Caledon Kennel Association
Friday, November 25, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Vickie Umpleby
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 279 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Vickie Umpleby
Norwich Terrier  
GCh Paradym Just For Laughs
Points: 209
Best Puppy In Show
Judge: Vickie Umpleby
Pomeranian   Tinyprints Dark N Spicy
Best Baby Puppy In Show
Judge: Vickie Umpleby
Doberman Pinscher  
Ravalleses Once You Go Black








Group 1 - Tony Vandendool Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   69
Group 2nd   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   68
Group 3rd   
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   65
Group 4th   
GChB Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   59
BPIG   Ch Rivergold's First Lil' Princess   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sunkozi In Through The Out Door   Retriever (Golden)   0
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Hawkfield Opportunity Knox

Best Of Opposite Sex
Coquetel I Love Rock 'n' Roll

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Hawkfield Opportunity Knox

Best Puppy In Breed
Coquetel The Calling Of The Clans


Winners Dog: (3-1-0-0)
Hawkfield Opportunity Knox

Reserve Winners Dog
Coquetel The Calling Of The Clans

Junior Puppy Dog Class
1st Coquetel The Calling Of The Clans

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Coquetel I've Got You Under My Skin

Open Dog Class
1st Hawkfield Opportunity Knox


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Coquetel I Love Rock 'n' Roll

Junior Puppy Bitch Class
1st Coquetel I Love Rock 'n' Roll


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 8 pts (1-2-2-4)
GChB Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
GCh Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

Best Of Winners: (1-2-2-4)
Blastem's Just Like H20@Stannyfield

Best Puppy In Breed
Blastem's Just Like H20@Stannyfield

Select Dog
GCh Lakota Hills Chase

Select Bitch
Ch Stannyfields Exquisite Diamond


Winners Dog: (1-2-2-4)
Lakota Hills Lord Of The Ring

Junior Puppy Dog Class
1st Lakota Hills Lord Of The Ring


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
Ch Mercer's Virtual Bird Dog

Best Of Opposite Sex
GChB Redlion's Invasion

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Dakens Sharp Dressed Man

Best Puppy In Breed
Dakens Sharp Dressed Man


Winners Dog: (2-4-1-1)
Dakens Sharp Dressed Man

Reserve Winners Dog
Mercer's Sea Salt And Sand

Senior Puppy Dog Class
1st Dakens Sharp Dressed Man

Open Dog Class
1st Mercer's Sea Salt And Sand


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Mercers Darlin O'The Wawa Navy

Reserve Winners Bitch
Chesacola's Tennessee Honey

Junior Puppy Bitch Class
1st Mercer's Big Tart

Senior Puppy Bitch Class
1st Dakens Demon Warrior Mazekeen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mercers Darlin O'The Wawa Navy

Open Bitch Class
1st Chesacola's Tennessee Honey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 7 pts (3-1-2-2)
GChS Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
Ch Rush's You Lil' Brite Jewel

Best Of Winners: (3-1-2-2)
Rush's Yet Another For The Books

Select Dog
Ch Flatcove Ukl Blackgem Jasper

Select Bitch
GCh Rush's True Illusion


Winners Bitch: (3-1-2-2)
Rowansgaard Rustle Of Spring

Open Bitch Class
1st Rowansgaard Rustle Of Spring


Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Dog: (1-8-3-3)
Paradocs Happy Dance

Open Dog Class
1st Paradocs Happy Dance

4-6 Month Dog Class
1st Sunkozi In Through The Out Door


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Ch Stonemeadow's Finest Gryffindor

Best Puppy In Breed
Ch Shanbro's Let Freedom Reign

Select Dog
Ch Shanbro's Let Freedom Reign



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChS Roaneden's Shorelander

Best Puppy In Breed
Ch Oryxes Heart And Soul For Glenmave

Select Dog
Ch Oryxes Heart And Soul For Glenmave




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch BJ's Festivity Southern Sizzle Of Beara




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Annagh's Maeve The Minx




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Kingdoms Blue Crown Royal For Ramah

Select Bitch
Ch Blackgem's Pearl Heart Of The Ocean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Ch Nonnies Steadfast Matilda



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Cantabria Bellamy Spice Is Back

Canadian Bred Bitch Class
1st Cantabria Bellamy Spice Is Back


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Nanjay's Altitude




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Long Lane Helmsman Sent From Heaven

Best Of Opposite Sex
Ch Long Lane Dark & Stormy Night

Select Bitch
Ch Long Lane Heart Of My Heart


4-6 Month Dog Class
1st Clussexx Chicago Coffee Bean



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Bonneterre Orla

Best Of Opposite Sex
Stoney Lake Flynn

Select Bitch
Ch Ferngolds Mighty Maxi The Heart Warrior


Winners Dog: (1-0-0-2)
Stoney Lake Flynn

Open Dog Class
1st Stoney Lake Flynn



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Jewel's Midnight Blu

Best Of Opposite Sex
Cazaway Enchantress Of Woods



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cazaway Enchantress Of Woods

12-18 Month Bitch Class
1st Cazaway Enchantress Of Woods


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Cathy Delmar Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   21
Group 2nd   
GChB Chilcotin's Silver Cloud
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   20
Group 3rd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   18
Group 4th   
Ch Tayleefarm Carlos Santana
  Irish Wolfhound   15
BPIG    Pennieslogon One Way Ticket To Ride   Basset Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Eynhallow's Gaston At Tormore   Deerhound (Scottish)   0
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear

Best Puppy In Breed
Pennieslogon One Way Ticket To Ride


4-6 Month Bitch Class
1st Pennieslogon We Love Donuts


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Boru's I Put A Spell On You

Select Bitch
Ch Boru's Black Cherry



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Boru's I Put A Spell On You

12-18 Month Bitch Class
1st Boru's I Put A Spell On You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Virgo Southern Comfort




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Magik Rainbow Rafael




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Endachs Butter Tart




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Chilcotin's Silver Cloud

Select Dog
Ch Passport Are There Lines SS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Usonia's Jeremiah Was A Bullfrog V Lowdown




Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Eynhallow's Gaston At Tormore



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tayleefarm Carlos Santana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fanta's Tazmanian Devil

Best Of Opposite Sex
Fanta's Summer Breeze

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fanta's Summer Breeze


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fanta's Tazmanian Devil

12-18 Month Dog Class
1st Fanta's Tazmanian Devil


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fanta's Summer Breeze

12-18 Month Bitch Class
1st Fanta's Summer Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Foxtrot's Sun Kissed




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin

Best Of Opposite Sex
Ch Windstorm Azad Be Atrix

Select Dog
Ch Windstorm Dream Weaver Denali

Select Bitch
GChS Mylakhan Karob So Be It




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Sendosan Naxxramas
  Akita   34
Group 2nd   
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   30
Group 3rd   
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   22
Group 4th   
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   18
BPIG    Eugen Vittoria Nera Lady In Red   Schnauzer (Giant)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ravalleses Once You Go Black
  Doberman Pinscher   0
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Best Of Opposite Sex
Lodale's Sakura Majestic Kiss

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Lodale's Sakura Majestic Kiss

Select Dog
GChS Marqways Born Into Royalty


Winners Dog: (1-1-2-0)
Lodale's Raiden Majestic Kiss

Open Dog Class
1st Lodale's Raiden Majestic Kiss


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Lodale's Sakura Majestic Kiss

Open Bitch Class
1st Lodale's Sakura Majestic Kiss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Ironpride's Daybreak

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Shelaskan Bearhug Heart Tug


Winners Dog: (2-1-1-0)
Shelaskan Bearhug Heart Tug

Reserve Winners Dog
Moonsnoe's Pride Of The Bruce

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shelaskan Bearhug Heart Tug

Open Dog Class
1st Moonsnoe's Pride Of The Bruce


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Ironpride's Daybreak

12-18 Month Bitch Class
1st Ironpride's Daybreak


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kalinka Esugey Bagatur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellavita's Trendsetter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Saxmark'n Stonehills Power Play



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Ch Redstone's Fire And Desire V Aludra

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Dobereich's National Treasure

Select Dog
GCh A-List Endless Journey

Select Bitch
Ch Ravalleses Just Royal Enough


Winners Dog: (1-2-2-3)
Dobereich's National Treasure

12-18 Month Dog Class
1st Dobereich's National Treasure

4-6 Month Dog Class
1st Ravalleses Once You Go Black


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Woolmarsh Yva Pyron

Best Of Opposite Sex
Ch Skeenawhip Karma Beer

Select Bitch
Ch Woolmarsh Xpress Post From Georgia




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Salt Heirs Yeti Set Go To Keeva Bay

Best Of Opposite Sex
Drewsar What Now

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Salt Heirs Yeti Set Go To Keeva Bay

Best Puppy In Breed
Belouro's Waiting On The Thunder


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Drewsar What Now

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar What Now


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Roxanhaus' Royal Flush

Best Puppy In Breed
Roxanhaus' Royal Flush



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Roxanhaus' Royal Flush

Reserve Winners Bitch
Ayka Vom Dunvanhof ()

Senior Puppy Bitch Class
1st Roxanhaus' Royal Flush

12-18 Month Bitch Class
1st Ayka Vom Dunvanhof ()


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Eugen I-Ra A Handsome Boy

Best Of Opposite Sex
Eugen Vittoria Nera Lady In Red

Best Puppy In Breed
Eugen Vittoria Nera Lady In Red

Select Dog
Ch Lindsayleigh's Iron Man



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Husqvarna My Love Song

Best Of Opposite Sex
Unicornhill Dream A'Lil Dream

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Husqvarna My Love Song


Winners Dog: (1-1-0-0)
Husqvarna My Love Song

Open Dog Class
1st Husqvarna My Love Song


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Unicornhill Dream A'Lil Dream

Open Bitch Class
1st Unicornhill Dream A'Lil Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradym Just For Laughs
  Norwich Terrier   22
Group 2nd   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   21
Group 3rd   Ch Skyehigh's Webmaster Gordon   West Highland White Terrier   19
Group 4th   
GCh Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
  Dandie Dinmont Terrier   18
BPIG    Accolade's Run For The Roses   Airedale Terrier   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Accolade's Run For The Roses

Best Puppy In Breed
Accolade's Run For The Roses

Select Bitch
GCh Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Accolade's Run For The Roses

Reserve Winners Bitch
Pridestar The One To Shine

Senior Puppy Bitch Class
1st Pridestar The One To Shine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Accolade's Run For The Roses

Open Bitch Class
1st Copperfields Shining Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ispy Fight For Your Rights

Best Puppy In Breed
Ispy Fight For Your Rights



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ispy Fight For Your Rights

Reserve Winners Bitch
Ispy Eons All Stitched Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Ispy Fight For Your Rights

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy Eons All Stitched Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Select Dog
Ch Dobereich's Hawthorne At Foxrun




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Kilmaree Torrance At Mistybrig

Best Of Opposite Sex
Meliagold Madame Of The Game

Select Bitch
GCh Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Meliagold Madame Of The Game

Open Bitch Class
1st Meliagold Madame Of The Game


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluefire Vltava At Zlata Praha



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluefire Vltava At Zlata Praha

Open Bitch Class
1st Bluefire Vltava At Zlata Praha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northcote's Empowered

Best Puppy In Breed
Northcote's Empowered


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote's Empowered

Junior Puppy Dog Class
1st Northcote's Empowered



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Paradym Just For Laughs




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Massawippi Join The Circus




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Gemma Stonehenge Attitude Pinot Noir

Best Of Opposite Sex
Toulin's I Needed You

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Toulin's I Needed You

Best Puppy In Breed
Gryndlscot Clouds Roll By


Winners Dog: (1-1-1-0)
Gryndlscot Clouds Roll By

Junior Puppy Dog Class
1st Gryndlscot Clouds Roll By


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Toulin's I Needed You

12-18 Month Bitch Class
1st Toulin's I Needed You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Diamondjewel Cela Vamos!

Best Puppy In Breed
Diamondjewel Cela Vamos!


Winners Dog: (3-0-0-0)
Diamondjewel Cela Vamos!

Reserve Winners Dog
Wheatnbrook's Against All Odds

Junior Puppy Dog Class
1st Diamondjewel Cela Vamos!
2nd Honeywheat's Circle Of Life

Senior Puppy Dog Class
1st Wheatnbrook's Against All Odds



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skyehigh's Webmaster Gordon




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Sean Delmar Top Dog
Points
Group 1st    Tinyprints Dark N Spicy   Pomeranian   31
Group 2nd   
GCh Weylinmarsh's Billie Jean
  Coton De Tulear   30
Group 3rd   Ch Moongate Love You To The Moon   Chihuahua (Short Coat)   29
Group 4th   GCh Royal Shaklands Balboa Rocky   Griffon (Brussels)   28
BPIG    Tinyprints Dark N Spicy   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Jimary's Lil' Darlin
  Pug   0
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
Ch Dawnaquinn Kat's Out Of The Bag

Best Of Opposite Sex
Ch Midsummers Circle Of Life

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Midsummers Carefree Highway

Best Puppy In Breed
Carriagehill BoCo Benefits

Select Dog
Ch Midsummer Day Tripper


Winners Dog: (2-1-2-1)
Midsummers Carefree Highway

Reserve Winners Dog
Midsummers Tom Thumb

Canadian Bred Dog Class
1st Midsummers Tom Thumb

Open Dog Class
1st Midsummers Carefree Highway


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Carriagehill BoCo Benefits

Junior Puppy Bitch Class
1st Carriagehill BoCo Benefits


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Moongate Love You To The Moon

Best Puppy In Breed
Ch Moongate Love You To The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Denali's I Am Legend


4-6 Month Dog Class
1st Mr Big Moe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's Billie Jean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Royal Shaklands Balboa Rocky

Best Of Opposite Sex
Ch St Johns Ellablu By Whichwire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
GCh Pocopayasos Frankly My Dear

Best Of Opposite Sex
Pocopayasos Frolics Tale

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Laurelgate's Theo Adore

Best Puppy In Breed
Laurelgate's Theo Adore


Winners Dog: (1-5-1-0)
Laurelgate's Theo Adore

Canadian Bred Dog Class
1st Laurelgate's Theo Adore

4-6 Month Dog Class
1st Nordic Mano Gentis
2nd Sonrisas N Sandant Ode To Joy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Coverdale Salted Caramel At Midsummer

Best Of Opposite Sex
Kimika's Little White Dove

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Coverdale Conquering Everest At Kimika

Best Puppy In Breed
Coverdale Conquering Everest At Kimika


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kimika's Little White Dove

Open Bitch Class
1st Kimika's Little White Dove


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Silkwhite Dreams R.U. My Pride

Best Of Opposite Sex
Sir Kingsley

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Silkwhite Dreams R.U. My Pride


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sir Kingsley

Open Dog Class
1st Sir Kingsley


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Silkwhite Dreams R.U. My Pride

12-18 Month Bitch Class
1st Silkwhite Dreams R.U. My Pride


Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Pinkribbon's Cant Stop Me Now


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Loyalguard Lights The Way Home

Best Puppy In Breed
Ch Loyalguard Lights The Way Home




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tinyprints Dark N Spicy

Best Puppy In Breed
Tinyprints Dark N Spicy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tinyprints Dark N Spicy

Junior Puppy Dog Class
1st Tinyprints Dark N Spicy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bellefleet's Dancing In The Dark

Best Of Opposite Sex
De La Passion Barista To Lynroys

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bellefleet's Dancing In The Dark

Best Puppy In Breed
De La Passion Barista To Lynroys


Winners Dog: (1-1-0-0)
De La Passion Barista To Lynroys

Junior Puppy Dog Class
1st De La Passion Barista To Lynroys


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellefleet's Dancing In The Dark

12-18 Month Bitch Class
1st Bellefleet's Dancing In The Dark


Class results courtesy of: MJN Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Jimary's Lil' Darlin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Justatitch Sophie

Best Of Opposite Sex
Depasquiet Blaze Of Glory

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Justatitch Sophie

Best Puppy In Breed
Tatham Raven

Select Bitch
Ch Justatitch Shoalcreek's Star


Winners Dog: (2-2-0-1)
Depasquiet Blaze Of Glory

Reserve Winners Dog
Never Give Up Of Halimeda

Junior Puppy Dog Class
1st Depasquiet Blaze Of Glory

Senior Puppy Dog Class
1st Never Give Up Of Halimeda


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Justatitch Sophie

Reserve Winners Bitch
Tatham Raven

Canadian Bred Bitch Class
1st Justatitch Sophie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tatham Raven


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Tony Vandendool Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   46
Group 2nd   
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin
  Chinese Shar-Pei   38
Group 3rd   
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry
  Shiba Inu   35
Group 4th   
GCh Idecleir Desiderata Troubadour
  Lhasa Apso   31
BPIG    Bazingabulls I'm Kind Of A Big Deal   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shine's The Blacklist With Periwrinkles   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Grindstones I'm Stewpendous




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh Pelee's Levi The Original Vintage

Best Of Opposite Sex
Jacib's A Star Is Born

Select Dog
GCh Pelee's Humphrey Go Bark



Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Pepperlane Ruckus At Optimist

Best Of Opposite Sex
Bella Luna

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Bella Luna

Best Puppy In Breed
BedlamAcres I'm Not A Killer


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Bella Luna

Reserve Winners Bitch
Friends Furever's The Magical Mayan Dynasty

Junior Puppy Bitch Class
1st BedlamAcres I'm Not A Killer

12-18 Month Bitch Class
1st Bella Luna
2nd Friends Furever's The Magical Mayan Dynasty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie

Best Of Opposite Sex
Bazingabulls That's My Spot

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bazingabulls I'm Kind Of A Big Deal

Best Puppy In Breed
Bazingabulls I'm Kind Of A Big Deal


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bazingabulls I'm Kind Of A Big Deal

Junior Puppy Dog Class
1st Bazingabulls I'm Kind Of A Big Deal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Astarz Practically Perfect For Foxwood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Idecleir Desiderata Troubadour

Best Of Opposite Sex
Mandolin Rain Enchanted At Idecleir

Best Puppy In Breed
Mandolin Rain Enchanted At Idecleir



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mandolin Rain Enchanted At Idecleir

Senior Puppy Bitch Class
1st Mandolin Rain Enchanted At Idecleir

4-6 Month Bitch Class
1st Idecleir Sugar And Spice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Winfred's Cupid Knows Love Tails Of The Unexpected




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Ch Adanac's Working Nine To Five

Best Of Opposite Sex
Ch Denali's Best Get Your Wallet

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Bellefleet's Ride Like The Wind

Best Puppy In Breed
Ch Adanac's Working Nine To Five


Winners Dog: (1-4-1-1)
Orange Soleil Ezy Rider

Open Dog Class
1st Orange Soleil Ezy Rider


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Ch Daniart La Peregrina

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Rockhaven The Party Continues At Tallan

Best Puppy In Breed
Ridgeside Signet Stardust

Select Bitch
GCh Tallan Don't Rain On My Parade


Winners Dog: (1-4-1-2)
Aviator Esprit's Karmas Kiss

Senior Puppy Dog Class
1st Aviator Esprit's Karmas Kiss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChB Mardeck's The Sorcerer's Quest

Best Of Opposite Sex
Ch Jlynne's Poisonberry Sanhedrin

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Sanhedrin's Cash Berry

Best Puppy In Breed
Sanhedrin's Cash Berry

Select Bitch
Ch Sanhedrin's Halle Berry


Winners Dog: (1-1-1-2)
Sanhedrin's Cash Berry

Junior Puppy Dog Class
1st Sanhedrin's Cash Berry


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Sanhedrin's Mystic Aurora Berry

Canadian Bred Bitch Class
1st Sanhedrin's Mystic Aurora Berry


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry

Best Of Opposite Sex
GCh Hibiscus Chisana Takaramono

Best Puppy In Breed
Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus

Select Dog
GChS Wolfriver's Taiho Koki


Winners Dog: (1-0-2-1)
Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus

Junior Puppy Dog Class
1st Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Cathy Delmar Top Dog
Points
Group 1st   Ch Vulcan's Ahead By A Century   Australian Shepherd   50
Group 2nd   
GCh V The Vom Trienzbachtal
  German Shepherd Dog   38
Group 3rd   
GChB Tasiahills Merrymops The One
  Old English Sheepdog   30
Group 4th   
Ch Sylvan Argent Fire On Fire
  Collie (Rough)   29
BPIG   Ch Dolce von den Buschburen   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jester Timing Is Everything   Briard   0
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 11 pts (2-4-4-2)
Ch Vulcan's Ahead By A Century

Best Of Opposite Sex
MorningDove Ninebark Summer Fling Of Oracle

Best Of Winners: (2-4-4-2)
MorningDove Ninebark Summer Fling Of Oracle

Best Puppy In Breed
Ch Downunder's Real Wild Child

Select Dog
GChG Limelite's Tee Off

Select Bitch
Ch KMK We Don't Stop Believing


Winners Dog: (2-4-4-2)
Stone Hill's Paint Me

Reserve Winners Dog
Oracle's Night Vision

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Oracle's Night Vision

Open Dog Class
1st Stone Hill's Paint Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
McComb's nimm den Bosewicht

Best Of Opposite Sex
Belgiadors Nikita Du Soul

Best Of Winners: (2-1-0-0)
McComb's nimm den Bosewicht

Best Puppy In Breed
McComb's nimm den Bosewicht


Winners Dog: (2-1-0-0)
McComb's nimm den Bosewicht

Reserve Winners Dog
Malidutch's Start Your Engine

Junior Puppy Dog Class
1st McComb's nimm den Bosewicht

Senior Puppy Dog Class
1st Malidutch's Start Your Engine


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Belgiadors Nikita Du Soul

Junior Puppy Bitch Class
1st Belgiadors Nikita Du Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rocheca Logan The Great Galheights

Best Puppy In Breed
Rocheca Logan The Great Galheights


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rocheca Logan The Great Galheights

Junior Puppy Dog Class
1st Rocheca Logan The Great Galheights



Class results courtesy of: MJN Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Jester Timing Is Everything


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Thistlebrae A Little Sorcery

Best Puppy In Breed
Thistlebrae A Little Sorcery



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Thistlebrae A Little Sorcery

Reserve Winners Bitch
Thistlebrae Put A Spell On Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae A Little Sorcery

Canadian Bred Bitch Class
1st Thistlebrae Put A Spell On Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
GChB V The Vom Trienzbachtal

Best Of Opposite Sex
Ch Dolce von den Buschburen

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Cantrys Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Ch Dolce von den Buschburen


Winners Dog: (1-5-1-1)
Gordon Vom Team RossoFurioso

Open Dog Class
1st Gordon Vom Team RossoFurioso


Winners Bitch: (1-5-1-1)
Cantrys Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
Ileigh Vom Bergimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Emma Vom Burgimwald

Senior Puppy Bitch Class
1st Cantrys Vom Burgimwald

Open Bitch Class
1st Ileigh Vom Bergimwald
2nd Blasienberg's Dolly Day Dream
3rd Sanhedrin's Charcoal Inverness


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy

Best Puppy In Breed
Wigglebutt Any Way The Wind Blows

Select Bitch
GChB Hilltop's Whiskey On The Rox At Pinewood



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Wigglebutt Any Way The Wind Blows

Senior Puppy Bitch Class
1st Wigglebutt Any Way The Wind Blows


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Kyon's Lekende Lett

Best Puppy In Breed
Kyon's Lille Lekende Laila



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Kyon's Legendary Pippi Longstocking

Reserve Winners Bitch
Kyon's Lille Lekende Laila

Junior Puppy Bitch Class
1st Kyon's Lille Lekende Laila

Senior Puppy Bitch Class
1st Kyon's Great Blue Sea

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Legendary Pippi Longstocking


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tasiahills Merrymops The One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 6 pts (3-1-1-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Ch Mystic Suntime Billy The Kid

Best Of Winners: (3-1-1-2)
Melodaly Gamer

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Billy The Kid

Select Bitch
GCh Rivermyst A Wizards Touch At Kindle


Winners Dog: (3-1-1-2)
Melodaly Gamer

Reserve Winners Dog
Regaloake Surona Mr. Theodore Bear

Junior Puppy Dog Class
1st Regaloake's Let It Ryde

Canadian Bred Dog Class
1st Melodaly Gamer

Open Dog Class
1st Regaloake Surona Mr. Theodore Bear


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Khartum Moonlight Becomes You

Best Puppy In Breed
Edgebrook's I'll Have What She's Having



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wenlisa's Sunset N Kisses

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Sunset N Kisses



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wenlisa's Sunset N Kisses

Junior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's Sunset N Kisses

4-6 Month Bitch Class
1st Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By