Campbell River Dog Fanciers Society
Sunday, August 6, 2023



Related Results

Conformation

Saturday, August 05
Saturday, August 05 (Ltd Show - Rough/Broken/Wire-Coated Breeds)
Sunday, August 06
Sunday, August 06 (Ltd Show - Group 1)
Monday, August 07
Monday, August 07 (Ltd Show - Group 3)

Obedience

Saturday, August 05 (Obedience Trial-1)
Saturday, August 05 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Sunday, August 06 (Rally Trial-1)
Sunday, August 06 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Wayne Thompson
Siberian Husky  
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
Points: 153 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wayne Thompson
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 140
Best Puppy In Show
Judge: Wayne Thompson
Norwich Terrier  
Ch Amblegreen Sidney By The Sea
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wayne Thompson
Weimaraner  
Brio's The Coast Is Clear
Best Altered In Show
Judge: Wayne Thompson
Italian Greyhound  Ch Diavolino's Kiss From Clandara








Group 1 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Upcountry's Perpetual Motion
  Vizsla (Smooth)   49
Group 2nd   
GChS Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   48
Group 3rd   
GChEx Duenorth Flyin Higher N Higher
  Retriever (Flat-Coated)   43
Group 4th   
Ch Seaterrace Hallow' Jack-O
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   32
BPIG    Westbrook's Red   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Brio's The Coast Is Clear
  Weimaraner   0
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hunterspride New Beginnings Tiaka


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 10 pts (5-3-1-2)
GChEx Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
Ch Glainddus Will You Be Mine

Best Of Winners: (5-3-1-2)
Glainddus Dark Irish Cream

Best Puppy In Breed
Glainddu's Party Games

Select Bitch
Ch Glainddus Midnight Martini


Winners Dog: (5-3-1-2)
Glainddus Dark Irish Cream

Reserve Winners Dog
Glainddu's Fool Proof

Junior Puppy Dog Class
1st Glainddu's Party Games

Canadian Bred Dog Class
1st Glainddu's Fool Proof
2nd Fieldday Western Explorer

Open Dog Class
1st Glainddus Dark Irish Cream
2nd Kvicksans Champagne Life


Winners Bitch: (5-3-1-2)
Glainddu's Cariad

Reserve Winners Bitch
Glainddu's Party Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Glainddu's Party Time
2nd Glainddu's Pajama Party

Open Bitch Class
1st Glainddu's Cariad

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 8 pts (5-2-2-0)
GChS Allsgold Where The Wild Things Are

Best Of Opposite Sex
Birnam Wood's Feel The Heath

Best Of Winners: (5-2-2-0)
Westbrook's Red

Best Puppy In Breed
Westbrook's Red

Select Dog
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChB Makaila's Dapper Revelation

Best Of Opposite Sex
GChS Danrich's Polly Pocket

Best Puppy In Breed
Firebacks Coastal Tide

Select Dog
GCh Grandriver's Raising A Ruckus



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Lilywings Wrens Song

Reserve Winners Bitch
Firebacks Coastal Tide

Senior Puppy Bitch Class
1st Firebacks Coastal Tide

Open Bitch Class
1st Lilywings Wrens Song

4-6 Month Bitch Class
1st Makaila Devileen's True Pride

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 11 pts (0-4-6-2)
GCh Seaterrace Hallow' Jack-O

Best Of Opposite Sex
Ch Redfox Dazzling Firefly

Best Puppy In Breed
Lealee's Fairy Star

Select Dog
Ch Seatosea Across The Universe

Select Bitch
GCh Scotiaprides Acadian Jig



Winners Bitch: (0-4-6-2)
Seatosea Island Ember

Reserve Winners Bitch
Outfox Find Your Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Lealee's Fairy Star
2nd Lealee's Jump For The Stars

12-18 Month Bitch Class
1st Outfox Find Your Fire

Open Bitch Class
1st Seatosea Island Ember

4-6 Month Bitch Class
1st Pikkinokka Avatar's Triple Jump

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Briarstone's Original Citrus

Best Puppy In Breed
Reidwood More Than A Pretty Face



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Briarstone's Original Citrus

Reserve Winners Bitch
Reidwood More Than A Pretty Face

Senior Puppy Bitch Class
1st Reidwood More Than A Pretty Face

Open Bitch Class
1st Briarstone's Original Citrus

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wild Mtn Triumphant Renaissance


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Keypoint's My What A Guy That Gaston

Best Of Opposite Sex
Ch Waternymphs Bright Shiny Penny



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Upcountry's Perpetual Motion



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
Bartland's Fully Loaded

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Trax Steely Dan

Best Puppy In Breed
Bartland's Fully Loaded


Winners Dog: (1-2-1-1)
Trax Steely Dan

Open Dog Class
1st Trax Steely Dan


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Trax Soda Pop

Reserve Winners Bitch
Target's Fire N Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Target's Fire N Ice

12-18 Month Bitch Class
1st Trax Soda Pop

4-6 Month Bitch Class
1st Brio's The Coast Is Clear





Group 2 - Peggy Gutierrez-Otero Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   16
Group 2nd   
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   11
Group 3rd   
Ch Jetstream Game On
  Whippet   9
Group 4th   
Ch Hollyrood Aurelia Feralia
  Deerhound (Scottish)   5
BPIG    Meadowmouse Straw Hat Pirate   Whippet   N/A
Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML

Best Of Opposite Sex
Joskip's Moonray ML



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Joskip's Moonray ML

Open Bitch Class
1st Joskip's Moonray ML

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Longonloving Dealt On Time From Admindac

Best Of Opposite Sex
Duchwood's Flagston MS

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Longonloving Dealt On Time From Admindac


Winners Dog: (1-1-0-0)
Duchwood's Flagston MS

Open Dog Class
1st Duchwood's Flagston MS

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollyrood Aurelia Feralia



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady

Open Bitch Class
1st Ironquest's Fair Lady

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Beth


Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChS Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
GCh Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Suspicious Minds Of Course

Best Puppy In Breed
Valentino's King Of Hearts At Mirador

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Jetstream Game On

Best Of Opposite Sex
Ch Aberle's Violet Lite Bright

Best Puppy In Breed
Meadowmouse Straw Hat Pirate

Select Bitch
Ch Counterpoint Let's Get This Party Started


Winners Dog: (1-0-1-2)
Meadowmouse Straw Hat Pirate

Junior Puppy Dog Class
1st Meadowmouse Straw Hat Pirate






Group 3 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   12
Group 2nd   
GChS Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   11
Group 3rd   
GCh Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl
  Boxer   10
Group 4th   
Ch Briza From Gardens Heart
  Eurasier   9
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Whoosh Vivid Lights   Portuguese Water Dog   0
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Briza From Gardens Heart


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh CR Prince Charming



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Whoosh Robel Icy Moonglow

Select Bitch
GCh I Bean Blended At Justlyd



4-6 Month Bitch Class
1st Whoosh Vivid Lights

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Ch Dormo's Annika Of Unimatrix Zero One

Best Of Opposite Sex
Yun Duan Man Bu Ciel Phantomhive


Winners Dog: (3-0-0-1)
Yun Duan Man Bu Ciel Phantomhive

Reserve Winners Dog
Dormo's Dance With The Clouds

12-18 Month Dog Class
1st Dormo's Dance With The Clouds

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dormo's Trip The Northern Lights Fantastic

Open Dog Class
1st Yun Duan Man Bu Ciel Phantomhive


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow







Group 4 - Peggy Gutierrez-Otero Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   22
Group 2nd   
GChS Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   21
Group 3rd   
GChS Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   19
Group 4th   
Ch Rustik's It's Only Money Honey With Qwik N Thik
  Staffordshire Bull Terrier   18
BPIG   
Ch Amblegreen Sidney By The Sea
  Norwich Terrier   N/A
Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 5 pts (1-0-3-2)
GCh Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Best Of Opposite Sex
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr

Select Dog
GChB Brickfield Crusher

Select Bitch
GChB Delicious Abernethy


Winners Dog: (1-0-3-2)
Rozehaven's Ball Lightning

Open Dog Class
1st Rozehaven's Ball Lightning


Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Renica's Light Fantastic At Lozoe



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Kian's Winterstorm O'Aberfeldy

Best Of Opposite Sex
Kian's Christmas Magic O'isle



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kian's Christmas Magic O'isle

Open Bitch Class
1st Kian's Christmas Magic O'isle

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In

Best Of Opposite Sex
Ch Amblegreen Sidney By The Sea

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Sidney By The Sea



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Dreamaker Red Danger Zone

Best Puppy In Breed
Dreamaker Leap Of Faith



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Dreamaker Leap Of Faith

Reserve Winners Bitch
Dreamaker's Flirtation

Junior Puppy Bitch Class
1st Dreamaker's Flirtation

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamaker Leap Of Faith

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
Joy-A-Len's Freedom Stryker


Winners Dog: (1-0-0-1)
Joy-A-Len's Freedom Stryker

12-18 Month Dog Class
1st Joy-A-Len's Freedom Stryker


Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Kometa Rossi Kovid

Select Dog
GCh Lucas (Estonia)



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Rustik's It's Only Money Honey With Qwik N Thik

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Chuffed To Bits



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MistyTrails Caught On Radar
  Havanese   18
Group 2nd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   13
Group 3rd   Ch Pikkinokka's Lady Bug   Pomeranian   6
Group 4th   
GChS Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   5
BPIG    Havadahl China Doll   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Windmist Kotton Kandi At Lemoge   Biewer Terrier   0
Group 1st (Altered)   Ch Diavolino's Kiss From Clandara   Italian Greyhound   0
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Mingchen Rewind



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChS MistyTrails Caught On Radar

Best Of Opposite Sex
Ch Adel Rio-Primero

Best Puppy In Breed
Havadahl China Doll



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Havadahl China Doll

Reserve Winners Bitch
MistyTrails Bageera's Raksha

Junior Puppy Bitch Class
1st MistyTrails Bageera's Raksha
2nd Specialty Brie's Laurel

Senior Puppy Bitch Class
1st Havadahl China Doll

4-6 Month Bitch Class
1st MistyTrails Coconut MooDonna





Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Spoildrotten Sealegends Snow Princess


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
GChB Truluv's Once Upon A Time

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Nicomens Midnight Beauty

Best Puppy In Breed
Stromarlyn Truluv's Still Believe In Magic

Select Dog
GChG Rae Anne's Top Gun


Winners Dog: (1-3-2-1)
Flinters Chocolate Waffle

12-18 Month Dog Class
1st Flinters Chocolate Waffle

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pikkinokka's Lady Bug



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Lemoge's Luke The Giver Of Light

Best Of Opposite Sex
Koehl's Ice Ice Baby

Best Puppy In Breed
Lemoge's Snow Angel



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Koehl's Ice Ice Baby

Reserve Winners Bitch
Lemoge's Snow Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st Lemoge's Snow Angel

Open Bitch Class
1st Koehl's Ice Ice Baby





Group 6 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   16
Group 2nd   
Ch Winterspear At Highgate
  Dalmatian   14
Group 3rd   GCh Trekhond's King Of The Road   Tibetan Spaniel   13
Group 4th   
GCh Sealegends Moonlight Magic
  Shih Tzu   11
BPIG   
Ch Honorbul A Song Of Ice And Fire At Kilmarnock
  Bulldog   N/A
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Waylin's Sound Of Music

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Waylin N Havasu's Moon Landing

Select Dog
GChB Waylin's Tony The Tiger


Winners Dog: (2-1-2-0)
Waylin N Havasu's Moon Landing

Reserve Winners Dog
Waylin's High Voltage

Canadian Bred Dog Class
1st Waylin's High Voltage

Open Dog Class
1st Waylin N Havasu's Moon Landing


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Waylin's Sound Of Music

12-18 Month Bitch Class
1st Waylin's Sound Of Music

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Winterspear At Highgate



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Bakuna's Encanto


Winners Dog: (2-0-0-0)
Bakuna's Encanto

Reserve Winners Dog
Beaubelle Higgins Of Devileen

12-18 Month Dog Class
1st Bakuna's Encanto

Open Dog Class
1st Beaubelle Higgins Of Devileen


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
Afterglow Continental Diplomat

Best Puppy In Breed
Afterglow Continental Diplomat



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Afterglow Continental Diplomat

Junior Puppy Bitch Class
1st Afterglow Continental Diplomat

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sealegends Moonlight Magic



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Trekhond's King Of The Road

Select Dog
Ch Trekhond's Solitary Man





Group 7 - Peggy Gutierrez-Otero Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   14
Group 2nd   
GCh Snowventure Thunderstruck
  Finnish Lapphund   12
Group 3rd    Joy-A-Len's Our Top Gun   Bouvier des Flandres   9
Group 4th   
Tresta Bait And Switch
  Shetland Sheepdog   7
BPIG    Joy-A-Len's Our Top Gun   Bouvier des Flandres   N/A
Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tanasi's Copy Cat


Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Our Top Gun

Best Of Opposite Sex
Joy-A-Len's Orange Blossom Special

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Our Top Gun

Best Puppy In Breed
Joy-A-Len's Our Top Gun


Winners Dog: (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Our Top Gun

Junior Puppy Dog Class
1st Joy-A-Len's Our Top Gun


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Orange Blossom Special

Junior Puppy Bitch Class
1st Joy-A-Len's Orange Blossom Special

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChB Snowventure Thunderstruck

Select Dog
Ch Shadagrace Under My Spell



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Opposite Sex
Kohlein's Karly



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kohlein's Karly

Open Bitch Class
1st Kohlein's Karly

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Blueshire's Big Ben



Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Windkist Kelsey Of H'Kusam

Best Of Opposite Sex
Moonshadow Phoenix Of H'Kusam



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Moonshadow Phoenix Of H'Kusam

Open Bitch Class
1st Moonshadow Phoenix Of H'Kusam

Judge: Peggy Gutierrez-Otero

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tresta Bait And Switch

Best Of Opposite Sex
Marpointe Mandolyn Music

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Tresta Bait And Switch

Best Puppy In Breed
Tresta Bait And Switch


Winners Dog: (1-2-0-0)
Tresta Bait And Switch

Senior Puppy Dog Class
1st Tresta Bait And Switch


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Marpointe Mandolyn Music

Reserve Winners Bitch
Canyonview Just A Kiss Away

12-18 Month Bitch Class
1st Marpointe Mandolyn Music

Open Bitch Class
1st Canyonview Just A Kiss Away

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By