Sudbury & District Kennel Club
Sunday, September 19, 2021 - Show-5



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
Can GChB/MBIS Mex GCh Midnight Lady’s Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Douglas Anderson
Newfoundland  
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
Points: 148 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Douglas Anderson
Poodle (Standard)  
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
Points: 136
Best Puppy In Show
Judge: Douglas Anderson
Shih Tzu  
Souyen's Social Distance
Best Baby Puppy In Show
Judge: Douglas Anderson
Soft-Coated Wheaten Terrier   Tyrone Quintessential Pinehome








Group 1 - Douglas Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Madilane's Northern Light
  Spaniel (American Cocker)   19
Group 2nd   
GCh Linwood Foreign Exchange
  Setter (English)   18
Group 3rd   Ch Especially Classic Couture   Spaniel (English Cocker)   16
Group 4th   
GCh Rush's Just Another Werewolf
  Retriever (Flat-Coated)   15
BPIG    Ambercroft's Fare Golden Angel   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Goldpaw's The Mouse Ran Up The Clock   Retriever (Golden)   0
Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Duvalin Louisiana Blues

Best Of Opposite Sex
Ch BourgRoyal Nature Boy



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Legacyk Justice For All

Best Of Opposite Sex
Lakota Hills Chase


Winners Dog: (1-0-0-1)
Lakota Hills Chase

Open Dog Class
1st Lakota Hills Chase


Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Goldpaw's Jungle Kitty

Best Puppy In Breed
Ambercroft's Fare Golden Angel



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ambercroft's Fare Golden Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st Ambercroft's Fare Golden Angel

4-6 Month Bitch Class
1st Goldpaw's The Mouse Ran Up The Clock

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Jaunenoir Masonridge P Bunyan

Best Of Opposite Sex
Ch Grandriver's Let Me Fix Your Martini

Best Puppy In Breed
Samphire Benelli



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Samphire Benelli

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Trick Or Treat

Senior Puppy Bitch Class
1st Samphire Benelli

Open Bitch Class
1st Wimberway's Trick Or Treat

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Foxgrove's Effervescence

Best Puppy In Breed
Wildspark Foxgrove Adventures Await



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wildspark Foxgrove Adventures Await

Senior Puppy Bitch Class
1st Wildspark Foxgrove Adventures Await

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Linwood Foreign Exchange

Select Dog
Ch Reidwood Ahead By A Century



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Madilane's Northern Light



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Especially Classic Couture



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Wallylama's I Never Liked You Anyway!

Select Bitch
Ch Wallylama's How Do You Like Me Now?


Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Compass In The Right Direction






Group 2 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   25
Group 2nd   
Ch Bushwacker Jagged Little Frill
  Basenji   24
Group 3rd   
Ch Egbar N Palakore Mr Moonlight
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   23
Group 4th   
GCh Kishniga's Millenium Gal
  Borzoi   21
BPIG   
Wunder Forgetmenot Glamour Girl
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lohengrin II Of Gentle Mind
  Whippet   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Agha Djari White Oleander

Best Puppy In Breed
Agha Djari White Oleander



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Agha Djari White Oleander

Senior Puppy Bitch Class
1st Agha Djari White Oleander

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bushwacker Jagged Little Frill



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bushwacker Jagged Little Frill

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bushwacker Jagged Little Frill

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Boru's Absolute Magnitude

Best Of Opposite Sex
Boru's Birth Of Venus

Best Puppy In Breed
Boru's Black Cherry



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Boru's Birth Of Venus

Reserve Winners Bitch
Boru's Black Cherry

Junior Puppy Bitch Class
1st Boru's Black Cherry

Open Bitch Class
1st Boru's Birth Of Venus

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kishniga's Millenium Gal



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Egbar N Palakore Mr Moonlight

Best Of Opposite Sex
Palakore's Royal Fairy Tale

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Egbar N Palakore Mr Moonlight

Best Puppy In Breed
Palakore's Royal Fairy Tale


Winners Dog: (1-1-0-0)
Egbar N Palakore Mr Moonlight

Open Dog Class
1st Egbar N Palakore Mr Moonlight


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Palakore's Royal Fairy Tale

Junior Puppy Bitch Class
1st Palakore's Royal Fairy Tale

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
GrandGables Ms Cilla Black

Best Puppy In Breed
GrandGables Ms Cilla Black



Winners Bitch: (0-1-0-0)
GrandGables Ms Cilla Black

Junior Puppy Bitch Class
1st GrandGables Ms Cilla Black

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Prelude's Lucy In The Sky MW

Best Puppy In Breed
Prelude's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Prelude's Lucy In The Sky MW

Reserve Winners Bitch
Prelude's Tiny Dancer

Junior Puppy Bitch Class
1st Prelude's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Prelude's Lucy In The Sky MW

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Norhunters Rue The Day



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Norhunters Rue The Day

12-18 Month Bitch Class
1st Norhunters Rue The Day

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Angelridge The Puck Stops Here

Best Of Opposite Sex
Angelridge Maybe It's Maybeline

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Angelridge The Puck Stops Here


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Angelridge Maybe It's Maybeline

Reserve Winners Bitch
Angelridge Country Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Angelridge Maybe It's Maybeline

Open Bitch Class
1st Angelridge Country Girl

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius

Open Bitch Class
1st Caristeda Dadaelis Baziloraius

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 7 pts (0-5-1-2)
Ch Wunder Forgetmenot Dream Big

Best Of Opposite Sex
Wunder Forgetmenot Glamour Girl

Best Puppy In Breed
Wunder Forgetmenot Glamour Girl

Select Bitch
GChB Aureate's Sweet Envie


4-6 Month Dog Class
1st Lohengrin II Of Gentle Mind


Winners Bitch: (0-5-1-2)
Wunder Forgetmenot Glamour Girl

Reserve Winners Bitch
Altcar's Over The Lydiate

Junior Puppy Bitch Class
1st Wunder Forgetmenot Glamour Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Altcar's Over The Lydiate

12-18 Month Bitch Class
1st Shetara's Bootylicious

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shetara's Lady Marmalade

Open Bitch Class
1st Shetara's Picture Of Lily

4-6 Month Bitch Class
1st Wunder's Hallelujah Chorus





Group 3 - Douglas Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   11
Group 2nd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   9
Group 3rd   
GCh Snowmist's Hennessey
  Siberian Husky   8
Group 4th   
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   5
BPIG   Ch Dobereich's Wild Jasmine   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Tybrushe's Cover Paige of Denshaw



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn

Best Of Opposite Sex
Ch Ravalleses I Want It All

Best Puppy In Breed
Dobereich's Wild Jasmine

Select Dog
Ch Legendale's Reigning Warrior



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Dobereich's Wild Jasmine

Senior Puppy Bitch Class
1st Dobereich's Wild Jasmine

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon


Winners Dog: (1-0-1-0)
Arcadia The Ultimate In Power

Open Dog Class
1st Arcadia The Ultimate In Power


Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Snowmist's Hennessey

Best Of Opposite Sex
Snowmist's U'ilani



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Snowmist's U'ilani

Reserve Winners Bitch
Sherakan's Sweet Sensation

Open Bitch Class
1st Snowmist's U'ilani
2nd Sherakan's Sweet Sensation





Group 4 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   10
Group 2nd   
Dragonfox Something Wicked This Way Comes
  Welsh Terrier   9
Group 3rd   
Tartnthistle's Brechin Victoria
  Cairn Terrier   8
Group 4th    Blythfell Search Engine   West Highland White Terrier   4
BPIG   
Dragonfox Something Wicked This Way Comes
  Welsh Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tyrone Quintessential Pinehome   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Foxrun Rose Gold

Best Of Opposite Sex
Ch Benchmark's Best Kept Man

Best Puppy In Breed
Foxrun Rose Gold



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Foxrun Rose Gold

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Border Janaimo

Junior Puppy Bitch Class
1st Wimberway's Border S'Pixie

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxrun Rose Gold

Open Bitch Class
1st Wimberway's Border Janaimo

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Tartnthistle's Brechin Victoria

Best Of Opposite Sex
Ch Syryn Bearclan's Firewalker

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Tartnthistle's Brechin Victoria


Winners Dog: (1-2-1-0)
Syryn Song Of The Pipes

12-18 Month Dog Class
1st Syryn Song Of The Pipes


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Tartnthistle's Brechin Victoria

Reserve Winners Bitch
Syryn Bearclan's Dreamwalker

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tartnthistle's Brechin Victoria

Open Bitch Class
1st Syryn Bearclan's Dreamwalker

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court






4-6 Month Dog Class
1st Tyrone Quintessential Pinehome


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfox Something Wicked This Way Comes

Best Puppy In Breed
Dragonfox Something Wicked This Way Comes


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blythfell Search Engine


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blythfell Search Engine

Open Dog Class
1st Blythfell Search Engine






Group 5 - Laurie Campbell Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   31
Group 2nd    Pocopayasos Sexy Lexy   Havanese   28
Group 3rd   
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   21
Group 4th   
Ch Sallysvalley You Float My Boat
  Papillon   20
BPIG    Pocopayasos Sexy Lexy   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Heroncrests Say My Name   Pug   0
Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Diago Baby Face Nelson

Best Of Opposite Sex
Jewelcroft Embee Starlight Luau

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Diago Sure As Shootin'


Winners Dog: (1-1-1-0)
Diago Sure As Shootin'

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diago Sure As Shootin'


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Jewelcroft Embee Starlight Luau

Open Bitch Class
1st Jewelcroft Embee Starlight Luau

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ardently A Matter Of Fact


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ardently A Matter Of Fact

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ardently A Matter Of Fact


Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Gardine Don't Stop Believing

Best Of Opposite Sex
Ch Denali's Best Kept Secret

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Denali's I Am Legend

Best Puppy In Breed
Ch Denali's Best Kept Secret


Winners Dog: (1-1-1-1)
Denali's I Am Legend

Senior Puppy Dog Class
1st Denali's I Am Legend


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Denali's After Glow

Senior Puppy Bitch Class
1st Denali's After Glow

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Navyn Cherry Bomb

Best Of Opposite Sex
Hipster Up The Ante

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Navyn Cherry Bomb

Best Puppy In Breed
Hipster Up The Ante


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hipster Up The Ante

Junior Puppy Dog Class
1st Hipster Up The Ante


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Navyn Cherry Bomb

12-18 Month Bitch Class
1st Navyn Cherry Bomb

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
Pocopayasos Sexy Lexy

Best Of Opposite Sex
GCh Moonbeam's City Lights At Weatherford

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Pocopayasos Sexy Lexy

Best Puppy In Breed
Pocopayasos Sexy Lexy


Winners Dog: (1-3-1-2)
Mylad's & Pocopayasos Ruff And Tuff

Senior Puppy Dog Class
1st Mylad's & Pocopayasos Ruff And Tuff


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Pocopayasos Sexy Lexy

Reserve Winners Bitch
Delsols Nobody Does It Better

Junior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos Naughty Dotty

Senior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos Sexy Lexy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delsols Nobody Does It Better

4-6 Month Bitch Class
1st Loscompanero's Full Of Beans 2nd
2nd Delsols Black Velvet At Weatherford

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chic Truly Daring


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chic Truly Daring

Open Dog Class
1st Chic Truly Daring


Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Sallysvalley You Float My Boat

Best Of Opposite Sex
Ch Firefly's Northern Adventure At Riesa

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Jordannas Whiskey In A Teacup


Winners Dog: (1-1-1-1)
Jordannas Whiskey In A Teacup

Open Dog Class
1st Jordannas Whiskey In A Teacup


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Jamega's Miranda Lambert

Open Bitch Class
1st Jamega's Miranda Lambert

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Romiche Temple Pagoda

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Romiche Bise Hivernale


Winners Dog: (1-1-1-0)
Romiche Bise Hivernale

Open Dog Class
1st Romiche Bise Hivernale


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Romiche Temple Pagoda

Open Bitch Class
1st Romiche Temple Pagoda

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Gryphon's Chunky Monkey

Best Of Opposite Sex
Gryphon's Over The Rainbow

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Gryphon's Chunky Monkey


Winners Dog: (1-2-0-0)
Gryphon's Chunky Monkey

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gryphon's Chunky Monkey


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Gryphon's Over The Rainbow

Reserve Winners Bitch
Heroncrests Coco Chanel

Open Bitch Class
1st Gryphon's Over The Rainbow
2nd Heroncrests Coco Chanel

4-6 Month Bitch Class
1st Heroncrests Say My Name

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Annevan Secret Service

Best Of Opposite Sex
Lamplighter Bendill Bob Tail-Not

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Annevan Secret Service

Best Puppy In Breed
Annevan Secret Service


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Annevan Secret Service

Reserve Winners Bitch
Souvenir Du Domaine Des Mandets

Junior Puppy Bitch Class
1st Souvenir Du Domaine Des Mandets

Senior Puppy Bitch Class
1st Annevan Secret Service

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln







Group 6 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   16
Group 2nd   
GCh Dassin Vivica Of Canterbury
  Poodle (Miniature)   12
Group 3rd   
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie
  French Bulldog   8
Group 4th   
Souyen's Social Distance
  Shih Tzu   7
BPIG   
Souyen's Social Distance
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie   French Bulldog   0
Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Starlight No Soup For You

Best Puppy In Breed
GCh Starlight No Soup For You



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Symarun's Mischief Managed

Open Bitch Class
1st Symarun's Mischief Managed

4-6 Month Bitch Class
1st Symarun's Hell On Wheels

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Pinchou's Roadrunner

Best Of Opposite Sex
GCh Rio's Sherlock Bones



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pinchou's Roadrunner

Reserve Winners Bitch
Pinchou's Princess Buttercup

12-18 Month Bitch Class
1st Pinchou's Roadrunner

Open Bitch Class
1st Pinchou's Princess Buttercup

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pepperlane Wanna Do It All

Best Puppy In Breed
Pepperlane Wanna Do It All


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pepperlane Wanna Do It All

Junior Puppy Dog Class
1st Pepperlane Wanna Do It All

4-6 Month Dog Class
1st Suttella's Rewrite The Stars


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie


Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Dassin Vivica Of Canterbury

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Pedal To The Metal



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Bellefleet's Pedal To The Metal

Reserve Winners Bitch
Fringe Set To Stun

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Pedal To The Metal
2nd Fringe Set To Stun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Got 2 Gossip

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch Lakeridge Spending It In Style

Best Puppy In Breed
Ch Lakeridge Spending It In Style


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wolfriver Taiho Koki



Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Souyen's Social Distance

Best Puppy In Breed
Souyen's Social Distance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Souyen's Social Distance

Senior Puppy Bitch Class
1st Souyen's Social Distance



Group 7 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   30
Group 2nd   
GCh Tasiahills Merrymops The One
  Old English Sheepdog   26
Group 3rd   
GChB Boyero Triple Twist Salto
  Bouvier des Flandres   25
Group 4th   
Ch Chantryile Hayley Lady Of Dior
  Belgian Shepherd Dog   24
BPIG   
Ch Pinewood's Rip Wheeler
  Miniature American Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rivermyst Angel Heaven Sent   Shetland Sheepdog   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Hold My Beer



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
Cheynat's Skywalker

Select Bitch
GCh Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip


Winners Dog: (2-0-0-2)
Cheynat's Skywalker

Reserve Winners Dog
Mast-R Aussiezip N Brisbane

12-18 Month Dog Class
1st Cheynat's Skywalker

Open Dog Class
1st Mast-R Aussiezip N Brisbane


4-6 Month Bitch Class
1st Aussiezip Second Alarm

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chantryile Hayley Lady Of Dior



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bellaclan The Ladies Man

Best Of Opposite Sex
MVR Coal Keeps The Lights On



Winners Bitch: (0-1-1-0)
MVR Coal Keeps The Lights On

Open Bitch Class
1st MVR Coal Keeps The Lights On

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Boyero Triple Twist Salto



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fameuse Finniloo Bella's Liberi



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Deidre Vom Redwood



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Deidre Vom Redwood

Reserve Winners Bitch
Cola Vom Redwood

12-18 Month Bitch Class
1st Deidre Vom Redwood

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bnova Vom Redwood

Open Bitch Class
1st Cola Vom Redwood

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Pinewood's Rip Wheeler

Best Of Opposite Sex
Follow Me Amazing Maisie Jane

Best Puppy In Breed
Ch Pinewood's Rip Wheeler

Select Bitch
Ch Knee High's Royal Gala At Pinewood



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Follow Me Amazing Maisie Jane

12-18 Month Bitch Class
1st Follow Me Amazing Maisie Jane

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyon's Legend Has It


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyon's Legend Has It

Open Dog Class
1st Kyon's Legend Has It


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Merrymops The One



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 9 pts (2-5-2-1)
GCh Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Best Of Opposite Sex
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Winners: (2-5-2-1)
Cermel Kiss Me At The Gardengate

Best Puppy In Breed
Ramblinbrooks Pandemic In Blue

Select Dog
Ch Divine's Just Chillin

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bredright Black Pearl

Best Of Opposite Sex
Ravinel The Renaissance

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bredright Black Pearl


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ravinel The Renaissance

Reserve Winners Dog
Bredright Loyal Portos

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ravinel The Renaissance
2nd Bredright Loyal Portos


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bredright Black Pearl

Canadian Bred Bitch Class
1st Bredright Black Pearl

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By