Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club
Saturday, November 26, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Sandy Alexander
Old English Sheepdog  
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
Points: 393 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sandy Alexander
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 325
Best Puppy In Show
Judge: Sandy Alexander
Shetland Sheepdog  Ch Mystic Suntime Jesse James
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sandy Alexander
Retriever (Chesapeake Bay)  
Stonepeake Knock Three Times








Group 1 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   70
Group 2nd   
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   66
Group 3rd   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   65
Group 4th    Malhaven Just Dance With Your Dog In The Rain   Pointer (German Short-Haired)   57
BPIG    Koping Bivins No Harm No Fowl   Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stonepeake Knock Three Times
  Retriever (Chesapeake Bay)   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wulymuts Taco Girl

Best Puppy In Breed
Wulymuts Taco Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wulymuts Taco Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Wulymuts Taco Girl

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 11 pts (2-4-2-4)
GChB DuValin Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Novera's Take Me Anywhere V Crossiron

Best Of Winners: (2-4-2-4)
Duchess du Pimbina

Best Puppy In Breed
Ch Novera's Take Me Anywhere V Crossiron

Select Dog
GCh Crossiron Asterix

Select Bitch
GCh Fosterhome's Don't Stop Me Now


Winners Bitch: (2-4-2-4)
Duchess du Pimbina

Reserve Winners Bitch
Novera's Get Out The Map

Junior Puppy Bitch Class
1st Crossiron's Feelin' Groovy

Senior Puppy Bitch Class
1st Novera's Get Out The Map

12-18 Month Bitch Class
1st Duchess du Pimbina

Open Bitch Class
1st Crossiron's Catch Me If You Can

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
Nyhar's Happy Hour

Best Of Opposite Sex
GChB Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde

Best Puppy In Breed
Nyhar's Happy Hour

Select Dog
Ch Nyhar Ride Into The Danger Zone

Select Bitch
Ch Nyhar Seven Wonders



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Nyhar's Happy Hour

Junior Puppy Bitch Class
1st Nyhar's Happy Hour

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ches-Shores Spotted Eagle



4-6 Month Bitch Class
1st Stonepeake Knock Three Times

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 7 pts (4-2-2-0)
GChG Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
Auburnmist Just Jeannie

Best Of Winners: (4-2-2-0)
Auburnmist Just Sullivan

Best Puppy In Breed
Hollykins Small Town Big City

Select Dog
GChG Eirene's Chase N Chicks


Winners Bitch: (4-2-2-0)
Auburnmist Just Jeannie

Reserve Winners Bitch
Auburnmist It's True

Junior Puppy Bitch Class
1st Auburnmist It's True

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Auburnmist Just Jeannie

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Ch Lilywings Serendipity At Labralayne

Best Of Opposite Sex
Ch Cambridge's Drive It Like You Stole It

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Best Puppy In Breed
Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry


Winners Dog: (1-4-1-1)
Tchesinkut's Dutch Chocolate

Open Dog Class
1st Tchesinkut's Dutch Chocolate


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Reserve Winners Bitch
Paevalley Diamante Black Gold

Junior Puppy Bitch Class
1st Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

12-18 Month Bitch Class
1st Paevalley Diamante Black Gold

Canadian Bred Bitch Class
1st Beaumark's High Society

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cambridge's Lone Piper

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GCh Roaneden's Salty Seastar

Best Of Opposite Sex
Readyfor Eastbound N Down To Torlan

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Readyfor Eastbound N Down To Torlan

Best Puppy In Breed
Readyfor Harmony Wisdom Of Calatansis

Select Dog
GCh Woodcreek's Ray Of Sunshine

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Sevenoaks Ultimate Weapon



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf

Best Of Opposite Sex
GCh Eltin's Persnickety Spice

Best Puppy In Breed
TrisamsEdge Edna's Quest To Be Incredible

Select Dog
Ch Trusask's Rockstar Liam


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Canrick's Patriot

Best Of Opposite Sex
Ch Canrick's Black Diamond






4-6 Month Dog Class
1st Fernhill's North Star


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winauby Affection Abound


4-6 Month Dog Class
1st Winauby's Chit Chat


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winauby Affection Abound

Open Bitch Class
1st Winauby Affection Abound

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Chance Of Success

Select Bitch
Ch Beswin Ynot A Moment In Time



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Beswin Ynot Chance Of Success

Reserve Winners Bitch
Beswin Ynot Get The Party Started

12-18 Month Bitch Class
1st Beswin Ynot Get The Party Started

Open Bitch Class
1st Beswin Ynot Chance Of Success

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GCh Koping Flaunt Your Feathers

Best Of Opposite Sex
Koping Bivins No Harm No Fowl

Best Puppy In Breed
Koping Bivins No Harm No Fowl

Select Dog
GCh Leith Gramayre Fortified Spirit

Select Bitch
Ch Breica's Maybe This Time



Winners Bitch: (0-1-3-2)
Koping Bivins No Harm No Fowl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Koping Bivins No Harm No Fowl





Group 2 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   55
Group 2nd   
Ch Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   54
Group 3rd   
GCh Avitar's Sweet Sounding Jazz
  Otterhound   53
Group 4th   
Ch Jaxson Xprecious Dream
  Beagle   52
BPIG   
Ch Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Waskasoo's Watercolour Windwalker   Beagle   0
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noblewinds A Wakh Among The Stars


Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Summit My Stardust Melody

Select Bitch
GCh Jasiri-Sukari Summit Up Nicely



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GChB Taugo's Rocket Queen

Best Of Opposite Sex
Ch Elista's Heart's Desire



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Elance Fleeting Glance

Open Bitch Class
1st Elance Fleeting Glance

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 9 pts (2-2-5-1)
GChB Joskip's Winter Ghost MLC

Best Of Opposite Sex
Gijo's Time To Shine V Kbrooks

Best Of Winners: (2-2-5-1)
Kenmar's Peloton Of Gijo

Select Dog
GChB Viverville Fire Show


Winners Bitch: (2-2-5-1)
Gijo's Time To Shine V Kbrooks

Reserve Winners Bitch
Stardax I'm Coming Out

12-18 Month Bitch Class
1st Gijo's Time To Shine V Kbrooks
2nd Stardax I'm Coming Out

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness

Best Of Opposite Sex
LongonLoving's Duck Duck Goose

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Longonlovings Down The Rabbit Hole

Best Puppy In Breed
Longonlovings Down The Rabbit Hole

Select Bitch
GCh FifthElement's Plavalguna


Winners Dog: (1-2-0-2)
LongonLoving's Duck Duck Goose

Junior Puppy Dog Class
1st LongonLoving's Duck Duck Goose


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Longonlovings Down The Rabbit Hole

Reserve Winners Bitch
Longonlovings Bikini Island

Junior Puppy Bitch Class
1st Longonlovings Bikini Island

Senior Puppy Bitch Class
1st Longonlovings Down The Rabbit Hole

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Dreamdax Metalingus

Best Of Opposite Sex
Wagswell's Don't Be So Vogue MW

Select Bitch
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Wagswell's Don't Be So Vogue MW

Reserve Winners Bitch
Wagswell's Photoshopped MW

12-18 Month Bitch Class
1st Wagswell's Don't Be So Vogue MW

Open Bitch Class
1st Wagswell's Photoshopped MW

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl

Best Puppy In Breed
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 10 pts (2-5-2-2)
GChS Matsutake's Moments Reflection

Best Of Opposite Sex
GCh I Spy Traces Matsutakes Carrig

Best Of Winners: (2-5-2-2)
Carrig's A Will And A Way

Best Puppy In Breed
Carrig's A Will And A Way

Select Bitch
GChB Matsutakes Daisy For Cegah


Winners Dog: (2-5-2-2)
Carrig's A Will And A Way

Reserve Winners Dog
Wagswell's Happy Days @ Polarose

Senior Puppy Dog Class
1st Carrig's A Will And A Way

Canadian Bred Dog Class
1st Wagswell's Happy Days @ Polarose

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Pikkinokka's Smoke 'N Silver

Best Of Opposite Sex
Ch Flaming Fox Fiona The Brave

Select Bitch
Ch Flaming Fox Keilo Wild



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Spiritsound's Fairlady



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Heathview Falconbridge

Best Of Opposite Sex
Lonnkyle Foinaven Savy



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lonnkyle Foinaven Savy

Open Bitch Class
1st Lonnkyle Foinaven Savy

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Avitar's Sweet Sounding Jazz



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GChB Snow Hill Fire And Rain

Best Of Opposite Sex
GCh Cariad N Robbins Hudson River Landing

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Tarrango's Spotlight Affair

Select Bitch
Ch Nasusa Mystic Falls


Winners Dog: (1-1-1-3)
Tarrango's Curtain Call

Canadian Bred Dog Class
1st Tarrango's Curtain Call

4-6 Month Dog Class
1st Tarrango's Hare Comes The Boom


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Tarrango's Spotlight Affair

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tarrango's Spotlight Affair

4-6 Month Bitch Class
1st Tarrango's No Bad Hare Days





Group 3 - Kerry Lee Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pavliks Keeping Safe The Secrets Of The Castle
  Great Dane   69
Group 2nd   
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   59
Group 3rd   
GChS Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   51
Group 4th   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   47
BPIG   
Innovations Git R Done
  Schnauzer (Giant)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rocky Views Playing For Keeps At Prairie Creek   Cane Corso   0
Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Snowybleu's King-Crow Merlot At Sanekats

Best Puppy In Breed
Snowybleu's King-Crow Merlot At Sanekats


Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 8 pts (2-2-1-4)
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Best Of Opposite Sex
GChB Susa's Joie De Vivre

Best Of Winners: (2-2-1-4)
Creo's Double Delight

Best Puppy In Breed
NitroBerner's Golden Pioneer

Select Bitch
Ch Alpinemist's Wish Upon A Star


Winners Dog: (2-2-1-4)
Talvi's Benevolent Giant

Reserve Winners Dog
NitroBerner's Golden Pioneer

12-18 Month Dog Class
1st Talvi's Benevolent Giant

Bred By Exhibitor Dog Class
1st NitroBerner's Golden Pioneer


Winners Bitch: (2-2-1-4)
Creo's Double Delight

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Amilyn

Junior Puppy Bitch Class
1st Doubledutch's Amilyn

12-18 Month Bitch Class
1st Creo's Double Delight

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GChG Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
GCh Martini's Destiny

Best Puppy In Breed
Top Knotch N Mephisto Cover Girl

Select Dog
GChS Tybrushe's Livin The High Life


Winners Bitch: (0-2-3-1)
Top Knotch N Mephisto Cover Girl

Reserve Winners Bitch
Samsons Knocking On Heven's Door

Junior Puppy Bitch Class
1st Top Knotch N Mephisto Cover Girl

Open Bitch Class
1st Samsons Knocking On Heven's Door

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 6 pts (3-1-1-2)
Island Reign's Elusive Gold

Best Of Opposite Sex
Cariboo Cane Corso's Lupa

Best Of Winners: (3-1-1-2)
Island Reign's Elusive Gold

Best Puppy In Breed
Cariboo Cane Corso's Lupa

Select Dog
Ch Cariboo Cane Corso's Picasso

Select Bitch
Ch Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol


Winners Dog: (3-1-1-2)
Island Reign's Elusive Gold

Reserve Winners Dog
Island Reign's Forge New Ground

Junior Puppy Dog Class
1st Island Reign's Forge New Ground

Canadian Bred Dog Class
1st Avitus' Super Bad Boyfriend

Open Dog Class
1st Island Reign's Elusive Gold


Winners Bitch: (3-1-1-2)
Cariboo Cane Corso's Lupa

Senior Puppy Bitch Class
1st Cariboo Cane Corso's Lupa

4-6 Month Bitch Class
1st Rocky Views Playing For Keeps At Prairie Creek



Winners Dog: (2-2-1-3)
Janterra's Living In The Storm

Reserve Winners Dog
Cassels Once You Go Red

12-18 Month Dog Class
1st Cassels Once You Go Red

Open Dog Class
1st Janterra's Living In The Storm


Winners Bitch: (2-2-1-3)
Supernova Skies Are Blue Denmel

Reserve Winners Bitch
Karlee's Stone Of Destiny

Senior Puppy Bitch Class
1st Supernova Skies Are Blue Denmel

Canadian Bred Bitch Class
1st Karlee's Stone Of Destiny

4-6 Month Bitch Class
1st Stedfast High End Proof

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Opposite Sex
Sailor's Long Awaited Love

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Sailor's Long Awaited Love

Best Puppy In Breed
Sailor's Long Awaited Love


Winners Dog: (1-2-1-0)
Baywood Nauti By Nature

Open Dog Class
1st Baywood Nauti By Nature


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Sailor's Long Awaited Love

Reserve Winners Bitch
Baywood Call Me Miss Macey

Junior Puppy Bitch Class
1st Sailor's Long Awaited Love

Open Bitch Class
1st Baywood Call Me Miss Macey

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh

Best Of Opposite Sex
Eagle Creek's Breakout

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Tierney's Going 0 To 200

Select Dog
GChB Esmonds You Make Me Smile


Winners Dog: (1-1-2-0)
Tierney's Going 0 To 200

Open Dog Class
1st Tierney's Going 0 To 200


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Eagle Creek's Breakout

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eagle Creek's Breakout

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Desertwind's It's My Party V Charly

Best Of Opposite Sex
Desertwind's Juliet A Star In The Sky

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Desertwind's It's My Party V Charly

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 9 pts (2-2-4-2)
Ch Snowlegend Gazing On A Star

Best Of Opposite Sex
Ch Winterpeg's Winx

Best Of Winners: (2-2-4-2)
Vanderbilt's Ransom Money

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Ransom Money

Select Dog
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Select Bitch
GChB Winterpeg's Teija


Winners Dog: (2-2-4-2)
Vanderbilt's Ransom Money

Reserve Winners Dog
White Evenk Osman

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Ransom Money

Open Dog Class
1st White Evenk Osman


Winners Bitch: (2-2-4-2)
Snowlegend Glow Princess Ellie

Reserve Winners Bitch
White Evenk Onyx Maya

12-18 Month Bitch Class
1st Snowlegend Glow Princess Ellie

Open Bitch Class
1st White Evenk Onyx Maya

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Innovations Git R Done

Best Of Opposite Sex
GCh Aerdenhout's Light Speed

Best Puppy In Breed
Innovations Git R Done


Winners Dog: (3-0-0-1)
Innovations Git R Done

Reserve Winners Dog
Innovations Go The Distance

Junior Puppy Dog Class
1st Innovations Git R Done
2nd Innovations Go The Distance

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Asgardian's Easter Egg-Stravaganza


Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Zhan Gabin S Voznesenskogo Posada



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Nightshade Jupiter Rising

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Nightshade Jupiter Rising

Best Puppy In Breed
Nightshade Jupiter Rising

Select Dog
GCh Snowmist's Y Not Sprocket


Winners Dog: (1-1-2-0)
Spiritsound Return Of The Dragon

Junior Puppy Dog Class
1st Spiritsound Return Of The Dragon


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Nightshade Jupiter Rising

Junior Puppy Bitch Class
1st Nightshade Jupiter Rising





Group 4 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   39
Group 2nd   
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment
  Fox Terrier (Wire)   36
Group 3rd   
GChS Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   35
Group 4th   
Ch Cethuz Supersonico
  Schnauzer (Miniature)   34
BPIG   
Chargers Gazella How To Flame Your Dragon
  American Staffordshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Terraraz Shoot For The Stars
  Norwich Terrier   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brea's Champagne N Candlelight



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Castle Guard Sparkling Pink Splash

Best Of Opposite Sex
Ch Zealous N Lammergeier First In Queue

Best Puppy In Breed
Ch Zealous N Lammergeier First In Queue



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Windseeker Wild Pitch

Reserve Winners Bitch
Castle Guard Mount Meribel

Open Bitch Class
1st Windseeker Wild Pitch
2nd Castle Guard Mount Meribel

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChS Renica's Good Omens

Best Of Opposite Sex
Renica's Colour Of Magic

Best Puppy In Breed
GChS Renica's Good Omens

Select Bitch
GCh Kingsmere Miss Fancy Pants At Tinydancer


Winners Dog: (1-0-0-2)
Renica's Colour Of Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Renica's Colour Of Magic


4-6 Month Bitch Class
1st Tinydancer Walkin' After Midnight

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChS Hjohoo's Yes Hjo Can

Best Of Opposite Sex
Ch Quarrydene's Star Of The Season Diamond



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Quarrydene's Gossip Girl

Reserve Winners Bitch
Beguiling Peigi's Gnome Brew

12-18 Month Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Quarrydene's Gossip Girl
2nd Beguiling Peigi's Gnome Brew

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Affirm's Charismatic



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Best Puppy In Breed
Dignpop Every Flavour Beans At GoodNGold



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Reserve Winners Bitch
Dignpop Every Flavour Beans At GoodNGold

Junior Puppy Bitch Class
1st Dignpop Every Flavour Beans At GoodNGold

Canadian Bred Bitch Class
1st Terraraz Let The Fun Be'Gin'

4-6 Month Bitch Class
1st Terraraz Shoot For The Stars

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boldheart's Harley Quinn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boldheart's Harley Quinn

Open Bitch Class
1st Boldheart's Harley Quinn

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Adrienne Hide Your Heart Shawndee


Winners Dog: (1-0-0-0)
Adrienne Hide Your Heart Shawndee

12-18 Month Dog Class
1st Adrienne Hide Your Heart Shawndee


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Cethuz Supersonico


Winners Dog: (1-0-1-0)
Astra Fortunata Colombo

Open Dog Class
1st Astra Fortunata Colombo


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Glenshiel's Highlander

Best Of Opposite Sex
Haigis Tweed's Wild Ebony Rose

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Glenshiel's Gregarious Laird

Best Puppy In Breed
Glenshiel's Gregarious Laird


Winners Dog: (1-1-1-0)
Glenshiel's Gregarious Laird

Junior Puppy Dog Class
1st Glenshiel's Gregarious Laird


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Haigis Tweed's Wild Ebony Rose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Haigis Tweed's Wild Ebony Rose

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tyrone Mercury Rising

Best Of Opposite Sex
Mackanme Lach Faire Love You Once And Forever

Best Puppy In Breed
Mackanme Lach Faire Love You Once And Forever


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChEx Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Ch DNZ Tequila's Cherry Blossom

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Vangerbull You Are My Hero

Best Puppy In Breed
Ghostpine's Put Me In Coach


Winners Dog: (2-1-1-1)
Vangerbull You Are My Hero

Reserve Winners Dog
Ghostpine's Put Me In Coach

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ghostpine's Put Me In Coach

Open Dog Class
1st Vangerbull You Are My Hero


Winners Bitch: (2-1-1-1)
DNZ Nova @ Chargers

Open Bitch Class
1st DNZ Nova @ Chargers

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Mysticgold's Diva At Dilywag



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Mysticgold's Diva At Dilywag

Reserve Winners Bitch
Cleghorn's Million Dollar Baby

12-18 Month Bitch Class
1st Cleghorn's Million Dollar Baby

Open Bitch Class
1st Mysticgold's Diva At Dilywag

4-6 Month Bitch Class
1st Mavs All That Jazz





Group 5 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   45
Group 2nd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   38
Group 3rd   
Symarun's Dirty Little Secret
  Pomeranian   34
Group 4th   
GCh Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   30
BPIG   
Symarun's Dirty Little Secret
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Kaiana Topflite 5th Avenue
  Papillon   0
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Dawnaquinn Spiderman

Best Puppy In Breed
Kewpy's Mamma Mia


Winners Dog: (2-4-1-0)
Dawnaquinn Spiderman

Reserve Winners Dog
Msfizz Code Of Honor

12-18 Month Dog Class
1st Dawnaquinn Spiderman

Open Dog Class
1st Msfizz Code Of Honor


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys

Reserve Winners Bitch
Kewpy's Mamma Mia

Senior Puppy Bitch Class
1st Kewpy's Mamma Mia
2nd Kewpy's Cinnamon Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys

Open Bitch Class
1st Kewpy's Misty Blue

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Pastel's Web Of Lies

Best Of Opposite Sex
Pastels Badlands

Best Of Winners: (1-1-1-0)
DNZ's Practice What You Preach Barry White

Best Puppy In Breed
DNZ's Practice What You Preach Barry White


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pastels Badlands

Senior Puppy Bitch Class
1st Pastels Badlands

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Tanooki Suit Of Lore

Best Of Opposite Sex
GChB Wind Heaven Sent

Select Dog
GCh Crestars Zhen Spilling The Beanz HL



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon

Best Of Opposite Sex
GCh Chapala Bay's Do-Re-Mi



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wynzall Somerset Tiktok

Best Of Opposite Sex
Bernkastel Call Of The Man Cub

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wynzall Somerset Tiktok


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bernkastel Call Of The Man Cub

12-18 Month Dog Class
1st Bernkastel Call Of The Man Cub


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wynzall Somerset Tiktok

Open Bitch Class
1st Wynzall Somerset Tiktok

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 6 pts (3-1-0-3)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
Havasmallpaw Here Comes The Flash

Best Of Winners: (3-1-0-3)
Seda's Magical Allure

Best Puppy In Breed
Seda's Magical Allure

Select Bitch
MistyTrails Wyntr'Elise


Winners Dog: (3-1-0-3)
Havasmallpaw Here Comes The Flash

Reserve Winners Dog
Seda's Shooting Star

Junior Puppy Dog Class
1st Havasmallpaw Here Comes The Flash

12-18 Month Dog Class
1st Havasmallpaw Fluffy Shadow

Canadian Bred Dog Class
1st Seda's Shooting Star


Winners Bitch: (3-1-0-3)
Seda's Magical Allure

Junior Puppy Bitch Class
1st Seda's Magical Allure

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Diavolino's Eleventh Hour



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Ch Raeanne's Such A Lady

Best Puppy In Breed
Nanrich Topflite Off To The Rodeo



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Nanrich Topflite Off To The Rodeo

Reserve Winners Bitch
Marron's Califoornia Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Nanrich Topflite Off To The Rodeo

Open Bitch Class
1st Marron's Califoornia Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Kaiana Topflite 5th Avenue

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Symarun's Dirty Little Secret

Best Of Opposite Sex
Majesty N Firesprite Move It On Over

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Symarun's Dirty Laundry

Best Puppy In Breed
GCh Symarun's Dirty Little Secret

Select Bitch
Ch Tofini The Beat Goes On


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Symarun's Dirty Laundry

Senior Puppy Bitch Class
1st Symarun's Dirty Laundry

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Custom's Devolution

Select Dog
Ch Houseopaws You're So Fine


Winners Dog: (1-0-1-0)
Custom's Devolution

Open Dog Class
1st Custom's Devolution


Judge: John Rowton

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon

Best Of Opposite Sex
Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes

Best Puppy In Breed
Xoe's Motley Fool

Select Dog
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill


Winners Dog: (1-2-2-0)
Xoe's Motley Fool

Junior Puppy Dog Class
1st Xoe's Motley Fool

4-6 Month Dog Class
1st Xoe Eleki's Beach Bum


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes

Reserve Winners Bitch
Xoe Poppy Fields

12-18 Month Bitch Class
1st Xoe Poppy Fields

Open Bitch Class
1st Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox Roeders Strait Razor



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Brava York Tenis Bella

Best Of Opposite Sex
Triores Botta Bing Botta Boom

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Brava York Tenis Bella


Winners Dog: (1-3-0-0)
Triores Botta Bing Botta Boom

12-18 Month Dog Class
1st Triores Botta Bing Botta Boom


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Brava York Tenis Bella

Reserve Winners Bitch
Kentauro Alfa Whiskey Ginger

12-18 Month Bitch Class
1st Brava York Tenis Bella
2nd Triores Bing It On

Open Bitch Class
1st Kentauro Alfa Whiskey Ginger





Group 6 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Balcsi King Mars
  Chow Chow   42
Group 2nd   
GCh Sunojo How We Say Zee
  Shiba Inu   38
Group 3rd   GChB Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   36
Group 4th   
Rugerlane That's One Way Of Putin It
  Bulldog   28
BPIG   
Rugerlane That's One Way Of Putin It
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tyrone Walk This Way With Adominos
  Tibetan Terrier   0
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Cumulus Cabochon Roaring Lion

Best Of Opposite Sex
Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Best Puppy In Breed
Dalnavert Luvit Longines Dolcevita



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Orkan Don Chesa Lu Grande


Winners Dog: (1-0-0-0)
Orkan Don Chesa Lu Grande

12-18 Month Dog Class
1st Orkan Don Chesa Lu Grande


Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB Balcsi King Mars

Best Of Opposite Sex
Visionary's Little Fiery One

Best Puppy In Breed
Visionary's Little Fiery One


Judge: John Rowton

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
BFF's Zealous Pursuit

Best Puppy In Breed
BFF's Zealous Pursuit

Select Bitch
Ch DNZ's Spice Of Life


4-6 Month Dog Class
1st BFF's Limited Edition


Winners Bitch: (0-4-0-1)
BFF's Zealous Pursuit

Reserve Winners Bitch
BFF's Zinfandelle

Junior Puppy Bitch Class
1st BFF's Zealous Pursuit
2nd BFF's Zenith Of Beauty

Senior Puppy Bitch Class
1st Shade's She's A Diva @ Dnz

Canadian Bred Bitch Class
1st BFF's Zinfandelle

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Admiraal's Sweet Willow

Best Puppy In Breed
Admiraal's Sweet Willow



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Admiraal's Sweet Willow

Junior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Sweet Willow

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaron's Cybele De Santa Inez

Best Puppy In Breed
Jaron's Cybele De Santa Inez



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaron's Cybele De Santa Inez

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaron's Cybele De Santa Inez

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Thalpet's Prime Meridian

Best Puppy In Breed
Thalpet's Prime Meridian



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Thalpet's Prime Meridian

Reserve Winners Bitch
Thalpet's Island Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Thalpet's Prime Meridian

Open Bitch Class
1st Thalpet's Island Girl

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Sunojo How We Say Zee

Best Of Opposite Sex
Ch Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin

Best Puppy In Breed
Ch Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Sunside Steady Freddy

Best Of Opposite Sex
Symarun's Last Chapter

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Symarun's Last Chapter

Best Puppy In Breed
Symarun's Last Chapter


Winners Dog: (2-1-1-0)
Sunside King Of The Badlands

Reserve Winners Dog
Whissler's Class Clown

Senior Puppy Dog Class
1st Sunside King Of The Badlands

Open Dog Class
1st Whissler's Class Clown


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Symarun's Last Chapter

Senior Puppy Bitch Class
1st Symarun's Last Chapter




Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kimmit's Cyber Queen




Group 7 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   67
Group 2nd   Ch Mystic Suntime Jesse James   Shetland Sheepdog   62
Group 3rd   
GChB Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   38
Group 4th   
GChS Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   35
BPIG   Ch Mystic Suntime Jesse James   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Buff Cap Bellwether Casselcreek Fireball
  Australian Shepherd   0
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 11 pts (3-5-3-1)
GChB WR Aussies Half And Half

Best Of Opposite Sex
GCh Sixx Belles Til Midnite In Memphis

Best Of Winners: (3-5-3-1)
Kiji All In

Best Puppy In Breed
GChB WR Aussies Half And Half

Select Dog
GCh Blue Isle's Shooting Star Over Laurelhills


Winners Dog: (3-5-3-1)
Kiji All In

Reserve Winners Dog
WR Aussies Your My Best Friend

Senior Puppy Dog Class
1st Kiji All In
2nd Turbar's Cha Cha Slide

Open Dog Class
1st WR Aussies Your My Best Friend

4-6 Month Dog Class
1st Casselcreek Sunshine Superman

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Balvenie's Drink It Neat

Best Puppy In Breed
Balvenie's Drink It Neat



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Balvenie's Drink It Neat

Junior Puppy Bitch Class
1st Balvenie's Drink It Neat

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Of Opposite Sex
Belinda Z Farmy Dar

Best Puppy In Breed
Belinda Z Farmy Dar



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Belinda Z Farmy Dar

Junior Puppy Bitch Class
1st Belinda Z Farmy Dar

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde

Best Of Opposite Sex
Eclipse In The Eye Of The Beeholder

Best Puppy In Breed
Eclipse In The Eye Of The Beeholder


Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Cameron Del Quatro Amo

Best Of Opposite Sex
Ch Outburst Goddess Of War


Winners Dog: (2-0-0-1)
Cameron Del Quatro Amo

Reserve Winners Dog
On Targets Star Lord

12-18 Month Dog Class
1st Cameron Del Quatro Amo

Open Dog Class
1st On Targets Star Lord


Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Best Of Opposite Sex
Bolo's Coach Of Zottelbaer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Best Puppy In Breed
Bolo's Coach Of Zottelbaer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bolo's Coach Of Zottelbaer

Junior Puppy Dog Class
1st Bolo's Coach Of Zottelbaer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Canadian Bred Bitch Class
1st Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Prairiepine Tamaron's Genesis

Best Of Opposite Sex
Rainycreek Tallywood Solaia

Best Puppy In Breed
Rainycreek Tallywood Solaia

Select Dog
GChB Charvell's Midnight Thunder



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Rainycreek Tallywood Solaia

Junior Puppy Bitch Class
1st Rainycreek Tallywood Solaia

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tamaron's Once Upon A Time



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tamaron's Once Upon A Time

12-18 Month Bitch Class
1st Tamaron's Once Upon A Time

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GChS Sugarok Magical Mystery Tour

Best Of Opposite Sex
Bearspaw Moonpie Jet Puffed

Best Puppy In Breed
Bearspaw Moonpie Jet Puffed

Select Dog
Ch Maplemyst Bold With A Smooth Finnish



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Bearspaw Moonpie Jet Puffed

Reserve Winners Bitch
Tunturitassun Pyha-Nattanen

Senior Puppy Bitch Class
1st Bearspaw Moonpie Jet Puffed

12-18 Month Bitch Class
1st Tunturitassun Pyha-Nattanen

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Lacomtesse Vampire Slayer

Best Of Opposite Sex
Mystksand Cover Me In Sunshine

Best Puppy In Breed
Mystksand Cover Me In Sunshine



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Mystksand Cover Me In Sunshine

Reserve Winners Bitch
Billyjo's Back To Black El Shaddai

Junior Puppy Bitch Class
1st Mystksand Cover Me In Sunshine

Open Bitch Class
1st Billyjo's Back To Black El Shaddai

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger

Best Of Opposite Sex
Coatlicue Went Bang Shangalang

Best Puppy In Breed
Wigglesworth Storm Is Brewing

Select Dog
GChS Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Coatlicue Went Bang Shangalang

Reserve Winners Bitch
Island Bound Wild Flower

Senior Puppy Bitch Class
1st Wigglesworth Storm Is Brewing

12-18 Month Bitch Class
1st Island Bound Wild Flower

Open Bitch Class
1st Coatlicue Went Bang Shangalang

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Windkist Walking In Memphis

Best Puppy In Breed
Windkist Walking In Memphis



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Windkist Walking In Memphis

Junior Puppy Bitch Class
1st Windkist Walking In Memphis

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katia de Fillobull



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katia de Fillobull

Open Bitch Class
1st Katia de Fillobull

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
OU Dream Rhiannon Rose

Select Bitch
Ch Corgitail's Pretty Little Thing Called Love



Winners Bitch: (0-1-0-1)
OU Dream Rhiannon Rose

Open Bitch Class
1st OU Dream Rhiannon Rose

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By