Red Deer & District Kennel Club
Sunday, April 7, 2019



Related Results

Obedience

Friday, April 05 (Obedience Trial 1)
Saturday, April 06 (Obedience Trial 2)
Sunday, April 07 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, April 05 (Rally Trial 1)
Saturday, April 06 (Rally Trial 2)
Sunday, April 07 (Rally Trial 3)

Other Results

April 06, 2019 - Alberta Junior Handling Zone Finals



Results courtesy of:

-- Terrina Maciborski --
BIS MBPIS GCH Ghostpine's DiamondOfHope
"Remi"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski



-- Tannis Postma --
Pekeapug Pugs
Breeder/Owner: Tannis Postma
http://pekeapug.com


Best In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Papillon  
GCh Involo Come On Over
Points: 437 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Boxer  
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
Points: 372
Best Puppy In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Irish Wolfhound   Floydian Salinas
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Australian Shepherd   Kiji Pokerface








Group 1 - Robert Dawson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy
  Retriever (Golden)   55
Group 2nd   
Ch Sevenoaks Earth Wind And Rain
  Setter (English)   42
Group 3rd   
Ch Birdztheword Too Humble To Brag
  Retriever (Flat-Coated)   40
Group 4th    Shaboo'n Finnibone's Iron Man   Spaniel (Irish Water)   35
BPIG    Shaboo'n Finnibone's Iron Man   Spaniel (Irish Water)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Malhaven Forty Below   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wulymut's Oreo Cookie N Creme

Best Puppy In Breed
Wulymut's Oreo Cookie N Creme



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wulymut's Oreo Cookie N Creme

Reserve Winners Bitch
Wulymut's Noodle

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GCh Pipedream's Enough Said

Best Of Opposite Sex
Vielseitigs Ruff Rider

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Grassridge Applied Force

Best Puppy In Breed
Grassridge Applied Force

Select Dog
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe

Select Bitch
Ch Localuna's Viva La Revolution


Winners Dog: (1-2-3-1)
Grassridge Applied Force


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Vielseitigs Ruff Rider

Reserve Winners Bitch
Bianca's Juno Of Peregrine

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Birdztheword Too Humble To Brag

Best Of Opposite Sex
Brdzthewrd Heres Lookin At U Kid

Best Puppy In Breed
Kistryl Toffee

Select Bitch
Ch Blazingstar Aerodynamic



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Brdzthewrd Heres Lookin At U Kid

Reserve Winners Bitch
Kistryl Toffee

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 12 pts (2-7-2-2)
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Best Of Opposite Sex
Verdoro's Saddle The Wind

Best Of Winners: (2-7-2-2)
Verdoro's Saddle The Wind

Best Puppy In Breed
Verdoro's Mission To Wyncora

Select Dog
GCh Allsgold Tip Your Hat

Select Bitch
Ch Goldenmoment's Just Go 4 Gold


Winners Dog: (2-7-2-2)
Goldcker Add Water To Kadogan

Reserve Winners Dog
Auburnmist Staring At The Sun


Winners Bitch: (2-7-2-2)
Verdoro's Saddle The Wind

Reserve Winners Bitch
Verdoro's Mission To Wyncora

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 6 pts (2-4-0-1)
Ch Labralynes Molly

Best Of Opposite Sex
Achilles Flatlander Olaf Lavish

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Big Sky's Indiana Calling

Best Puppy In Breed
Compass' Guiding Light


Winners Dog: (2-4-0-1)
Achilles Flatlander Olaf Lavish

Reserve Winners Dog
Caorunn's Finnegan


Winners Bitch: (2-4-0-1)
Big Sky's Indiana Calling

Reserve Winners Bitch
Compass' Guiding Light

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 5 pts (0-5-0-1)
Woodcreek's Infinite Dawn

Best Puppy In Breed
Littlebay Gordgeous At Foxvale

Select Bitch
GCh Tollwest Rocky Mtn High



Winners Bitch: (0-5-0-1)
Woodcreek's Infinite Dawn

Reserve Winners Bitch
Madriver's Niagara Falls

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain

Best Of Opposite Sex
Set'r Ridge's Lark Ascending



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Set'r Ridge's Lark Ascending



Winners Dog: (2-2-2-2)
Kove's Green With Envy

Reserve Winners Dog
Pastorale Nova Keanu Black Sextet


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Stargazer's Struts Her Stuff

Reserve Winners Bitch
Corjdct's Midnight Reckoning

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Shaboo'n Finnibone's Iron Man

Best Of Opposite Sex
Whistle Stop's Mama Mia

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Shaboo'n Finnibone's Iron Man

Best Puppy In Breed
Shaboo'n Finnibone's Iron Man


Winners Dog: (2-2-0-0)
Shaboo'n Finnibone's Iron Man

Reserve Winners Dog
Finnibone's Get'It On


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Whistle Stop's Mama Mia

Reserve Winners Bitch
Finnibone's Cuz Mama Can

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Superhero Blink Of Aurelia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Superhero Blink Of Aurelia

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trax Fresh Pony

Best Puppy In Breed
Trax Fresh Pony



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trax Fresh Pony





Group 2 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   53
Group 2nd   
Ch Telford's Pump Up The Volume
  Beagle   51
Group 3rd   
Ch Armagh Taya's Glory Of Course
  Rhodesian Ridgeback   45
Group 4th    Custail Cabernet Of Dreamacres   Irish Wolfhound   44
BPIG    Floydian Salinas   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Era Of Cosa Nostra Dark Reign   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Axioms Not Yet Forgiven

Best Of Opposite Sex
Ch Axioms Its Not You Its Me

Best Puppy In Breed
Axioms Not Yet Forgiven

Select Bitch
GCh Deloubelle With Best Wishes



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Axioms Not Yet Forgiven

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia

Select Dog
Ch Summit Son Of A Preacher



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GCh Telford's Pump Up The Volume

Best Of Opposite Sex
Ch Waskasoo's Second To None

Best Puppy In Breed
Tekera The Imperor's Treasure

Select Bitch
Ch Windkist French Tale Of Waskasoo



Winners Bitch: (0-2-1-3)
DragonPearl Asiago Pixie Dust

Reserve Winners Bitch
Tekera The Imperor's Treasure

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Wolfwoods' Spirit Walker

Best Of Opposite Sex
Ch Justart's White Hot Sonya To Taugo



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Best Of Opposite Sex
Ch Teckelwood RHK Cinnamon Kiss

Best Puppy In Breed
RHK Goldys Night Star

Select Dog
GCh Era Of The Command Performance



Winners Bitch: (0-2-2-1)
RHK Goldys Night Star

Reserve Winners Bitch
RHK Mochas Melody In Stripes

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wagswell's Nuclear Reaction


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wagswell's Nuclear Reaction


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Windrock Roadhouse Blues

Best Of Opposite Sex
Ivywild Voodoo Queen



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ivywild Voodoo Queen

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
Ch Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski

Best Of Opposite Sex
GCh Amahte's Duma Kukimbia

Best Puppy In Breed
Abbaio Sambirano Avahi

Select Dog
Ch Amahte's Kilima Njaro


Winners Dog: (2-0-2-1)
Abbaio Sambirano Avahi

Reserve Winners Dog
DC Imagery Laughing Dinadan


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 14 pts (5-4-3-3)
Custail Cabernet Of Dreamacres

Best Of Opposite Sex
Floydian Salinas

Best Of Winners: (5-4-3-3)
Custail Cabernet Of Dreamacres

Best Puppy In Breed
Floydian Salinas

Select Dog
Ch Hawkhaven Tarntuck Tommy Tee

Select Bitch
Ch Mistyglen's Calista


Winners Dog: (5-4-3-3)
Custail Cabernet Of Dreamacres

Reserve Winners Dog
Dreamacres Nathaniel


Winners Bitch: (5-4-3-3)
Floydian Salinas

Reserve Winners Bitch
Pinehurst Rosamund Den Choille

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Avitar's Sweet Sounding Jazz



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Armagh Taya's Glory Of Course



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sirhan Kareem Cairo



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 9 pts (1-4-2-3)
GCh Ethos No Ordinary Love

Best Of Opposite Sex
Lynallan's Talk About Me

Best Of Winners: (1-4-2-3)
Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo

Best Puppy In Breed
Tarrango Lynallan Cha'ching


Winners Dog: (1-4-2-3)
Lynallan's Talk About Me


Winners Bitch: (1-4-2-3)
Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo

Reserve Winners Bitch
Maxnme's Dark Angel





Group 3 - Judy McVeigh Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   98
Group 2nd   
GCh Janterra's Diamonds And Rust
  Doberman Pinscher   80
Group 3rd   
GCh Esmonds God Of All
  Rottweiler   72
Group 4th   GCh Titanbear Quidi Vdi   Newfoundland   66
BPIG   
Ch Sharinway's Day Of Reckoning
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Breakout's Diamond In The Ruff   Boxer   0
Judge: Del Richards

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sanekats Loki Of Feldman's


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sanekats Loki Of Feldman's


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 8 pts (2-1-2-4)
GCh Tailspins National Treasure

Best Of Opposite Sex
Ch Tailspins My Heart Soars

Best Of Winners: (2-1-2-4)
Nitroberner's Fire Me Up

Best Puppy In Breed
Nitroberner's Fire Me Up

Select Dog
GCh Tailspin's Welcome To The Jungle

Select Bitch
GCh NitroBerner's Coco Chanel


Winners Dog: (2-1-2-4)
Nitroberner's Fire Away

Reserve Winners Dog
Vinn Turn Me Loose


Winners Bitch: (2-1-2-4)
Nitroberner's Fire Me Up

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 17 pts (5-6-2-5)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
GCh Tybrushe's Deja Vu

Best Of Winners: (5-6-2-5)
Bimberg's Ever So Clever

Best Puppy In Breed
Ch Livin My Way At Tybrushe

Select Dog
Ch Livin My Way At Tybrushe

Select Bitch
GCh Faberly's Key To Summer


Winners Dog: (5-6-2-5)
Samson's Crooked Halo

Reserve Winners Dog
Tybrushe's Livin The High Life


Winners Bitch: (5-6-2-5)
Bimberg's Ever So Clever

Reserve Winners Bitch
Breakout's I've Got A Purpose

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Of Opposite Sex
Ch Kenterain N Newalba's Goldengem

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Sycalcade's Fly For Freedom

Best Puppy In Breed
Bolder Rockabull SpecialSlayer

Select Dog
GCh Newalba's Fhuil Tha Ladir


Winners Dog: (1-2-2-1)
Sycalcade's Fly For Freedom


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Bolder Rockabull SpecialSlayer

Reserve Winners Bitch
Bolder's Special Addition

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Cariboo Cane Corso's Grace

Best Of Opposite Sex
Cariboo's Luke

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Cariboo Cane Corso's Grace

Best Puppy In Breed
Cariboo Cane Corso's Grace


Winners Dog: (2-5-0-0)
Cariboo's Luke

Reserve Winners Dog
Cariboo Cane Corso's Jax


Winners Bitch: (2-5-0-0)
Cariboo Cane Corso's Grace

Reserve Winners Bitch
El Mesquital Fanta

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 7 pts (2-1-3-2)
GChEx Janterra's Diamonds And Rust

Best Of Opposite Sex
Ch Sharinway's Day Of Reckoning

Best Of Winners: (2-1-3-2)
Gentry's Persephone

Best Puppy In Breed
Ch Sharinway's Day Of Reckoning

Select Dog
GCh Cassels Moonshine Whiskey

Select Bitch
Ch Sharinway's Spellbinding Vamp


Winners Dog: (2-1-3-2)
Gentry's Dragon Fyre V Scion

Reserve Winners Dog
Tor Zvezdnyi Strazh


Winners Bitch: (2-1-3-2)
Gentry's Persephone

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tamarackgsmd Fiona

Best Of Opposite Sex
Tamarackgsmd Lethal Weapon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tamarackgsmd Fiona

Best Puppy In Breed
Tamarackgsmd Fiona


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tamarackgsmd Lethal Weapon


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tamarackgsmd Fiona

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Panthera's Key To My Heart

Best Puppy In Breed
Panthera's Key To My Heart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Panthera's Key To My Heart

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 6 pts (4-1-2-0)
GCh Titanbear Quidi Vdi

Best Of Opposite Sex
Titanbear Song Of The Sea

Best Of Winners: (4-1-2-0)
Prairiehome's Luke Skywalker

Best Puppy In Breed
Titanbear Triton

Select Dog
Ch Jalynn's Ruff Justice


Winners Dog: (4-1-2-0)
Prairiehome's Luke Skywalker

Reserve Winners Dog
Titanbear Triton


Winners Bitch: (4-1-2-0)
Titanbear Song Of The Sea

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Baywood Gota Dare ToBe Difrent

Best Of Opposite Sex
Armada Makin Waves At Baywood

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Baywood's Trade Winds Of Armada

Best Puppy In Breed
Baywood's Trade Winds Of Armada

Select Dog
Ch Baywood A Legend In Flight


Winners Dog: (1-1-2-0)
Baywood's Trade Winds Of Armada


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Armada Makin Waves At Baywood

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Ch Nighthawk's Born To Be Wild

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Tierney's Double Take

Best Puppy In Breed
Tierney's Double Take

Select Dog
Ch Von Marc's Fearless Dozer's Red Ranger


Winners Dog: (2-1-2-1)
Tierney's Double Take

Reserve Winners Dog
Fortails Judgement Day


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Fortails Gypsy Rose

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
Ch Winterpeg's Razyana

Best Of Opposite Sex
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Hartstone's Robsons North Face

Best Puppy In Breed
Hartstone's Dreams Of Everest


Winners Dog: (3-3-1-1)
Hartstone's Robsons North Face

Reserve Winners Dog
Sershan's Premiere Misha


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Hartstone's Dreams Of Everest

Reserve Winners Bitch
Sershan's Premiere Event

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Opp's Let Freedom Ring

Best Of Opposite Sex
Kiraly's Pretty In Pink

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Opp's Let Freedom Ring

Best Puppy In Breed
Opp's Let Freedom Ring


Winners Dog: (1-1-0-0)
Opp's Let Freedom Ring


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kiraly's Pretty In Pink

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 6 pts (3-2-2-0)
GCh Kristari's Jet At Aurorabalto With Ringkona

Best Of Opposite Sex
Ringkona's Strawberry Ripple

Best Of Winners: (3-2-2-0)
Ringkona's Strawberry Ripple

Best Puppy In Breed
GCh Kristari's Jet At Aurorabalto With Ringkona

Select Dog
GCh Debalys Christmas Caper


Winners Dog: (3-2-2-0)
Arcticsun's Mighty Thor

Reserve Winners Dog
Debalys Kick Start My Heart


Winners Bitch: (3-2-2-0)
Ringkona's Strawberry Ripple

Reserve Winners Bitch
Debalys Eat Your Heart Out





Group 4 - Robert Dawson Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   57
Group 2nd   
GChEx Krisma's X Marks The Spot
  Kerry Blue Terrier   55
Group 3rd   
GCh Beinnein's Beyond The Blue
  Scottish Terrier   53
Group 4th   
Ch Larkspur Acadia Ready For Action
  Lakeland Terrier   43
BPIG   
Castle Guard Tork
  Border Terrier   N/A
Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brea's Champagne N Candlelight



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brea's Champagne N Candlelight

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg

Best Puppy In Breed
Ch LBK's Rebel And Proud Risk And Fun

Select Dog
Ch LBK's Rebel And Proud Risk And Fun


Winners Dog: (2-0-2-0)
Marauders 24K Magic

Reserve Winners Dog
Backwood's Roaring Wild Fire


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Castle Guard Tork

Best Of Opposite Sex
Zealous Remember Striker's Zoe

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Castle Guard Tork

Best Puppy In Breed
Castle Guard Tork

Select Dog
Ch Ganymede's Holy Grail


Winners Dog: (2-1-1-0)
Castle Guard Tork

Reserve Winners Dog
Versaterre Strike It Rich


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Zealous Remember Striker's Zoe

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Kingsmere Tenacious Timbit

Best Of Opposite Sex
Ch Party Central Venturesome



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
Ch Quarrydene's Masterpiece

Best Of Opposite Sex
Beguiling Gnome For The Day

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Tarahill's Celtic Fire

Best Puppy In Breed
Quarrydene's Issa Diamond

Select Dog
GCh Cairnisles Sharp Dressed Man


Winners Dog: (1-4-2-0)
Tarahill's Celtic Fire


Winners Bitch: (1-4-2-0)
Beguiling Gnome For The Day

Reserve Winners Bitch
Quarrydene's Issa Diamond

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beinneins Dream Catcher


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beinneins Dream Catcher


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Krisma's X Marks The Spot

Select Dog
Ch Dinnyesvarosi Underground Star



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Larkspur Acadia Ready For Action



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Blackrystal Rhinestone Cowgirl

Best Of Opposite Sex
Ch Black Bandits U Got It All Metric

Best Puppy In Breed
Medley N Jetcity Ruby Sparks At Vonaksu

Select Bitch
GCh TCh Black Bandits Qiss Me Kwik


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Dralion's Lead On McDuff

Best Puppy In Breed
Paradym's Itty Bitty Smitty

Select Bitch
Ch Redfearn's Cherise Treasure



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Dralion's Lead On McDuff

Reserve Winners Bitch
Paradym's Itty Bitty Smitty

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Best Puppy In Breed
Tucks Hey Rey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Sahuaro Sunset Skippin CJ Pacific Rim


Winners Dog: (1-0-1-0)
Pyxis No Directions Needed


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Mapherna's Phara Takes Flight

Best Of Opposite Sex
Villam's Going Komando

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Mapherna's Phara Takes Flight

Best Puppy In Breed
Villam's Going Komando


Winners Dog: (2-3-0-0)
Villam's Going Komando

Reserve Winners Dog
Mapherna's Remus Of Gryffindor


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Mapherna's Phara Takes Flight

Reserve Winners Bitch
Villam's Kiss The Dice

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 9 pts (5-2-1-2)
GCh Beinnein's Beyond The Blue

Best Of Opposite Sex
GCh Rynara's What Dreams R Made Of

Best Of Winners: (5-2-1-2)
Rynara's The Gunner's Dream

Best Puppy In Breed
Rynara's The Gunner's Dream

Select Bitch
GCh Glenshiel's Valkyrie


Winners Dog: (5-2-1-2)
Rynara's The Gunner's Dream

Reserve Winners Dog
Murdock's Phantom Power


Winners Bitch: (5-2-1-2)
Beinneins Baccarat

Reserve Winners Bitch
Barrister Sine-Qua-Non At Glenecho

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Avalonis Leap Of Faith

Best Of Opposite Sex
Avalonis Illuminatrix

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Avalonis Leap Of Faith


Winners Dog: (1-2-0-0)
Avalonis Leap Of Faith


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Avalonis Illuminatrix

Reserve Winners Bitch
Avalonis Forward Unto Dawn

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Best Of Opposite Sex
Holweit's Perfect Storm

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Tyrone In The Naaame Of Love

Best Puppy In Breed
LachFairesFingal Irish Wheaten


Winners Dog: (2-1-0-1)
Holweit's Perfect Storm

Reserve Winners Dog
LachFairesFingal Irish Wheaten


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Tyrone In The Naaame Of Love

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Distaff Bilmora Buster

Best Of Opposite Sex
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
GCh CryCa's Gone With The Wind







Group 5 - Judy McVeigh Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Involo Come On Over
  Papillon   64
Group 2nd   
Ch Taja Ruffino Moscato
  Chinese Crested   55
Group 3rd   
Ch Aisle's James T Kirk
  Pug   47
Group 4th   
GCh Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   42
BPIG   
Pekeapug's Charmed The Charmer
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lionheart Mi Katsumori   Japanese Chin   0
Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ferlin Gizmo's Game Play

Best Of Opposite Sex
Ryzanns Free Northwind

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ferlin Gizmo's Game Play

Best Puppy In Breed
Ryzanns Lady Norma Jean


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ryzanns Free Northwind


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ferlin Gizmo's Game Play

Reserve Winners Bitch
Ryzanns Lady Norma Jean

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Kingshaven Ladislaw

Best Of Opposite Sex
Moyola Raindrops On Roses

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Kewpy's Cepos Gustof

Select Dog
Ch Sigma Chi's Daydream Believer


Winners Dog: (2-1-2-0)
Kewpy's Cepos Gustof

Reserve Winners Dog
Mingchen Pots Of Gold


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Moyola Raindrops On Roses

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Dafawn's Dragon Slayer

Best Of Opposite Sex
Montclaire's Crazy In Love

Best Puppy In Breed
Montclaire's Crazy In Love



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Montclaire's Crazy In Love

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sharinway's Charlie Brown



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
Ch Taja Ruffino Moscato

Best Of Opposite Sex
GCh Crestars Blitzy Saylz HL

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Nina's K Independence Day

Best Puppy In Breed
Firecrest Home By Midnight

Select Dog
GCh Zen's Shake It Up


Winners Dog: (2-3-2-1)
Nina's K Independence Day

Reserve Winners Dog
Firecrest Home By Midnight


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Firecrest Slightly Dangerous

Reserve Winners Bitch
Firecrest Bibbidi Bobbidi Boo

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa

Best Of Opposite Sex
Somerset Wynzall Just Monkey N Around

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Somerset Wynzall Just Monkey N Around

Best Puppy In Breed
Wynzall Maleficent


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Wynzall Maleficent

Reserve Winners Bitch
Wynzall Silk Teddy

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 9 pts (2-4-3-1)
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Bailemos Who's That Girl

Best Of Winners: (2-4-3-1)
Entaya Luckystryke's Jasmine

Best Puppy In Breed
Ch MistyTrails Makida N' Paradise

Select Dog
Ch MistyTrails Makida N' Paradise


Winners Dog: (2-4-3-1)
Odissey Azure Of Frisky Paws

Reserve Winners Dog
Seda's Sun Rises With Lucido


Winners Bitch: (2-4-3-1)
Entaya Luckystryke's Jasmine

Reserve Winners Bitch
Specialty La Belle's Diva





Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
C's Envi Mi Rookie Of The Year


Winners Dog: (1-0-0-0)
C's Envi Mi Rookie Of The Year


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 8 pts (3-2-2-2)
GCh Involo Come On Over

Best Of Opposite Sex
GCh Riesa's Bizzy Bee V Riffraff

Best Of Winners: (3-2-2-2)
Runway's 'N Paradisewing's Set The World On Fire

Best Puppy In Breed
Runway's 'N Paradisewing's Set The World On Fire

Select Dog
Ch Brevette Baccarat

Select Bitch
Ch Prestwick's Poster Girl


Winners Bitch: (3-2-2-2)
Riesa N Passionpaps Gogodancin

Reserve Winners Bitch
Prestwick's Uptown Gril

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Angioletto's Stargazing

Best Puppy In Breed
Angioletto's Stargazing



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Angioletto's Stargazing

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Chriscendo Chasing Rainbows

Best Puppy In Breed
Ch Firesprite One Tuff Flyboy

Select Dog
Ch Firesprite One Tuff Flyboy



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Midori's Effin Big Deal

Best Of Opposite Sex
Nadals Cup'a'Ambition

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Midori's Effin Big Deal

Best Puppy In Breed
Nadals Cup'a'Ambition

Select Dog
GCh NaDals Gran Torino


Winners Dog: (1-1-1-0)
Midori's Effin Big Deal


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Nadals Cup'a'Ambition

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
Ch Aisle's James T Kirk

Best Of Opposite Sex
Aisle's Northern Lights

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Pekeapug's Charmed The Charmer

Best Puppy In Breed
Pekeapug's Charmed The Charmer

Select Dog
GCh Xoe's Wheat King At Eleki


Winners Dog: (2-1-2-0)
Pekeapug's Charmed The Charmer

Reserve Winners Dog
Xoe's Happy Hour


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Aisle's Northern Lights

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tessier Wyntuk Back In Time

Best Of Opposite Sex
Artemus Tessier Timeless

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Tessier Wyntuk Back In Time

Best Puppy In Breed
Artemus Tessier Timeless


Winners Dog: (1-2-0-0)
Tessier Wyntuk Back In Time


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Artemus Tessier Timeless

Reserve Winners Bitch
Tessier Wyntuk Hot Night In Paris

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Ch Barron Crystal Of The York

Best Of Opposite Sex
CwnAnnwn's Lil Gun Moll

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Yorkhouse Fringe Benefits

Best Puppy In Breed
CwnAnnwn's Lil Gun Moll


Winners Dog: (1-4-1-0)
Yorkhouse Fringe Benefits


Reserve Winners Bitch
Cryca's Good Vibrations





Group 6 - Donnelle Richards Top Dog
Points
Group 1st    Asans N Padow's Twilight Qil From A New Moon   Chow Chow   58
Group 2nd   
Ch Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   50
Group 3rd   
GCh Keez Kause For Koncern
  Keeshond   47
Group 4th   
Ch Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   39
BPIG    Asans N Padow's Twilight Qil From A New Moon   Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group    Copperhead's Shades Of Gold   French Bulldog   0
Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow

Best Of Opposite Sex
Klee Smooth As Brie

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bromley Rock's Lucky Draw

Best Puppy In Breed
Bromley Rock's Lucky Draw


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bromley Rock's Lucky Draw


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Klee Smooth As Brie

Reserve Winners Bitch
Bromley Rock's Queen Cleopatra

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
Asans N Padow's Twilight Qil From A New Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Pura Vida Djalo

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Asans N Padow's Twilight Qil From A New Moon

Best Puppy In Breed
Asans N Padow's Twilight Qil From A New Moon

Select Dog
GCh Two Ton Teddy

Select Bitch
GCh Chowridge Embers Copper Rose


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Chowridge Ida One For You

Reserve Winners Bitch
Chowridge Iam Freyja At Nyanchow

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Milo's Here Comes Freddie

Best Of Opposite Sex
Ch Echoview & Black Rocks Nu Rising Star

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Milo's In Alta's Memory

Best Puppy In Breed
Cocoabeach N Echoviews Hershey

Select Dog
GCh Milo's Cotton Eyed Joe


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Milo's In Alta's Memory

Reserve Winners Bitch
Cocoabeach N Echoviews Hershey

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Of Opposite Sex
Ch BFF's Queen Of The Night

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Fantasia's Preaching Amen At Gernada

Best Puppy In Breed
Gettin A L'il Wild By Gernada

Select Dog
Ch Sonic Boom By Gernada


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Ziggy Bitt Box At TR

Reserve Winners Bitch
Gettin A L'il Wild By Gernada

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
GCh Keez Kause For Koncern

Best Of Opposite Sex
GCh Shainakees Faith In Song At SouthCar

Best Of Winners: (1-2-3-2)
Admiraal's James Bond

Best Puppy In Breed
Admiraal's James Bond

Select Bitch
Ch Cedarhills-Shamrock Foreign Exchange At Keez


Winners Dog: (1-2-3-2)
Admiraal's James Bond


Winners Bitch: (1-2-3-2)
Admiraal's Ms Moneypenny

Reserve Winners Bitch
Chinookees Marley And Mee

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Apsolutely Defying Gravity

Best Puppy In Breed
Apsolutely Defying Gravity



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Apsolutely Defying Gravity

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kiji Call Me Maybe

Best Puppy In Breed
Kiji Call Me Maybe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kiji Call Me Maybe

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Kandansk Quintessential

Best Puppy In Breed
Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont

Reserve Winners Bitch
Staken Kandansk Trueloves Kiss

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Coronado Topiary Startothright

Best Puppy In Breed
Edencourt Little White Lie



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Coronado Topiary Startothright

Reserve Winners Bitch
Edencourt Little White Lie

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet

Select Dog
GCh Fyrewater's Black Fog



Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Sunojo N Satika's Fiery Glow

Best Of Opposite Sex
Timberfox's Felonius Gru

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Timberfox's Felonius Gru

Best Puppy In Breed
Satika's Just Between Friends

Select Bitch
Ch D.C. Kin's Kita Kaze


Winners Dog: (2-2-0-2)
Timberfox's Felonius Gru

Reserve Winners Dog
Satika's Just Between Friends


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Sunojo's Uncharted Territory

Reserve Winners Bitch
Satika's Briar Rose

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
GCh Sunside Absolutely Fabulous

Best Puppy In Breed
Ch Mydream's Island Princess

Select Dog
Ch Ryan's It's A Solobration



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Sandraker's Midnight Rain

Reserve Winners Bitch
Sandraker's Little Suzie

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Oneeto's Prairie Golden Renew



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Azuwyn Remember Me At Steinhill



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Azuwyn Remember Me At Steinhill



Group 7 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lacomtesse Vampire Slayer
  German Shepherd Dog   46
Group 2nd   Ch Buaidh Motlikru Let It Bee   Bearded Collie   39
Group 3rd   GCh Silverspar's Still The One   Old English Sheepdog   35
Group 4th   
Ch Peikkovuoren Peski
  Finnish Lapphund   34
BPIG    WillowGlyn Prairiemist Steel   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kiji Pokerface   Australian Shepherd   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Spader Thrill Of The Chase

Best Puppy In Breed
Ch Spader Thrill Of The Chase



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
Ch Casselcreek Love It Or List It

Best Of Opposite Sex
Ch Saffire's Simply Sensational

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Milliron R One In The Chamber

Best Puppy In Breed
Ch Casselcreek Love It Or List It

Select Bitch
Ch Casselcreek London Fog


Winners Dog: (1-3-1-2)
Milliron R One In The Chamber


Winners Bitch: (1-3-1-2)
WR Aussies Standing Outside The Fire

Reserve Winners Bitch
Kiji Redneck Barbie

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Buaidh Motlikru Let It Bee

Best Of Opposite Sex
Shaggylane's Pandemonium

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Brandmar's Killing Time W Kelkary

Best Puppy In Breed
Brandmar's Killing Time W Kelkary


Winners Dog: (1-2-1-0)
Brandmar's Killing Time W Kelkary


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Shaggylane's Pandemonium

Reserve Winners Bitch
Kelkary's Whiskey In A Teacup

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Abfab Trisilver Ur Meant To Be

Best Puppy In Breed
Abfab Trisilver Ur Meant To Be


Winners Dog: (1-0-0-0)
Abfab Trisilver Ur Meant To Be


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Gracelyn's Hot And Spicy Pepper

Best Puppy In Breed
Gracelyn's Hot And Spicy Pepper

Select Dog
GCh Nebadon's Perfectly Engineered



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Gracelyn's Hot And Spicy Pepper

Reserve Winners Bitch
Angelbrin's Alberta Rose Breugel

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Prairiemist Bodacious

Best Of Opposite Sex
Charvell's A Secret Whispered

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Charvell's Midnight Thunder

Best Puppy In Breed
Ch Prairiemist Bodacious

Select Dog
Ch Solhaven's Rising


Winners Dog: (1-1-2-0)
Charvell's Midnight Thunder


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Charvell's A Secret Whispered

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Tamaron's Livin' On A Prayer

Best Of Opposite Sex
Ch Tamaron's Leather 'N Lace



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Peikkovuoren Peski


Winners Dog: (1-0-0-0)
Peikkovuoren Peski


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
Ch Lacomtesse Vampire Slayer

Best Of Opposite Sex
Maxcell's Missundaztood

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Woodside's Maxum

Best Puppy In Breed
Summerview's Keeka


Winners Dog: (1-5-1-0)
Woodside's Maxum


Winners Bitch: (1-5-1-0)
Maxcell's Missundaztood

Reserve Winners Bitch
Legend America Beauty V Tophat-Suboja

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Alta Magnum Blue Moon

Best Puppy In Breed
Alta Magnum Blue Moon


Winners Dog: (2-0-0-0)
Alta Magnum Blue Moon

Reserve Winners Dog
Alta The Perfect Storm


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Silverspar's Still The One



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 9 pts (4-0-4-2)
Ch WillowGlyn Prairiemist Steel

Best Of Opposite Sex
GCh Zesta Callisto

Best Puppy In Breed
Ch WillowGlyn Prairiemist Steel

Select Dog
GCh Zesta Step Up

Select Bitch
Ch Dynstar Vespera


Winners Dog: (4-0-4-2)
Willowglyn Nightfall

Reserve Winners Dog
Zesta Music Man


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Quanda Over A Mile To Khaskova

Best Puppy In Breed
Diamond Grace Edition



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Quanda Over A Mile To Khaskova

Reserve Winners Bitch
Bernerbarn Candy Cane

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By