Kent Kennel Klub
Friday, April 12, 2019 - Show # 2



Related Results

Conformation

Friday, April 12 (Show # 1)
Friday, April 12 (Show # 2)
Saturday, April 13 (Show # 3)
Saturday, April 13 (Show # 4)
Sunday, April 14 (Show # 5)
Sunday, April 14 (Show # 6)

Obedience

Friday, April 12 (Obedience Trial 1)
Friday, April 12 (Obedience Trial 2)
Saturday, April 13 (Obedience Trial 3)
Saturday, April 13 (Obedience Trial 4)
Sunday, April 14 (Obedience Trial 5)
Sunday, April 14 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, April 12 (Rally Trial 1)
Friday, April 12 (Rally Trial 2)
Saturday, April 13 (Rally Trial 3)
Saturday, April 13 (Rally Trial 4)
Sunday, April 14 (Rally Trial 5)
Sunday, April 14 (Rally Trial 6)

Related Specialties

Toy Dog Club Of Lambton-Kent - Saturday, April 13 - Conformation



Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Judith Taylor
Pekingese  
Ch Pekehuis Shazam
Points: 149 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Taylor
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 124
Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Beagle  
Telford's In Good Company
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Spaniel (English Springer)  
Trojh's Patent Pending








Group 1 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Water Lily
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   31
Group 2nd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   26
Group 3rd   
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy
  Pointer (German Short-Haired)   25
Group 4th   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   18
BPIG   
Trojh's Patent Pending
  Spaniel (English Springer)   N/A
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Opposite Sex
GCh Whisperfield Out On A Limb

Best Of Winners: (2-3-1-1)
De Lombardie Out For A Joyride

Best Puppy In Breed
De Lombardie Out For A Joyride


Winners Dog: (2-3-1-1)
De Lombardie Out For A Joyride

Reserve Winners Dog
BNJ Ordinary Hero

Senior Puppy Dog Class
1st De Lombardie Out For A Joyride

Open Dog Class
1st BNJ Ordinary Hero


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Shadowland's Emerald Fire

Reserve Winners Bitch
Shadowland Along For The Ride

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadowland Along For The Ride

Open Bitch Class
1st Shadowland's Emerald Fire
2nd Legacyk She Said Yes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Santiago de Himmelstein




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 7 pts (2-4-2-0)
Ch Rosebrook's Tuscan Sun

Best Of Opposite Sex
Fargoridge Hot Stuff

Best Of Winners: (2-4-2-0)
Fargoridge Hot Stuff

Best Puppy In Breed
Ch Rosebrook's Tuscan Sun

Select Dog
Ch Mooselake Animate This


Winners Bitch: (2-4-2-0)
Fargoridge Hot Stuff

Reserve Winners Bitch
Castlegar Callibreeze Clara

Junior Puppy Bitch Class
1st Winstead's Climbing The Walls

Senior Puppy Bitch Class
1st Fargoridge American Pie

12-18 Month Bitch Class
1st Castlegar Callibreeze Clara

Open Bitch Class
1st Fargoridge Hot Stuff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Silkroads Unique Blend Kavi

Best Of Opposite Sex
Ashleysown Casa's Ebony Eyes

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Ashleysown Casa's Ebony Eyes

Best Puppy In Breed
Ashleysown Casa's Ebony Eyes


Winners Dog: (1-2-1-0)
Beach Haven's Black Hawk

Open Dog Class
1st Beach Haven's Black Hawk


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Ashleysown Casa's Ebony Eyes

Reserve Winners Bitch
Silkroad's Totally Hair Barbie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ashleysown Casa's Ebony Eyes

Open Bitch Class
1st Silkroad's Totally Hair Barbie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Open Dog Class
1st Rivermist Broxden Magnuttic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nonnies Aim High




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Trojh's Patent Pending

Best Puppy In Breed
Trojh's Patent Pending


Winners Dog: (2-0-0-0)
Trojh's Patent Pending

Reserve Winners Dog
Trojh's The English Butler

Senior Puppy Dog Class
1st Trojh's The English Butler

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Trojh's Patent Pending



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Weatherrun Sandyridge's Over Ez

Best Of Opposite Sex
Starshine Will Never Forget 911

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Weatherrun Sandyridge's Over Ez

Best Puppy In Breed
Starshine Will Never Forget 911


Winners Dog: (1-1-0-0)
Weatherrun Sandyridge's Over Ez

12-18 Month Dog Class
1st Weatherrun Sandyridge's Over Ez


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Starshine Will Never Forget 911

Junior Puppy Bitch Class
1st Starshine Will Never Forget 911


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Osiris Legally Blonde
  Pharaoh Hound   8
Group 2nd   
Telford's In Good Company
  Beagle   7
Group 3rd   
Grandgables Ms So Girlylicious
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   6
Group 4th    Tamlyn's The Rifleman   Rhodesian Ridgeback   5
BPIG   
Telford's In Good Company
  Beagle   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Telford's In Good Company

Best Puppy In Breed
Telford's In Good Company



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Telford's In Good Company

Junior Puppy Bitch Class
1st Telford's In Good Company


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Sonoma's Bet On Me ML

Best Puppy In Breed
Daclier's Sir Lancelot


Winners Dog: (2-0-0-0)
Sonoma's Bet On Me ML

Reserve Winners Dog
Daclier's Sir Lancelot

Senior Puppy Dog Class
1st Daclier's Sir Lancelot

Open Dog Class
1st Sonoma's Bet On Me ML



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grandgables Ms So Girlylicious



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Grandgables Ms So Girlylicious

Open Bitch Class
1st Grandgables Ms So Girlylicious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Best Puppy In Breed
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Osiris Legally Blonde




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tamlyn's The Rifleman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tamlyn's The Rifleman

Open Dog Class
1st Tamlyn's The Rifleman



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   27
Group 2nd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   25
Group 3rd   
GCh Aviators Nobreza @ Macduff
  Portuguese Water Dog   24
Group 4th   
Ch Liberator's Desperado
  Doberman Pinscher   21
BPIG    Shiraz Legacy Of Wisdom   Schnauzer (Standard)   N/A
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Palemoonskyblue's Beauty Queen From A Movie Scene

Best Puppy In Breed
Bearhug's NorthernSong



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shelaskan's Light Of The Night

Reserve Winners Bitch
Bearhug's NorthernSong

Junior Puppy Bitch Class
1st Bearhug's NorthernSong

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shelaskan's Light Of The Night


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh CinniBon's She's The One

Best Of Opposite Sex
GCh Ravencrest Cinnrhee Power Play

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Pantheon N Cinnrhee Nox Domina

Best Puppy In Breed
Barquentine Splice The Main Brace


Winners Dog: (1-2-1-1)
Barquentine Anchors Aweigh

Senior Puppy Dog Class
1st Barquentine Anchors Aweigh


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Liberator's Desperado

Best Of Opposite Sex
Mi-Ti's Piece Of The Puzzle

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Mi-Ti's Piece Of The Puzzle

Best Puppy In Breed
Mi-Ti's Piece Of The Puzzle

Select Dog
GCh Cresswell's Medicine Man


Winners Dog: (1-3-2-0)
Tira Vento Chivas Regal

Open Dog Class
1st Tira Vento Chivas Regal


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Mi-Ti's Piece Of The Puzzle

Reserve Winners Bitch
Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba

Junior Puppy Bitch Class
1st Cresswell's Cherokee Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Mi-Ti's Piece Of The Puzzle

12-18 Month Bitch Class
1st Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Nikolodeon's Shamrock Shenanigans

Select Dog
GCh Jerdans The Great Code



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shanlimore Cidwm Glenire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shanlimore Cidwm Glenire

Open Dog Class
1st Shanlimore Cidwm Glenire



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Best Of Opposite Sex
Pure Karma Del Gran Oso Negro



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pure Karma Del Gran Oso Negro

12-18 Month Bitch Class
1st Pure Karma Del Gran Oso Negro


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Select Bitch
Ch Bigbay Little Black Dress



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Bigbay Maggie Mae Macfarlane

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bigbay Maggie Mae Macfarlane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vanderbilt's Tell Me No Lies

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Tell Me No Lies


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vanderbilt's Tell Me No Lies

Senior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Tell Me No Lies



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Peppermill Encore Presentation

Best Puppy In Breed
Shiraz Legacy Of Wisdom



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shiraz Legacy Of Wisdom

Reserve Winners Bitch
Shiraz Last Temptation

Senior Puppy Bitch Class
1st Shiraz Last Temptation

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shiraz Legacy Of Wisdom


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   9
Group 2nd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   8
Group 3rd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   7
Group 4th   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   6
BPIG   
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lochawe's Sweetie Pie Gems



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cabaret Red Raider


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cabaret Red Raider

Open Dog Class
1st Cabaret Red Raider



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gleann Flashmob Stiubhard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gleann Flashmob Stiubhard

Open Dog Class
1st Gleann Flashmob Stiubhard



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense

Best Of Opposite Sex
Ahndeggoense's Have Mercy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense

Best Puppy In Breed
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense


Winners Dog: (1-1-0-0)
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense

Junior Puppy Dog Class
1st Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ahndeggoense's Have Mercy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ahndeggoense's Have Mercy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pekehuis Shazam
  Pekingese   24
Group 2nd   
Ch Hashki Just Go With It
  Havanese   21
Group 3rd   
GCh Cantex BlueJays' Top Dog
  Italian Greyhound   13
Group 4th   
Ch Jimary's Mr Smuckers
  Pug   12
BPIG    That's Pullin' Your Leg At Mendota   Havanese   N/A
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Midsummer Life Is A Highway

Best Of Opposite Sex
Midsummer AllAbout The Journey

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Midsummer AllAbout The Journey

Best Puppy In Breed
Midsummer AllAbout The Journey


Winners Dog: (1-1-0-1)
Midsummer AllAbout The Journey

Junior Puppy Dog Class
1st Midsummer AllAbout The Journey


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Midsummers Perfect Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Midsummers Perfect Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sassytails I Go Commando




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 7 pts (3-1-3-1)
GCh Hashki Just Go With It

Best Of Opposite Sex
GCh That's Pullin' At Your Heart Strings

Best Of Winners: (3-1-3-1)
That's An American Revolution For Mendota

Best Puppy In Breed
That's Pullin' Your Leg At Mendota

Select Dog
Ch That's Mendota's Jack Of Hearts


Winners Dog: (3-1-3-1)
That's An American Revolution For Mendota

Reserve Winners Dog
That's Pullin' Your Leg At Mendota

Senior Puppy Dog Class
1st That's Pullin' Your Leg At Mendota

12-18 Month Dog Class
1st That's An American Revolution For Mendota

Bred By Exhibitor Dog Class
1st XR Commander In Chief


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Denim Summer Magic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Keltic Back N Black

Best Puppy In Breed
Patapin Talk Of The Town


Winners Dog: (1-0-1-0)
Patapin Talk Of The Town

Open Dog Class
1st Patapin Talk Of The Town



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pinkribbon Calvin Klein

Best Of Opposite Sex
Cornsilk's A Little Bit Wicked

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pinkribbon Calvin Klein

Best Puppy In Breed
Pinkribbon Calvin Klein


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pinkribbon Calvin Klein

Junior Puppy Dog Class
1st Pinkribbon Calvin Klein


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cornsilk's A Little Bit Wicked

Junior Puppy Bitch Class
1st Cornsilk's A Little Bit Wicked


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Pekehuis Shazam

Best Of Opposite Sex
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Best Puppy In Breed
Taylin The Gladiator


Winners Dog: (1-0-1-1)
Taylin The Gladiator

Junior Puppy Dog Class
1st Taylin The Gladiator



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Jimary's Mr Smuckers

Best Of Opposite Sex
GCh Jimary's Dance'n In The Dark

Best Puppy In Breed
Jimary's Walkin An Chewin Gum


Winners Dog: (2-0-1-1)
Jimary's Chewbacca

Reserve Winners Dog
Jimary's Walkin An Chewin Gum

Senior Puppy Dog Class
1st Jimary's Walkin An Chewin Gum

12-18 Month Dog Class
1st Jimary's Chewbacca



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Phred Wong Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   22
Group 2nd   
Knockdowns End Of The Innocence
  Bulldog   20
Group 3rd   
Ch Nifty's Big Maple
  French Bulldog   17
Group 4th   
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift
  Shiba Inu   11
BPIG   
Ch Nifty's Big Maple
  French Bulldog   N/A
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Knockdowns End Of The Innocence

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Nonnies Shutter Up

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Knockdowns End Of The Innocence

Best Puppy In Breed
Bulldacious Nonnies Shutter Up


Winners Dog: (2-1-0-0)
Knockdowns End Of The Innocence

Reserve Winners Dog
Bulldacious Leeridges Best Man

Senior Puppy Dog Class
1st Bulldacious Leeridges Best Man

Open Dog Class
1st Knockdowns End Of The Innocence


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bulldacious Nonnies Shutter Up

Senior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Nonnies Shutter Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rockstar's Haphazard

Best Of Opposite Sex
Bigcreek Doc's Voodoo Child

Best Puppy In Breed
Bigcreek Doc's Voodoo Child



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bigcreek Doc's Voodoo Child

Senior Puppy Bitch Class
1st Bigcreek Doc's Voodoo Child


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Nifty's Big Maple

Best Of Opposite Sex
GCh Troubadour's Kevin The Handsome One

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Nifty's Big Maple

Best Puppy In Breed
Nifty's Big Maple


Winners Dog: (1-2-2-1)
Eastonite Zaman

Open Dog Class
1st Eastonite Zaman


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Nifty's Big Maple

Reserve Winners Bitch
Nifty's Get Smart

Junior Puppy Bitch Class
1st Nifty's Get Smart

Senior Puppy Bitch Class
1st Nifty's Big Maple


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Superlative's God Of Luv

Best Of Opposite Sex
Invictus Royal Ruby

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Superlative's God Of Luv

Select Bitch
Ch Shantli Roz Gay-Heyli


Winners Dog: (2-1-0-1)
Superlative's God Of Luv

Reserve Winners Dog
Invictus Odessey

12-18 Month Dog Class
1st Superlative's God Of Luv

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Invictus Odessey


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Invictus Royal Ruby

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Invictus Royal Ruby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cedarhills-Shamrock Beer For My Horses At Purrkees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Radically's Foreign Affairs

Best Puppy In Breed
Radically's Foreign Affairs



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

Senior Puppy Bitch Class
1st Radically's Foreign Affairs


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Mazinblue Offer U Cant Refuse

Best Of Opposite Sex
Beaucaniche A Star Is Born

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Beaucaniche A Star Is Born

Best Puppy In Breed
Ch Mazinblue Offer U Cant Refuse


Winners Dog: (1-1-1-0)
Seransil's Grandillusion N Time

12-18 Month Dog Class
1st Seransil's Grandillusion N Time


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Beaucaniche A Star Is Born

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Beaucaniche A Star Is Born


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Chakkapan Chantarasmee Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   22
Group 2nd   
Ch MNM's Soleila du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   19
Group 3rd   
Ch Honeyfox Just Another Joe
  Welsh Corgi (Pembroke)   15
Group 4th   
Ch Moonshadow Mind Games
  Puli   13
BPIG   
Grandgables Trulee Can B Magic
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue

Best Of Opposite Sex
Byeyo's Gator McCluskey

Best Puppy In Breed
Byeyo's Gator McCluskey

Select Bitch
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum


Winners Dog: (1-0-0-2)
Byeyo's Gator McCluskey

Junior Puppy Dog Class
1st Byeyo's Gator McCluskey



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Coralane's Shes Got Everything

Best Puppy In Breed
Limelite's Pop Queen



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Coralane's Shes Got Everything

Reserve Winners Bitch
Limelite's Pop Queen

Senior Puppy Bitch Class
1st Limelite's Pop Queen
2nd Beachbum's Tidal Wave

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coralane's Shes Got Everything


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch MNM's Soleila du Belgiador

Best Of Opposite Sex
Groguard Graffiti

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Groguard Fantasia


Winners Dog: (1-2-0-1)
Groguard Graffiti

Open Dog Class
1st Groguard Graffiti


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Groguard Fantasia

Reserve Winners Bitch
Unique's Build Me A Dynasty

12-18 Month Bitch Class
1st Unique's Build Me A Dynasty

Open Bitch Class
1st Groguard Fantasia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Bellaclan Thief Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Bellaclan I Have A Dream

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bellaclan Royal Tartan

Best Puppy In Breed
Bellaclan I Have A Dream


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bellaclan Royal Tartan

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bellaclan Royal Tartan


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Bellaclan I Have A Dream

Reserve Winners Bitch
Bellaclan Royal Heiress Of Shepstone

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan I Have A Dream

Open Bitch Class
1st Bellaclan Royal Heiress Of Shepstone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Ch Sonoma's Holland Road V Timberline


Winners Dog: (1-0-1-1)
Royale's Lone Wolf

Open Dog Class
1st Royale's Lone Wolf



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Moonshadow Mind Games




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Grandgables Trulee Can B Magic

Best Puppy In Breed
Grandgables Trulee Can B Magic



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Grandgables Trulee Can B Magic

Reserve Winners Bitch
Grandgables A Touching Moment

Junior Puppy Bitch Class
1st Grandgables A Touching Moment

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Trulee Can B Magic

Open Bitch Class
1st Karalash Imagine That


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Honeyfox Just Another Joe

Best Puppy In Breed
Raglansdream Rolex Magic Coach


Winners Dog: (2-0-0-0)
Honeyfox Just Another Joe

Reserve Winners Dog
Raglansdream Rolex Magic Coach

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Raglansdream Rolex Magic Coach

Open Dog Class
1st Honeyfox Just Another Joe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By