Cobequid Dog Club
Saturday, October 10, 2015



Related Results

Obedience

Saturday, October 10 (Obedience Trial #1)
Sunday, October 11 (Obedience Trial #2)

Rally Obedience

Saturday, October 10 (Rally Obedience Trial #1)
Sunday, October 11 (Rally Obedience Trial #2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Wendy Maisey
Greyhound  
Ch GrandCru Is Solinas
Points: 159 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wendy Maisey
Spaniel (Clumber)  
GCh Whidbey's Charleston Chew
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Maisey
Lagotto Romagnolo  
Ignatio del Fiume
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wendy Maisey
Shetland Sheepdog  
Lochlyn to Lovely Ariel Martinique








Group 1 - Goran Bodegard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   33
Group 2nd   
Ch Seasyde Black Ice
  Pointer   32
Group 3rd   
Ignatio del Fiume
  Lagotto Romagnolo   31
Group 4th    Doukare Summers Wish   Retriever (Labrador)   30
BPIG   
Ignatio del Fiume
  Lagotto Romagnolo   N/A
Best Baby Puppy In Group    Legacyk Cool Morning Mist   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ignatio del Fiume

Best Puppy In Breed
Ignatio del Fiume


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ignatio del Fiume

Junior Puppy Dog Class
1st Ignatio del Fiume



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Seasyde Black Ice




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Legacyk So What's Your Point


3-6 Month Dog Class
1st Legacyk Cool Morning Mist



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sun Devil Heat Wave At Mystcurl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sun Devil Heat Wave At Mystcurl

Open Bitch Class
1st Sun Devil Heat Wave At Mystcurl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kriegers Ridge Pink Champagne Zinnia



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 7 pts (1-5-2-0)
GCh Amberview Socie'te' Cartier

Best Of Opposite Sex
Goldiva's A Red Ruby For Zahra

Best Of Winners: (1-5-2-0)
Goldiva's A Red Ruby For Zahra

Best Puppy In Breed
Harmony's Graded On Top

Select Dog
GCh Mudlane's Felix The Cat


Winners Dog: (1-5-2-0)
Cressida Latitude

Open Dog Class
1st Cressida Latitude


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Doukare Summers Wish

Best Of Opposite Sex
GCh Camlab's Eagertrieve Outlaw

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Doukare Summers Wish

Best Puppy In Breed
Madabout's Pop The Bubbly

Select Dog
GCh Everwoods All Fired Up

Select Bitch
Ch Pippalane's Travelling Band


Winners Dog: (1-3-2-1)
Madabout's Individual Medley

Open Dog Class
1st Madabout's Individual Medley


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Doukare Summers Wish

Reserve Winners Bitch
Madabout's Pop The Bubbly

Senior Puppy Bitch Class
1st Madabout's Pop The Bubbly

Open Bitch Class
1st Doukare Summers Wish
2nd Startop Everwood Infamous Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 3 pts (4-0-0-0)
Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre

Best Puppy In Breed
Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre


Winners Dog: (4-0-0-0)
Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre

Reserve Winners Dog
Kare's Keepin' The Faith

Junior Puppy Dog Class
1st Saltydog's Marsh Runner

Senior Puppy Dog Class
1st Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre

12-18 Month Dog Class
1st Kare's Keepin' The Faith

Open Dog Class
1st Kare's Little Bouy Blue



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shadyhill's Black Cuillin Mtn




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Waternymph Duart January Jones

Best Of Opposite Sex
Gene Kelly Of Magicflashlights

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Waternymph Duart January Jones

Best Puppy In Breed
Waternymph's Riding The Wind


Winners Dog: (1-3-0-0)
Gene Kelly Of Magicflashlights

Junior Puppy Dog Class
1st Gene Kelly Of Magicflashlights


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Waternymph Duart January Jones

Reserve Winners Bitch
Springfever's Go Ask Alice

Senior Puppy Bitch Class
1st Waternymph's Riding The Wind

12-18 Month Bitch Class
1st Springfever's Go Ask Alice

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymph Duart January Jones

3-6 Month Bitch Class
1st Adamants Right As Rain
2nd Waternymphs Affair Of Th Heart


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Don's Cirque du Soleil

Best Puppy In Breed
Don's Cirque du Soleil



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Don's Cirque du Soleil

Junior Puppy Bitch Class
1st Don's Cirque du Soleil


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Akar's Atlantic Red Fern

Best Puppy In Breed
Ch Akar's Atlantic Red Fern




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zoldmali Moka



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zoldmali Moka

12-18 Month Bitch Class
1st Zoldmali Moka


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch GrandCru Is Solinas
  Greyhound   13
Group 2nd   Ch Leoralees Its All About Me MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   12
Group 3rd   
GCh Trumphill's The X Factor
  Rhodesian Ridgeback   11
Group 4th   
Ch Taugo's Yeva To Windspirit
  Borzoi   8
BPIG    Royeljoker's Malibu Skipper   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Trumphill's Lulu Heartbreaker   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Miloki's Trouble B'rooing




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Taugo's Yeva To Windspirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leoralees Its All About Me MW




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch GrandCru Is Solinas




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alfheim's No Quarter Given


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alfheim's No Quarter Given

Open Dog Class
1st Alfheim's No Quarter Given



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Royeljoker's Malibu Skipper

Best Puppy In Breed
Royeljoker's Malibu Skipper



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Royeljoker's Malibu Skipper

Junior Puppy Bitch Class
1st Royeljoker's Malibu Skipper


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Daggarwoods I Wanna B A Pup Star

Best Of Opposite Sex
Ch Daggarwoods Hip 2B Square



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Daggarwoods I Wanna B A Pup Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Daggarwoods I Wanna B A Pup Star


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kan Trace All I Do Is Win




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Trumphill's The X Factor

Best Of Opposite Sex
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Best Puppy In Breed
Asoshi Sadiki Of Omega


Winners Dog: (1-0-1-1)
Asoshi Sadiki Of Omega

Senior Puppy Dog Class
1st Asoshi Sadiki Of Omega


3-6 Month Bitch Class
1st Trumphill's Lulu Heartbreaker


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Doonabrig McCartney's Ballad

Best Puppy In Breed
Doonabrig McCartney's Ballad


Winners Dog: (1-0-0-0)
Doonabrig McCartney's Ballad

Senior Puppy Dog Class
1st Doonabrig McCartney's Ballad



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic
  Great Dane   32
Group 2nd   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   26
Group 3rd   Ch Homeport Current Tide   Newfoundland   23
Group 4th    Tiamats Cruzn Beyond The Flirt   Boxer   20
BPIG    Ringkonas Eagle Cap Extreme   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Azhar's Got The Moves   Bernese Mountain Dog   0



12-18 Month Dog Class
2nd Excel Shu-ku's Yama No Keikoku



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Moonsnoe's Automatic Flowers




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Belnois Locked N' Loaded

Best Of Opposite Sex
Backcountry Unanswered Prayers

Best Puppy In Breed
Backcountry Unanswered Prayers


3-6 Month Dog Class
1st Azhar's Got The Moves


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Backcountry Unanswered Prayers

Reserve Winners Bitch
Lesley Elisa Vom Schmiedegaertchen

Junior Puppy Bitch Class
1st Backcountry Unanswered Prayers

12-18 Month Bitch Class
1st Lesley Elisa Vom Schmiedegaertchen


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Tiamats Cruzn Beyond The Flirt

Best Of Opposite Sex
Top Hat's Irresistible Marder

Select Dog
Ch Cinnrhee's Bet'n On The River


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn


Winners Dog: (1-0-2-0)
Pine Ridge's Tko

Open Dog Class
1st Pine Ridge's Tko



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Credi Del Ecousse


Winners Dog: (1-0-0-0)
Credi Del Ecousse

Open Dog Class
1st Credi Del Ecousse



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Veritas Voulez Vous




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Riverwest Bojangles

Best Of Opposite Sex
Riverwest Becca

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Riverwest Bojangles


Winners Dog: (1-1-0-0)
Riverwest Bojangles

12-18 Month Dog Class
1st Riverwest Bojangles


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Riverwest Becca

12-18 Month Bitch Class
1st Riverwest Becca


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Of Opposite Sex
Britlinblues Catch on Fire

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Shorelines East West Shameless

Best Puppy In Breed
Shorelines East West Shameless


Winners Dog: (2-1-0-2)
Britlinblues Catch on Fire

Reserve Winners Dog
Britlinblue Dancin In The Moonlite

Junior Puppy Dog Class
1st Britlinblue Dancin In The Moonlite

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Britlinblues Catch on Fire


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Shorelines East West Shameless

Junior Puppy Bitch Class
1st Shorelines East West Shameless


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Devincourts Beyond the Sea

Best Puppy In Breed
Devincourts Beyond the Sea


Winners Dog: (1-0-0-0)
Devincourts Beyond the Sea

Senior Puppy Dog Class
1st Devincourts Beyond the Sea



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Homeport Current Tide

Best Of Opposite Sex
Homeport Eastwind's Sam

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Homeport Ever Changing Tide


Winners Dog: (1-1-0-1)
Homeport Eastwind's Sam

Canadian Bred Dog Class
1st Homeport Eastwind's Sam

3-6 Month Dog Class
1st Highseas Towline Warrior


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Homeport Ever Changing Tide

Canadian Bred Bitch Class
1st Homeport Ever Changing Tide


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trojan's New Girl in Town

Best Puppy In Breed
Trojan's New Girl in Town



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trojan's New Girl in Town

Junior Puppy Bitch Class
1st Trojan's New Girl in Town


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Dushanbe's Let It Snow

Best Of Opposite Sex
GChEx Dushanbe's Dreamboat



Winners Bitch: (0-3-1-1)
O'Blako's My Girl

Reserve Winners Bitch
O'Blako's Desert Angel

12-18 Month Bitch Class
1st O'Blako's My Girl
2nd Dushanbe Manshe Black Diamond

Open Bitch Class
1st O'Blako's Desert Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skansen's Big Girls Don't Cry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skansen's Big Girls Don't Cry

Open Bitch Class
1st Skansen's Big Girls Don't Cry


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ringkonas Eagle Cap Extreme

Best Of Opposite Sex
Mitchells Midnight Run

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ringkonas Eagle Cap Extreme

Best Puppy In Breed
Ringkonas Eagle Cap Extreme


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ringkonas Eagle Cap Extreme

Junior Puppy Dog Class
1st Ringkonas Eagle Cap Extreme


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mitchells Midnight Run

Open Bitch Class
1st Mitchells Midnight Run


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Goran Bodegard Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Regalridge Sound Investment
  Airedale Terrier   19
Group 2nd   
GCh Whiteheather WYSIWYG
  West Highland White Terrier   17
Group 3rd   
Ch Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   16
Group 4th   
Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   15
BPIG   Ch Fyrewyre Dragonfox Hellfire   Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Trollhattan's Katy Terri
  Fox Terrier (Smooth)   0
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Regalridge Sound Investment

Best Of Opposite Sex
RZenith N Hollytroy's Lexus



Winners Bitch: (0-1-1-0)
RZenith N Hollytroy's Lexus

12-18 Month Bitch Class
1st RZenith N Hollytroy's Lexus

3-6 Month Bitch Class
1st HollyTroy's What a Pretty Face ChanTilly


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla

12-18 Month Bitch Class
1st Maybush Red G'Day Shayla


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChEx Comberdown Finnegan

Best Of Opposite Sex
Bernfield's Pandora's Box

Best Puppy In Breed
Brightrain's Country Girl



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Bernfield's Pandora's Box

Reserve Winners Bitch
Brightrain's Country Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Brightrain's Country Girl
2nd Brightrain's Irish Eyes

12-18 Month Bitch Class
1st Bernfield's Pandora's Box

Open Bitch Class
1st Hellas All Out


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rootn Polarexpress By Chewbacca



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Crombie's Rhett Butler


Winners Dog: (1-0-0-0)
Crombie's Rhett Butler

12-18 Month Dog Class
1st Crombie's Rhett Butler



Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Trollhattan's Katy Terri


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fyrewyre Dragonfox Hellfire

Best Puppy In Breed
Ch Fyrewyre Dragonfox Hellfire




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mersey Smooth Criminal




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Scandvik Java Rush

Best Puppy In Breed
Scandvik Java Rush



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Scandvik Java Rush

Senior Puppy Bitch Class
1st Scandvik Java Rush


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caudlewood's Ocean Pearl

Best Puppy In Breed
Caudlewood's Ocean Pearl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caudlewood's Ocean Pearl

Open Bitch Class
1st Caudlewood's Ocean Pearl

3-6 Month Bitch Class
1st Trumphill's Ticadeeboo
2nd Blackbriar Hidden Treasure


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Keepsake Abegweit Willie

Best Of Opposite Sex
Kalimar's Breton Belle

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Kalimar's Breton Belle

Best Puppy In Breed
Kalimar's Breton Belle


Winners Dog: (1-1-1-0)
Kalimar's Spirited Caper

Junior Puppy Dog Class
1st Kalimar's Spirited Caper


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kalimar's Breton Belle

Junior Puppy Bitch Class
1st Kalimar's Breton Belle


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fortress Devil In Disguise


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fortress Devil In Disguise

Open Dog Class
1st Fortress Devil In Disguise



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regalridge Waltzing Matilda

Best Puppy In Breed
Regalridge Waltzing Matilda



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regalridge Waltzing Matilda

Junior Puppy Bitch Class
1st Regalridge Waltzing Matilda


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Whiteheather WYSIWYG




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Goran Bodegard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cheristar's It's In His Kiss
  Miniature Pinscher   17
Group 2nd   
GCh Rockhurst's Smile
  Havanese   15
Group 3rd   
Ch Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   12
Group 4th   
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese   11
BPIG    Kinduhaven Lucy's Full O Sugar   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    PekeEasy Shooting for Gold   Pekingese   0
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Stonetree Mischief At SuShine

Best Of Opposite Sex
Ch Sigma Chi's Audrey at Whimsy


Winners Dog: (1-0-0-1)
Stonetree Mischief At SuShine

12-18 Month Dog Class
1st Stonetree Mischief At SuShine



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Zhen's Three Ring Circus

Best Of Opposite Sex
Ch Gliding On The Clouds N'Co


Winners Dog: (1-0-0-1)
Zhen's Three Ring Circus

Open Dog Class
1st Zhen's Three Ring Circus



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Rockhurst's Smile

Best Puppy In Breed
Prairiwind's Amor de Mi Vida

Select Bitch
Ch Hekarwe Little Wonder Of Oz


Winners Bitch: (0-1-0-2)
Prairiwind's Amor de Mi Vida

Senior Puppy Bitch Class
1st Prairiwind's Amor de Mi Vida


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kabecca Grayson Firefly




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Cheristar's It's In His Kiss

Best Of Opposite Sex
GCh Cheristar's Amelia Forgot Her Bikini!




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-2)
GCh Okkak's Magnus Lacelink

Best Of Opposite Sex
Kinduhaven Lucy's Full O Sugar

Best Puppy In Breed
Kinduhaven Lucy's Full O Sugar

Select Dog
Ch Passionpaps Breaking Bad

Select Bitch
Ch Kildrummy's Tri To Remember



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Kinduhaven Lucy's Full O Sugar

Junior Puppy Bitch Class
1st Kinduhaven Lucy's Full O Sugar

3-6 Month Bitch Class
1st Gnomehaven's Red Sonja


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker


3-6 Month Dog Class
1st PekeEasy Shooting for Gold



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chriscendo Connoisseur




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Fwaggles 200th Time's The Charm


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Goran Bodegard Top Dog
Points
Group 1st   Ch Vetset Counting Stars   Poodle (Standard)   11
Group 2nd   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   9
Group 3rd    Onsengeltje Secret Admirer   Dalmatian   8
Group 4th   
GCh Seawind's Rocky Shore
  Keeshond   5
BPIG    Onsengeltje Secret Admirer   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Halo's Journey To Victory Lane   Shih Tzu   0
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Onsengeltje Secret Admirer

Best Of Opposite Sex
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Secret Admirer



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Onsengeltje Secret Admirer

Reserve Winners Bitch
Onsengeltje Infinite

Junior Puppy Bitch Class
1st Onsengeltje Secret Admirer
2nd Onsengeltje Infinite


Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Xenosz De La Coeur De La Mer


3-6 Month Bitch Class
1st Dewkists Lil Black Dress


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dunroamin's Pace Setter


3-6 Month Dog Class
1st Dunroamin Kurios Pinsha



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Seawind's Rocky Shore

Best Of Opposite Sex
Ch Whiskees Silver Wedding Belle

Select Bitch
GCh Bijzondere Wilhelmina of James




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Vetset Counting Stars

Best Of Opposite Sex
Ch Bijou's Glorious Red of Rose


3-6 Month Dog Class
1st Tudorose Smooth Sailing


3-6 Month Bitch Class
1st Magisterial's Vienna In Bloom


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Goran Bodegard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jet's Illustrious Gypsy




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Halo's Journey To Victory Lane


3-6 Month Bitch Class
1st Halo's New Journey To Opal's


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Copperridge's Win Advisory
  Australian Shepherd   28
Group 2nd   
Ch Lyricisle's Ruby Red Dress
  Shetland Sheepdog   18
Group 3rd   Ch Immerzu Everything Illuminated   Puli   12
Group 4th   
GCh Vastgota Nova Mayflower ST
  Swedish Vallhund   9
BPIG    Grandgables No Time To Chill   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lochlyn to Lovely Ariel Martinique
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Agassiz's Come From Away

Best Of Opposite Sex
Agassiz N Austlyn Heading East

Best Puppy In Breed
Agassiz N Austlyn Heading East



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Agassiz N Austlyn Heading East

Junior Puppy Bitch Class
1st Agassiz N Austlyn Heading East


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 9 pts (4-3-2-1)
GCh Copperridge's Win Advisory

Best Of Opposite Sex
Novacoast EZ To Love

Best Of Winners: (4-3-2-1)
Garrison's Fortunate One

Best Puppy In Breed
Novacoast EZ To Love

Select Dog
Ch Novacoast Burden of Proof

Select Bitch
Ch Somom's Blue Summer Heat


Winners Dog: (4-3-2-1)
Garrison's Fortunate One

Reserve Winners Dog
Risingstar's Take Two

Junior Puppy Dog Class
1st Risingstar's Take Two

Senior Puppy Dog Class
1st Novacoast Nothing Comes Ez
2nd Novacoast Ez Does It

12-18 Month Dog Class
1st Garrison's Fortunate One


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter

Best Puppy In Breed
Dreamfetcher Spring in Winter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dreamfetcher Spring in Winter

Senior Puppy Bitch Class
1st Dreamfetcher Spring in Winter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stonepillar's Steel Grey


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stonepillar's Steel Grey

12-18 Month Dog Class
1st Stonepillar's Steel Grey



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet

Best Of Opposite Sex
Cardross Play To Win


Winners Dog: (2-0-0-1)
Cardross Play To Win

Reserve Winners Dog
Cardross Stepping Stone

Canadian Bred Dog Class
1st Cardross Play To Win

Open Dog Class
1st Cardross Stepping Stone

3-6 Month Dog Class
1st Cardross Sugarnspice Lonestar
2nd Cardross Red Dirt Road



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Millertime's American Glory Girl

Best Puppy In Breed
Millertime's American Glory Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Millertime's American Glory Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Millertime's American Glory Girl

3-6 Month Bitch Class
1st Wild Wind Red Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Immerzu Everything Illuminated

Best Of Opposite Sex
Ch Immerzu Ace High

Select Bitch
Ch Immerzu Dixie Chick




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 5 pts (2-0-1-3)
GCh Lyricisle's Ruby Red Dress

Best Of Opposite Sex
GCh Lyricisle's Orion The Hunter

Best Puppy In Breed
Grandgables No Time To Chill

Select Bitch
Ch Truespirit Nikkilen Snow Queen


Winners Dog: (2-0-1-3)
Grandgables No Time To Chill

Reserve Winners Dog
Talisker's Ray Of Light

Junior Puppy Dog Class
1st Grandgables No Time To Chill

Open Dog Class
1st Talisker's Ray Of Light


3-6 Month Bitch Class
1st Lochlyn to Lovely Ariel Martinique


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Vastgota Nova Mayflower ST

Best Of Opposite Sex
Ch Feldberg Canadaday Firewrks LT




Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By