Lady Slipper Kennel Club
Sunday, June 18, 2023 - Show-3



Related Results

Conformation

Saturday, June 17 (Show-1)
Saturday, June 17 (Show-2)
Sunday, June 18 (Show-3)
Sunday, June 18 (Show-4)

Obedience

Saturday, June 17 (Obedience Trial-1)
Saturday, June 17 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Sunday, June 18 (Rally Trial-1)
Sunday, June 18 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Judith Taylor
Keeshond  
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
Points: 148 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Taylor
Ibizan Hound  
GCh Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling
Points: 131
Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Dalmatian  
Ch Pepperlane Meant To Be At Dragonsong
Best Baby Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Keeshond   Summerwind's Beam Me Up To Keesbrook
Best Altered In Show
Judge: Judith Taylor
Samoyed  GCh Vanderbilt's Causin' Trouble








Group 1 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st    Trax Taibhse   Weimaraner   45
Group 2nd   
GChEx Ambertru's I'll Call'M George
  Retriever (Golden)   44
Group 3rd   
GChS Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   23
Group 4th   
Ch Roaneden's Blueprint For Victory
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   22
BPIG   
Pageska's Arnie
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nevaehlea's Pretty Little Thing   Spaniel (American Cocker)   0
Group 1st (Altered)    Legacyk White As A Ghost V Cblues   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pageska's Arnie

Best Puppy In Breed
Pageska's Arnie


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pageska's Arnie

Junior Puppy Dog Class
1st Pageska's Arnie









Winners Bitch: (0-2-2-2)
RCToller's Spice Of Life

Reserve Winners Bitch
RCToller's Fire Fox

Open Bitch Class
1st RCToller's Spice Of Life
2nd RCToller's Fire Fox

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Cornadore Branco With Annagh

Select Dog
Ch Cormac Mac Airt Of Clancuddy



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 6 pts (4-1-1-1)
GChS Zion's Captain America

Best Of Opposite Sex
Ch Brimat's Sweet And Spicy

Best Of Winners: (4-1-1-1)
Brimat's Portatorem

Best Puppy In Breed
Marsuvica's Captain Of Autumn


Winners Dog: (4-1-1-1)
Brimat's Portatorem

Reserve Winners Dog
Kingdoms Chase The Ace

Junior Puppy Dog Class
1st Marsuvica's Captain Of Autumn

12-18 Month Dog Class
1st Brimat's Portatorem

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Nevaehlea's Finding Neverland

Open Dog Class
1st Kingdoms Chase The Ace


Winners Bitch: (4-1-1-1)
Nevaehlea's Uptown Girl @Brimat

Junior Puppy Bitch Class
1st Nevaehlea's Uptown Girl @Brimat

4-6 Month Bitch Class
1st Nevaehlea's Pretty Little Thing

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Especially Classic Couture



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Poole's Ide The One

Best Of Opposite Sex
Chantico's That's Amore



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Chantico's That's Amore

Open Bitch Class
1st Chantico's That's Amore

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harbourpoint's Shining Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harbourpoint's Shining Star

12-18 Month Bitch Class
1st Harbourpoint's Shining Star

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trax Taibhse


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trax Taibhse

Open Dog Class
1st Trax Taibhse






Group 2 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling
  Ibizan Hound   20
Group 2nd   
GChEx Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   19
Group 3rd   
Dragonsong's Reboot @ Bodeswell
  Whippet   18
Group 4th   
Chetcote's Island Girl
  Dachshund (Miniature Smooth)   14
BPIG   
Dragonsong's Reboot @ Bodeswell
  Whippet   N/A
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lemonladies Peter





Winners Dog: (2-1-4-2)
Chetcote Rupert Bear

Reserve Winners Dog
Chetcote's Broadway Baby

12-18 Month Dog Class
1st Chetcote's Broadway Baby

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chetcote Rupert Bear


Winners Bitch: (2-1-4-2)
E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Junior Puppy Bitch Class
1st E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Chetcote's Island Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Pawprints Chetcote Enigma

Best Puppy In Breed
Chetcote's Island Girl



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Chetcote's Island Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote's Island Girl

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh E R Dox With Bells And Whistles

Best Of Opposite Sex
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL

Best Puppy In Breed
GCh E R Dox With Bells And Whistles



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Trumphill's Taking The High Road



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Dragonsong's Reboot @ Bodeswell

Best Of Opposite Sex
Ch Lohengrin II Of Gentle Mind At Inglenook

Best Puppy In Breed
Dragonsong's Reboot @ Bodeswell

Select Bitch
GChS Comar's River Deep Mountain High






Group 3 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   13
Group 2nd   
GCh Nikita's New Holiday Tradition
  Samoyed   12
Group 3rd   
Creek Danes A Rock In The Stream
  Great Dane   10
Group 4th   Ch Karleo's In Tune With Pyradigm   Great Pyrenees   9
BPIG   Ch Northernstar's Talk To Me Goose   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    White Berch Second Chance Flying   Siberian Husky   0
Group 1st (Altered)   GCh Vanderbilt's Causin' Trouble   Samoyed   0
Group 2nd (Altered)   
Corleone Cool Comeback Yoshi
  Leonberger   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Prairie Creeks Bohemian Rhapsody



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul

Canadian Bred Dog Class
1st Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Creek Danes A Rock In The Stream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Creek Danes A Rock In The Stream

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Karleo's In Tune With Pyradigm







Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Hurricane Rio Lago Di Fortuna


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Nikita's New Holiday Tradition

Best Of Opposite Sex
Ch Northernstar's Talk To Me Goose

Best Puppy In Breed
Ch Northernstar's Talk To Me Goose



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
White Berch Eagle Feather

Best Of Opposite Sex
Astablak Simply The Best Mika

Best Of Winners: (1-1-0-0)
White Berch Eagle Feather


Winners Dog: (1-1-0-0)
White Berch Eagle Feather

Bred By Exhibitor Dog Class
1st White Berch Eagle Feather


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Astablak Simply The Best Mika

Canadian Bred Bitch Class
1st Astablak Simply The Best Mika

4-6 Month Bitch Class
1st White Berch Second Chance Flying





Group 4 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Raintree Earendil I Can Handle Myself
  Manchester Terrier   6
Group 2nd   Ch Fairview Lady Abegweit   Dandie Dinmont Terrier   5
Group 3rd   GChB Varekai Besala Mientras Vuela   Staffordshire Bull Terrier   3
Group 4th   
GCh Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy
  Cairn Terrier   2
BPIG No Entry
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Versaterre Classic Gary



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Fairview Lady Abegweit

Best Of Opposite Sex
Glahms Fairview Echo Of The Island


Winners Dog: (1-0-0-1)
Glahms Fairview Echo Of The Island

Canadian Bred Dog Class
1st Glahms Fairview Echo Of The Island


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Raintree Earendil I Can Handle Myself



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Silverline Set Em Up Hank


Winners Dog: (1-0-0-0)
Silverline Set Em Up Hank

Open Dog Class
1st Silverline Set Em Up Hank


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Varekai Besala Mientras Vuela







Group 5 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Gardine Don't Stop Believing
  Chinese Crested Dog   15
Group 2nd   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   13
Group 3rd   
GCh Hartscontent East Coast Edition
  Cavalier King Charles Spaniel   10
Group 4th   
PekeEasy Charlie Brown
  Pekingese   7
BPIG   
PekeEasy Charlie Brown
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Diamondsun's Lightning Strikes   Papillon   0
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Hartscontent East Coast Edition

Best Of Opposite Sex
Cherrywood Sunrise On The Bay

Best Puppy In Breed
Sushine Spitfire v RiverHaus



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Cherrywood Sunrise On The Bay

Reserve Winners Bitch
Sushine Spitfire v RiverHaus

Junior Puppy Bitch Class
1st Sushine Spitfire v RiverHaus

Open Bitch Class
1st Cherrywood Sunrise On The Bay

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Gardine Don't Stop Believing

Best Of Opposite Sex
Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Best Puppy In Breed
Lacshen Nia:wen Ki Wahi



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Junior Puppy Bitch Class
1st Lacshen Nia:wen Ki Wahi

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
GChB Cassiopeia Spring Into Action

Select Dog
GCh Cassiopeia I've Got A Little Spring In My Step



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Flashfires Thunder Rolls



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
Kildrummy's Miss Katie Sweet Dream

Best Of Opposite Sex
Ch Diamondsun's Rebel

Select Bitch
Diamondsun's Zepher


4-6 Month Dog Class
1st Diamondsun's Lightning Strikes


Winners Bitch: (0-4-1-1)
Kildrummy's Miss Katie Sweet Dream

Reserve Winners Bitch
Ruffcut's Amaing Gracie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ruffcut's Amaing Gracie

Open Bitch Class
1st Kildrummy's Miss Katie Sweet Dream
2nd Diamondsun's Xcellent Choice
3rd Diamondsun's Rio

4-6 Month Bitch Class
1st Ruffcuts Baylee

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
PekeEasy Charlie Brown

Best Puppy In Breed
PekeEasy Charlie Brown


Winners Dog: (1-0-0-0)
PekeEasy Charlie Brown

Junior Puppy Dog Class
1st PekeEasy Charlie Brown






Group 6 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   16
Group 2nd   
GChS Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   13
Group 3rd   
Ch Majekin's Acadian Nor'Easter
  Schipperke   12
Group 4th   
Ch Pepperlane Meant To Be At Dragonsong
  Dalmatian   11
BPIG   
Ch Pepperlane Meant To Be At Dragonsong
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Summerwind's Beam Me Up To Keesbrook   Keeshond   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan

Best Puppy In Breed
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Muldoon In The Arms Of Angels


4-6 Month Dog Class
1st Muldoon Coat Of Many Colors


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong

Best Puppy In Breed
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong

Select Bitch
GChB Onsengeltje Secretly Chiming In



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Clairity's Skye Deville

12-18 Month Bitch Class
1st Clairity's Skye Deville

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Bluemount Gold From The Sky

Best Of Opposite Sex
GCh Briley N Martrav Sweet Little Somethin


Winners Dog: (1-0-1-1)
Briley's Asphalt Cowboy

Open Dog Class
1st Briley's Asphalt Cowboy


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook

Best Of Opposite Sex
Discover Keesbrook's Pandora

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Logos II

Best Puppy In Breed
Ch Logos II

Select Dog
GCh Belcourt Winter Collection



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Maydele's Data Never Lies

Best Puppy In Breed
Maydele's Data Never Lies


Winners Dog: (2-0-1-0)
Maydele's Data Never Lies

Reserve Winners Dog
Bloom Magic Hour Folie A Deux

Junior Puppy Dog Class
1st Maydele's Data Never Lies

Canadian Bred Dog Class
1st Bloom Magic Hour Folie A Deux


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Majekin's Acadian Nor'Easter





Group 7 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Runway Down To The River
  Australian Shepherd   27
Group 2nd   
Ch Stonepillar's Legacy
  Bouvier des Flandres   19
Group 3rd   Ch Seawhisper Winsmore's Non-Stop   Collie (Smooth)   18
Group 4th   
Ch Vastgota Irish Clover ST
  Swedish Vallhund   16
BPIG    Malka's What Dreams Are Made Of   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Brynawel Wandavision   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
GChG Runway Down To The River

Best Of Opposite Sex
Ch Amadore Ray Of Sun Shine

Best Of Winners: (1-2-3-2)
Empyrean's Just My Style

Best Puppy In Breed
Malka's What Dreams Are Made Of

Select Dog
Ch Stone Hill's Paint Me


Winners Dog: (1-2-3-2)
Empyrean's Just My Style

Open Dog Class
1st Empyrean's Just My Style


Winners Bitch: (1-2-3-2)
Amadore Fancy Like That

Reserve Winners Bitch
Malka's What Dreams Are Made Of

Senior Puppy Bitch Class
1st Malka's What Dreams Are Made Of

Open Bitch Class
1st Amadore Fancy Like That

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Nicha Cha-Ho Le Mix Parfait

Best Of Opposite Sex
Nicha Gaspard Sur Glace


Winners Dog: (1-0-0-1)
Nicha Gaspard Sur Glace

Open Dog Class
1st Nicha Gaspard Sur Glace


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Stonepillar's Legacy



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Seawhisper Winsmore's Non-Stop

Best Of Opposite Sex
GChB Cardross Black Velvet



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Warlock dei Precision

Best Puppy In Breed
Ch Warlock dei Precision



4-6 Month Bitch Class
1st Black Ice Von Kuste

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen

Best Of Opposite Sex
GCh Granite Heritage At Bridgeway

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Nicha La Tchi Royale Du Vent

Best Puppy In Breed
Shelhaven Brimstone


Winners Dog: (1-3-1-1)
Shelhaven Brimstone

Senior Puppy Dog Class
1st Shelhaven Brimstone


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Nicha La Tchi Royale Du Vent

Reserve Winners Bitch
Nikkilen's Wee Lass

12-18 Month Bitch Class
1st Nikkilen's Wee Lass

Open Bitch Class
1st Nicha La Tchi Royale Du Vent
2nd Truespirit Nikkilen Gisele

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Vastgota Irish Clover ST

Select Bitch
Ch Alkemi Daisy Bell LT



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Eastdawn's Milky Way To My Heart



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Eastdawn's Milky Way To My Heart

Reserve Winners Bitch
East Dawn's Quoth The Rehvin

12-18 Month Bitch Class
1st East Dawn's Quoth The Rehvin

Open Bitch Class
1st Eastdawn's Milky Way To My Heart

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Anbarra Barriet


Winners Dog: (1-0-0-0)
Anbarra Barriet

Open Dog Class
1st Anbarra Barriet


4-6 Month Bitch Class
1st Brynawel Wandavision

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By