Battle River Canine Association
Sunday, March 24, 2019



Related Results

Obedience

Friday, March 22 (Obedience Trial 1)
Saturday, March 23 (Obedience Trial 2)
Sunday, March 24 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, March 22 (Rally Trial 1)
Saturday, March 23 (Rally Trial 2)
Sunday, March 24 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Terrina Maciborski --
BIS MBPIS GCH Ghostpine's DiamondOfHope
"Remi"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski


Best In Show
Judge: Judi Elford
Pomeranian  
Ch Arwins Divinedream Wind Charm
Points: 434 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judi Elford
Pointer (German Short-Haired)  
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe
Points: 365
Best Puppy In Show
Judge: Judi Elford
Irish Wolfhound  
Silverglen Mist On The Prairie
Best Brace In Show
Judge: Judi Elford
Siberian Husky 
GCh Nanook's Diamond Ice & Siberian Husky 
GCh Snowydreams Heaven Sent








Group 1 - Francesco Cochetti Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe
  Pointer (German Short-Haired)   72
Group 2nd   
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion
  Spaniel (American Cocker)   65
Group 3rd    Cambridge's Yabba Dabba Doozie   Retriever (Labrador)   55
Group 4th   
GCh Seasyde City Of Stars
  Pointer   41
BPIG   
Target's Smokin Hot Edition
  Weimaraner   N/A
Best Brace In Group    Big Sky's Indiana Calling   Retriever (Labrador)   0
Best Brace In Group   
GCh Westholms Who's Your Daddy
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Seasyde City Of Stars

Best Of Opposite Sex
GCh Yakityak's Blue Christmas

Select Bitch
Ch Cookieland It's Not Personal



Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe

Best Of Opposite Sex
GCh Localuna's Viva La Revolution

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Wingshots Smokin Prairie Fire

Best Puppy In Breed
GCh Localuna's Viva La Revolution

Select Dog
GCh Pipedream's Enough Said


Winners Dog: (2-1-3-1)
Wingshots Smokin Prairie Fire

Reserve Winners Dog
Grassridge Applied Force


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Bianca's Juno Of Peregrine

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Birdztheword Too Humble To Brag

Best Of Opposite Sex
Kistryl Toffee

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Kistryl Toffee

Best Puppy In Breed
Kistryl Toffee

Select Dog
Ch Blazingstar Crimson Topaz

Select Bitch
Ch Blazingstar Black Inca


Winners Dog: (1-2-2-2)
Blazingstar Pitch


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Kistryl Toffee

Reserve Winners Bitch
Telltail Final Fling

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 12 pts (3-5-2-3)
Ch Hollykins Hell R High Water

Best Of Opposite Sex
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Best Of Winners: (3-5-2-3)
Verdoro's Saddle The Wind

Best Puppy In Breed
Ch Hollykins Hell R High Water

Select Dog
GCh Castlefin's Seven Deadly Zins

Select Bitch
Ch Goldenmoment's Just Go 4 Gold


Winners Dog: (3-5-2-3)
Kohana's Aint Too Proud To Beg

Reserve Winners Dog
Goldcker Add Water To Kadogan


Winners Bitch: (3-5-2-3)
Verdoro's Saddle The Wind

Reserve Winners Bitch
Kayenna's Golden Samurai Sword

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 13 pts (4-8-1-1)
Cambridge's Yabba Dabba Doozie

Best Of Opposite Sex
Mayhemfarms After Shock

Best Of Winners: (4-8-1-1)
Cambridge's Yabba Dabba Doozie

Best Puppy In Breed
Mayhemfarms After Shock


Winners Dog: (4-8-1-1)
Mayhemfarms After Shock

Reserve Winners Dog
Beaumark Roamin In The Gloamin


Winners Bitch: (4-8-1-1)
Cambridge's Yabba Dabba Doozie

Reserve Winners Bitch
Labralynes Molly

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Tollwest Rocky Mtn High

Best Of Opposite Sex
Ch Tollchester's The Hollow Man

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Tollwest Rocky Mtn High

Best Puppy In Breed
Tollwest Mint To Be

Select Bitch
GCh Tollwest Summit Fever


Winners Dog: (1-4-1-1)
Tollwest Royal Canadian Mint


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Tollwest Rocky Mtn High

Reserve Winners Bitch
Madriver's Niagara Falls

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain



Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windwood Celestial Starlight



Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 9 pts (4-3-2-1)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Best Of Opposite Sex
Jaywyck 'n Madilane's Tyme To Sparkle

Best Of Winners: (4-3-2-1)
Jaywyck 'n Madilane's Tyme To Sparkle

Best Puppy In Breed
Mar-K's Here We Go Again!

Select Dog
GCh Tricep Countrystars Grand Jury

Select Bitch
GCh Sunshuel Rock Me


Winners Dog: (4-3-2-1)
Mar-K's Here We Go Again!

Reserve Winners Dog
Countrystars Golden Ticket


Winners Bitch: (4-3-2-1)
Jaywyck 'n Madilane's Tyme To Sparkle

Reserve Winners Bitch
Nikomidiya Ice Ice Baby

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Especially Hot Rod Harley



Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Whistle Stop's Mama Mia

Best Of Opposite Sex
Shaboo'n Finnibone's Iron Man

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Whistle Stop's Mama Mia

Best Puppy In Breed
Shaboo'n Finnibone's Iron Man


Winners Dog: (1-2-1-0)
Shaboo'n Finnibone's Iron Man


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Whistle Stop's Mama Mia

Reserve Winners Bitch
Finnibone's Cuz Mama Can

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aurelia's Houdini Hudson



Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Target's Smokin Hot Edition

Best Of Opposite Sex
Target's Classic Gunsmoke

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Target's Smokin Hot Edition

Best Puppy In Breed
Target's Smokin Hot Edition


Winners Dog: (2-1-0-0)
Target's Smokin Hot Edition

Reserve Winners Dog
Silberkinder Trax Trail Boss


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Target's Classic Gunsmoke





Group 2 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Windrock Roadhouse Blues
  Greyhound   35
Group 2nd   
GCh Ethos N Eros Pseudonym
  Whippet   31
Group 3rd   
Ch Armagh Taya's Glory Of Course
  Rhodesian Ridgeback   24
Group 4th    Calamus Quintessa Blue   Afghan Hound   23
BPIG   
Silverglen Mist On The Prairie
  Irish Wolfhound   N/A
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Calamus Quintessa Blue

Best Of Opposite Sex
Celestian Heavenly Blue

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Calamus Quintessa Blue

Best Puppy In Breed
Celestian Heavenly Blue

Select Bitch
GCh Deloubelle With Best Wishes


Winners Dog: (1-1-0-1)
Celestian Heavenly Blue


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Calamus Quintessa Blue

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Telford's Pump Up The Volume

Best Puppy In Breed
Tekera The Imperor's Treasure



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Telford's Spark And Sparkle

Reserve Winners Bitch
Tekera The Imperor's Treasure

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fuimus's Absolutely Kosher



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fuimus's Absolutely Kosher

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Ch Taugo's Raynbo Archer

Best Of Opposite Sex
Ch Elance Malificent

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Glacier's Zoom Zoom At Elance

Best Puppy In Breed
Glacier's Zoom Zoom At Elance

Select Dog
Ch Wolfwoods' Spirit Walker


Winners Dog: (1-3-2-1)
Glacier's Zoom Zoom At Elance


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Wolfwoods Celestial Sky

Reserve Winners Bitch
Wolfwoods Tegan

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Era Of The Command Performance

Best Of Opposite Sex
RHK Goldys Night Star

Best Puppy In Breed
RHK Goldys Night Star

Select Dog
GCh Teckelwood Rae's Casper ML



Winners Bitch: (0-2-2-0)
RHK Goldys Night Star

Reserve Winners Bitch
RHK Mochas Melody In Stripes

Judge: Judi Elford

Best Puppy In Breed
Ch Chilcotin's Moonlight Harvest



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Windrock Roadhouse Blues

Best Of Opposite Sex
Lakilanni Kiss The Sky

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Lakilanni Kiss The Sky


Winners Dog: (2-1-1-0)
Andare Reveille

Reserve Winners Dog
Ivywild Esquire


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Lakilanni Kiss The Sky

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Silverglen Mist On The Prairie

Best Of Opposite Sex
Heathview Falconbridge

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Silverglen Mist On The Prairie

Best Puppy In Breed
Silverglen Mist On The Prairie


Winners Dog: (1-1-0-0)
Heathview Falconbridge


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Silverglen Mist On The Prairie

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Armagh Taya's Glory Of Course



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sirhan Kareem Cairo



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
GCh Ethos N Eros Pseudonym

Best Of Opposite Sex
Tarrango Lynallan Cha'ching

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Lynallan's Talk About Me

Best Puppy In Breed
Lynallan's Talk About Me

Select Dog
GCh Dreamwindz Black Label Brut


Winners Dog: (1-4-2-0)
Lynallan's Talk About Me


Winners Bitch: (1-4-2-0)
Tarrango Lynallan Cha'ching

Reserve Winners Bitch
Manorcourt Girl With The Pearl





Group 3 - Wendy Hamilton-Petkau Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   90
Group 2nd   
Ch ValbyDane Powers Of One
  Great Dane   82
Group 3rd   
GCh Cassels Chillin On The Moon
  Doberman Pinscher   70
Group 4th   
GCh Faberly's Key To Summer
  Boxer   60
BPIG   
Armada Makin Waves At Baywood
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Brace In Group   
GCh Nanook's Diamond Ice
  Siberian Husky   0
Best Brace In Group   
GCh Snowydreams Heaven Sent
  Siberian Husky   0
Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Tailspins National Treasure

Best Of Opposite Sex
GCh Tailspin's Welcome To The Jungle

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Nitroberner's Fire Me Up

Best Puppy In Breed
Nitroberner's Fire Me Up

Select Dog
Ch Tailspins My Heart Soars


Winners Dog: (1-3-2-1)
Nitroberner's Fire Away


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Nitroberner's Fire Me Up

Reserve Winners Bitch
Prairiegems E Komo Mai Kualani

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
GCh Faberly's Key To Summer

Best Of Opposite Sex
Ch Livin N Tybrushe's Burninbridges

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Livin's Margarittaville Tybrushe

Best Puppy In Breed
Livin's Margarittaville Tybrushe


Winners Dog: (3-4-1-1)
Falconhurst Out Of The Box

Reserve Winners Dog
Lookaways Georgie Boy


Winners Bitch: (3-4-1-1)
Livin's Margarittaville Tybrushe

Reserve Winners Bitch
Falconhurst Painted C's

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Allyrae's Stormin Norman

Best Of Opposite Sex
Bolder's Special Addition

Best Puppy In Breed
Bolder's Special Addition



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Bolder's Special Addition

Reserve Winners Bitch
Bolder Rockabull SpecialSlayer

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Arcticice Eve Honeybear

Best Of Opposite Sex
Arcticsun's Qimmiq Danali

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Arcticice Eve Honeybear

Best Puppy In Breed
Arcticice Eve Honeybear


Winners Dog: (1-2-0-0)
Arcticsun's Qimmiq Danali


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Arcticice Eve Honeybear

Reserve Winners Bitch
Arcticsun Qimmiq Cream Brulee

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 9 pts (2-2-2-4)
GCh Cassels Chillin On The Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Cassius de Akido San

Best Of Winners: (2-2-2-4)
Sharinway's Happy Hooker

Best Puppy In Breed
Ch Sharinway's Day Of Reckoning

Select Dog
Ch Sharinway's Day Of Reckoning

Select Bitch
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale


Winners Dog: (2-2-2-4)
Gentry's Fast 'n Furious

Reserve Winners Dog
Mojave's Gold Mine


Winners Bitch: (2-2-2-4)
Sharinway's Happy Hooker

Reserve Winners Bitch
Liberty's Jasmine

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 11 pts (6-1-1-4)
Ch ValbyDane Powers Of One

Best Of Opposite Sex
Ch Dantrydanes Journey Back Home

Best Of Winners: (6-1-1-4)
Cupar's Intrigue

Best Puppy In Breed
Paquestones Kingstone Mulligan

Select Bitch
GCh EBD ValbyDane RockStar Glamour


Winners Dog: (6-1-1-4)
Paquestone's N Richmore's Keegan

Reserve Winners Dog
Regalblack's Sweet Red Kupid


Winners Bitch: (6-1-1-4)
Cupar's Intrigue

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Lynnspride Tailcreek Star Kiss

Select Bitch
Ch Bendegeit's Peridots N Pearls



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Devincourts Ohana At Fortress

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho

Best Of Opposite Sex
Baby Blues Haven

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho


Winners Dog: (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Baby Blues Haven

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Jalynn's Ruff Justice

Best Of Opposite Sex
Bearbrook Always On My Mind At Twinhuey

Best Puppy In Breed
Bearbrook Always On My Mind At Twinhuey



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bearbrook Always On My Mind At Twinhuey

Reserve Winners Bitch
Titanbear Song Of The Sea

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Baywood A Legend In Flight

Best Of Opposite Sex
Ch Robel Alessandra Bellisima

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Armada Makin Waves At Baywood

Best Puppy In Breed
Armada Makin Waves At Baywood

Select Dog
Ch Baywood Gota Dare ToBe Difrent


Winners Dog: (1-3-2-1)
Baywood's Trade Winds Of Armada


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Armada Makin Waves At Baywood

Reserve Winners Bitch
Baywood Seaside Penny

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GCh Eternalfire's 'El Presidente

Best Of Opposite Sex
Ch Nighthawk's Born To Be Wild

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Eternalfire's Do It For Johnny

Best Puppy In Breed
Eternalfire's Do It For Johnny

Select Dog
GChEx Esmonds God Of All


Winners Dog: (2-3-2-1)
Eternalfire's Do It For Johnny

Reserve Winners Dog
Fortails Judgement Day

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Opposite Sex
Ch Winterpeg's Razyana

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Sershan's Premiere Event

Best Puppy In Breed
Sershan's Premiere Event

Select Dog
GCh Winterdance's Let It Storm


Winners Dog: (2-3-2-1)
Snowlegend Ammo Brave Heart

Reserve Winners Dog
Sershan's Premiere Misha


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Sershan's Premiere Event

Reserve Winners Bitch
Starstruck'n Gandale's Out Of The Haze

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Innovations Dutch Destroyer



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 10 pts (1-5-2-3)
GCh Snocrest's It's Good To Be Bad

Best Of Opposite Sex
Ch Snowydreams Dance With Wolves

Best Of Winners: (1-5-2-3)
SnowyDreams What Lies Ahead

Best Puppy In Breed
GCh Kristari's Jet At Aurorabalto With Ringkona

Select Bitch
Ch Arcticsun's Frozen Yukon


Winners Dog: (1-5-2-3)
SnowyDreams What Lies Ahead


Winners Bitch: (1-5-2-3)
AuroraBalto's Nahanni

Reserve Winners Bitch
Ringkona's Strawberry Ripple





Group 4 - Francesco Cochetti Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope
  Staffordshire Bull Terrier   41
Group 2nd   
Ch Larkspur Acadia Ready For Action
  Lakeland Terrier   37
Group 3rd   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   36
Group 4th   
Ch Versaterre Fetch It
  Border Terrier   35
BPIG   
Ch Ganymede's Holy Grail
  Border Terrier   N/A
Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Takala Trails Briella



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Takala Trails Briella

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
PMK Vertical Drop To Bluenile

Best Of Opposite Sex
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg

Best Of Winners: (2-1-1-0)
PMK Vertical Drop To Bluenile

Best Puppy In Breed
LBK's Rebel And Proud Risk And Fun


Winners Dog: (2-1-1-0)
LBK's Rebel And Proud Risk And Fun

Reserve Winners Dog
Marauders 24K Magic


Winners Bitch: (2-1-1-0)
PMK Vertical Drop To Bluenile

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Benayr Murphy's Law

Best Of Opposite Sex
Acebreeders Jasmine Aj Jazzy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Benayr Murphy's Law

Best Puppy In Breed
Benayr Murphy's Law


Winners Dog: (1-1-0-0)
Benayr Murphy's Law


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Acebreeders Jasmine Aj Jazzy

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Versaterre Fetch It

Best Of Opposite Sex
Versaterre Strike It Rich

Best Puppy In Breed
Ch Ganymede's Holy Grail

Select Dog
Ch Ganymede's Holy Grail


Winners Dog: (1-0-1-1)
Versaterre Strike It Rich


Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Kingsmere Tenacious Timbit

Best Of Opposite Sex
Ch Party Central Venturesome



Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tarahill's Celtic Spirit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tarahill's Celtic Spirit

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Epic Ever So Clever



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Epic Ever So Clever

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dinnyesvarosi Underground Star



Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Larkspur Acadia Ready For Action



Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Dralion's Lead On McDuff

Best Puppy In Breed
Paradym's Itty Bitty Smitty



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Dralion's Lead On McDuff

Reserve Winners Bitch
Redfearn's Cherise Treasure

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Best Puppy In Breed
Tucks Hey Rey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Pyxis No Directions Needed


Winners Dog: (2-0-0-0)
Pyxis No Directions Needed

Reserve Winners Dog
Kilshans Art Of Noyz


Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Mapherna's Remus Of Gryffindor

Best Of Opposite Sex
Villam's Mystic Moon Mapherna

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Mapherna's Remus Of Gryffindor

Best Puppy In Breed
Mapherna's Remus Of Gryffindor

Select Bitch
Ch Bowsers Every Line By Design


Winners Dog: (2-2-0-1)
Mapherna's Remus Of Gryffindor

Reserve Winners Dog
Villam's Going Komando


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Villam's Mystic Moon Mapherna

Reserve Winners Bitch
Bowsers N Villam Canadian Diva

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 6 pts (4-2-0-1)
Murdock's Phantom Power

Best Of Opposite Sex
GCh Glenshiel's Valkyrie

Best Of Winners: (4-2-0-1)
Murdock's Phantom Power

Best Puppy In Breed
GCh Glenshiel's Valkyrie


Winners Dog: (4-2-0-1)
Murdock's Phantom Power

Reserve Winners Dog
Glenshiel's Highlander


Winners Bitch: (4-2-0-1)
Beinnein Shady Lady At Dondare

Reserve Winners Bitch
Glenshiel's Inverness Lass

Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Best Of Opposite Sex
LachFairesFingal Irish Wheaten

Best Puppy In Breed
LachFairesFingal Irish Wheaten


Winners Dog: (2-0-0-1)
LachFairesFingal Irish Wheaten

Reserve Winners Dog
Holweit's Perfect Storm


Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope

Best Of Opposite Sex
Ch Distaff Bilmora Buster



Judge: Francesco Cochetti

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   68
Group 2nd   
Ch Sigma Chi's Daydream Believer
  Cavalier King Charles Spaniel   59
Group 3rd   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   56
Group 4th   
Ch Eleki Xoe's Superbowl Titan
  Pug   52
BPIG   
Ch Eleki Xoe's Superbowl Titan
  Pug   N/A
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Sigma Chi's Daydream Believer

Select Dog
GCh Kingshaven Ladislaw


Winners Dog: (1-0-2-0)
Mingchen Pots Of Gold


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 6 pts (4-1-1-1)
Montclaire's Crazy In Love

Best Of Opposite Sex
GCh Dafawn's Dragon Slayer

Best Of Winners: (4-1-1-1)
Montclaire's Crazy In Love

Best Puppy In Breed
Montclaire's Crazy In Love


Winners Dog: (4-1-1-1)
Louis

Reserve Winners Dog
Oeno So Windy On Top


Winners Bitch: (4-1-1-1)
Montclaire's Crazy In Love

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 7 pts (0-6-1-1)
Ch Samajotos Lil Me

Best Of Opposite Sex
Ch Sharinway's Charlie Brown

Best Puppy In Breed
Delrae's Fenya To Biskaya



Winners Bitch: (0-6-1-1)
Delrae's Fenya To Biskaya

Reserve Winners Bitch
Delrae's Dream In Technicolor

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Zen's Shake It Up

Best Puppy In Breed
Ch Willowglyn Illumination

Select Dog
Ch Taja Ruffino Moscato



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Karakorum's Northern Lights

Best Of Opposite Sex
Karakorum's Strutting Into Vogue

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Karakorum's Northern Lights

Best Puppy In Breed
Karakorum's Northern Lights


Winners Dog: (1-3-0-0)
Karakorum's Northern Lights


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Karakorum's Strutting Into Vogue

Reserve Winners Bitch
Magic Montana's Rare Gem At Rumor

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa

Best Of Opposite Sex
Somerset Wynzall Just Monkey N Around

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Somerset Wynzall Just Monkey N Around

Best Puppy In Breed
Wynzall Maleficent


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Wynzall Maleficent

Reserve Winners Bitch
Wynzall Silk Teddy

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 8 pts (0-5-2-2)
Ch MistyTrails Makida N' Paradise

Best Of Opposite Sex
GCh Bopchas Amazing Grace

Best Puppy In Breed
Ch MistyTrails Makida N' Paradise

Select Dog
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon

Select Bitch
GCh HBH Don't Push My Buttons



Winners Bitch: (0-5-2-2)
Specialty La Belle's Diva

Reserve Winners Bitch
Entaya Luckystryke's Jasmine

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GCh Involo Come On Over

Best Of Opposite Sex
Ch Angelwing's Leader Of The Pack

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Kaiana The Dreammakers Journey

Best Puppy In Breed
Kaiana The Dreammakers Journey


Winners Dog: (3-2-1-1)
Angelwing's Heaven Can Wait

Reserve Winners Dog
Kaiana Just Catchin A Dream


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Kaiana The Dreammakers Journey

Reserve Winners Bitch
Marron's I Will Always Luv You

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 8 pts (5-0-1-3)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Firesprite One Tuff Flyboy

Best Puppy In Breed
Ch Firesprite One Tuff Flyboy

Select Bitch
Ch Tofini Petal To The Metal


Winners Dog: (5-0-1-3)
Teran's All Jacked Up

Reserve Winners Dog
Robcary's Cool Breeze


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh NaDals Gran Torino



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan

Best Of Opposite Sex
Xoe I Am Fabulously Rich

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Xoe's Happy Hour

Best Puppy In Breed
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan

Select Dog
GCh Xoe's Wheat King At Eleki


Winners Dog: (2-1-2-0)
Xoe's Happy Hour

Reserve Winners Dog
Pekeapug's Charmed The Charmer


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Xoe I Am Fabulously Rich

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Jolie Douce Douce Folie

Best Puppy In Breed
Jolie Douce Douce Folie



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Jolie Douce Douce Folie

Reserve Winners Bitch
Emily Of Elltseya Toy

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Barron Crystal Of The York

Best Of Opposite Sex
Ch Yorkhouse Chantilly Lace

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Tweedsmuir Nothing To Hide

Best Puppy In Breed
CwnAnnwn's Lil Gun Moll


Winners Dog: (2-3-1-1)
Yorkhouse Fringe Benefits

Reserve Winners Dog
Maicon Crystal Of The York


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Tweedsmuir Nothing To Hide

Reserve Winners Bitch
CwnAnnwn's Lil Gun Moll





Group 6 - Sandra Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Milo's Here Comes Freddie
  Dalmatian   48
Group 2nd   
GCh Kandansk Quintessential
  Poodle (Miniature)   41
Group 3rd   
Ch Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   39
Group 4th   
GCh Keez Kause For Koncern
  Keeshond   34
BPIG   
Gettin A L'il Wild By Gernada
  French Bulldog   N/A
Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Henry Face To Face

Best Of Opposite Sex
Klee Smooth As Brie

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Henry Face To Face

Best Puppy In Breed
Klee Smooth As Brie


Winners Dog: (1-1-0-0)
Henry Face To Face


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Klee Smooth As Brie

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Two Ton Teddy

Best Of Opposite Sex
Chowridge Iam Freyja At Nyanchow

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Chowridge Iam Freyja At Nyanchow

Best Puppy In Breed
Chowridge Iam Freyja At Nyanchow


Winners Dog: (1-2-1-0)
Shaoshan's Master Of Puppets


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Chowridge Iam Freyja At Nyanchow

Reserve Winners Bitch
Chowridge Ida One For You

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
GCh Milo's Here Comes Freddie

Best Of Opposite Sex
Echoview & Black Rocks Nu Rising Star

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Lacrima Christi Chasin' Dreams At TR

Best Puppy In Breed
Dalfire Celtic Cross

Select Dog
GCh Milo's Cotton Eyed Joe

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Zwilling's Copper Girl

Best Of Opposite Sex
As'Milette Don Bobo

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Zwilling's Copper Girl

Best Puppy In Breed
Gettin A L'il Wild By Gernada


Winners Dog: (1-3-0-0)
As'Milette Don Bobo


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Zwilling's Copper Girl

Reserve Winners Bitch
Gettin A L'il Wild By Gernada

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Marymay Berry

Best Puppy In Breed
Marymay Berry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Marymay Berry

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChEx Keez Kause For Koncern

Best Of Opposite Sex
GCh Shainakees Faith In Song At SouthCar

Best Puppy In Breed
Admiraal's Ms Moneypenny

Select Dog
Ch Beaukees Southern Comfort Zone



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Admiraal's Ms Moneypenny

Reserve Winners Bitch
Chinokees Got Me On My Knees

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Apsolutely Defying Gravity

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Apsolutely Defying Gravity

Best Puppy In Breed
Apsolutely Defying Gravity


Winners Dog: (1-1-1-0)
Apsolutely Weekend Warrior


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Apsolutely Defying Gravity

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Kandansk Quintessential

Best Puppy In Breed
Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch Tees Me Centerfold

Best Puppy In Breed
Ch Tees Me Centerfold



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Seransil Temple City Eng Cream

Reserve Winners Bitch
Seransil Con Brio Hope Bay

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam

Select Dog
GCh Bonchien Lawless V Jet



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Sunojo N Satika's Fiery Glow

Best Of Opposite Sex
Ch Fallscreek's Atari Maye No Kita

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Satika's Briar Rose

Best Puppy In Breed
Satika's Briar Rose

Select Bitch
Ch D.C. Kin's Kita Kaze


Winners Dog: (1-1-1-2)
Satika's Just Between Friends


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Satika's Briar Rose

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
GCh Sunside Absolutely Fabulous

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Ryan's It's A Solobration

Best Puppy In Breed
Mydream's Island Princess


Winners Dog: (1-4-1-1)
Ryan's It's A Solobration


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Mydream's Island Princess

Reserve Winners Bitch
Sandraker's Midnight Rain

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew

Best Of Opposite Sex
Adominos Special Blend

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew


Winners Dog: (1-1-0-0)
Adominos Special Blend


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew



Group 7 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st    Mystic Suntime China White   Shetland Sheepdog   74
Group 2nd   
GCh Turbar's Minty Fresh
  Australian Shepherd   56
Group 3rd    Tamaron's Leather 'N Lace   Collie (Smooth)   44
Group 4th   
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   41
BPIG    Mystic Suntime China White   Shetland Sheepdog   N/A
Best Brace In Group   Ch Riverwild's Touch Of Magic   Australian Cattle Dog   0
Best Brace In Group    Riverwild's Master Of Illusion   Australian Cattle Dog   0
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Spader Thrill Of The Chase

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwild's Touch Of Magic

Best Puppy In Breed
GCh Spader Thrill Of The Chase



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 11 pts (5-2-2-3)
GCh Turbar's Minty Fresh

Best Of Opposite Sex
Saffire's Simply Sensational

Best Of Winners: (5-2-2-3)
Saffire's Simply Sensational

Best Puppy In Breed
Ch Casselcreek Love It Or List It

Select Dog
Ch Sheep's Kin Smokin' Gun

Select Bitch
Ch Casselcreek Love It Or List It


Winners Dog: (5-2-2-3)
Saffire's Simply Sensational

Reserve Winners Dog
Cruisin With My Chevy


Winners Bitch: (5-2-2-3)
Becens Dust The Magic@Turbar

Reserve Winners Bitch
Kicking K's Just A Dream

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best Of Opposite Sex
Kelkary's Whiskey In A Teacup

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Kelkary's Whiskey In A Teacup

Best Puppy In Breed
Kelkary's Whiskey In A Teacup

Select Bitch
Ch Shaggylane Glowing Princess


Winners Dog: (1-1-1-1)
Brandmar's Killing Time W Kelkary


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Kelkary's Whiskey In A Teacup

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh OTCh Maggray's N' Credible Journey

Best Of Opposite Sex
Shadanatam Hornet's Nest

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Shadanatam Hornet's Nest

Best Puppy In Breed
Ammolites Drive To Arrive


Winners Dog: (1-2-1-0)
Merakis Supernatural


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Shadanatam Hornet's Nest

Reserve Winners Bitch
Ammolites Drive To Arrive

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Outburst A Legend Lives On

Select Bitch
Ch Outburst Go Big Or Go Home



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Outburst A Legend Lives On

Reserve Winners Bitch
Bitterroots Flight Of The Kestrel

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Angelbrin's Alberta Rose Breugel

Select Dog
GCh Nebadon's Perfectly Engineered



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Angelbrin's Alberta Rose Breugel

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Solhaven's Rising

Best Of Opposite Sex
Caradilis Alpine Chalet

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Cardoness The Jolly Roger

Best Puppy In Breed
Ch Prairiemist Bodacious

Select Dog
Ch Prairiemist Bodacious


Winners Dog: (1-1-2-0)
Cardoness The Jolly Roger


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Caradilis Alpine Chalet

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Tamaron's Leather 'N Lace

Best Of Opposite Sex
Tamaron's Purple Haze

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tamaron's Leather 'N Lace

Select Dog
Ch Tamaron's Livin' On A Prayer


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tamaron's Purple Haze


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tamaron's Leather 'N Lace

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Peikkovuoren Peski


Winners Dog: (1-0-0-0)
Peikkovuoren Peski


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Lasvada Taja Rogue Wave



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Lasvada Taja Rogue Wave

Reserve Winners Bitch
Windfall's I Am Woman V Ross

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Audurs Rjoma Blida

Best Puppy In Breed
Audurs Sumarros

Select Bitch
Ch Tri-Star Audna Amy



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Audurs Sumarros

Reserve Winners Bitch
Stella

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Alta Magnum Blue Moon

Best Puppy In Breed
Alta Magnum Blue Moon


Winners Dog: (2-0-0-0)
Alta Magnum Blue Moon

Reserve Winners Dog
Alta The Perfect Storm


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kyon's Leker Gjemsel

Best Of Opposite Sex
Kyon's Fredens Prins

Best Puppy In Breed
Kyon's Fredens Prins


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kyon's Fredens Prins


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Bluecaleb Remember Tomorrow

Best Of Opposite Sex
Air Zeppeline Horus With Aryakas

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Tumbleweed's Ildiko

Best Puppy In Breed
Ch Bluecaleb Remember Tomorrow


Winners Dog: (1-1-0-2)
Air Zeppeline Horus With Aryakas


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Tumbleweed's Ildiko

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 17 pts (6-7-2-3)
Mystic Suntime China White

Best Of Opposite Sex
GCh Tresta Uptown Charm

Best Of Winners: (6-7-2-3)
Mystic Suntime China White

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime China White

Select Dog
Ch Prairiemist WillowGlyn La Mure

Select Bitch
Ch Mystic Suntime Bacardi


Winners Dog: (6-7-2-3)
WillowGlyn Prairiemist Steel

Reserve Winners Dog
Dynstar That 70's Show


Winners Bitch: (6-7-2-3)
Mystic Suntime China White

Reserve Winners Bitch
Suntime Anything Is Possible

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Diamond Grace Edition

Best Puppy In Breed
Diamond Grace Edition



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Diamond Grace Edition

Reserve Winners Bitch
Quanda Over A Mile To Khaskova

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By