Fraser Valley Dog Fanciers
Friday, October 6, 2023



Related Results


Results courtesy of:



Best In Show
Judge: Kathrine Grant
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 230 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kathrine Grant
Setter (Irish)  
Ch Kulana Prime Time
Points: 200
Best Puppy In Show
Judge: Kathrine Grant
Weimaraner  
Brio's Big Wave Maker
Best Baby Puppy In Show
Judge: Kathrine Grant
Boxer  
Hive's Eye Candy
Best Veteran In Show
Judge: Kathrine Grant
Schnauzer (Miniature)  
GChS Empire Dreamaker Hot Tip








Group 1 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kulana Prime Time
  Setter (Irish)   42
Group 2nd   
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold
  Retriever (Golden)   41
Group 3rd   Ch Tierah N Spektrum's Return To Sherwood Forest   Vizsla (Smooth)   32
Group 4th   
GChS Danrich's Polly Pocket
  Retriever (Labrador)   26
BPIG   
Brio's Big Wave Maker
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    West Coast Cinder   Lagotto Romagnolo   0
Best Veteran In Group   
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan
  Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lagottohill Zuccotto


4-6 Month Dog Class
1st West Coast Cinder



Class results courtesy of: Classic Show Services


Winners Dog: (3-3-3-0)
Auburnmist True Sensation

Reserve Winners Dog
Charleston Camian's

Junior Puppy Dog Class
1st Charleston Camian's

12-18 Month Dog Class
1st Auburnmist True Sensation
2nd Tashora Reflection of Dutton

4-6 Month Dog Class
1st Wherokoura And The Thunder Rolls


Winners Bitch: (3-3-3-0)
Lexagold's Limoncello Spritz

Reserve Winners Bitch
Colorbook's Softly Falling Snow At Redgold

Junior Puppy Bitch Class
1st Colorbook's Softly Falling Snow At Redgold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lexagold's Limoncello Spritz

Open Bitch Class
1st Lexagold's Clear The Ice


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChS Danrich's Polly Pocket

Best Of Opposite Sex
Makaila's Just Me And Bobby Mcgee

Select Bitch
Ch Makaila's Pull And Peel


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Redfox Dazzling Firefly

Best Puppy In Breed
Kasomor's Quack Faster



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Kasomor's Quack Faster

Reserve Winners Bitch
By The Bay Spring's Diu Regnare

Senior Puppy Bitch Class
1st Kasomor's Quack Faster

Open Bitch Class
1st By The Bay Spring's Diu Regnare


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kulana Prime Time




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Islandview Riesling The Bar

Best Of Opposite Sex
Dogwood Hollow The Patriot

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Islandview Riesling The Bar


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dogwood Hollow The Patriot

Open Dog Class
1st Dogwood Hollow The Patriot


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Islandview Riesling The Bar

Open Bitch Class
1st Islandview Riesling The Bar


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GCh Andsome Promise

Best Of Opposite Sex
GChS Sherlock's Right On Q

Select Dog
Ch Labeth's Forever Yours With Edasiy

Select Bitch
GCh Labeth's Singular Sensation



Winners Bitch: (0-1-3-2)
Andsome So Precious

12-18 Month Bitch Class
1st Andsome So Precious


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Merry Thoughts Black Eyed Pea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Merry Thoughts Black Eyed Pea

Open Bitch Class
1st Merry Thoughts Black Eyed Pea


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
Brio's Big Wave Maker

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Brio's Big Wave Maker

Best Puppy In Breed
Brio's Big Wave Maker

Select Dog
GChG RoseWin's Legacy In Time

Select Bitch
GChB Target's Surrounded By Your Embrace


Winners Dog: (1-1-1-2)
Brio's Big Wave Maker

Junior Puppy Dog Class
1st Brio's Big Wave Maker


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Brio's The Coast Is Clear

Junior Puppy Bitch Class
1st Brio's The Coast Is Clear


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 2 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   16
Group 2nd   
Ch Puff The Magic Wyndragon
  Rhodesian Ridgeback   15
Group 3rd   
GChB Soletrader Thunderball
  Petit Basset Griffon Vendeen   11
Group 4th   
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   9
BPIG   
Gurkha's Sometimes I Get Carried Away
  Dachshund (Miniature Smooth)   N/A
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Suni's Irish Cream With Polo

Best Puppy In Breed
Suni's Irish Cream With Polo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Suni's Irish Cream With Polo

Junior Puppy Dog Class
1st Suni's Irish Cream With Polo



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Relic N Eldorado Made Of Honor For Terrarust

Best Puppy In Breed
Relic N Eldorado Made Of Honor For Terrarust



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML




Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Grandcru Bannock

Best Of Opposite Sex
Southpoint Quintus

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Grandcru Bannock

Best Puppy In Breed
Southpoint Quintus


Winners Dog: (1-1-0-0)
Southpoint Quintus

Junior Puppy Dog Class
1st Southpoint Quintus


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Grandcru Bannock

12-18 Month Bitch Class
1st Grandcru Bannock


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Soletrader Thunderball


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mirepoix's Totally Hitched

Open Dog Class
1st Mirepoix's Totally Hitched



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Puff The Magic Wyndragon

Best Of Opposite Sex
Ch Wyndragon GoldenDawn Of Course

Best Puppy In Breed
Ushindi Tanest Inaya

Select Dog
GChS Habi Nago Manwe



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Ushindi Tanest Inaya

Senior Puppy Bitch Class
1st Ushindi Tanest Inaya


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 3 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   32
Group 2nd   
Ch Hive's The Queen Bee
  Boxer   28
Group 3rd   Ch Wathaman's Flirt'n With The Future   Rottweiler   27
Group 4th   
Ch Cerasi Astronomia Nova
  Eurasier   24
BPIG    Legendale N KO's Luk Of The Draw   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hive's Eye Candy
  Boxer   0
Best Veteran In Group   
GCh Naku's Major Dutch Shaefer
  Eurasier   0
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB BernEden's It's A Pixie Party




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hive's The Queen Bee



4-6 Month Bitch Class
1st Hive's Eye Candy


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 9 pts (3-4-1-2)
GChG Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Ch Banbury's Sexy's Back In Black

Best Of Winners: (3-4-1-2)
Btrue's Elusive Eeveelution

Best Puppy In Breed
Banbury's Where My Demons Hide

Select Bitch
GCh RoxEdge's Miss Peaches


Winners Bitch: (3-4-1-2)
Btrue's Elusive Eeveelution

Reserve Winners Bitch
Btrue's Beloved Sharpshooter

Junior Puppy Bitch Class
1st Banbury's Where My Demons Hide

Canadian Bred Bitch Class
1st Banbury's Justified

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Btrue's Beloved Sharpshooter

Open Bitch Class
1st Btrue's Elusive Eeveelution


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 5 pts (3-1-0-2)
GChB ConnQuest Girl Gone Bad

Best Of Opposite Sex
Starlaine 'N Dragonheart Breakheart Pass

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Starlaine 'N Dragonheart Breakheart Pass

Best Puppy In Breed
Legendale N KO's Luk Of The Draw

Select Bitch
Ch Karlee's Romancing The Stone


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Legendale N KO's Luk Of The Draw

Junior Puppy Bitch Class
1st Legendale N KO's Luk Of The Draw


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Cerasi Astronomia Nova

Best Of Opposite Sex
Cerasi Spark Of Inspiration



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Laurado's N Sobeit's Brooks Was Here

Best Of Opposite Sex
Paquestone's Rambling Rose

Best Puppy In Breed
Ch Kapari's Ain't Nothin' But A G Thang

Select Bitch
Ch Kapari's Ain't Nothin' But A G Thang



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Paquestone's Rambling Rose

Canadian Bred Bitch Class
1st Paquestone's Rambling Rose


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh CR Prince Charming




Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
GCh Snowydreams Ancient Times

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Snowydreams Believe In Magic

Best Puppy In Breed
Alkasiber Snowydream Walk Thru Fire


Winners Dog: (1-1-1-1)
Alkasiber Snowydream Walk Thru Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Alkasiber Snowydream Walk Thru Fire


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Snowydreams Believe In Magic

12-18 Month Bitch Class
1st Snowydreams Believe In Magic


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 4 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   29
Group 2nd   
GChS Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   27
Group 3rd   
GCh Lotus' Hot Topic At Impact
  Bull Terrier (Miniature)   24
Group 4th   
GChS Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   19
BPIG    Galastar's Jewel Of The Nile   Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lamz Eon He Had It Coming   Bedlington Terrier   0
Best Veteran In Group   
GChS Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Singing Hills Banks The Win Of Traquaire




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Marauders I'm Your Huckleberry




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall




Class results courtesy of: Classic Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Lamz Eon He Had It Coming


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Versaterre's Call To Order

Best Of Opposite Sex
GCh Mysidekicks N Darkars Thanks In Advance

Best Puppy In Breed
Versaterre's Call To Order


Winners Dog: (1-0-0-1)
Versaterre's Call To Order

Junior Puppy Dog Class
1st Versaterre's Call To Order



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rozehaven's Two For The Show At Lozoe




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Lotus' Hot Topic At Impact

Best Of Opposite Sex
Tinydancer Walkin' After Midnight

Best Puppy In Breed
Thistlecreek's The Tortoise And The Hare

Select Bitch
Ch Renica's Light Fantastic At Lozoe



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-1)
Galastar's Jewel Of The Nile

Best Puppy In Breed
Galastar's Jewel Of The Nile

Select Bitch
Ch Galastar's Perseverance



Winners Bitch: (0-0-1-1)
Galastar's Jewel Of The Nile

Reserve Winners Bitch
Goldenears Brave Enough To See It

Junior Puppy Bitch Class
1st Galastar's Jewel Of The Nile

12-18 Month Bitch Class
1st Goldenears Brave Enough To See It


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Envoy Magic VI Victoria's Secret

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Amberbliss Brownie Fogarty

Best Puppy In Breed
Envoy Magic VI Victoria's Secret


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Envoy Magic VI Victoria's Secret

Reserve Winners Bitch
Empire I Am A Movie Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Envoy Magic VI Victoria's Secret

12-18 Month Bitch Class
1st Empire I Am A Movie Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Amberbliss Astro Flach Spirit


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Select Bitch
GCh Trotters Butterscotch Miss




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Vegasdreams Park Avenue View



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Vegasdreams Park Avenue View

Reserve Winners Bitch
Vegasdreams Waldorf Astoria

12-18 Month Bitch Class
1st Vegasdreams Park Avenue View

Open Bitch Class
1st Vegasdreams Waldorf Astoria


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Alleurin A Helluva Ride



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Alleurin A Helluva Ride

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Alleurin A Helluva Ride


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mckenna's Lavender



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mckenna's Lavender

Open Bitch Class
1st Mckenna's Lavender


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Salient's Darwyn I Am The One




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
GChB Windacre In Fine Fettle




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 5 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   26
Group 2nd   Ch Spoildrotten Sealegends Snow Princess   Maltese   25
Group 3rd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   24
Group 4th   
GChB Chriscendo Mighty Cute
  Pomeranian   20
BPIG   Ch Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy   Chihuahua (Long Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Naturalgems Ladymagic Tempest Of Rushine   Papillon   0
Best Veteran In Group   
GChEx Crystaljems Look On D Briteside
  Chihuahua (Long Coat)   0
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChG Alderglen Siren Song

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Moyola Sir Oliver For Morwenna

Best Puppy In Breed
Moyola Sir Oliver For Morwenna


Winners Dog: (1-3-1-1)
Moyola Sir Oliver For Morwenna

Junior Puppy Dog Class
1st Moyola Sir Oliver For Morwenna


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Ceylin Of An Excellent Choice

Reserve Winners Bitch
Moyola Sweeties From Chance

Junior Puppy Bitch Class
1st Moyola Sweeties From Chance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lucidity's Altair

Open Bitch Class
1st Ceylin Of An Excellent Choice


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy

Best Puppy In Breed
Ch Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
MistyTrails Coconut MooDonna

Best Of Opposite Sex
Vanstone Journey With Cinnabarmm

Best Of Winners: (1-1-1-0)
MistyTrails Coconut MooDonna

Best Puppy In Breed
MistyTrails Coconut MooDonna

Select Dog
Ch That's Carlosas Bandera Pirata


Winners Dog: (1-1-1-0)
Vanstone Journey With Cinnabarmm

Junior Puppy Dog Class
1st Vanstone Journey With Cinnabarmm


Winners Bitch: (1-1-1-0)
MistyTrails Coconut MooDonna

Junior Puppy Bitch Class
1st MistyTrails Coconut MooDonna

4-6 Month Bitch Class
1st Cinnabarmm Spice It Up 4 Tenderheart


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Spoildrotten Sealegends Snow Princess




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChB Sightnscent Dont Speak

Best Of Opposite Sex
Ch Mightymites Hooked On You @ Teralea

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Risingstar Mind Your Manners

Best Puppy In Breed
Risingstar Mind Your Manners

Select Dog
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us


Winners Dog: (1-1-2-1)
Brackley Steppin Out V Teralea

Senior Puppy Dog Class
1st Brackley Steppin Out V Teralea


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Risingstar Mind Your Manners

Senior Puppy Bitch Class
1st Risingstar Mind Your Manners


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Ch Lucidity's Blazing Ice

Select Dog
Ch Disyre Ever Ready



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChB Chriscendo Mighty Cute

Best Puppy In Breed
Pomhaven's Ohso Taylor Made


Winners Dog: (2-0-1-0)
Pomhaven's Ohso Taylor Made

Reserve Winners Dog
Pomhaven's Chase The Impossible

Junior Puppy Dog Class
1st Pomhaven's Ohso Taylor Made

Open Dog Class
1st Pomhaven's Chase The Impossible



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Westmeath Play It Again Sam

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten's Sky's The Limit

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Spoildrotten's Sky's The Limit


Winners Dog: (1-1-1-0)
Spoildrotten's Standing Ovation

12-18 Month Dog Class
1st Spoildrotten's Standing Ovation


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Spoildrotten's Sky's The Limit

12-18 Month Bitch Class
1st Spoildrotten's Sky's The Limit


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 6 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sunojo's Ohso Juji Go
  Shiba Inu   54
Group 2nd   
GChB Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   53
Group 3rd   
GChG TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   48
Group 4th   
Encores Rockin The Pandemonium
  Bichon Frise   38
BPIG   
Ch Honorbul A Song Of Ice And Fire At Kilmarnock
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dakota Wish Upon A Star
  Dalmatian   0
Best Veteran In Group   GCh Barkee All That And More   Keeshond   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Encores Rockin The Pandemonium

Select Dog
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Honorbul A Song Of Ice And Fire At Kilmarnock

Best Puppy In Breed
GCh Honorbul A Song Of Ice And Fire At Kilmarnock




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Winterspear At Highgate

Best Of Opposite Sex
Salvadorada Hasta La Vista

Best Puppy In Breed
Salvadorada Hasta La Vista

Select Dog
Ch Tonofdal Malawina Over The Rainbow


Winners Dog: (1-0-1-1)
Salvadorada Hasta La Vista

Senior Puppy Dog Class
1st Salvadorada Hasta La Vista

4-6 Month Dog Class
1st Dakota Wish Upon A Star



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 9 pts (2-3-2-3)
GChG TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
GCh Amberbull Can't Tell Me Nothin

Best Of Winners: (2-3-2-3)
Donatella Of Tojeira Greatlords

Best Puppy In Breed
GCh Amberbull Can't Tell Me Nothin

Select Dog
Ch Vavam Mallaig

Select Bitch
Ch Monbebebull Porsche Ooh Lala


Winners Dog: (2-3-2-3)
Domini Canis By Labralayne

Reserve Winners Dog
Monsieur Magnifique Of Marmelo Bulldogs

Senior Puppy Dog Class
1st Domini Canis By Labralayne

12-18 Month Dog Class
1st Monsieur Magnifique Of Marmelo Bulldogs

4-6 Month Dog Class
1st Bountybull's U Can't Touch This


Winners Bitch: (2-3-2-3)
Donatella Of Tojeira Greatlords

Reserve Winners Bitch
Fernridge's Aurum Vexillum

12-18 Month Bitch Class
1st Donatella Of Tojeira Greatlords

Canadian Bred Bitch Class
1st Fernridge's Aurum Vexillum
2nd Bountybull's Show Girl


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Of Opposite Sex
Fuyumi Hime Go Hajimari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Puppy In Breed
Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Junior Puppy Dog Class
1st Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

Senior Puppy Bitch Class
1st Fuyumi Hime Go Hajimari


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Neradmik 1st Kiss With Kaliber

Best Puppy In Breed
Neradmik Enchentee


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Neradmik 1st Kiss With Kaliber

Reserve Winners Bitch
Neradmik Enchentee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Neradmik Enchentee

Open Bitch Class
1st Neradmik 1st Kiss With Kaliber


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GChB Tyramara's Season Of The Wolf

Best Of Opposite Sex
Ch Lyric's Diamond All Star

Select Bitch
GCh Lyric's Desert Stars Black Beauty



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Maezhi Made To Shine

Reserve Winners Bitch
Lyric The Menace Awakens At Kickinup

12-18 Month Bitch Class
1st Ripleys Radiance

Canadian Bred Bitch Class
1st Lyric The Menace Awakens At Kickinup

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maezhi Made To Shine


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
GCh Violet's Golden Charm

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Violet Finds A Lucky Penny

Best Puppy In Breed
GCh Violet's Golden Charm


Winners Dog: (1-2-1-1)
Amazing Brazilian Hot Shot

Junior Puppy Dog Class
1st Amazing Brazilian Hot Shot


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Violet Finds A Lucky Penny

Reserve Winners Bitch
Violets Dancing In The Willows

Senior Puppy Bitch Class
1st Violet Finds A Lucky Penny

Canadian Bred Bitch Class
1st Violets Dancing In The Willows

4-6 Month Bitch Class
1st Chirripo Calcutta Cumin


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
GChB Sealegends Moonlight Magic

Best Of Opposite Sex
GCh Sealegends Flowers In The Spring

Best Of Winners: (2-3-3-1)
Sculpture Spirit Of Elan

Best Puppy In Breed
Sculpture Heaven's Winged Gift

Select Dog
GCh Kojiros Wild Wild West


Winners Dog: (2-3-3-1)
Sculpture Spirit Of Elan

Reserve Winners Dog
Showlin Cause For Pause Again

Junior Puppy Dog Class
1st Showlin Cause For Pause Again

12-18 Month Dog Class
1st Sculpture Spirit Of Elan


Winners Bitch: (2-3-3-1)
Roxini's Tiny Toon

Reserve Winners Bitch
Sculpture Heaven's Winged Gift

Junior Puppy Bitch Class
1st Sculpture Heaven's Winged Gift
2nd Showlin Lilly's Little Missy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Roxini's Tiny Toon


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ambrier's Pinball Wizard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ambrier's Pinball Wizard

Open Dog Class
1st Ambrier's Pinball Wizard



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Kyeri's Lapchi Ema



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Kyeri's Lapchi Momo

Reserve Winners Bitch
Kyeri's Xiahe Reba

12-18 Month Bitch Class
1st Kyeri's Lapchi Momo

Open Bitch Class
1st Kyeri's Xiahe Reba


Class results courtesy of: Classic Show Services


Group 7 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   25
Group 2nd   
GCh Eclipse Boom Boom Pow
  Berger Picard   24
Group 3rd   
GCh Aktiv's Sugar Rush
  Bouvier des Flandres   22
Group 4th   
Ch Zesta No Motive Required
  Shetland Sheepdog   19
BPIG   
Ch Zesta No Motive Required
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mysticalmagic Whispers Of The North At Sisu   Finnish Lapphund   0
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
WNR Wanderlust Charles

Best Puppy In Breed
WNR Wanderlust Charles


Winners Dog: (1-0-1-0)
WNR Wanderlust Charles

Junior Puppy Dog Class
1st WNR Wanderlust Charles



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Vanstone Irresistible You

Best Of Opposite Sex
GCh Tenderheart Eternal Flame

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Vanstone Premiere Somthn To Say

Best Puppy In Breed
Vanstone Premiere Somthn To Say


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Vanstone Premiere Somthn To Say

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanstone Premiere Somthn To Say

4-6 Month Bitch Class
1st Vanstone Light The Way


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Pas Grace Monte Vista Kenichi

Best Of Opposite Sex
Hidalgo Stella Artois

Best Puppy In Breed
Hidalgo Stella Artois

Select Dog
Ch Kaizen's Celticmoon N Aychess



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Hidalgo Stella Artois

Reserve Winners Bitch
Paisano Leave De Light On At Justice

Senior Puppy Bitch Class
1st Hidalgo Stella Artois

Open Bitch Class
1st Paisano Leave De Light On At Justice


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Eclipse Boom Boom Pow

Best Puppy In Breed
Kulana Eclipse Make The Bedrock



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kulana Eclipse Make The Bedrock

Senior Puppy Bitch Class
1st Kulana Eclipse Make The Bedrock


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nahrof Semper Supra

Best Puppy In Breed
Ch Nahrof Semper Supra




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Aktiv's Sugar Rush

Best Of Opposite Sex
Ch IB'lieve's Lil Miss K-Os'


Winners Dog: (1-0-1-1)
Boyero Yield to Temptation

12-18 Month Dog Class
1st Boyero Yield to Temptation



Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dynasty's I Wanna Be A Rockstar

Best Puppy In Breed
Dynasty's I Wanna Be A Rockstar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dynasty's I Wanna Be A Rockstar

Senior Puppy Dog Class
1st Dynasty's I Wanna Be A Rockstar


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Zesta No Motive Required

Best Of Opposite Sex
Martinique Yeyetzi

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Martinique Yeyetzi

Best Puppy In Breed
GCh Zesta No Motive Required


Winners Dog: (1-1-1-0)
Avoca's Solar Eclipse

Junior Puppy Dog Class
1st Avoca's Solar Eclipse


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Martinique Yeyetzi

Senior Puppy Bitch Class
1st Martinique Yeyetzi

4-6 Month Bitch Class
1st Longhauls Wait A Minute


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Lunaphia's Malicious Siren Of McOwen



Class results courtesy of: Classic Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By