Lakehead Kennel Club
Sunday, May 6, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Gerig --
Keetukka's Diego Oakridgelane
Owner: Shelley Gerig
Breeders: Shelley Gerig, Brenda Elliott, Marian Day, JoAnn Brewer


Best In Show
Judge: Judith Taylor
Kerry Blue Terrier  
GCh Krisma's Xman First Class
Points: 156 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Taylor
Pomeranian  
GCh Sunterra Sudden Impact
Points: 143
Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Cavalier King Charles Spaniel  
Kbpride Dawn Of Field Farm Denton
Best Baby Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Papillon   Southcreek's Outlaw Della Rose
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Judith Taylor
Russell Terrier   Tuckercreek's Orange Pekoe
Best Veteran In Show
Judge: Judith Taylor
Setter (Irish)  Ch Windwood Northern Lights
Best Altered In Show
Judge: Judith Taylor
Boxer  
Ch (Alt) Haltonhill's Flying High








Group 1 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Athercroft Just In Queso
  Retriever (Flat-Coated)   40
Group 2nd   GCh Windwood Celestial Starlight   Setter (Irish)   35
Group 3rd   Ch Rolyart's Sound Of Thunder   Spaniel (Welsh Springer)   32
Group 4th   
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion
  Spaniel (American Cocker)   31
BPIG   
Ch Rickways Cut To The Chase
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Keswick's Dragonfire
  Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   Ch Windwood Northern Lights   Setter (Irish)   0
Best BBE In Group    Twoemz Bizness Woman   Spaniel (Brittany)   0
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts
Cedar Run Crossing The Border



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 4 pts
GCh Athercroft Just In Queso



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 6 pts
GCh TCh Northsyde N Docmar Flyin' Solo



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 6 pts
Ch Rickways Cut To The Chase



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts
Ch Roaneden's Just Add Water



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts
Nyastar's Wingman For Winmara



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts
GCh Windwood Celestial Starlight



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts
GCh Twoemz Kiss Me Deadly



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts
Ch Winmara's Chasing Rainbows



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts
Birchwood's Bayhaven Harbor Lights



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts
Ch Fastien Boysson Bohemia



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rolyart's Sound Of Thunder







Group 2 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   12
Group 2nd   
Legend's Dark N Stormy
  Bloodhound   11
Group 3rd   
Ch Polo's London Fog
  Afghan Hound   10
Group 4th    Windkist Such A Sweet Thing   Beagle   9
BPIG    Windkist Such A Sweet Thing   Beagle   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Scout's Hidden Prince
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Best BBE In Group   
Ch Scout's Hidden Prince
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Polo's London Fog



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Windkist Such A Sweet Thing



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Legend's Dark N Stormy



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pamadron Clio



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Grandgables Wee Mr Nomistakin



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chazlyn's Sir Percival Red Knight SL



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Ch Scout's Hidden Prince



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts
Andaver Last Laugh







Group 3 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   33
Group 2nd    Celticfrost On The Rocks   Samoyed   27
Group 3rd   
GCh Davik's Just Do It
  Siberian Husky   25
Group 4th   
Saras Himalayas Fame N Fortune
  Tibetan Mastiff   15
BPIG    Highlander's Game Set Match At Fanta C   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Malaczar's Say My Name At Tundra   Alaskan Malamute   0
Best Veteran In Group   
Shunico's Oakridgelane Darya
  Siberian Husky   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Haltonhill's Flying High
  Boxer   0
Best BBE In Group    Aoi's Ai Wa Kesshite Shippai Shinai   Siberian Husky   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bearfactz Shibusa Eko



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts
Ch Greywolf's Quasar Mahogany



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts
GCh McCoy's Winstar's Captured My Heart At Balsam



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Wingate's First And Goal



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts
Ch Elle's Hi-Air Lockheed Electra



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Celticfrost On The Rocks



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 9 pts
GCh Davik's Just Do It



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Saras Himalayas Fame N Fortune







Group 4 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   12
Group 2nd    Millenium All That Fast Jazz   Schnauzer (Miniature)   11
Group 3rd   
GCh Bueollin's Xtra Special
  Staffordshire Bull Terrier   9
Group 4th    Tuckercreek's Come Oolong Way   Russell Terrier   8
BPIG    Millenium All That Fast Jazz   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best BBE In Group    Tuckercreek's Orange Pekoe   Russell Terrier   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Amberly Beale Street Blues



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Ch Magor New Moon Rising



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Warkshire's Lady Glennis



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Krisma's Xman First Class



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts
Tuckercreek's Come Oolong Way



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Millenium All That Fast Jazz



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bueollin's Xtra Special







Group 5 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   13
Group 2nd   
Kbpride Dawn Of Field Farm Denton
  Cavalier King Charles Spaniel   12
Group 3rd   Ch Lyntoms Pretty Penny   Pug   10
Group 4th    Ardently All Started Groovin'   Chihuahua (Long Coat)   9
BPIG   
Kbpride Dawn Of Field Farm Denton
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Southcreek's Outlaw Della Rose   Papillon   0
Best BBE In Group   
Southcreek's Toast Of The Town
  Papillon   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kbpride Dawn Of Field Farm Denton



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts
Ardently All Started Groovin'



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts
Ch Bloomsbury Biscotti Caramel



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Cedric The Great (Cantarell)



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts
Ch Rokila Gone Rogue



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sunterra Sudden Impact



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lyntoms Pretty Penny







Group 6 - Heather Brennan Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Shurans Sh-Boom Sh-Boom
  Lhasa Apso   12
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   11
Group 3rd   
Ch Sunojo N Wolfriver ZenZayShun
  Shiba Inu   5
Group 4th   
Ch Jadesilk Hell On Heels
  Shih Tzu   4
BPIG No Entry
Best BBE In Group   
Ch Jadesilk Hell On Heels
  Shih Tzu   0
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts
Ch Symarun's Road Rocket



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ellemstra Unforgettable



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bugaboo Paparazzi



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shurans Sh-Boom Sh-Boom



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 5 pts
GCh Vetset Count Me In



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sunojo N Wolfriver ZenZayShun



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts
Ch Jadesilk Hell On Heels





Group 7 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Richtbar You Move Like Jagger
  German Shepherd Dog   28
Group 2nd   
GCh Amberlyn's Etched In Stone
  Shetland Sheepdog   24
Group 3rd   
Ch Deja Vu Popsakadoo From A To Z
  Briard   11
Group 4th   
Ch Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   10
BPIG   
Prairiepine Brackenbrae Whonor
  Collie (Rough)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Richtbar Xclusive Wizard
  German Shepherd Dog   0
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts
Ch Deja Vu Popsakadoo From A To Z



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts
Prairiepine Brackenbrae Whonor



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts
GCh Prairiepine Afterhours Lady Million



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Richtbar You Move Like Jagger



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 12 pts
GChEx Amberlyn's Etched In Stone



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts
GCh Hockgardens Amanda



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts
Mistycor Ya In Love With You Forever



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By