Cobequid Dog Club
Sunday, October 11, 2015



Related Results

Obedience

Saturday, October 10 (Obedience Trial #1)
Sunday, October 11 (Obedience Trial #2)

Rally Obedience

Saturday, October 10 (Rally Obedience Trial #1)
Sunday, October 11 (Rally Obedience Trial #2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Goran Bodegard
Australian Shepherd  
Ch Copperridge's Win Advisory
Points: 157 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Goran Bodegard
Spaniel (Clumber)  
GCh Whidbey's Charleston Chew
Best Puppy In Show
Judge: Goran Bodegard
Shetland Sheepdog   Grandgables No Time To Chill
Best Baby Puppy In Show
Judge: Goran Bodegard
Shih Tzu   Halo's Journey To Victory Lane








Group 1 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   26
Group 2nd   
GCh Legacyk So What's Your Point
  Pointer (German Short-Haired)   25
Group 3rd   
Zoldmali Moka
  Vizsla (Wire-Haired)   24
Group 4th   
Ignatio del Fiume
  Lagotto Romagnolo   23
BPIG   
Ignatio del Fiume
  Lagotto Romagnolo   N/A
Best Baby Puppy In Group    Legacyk Cool Morning Mist   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ignatio del Fiume

Best Puppy In Breed
Ignatio del Fiume


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ignatio del Fiume

Junior Puppy Dog Class
1st Ignatio del Fiume



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Seasyde Black Ice




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Legacyk So What's Your Point


3-6 Month Dog Class
1st Legacyk Cool Morning Mist



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GCh Mudlane's Felix The Cat

Best Of Opposite Sex
Goldiva's A Red Ruby For Zahra

Best Puppy In Breed
Harmony's Graded On Top

Select Dog
GCh Amberview Socie'te' Cartier



Winners Bitch: (0-4-2-0)
Goldiva's A Red Ruby For Zahra

Reserve Winners Bitch
Harmony's Graded On Top

Junior Puppy Bitch Class
1st Harmony's Graded On Top

Senior Puppy Bitch Class
1st Ambercreek's Miss Ellie May

Open Bitch Class
1st Goldiva's A Red Ruby For Zahra
2nd Atlanticgolds Time Is Love

3-6 Month Bitch Class
1st Kilkerran's Cream Soda Pup


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Madabout's Individual Medley

Best Of Opposite Sex
Madabout's Pop The Bubbly

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Madabout's Individual Medley

Best Puppy In Breed
Madabout's Pop The Bubbly

Select Dog
GCh Everwoods All Fired Up


Winners Dog: (1-3-2-1)
Madabout's Individual Medley

Open Dog Class
1st Madabout's Individual Medley


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Madabout's Pop The Bubbly

Reserve Winners Bitch
Doukare Summers Wish

Senior Puppy Bitch Class
1st Madabout's Pop The Bubbly

Open Bitch Class
1st Doukare Summers Wish
2nd Startop Everwood Infamous Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (4-0-0-0)
Kare's Keepin' The Faith

Best Puppy In Breed
Saltydog's Marsh Runner


Winners Dog: (4-0-0-0)
Kare's Keepin' The Faith

Reserve Winners Dog
Saltydog's Marsh Runner

Junior Puppy Dog Class
1st Saltydog's Marsh Runner

Senior Puppy Dog Class
1st Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre

12-18 Month Dog Class
1st Kare's Keepin' The Faith

Open Dog Class
1st Kare's Little Bouy Blue



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shadyhill's Black Cuillin Mtn

Best Puppy In Breed
Shadyhill's Black Cuillin Mtn


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shadyhill's Black Cuillin Mtn

Senior Puppy Dog Class
1st Shadyhill's Black Cuillin Mtn



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ananiah's Smokin Bomb

Best Of Opposite Sex
Ananiah Princess Fiona

Best Puppy In Breed
Ananiah's Smokin Bomb


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ananiah's Smokin Bomb

Junior Puppy Dog Class
1st Ananiah's Smokin Bomb


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ananiah Princess Fiona

Junior Puppy Bitch Class
1st Ananiah Princess Fiona


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Akar's Atlantic Red Fern

Best Puppy In Breed
Ch Akar's Atlantic Red Fern



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Egerton's Atlantic Red Legend

Open Bitch Class
1st Egerton's Atlantic Red Legend


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zoldmali Moka



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zoldmali Moka

12-18 Month Bitch Class
1st Zoldmali Moka


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Goran Bodegard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch GrandCru Is Solinas
  Greyhound   18
Group 2nd   
GCh Trumphill's The X Factor
  Rhodesian Ridgeback   17
Group 3rd    Daggarwoods I Wanna B A Pup Star   Norwegian Elkhound   13
Group 4th   GCh Shillington San Bruno   Beagle   11
BPIG   
Ch Genson's Double Or Nothing
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Trumphill's Lulu Heartbreaker   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Miloki's Trouble B'rooing

Best Of Opposite Sex
Miloki's Abstract Art

Best Puppy In Breed
Miloki's Abstract Art



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Miloki's Abstract Art

Senior Puppy Bitch Class
1st Miloki's Abstract Art


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shillington San Bruno




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Justart Poetry To Windspirit

Best Puppy In Breed
Justart Poetry To Windspirit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Justart Poetry To Windspirit

Junior Puppy Dog Class
1st Justart Poetry To Windspirit



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Genson's Double Or Nothing

Best Puppy In Breed
Ch Genson's Double Or Nothing




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Genson's Sharpshooter

Best Of Opposite Sex
Ch Leoralees Its All About Me MW




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch GrandCru Is Solinas




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alfheim's No Quarter Given


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alfheim's No Quarter Given

Open Dog Class
1st Alfheim's No Quarter Given



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Daggarwoods I Wanna B A Pup Star

Best Of Opposite Sex
Ch Daggarwoods Hip 2B Square



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Daggarwoods I Wanna B A Pup Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Daggarwoods I Wanna B A Pup Star


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kan Trace All I Do Is Win




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Trumphill's The X Factor

Best Of Opposite Sex
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Best Puppy In Breed
Asoshi Sadiki Of Omega

Select Dog
Ch Priderock Mobukhosi Black Onyx


Winners Dog: (1-0-2-1)
Asoshi Sadiki Of Omega

Senior Puppy Dog Class
1st Asoshi Sadiki Of Omega


3-6 Month Bitch Class
1st Trumphill's Lulu Heartbreaker


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Doonabrig McCartney's Ballad

Best Puppy In Breed
Doonabrig McCartney's Ballad


Winners Dog: (1-0-0-0)
Doonabrig McCartney's Ballad

Senior Puppy Dog Class
1st Doonabrig McCartney's Ballad



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Goran Bodegard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic
  Great Dane   26
Group 2nd   
GCh Belnois Locked N' Loaded
  Bernese Mountain Dog   21
Group 3rd   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   20
Group 4th   
Ch Moonsnoe's Automatic Flowers
  Alaskan Malamute   19
BPIG    Ringkonas Eagle Cap Extreme   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    The Cat's Pyjamas Dot Ca   Boxer   0
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Moonsnoe's Automatic Flowers




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Belnois Locked N' Loaded




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tiamats Cruzn Beyond The Flirt

Best Of Opposite Sex
Top Hat's Irresistible Marder

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tiamats Cruzn Beyond The Flirt


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Credi Del Ecousse


Winners Dog: (1-0-0-0)
Credi Del Ecousse

Open Dog Class
1st Credi Del Ecousse



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Veritas Voulez Vous




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Best Of Opposite Sex
Riverwest Bojangles

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Riverwest Becca


Winners Dog: (1-1-0-0)
Riverwest Bojangles

12-18 Month Dog Class
1st Riverwest Bojangles


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Riverwest Becca

12-18 Month Bitch Class
1st Riverwest Becca


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-2)
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Britlinblues Catch on Fire

Best Puppy In Breed
Britlinblue Dancin in the Moonlite

Select Bitch
Ch Britlinblues Walking On Sunshine


Winners Dog: (1-0-1-2)
Britlinblue Dancin in the Moonlite

Junior Puppy Dog Class
1st Britlinblue Dancin in the Moonlite



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Homeport Current Tide

Best Of Opposite Sex
Homeport Eastwind's Sam

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Homeport Eastwind's Sam


Winners Dog: (1-1-0-1)
Homeport Eastwind's Sam

Canadian Bred Dog Class
1st Homeport Eastwind's Sam


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Homeport Ever Changing Tide

Canadian Bred Bitch Class
1st Homeport Ever Changing Tide


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Genworks On Fire

Best Puppy In Breed
Trojan's New Girl in Town



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Genworks On Fire

Reserve Winners Bitch
Trojan's New Girl in Town

Junior Puppy Bitch Class
1st Trojan's New Girl in Town

12-18 Month Bitch Class
1st Genworks On Fire


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Dushanbe's Let It Snow

Best Of Opposite Sex
GChEx Dushanbe's Dreamboat



Winners Bitch: (0-3-1-1)
O'Blako's My Girl

Reserve Winners Bitch
Dushanbe Manshe Black Diamond

12-18 Month Bitch Class
1st O'Blako's My Girl
2nd Dushanbe Manshe Black Diamond

Open Bitch Class
1st O'Blako's Desert Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skansen's Big Girls Don't Cry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skansen's Big Girls Don't Cry

Open Bitch Class
1st Skansen's Big Girls Don't Cry


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ringkonas Eagle Cap Extreme

Best Of Opposite Sex
Mitchells Midnight Run

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ringkonas Eagle Cap Extreme

Best Puppy In Breed
Ringkonas Eagle Cap Extreme


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ringkonas Eagle Cap Extreme

Junior Puppy Dog Class
1st Ringkonas Eagle Cap Extreme


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mitchells Midnight Run

Open Bitch Class
1st Mitchells Midnight Run


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Regalridge Sound Investment
  Airedale Terrier   17
Group 2nd   
Ch Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   15
Group 3rd   
Regalridge Waltzing Matilda
  Welsh Terrier   14
Group 4th   
Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   13
BPIG   
Regalridge Waltzing Matilda
  Welsh Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Trumphill's Ticadeeboo   Parson Russell Terrier   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Regalridge Sound Investment

Best Of Opposite Sex
RZenith N Hollytroy's Lexus



Winners Bitch: (0-1-1-0)
RZenith N Hollytroy's Lexus

12-18 Month Bitch Class
1st RZenith N Hollytroy's Lexus

3-6 Month Bitch Class
1st HollyTroy's What a Pretty Face ChanTilly


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChEx Comberdown Finnegan

Best Of Opposite Sex
Bernfield's Pandora's Box

Best Puppy In Breed
Brightrain's Country Girl



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Bernfield's Pandora's Box

Reserve Winners Bitch
Brightrain's Country Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Brightrain's Country Girl
2nd Brightrain's Irish Eyes

12-18 Month Bitch Class
1st Bernfield's Pandora's Box

Open Bitch Class
1st Hellas All Out


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rootn Polarexpress By Chewbacca



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Crombie's Rhett Butler


Winners Dog: (1-0-0-0)
Crombie's Rhett Butler

12-18 Month Dog Class
1st Crombie's Rhett Butler



Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Trollhattan's Katy Terri


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fyrewyre Dragonfox Hellfire




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mersey Smooth Criminal




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Scandvik Java Rush

Best Puppy In Breed
Scandvik Java Rush



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Scandvik Java Rush

Senior Puppy Bitch Class
1st Scandvik Java Rush


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Blackbriar Hidden Treasure

Best Puppy In Breed
Blackbriar Hidden Treasure



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Blackbriar Hidden Treasure

Reserve Winners Bitch
Caudlewood's Ocean Pearl

Junior Puppy Bitch Class
1st Blackbriar Hidden Treasure

Open Bitch Class
1st Caudlewood's Ocean Pearl

3-6 Month Bitch Class
1st Trumphill's Ticadeeboo


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Kalimar's Breton Belle

Best Of Opposite Sex
Ch Keepsake Abegweit Willie

Best Puppy In Breed
Kalimar's Breton Belle



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kalimar's Breton Belle

Junior Puppy Bitch Class
1st Kalimar's Breton Belle


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fortress Devil In Disguise


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fortress Devil In Disguise

Open Dog Class
1st Fortress Devil In Disguise



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regalridge Waltzing Matilda

Best Puppy In Breed
Regalridge Waltzing Matilda



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regalridge Waltzing Matilda

Junior Puppy Bitch Class
1st Regalridge Waltzing Matilda


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chriscendo Connoisseur
  Pomeranian   23
Group 2nd    Rustic Lane Gold Digger at Fwaggle   Toy Manchester Terrier   22
Group 3rd   
Ch Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   21
Group 4th   
PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese   20
BPIG    Prairiwind's Amor de Mi Vida   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Fwaggles 200th Time's The Charm
  Toy Manchester Terrier   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
Ch Cuordha's Only The Lonely

Best Of Opposite Sex
Ch Sigma Chi's Audrey at Whimsy

Select Dog
Ch Liane's Humpti Dumpti

Select Bitch
Ch Hackensack New Years Eve


Winners Dog: (1-0-2-2)
Stonetree Mischief At SuShine

12-18 Month Dog Class
1st Stonetree Mischief At SuShine



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Zhen's Three Ring Circus

Best Of Opposite Sex
Ch Gliding On The Clouds N'Co


Winners Dog: (1-0-0-1)
Zhen's Three Ring Circus

Open Dog Class
1st Zhen's Three Ring Circus



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Prairiwind's Amor de Mi Vida

Best Of Opposite Sex
Sedosos Miki Tiiquana

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Prairiwind's Amor de Mi Vida

Best Puppy In Breed
Prairiwind's Amor de Mi Vida

Select Bitch
Ch Hekarwe Little Wonder Of Oz


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sedosos Miki Tiiquana

Junior Puppy Dog Class
1st Sedosos Miki Tiiquana

3-6 Month Dog Class
1st Sonrisas Littlewonder Kristoff


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Prairiwind's Amor de Mi Vida

Senior Puppy Bitch Class
1st Prairiwind's Amor de Mi Vida


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Kabecca Grayson Vindicator

Best Of Opposite Sex
GCh Kabecca Grayson Firefly


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kabecca Grayson Vindicator

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kabecca Grayson Vindicator



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Cheristar's It's In His Kiss

Best Of Opposite Sex
GCh Cheristar's Amelia Forgot Her Bikini!




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
Ch Passionpaps Breaking Bad

Best Of Opposite Sex
Kinduhaven Lucy's Full O Sugar

Best Puppy In Breed
Kinduhaven Lucy's Full O Sugar

Select Dog
GCh Okkak's Magnus Lacelink



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Kinduhaven Lucy's Full O Sugar

Junior Puppy Bitch Class
1st Kinduhaven Lucy's Full O Sugar

3-6 Month Bitch Class
1st Gnomehaven's Red Sonja


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker


3-6 Month Dog Class
1st PekeEasy Top Gun Is In Town



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chriscendo Connoisseur




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rustic Lane Gold Digger at Fwaggle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rustic Lane Gold Digger at Fwaggle

12-18 Month Bitch Class
1st Rustic Lane Gold Digger at Fwaggle

3-6 Month Bitch Class
1st Fwaggles 200th Time's The Charm


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Risha Heir Of The Dog




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   11
Group 2nd   Ch Vetset Counting Stars   Poodle (Standard)   10
Group 3rd   
Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   8
Group 4th   
Ch Whiskees Silver Wedding Belle
  Keeshond   5
BPIG   
Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Halo's Journey To Victory Lane   Shih Tzu   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour

Best Of Opposite Sex
Onsengeltje Secret Admirer

Best Puppy In Breed
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Onsengeltje Secret Admirer

Reserve Winners Bitch
Onsengeltje Infinite

Junior Puppy Bitch Class
1st Onsengeltje Secret Admirer
2nd Onsengeltje Infinite


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dunroamin's Pace Setter


3-6 Month Dog Class
1st Dunroamin Kurios Pinsha



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
Ch Whiskees Silver Wedding Belle

Best Of Opposite Sex
GCh Seawind's Rocky Shore

Select Bitch
Ch Bijzondere's Peace On Earth




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Balladair's Firestarter

Best Puppy In Breed
Balladair's Firestarter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Balladair's Firestarter

Junior Puppy Dog Class
1st Balladair's Firestarter



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Vetset Counting Stars

Best Of Opposite Sex
Ch Bijou's Glorious Red of Rose


3-6 Month Dog Class
1st Tudorose Smooth Sailing


3-6 Month Bitch Class
1st Magisterial's Vienna In Bloom


Class results courtesy of: John Macdonald





Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Goran Bodegard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Copperridge's Win Advisory
  Australian Shepherd   30
Group 2nd   Ch Talisker's Spontaneity   Shetland Sheepdog   19
Group 3rd   
Stonepillar's Steel Grey
  Bouvier des Flandres   12
Group 4th   Ch Immerzu Everything Illuminated   Puli   11
BPIG    Grandgables No Time To Chill   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Wild Wind Red Angel
  German Shepherd Dog   0
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Agassiz's Come From Away

Best Of Opposite Sex
Agassiz N Austlyn Heading East

Best Puppy In Breed
Agassiz N Austlyn Heading East



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Agassiz N Austlyn Heading East

Junior Puppy Bitch Class
1st Agassiz N Austlyn Heading East


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 10 pts (4-4-2-1)
GCh Copperridge's Win Advisory

Best Of Opposite Sex
Ch Somom's Blue Summer Heat

Best Of Winners: (4-4-2-1)
Novacoast Nothing Comes Ez

Best Puppy In Breed
Novacoast Nothing Comes Ez

Select Dog
Ch Novacoast Burden of Proof


Winners Dog: (4-4-2-1)
Novacoast Nothing Comes Ez

Reserve Winners Dog
Garrison's Fortunate One

Junior Puppy Dog Class
1st Risingstar's Take Two

Senior Puppy Dog Class
1st Novacoast Nothing Comes Ez
2nd Novacoast Ez Does It

12-18 Month Dog Class
1st Garrison's Fortunate One


Winners Bitch: (4-4-2-1)
Sheep's Kin Forever Rewritten

Reserve Winners Bitch
Novacoast EZ To Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Novacoast EZ To Love
2nd Novacoast EZ to Infatuate
3rd Novacoast Nice 'n' Ez

Canadian Bred Bitch Class
1st Sheep's Kin Forever Rewritten


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter

Best Puppy In Breed
Dreamfetcher Spring in Winter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter

Senior Puppy Bitch Class
1st Dreamfetcher Spring in Winter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stonepillar's Steel Grey


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stonepillar's Steel Grey

12-18 Month Dog Class
1st Stonepillar's Steel Grey



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet


Canadian Bred Dog Class
1st Cardross Play To Win

Open Dog Class
1st Cardross Stepping Stone

3-6 Month Dog Class
1st Cardross Red Dirt Road
2nd Cardross Sugarnspice Lonestar



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ziegercamp Milton


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ziegercamp Milton

Open Dog Class
1st Ziegercamp Milton


3-6 Month Bitch Class
1st Wild Wind Red Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-2)
Ch Immerzu Everything Illuminated




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 6 pts (3-1-1-2)
Ch Talisker's Spontaneity

Best Of Opposite Sex
Talisker's Ray Of Light

Best Of Winners: (3-1-1-2)
Talisker's Ray Of Light

Best Puppy In Breed
Grandgables No Time To Chill

Select Dog
Ch Lyricisle's Orion The Hunter

Select Bitch
GCh Lyricisle's Ruby Red Dress


Winners Dog: (3-1-1-2)
Talisker's Ray Of Light

Reserve Winners Dog
Grandgables No Time To Chill

Junior Puppy Dog Class
1st Grandgables No Time To Chill

Canadian Bred Dog Class
1st Sunnyseas After Shock

Open Dog Class
1st Talisker's Ray Of Light


Winners Bitch: (3-1-1-2)
Sunnyseas Madd About Tango

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sunnyseas Madd About Tango

3-6 Month Bitch Class
1st Genson's All That Jazz


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-1)
GCh Vastgota Nova Mayflower ST




Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By