine's Koko Kola

Reserve Winners Bitch
Son Shine's Snugglee Maiden

Senior Puppy Bitch Class
1st Son Shine's Snugglee Maiden

12-18 Month Bitch Class
1st Son Shine's Koko Kola


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rigair Cherry Berry

Best Puppy In Breed
Rigair Flirt



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rigair Cherry Berry

Reserve Winners Bitch
Rigair Flirt

Senior Puppy Bitch Class
1st Rigair Flirt

Open Bitch Class
1st Rigair Cherry Berry


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Alan Ewles Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Schutzu's Saint Elmo's Fire
  Shih Tzu   22
Group 2nd    Gumby's Chianti Classico   Chinese Shar-Pei   18
Group 3rd    Epic's Turning Purple For Homewood   French Bulldog   14
Group 4th   
Ch Owenbriar Keesbrook Black Ice
  Keeshond   10
BPIG    Gumby's Chianti Classico   Chinese Shar-Pei   N/A
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Sassy's Bentley The Best


Winners Dog: (2-0-0-0)
Sassy's Bentley The Best

Reserve Winners Dog
Rohon Mr Valentine

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sassy's Bentley The Best

Open Dog Class
1st Rohon Mr Valentine



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Topbrass Parkridge Lexi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Topbrass Parkridge Lexi

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Topbrass Parkridge Lexi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Gumby's Chianti Classico

Best Of Opposite Sex
Gumby's Sparkling Prosecco

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Gumby's Chianti Classico

Best Puppy In Breed
Gumby's Chianti Classico

Select Dog
Ch Gumby's Crime Stopper


Winners Dog: (1-2-1-0)
Gumby's Chianti Classico

Junior Puppy Dog Class
1st Gumby's Chianti Classico


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Gumby's Sparkling Prosecco

Reserve Winners Bitch
Gumby's Pinot Noir

Junior Puppy Bitch Class
1st Gumby's Sparkling Prosecco
2nd Gumby's Pinot Noir


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bellefleet's Stealth Force




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Dawin In Hot Pursuit

Best Of Opposite Sex
Marubi's Vegastar

Best Puppy In Breed
Marubi's Vegastar



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Marubi's Vegastar

Reserve Winners Bitch
Highprofile Illusion

Senior Puppy Bitch Class
1st Marubi's Vegastar
2nd Crystalton Eye Of The Tiger

Canadian Bred Bitch Class
1st Highprofile Illusion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Schutzu's Saint Elmo's Fire

Best Of Opposite Sex
Beswick's Fancy Pants

Best Puppy In Breed
Beswick's Fancy Pants



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Beswick's Fancy Pants

Reserve Winners Bitch
Parkway's Rolling In The Deep

Junior Puppy Bitch Class
1st Parkway's Rolling In The Deep

Open Bitch Class
1st Beswick's Fancy Pants
2nd Centerfold's Amber Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh G'Jomo Ahkama Lhun Po



Winners Bitch: (0-1-0-1)
H'Gawa Ahkama Lhun-Po

Open Bitch Class
1st H'Gawa Ahkama Lhun-Po


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Len Harfield Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Sengalas Frankly Classical
  Bearded Collie   25
Group 2nd   
GCh Signature's Harry Nile V Kridler
  German Shepherd Dog   23
Group 3rd   
Ch Goldlegacy Ulfrun Leif Magisk
  Swedish Vallhund   22
Group 4th   
Ch Stefsstells Saer Seifur
  Iceland Sheepdog   21
BPIG   
Ch Cheynat's Simply Perfect
  Australian Shepherd   N/A
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Ninebark Wish List

Best Of Opposite Sex
GCh Cheynat's Simply Perfect

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Olde Bays Counting Stars

Best Puppy In Breed
GCh Cheynat's Simply Perfect


Winners Dog: (1-1-1-1)
Hazy Hill's Classic Robin

Open Dog Class
1st Hazy Hill's Classic Robin


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Olde Bays Counting Stars

Open Bitch Class
1st Olde Bays Counting Stars


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Sengalas Frankly Classical

Select Dog
GCh Dreamchaser Strathearn Soulmate




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Celebre Journey To Chantryile

Best Of Opposite Sex
Hidalgo Brimwylf D'Avril

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Celebre Journey To Chantryile

Best Puppy In Breed
Celebre Journey To Chantryile


Winners Dog: (2-3-0-0)
Celebre Journey To Chantryile

Reserve Winners Dog
Navarro It's Me Di Scottatura

Junior Puppy Dog Class
1st Celebre Journey To Chantryile

12-18 Month Dog Class
1st Navarro It's Me Di Scottatura


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Hidalgo Brimwylf D'Avril

Reserve Winners Bitch
Top Guns Push N The Limits At Casryn

Junior Puppy Bitch Class
1st Top Guns Push N The Limits At Casryn

12-18 Month Bitch Class
1st Winjammer Icy Visions

Open Bitch Class
1st Hidalgo Brimwylf D'Avril


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Windsong Gentleman's Agreement

Best Of Opposite Sex
Windsong Grab The Microphone

Best Puppy In Breed
Livingwater Triumph 'N Victory


Winners Dog: (2-0-0-1)
Windsong Gentleman's Agreement

Reserve Winners Dog
Livingwater Triumph 'N Victory

Senior Puppy Dog Class
1st Livingwater Triumph 'N Victory

Open Dog Class
1st Windsong Gentleman's Agreement



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bearspaw Sampo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stefsstells Saer Seifur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szentmihalyi-Szabo Nemes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Szentmihalyi-Szabo Nemes

Open Dog Class
1st Szentmihalyi-Szabo Nemes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Goldenhylite's The Maverick

Best Of Opposite Sex
Nitelatches Its About Time

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Goldenhylite's The Maverick

Best Puppy In Breed
Goldenhylite's The Maverick


Winners Dog: (1-2-0-0)
Goldenhylite's The Maverick

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Goldenhylite's The Maverick


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Nitelatches Its About Time

Reserve Winners Bitch
Bonnyville's Sweet Valentine

Senior Puppy Bitch Class
1st Nitelatches Its About Time

12-18 Month Bitch Class
1st Bonnyville's Sweet Valentine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Goldlegacy Ulfrun Leif Magisk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Stonecroft's Star Sighting

Select Bitch
Ch Aylesford Wind In The Willows




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By