South Shore Kennel Club
Sunday, June 5, 2016 - Show 4



Related Results

Conformation

Saturday, June 04 (Show 1)
Saturday, June 04 (Show 2)
Sunday, June 05 (Show 3)
Sunday, June 05 (Show 4)

Obedience

Saturday, June 04 (Obedience Trial 1)
Sunday, June 05 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, June 04 (Rally Trial 1)
Sunday, June 05 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Donald Emslie
Boxer  
GCh Briley's Wild As The Wind
Points: 108 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Donald Emslie
Yorkshire Terrier  
GCh Risha Heir Of The Dog
Best Puppy In Show
Judge: Donald Emslie
Pomeranian   Chriscendo Clearly A Star
Best Baby Puppy In Show
Judge: Donald Emslie
Basenji  
Wasenshi's Locked'N Loaded
Best Altered In Show
Judge: Donald Emslie
Dachshund (Miniature Long-Haired)  
Ch Rendachs Creme No Sugar
Best Veteran In Show
Judge: Donald Emslie
Schnauzer (Miniature)  Ch Sterling' Patent Pending








Group 1 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Amberview Socie'te' Cartier
  Retriever (Golden)   19
Group 2nd   
GCh Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   17
Group 3rd   
Ch Camlab's Eagertrieve Outlaw
  Retriever (Labrador)   16
Group 4th   
Dtael's Little Red Rodeo
  Spaniel (American Cocker)   11
BPIG   
Dtael's Little Red Rodeo
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jewels Shine Bright Like A Diamond   Spaniel (American Cocker)   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Legacyk Cool Morning Mist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Legacyk Cool Morning Mist

12-18 Month Dog Class
1st Legacyk Cool Morning Mist



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mistcurl's Compass Rose

Best Puppy In Breed
Mistcurl's Compass Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mistcurl's Compass Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Mistcurl's Compass Rose


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Fleetwing's Anything Goes

Best Of Opposite Sex
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Kriegers Ridge Pink Champagne Zinnia

Best Puppy In Breed
Ch Fleetwing's Anything Goes


Winners Dog: (1-1-0-1)
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Senior Puppy Dog Class
1st Fleetwing's Hey Good Lookin'


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Amberview Socie'te' Cartier

Best Of Opposite Sex
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Puppy In Breed
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Camlab's Eagertrieve Outlaw

Best Of Opposite Sex
Ch Everwood's Paint It Black

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Startops Just Charmed

Best Puppy In Breed
Everwood N Camlab Country Girl


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Bernfield's Sheba

Reserve Winners Bitch
Everwood N Camlab Country Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Everwood N Camlab Country Girl

Open Bitch Class
1st Bernfield's Sheba


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Dtael's Little Red Rodeo

Best Of Opposite Sex
GCh Marsuvica's Centennial Victory

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Dtael's Little Red Rodeo

Best Puppy In Breed
Dtael's Little Red Rodeo


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Dtael's Little Red Rodeo

Reserve Winners Bitch
Onstage Getting To Know You

12-18 Month Bitch Class
1st Onstage Getting To Know You

Open Bitch Class
1st Dtael's Little Red Rodeo

3-6 Month Bitch Class
1st Jewels Shine Bright Like A Diamond


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluestones Got Her Groove Back

Best Puppy In Breed
Bluestones Got Her Groove Back



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluestones Got Her Groove Back

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluestones Got Her Groove Back


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tropical's Sunset Deal Me In Remme

Best Puppy In Breed
Tropical's Sunset Deal Me In Remme



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tropical's Sunset Deal Me In Remme

Junior Puppy Bitch Class
1st Tropical's Sunset Deal Me In Remme


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca
  Greyhound   5
Group 2nd   
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos
  Afghan Hound   4
Group 3rd   
Livewire's Awesome Impact SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   3
Group 4th   
GCh Trumphill's The X Factor
  Rhodesian Ridgeback   0
BPIG   
Livewire's Awesome Impact SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Wasenshi's Locked'N Loaded
  Basenji   0
Best Altered In Group   
Ch Rendachs Creme No Sugar
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Wasenshi's Locked'N Loaded



Class results courtesy of: John Macdonald



Sexually Altered Dog Class
1st Ch Rendachs Creme No Sugar



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Livewire's Awesome Impact SW

Best Of Opposite Sex
Harbour Deep Appalachian Spring SW

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Livewire's Awesome Impact SW

Best Puppy In Breed
Livewire's Awesome Impact SW


Winners Dog: (2-1-0-0)
Livewire's Awesome Impact SW

Reserve Winners Dog
Harbour Deep Chase The Ace SW

Junior Puppy Dog Class
1st Harbour Deep Chase The Ace SW

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Livewire's Awesome Impact SW


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Harbour Deep Appalachian Spring SW

Junior Puppy Bitch Class
1st Harbour Deep Appalachian Spring SW


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grandcru Beau Constantia Lucca



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Grandcru Beau Constantia Lucca

12-18 Month Bitch Class
1st Grandcru Beau Constantia Lucca


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Trumphill's The X Factor




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   21
Group 2nd   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   17
Group 3rd   
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic
  Great Dane   13
Group 4th   
Ch Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   11
BPIG   
Stonerose Take It on Faith
  Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Mervio All About Asia
  Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   
Ch Edelmar's That's My Girl
  Doberman Pinscher   0
Best Altered In Group    Casabali The Rightful Heir   Great Dane   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch RCA's Metin Of Island Farm




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Lena Spartanska Osada



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Lena Spartanska Osada

Reserve Winners Bitch
Bernova Just Wanna Win

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bernova Just Wanna Win

Open Bitch Class
1st Lena Spartanska Osada
2nd Myramountain Sweet Style Swiss
3rd Myramountain Jindi Brie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Briley's Wild As The Wind

Best Of Opposite Sex
Ch Tiamat's High Voltage Overload

Select Bitch
GCh Tiamat's All About That Base



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Tiamat's Chiara Via Nuova

12-18 Month Bitch Class
1st Tiamat's Chiara Via Nuova


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Best Of Opposite Sex
GiZah's Sweet Emotion

Select Dog
Ch Maribelle's Get On Your Boots

Select Bitch
Ch Maribelle's Unforgettable Fire



Winners Bitch: (0-1-2-1)
GiZah's Sweet Emotion

Open Bitch Class
1st GiZah's Sweet Emotion

3-6 Month Bitch Class
1st Bramstoke's Muse at Maribelle


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll



3-6 Month Bitch Class
1st Mervio All About Asia

7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Edelmar's That's My Girl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Britlinblue Dancin In The Moonlite


Sexually Altered Dog Class
1st Casabali The Rightful Heir



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wanderweg's Jolly Jumper




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonerose Take It on Faith

Best Puppy In Breed
Stonerose Take It on Faith



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonerose Take It on Faith

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonerose Take It on Faith


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Snowshoe's Reindeer Games

Best Puppy In Breed
Dushanbe's One Night Stand



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Snowshoe's Reindeer Games

Reserve Winners Bitch
Dushanbe's One Night Stand

Junior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's One Night Stand

Open Bitch Class
1st Snowshoe's Reindeer Games


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Champagne Ginger Rogers



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Champagne Ginger Rogers

12-18 Month Bitch Class
1st Champagne Ginger Rogers


Class results courtesy of: John Macdonald




7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Chimini's Shall We Dance


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Donald Emslie Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   10
Group 2nd    Lonestar's Sparkling Trinket   Schnauzer (Miniature)   9
Group 3rd    Dunkellers Dashwood Siren Song   West Highland White Terrier   7
Group 4th   Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   6
BPIG    Lonestar's Sparkling Trinket   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Veteran In Group   Ch Sterling' Patent Pending   Schnauzer (Miniature)   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Comberdown Finnegan




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter

Best Puppy In Breed
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Trumphill Le Marquis de Boeuf

Best Of Opposite Sex
Caudlewood Sheza Lil Diva

Best Puppy In Breed
Trumphill's Le Petit Petard



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Caudlewood Sheza Lil Diva

Reserve Winners Bitch
Blackbriar Hidden Treasure

Senior Puppy Bitch Class
1st Trumphill's Le Petit Petard

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caudlewood Sheza Lil Diva

Open Bitch Class
1st Blackbriar Hidden Treasure


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lonestar's Sparkling Trinket

Best Puppy In Breed
Lonestar's Sparkling Trinket


7 & Over Veteran Dog Class
1st Ch Sterling' Patent Pending


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lonestar's Sparkling Trinket

Reserve Winners Bitch
Ellerker's What If

Junior Puppy Bitch Class
1st Lonestar's Sparkling Trinket

12-18 Month Bitch Class
1st Ellerker's What If


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Regalridge Waltzing Matilda




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dunkellers Dashwood Siren Song

Best Puppy In Breed
Dunkellers Dashwood Siren Song



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dunkellers Dashwood Siren Song

Senior Puppy Bitch Class
1st Dunkellers Dashwood Siren Song


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Donald Emslie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Risha Heir Of The Dog
  Yorkshire Terrier   13
Group 2nd    Chriscendo Clearly A Star   Pomeranian   11
Group 3rd    Applea Victoria's Secret Kiss   Miniature Pinscher   10
Group 4th   
Ch Kinduhaven's Lucky Charm
  Papillon   9
BPIG    Chriscendo Clearly A Star   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Annadeans Kudos to Pet Pursuit
  Silky Terrier   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sandees Tumbleweed Griffin




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Prairiwind's Amor de Mi Vida

Best Of Opposite Sex
Sonrisas Littlewonder Kristoff

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Prairiwind's Amor de Mi Vida


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Prairiwind's Amor de Mi Vida

Open Bitch Class
1st Prairiwind's Amor de Mi Vida


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Kabecca Grayson Nor'easter

Best Puppy In Breed
Kabecca Grayson Nor'easter

Select Bitch
GCh Kabecca Grayson Firefly



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kabecca Grayson Nor'easter

Junior Puppy Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Applea Victoria's Secret Kiss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Applea Victoria's Secret Kiss

Open Bitch Class
1st Applea Victoria's Secret Kiss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Kinduhaven's Lucky Charm

Best Of Opposite Sex
Kinduhaven Lucy's Full O Sugar

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Toon Town More Than A Memory Of Altair

Select Dog
Ch Gnomehavens Saint Camber


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Kinduhaven Lucy's Full O Sugar

Reserve Winners Bitch
Maribeso Raise A Little Hell

12-18 Month Bitch Class
1st Maribeso Raise A Little Hell

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kinduhaven Lucy's Full O Sugar


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chriscendo Clearly A Star

Best Puppy In Breed
Chriscendo Clearly A Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chriscendo Clearly A Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Chriscendo Clearly A Star


Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Annadeans Kudos to Pet Pursuit



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Risha Heir Of The Dog


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ufo-Fizz Z Udoli Liberku

Open Dog Class
1st Ufo-Fizz Z Udoli Liberku



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Donald Emslie Top Dog
Points
Group 1st    Opals What It Takes N'Wenrick   Shih Tzu   9
Group 2nd   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   5
Group 3rd   
GCh Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   4
Group 4th   
Ch Xenosz De La Coeur De La Mer
  French Bulldog   3
BPIG    Opals What It Takes N'Wenrick   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Eastway's Michele Anastasia Ursula   Chow Chow   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Eastway's Michele Anastasia Ursula


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Xenosz De La Coeur De La Mer



3-6 Month Bitch Class
1st Martrav N Briley's Pop That Cork


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Ufourea Leaping For Love


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Seawind's Sailor Froze In Time

Best Of Opposite Sex
Keesridge Fire and Ice



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Keesridge Fire and Ice

12-18 Month Bitch Class
1st Keesridge Fire and Ice


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tudorose Smooth Sailing


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tudorose Smooth Sailing

Open Dog Class
1st Tudorose Smooth Sailing



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Opals What It Takes N'Wenrick

Best Of Opposite Sex
Halo's Dancing With The Devil

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Halo's Dude Looks Like A Lady

Best Puppy In Breed
Ch Opals What It Takes N'Wenrick


Winners Dog: (1-2-1-0)
Halo's Dude Looks Like A Lady

Junior Puppy Dog Class
1st Halo's Dude Looks Like A Lady


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Donald Emslie Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonepillar's Steel Grey
  Bouvier des Flandres   25
Group 2nd   
Novacoast Ez Come Ez Go
  Australian Shepherd   24
Group 3rd   
Ch Pacco von Micurs
  German Shepherd Dog   17
Group 4th    Cardross Sparks Fly   Collie (Smooth)   15
BPIG   
Risingstar's Totally Nova
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 6 pts (0-4-1-2)
Ch Novacoast Ez Come Ez Go

Best Of Opposite Sex
Novacoast She Makes It Look Ez

Best Puppy In Breed
Risingstar's Totally Nova

Select Bitch
GCh Novacoast EZ To Love



Winners Bitch: (0-4-1-2)
Novacoast She Makes It Look Ez

Reserve Winners Bitch
Novacoast Nice 'n' Ez

Senior Puppy Bitch Class
1st Risingstar's Totally Nova

12-18 Month Bitch Class
1st Novacoast She Makes It Look Ez
2nd Novacoast Nice 'n' Ez

Open Bitch Class
1st Soundtracks Twist'n Shout


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepillar's Steel Grey




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Eastleigh Night Circus

Best Of Opposite Sex
Ch Anjay's Sweet Georgie Brown

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Cardross Chain Reaction

Best Puppy In Breed
Cardross Chain Reaction

Select Dog
Ch Medway's Aleck Chase


Winners Dog: (1-1-2-1)
Cardross Chain Reaction

Senior Puppy Dog Class
1st Cardross Chain Reaction


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Medway's Star Dust

Junior Puppy Bitch Class
1st Medway's Star Dust


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cardross Sparks Fly

Best Of Opposite Sex
Cardross Sugarnspice Lonestar

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cardross Sparks Fly

Best Puppy In Breed
Cardross Sugarnspice Lonestar


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cardross Sugarnspice Lonestar

Senior Puppy Dog Class
1st Cardross Sugarnspice Lonestar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cardross Sparks Fly

12-18 Month Bitch Class
1st Cardross Sparks Fly


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Pacco von Micurs

Best Puppy In Breed
Riverryan Fin Tin Tin


Winners Dog: (1-0-1-0)
Riverryan Fin Tin Tin

Junior Puppy Dog Class
1st Riverryan Fin Tin Tin



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Frodo du Domaine de Polana

Best Of Opposite Sex
Katia du Domaine de Polana

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Viktor du Domaine de Polana

Best Puppy In Breed
Katia du Domaine de Polana


Winners Dog: (1-1-1-0)
Viktor du Domaine de Polana

Open Dog Class
1st Viktor du Domaine de Polana


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Katia du Domaine de Polana

Senior Puppy Bitch Class
1st Katia du Domaine de Polana


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
Ch Lochlyn to Lovely Ariel Martinique

Best Of Opposite Sex
Ch Grandgables No Time To Chill

Best Puppy In Breed
Ch Lochlyn to Lovely Ariel Martinique

Select Bitch
Ch Talisker's Magdalena


Winners Dog: (1-0-1-2)
Sunnyseas After Shock

Open Dog Class
1st Sunnyseas After Shock



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Curig FaerieTale Keltic Magick




Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By