Battle River Canine Association
Saturday, March 23, 2019



Related Results

Obedience

Friday, March 22 (Obedience Trial 1)
Saturday, March 23 (Obedience Trial 2)
Sunday, March 24 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, March 22 (Rally Trial 1)
Saturday, March 23 (Rally Trial 2)
Sunday, March 24 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Tannis Postma --
Pekeapug Pugs
Breeder/Owner: Tannis Postma
http://pekeapug.com



-- Terrina Maciborski --
BIS MBPIS GCH Ghostpine's DiamondOfHope
"Remi"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski


Best In Show
Judge: Francesco Cochetti
Pomeranian  
Ch Arwins Divinedream Wind Charm
Points: 459 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Francesco Cochetti
Rottweiler  
GCh Esmonds God Of All
Points: 389
Best Puppy In Show
Judge: Francesco Cochetti
Pug  
Ch Eleki Xoe's Superbowl Titan
Best Baby Puppy In Show
Judge: Francesco Cochetti
Samoyed  
Polar Mist Lil Miss Fancy Pants
Best Veteran In Show
Judge: Francesco Cochetti
Siberian Husky  
GCh Nanook's Diamond Ice








Group 1 - Sandra Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sevenoaks Earth Wind And Rain
  Setter (English)   80
Group 2nd   
Ch Peregrine's Semper Fidelis
  Pointer (German Short-Haired)   79
Group 3rd   
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy
  Retriever (Golden)   69
Group 4th   
GCh Yakityak's Blue Christmas
  Pointer   56
BPIG   
Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Blazingstar Westlin Winds   Retriever (Flat-Coated)   0
Best Veteran In Group   
GCh Yakityak's Blue Christmas
  Pointer   0
Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Yakityak's Blue Christmas

Best Of Opposite Sex
GCh Seasyde City Of Stars

Select Bitch
Ch Cookieland It's Not Personal



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 9 pts (3-3-3-1)
Ch Peregrine's Semper Fidelis

Best Of Opposite Sex
Wingshots Yellowhead Hunter

Best Of Winners: (3-3-3-1)
Grassridge Applied Force

Best Puppy In Breed
Grassridge Applied Force

Select Dog
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe

Select Bitch
Ch Localuna's Viva La Revolution


Winners Dog: (3-3-3-1)
Grassridge Applied Force

Reserve Winners Dog
Gunner's Rex


Winners Bitch: (3-3-3-1)
Wingshots Yellowhead Hunter

Reserve Winners Bitch
Bianca's Juno Of Peregrine

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
Ch Blazingstar Crimson Topaz

Best Of Opposite Sex
Ch Blazingstar Calliope

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Blazingstar Pitch

Best Puppy In Breed
Kistryl Toffee

Select Dog
GCh Birdztheword Too Humble To Brag

Select Bitch
Ch Blazingstar Black Inca


Winners Dog: (1-2-2-2)
Blazingstar Pitch


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Telltail Final Fling

Reserve Winners Bitch
Kistryl Toffee

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 12 pts (3-5-3-2)
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Best Of Opposite Sex
Ch Hollykins Hell R High Water

Best Of Winners: (3-5-3-2)
Hollykins Batter Up

Best Puppy In Breed
Ch Hollykins Hell R High Water

Select Dog
Ch Verdoro's Boom Or Bust

Select Bitch
GCh Taffy's Irish I Was Huntin


Winners Dog: (3-5-3-2)
Goldcker Add Water To Kadogan

Reserve Winners Dog
Kohana's Aint Too Proud To Beg


Winners Bitch: (3-5-3-2)
Hollykins Batter Up

Reserve Winners Bitch
Kayenna's Golden Samurai Sword

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 15 pts (4-9-2-1)
Ch Cambridge's Miss Moneypenny

Best Of Opposite Sex
Ch Shadesi's Noise Maker

Best Of Winners: (4-9-2-1)
Eagertrieves VP Olaf

Best Puppy In Breed
Mayhemfarms Torrential Dwnpour

Select Dog
GCh Westholms Who's Your Daddy


Winners Dog: (4-9-2-1)
Eagertrieves VP Olaf

Reserve Winners Dog
Caorunn's Finnegan


Winners Bitch: (4-9-2-1)
Eagertrieve Paevalley Gumdrop

Reserve Winners Bitch
Labralynes Molly

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GCh Tollwest Summit Fever

Best Of Opposite Sex
Ch Tollchester's The Hollow Man

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Madriver's Niagara Falls

Best Puppy In Breed
Tollwest Royal Canadian Mint


Winners Dog: (1-4-1-1)
Tollwest Royal Canadian Mint


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Madriver's Niagara Falls

Reserve Winners Bitch
Tollwest Rocky Mtn High

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windwood Celestial Starlight



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 9 pts (4-3-2-1)
Jaywyck 'n Madilane's Tyme To Sparkle

Best Of Opposite Sex
Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Winners: (4-3-2-1)
Jaywyck 'n Madilane's Tyme To Sparkle

Best Puppy In Breed
Mar-K's Here We Go Again!

Select Dog
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Select Bitch
GCh Sunshuel Rock Me


Winners Dog: (4-3-2-1)
Mar-K's Here We Go Again!

Reserve Winners Dog
Puppylove Master Of The Game


Winners Bitch: (4-3-2-1)
Jaywyck 'n Madilane's Tyme To Sparkle

Reserve Winners Bitch
Nikomidiya Ice Ice Baby

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Especially Hot Rod Harley



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ramblewood All The Right Moves



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Whistlestop's Not Me, 'Pax' Did it

Best Of Opposite Sex
Finnibone's Cuz Mama Can

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Shaboo'n Finnibone's Iron Man

Best Puppy In Breed
Shaboo'n Finnibone's Iron Man


Winners Dog: (1-2-1-0)
Shaboo'n Finnibone's Iron Man


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Finnibone's Cuz Mama Can

Reserve Winners Bitch
Whistle Stop's Mama Mia

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Aurelia's Houdini Hudson

Best Of Opposite Sex
Superhero Blink Of Aurelia



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Superhero Blink Of Aurelia

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Target's Smokin Hot Edition

Best Of Opposite Sex
Target's Classic Gunsmoke

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Target's Smokin Hot Edition

Best Puppy In Breed
Target's Smokin Hot Edition


Winners Dog: (3-1-0-0)
Target's Smokin Hot Edition

Reserve Winners Dog
Silberkinder Trax Trail Boss


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Target's Classic Gunsmoke





Group 2 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chilcotin's Moonlight Harvest
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   39
Group 2nd   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   38
Group 3rd   
Ch Dreamwindz Black Label Brut
  Whippet   36
Group 4th   
Silverglen Mist On The Prairie
  Irish Wolfhound   26
BPIG   
Ch Chilcotin's Moonlight Harvest
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Trajam I Want It All   Beagle   0
Best Veteran In Group   
Ch Nickolai Khurik Northern Wind
  Borzoi   0
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Calamus Quintessa Blue

Best Of Opposite Sex
Axioms Its Not You Its Me

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Calamus Quintessa Blue

Best Puppy In Breed
Calamus Quintessa Blue

Select Bitch
GCh Deloubelle With Best Wishes


Winners Dog: (2-1-0-1)
Axioms Its Not You Its Me

Reserve Winners Dog
Celestian Heavenly Blue


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Calamus Quintessa Blue

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia

Select Dog
Ch Summit Son Of A Preacher



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Telford's Pump Up The Volume

Best Puppy In Breed
Tekera The Imperor's Treasure



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Telford's Spark And Sparkle

Reserve Winners Bitch
Tekera The Imperor's Treasure

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fuimus's Absolutely Kosher



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fuimus's Absolutely Kosher

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Elance Sylvan Sparrow

Best Of Opposite Sex
Ch Taugo's Raynbo Archer

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Elance Sylvan Sparrow

Best Puppy In Breed
Elance Sylvan Sparrow

Select Dog
Ch Wolfwoods' Spirit Walker

Select Bitch
Ch Elance Malificent


Winners Dog: (1-3-2-1)
Glacier's Zoom Zoom At Elance


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Elance Sylvan Sparrow

Reserve Winners Bitch
Wolfwoods Celestial Sky

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Best Of Opposite Sex
RHK Goldys Night Star

Best Puppy In Breed
RHK Goldys Night Star

Select Dog
GCh Era Of The Command Performance



Winners Bitch: (0-2-2-0)
RHK Goldys Night Star

Reserve Winners Bitch
RHK Mochas Melody In Stripes

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chilcotin's Moonlight Harvest

Best Puppy In Breed
Ch Chilcotin's Moonlight Harvest



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wagswell's Nuclear Reaction


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wagswell's Nuclear Reaction


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Windrock Roadhouse Blues


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ivywild Esquire


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Silverglen Mist On The Prairie

Best Of Opposite Sex
Heathview Falconbridge

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Silverglen Mist On The Prairie

Best Puppy In Breed
Silverglen Mist On The Prairie


Winners Dog: (1-1-0-0)
Heathview Falconbridge


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Silverglen Mist On The Prairie

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Armagh Taya's Glory Of Course



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sirhan Kareem Cairo



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 9 pts (1-6-2-1)
GCh Dreamwindz Black Label Brut

Best Of Opposite Sex
Tarrango Lynallan Cha'ching

Best Of Winners: (1-6-2-1)
Tarrango Lynallan Cha'ching

Best Puppy In Breed
Tarrango Lynallan Cha'ching


Winners Dog: (1-6-2-1)
Lynallan's Talk About Me


Winners Bitch: (1-6-2-1)
Tarrango Lynallan Cha'ching

Reserve Winners Bitch
Tarapaca's Zavala





Group 3 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Esmonds God Of All
  Rottweiler   94
Group 2nd   
GCh Libertesse Scouts Honour
  Great Dane   87
Group 3rd   
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale
  Doberman Pinscher   73
Group 4th   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   62
BPIG    Prairiegems E Komo Mai Kualani   Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Polar Mist Lil Miss Fancy Pants
  Samoyed   0
Best Veteran In Group   
GCh Nanook's Diamond Ice
  Siberian Husky   0
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sanekats Loki Of Feldman's


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sanekats Loki Of Feldman's


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Tailspin's Welcome To The Jungle

Best Of Opposite Sex
GCh Tailspins National Treasure

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Prairiegems E Komo Mai Kualani

Best Puppy In Breed
Prairiegems E Komo Mai Kualani

Select Dog
Ch Tailspins My Heart Soars


Winners Dog: (1-3-2-1)
Nitroberner's Fire Away


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Prairiegems E Komo Mai Kualani

Reserve Winners Bitch
Nitroberner's Fire Me Up

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 11 pts (3-6-1-2)
GCh Tybrushe's Deja Vu

Best Of Opposite Sex
Ch Livin N Tybrushe's Burninbridges

Best Of Winners: (3-6-1-2)
Falconhurst Out Of The Box

Best Puppy In Breed
Livin My Way At Tybrushe

Select Bitch
GCh Faberly's Key To Summer


Winners Dog: (3-6-1-2)
Falconhurst Out Of The Box

Reserve Winners Dog
Livin My Way At Tybrushe


Winners Bitch: (3-6-1-2)
Newalba Tagcrest Charmed One

Reserve Winners Bitch
Falconhurst Painted C's

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Allyrae's Stormin Norman

Best Of Opposite Sex
Bolder Rockabull SpecialSlayer

Best Puppy In Breed
Bolder Rockabull SpecialSlayer



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Bolder Rockabull SpecialSlayer

Reserve Winners Bitch
Bolder's Special Addition

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Arcticsun Qimmiq Cream Brulee

Best Of Opposite Sex
Arcticsun's Qimmiq Danali

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Arcticsun Qimmiq Cream Brulee

Best Puppy In Breed
Arcticsun Qimmiq Cream Brulee


Winners Dog: (1-1-0-0)
Arcticsun's Qimmiq Danali


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Arcticsun Qimmiq Cream Brulee

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 10 pts (2-4-2-3)
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale

Best Of Opposite Sex
GCh Cassius de Akido San

Best Of Winners: (2-4-2-3)
Sharinway's Happy Hooker

Best Puppy In Breed
Del Rey N Janterra No Lime Needed

Select Dog
Ch Sharinway's Day Of Reckoning

Select Bitch
Ch Sharinway's Spellbinding Vamp


Winners Dog: (2-4-2-3)
Gentry's Fast 'n Furious

Reserve Winners Dog
Del Rey N Janterra No Lime Needed


Winners Bitch: (2-4-2-3)
Sharinway's Happy Hooker

Reserve Winners Bitch
Liberty's Jasmine

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 13 pts (6-1-3-4)
GCh Libertesse Scouts Honour

Best Of Opposite Sex
GCh Liveskys A Wish Ur Heart Makes

Best Of Winners: (6-1-3-4)
Cupar's Intrigue

Best Puppy In Breed
Paquestone's Gold Kryptonite

Select Dog
Ch Dantrydanes Journey Back Home

Select Bitch
GCh EBD ValbyDane RockStar Glamour


Winners Bitch: (6-1-3-4)
Cupar's Intrigue

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Ch Bendegeit's Peridots N Pearls



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Devincourts Ohana At Fortress

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Baby Blues Haven

Best Of Opposite Sex
Enzo Od Janiho

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Baby Blues Haven


Winners Dog: (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Baby Blues Haven

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Jalynn's Ruff Justice

Best Of Opposite Sex
Ch Trillium's Mystique

Best Puppy In Breed
Titanbear Song Of The Sea



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Titanbear Song Of The Sea

Reserve Winners Bitch
Bearbrook Always On My Mind At Twinhuey

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Baywood Gota Dare ToBe Difrent

Best Of Opposite Sex
Ch Robel Alessandra Bellisima

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Baywood's Trade Winds Of Armada

Best Puppy In Breed
Baywood's Trade Winds Of Armada


Winners Dog: (1-2-1-1)
Baywood's Trade Winds Of Armada


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Armada Makin Waves At Baywood

Reserve Winners Bitch
Whoosh Robel Moon N Skysail

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Wathaman's Dare2Demand Applause

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Wathaman's Dare2Demand Applause

Best Puppy In Breed
Eternalfire's Do It For Johnny

Select Dog
GCh Eternalfire's 'El Presidente

Select Bitch
Ch Nighthawk's Born To Be Wild


Winners Dog: (2-2-2-1)
Eternalfire's Do It For Johnny

Reserve Winners Dog
Fortails Judgement Day

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Regalbears Boone V Shadow Mtn


Winners Dog: (1-0-0-0)
Regalbears Boone V Shadow Mtn


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Opposite Sex
Ch Winterpeg's Razyana

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Snowlegend Ammo Brave Heart

Best Puppy In Breed
Sershan's Premiere Event


Winners Dog: (2-3-1-1)
Snowlegend Ammo Brave Heart

Reserve Winners Dog
Sershan's Premiere Misha


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Starstruck'n Gandale's Out Of The Haze

Reserve Winners Bitch
Sershan's Premiere Event

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Innovations Dutch Destroyer



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Steinhaus V Consort Ruffian

Best Of Opposite Sex
Ariaspride Benito


Winners Dog: (1-0-0-1)
Ariaspride Benito


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 10 pts (2-5-1-3)
GCh Snocrest's It's Good To Be Bad

Best Of Opposite Sex
Ch Snowydreams Dance With Wolves

Best Of Winners: (2-5-1-3)
Kristari's Jet At Aurorabalto With Ringkona

Best Puppy In Breed
Kristari's Jet At Aurorabalto With Ringkona

Select Bitch
Ch Marquesa Promises


Winners Bitch: (2-5-1-3)
Snowydreams When Stars Align

Reserve Winners Bitch
Ringkona's Strawberry Ripple





Group 4 - Sandra Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kingsmere Tenacious Timbit
  Bull Terrier (Miniature)   43
Group 2nd   
Ch Larkspur Acadia Ready For Action
  Lakeland Terrier   41
Group 3rd   
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   40
Group 4th   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   37
BPIG   
LBK's Rebel And Proud Risk And Fun
  American Staffordshire Terrier   N/A
Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Takala Trails Briella



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Takala Trails Briella

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg

Best Of Opposite Sex
PMK Vertical Drop To Bluenile

Best Of Winners: (3-1-1-0)
LBK's Rebel And Proud Risk And Fun

Best Puppy In Breed
LBK's Rebel And Proud Risk And Fun


Winners Dog: (3-1-1-0)
LBK's Rebel And Proud Risk And Fun

Reserve Winners Dog
Marauders 24K Magic


Winners Bitch: (3-1-1-0)
PMK Vertical Drop To Bluenile

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Benayr Murphy's Law

Best Of Opposite Sex
Acebreeders Jasmine Aj Jazzy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Benayr Murphy's Law

Best Puppy In Breed
Benayr Murphy's Law


Winners Dog: (1-1-0-0)
Benayr Murphy's Law


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Acebreeders Jasmine Aj Jazzy

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Ganymede's Holy Grail

Best Of Opposite Sex
GCh Versaterre Fetch It

Best Puppy In Breed
Ch Ganymede's Holy Grail


Winners Dog: (1-0-1-1)
Versaterre Strike It Rich


Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Kingsmere Tenacious Timbit

Best Of Opposite Sex
Ch Party Central Venturesome



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Fireally Filberts Fauve

Best Of Opposite Sex
Tarahill's Celtic Spirit



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tarahill's Celtic Spirit

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Epic Ever So Clever



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Epic Ever So Clever

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dinnyesvarosi Underground Star



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Larkspur Acadia Ready For Action



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Redfearn's Cherise Treasure

Best Puppy In Breed
Paradym's Itty Bitty Smitty



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Redfearn's Cherise Treasure

Reserve Winners Bitch
Dralion's Lead On McDuff

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Kilshans Art Of Noyz


Winners Dog: (2-0-0-0)
Kilshans Art Of Noyz

Reserve Winners Dog
Pyxis No Directions Needed


Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Villam's Mystic Moon Mapherna

Best Of Opposite Sex
Villam's Going Komando

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Villam's Mystic Moon Mapherna

Best Puppy In Breed
Villam's Going Komando

Select Bitch
Ch Bowsers Every Line By Design


Winners Dog: (2-2-0-1)
Villam's Going Komando

Reserve Winners Dog
Mapherna's Remus Of Gryffindor


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Villam's Mystic Moon Mapherna

Reserve Winners Bitch
Bowsers N Villam Canadian Diva

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 6 pts (4-2-0-1)
Beinnein Shady Lady At Dondare

Best Of Opposite Sex
Glenshiel's Red Samurai

Best Of Winners: (4-2-0-1)
Beinnein Shady Lady At Dondare

Best Puppy In Breed
Beinnein Shady Lady At Dondare

Select Bitch
GCh Glenshiel's Valkyrie


Winners Dog: (4-2-0-1)
Glenshiel's Red Samurai

Reserve Winners Dog
Murdock's Phantom Power


Winners Bitch: (4-2-0-1)
Beinnein Shady Lady At Dondare

Reserve Winners Bitch
Glenshiel's Inverness Lass

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Avalonis Illuminatrix



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Avalonis Illuminatrix

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Best Of Opposite Sex
Holweit's Perfect Storm

Best Puppy In Breed
LachFairesFingal Irish Wheaten


Winners Dog: (2-0-0-1)
Holweit's Perfect Storm

Reserve Winners Dog
LachFairesFingal Irish Wheaten


Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope

Best Of Opposite Sex
Ch Distaff Bilmora Buster



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Hillside Harleen Quinzel

Reserve Winners Bitch
Ultima Do The Loco Motion

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Francesco Cochetti Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   69
Group 2nd   
Ch Sigma Chi's Daydream Believer
  Cavalier King Charles Spaniel   60
Group 3rd   
Ch Eleki Xoe's Superbowl Titan
  Pug   57
Group 4th   
Entaya Luckystryke's Jasmine
  Havanese   52
BPIG   
Ch Eleki Xoe's Superbowl Titan
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Xoe Eleki's Hocus Pocus   Pug   0
Best Veteran In Group   Ch Arkeno's Time Will Tell   Papillon   0
Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Sigma Chi's Daydream Believer

Select Dog
GCh Kingshaven Ladislaw


Winners Dog: (1-0-2-0)
Mingchen Pots Of Gold


Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 5 pts (4-1-1-0)
Montclaire's Crazy In Love

Best Of Opposite Sex
GCh Dafawn's Dragon Slayer

Best Puppy In Breed
Montclaire's Crazy In Love



Winners Bitch: (4-1-1-0)
Montclaire's Crazy In Love

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Ch Samajotos Lil Me

Best Puppy In Breed
Delrae's Fenya To Biskaya



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Casa Bonita Admire Montclaire

Reserve Winners Bitch
Delrae's Fenya To Biskaya

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
Ch Taja Ruffino Moscato

Best Puppy In Breed
Ch Willowglyn Illumination

Select Dog
Ch Willowglyn Illumination


Winners Dog: (1-0-3-0)
Karakush When Nude Isnt Rude


Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Karakorum's Strutting Into Vogue

Best Of Opposite Sex
Karakorum's Northern Lights

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Karakorum's Strutting Into Vogue

Best Puppy In Breed
Karakorum's Northern Lights


Winners Dog: (1-3-0-0)
Karakorum's Northern Lights


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Karakorum's Strutting Into Vogue

Reserve Winners Bitch
Magic Montana's Rare Gem At Rumor

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa

Best Of Opposite Sex
Somerset Wynzall Just Monkey N Around

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Somerset Wynzall Just Monkey N Around

Best Puppy In Breed
Wynzall Maleficent


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Wynzall Maleficent

Reserve Winners Bitch
Wynzall Silk Teddy

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 11 pts (2-6-2-2)
Entaya Luckystryke's Jasmine

Best Of Opposite Sex
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon

Best Of Winners: (2-6-2-2)
Entaya Luckystryke's Jasmine

Best Puppy In Breed
Entaya Luckystryke's Jasmine

Select Dog
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Select Bitch
Ch Bailemos Who's That Girl


Winners Dog: (2-6-2-2)
MistyTrails Makida N' Paradise

Reserve Winners Dog
Seda's Sun Rises With Lucido


Winners Bitch: (2-6-2-2)
Entaya Luckystryke's Jasmine

Reserve Winners Bitch
Specialty La Belle's Diva

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
Angelwing's Heaven Can Wait

Best Of Opposite Sex
Ch Angelwing's Leader Of The Pack

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Angelwing's Heaven Can Wait

Best Puppy In Breed
Kaiana The Dreammakers Journey


Winners Dog: (3-2-1-1)
Angelwing's Heaven Can Wait

Reserve Winners Dog
Kaiana Just Catchin A Dream


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Kaiana The Dreammakers Journey

Reserve Winners Bitch
Marron's I Will Always Luv You

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 8 pts (5-0-1-3)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Of Opposite Sex
Teran's All Jacked Up

Best Puppy In Breed
Ch Firesprite One Tuff Flyboy

Select Bitch
Ch Tofini Petal To The Metal


Winners Dog: (5-0-1-3)
Teran's All Jacked Up

Reserve Winners Dog
Geezava's Legend Has It


Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh NaDals Gran Torino



Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan

Best Of Opposite Sex
Xoe I Am Fabulously Rich

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Xoe I Am Fabulously Rich

Best Puppy In Breed
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan

Select Dog
GCh Xoe's Wheat King At Eleki


Winners Dog: (2-1-2-0)
Xoe's Happy Hour

Reserve Winners Dog
Pekeapug's Charmed The Charmer


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Xoe I Am Fabulously Rich

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Emily Of Elltseya Toy

Best Puppy In Breed
Emily Of Elltseya Toy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Emily Of Elltseya Toy

Reserve Winners Bitch
Jolie Douce Douce Folie

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
Kentauro Alfa French Connection

Best Of Opposite Sex
Ch Yorkhouse Chantilly Lace

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Kentauro Alfa French Connection

Best Puppy In Breed
Kentauro Alfa French Connection

Select Dog
Ch Barron Crystal Of The York


Winners Dog: (3-3-1-1)
Kentauro Alfa French Connection

Reserve Winners Dog
Yorkhouse Fringe Benefits


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Tweedsmuir Nothing To Hide

Reserve Winners Bitch
CwnAnnwn's Lil Gun Moll





Group 6 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   51
Group 2nd   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   44
Group 3rd   
GCh Keez Kause For Koncern
  Keeshond   42
Group 4th   
Chowridge Ida One For You
  Chow Chow   36
BPIG   
Chowridge Ida One For You
  Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sunside Never Say Never
  Shih Tzu   0
Best Veteran In Group   
GCh Two Ton Teddy
  Chow Chow   0
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Henry Face To Face

Best Of Opposite Sex
Klee Smooth As Brie

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Henry Face To Face

Best Puppy In Breed
Klee Smooth As Brie


Winners Dog: (1-1-0-0)
Henry Face To Face


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Klee Smooth As Brie

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Chowridge Ida One For You

Best Of Opposite Sex
Shaoshan's Master Of Puppets

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Chowridge Ida One For You

Best Puppy In Breed
Chowridge Ida One For You


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shaoshan's Master Of Puppets


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Chowridge Ida One For You

Reserve Winners Bitch
Chowridge Iam Freyja At Nyanchow

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
GCh Milo's Here Comes Freddie

Best Of Opposite Sex
Echoview N Heartspots Nu Dream

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Lacrima Christi Chasin' Dreams At TR

Best Puppy In Breed
Dalfire Celtic Cross

Select Dog
GCh Milo's Cotton Eyed Joe


Winners Bitch: (1-4-2-0)
Echoview N Heartspots Nu Dream

Reserve Winners Bitch
Milo's In Alta's Memory

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Zwilling's Copper Girl

Best Of Opposite Sex
As'Milette Don Bobo

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Zwilling's Copper Girl

Best Puppy In Breed
Gettin A L'il Wild By Gernada


Winners Dog: (1-3-0-0)
As'Milette Don Bobo


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Zwilling's Copper Girl

Reserve Winners Bitch
Gettin A L'il Wild By Gernada

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Marymay Berry

Best Puppy In Breed
Marymay Berry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Marymay Berry

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
GCh Keez Kause For Koncern

Best Of Opposite Sex
GCh Shainakees Faith In Song At SouthCar

Best Puppy In Breed
Chinokees Got Me On My Knees

Select Bitch
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Chinokees Got Me On My Knees

Reserve Winners Bitch
Admiraal's Ms Moneypenny

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Apsolutely Defying Gravity

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Apsolutely Weekend Warrior

Best Puppy In Breed
Apsolutely Weekend Warrior


Winners Dog: (1-2-1-0)
Apsolutely Weekend Warrior


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Apsolutely Defying Gravity

Reserve Winners Bitch
Amlyn's Callie Aryn

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Keja Sonora Sintaro Mystical Beige

Select Bitch
GCh Kandansk Quintessential



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch Tees Me Centerfold

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Tees Me Mystro

Best Puppy In Breed
Ch Tees Me Centerfold

Select Bitch
Ch Sintaro Her Manners Are M.I.A.


Winners Dog: (1-3-1-2)
Tees Me Mystro


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Seransil Temple City Eng Cream

Reserve Winners Bitch
Edencourt Little White Lie

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet

Select Dog
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Sunojo N Satika's Fiery Glow

Best Of Opposite Sex
Ch Fallscreek's Atari Maye No Kita

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Satika's Just Between Friends

Best Puppy In Breed
Satika's Just Between Friends

Select Bitch
Ch D.C. Kin's Kita Kaze


Winners Dog: (1-1-1-2)
Satika's Just Between Friends


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Satika's Briar Rose

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
Ch Sunside Simply Jessie

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Ryan's It's A Solobration

Best Puppy In Breed
Ch Mydream's Island Princess


Winners Dog: (1-5-1-0)
Ryan's It's A Solobration


Reserve Winners Bitch
Sandraker's Midnight Rain

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Adominos Special Blend

Best Of Opposite Sex
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Adominos Special Blend


Winners Dog: (1-1-0-0)
Adominos Special Blend


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew



Group 7 - Francesco Cochetti Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Turbar's Minty Fresh
  Australian Shepherd   77
Group 2nd   
Ch Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
  Welsh Corgi (Cardigan)   66
Group 3rd    Outburst A Legend Lives On   Border Collie   63
Group 4th   
GCh Tresta Uptown Charm
  Shetland Sheepdog   60
BPIG    Kelkary's Whiskey In A Teacup   Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Turbar's All Of Me   Australian Shepherd   0
Best Veteran In Group   GCh Agassiz's Mighty Brooke   Australian Cattle Dog   0
Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Spader Thrill Of The Chase

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwild's Touch Of Magic

Best Puppy In Breed
Ch Spader Thrill Of The Chase



Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 10 pts (4-2-2-3)
GCh Turbar's Minty Fresh

Best Of Opposite Sex
Lk Michigan Legacy's In Motion

Best Of Winners: (4-2-2-3)
Lk Michigan Legacy's In Motion

Best Puppy In Breed
Lk Michigan Legacy's In Motion

Select Dog
Ch Lk Michigan's Oh It's Happening

Select Bitch
Ch Kiji Crazy Beautiful Life


Winners Dog: (4-2-2-3)
Lk Michigan Legacy's In Motion

Reserve Winners Dog
Cruisin With My Chevy


Winners Bitch: (4-2-2-3)
Becens Dust The Magic@Turbar

Reserve Winners Bitch
Kicking K's Just A Dream

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Kelkary's Whiskey In A Teacup

Best Of Opposite Sex
Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Kelkary's Whiskey In A Teacup

Best Puppy In Breed
Kelkary's Whiskey In A Teacup

Select Bitch
Ch Shaggylane Glowing Princess


Winners Dog: (1-1-1-1)
Brandmar's Killing Time W Kelkary


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Kelkary's Whiskey In A Teacup

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh OTCh Maggray's N' Credible Journey

Best Of Opposite Sex
Ammolites Drive To Arrive

Best Puppy In Breed
Ammolites Drive To Arrive



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Ammolites Drive To Arrive

Reserve Winners Bitch
Meraki's Magical Breeze

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Outburst A Legend Lives On

Select Bitch
Ch Outburst Go Big Or Go Home



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Outburst A Legend Lives On

Reserve Winners Bitch
Bitterroots Flight Of The Kestrel

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
Afterglow's My Darlin Clementine

Best Of Opposite Sex
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Puppy In Breed
Gracelyn's Hot And Spicy Pepper



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Afterglow's My Darlin Clementine

Reserve Winners Bitch
Gracelyn's Hot And Spicy Pepper

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Prairiemist Bodacious

Best Of Opposite Sex
Caradilis Alpine Chalet

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Solhaven's Rising

Best Puppy In Breed
Ch Prairiemist Bodacious


Winners Dog: (2-1-1-0)
Solhaven's Rising

Reserve Winners Dog
Cardoness The Jolly Roger


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Caradilis Alpine Chalet

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Tamaron's Leather 'N Lace

Best Of Opposite Sex
Ch Tamaron's Livin' On A Prayer

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tamaron's Leather 'N Lace


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tamaron's Purple Haze


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tamaron's Leather 'N Lace

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Peikkovuoren Peski


Winners Dog: (1-0-0-0)
Peikkovuoren Peski


Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Lasvada Taja Rogue Wave

Select Bitch
GCh Woodside's Bella Jun



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Lasvada Taja Rogue Wave

Reserve Winners Bitch
Windfall's I Am Woman V Ross

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Audurs Rjoma Blida

Select Bitch
Ch Tri-Star Audna Amy



Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Alta Magnum Blue Moon

Best Puppy In Breed
Alta Magnum Blue Moon


Winners Dog: (2-0-0-0)
Alta Magnum Blue Moon

Reserve Winners Dog
Alta The Perfect Storm


Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Kyon's Fredens Prins

Best Of Opposite Sex
Ch Kyon's Leker Gjemsel

Best Puppy In Breed
Kyon's Fredens Prins


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kyon's Fredens Prins


Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
Air Zeppeline Horus With Aryakas

Best Of Opposite Sex
Ch Bluecaleb Remember Tomorrow

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Air Zeppeline Horus With Aryakas

Best Puppy In Breed
Ch Bluecaleb Remember Tomorrow

Select Bitch
GCh Silverspar's Still The One


Winners Dog: (2-1-0-2)
Air Zeppeline Horus With Aryakas

Reserve Winners Dog
Silverspar A Highland Thunder


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Tumbleweed's Ildiko

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 17 pts (6-7-2-3)
GCh Tresta Uptown Charm

Best Of Opposite Sex
GCh Zesta Callisto

Best Of Winners: (6-7-2-3)
Dynstar Vespera

Best Puppy In Breed
WillowGlyn Prairiemist Steel

Select Dog
Ch Prairiemist WillowGlyn La Mure

Select Bitch
Ch Zesta Enchanting Calypso


Winners Dog: (6-7-2-3)
WillowGlyn Prairiemist Steel

Reserve Winners Dog
Cassbar's Cynchar Ramble On


Winners Bitch: (6-7-2-3)
Dynstar Vespera

Reserve Winners Bitch
Zesta Sadie Pretty Lady Blue

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind

Best Of Opposite Sex
SanddiggerPuddleduck Miss Independent

Best Puppy In Breed
SanddiggerPuddleduck Miss Independent


Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Diamond Grace Edition

Best Puppy In Breed
Diamond Grace Edition



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Diamond Grace Edition

Reserve Winners Bitch
Quanda Over A Mile To Khaskova

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By