St. Catharines & District Kennel & Obedience Club
Saturday, August 15, 2015



Related Results


Results courtesy of:

-- Pat Blenkey --
GCh. Liberator's Power Play
"Kessel"
Breeder/Owner/Handler: Pat Blenkey & Brian Casey
www.wrathliberator.com


Best In Show
Judge: James Frederiksen
Fox Terrier (Smooth)  
Ch J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger
Points: 164 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: James Frederiksen
Dalmatian  
GCh Onsengeltje All Ready
Best Puppy In Show
Judge: James Frederiksen
Briard  
Ch Majestique Justice For All
Best Baby Puppy In Show
Judge: James Frederiksen
Dalmatian  
Onsengeltje Secret Endeavour
Best Veteran In Show
Judge: James Frederiksen
Shetland Sheepdog  Ch Playland Sweet Home Alabama
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: James Frederiksen
Toy Manchester Terrier  
GCh Deebet's Robin Hood
Best Altered In Show
Judge: James Frederiksen
Dalmatian  
Ch Brightspot Joshua Tree








Group 1 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles
  Vizsla (Smooth-Haired)   25
Group 2nd   
GCh Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   22
Group 3rd   
Ch Reidwood Riders Up
  Setter (English)   19
Group 4th   
PBJ's Nickleodeon Cover Girl
  Spaniel (American Cocker)   18
BPIG   
PBJ's Nickleodeon Cover Girl
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tandridge Right Chuffed   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Best Of Opposite Sex
Ch Mount Albion's Royal Onyx

Select Bitch
GCh Legacyk So What's Your Point




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Prettyriver Imp O'Ambercroft

Best Of Opposite Sex
Kairos Baret's Disguise

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Kairos Baret's Disguise

Best Puppy In Breed
Royal's Toast Of New York


Winners Dog: (3-1-1-0)
Linirgor Spin The Bottle

Reserve Winners Dog
Bowbell's High Stakes Deal

Junior Puppy Dog Class
1st Royal's Toast Of New York

Open Dog Class
1st Linirgor Spin The Bottle
2nd Bowbell's High Stakes Deal


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Kairos Baret's Disguise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kairos Baret's Disguise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker

Best Of Opposite Sex
Ch Asa's Vision Of Grace



Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Ch Castlegar Bluebell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katyra All Things Considered

Best Puppy In Breed
Katyra All Things Considered



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katyra All Things Considered

Junior Puppy Bitch Class
1st Katyra All Things Considered


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Reidwood Riders Up




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 8 pts (3-5-0-1)
Ch PBJ's Nickleodeon Cover Girl

Best Of Opposite Sex
Jaywyck's Remember The Good Tymes

Best Of Winners: (3-5-0-1)
Jaywyck's Remember The Good Tymes

Best Puppy In Breed
Ch PBJ's Nickleodeon Cover Girl


Winners Dog: (3-5-0-1)
Jaywyck's Remember The Good Tymes

Reserve Winners Dog
Kelgerri's Walk On The Moon

Junior Puppy Dog Class
1st Shandys California Cruze'n

12-18 Month Dog Class
1st Kelgerri's Walk On The Moon

Open Dog Class
1st Jaywyck's Remember The Good Tymes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lojo's Follow You Follow Me

Best Of Opposite Sex
Tandridge Queen N Country

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lojo's Follow You Follow Me

Best Puppy In Breed
Lojo's Follow You Follow Me


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lojo's Follow You Follow Me

Senior Puppy Dog Class
1st Lojo's Follow You Follow Me

3-6 Month Dog Class
1st Tandridge Right Chuffed


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tandridge Queen N Country

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tandridge Queen N Country


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles

Best Of Opposite Sex
GCh Lienroc Riversong Echo



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Witzke's Muado About Muffin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Witzke's Muado About Muffin


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   14
Group 2nd   
GCh Pan Clan Pedro Cabral
  Basset Hound   12
Group 3rd   
Upper Mountain Man In The Moon
  Greyhound   10
Group 4th   
Ch Chilcotin's Road Warrior
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   9
BPIG    McCartney's Shared Belief   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Divine's I'ma McGinty   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wynsyr Foxrun Never Say Never




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Pan Clan Pedro Cabral

Select Dog
Ch One Of Us J del Hacedor




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska

Best Of Opposite Sex
Heavenlyhund Lesrlebontonruler

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Heavenlyhund Lesrlebontonruler

Best Puppy In Breed
Heavenlyhund Lesrlebontonruler

Select Bitch
Ch HeavenlyHund ShineOn U Czy Dmd


Winners Dog: (1-1-1-1)
Heavenlyhund's Fairview

Junior Puppy Dog Class
1st Heavenlyhund's Fairview


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Heavenlyhund Lesrlebontonruler

Junior Puppy Bitch Class
1st Heavenlyhund Lesrlebontonruler


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled


3-6 Month Dog Class
1st Divine's Remus


3-6 Month Bitch Class
1st Divine's I'ma McGinty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chilcotin's Road Warrior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Upper Mountain Man In The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Bertan Ernie




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Jabulisa Askari

Best Of Opposite Sex
Ridgeville's Shades Of Cool

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Jabulisa Askari

Best Puppy In Breed
Jabulisa Askari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Jabulisa Askari

Junior Puppy Dog Class
1st Jabulisa Askari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ridgeville's Shades Of Cool

12-18 Month Bitch Class
1st Ridgeville's Shades Of Cool


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality

Best Puppy In Breed
McCartney's Shared Belief


Winners Dog: (1-0-1-0)
McCartney's Shared Belief

Junior Puppy Dog Class
1st McCartney's Shared Belief



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Liberator's Power Play
  Doberman Pinscher   21
Group 2nd   
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee
  Boxer   18
Group 3rd    Tundrafoot Bernies Last Hurrah   Siberian Husky   12
Group 4th   
Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   8
BPIG    Tundrafoot Bernies Last Hurrah   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Claircreek Stephano D'Atlantico   Portuguese Water Dog   0
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Kandersteg's Just Chillin V Adesa

Best Of Opposite Sex
Sawannah Soulbern

Best Puppy In Breed
Sawannah Soulbern

Select Dog
Ch Belnois Just Along IV The Ride



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Sawannah Soulbern

Reserve Winners Bitch
Belnois Onward And Upward

Senior Puppy Bitch Class
1st Sawannah Soulbern

12-18 Month Bitch Class
1st Belnois Onward And Upward


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee

Best Of Opposite Sex
Cinnrhee Barquentine LHaveRivr

Best Puppy In Breed
Ch CinnRhee N Pantheons Mohavi

Select Dog
Ch CinnRhee N Pantheons Mohavi

Select Bitch
GCh Eastport's Dreamboat Ziva



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Cinnrhee Barquentine LHaveRivr

Reserve Winners Bitch
Zwilling's Struttin' Her Stuff

12-18 Month Bitch Class
1st DC's Alabama Girl From Jerico

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cinnrhee Barquentine LHaveRivr

Open Bitch Class
1st Zwilling's Struttin' Her Stuff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Liberator's Power Play

Best Of Opposite Sex
Cadence Irelands Call V Radiant

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Hausenbrook's Super Trouper

Best Puppy In Breed
Cadence Irelands Call V Radiant


Winners Dog: (1-1-1-0)
Hausenbrook's Super Trouper

Open Dog Class
1st Hausenbrook's Super Trouper


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cadence Irelands Call V Radiant

Junior Puppy Bitch Class
1st Cadence Irelands Call V Radiant


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air

Best Puppy In Breed
Sisco Danetastixs Stormrider


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sisco Danetastixs Stormrider

Junior Puppy Dog Class
1st Sisco Danetastixs Stormrider



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
Pattedeau Etoile De Mer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Claircreek Faro Do Atlantico

Best Puppy In Breed
Claircreek Faro Do Atlantico


Winners Dog: (1-1-0-0)
Claircreek Faro Do Atlantico

Senior Puppy Dog Class
1st Claircreek Faro Do Atlantico

3-6 Month Dog Class
1st Claircreek Stephano D'Atlantico


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pattedeau Etoile De Mer

Open Bitch Class
1st Pattedeau Etoile De Mer

3-6 Month Bitch Class
1st Claircreek Madeline D'Atlantico


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wildhaven's 6th Sense At Almar



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wildhaven's 6th Sense At Almar

Open Bitch Class
1st Wildhaven's 6th Sense At Almar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Tundrafoot Bernies Last Hurrah

Best Of Opposite Sex
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Puppy In Breed
Tundrafoot Bernies Last Hurrah


Winners Dog: (3-0-0-1)
Tundrafoot Bernies Last Hurrah

Reserve Winners Dog
Busystar's Incredible Journey

Junior Puppy Dog Class
1st Tundrafoot Bernies Last Hurrah
2nd Snowmist's Everyone's Oreo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Busystar's Incredible Journey



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger
  Fox Terrier (Smooth)   22
Group 2nd   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   21
Group 3rd   Ch Kairos Some Like It Hot   Manchester Terrier   20
Group 4th   Ch Skyehigh's Got Your Number   West Highland White Terrier   17
BPIG   
Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod
  Rat Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Moonshadow's Light Up The Sky   Manchester Terrier   0
Best Veteran In Group   GCh Kreuzritter Once In A Blue Moon   Manchester Terrier   0
Best BBE In Group   Ch Kairos Some Like It Hot   Manchester Terrier   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glorys Heartbreaker V Hugadale


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glorys Heartbreaker V Hugadale

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Glorys Heartbreaker V Hugadale



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Energy Bomb of Bully Lake

Best Puppy In Breed
Ch White Gangster of Bully Lake

Select Dog
Ch White Gangster of Bully Lake




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Foxheart's The Only Way I Know

Best Of Opposite Sex
Foxheart's Worth The Whiskey

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Foxheart's The Only Way I Know

Best Puppy In Breed
Foxheart's The Only Way I Know


Winners Dog: (1-1-0-0)
Foxheart's The Only Way I Know

Senior Puppy Dog Class
1st Foxheart's The Only Way I Know


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Foxheart's Worth The Whiskey

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxheart's Worth The Whiskey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Kairos Some Like It Hot

Best Of Opposite Sex
Moonshadows Eye Catcher Kasper

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Moonshadows Eye Catcher Kasper

Best Puppy In Breed
Moonshadows Dreamboat Annie


Winners Dog: (1-1-0-1)
Moonshadows Eye Catcher Kasper

12-18 Month Dog Class
1st Moonshadows Eye Catcher Kasper

Veteran Dog Class
1st GCh Kreuzritter Once In A Blue Moon


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Moonshadows Dreamboat Annie

Senior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Dreamboat Annie

3-6 Month Bitch Class
1st Moonshadow's Light Up The Sky
2nd Moonshadows Cara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch High Pines Deal Me In

Best Of Opposite Sex
Ch Bronwyn Something To Talk About At Rexroth

Best Puppy In Breed
Ch Bronwyn Something To Talk About At Rexroth




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fox Valley Bustin Loose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fox Valley Bustin Loose

Open Dog Class
1st Fox Valley Bustin Loose



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod

Best Puppy In Breed
Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod

Reserve Winners Bitch
Kenann's Mirthreverence NBT

Senior Puppy Bitch Class
1st Raganrat Kiss Me Kate @ Becbod

Open Bitch Class
1st Kenann's Mirthreverence NBT


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Ch Stalwart's Honourable Hermes

Best Of Opposite Sex
Glenroslin's Pepper

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Haslemere Haggis Heads To Toulin

Best Puppy In Breed
Haslemere Haggis Heads To Toulin

Select Dog
Ch Deghall Count On Me


Winners Dog: (1-2-3-0)
Haslemere Haggis Heads To Toulin

Junior Puppy Dog Class
1st Haslemere Haggis Heads To Toulin


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Glenroslin's Pepper

Reserve Winners Bitch
Gryndlscot True Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot True Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Skyehigh's Got Your Number




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Rexroth's Valentino   Miniature Pinscher   17
Group 2nd    Stars At Sea Putting The Pieces Together At Zhen   Chinese Crested   16
Group 3rd   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   13
Group 4th   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   8
BPIG   
Burbrook Broduil FitzWug
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Szulik's Mister Munster Junior
  Toy Manchester Terrier   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Burbrook Broduil FitzWug

Best Puppy In Breed
GCh Burbrook Broduil FitzWug




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Stars At Sea Putting The Pieces Together At Zhen

Best Of Opposite Sex
GCh Colliwood's Go For The Gold & Beyond



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rexroth's Valentino




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pekeden PHD For Schuyler




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Claripugs Urban Myth




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Deebet's Robin Hood

Best Of Opposite Sex
GCh Szulik's Golden Dixie Diventy

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Sir Galahad de Diventy


Winners Dog: (1-2-1-1)
Sir Galahad de Diventy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sir Galahad de Diventy

3-6 Month Dog Class
1st Szulik's Mister Munster Junior


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Deebet's Maid Of Escalot Bijou

Reserve Winners Bitch
Szulik's Lovely Lola

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Szulik's Lovely Lola

Open Bitch Class
1st Deebet's Maid Of Escalot Bijou

3-6 Month Bitch Class
1st Diventy's Miss CoCo Chanel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Ch Parisyorkies Hermes

Best Of Opposite Sex
Oz's Storm Alert

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Oz's Storm Chaser

Best Puppy In Breed
Oz's Storm Chaser


Winners Dog: (1-4-1-0)
Oz's Storm Chaser

Canadian Bred Dog Class
1st Oz's Storm Chaser


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Oz's Storm Alert

Reserve Winners Bitch
Hunderwood Jolie Lady Million

Junior Puppy Bitch Class
1st Oz's Merriment And Mayhem

Senior Puppy Bitch Class
1st Oz's Storm Alert

12-18 Month Bitch Class
1st Hunderwood Jolie Lady Million

Open Bitch Class
1st Oz's Marion'ette


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Onsengeltje All Ready
  Dalmatian   35
Group 2nd    Musicbox Fig Newton At Alharin   Lowchen   21
Group 3rd   
GChEx Bellefleet's Stealth Force
  Poodle (Miniature)   15
Group 4th   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   14
BPIG    Musicbox N' Willowcreeks Jukebox Hero   Lowchen   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Veteran In Group    Fox Lane's Musicbox Melody   Lowchen   0
Best Altered In Group   
Ch Brightspot Joshua Tree
  Dalmatian   0
Best BBE In Group    Cranbrooke Jacklyn Danielle   Dalmatian   0



3-6 Month Dog Class
1st Aldo's Guinness At Dancingb


3-6 Month Bitch Class
1st Aldo's Martha My Dear


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bulldacious Izn't She Foxy

Best Puppy In Breed
Bulldacious Izn't She Foxy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bulldacious Izn't She Foxy

Junior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Izn't She Foxy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Gumby's Bearposh Ever After

Best Of Opposite Sex
GCh TaiPan Palace Lucy Liu




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Cincere Xlnt's Pitstop

Best Of Opposite Sex
Woodland's A Dollar And A Dream At Ky Ching

Best Puppy In Breed
Woodland's A Dollar And A Dream At Ky Ching



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Woodland's A Dollar And A Dream At Ky Ching

Reserve Winners Bitch
Chum-ee's Amazing Grace

Senior Puppy Bitch Class
1st Woodland's A Dollar And A Dream At Ky Ching

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chum-ee's Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Cross B's I'll Be Treasured @ Chum-ee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 13 pts (2-7-3-2)
GCh Onsengeltje All Ready

Best Of Opposite Sex
Planett's N Shamrock Don't Think Twice

Best Of Winners: (2-7-3-2)
Planett's N Shamrock Don't Think Twice

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Infinite

Select Dog
GCh Koira Charmed Magic

Select Bitch
Ch Brightspot Lexie Lou


Winners Bitch: (2-7-3-2)
Shamrock N Highlander Doretta

Reserve Winners Bitch
Sunnyoaks L'il Rascal At Mapleaf

Junior Puppy Bitch Class
1st Onsengeltje Infinite

12-18 Month Bitch Class
1st Black Diamond Third Strike

Canadian Bred Bitch Class
1st PaisleyPella U Had Me At Hello

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cranbrooke Jacklyn Danielle
2nd Stone Hill N Troika's Shooting Star

Open Bitch Class
1st Shamrock N Highlander Doretta
2nd Sunnyoaks L'il Rascal At Mapleaf

Veteran Bitch Class
1st Ch Blackthorn Violet Of Pathmt

3-6 Month Bitch Class
1st Onsengeltje Secret Admirer

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Cranbrooke Punk Rock Princess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ottervalley Bianca

Best Puppy In Breed
Ottervalley Bianca



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ottervalley Bianca

Reserve Winners Bitch
Ottervalley Tryin Somethin New

Junior Puppy Bitch Class
1st Ottervalley Bianca
2nd Ottervalley Tryin Somethin New


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Musicbox Fig Newton At Alharin

Best Of Opposite Sex
Musicbox N' Willowcreeks Jukebox Hero

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Musicbox Fig Newton At Alharin

Best Puppy In Breed
Musicbox N' Willowcreeks Jukebox Hero


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Musicbox N' Willowcreeks Jukebox Hero

Reserve Winners Bitch
Musicbox Bare Bum Gumbeaux

Junior Puppy Bitch Class
1st Musicbox N' Willowcreeks Jukebox Hero

12-18 Month Bitch Class
1st Sylvan Myst The Dream of Lolyka

Open Bitch Class
1st Musicbox Bare Bum Gumbeaux

Veteran Bitch Class
1st Fox Lane's Musicbox Melody

Sexually Altered Bitch Class
1st Fox Lane's Musicbox Melody


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bellefleet's Stealth Force




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Syquefine's Pabst Blue Ribbon

Best Puppy In Breed
Ch Syquefine's Pabst Blue Ribbon



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kalchan Cinder Ella Justirling

Open Bitch Class
1st Kalchan Cinder Ella Justirling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shente's Reel Big Deal

Best Of Opposite Sex
Shente's Dreaming Of Love

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shente's Reel Big Deal

Best Puppy In Breed
Shente's Reel Big Deal


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shente's Reel Big Deal

Junior Puppy Dog Class
1st Shente's Reel Big Deal

3-6 Month Dog Class
1st Schutzu's Memories Of Shente
2nd Parkway's Golden Opportunity


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shente's Dreaming Of Love

Reserve Winners Bitch
Parkway's Rolling In The Deep

Senior Puppy Bitch Class
1st Parkway's Rolling In The Deep

Open Bitch Class
1st Shente's Dreaming Of Love

3-6 Month Bitch Class
1st Parkway's I Gotta Girl Crush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sashi's Vision Of Heaven

Best Puppy In Breed
Sashi's Vision Of Heaven


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sashi's Vision Of Heaven

Junior Puppy Dog Class
1st Sashi's Vision Of Heaven



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Stonecroft's Star Sighting
  Welsh Corgi (Pembroke)   24
Group 2nd   
Ch Majestique Justice For All
  Briard   22
Group 3rd    Kismet Anne-Isle Hold On To The Memories   German Shepherd Dog   21
Group 4th   
CermelBradshaw Joy T The World
  Shetland Sheepdog   17
BPIG   
Ch Majestique Justice For All
  Briard   N/A
Best Veteran In Group   Ch Playland Sweet Home Alabama   Shetland Sheepdog   0
Best Altered In Group   Ch Livingwater Vanilla Ice   Collie (Rough)   0
Best BBE In Group    Kinikia That's Amore!   Bearded Collie   0
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Novacoast Believe In Magic

Best Of Opposite Sex
Northbay's Cookin With Fire At X'sell

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Northbay's Cookin With Fire At X'sell

Best Puppy In Breed
Charjan Bet You Can't See Me


Winners Dog: (1-1-1-0)
Charjan Bet You Can't See Me

Junior Puppy Dog Class
1st Charjan Bet You Can't See Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Ch Highlander MacBean At Burlesque

Best Of Opposite Sex
Burlesque Trash Talk

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Burlesque Trash Talk

Best Puppy In Breed
Burlesque Trash Talk


Winners Dog: (3-1-1-0)
Kinikia That's Amore!

Reserve Winners Dog
Burlesque Shock The World

Junior Puppy Dog Class
1st Burlesque Shock The World

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kinikia That's Amore!
2nd Lakewood Forever Cool


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Burlesque Trash Talk

Junior Puppy Bitch Class
1st Burlesque Trash Talk


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra

Best Of Opposite Sex
Clancaladh Highland Piobhar On Skye Hollowshot



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Majestique Justice For All

Best Puppy In Breed
GCh Majestique Justice For All




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cornerstone Hear The Star Sing

Best Puppy In Breed
Cornerstone Hear The Star Sing



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cornerstone Hear The Star Sing

Junior Puppy Bitch Class
1st Cornerstone Hear The Star Sing

Veteran Bitch Class
1st Ch Livingwater Vanilla Ice

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Livingwater Vanilla Ice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Kismet Anne-Isle Hold On To The Memories

Best Of Opposite Sex
GCh Kennelwood Kobe Elite Design



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szentmihalyi-Szabo Nemes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Szentmihalyi-Szabo Nemes

Open Dog Class
1st Szentmihalyi-Szabo Nemes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
CermelBradshaw Joy T The World

Best Of Opposite Sex
Hatfield Cermel Fire And Ice

Best Of Winners: (1-2-1-2)
CermelBradshaw Joy T The World

Best Puppy In Breed
Ch Cermel Bradshaw Black Ice

Select Dog
Ch Cermel Bradshaw Black Ice

Select Bitch
Ch MacLaren Rikadon Audacious


Winners Dog: (1-2-1-2)
Hatfield Cermel Fire And Ice

Junior Puppy Dog Class
1st Hatfield Cermel Fire And Ice


Winners Bitch: (1-2-1-2)
CermelBradshaw Joy T The World

Reserve Winners Bitch
Bonnyville's Sweet Valentine

12-18 Month Bitch Class
1st CermelBradshaw Joy T The World

Open Bitch Class
1st Bonnyville's Sweet Valentine

Veteran Bitch Class
1st Ch Playland Sweet Home Alabama


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Stonecroft's Star Sighting

Select Bitch
Ch Foxlore I've Got A Secret




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By