Lady Slipper Kennel Club
Saturday, June 17, 2023 - Show-2



Related Results

Conformation

Saturday, June 17 (Show-1)
Saturday, June 17 (Show-2)
Sunday, June 18 (Show-3)
Sunday, June 18 (Show-4)

Obedience

Saturday, June 17 (Obedience Trial-1)
Saturday, June 17 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Sunday, June 18 (Rally Trial-1)
Sunday, June 18 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Judith Byrne
Retriever (Golden)  
GChEx Ambertru's I'll Call'M George
Points: 153 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Byrne
Bullmastiff  
GChB Pine Ridge's The Perfect Shot
Points: 111
Best Puppy In Show
Judge: Judith Byrne
Retriever (Golden)   Quyen's Q&J Matilda
Best Altered In Show
Judge: Judith Byrne
Samoyed  GCh Vanderbilt's Causin' Trouble








Group 1 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ambertru's I'll Call'M George
  Retriever (Golden)   41
Group 2nd   
Ch Madabout's Dancing In The Big Apple
  Retriever (Labrador)   23
Group 3rd   
GChS Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   18
Group 4th   
GChB Cornadore Branco With Annagh
  Setter (Irish Red & White)   17
BPIG    Quyen's Q&J Matilda   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pageska's Arnie

Best Puppy In Breed
Pageska's Arnie


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pageska's Arnie

Junior Puppy Dog Class
1st Pageska's Arnie


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChS Roaneden's Thunderstruck

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Wing It

Best Puppy In Breed
Roaneden's Wing It



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Roaneden's Wing It

Reserve Winners Bitch
RCToller's Fire Fox

Junior Puppy Bitch Class
1st Roaneden's Wing It

Open Bitch Class
1st RCToller's Fire Fox

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Cornadore Branco With Annagh

Select Dog
Ch Cormac Mac Airt Of Clancuddy



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GChS Zion's Captain America

Best Of Opposite Sex
Ch Brimat's Sweet And Spicy

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Brimat's Portatorem

Best Puppy In Breed
Marsuvica's Captain Of Autumn


Winners Dog: (3-1-1-1)
Brimat's Portatorem

Reserve Winners Dog
Kingdoms Chase The Ace

Junior Puppy Dog Class
1st Marsuvica's Captain Of Autumn

12-18 Month Dog Class
1st Brimat's Portatorem

Open Dog Class
1st Kingdoms Chase The Ace


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Nevaehlea's Uptown Girl @Brimat

Junior Puppy Bitch Class
1st Nevaehlea's Uptown Girl @Brimat

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Especially Classic Couture



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Poole's Ide The One

Best Of Opposite Sex
Chantico's That's Amore



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Chantico's That's Amore

Open Bitch Class
1st Chantico's That's Amore

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harbourpoint's Shining Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harbourpoint's Shining Star

12-18 Month Bitch Class
1st Harbourpoint's Shining Star

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trax Taibhse


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trax Taibhse

Open Dog Class
1st Trax Taibhse






Group 2 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Feinouk The Smiler
  Saluki   22
Group 2nd   
GCh Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling
  Ibizan Hound   21
Group 3rd   
Ch Comar's River Deep Mountain High
  Whippet   20
Group 4th   
GCh Chetcote Do You Wanna Dance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   16
BPIG   
Chetcote's Island Girl
  Dachshund (Miniature Smooth)   N/A
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Shillington Stop The Press

Best Puppy In Breed
Shillington Stop The Press

Select Dog
GCh Lemonladies Peter


Winners Dog: (1-0-1-0)
Shillington Stop The Press

Senior Puppy Dog Class
1st Shillington Stop The Press


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 9 pts (2-2-4-2)
GChS Chetcote Do You Wanna Dance

Best Of Opposite Sex
GChB Chetcote Sky Ryder At Moonbeam

Best Of Winners: (2-2-4-2)
Chetcote Ain't No Mountain High Enough

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Talk Of The Town


Winners Dog: (2-2-4-2)
Chetcote Rupert Bear

Reserve Winners Dog
Chetcote's Broadway Baby

12-18 Month Dog Class
1st Chetcote's Broadway Baby

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chetcote Rupert Bear


Winners Bitch: (2-2-4-2)
Chetcote Ain't No Mountain High Enough

Reserve Winners Bitch
E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Junior Puppy Bitch Class
1st E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote Ain't No Mountain High Enough

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Pawprints Chetcote Enigma

Best Of Opposite Sex
Chetcote's Island Girl

Best Puppy In Breed
Chetcote's Island Girl



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Chetcote's Island Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote's Island Girl

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh E R Dox With Bells And Whistles

Best Of Opposite Sex
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL

Best Puppy In Breed
GCh E R Dox With Bells And Whistles



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Trumphill's Taking The High Road



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Feinouk The Smiler



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High

Best Of Opposite Sex
Ch Lohengrin II Of Gentle Mind At Inglenook

Best Puppy In Breed
Dragonsong's Reboot @ Bodeswell






Group 3 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   17
Group 2nd   
Creek Danes A Rock In The Stream
  Great Dane   13
Group 3rd   
GCh Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   12
Group 4th   Ch Karleo's In Tune With Pyradigm   Great Pyrenees   11
BPIG   
Mallaig's Lady Winnifred Of Vegrenan
  Bullmastiff   N/A
Group 1st (Altered)   GCh Vanderbilt's Causin' Trouble   Samoyed   0
Group 2nd (Altered)   
Corleone Cool Comeback Yoshi
  Leonberger   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ice Gangsta's Ball Of Fire For Chayo



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Prairie Creek's Guardian Angel

Select Bitch
Ch Prairie Creeks Bohemian Rhapsody


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul

Canadian Bred Dog Class
1st Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Creek Danes A Rock In The Stream


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Karleo's In Tune With Pyradigm







Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Hurricane Rio Lago Di Fortuna


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Nikita's New Holiday Tradition

Best Of Opposite Sex
Ch Northernstar's Talk To Me Goose

Best Puppy In Breed
Ch Northernstar's Talk To Me Goose



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Astablak Simply The Best Mika

Best Of Opposite Sex
White Berch Eagle Feather

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Astablak Simply The Best Mika


Winners Dog: (1-1-0-0)
White Berch Eagle Feather

Bred By Exhibitor Dog Class
1st White Berch Eagle Feather


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Astablak Simply The Best Mika

Canadian Bred Bitch Class
1st Astablak Simply The Best Mika





Group 4 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   GChB Varekai Besala Mientras Vuela   Staffordshire Bull Terrier   5
Group 2nd   
GCh Raintree Earendil I Can Handle Myself
  Manchester Terrier   4
Group 3rd   Ch Fairview Lady Abegweit   Dandie Dinmont Terrier   3
Group 4th   
GCh Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy
  Cairn Terrier   1
BPIG         N/A
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Versaterre Classic Gary



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Fairview Lady Abegweit

Best Of Opposite Sex
Glahms Fairview Echo Of The Island


Winners Dog: (1-0-0-1)
Glahms Fairview Echo Of The Island

Canadian Bred Dog Class
1st Glahms Fairview Echo Of The Island


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Raintree Earendil I Can Handle Myself



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Varekai Besala Mientras Vuela







Group 5 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   16
Group 2nd   
Ch SweetPekes Pekeeasy Coast to Coast Cooper
  Pekingese   13
Group 3rd    Lacshen Nia:wen Ki Wahi   Chinese Crested Dog   12
Group 4th   
GCh Hartscontent East Coast Edition
  Cavalier King Charles Spaniel   10
BPIG    Lacshen Nia:wen Ki Wahi   Chinese Crested Dog   N/A
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChB Hartscontent East Coast Edition

Best Of Opposite Sex
Cherrywood Sunrise On The Bay

Best Puppy In Breed
Sushine Spitfire v RiverHaus

Select Dog
Ch Amitola Tyee Isha



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Cherrywood Sunrise On The Bay

Reserve Winners Bitch
Sushine Spitfire v RiverHaus

Junior Puppy Bitch Class
1st Sushine Spitfire v RiverHaus

Open Bitch Class
1st Cherrywood Sunrise On The Bay

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Best Of Opposite Sex
GChB Gardine Don't Stop Believing

Best Puppy In Breed
Lacshen Nia:wen Ki Wahi



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Junior Puppy Bitch Class
1st Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
GCh Cassiopeia I've Got A Little Spring In My Step

Select Dog
GChB Cassiopeia Spring Into Action



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Flashfires Thunder Rolls



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
Kildrummy's Miss Katie Sweet Dream

Best Of Opposite Sex
Ch Diamondsun's Rebel

Select Bitch
Diamondsun's Zepher


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch SweetPekes Pekeeasy Coast to Coast Cooper







Group 6 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   17
Group 2nd   
GCh Onsengeltje Secretly Chiming In
  Dalmatian   16
Group 3rd   
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   12
Group 4th   
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan
  Boston Terrier   9
BPIG   
Pepperlane Meant To Be At Dragonsong
  Dalmatian   N/A
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan

Best Puppy In Breed
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Muldoon In The Arms Of Angels



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Briley N Martrav Sweet Little Somethin

Best Of Opposite Sex
Ch Bluemount Gold From The Sky


Winners Dog: (1-0-1-1)
Briley's Asphalt Cowboy

Open Dog Class
1st Briley's Asphalt Cowboy


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook

Best Of Opposite Sex
Discover Keesbrook's Pandora


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Belcourt Winter Collection

Best Puppy In Breed
Ch Logos II



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Bloom Magic Hour Folie A Deux

Best Puppy In Breed
Maydele's Data Never Lies


Winners Dog: (2-0-1-0)
Bloom Magic Hour Folie A Deux

Reserve Winners Dog
Maydele's Data Never Lies

Junior Puppy Dog Class
1st Maydele's Data Never Lies

Canadian Bred Dog Class
1st Bloom Magic Hour Folie A Deux


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Majekin's Acadian Nor'Easter





Group 7 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonepillar's Legacy
  Bouvier des Flandres   29
Group 2nd   
GChB Runway Down To The River
  Australian Shepherd   28
Group 3rd   
Vegrenan's Behold The Lady Francesca
  German Shepherd Dog   21
Group 4th    Granite Heritage At Bridgeway   Shetland Sheepdog   17
BPIG   
Vegrenan's Behold The Lady Francesca
  German Shepherd Dog   N/A
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 6 pts (0-1-4-2)
GChG Runway Down To The River

Best Of Opposite Sex
Ch Amadore Ray Of Sun Shine

Select Dog
Ch Stone Hill's Paint Me



Winners Bitch: (0-1-4-2)
Amadore Fancy Like That

Open Bitch Class
1st Amadore Fancy Like That

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Nicha Gaspard Sur Glace

Best Of Opposite Sex
GChB Nicha Cha-Ho Le Mix Parfait


Winners Dog: (1-0-0-1)
Nicha Gaspard Sur Glace

Open Dog Class
1st Nicha Gaspard Sur Glace


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Asset's An Element Of Chance

Best Puppy In Breed
Asset's An Element Of Chance


Winners Dog: (1-0-0-0)
Asset's An Element Of Chance

Junior Puppy Dog Class
1st Asset's An Element Of Chance


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Stonepillar's Legacy



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Cardross Black Velvet



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Vegrenan's Behold The Lady Francesca

Best Of Opposite Sex
Ch Warlock dei Precision

Best Puppy In Breed
Vegrenan's Behold The Lady Francesca



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Vegrenan's Behold The Lady Francesca

Reserve Winners Bitch
Moda N Hellwigg's Quiet Riot

Senior Puppy Bitch Class
1st Vegrenan's Behold The Lady Francesca

Canadian Bred Bitch Class
1st Moda N Hellwigg's Quiet Riot

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Granite Heritage At Bridgeway

Best Of Opposite Sex
Ch Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Nicha La Tchi Royale Du Vent

Best Puppy In Breed
Shelhaven Brimstone


Winners Dog: (2-3-1-1)
Shelhaven Brimstone

Reserve Winners Dog
Nicha's Grey Foggy Day

Senior Puppy Dog Class
1st Shelhaven Brimstone

Open Dog Class
1st Nicha's Grey Foggy Day


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Nicha La Tchi Royale Du Vent

Reserve Winners Bitch
Nikkilen's Wee Lass

12-18 Month Bitch Class
1st Nikkilen's Wee Lass

Open Bitch Class
1st Nicha La Tchi Royale Du Vent
2nd Truespirit Nikkilen Gisele

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Alkemi Daisy Bell LT



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Eastdawn's Milky Way To My Heart



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Eastdawn's Milky Way To My Heart

Reserve Winners Bitch
East Dawn's Quoth The Rehvin

12-18 Month Bitch Class
1st East Dawn's Quoth The Rehvin

Open Bitch Class
1st Eastdawn's Milky Way To My Heart

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Anbarra Barriet


Winners Dog: (1-0-0-0)
Anbarra Barriet

Open Dog Class
1st Anbarra Barriet


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By