Halifax Kennel Club
Saturday, September 1, 2018



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Bruce Owen
Schnauzer (Miniature)  
GCh Obsession Mad Queen Juana
Points: 212 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Bruce Owen
Pekingese  
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
Points: 176
Best Puppy In Show
Judge: Bruce Owen
Retriever (Golden)  
Ch Quyen's Mystical Quintavis
Best Baby Puppy In Show
Judge: Bruce Owen
Spaniel (American Cocker)   Scottfree Stage Door Johnny








Group 1 - Pierrette McLean Top Dog
Points
Group 1st   
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   39
Group 2nd   
Ch Gofetch Beaumont Hamel
  Retriever (Labrador)   24
Group 3rd   
GCh Brightmoor Snow Patrol
  Retriever (Flat-Coated)   19
Group 4th   
Ch Carnaby First Frost At Rhoswen
  Spaniel (English Cocker)   17
BPIG   
Ch Quyen's Mystical Quintavis
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Scottfree Stage Door Johnny   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde Believe In Me




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
De Lombardie Kheps Breezycreek

Best Puppy In Breed
De Lombardie Kheps Breezycreek



Winners Bitch: (0-1-0-0)
De Lombardie Kheps Breezycreek

Senior Puppy Bitch Class
1st De Lombardie Kheps Breezycreek


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Brightmoor Snow Patrol

Select Dog
GCh Light-Foot's Dream Boat




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 14 pts (5-5-3-2)
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Opposite Sex
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Winners: (5-5-3-2)
Canwin's Read Me My Rights

Best Puppy In Breed
GCh Quyen's Mystical Quintavis

Select Dog
GCh MeliaGold Thank You My Friend

Select Bitch
Ch Quyen's Mystical Quintana


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Gofetch Beaumont Hamel

Best Of Opposite Sex
Ch Madabout's Sixties Sizzler

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Madabout's U Pick

Select Dog
Chablais Wildbrook Calypso


Winners Dog: (1-1-2-1)
Bernfield's Black Bart

Open Dog Class
1st Bernfield's Black Bart


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Madabout's U Pick

12-18 Month Bitch Class
1st Madabout's U Pick

3-6 Month Bitch Class
1st Wildbrook's Spring Fling
2nd Moorbern's Fly High And Far
3rd Moorbern's Arise And Shine


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Edenvalley Red Dory




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Harbinger's Hidden Treasure


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 4 pts (2-0-3-0)
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin

Best Puppy In Breed
Ashleysown Piano Man

Select Dog
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge


Winners Dog: (2-0-3-0)
Ashleysown Piano Man

Reserve Winners Dog
Ramah's Radio Flyer

Junior Puppy Dog Class
1st Ashleysown Piano Man
2nd Ramah's Radio Flyer

3-6 Month Dog Class
1st Scottfree Stage Door Johnny


3-6 Month Bitch Class
1st Dtael's Little Red Corvette


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
Ch Carnaby First Frost At Rhoswen

Best Of Opposite Sex
Bluestones Special Edition

Select Bitch
Ch Bluestone's Little Black Dress


Winners Dog: (1-0-0-3)
Bluestones Special Edition

12-18 Month Dog Class
1st Bluestones Special Edition



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Capulet's Despicable Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Capulet's Despicable Me

Open Dog Class
1st Capulet's Despicable Me



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Windywood Good Christian Soldier



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Red Run Revolution

Best Of Opposite Sex
Egerton's Kiss Of Sentosa

Best Puppy In Breed
Egerton's Our Wild Irish Rose



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Egerton's Kiss Of Sentosa

Reserve Winners Bitch
Egerton's Our Wild Irish Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Egerton's Our Wild Irish Rose

Open Bitch Class
1st Egerton's Kiss Of Sentosa


Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Follyhills Winoka AfterTheRain



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Harto Stockmari Top Dog
Points
Group 1st    Daggarwood N Kingdoms Addiction   Norwegian Elkhound   52
Group 2nd   
Ch Redgi Prado Prime
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   50
Group 3rd   
Fantasia Crown Jewels At Famke
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   33
Group 4th   
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   22
BPIG    Daggarwood N Kingdoms Addiction   Norwegian Elkhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Argyle Shillington Star Spangled   Beagle   0
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Wasenshi's Locked'N Loaded

Best Of Opposite Sex
Miloki's Abstract Art

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Miloki's Abstract Art


Winners Dog: (1-1-1-0)
Miloki's Deuces Wild

Open Dog Class
1st Miloki's Deuces Wild


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Miloki's Abstract Art

Open Bitch Class
1st Miloki's Abstract Art


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars


3-6 Month Dog Class
1st Argyle Shillington Star Spangled



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 16 pts (2-7-4-4)
Ch Redgi Prado Prime

Best Of Opposite Sex
RHill's Immortality MS

Best Of Winners: (2-7-4-4)
RHill's Immortality MS

Best Puppy In Breed
Grandgables Lil Ms Oh Me Oh My

Select Dog
Ch Leaside's Devil May Care MS

Select Bitch
Ch Staier Mona Lisa


Winners Bitch: (2-7-4-4)
RHill's Immortality MS

Reserve Winners Bitch
Grandgables Lil Ms Oh Me Oh My

Junior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Lil Ms Oh Me Oh My

12-18 Month Bitch Class
1st Trakehndachs Roccia Sunrise-Xo
2nd Norden Liht Basic Instinct

Canadian Bred Bitch Class
1st Trakehndachs Kismet Sunrise-Xo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st RHill's Immortality MS
2nd Trakehndachs Ms Ingenue

Open Bitch Class
1st Trakehndachs Indian Sunrise-Xo


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Wildwood Boris Badenough MW

Best Of Opposite Sex
Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Wildwood Boris Badenough MW

Best Puppy In Breed
Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW


Winners Dog: (2-1-0-0)
Wildwood Boris Badenough MW

Reserve Winners Dog
Peshawar Leading Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wildwood Boris Badenough MW

Open Dog Class
1st Peshawar Leading Man


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Telkel We Know Where You Live

Best Of Opposite Sex
GCh Granvalero's A Star Is Born SL


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Zambezi Dagi-Dog

12-18 Month Bitch Class
1st Zambezi Dagi-Dog


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Zendach Laylou At Dufailloux

Best Of Opposite Sex
GCh Dufailloux Mr Moriss At Zendach

Best Puppy In Breed
Kochana's One Man Band SS


Winners Dog: (1-1-1-1)
Kochana's One Man Band SS

Junior Puppy Dog Class
1st Kochana's One Man Band SS



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
GCh Jackwyre How You Get The Girl

Best Of Opposite Sex
Livewire's Flash Drive v Raydachs

Select Dog
Ch Jackwyre Walking Trouble

Select Bitch
Ch Harbour Deep Surfer Girl SW


Winners Dog: (2-0-1-2)
Livewire's Flash Drive v Raydachs

Reserve Winners Dog
Vom Pirschmann Marcus

12-18 Month Dog Class
1st Livewire's Flash Drive v Raydachs

Open Dog Class
1st Vom Pirschmann Marcus



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca

Best Of Opposite Sex
GrandCru Latour II

Best Puppy In Breed
GrandCru Latour II


Winners Dog: (1-0-0-1)
GrandCru Latour II

Senior Puppy Dog Class
1st GrandCru Latour II



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Daggarwood N Kingdoms Addiction

Best Puppy In Breed
Daggarwood N Kingdoms Addiction

Select Bitch
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Daggarwood N Kingdoms Addiction

Junior Puppy Bitch Class
1st Daggarwood N Kingdoms Addiction


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kickin' Horse Never A Dull Moment



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kickin' Horse Never A Dull Moment

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kickin' Horse Never A Dull Moment


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Harto Stockmari Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Stonerose Take It on Faith
  Rottweiler   29
Group 2nd   
GChEx Belnois Locked N' Loaded
  Bernese Mountain Dog   26
Group 3rd   
Champagne Sexy Sadie
  Schnauzer (Standard)   25
Group 4th   GCh Elio Del Ecousse   Cane Corso   22
BPIG   
Champagne Sexy Sadie
  Schnauzer (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cedar Knoll Ojadn Firestorm Gallant Ciden
  Doberman Pinscher   0
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nakodo's Reign Of Fire At Wasenshi



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Belnois Locked N' Loaded




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Briley's Noble Endeavour

Best Puppy In Breed
GCh Briley's Noble Endeavour


Winners Dog: (1-0-1-0)
Livin's Prince Charming

Open Dog Class
1st Livin's Prince Charming



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh GiZah's Out of This World

Best Of Opposite Sex
GChEx Bramstoke's Walkin In Memphis




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Elio Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
GCh Emilia Del Ecousse




Class results courtesy of: John Macdonald

Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Lagarada's Celtic Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Tonquin Time At Britlinblue

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Northern-Grace Des Terres De La Rairie


Winners Dog: (1-1-1-1)
Peakview's You Really Got Me

Open Dog Class
1st Peakview's You Really Got Me


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Homeport Longshoreman

Best Of Opposite Sex
Ch Trails End All The Right Moves

Select Dog
Ch Trails End Midnite Legend


Winners Dog: (1-0-1-1)
Homeport Longshoreman

Canadian Bred Dog Class
1st Homeport Longshoreman


3-6 Month Bitch Class
1st Heirloom Avalon Folklore


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Stonerose Take It on Faith

Best Of Opposite Sex
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

Best Puppy In Breed
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

Select Dog
GCh Esmonds Git 'R Done


Winners Dog: (1-0-1-1)
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

Senior Puppy Dog Class
1st Lonecreeks Lets Dance At Stonerose



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Napoleo Jade La Perle




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch L-Essem M.M-N's Snowshoe's Starlight Of The Lee Cr

Best Of Opposite Sex
Dushanbe's Scotia Games

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Snowlegend Aria Of Snowstar

Best Puppy In Breed
Snowlegend Aria Of Snowstar


Winners Dog: (1-2-0-1)
Dushanbe's Scotia Games

Open Dog Class
1st Dushanbe's Scotia Games


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Snowlegend Aria Of Snowstar

Reserve Winners Bitch
Dushanbe's Showcase

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowlegend Aria Of Snowstar

Open Bitch Class
1st Dushanbe's Showcase


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Champagne Sexy Sadie

Best Of Opposite Sex
Leader Alarm Beskyd

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Champagne Sexy Sadie

Best Puppy In Breed
Champagne Sexy Sadie

Select Bitch
Ch Champagne Chimera Eleanor Rigby


Winners Dog: (1-1-0-1)
Leader Alarm Beskyd

Junior Puppy Dog Class
1st Leader Alarm Beskyd


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Champagne Sexy Sadie

Junior Puppy Bitch Class
1st Champagne Sexy Sadie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Canroc's Bellissima At Kannook

Best Of Opposite Sex
Chimini's Dances With Wolves

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Chimini's Taste The Rainbow

Best Puppy In Breed
Ch Canroc's Bellissima At Kannook

Select Bitch
Ch Chimini's Maia The Beautiful


Winners Dog: (1-1-0-2)
Chimini's Dances With Wolves

Open Dog Class
1st Chimini's Dances With Wolves


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Chimini's Taste The Rainbow

Open Bitch Class
1st Chimini's Taste The Rainbow


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   35
Group 2nd   GCh Bisou Bisou De La Pomme   West Highland White Terrier   31
Group 3rd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   27
Group 4th   Ch Ryba's Razmataz and All That Jazz   Australian Terrier   23
BPIG   
Ch Tuxntails Malachi
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mazara's Two For The Show   Fox Terrier (Wire)   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Wildwood's Bengal Tigress

Reserve Winners Bitch
Wildwood Blue Morning Glory

12-18 Month Bitch Class
1st Wildwood Blue Morning Glory

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wildwood's Bengal Tigress
2nd Hollytroy's Solitare


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 8 pts (0-5-1-3)
Ryba's Razmataz and All That Jazz

Best Of Opposite Sex
Ch Maybush Red Starry Knight

Best Puppy In Breed
Temora Tassie Tria

Select Bitch
GCh Horrieglen Hot to Trot



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 5 pts (0-4-0-2)
Ch Hjohoo's Hjo're My Kind Of Perfect

Best Puppy In Breed
Crombie's Imogene Coca

Select Bitch
Ch Skerryvore Voice Of The Wolf



Winners Bitch: (0-4-0-2)
Lochlomond's Hope Up The Creek

Reserve Winners Bitch
Crombie's Imogene Coca

Junior Puppy Bitch Class
1st Syryn Perfect Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Crombie's Imogene Coca

Open Bitch Class
1st Lochlomond's Hope Up The Creek


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glahms Anne Of A Thousand Days

Best Of Opposite Sex
Glahms Tribute To Mingus

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Glahms Anne Of A Thousand Days


Winners Dog: (1-1-0-0)
Glahms Tribute To Mingus

Open Dog Class
1st Glahms Tribute To Mingus


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glahms Anne Of A Thousand Days

Open Bitch Class
1st Glahms Anne Of A Thousand Days


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sarahjoy's Notorious



3-6 Month Bitch Class
1st Mazara's Two For The Show


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Gleann Holy Hannah




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kincora's Elwha Dawn

Best Puppy In Breed
Kincora's Elwha Dawn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kincora's Elwha Dawn

Junior Puppy Bitch Class
1st Kincora's Elwha Dawn


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
GCh Tuxntails Malachi

Best Puppy In Breed
GCh Tuxntails Malachi

Select Dog
GCh Presbrooke Stand Back


Winners Dog: (1-0-2-1)
Marwyn's Dezignated Hitter

12-18 Month Dog Class
1st Marwyn's Dezignated Hitter



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Keepsake's Raise Your Glass

Best Of Opposite Sex
GCh Jonaire's Grace O Loch Bhreagh

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake's Raise Your Glass

Select Dog
Ch Mariner's Hide and Zeke




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Regalridge Hey Look Me Over




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Bisou Bisou De La Pomme

Best Of Opposite Sex
Haeloganlane's Girl On The Move

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Haeloganlane's Girl On The Move

Best Puppy In Breed
Haeloganlane's Alfie Layne


Winners Dog: (2-1-1-0)
Haeloganlane's Raibeart Alltan

Reserve Winners Dog
Haeloganlane's Alfie Layne

Junior Puppy Dog Class
1st Haeloganlane's Alfie Layne

Open Dog Class
1st Haeloganlane's Raibeart Alltan


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Haeloganlane's Girl On The Move

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Haeloganlane's Girl On The Move


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   14
Group 2nd   
GCh Maldonfox All In Islandgems
  Toy Fox Terrier   13
Group 3rd    Kildrummy Lightning Strikes   Papillon   12
Group 4th   
Ch Rockit's Simply Irresitable
  Miniature Pinscher   8
BPIG    Meander Mynameiswilbywonderful   Chihuahua (Short Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Maribeso Vala My Wayward Son   Papillon   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful

Best Puppy In Breed
Meander Mynameiswilbywonderful


Winners Dog: (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful

Senior Puppy Dog Class
1st Meander Mynameiswilbywonderful



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Tropicoco's Lady

Select Bitch
Ch Prairiwind's Amor de Mi Vida



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Tropicoco's Lady

Reserve Winners Bitch
Joyaseda's Dreams Do Come True

Open Bitch Class
1st Tropicoco's Lady
2nd Joyaseda's Dreams Do Come True


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rockit's Simply Irresitable




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Kildrummy Lightning Strikes

Best Of Opposite Sex
Polarwings No Money No Honey

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kildrummy Lightning Strikes

Select Dog
GCh Kildrummy's My Lucky Charm


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kildrummy Lightning Strikes

Open Dog Class
1st Kildrummy Lightning Strikes

3-6 Month Dog Class
1st Maribeso Vala My Wayward Son


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bugaboo Harvey Wallbanger

Best Of Opposite Sex
Brazos River It's A Good Thing

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bugaboo Harvey Wallbanger

Best Puppy In Breed
Bugaboo Harvey Wallbanger


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bugaboo Harvey Wallbanger

Senior Puppy Dog Class
1st Bugaboo Harvey Wallbanger


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Brazos River It's A Good Thing

12-18 Month Bitch Class
1st Brazos River It's A Good Thing


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox All In Islandgems




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Sting Like A Bee




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shanash's Rockstar In The Ring

Best Puppy In Breed
GCh Shanash's Rockstar In The Ring




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Delamer Sea I'm Beautiful
  Schipperke   14
Group 2nd   
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche
  French Bulldog   11
Group 3rd   
Ch Opals Gimme A Break
  Shih Tzu   6
Group 4th   
GCh Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   4
BPIG   
Ch Opals Gimme A Break
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bellissimo's Super Trooper   Bichon Frise   0



3-6 Month Dog Class
1st Bellissimo's Super Trooper



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist

Best Of Opposite Sex
Echojack's Loveutomoonandback


Winners Dog: (1-0-0-1)
Echojack's Loveutomoonandback

12-18 Month Dog Class
1st Echojack's Loveutomoonandback



Class results courtesy of: John Macdonald


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Shore All Bets Are Off

Senior Puppy Bitch Class
1st Shore All Bets Are Off


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ufourea Leaping For Love




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh LeeAnns Arctic Night

Best Puppy In Breed
GCh LeeAnns Arctic Night




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Delamer Sea I'm Beautiful

Best Of Opposite Sex
Delamer Hot D Amn Here I Am

Best Puppy In Breed
Delamer Hot D Amn Here I Am


Winners Dog: (2-0-0-1)
Delamer Hot D Amn Here I Am

Reserve Winners Dog
Majekin's Acadian Nor'Easter

Junior Puppy Dog Class
1st Majekin's Acadian Nor'Easter

Senior Puppy Dog Class
1st Delamer Hot D Amn Here I Am



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Opals Gimme A Break

Best Puppy In Breed
GCh Opals Gimme A Break

Select Bitch
GCh Loghavens Kindred Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   23
Group 2nd   
GCh Boyero Thats My Girl
  Bouvier des Flandres   22
Group 3rd   
Ch Wassbolingens Chuck-Berry
  Swedish Vallhund   21
Group 4th   
Ch Kelbren Aurora Borealis
  Shetland Sheepdog   20
BPIG    Talisker Double Trouble   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Applestream Novacoast by Storm   Australian Shepherd   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Puppy In Breed
Novacoast All Or Nothing


3-6 Month Dog Class
1st Applestream Novacoast by Storm


Winners Bitch: (0-2-1-1)
Malka's Atlantic Dream

Reserve Winners Bitch
Novacoast All Or Nothing

Junior Puppy Bitch Class
1st Novacoast All Or Nothing

Open Bitch Class
1st Malka's Atlantic Dream

3-6 Month Bitch Class
1st Styrka's Magic In The Dark


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Groguard Flash Point


Winners Dog: (1-0-0-0)
Groguard Flash Point

Open Dog Class
1st Groguard Flash Point



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
M'elroy Des Picardiers


Winners Dog: (1-0-0-0)
M'elroy Des Picardiers

Open Dog Class
1st M'elroy Des Picardiers



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Boyero Thats My Girl




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Medway's Hugs And Kisses




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Riverryan Just Do It


Winners Dog: (1-1-1-0)
Panzer von Micurs

Open Dog Class
1st Panzer von Micurs


Winners Bitch: (1-1-1-0)
China Vom Lowenburg

12-18 Month Bitch Class
1st China Vom Lowenburg


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Kelbren Aurora Borealis

Best Of Opposite Sex
Talisker Double Trouble

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Talisker Double Trouble

Best Puppy In Breed
Talisker Double Trouble


Winners Dog: (2-3-1-1)
Talisker Double Trouble

Reserve Winners Dog
Shelhaven Resonance

Junior Puppy Dog Class
1st Shelhaven Resonance

Senior Puppy Dog Class
1st Talisker Double Trouble

3-6 Month Dog Class
1st Martinique Chocolate Master
2nd Shelhaven Reese's PIeces


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Shelhaven Isn't She Lovely

Reserve Winners Bitch
Nikkilen's Truespirit Royalty

Junior Puppy Bitch Class
1st Shelhaven Isn't She Lovely

Open Bitch Class
1st Nikkilen's Truespirit Royalty


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wassbolingens Chuck-Berry




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Corhil Diamond Dust At Aldercrest

Select Bitch
GCh Curig FaerieTale Keltic Magick



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Corhil Diamond Dust At Aldercrest

Reserve Winners Bitch
Curig Upland Thistle

12-18 Month Bitch Class
1st Curig Upland Thistle

Open Bitch Class
1st Corhil Diamond Dust At Aldercrest


Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By