Skaha Kennel Club
Saturday, September 4, 2021



Related Results


Results courtesy of:

-- Maria McDonald --
RBIS CAN GCH & AM CH Lacomtesse Richie Gecko
"Richie"
Breeders: Richard Lortie & Diane Gobeil
Owner/Handler: Maria McDonald, Kohlein German Shepherds
http://kohlein.wix.com/kohlein


Best In Show
Judge: Wendy Hamilton-Petkau
German Shepherd Dog  
Ch Woodside's Kahlua PP
Points: 296 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wendy Hamilton-Petkau
Leonberger  
Ch Legendary's A Solitary Lion
Points: 245
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Hamilton-Petkau
Retriever (Flat-Coated)   Highpoint Believer
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wendy Hamilton-Petkau
American Staffordshire Terrier  
Marauders I'm Your Huckleberry








Group 1 - Wendy Hamilton-Petkau Top Dog
Points
Group 1st   Ch Allsgold Shot Of III Wise Men   Retriever (Golden)   76
Group 2nd   
GCh Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   57
Group 3rd   
GCh RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   56
Group 4th   
Ch Cambridge's Drive It Like You Stole It
  Retriever (Labrador)   48
BPIG    Highpoint Believer   Retriever (Flat-Coated)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Merry Thoughts Tom Foolery   Spaniel (English Springer)   0
Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
Laodicea's Bella Salute To LK's Mario

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Laodicea's Bella Salute To LK's Mario

Best Puppy In Breed
Laodicea's Noce Salutes Folsom


Winners Dog: (1-1-1-0)
Laodicea's Noce Salutes Folsom

Junior Puppy Dog Class
1st Laodicea's Noce Salutes Folsom

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Southern Say My Name At Nowwithem


Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stonepeake's Blue T Shadow


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stonepeake's Blue T Shadow

Open Dog Class
1st Stonepeake's Blue T Shadow


Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
GCh Radford Calleigh

Best Puppy In Breed
Highpoint Believer

Select Dog
Ch Highpoint-Radford All In



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Highpoint Believer

Reserve Winners Bitch
Highpoint Ace Of Hearts

Senior Puppy Bitch Class
1st Highpoint Believer

Open Bitch Class
1st Highpoint Ace Of Hearts

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 12 pts (2-5-5-1)
Cambridge's Drive It Like You Stole It

Best Of Opposite Sex
Cambridge's Diamonds Are Forever

Best Of Winners: (2-5-5-1)
Cambridge's Drive It Like You Stole It

Best Puppy In Breed
Eagertrieves Key To Innovation

Select Dog
Ch Ashbys Jackson Triggs

Select Bitch
Ch Cambridge's Because I Said So


Winners Dog: (2-5-5-1)
Cambridge's Drive It Like You Stole It

Reserve Winners Dog
Danrich's Cowboy Casanova

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cambridge's Drive It Like You Stole It

Open Dog Class
1st Danrich's Cowboy Casanova

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Wildwood's Gin Blossom 4 Firerun



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Firerun's Light The Fire

Open Bitch Class
1st Firerun's Light The Fire

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Farquharson's Queen Guinivere



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Farquharson's Queen Guinivere

Open Bitch Class
1st Farquharson's Queen Guinivere

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Kulana Prime Time

Best Of Opposite Sex
Ch Russell's Journey Of Andelain

Select Bitch
Ch Kulana Pyper's Dream At Allsgold



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Caiirncross Red High Heels

Open Bitch Class
1st Caiirncross Red High Heels

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Puppylove Master Of The Game


Winners Dog: (1-0-0-0)
Puppylove Master Of The Game

Open Dog Class
1st Puppylove Master Of The Game


Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Bragdons Neuman's Own Franchi

Best Of Opposite Sex
Ch Islandview Sea A Star



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tricklecreek Gran Torino

Best Puppy In Breed
Ch Tricklecreek Gran Torino



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Delightful Hunter Gemma



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Delightful Hunter Gemma

Reserve Winners Bitch
Hillset's Active Camila

12-18 Month Bitch Class
1st Hillset's Active Camila

Open Bitch Class
1st Delightful Hunter Gemma

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Merry Thoughts Bragadosious

Best Of Opposite Sex
Merry Thoughts Practical Magic

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Merry Thoughts Bragadosious

Best Puppy In Breed
Merry Thoughts Practical Magic


Winners Dog: (1-2-0-0)
Merry Thoughts Bragadosious

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Merry Thoughts Bragadosious

4-6 Month Dog Class
1st Merry Thoughts Tom Foolery


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Merry Thoughts Practical Magic

Reserve Winners Bitch
Merry Thoughts Dream Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Merry Thoughts Dream Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Merry Thoughts Practical Magic

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stoneylake Chillin Charlie



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GCh RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
Trax Any Given Sunday

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Trax Any Given Sunday

Best Puppy In Breed
Ghostprints Hidden Legacy

Select Bitch
Ch Luso's Crown Royale


Winners Dog: (2-3-1-2)
Ghostprints Hidden Legacy

Reserve Winners Dog
Luso N Colray's Yukon Gold

Senior Puppy Dog Class
1st Ghostprints Hidden Legacy

Open Dog Class
1st Luso N Colray's Yukon Gold


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Trax Any Given Sunday

Reserve Winners Bitch
Colray's Klondike Adventure

Senior Puppy Bitch Class
1st Ghostprints Hidden Treasures

Open Bitch Class
1st Trax Any Given Sunday
2nd Colray's Klondike Adventure





Group 2 - Dianne Ivey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   25
Group 2nd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   21
Group 3rd   
GCh Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   20
Group 4th   
Ch Haefen Phaeton Kharisma
  Saluki   16
BPIG   
Hollyrood Aurelia Feralia
  Deerhound (Scottish)   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Zappa's Smoking Blues

Best Of Opposite Sex
Ch Fearless Three Graces



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Darksun Weres The Beef Ahmahr Nahr


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RJ's Scottish Mist



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh RHK Kiss A Golden Spark

Best Of Opposite Sex
RHK Kiss A Cinnamon Star

Best Puppy In Breed
RHK Kiss A Cinnamon Star



Winners Bitch: (0-2-1-0)
RHK Kiss A Cinnamon Star

Reserve Winners Bitch
RHK Goldys Copper Star

Senior Puppy Bitch Class
1st RHK Kiss A Cinnamon Star

Canadian Bred Bitch Class
1st RHK Goldys Copper Star

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chilcotin's Moonlight Prayer



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Hollyrood Cosmopollyton

Best Puppy In Breed
Hollyrood Aurelia Feralia



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Hollyrood Aurelia Feralia

Reserve Winners Bitch
Hollyrood Pick Your Poison

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollyrood Aurelia Feralia

Canadian Bred Bitch Class
1st Hollyrood Pick Your Poison

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollyrood Something Wicked

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock's Shangri-La



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Savo's Ponderosa Woodland Elf



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Savo's Ponderosa Woodland Elf

Reserve Winners Bitch
Savo's Elan

Open Bitch Class
1st Savo's Ponderosa Woodland Elf
2nd Savo's Elan

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
Ch Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Greatt Redd Starr Of Course

Best Puppy In Breed
Greatt Redd Starr Of Course


Winners Dog: (1-1-1-1)
Greatt Redd Starr Of Course

Senior Puppy Dog Class
1st Greatt Redd Starr Of Course


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Regalcrown's Be Still My Heart

Open Bitch Class
1st Regalcrown's Be Still My Heart

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Haefen Phaeton Kharisma



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Kimera We Know What You Want

Best Of Opposite Sex
Briarshan's Pipin' Hot

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Briarshan's Lincoln Continental

Best Puppy In Breed
Briarshan's Pipin' Hot


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Briarshan's Pipin' Hot

Reserve Winners Bitch
Sinclair Some Like It Hot

Senior Puppy Bitch Class
1st Briarshan's Pipin' Hot

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sinclair Some Like It Hot

Open Bitch Class
1st Lotty Majesticanis





Group 3 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Legendary's A Solitary Lion
  Leonberger   42
Group 2nd   
GCh Innovations Dutch Destroyer
  Schnauzer (Giant)   35
Group 3rd   
GCh Tailspins National Treasure
  Bernese Mountain Dog   34
Group 4th   
Ch Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   27
BPIG   Ch Kuvuk's Decended From Royalty   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    NTK's Don't Stop Believing   Boxer   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mytuk's The Notorious

Best Of Opposite Sex
Tonomi's Kickstart My Heart

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mytuk's The Notorious

Best Puppy In Breed
Tonomi's Kickstart My Heart


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mytuk's The Notorious

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mytuk's The Notorious


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tonomi's Kickstart My Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Tonomi's Kickstart My Heart

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (0-3-0-4)
GCh Tailspins National Treasure

Best Puppy In Breed
Susa's Joie De Vivre

Select Bitch
Ch Charleston Place Summers' Karma


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hitt's Truth Be Told


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Banbury's Imagine Dragons



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChS Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Ch Mojave's Sorcerer At Ufourea

Best Of Winners: (2-1-2-1)
KS Coup De Grace

Best Puppy In Breed
Ch Mojave's Sorcerer At Ufourea

Select Dog
Ch Ka-Tet Death Note


Winners Bitch: (2-1-2-1)
KS Coup De Grace

Open Bitch Class
1st KS Coup De Grace

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darkhorse Keep Ur I On The Pie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darkhorse Keep Ur I On The Pie

Canadian Bred Bitch Class
1st Darkhorse Keep Ur I On The Pie

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Legendary's A Solitary Lion

Best Of Opposite Sex
Clandeboye's In A NY Minute

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Legendary's A Solitary Lion

Select Dog
Ch Little Mtn's Fire Ball


Winners Dog: (1-3-2-1)
Legendary's A Solitary Lion

Open Dog Class
1st Legendary's A Solitary Lion

4-6 Month Dog Class
1st Gryphoenix Adonis The Romantic


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Clandeboye's In A NY Minute

Reserve Winners Bitch
Little Mtn's Dakota Soleil

12-18 Month Bitch Class
1st Seelowen's Worth The Wait

Open Bitch Class
1st Clandeboye's In A NY Minute
2nd Little Mtn's Dakota Soleil

4-6 Month Bitch Class
1st Gryphoenix Athena The Wise

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Kroos Family's Black Hole Sun

Best Of Opposite Sex
Stillstream's Temple Of The Dog

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Stillstream's Temple Of The Dog


Winners Dog: (1-1-1-0)
Stillstream's The Thunder Rolls

12-18 Month Dog Class
1st Stillstream's The Thunder Rolls


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Stillstream's Temple Of The Dog

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stillstream's Temple Of The Dog

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Havenport Sexsea Black Pearl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Havenport Sexsea Black Pearl

Open Bitch Class
1st Havenport Sexsea Black Pearl

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Esmonds God Of All

Select Dog
GCh BigLuv's Let It Ride



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Nasha Gordost Nelson

Best Of Opposite Sex
Radost Zhizni Zhizel

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Lunnyi Veter Grand Champion

Best Puppy In Breed
Lunnyi Veter Grand Champion


Winners Dog: (1-1-1-0)
Lunnyi Veter Grand Champion

Junior Puppy Dog Class
1st Lunnyi Veter Grand Champion


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Radost Zhizni Zhizel

Junior Puppy Bitch Class
1st Radost Zhizni Zhizel

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Innovations Dutch Destroyer



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sevaul's Blue Skies Of Aaron



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sevaul's Blue Skies Of Aaron

12-18 Month Bitch Class
1st Sevaul's Blue Skies Of Aaron

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Kuvuk's Decended From Royalty

Best Of Opposite Sex
GCh Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Vanaca's As U Like It

Best Puppy In Breed
Ch Kuvuk's Decended From Royalty


Winners Dog: (2-3-1-1)
Reigning's Kuvuk I Got Swagger

Reserve Winners Dog
Kuvuk's Cypress Bowl

12-18 Month Dog Class
1st Reigning's Kuvuk I Got Swagger

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kuvuk's Cypress Bowl





Group 4 - Wendy Hamilton-Petkau Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Darwyn's Morningstar
  Welsh Terrier   40
Group 2nd   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   38
Group 3rd   
GChB Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   34
Group 4th   
GCh Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   33
BPIG    Dynastaffs Pippi Long Stocking   Staffordshire Bull Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Marauders I'm Your Huckleberry
  American Staffordshire Terrier   0
Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 13 pts (2-7-4-1)
GCh PMK's Ice Cold Glaceon

Best Of Opposite Sex
GCh Marauders Hey Jude

Best Of Winners: (2-7-4-1)
Michl R One Cold Night

Best Puppy In Breed
Chargers Gazella Creamy Dream

Select Dog
GCh Schaber's Chargers The Legend Of Troy


Winners Dog: (2-7-4-1)
Michl R One Cold Night

Reserve Winners Dog
Chargers Gazella Dream Machine

Senior Puppy Dog Class
1st Chargers Gazella Dream Machine

Open Dog Class
1st Michl R One Cold Night

4-6 Month Dog Class
1st Marauders I'm Your Huckleberry

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ryba's Skyfall



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven

Best Of Opposite Sex
GCh Brickfield Crusher

Best Puppy In Breed
Rozehaven's Springtime Zephyr



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Rozehaven's Springtime Zephyr

Junior Puppy Bitch Class
1st Rozehaven's Springtime Zephyr

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Samba Of Bully Lake

Best Of Opposite Sex
Lozoe Jacks Flashin At The Riot

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Lozoe Jacks Flashin At The Riot


Winners Dog: (1-1-0-1)
Lozoe Jacks Flashin At The Riot

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lozoe Jacks Flashin At The Riot


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Team Cozco Joline Gulliver

Open Bitch Class
1st Team Cozco Joline Gulliver

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Iz's Just Cruisin'

Best Of Opposite Sex
Dragonfly's Calamity Jayne

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Iz's Just Cruisin'


Winners Dog: (1-1-0-0)
Iz's Just Cruisin'

Open Dog Class
1st Iz's Just Cruisin'


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dragonfly's Calamity Jayne

12-18 Month Bitch Class
1st Dragonfly's Calamity Jayne

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
King's Mtn Fortunes Of Nigel At RegalCrown


Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Martina de Mila



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Martina de Mila

Open Bitch Class
1st Martina de Mila

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch VonAksu's Roberta Flack

Best Of Opposite Sex
GCh Black Bandits U Got It All Metric



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Empire Dreamaker Hot Tip



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Trotters Shadee Lady

Best Of Opposite Sex
Pendor Super Nova

Best Puppy In Breed
Trotters Flash Dance At Pendor



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Beinneins Baccarat

Reserve Winners Bitch
Trotters Flash Dance At Pendor

Senior Puppy Bitch Class
1st Trotters Flash Dance At Pendor

Open Bitch Class
1st Beinneins Baccarat

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dynastaffs Pippi Long Stocking

Best Puppy In Breed
Dynastaffs Pippi Long Stocking



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dynastaffs Pippi Long Stocking

Senior Puppy Bitch Class
1st Dynastaffs Pippi Long Stocking

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Darwyn's Morningstar

Best Puppy In Breed
Darwyn's Dream Maker



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Darwyn's Dream Maker

Senior Puppy Bitch Class
1st Darwyn's Dream Maker

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Windacre A Penny For Your Thoughts

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Windacre A Penny For Your Thoughts

Best Puppy In Breed
Windacre A Penny For Your Thoughts


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Windacre A Penny For Your Thoughts

Senior Puppy Bitch Class
1st Windacre A Penny For Your Thoughts





Group 5 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   32
Group 2nd   
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   30
Group 3rd   
Ch Cuddle's Rasputin
  Pug   25
Group 4th    Grigor At Pastel S Lipetskih Ozer   Chihuahua (Short Coat)   20
BPIG   
Cuddle's Where There Is A Will
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Estacaliente Northern Lights 2nd   Havanese   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 12 pts (4-3-4-2)
GCh Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChB Alderglen Siren Song

Best Of Winners: (4-3-4-2)
Dias Del Feliz Alfonzo

Best Puppy In Breed
Dias Feliz Rico Arturo

Select Dog
Ch Moyola Legend's Mini Me

Select Bitch
Ch Luciditys Rise Of A Legend


Winners Bitch: (4-3-4-2)
Cantebury Gold Leaf Sage

Reserve Winners Bitch
Moyola Mo Chuisle

12-18 Month Bitch Class
1st Cantebury Gold Leaf Sage
2nd Georgia

Open Bitch Class
1st Moyola Mo Chuisle

4-6 Month Bitch Class
1st Moyola Aingeal Alainn
2nd Northpointe Mata Hari

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Grigor At Pastel S Lipetskih Ozer

Best Of Opposite Sex
Montclaire's Don't Stop Me Now

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Grigor At Pastel S Lipetskih Ozer

Best Puppy In Breed
Montclaire's You Take My Breath Away


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Montclaire's Don't Stop Me Now

Senior Puppy Bitch Class
1st Montclaire's Don't Stop Me Now

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gardine Don't Stop Believing



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Estacaliente Hav Faith Believe

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Estacaliente Hav Faith Believe

Best Puppy In Breed
Ch Specialty Dolce's Gucci

Select Bitch
Ch Specialty Dolce's Gucci


Winners Dog: (2-1-1-1)
Estacaliente Rudolph The Red

Reserve Winners Dog
Estacaliente Monty Carlo

Junior Puppy Dog Class
1st Estacaliente Monty Carlo

Canadian Bred Dog Class
1st Estacaliente Rudolph The Red


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Estacaliente Hav Faith Believe

Canadian Bred Bitch Class
1st Estacaliente Hav Faith Believe

4-6 Month Bitch Class
1st Estacaliente Northern Lights 2nd

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
SP Specialty Darling Arabella



Winners Bitch: (0-1-1-0)
SP Specialty Darling Arabella

12-18 Month Bitch Class
1st SP Specialty Darling Arabella

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
Ch Cuddle's Rasputin

Best Of Opposite Sex
Cuddle's Where There Is A Will

Best Puppy In Breed
Cuddle's Where There Is A Will

Select Dog
GChB Hyclass Simon Says


Winners Bitch: (0-3-2-0)
Cuddle's Where There Is A Will

Reserve Winners Bitch
Cuddle's Sweet Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Cuddle's Miss D Meanor

Senior Puppy Bitch Class
1st Cuddle's Where There Is A Will

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cuddle's Sweet Dreams

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch NicNak's Comin' Attraction

Best Of Opposite Sex
Ch Yorkhaven N Cryca Cover Story


4-6 Month Dog Class
1st Kiwiblue Little Joe


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Quikdraw's Someone Like You

12-18 Month Bitch Class
1st Quikdraw's Someone Like You





Group 6 - Dianne Ivey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   25
Group 2nd   GCh Prime Moon Run The Risk   Shih Tzu   22
Group 3rd    Kickinup Tango In The Night At Topiary   Poodle (Miniature)   20
Group 4th   
GCh Baohuao's Don't Believe Me ? Just Watch!
  French Bulldog   18
BPIG   
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper
  Lhasa Apso   N/A
Best Baby Puppy In Group    O'Bear's Affection For Confection   Lowchen   0
Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Waylin's Song Of The South



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rakaro's Cause 'n Chaos

Best Puppy In Breed
Rakaro's Cause 'n Chaos



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rakaro's Cause 'n Chaos

Senior Puppy Bitch Class
1st Rakaro's Cause 'n Chaos

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Baohuao's Don't Believe Me ? Just Watch!

Best Of Opposite Sex
Ch French Fantasy Sharmel

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Shade's Of Gold Black Magik

Best Puppy In Breed
Shade's Of Gold Black Magik

Select Dog
Ch BFF's Under My Spell

Select Bitch
Ch BFF's Tennessee Wiskey


Winners Dog: (1-2-2-2)
Shade's Of Gold Black Magik

Senior Puppy Dog Class
1st Shade's Of Gold Black Magik


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Unabelle's Baby Ava

Reserve Winners Bitch
Hot Child In The City Kassandera

12-18 Month Bitch Class
1st Unabelle's Baby Ava
2nd Hot Child In The City Kassandera

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Best Puppy In Breed
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Senior Puppy Bitch Class
1st Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Jadechar English Hero

Best Of Opposite Sex
Chenoka's Miss Marple

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Jadechar English Hero

Select Dog
Ch Wildhearts Locknload At Trueaires


Winners Dog: (2-1-1-0)
Jadechar English Hero

Reserve Winners Dog
Madrigal Chenoka Playin Tricks

12-18 Month Dog Class
1st Madrigal Chenoka Playin Tricks

Open Dog Class
1st Jadechar English Hero


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Chenoka's Miss Marple

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chenoka's Miss Marple

4-6 Month Bitch Class
1st O'Bear's Affection For Confection

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kickinup Tango In The Night At Topiary



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kickinup Tango In The Night At Topiary

Reserve Winners Bitch
Kickinup Black Magic Women

Canadian Bred Bitch Class
1st Kickinup Tango In The Night At Topiary

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kickinup Black Magic Women

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Coronado Pretty In Pink

Best Puppy In Breed
Delphinium Saving For A Rainy Day



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Coronado Pretty In Pink

Reserve Winners Bitch
Delphinium Saving For A Rainy Day

Junior Puppy Bitch Class
1st Delphinium Saving For A Rainy Day

Open Bitch Class
1st Coronado Pretty In Pink

4-6 Month Bitch Class
1st Belcourt First Impressions

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Darken's Wish You Were Here

Best Of Opposite Sex
Darken's Imagine Dragons

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Darken's Wish You Were Here

Best Puppy In Breed
Schipntailz Little Bitty


Winners Dog: (1-3-0-0)
Darken's Imagine Dragons

Open Dog Class
1st Darken's Imagine Dragons


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Darken's Wish You Were Here

Reserve Winners Bitch
Schipntailz Say Hello

12-18 Month Bitch Class
1st Schipntailz Say Hello

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Schipntailz Little Bitty

Open Bitch Class
1st Darken's Wish You Were Here

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Prime Moon Run The Risk

Best Of Opposite Sex
Sealegends Blue Bell Cindy Lou


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sealegends Blue Bell Cindy Lou

12-18 Month Bitch Class
1st Sealegends Blue Bell Cindy Lou



Group 7 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   50
Group 2nd   GCh Emmy's Simply Orange   Shetland Sheepdog   46
Group 3rd   
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   36
Group 4th   
Ch Sylvan Argent Windsong Starlit
  Collie (Rough)   35
BPIG   
Shelgrande's Seirias Just Right
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Vanstone Tenderhearted Girl

Select Bitch
GCh RaineDance Millenni’EM Cameo



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Vanstone Tenderhearted Girl

Reserve Winners Bitch
Superfly's High And Mighty

12-18 Month Bitch Class
1st Vanstone Tenderhearted Girl

Open Bitch Class
1st Superfly's High And Mighty

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Kelkary's Ragtyme Tango

Best Of Opposite Sex
Celticchaos Steel My Heart


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kaizen's Here For Evermore

Best Of Opposite Sex
Justice N Aychess Locked And Loaded

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kaizen's Here For Evermore


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kaizen's Here For Evermore

12-18 Month Bitch Class
1st Kaizen's Here For Evermore

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Eclipse All That Glitters



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Eclipse All That Glitters

Reserve Winners Bitch
Kulana Eclipse Gopher It

12-18 Month Bitch Class
1st Kulana Eclipse Figure It Out

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kulana Eclipse Gopher It

Open Bitch Class
1st Eclipse All That Glitters

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Border Lane Air On The G String



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
I'm Special Smokin Hot Baylor


Winners Dog: (1-0-0-0)
I'm Special Smokin Hot Baylor

Open Dog Class
1st I'm Special Smokin Hot Baylor


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Cherfire's Just My Luck

Best Of Opposite Sex
Cherfire's Silent Night

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cherfire's Silent Night

Best Puppy In Breed
Cherfire's Silent Night


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cherfire's Jingle Bell Rock

Junior Puppy Dog Class
1st Cherfire's Jingle Bell Rock


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cherfire's Silent Night

Junior Puppy Bitch Class
1st Cherfire's Silent Night

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Bearspaw Velvet Fog Wheat

Best Of Opposite Sex
Ch Bearspaw Guovssahas



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Peikkovuoren Tassa Ja Nyt

Reserve Winners Bitch
Bearspaw Serving Marshmallow

12-18 Month Bitch Class
1st Peikkovuoren Tassa Ja Nyt

Open Bitch Class
1st Bearspaw Serving Marshmallow

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
GCh Windvane's Macho-Man Bigsky

Select Dog
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko

Select Bitch
Ch Snowycreek's Highest Honors



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Woodside's Kahlua PP

Open Bitch Class
1st Woodside's Kahlua PP

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fitjamyri Sindri


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fitjamyri Sindri

Open Dog Class
1st Fitjamyri Sindri


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 9 pts (4-4-2-0)
GCh Emmy's Simply Orange

Best Of Opposite Sex
Agile Appetizer

Best Of Winners: (4-4-2-0)
Shelgrande's Seirias Just Right

Best Puppy In Breed
Shelgrande's Seirias Just Right

Select Dog
GCh Avoca Force Of Nature


Winners Dog: (4-4-2-0)
Shelgrande's Seirias Just Right

Reserve Winners Dog
Holesome's You Gotta Gotta Gund

Senior Puppy Dog Class
1st Shelgrande's Seirias Just Right

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Holesome's You Gotta Gotta Gund

Open Dog Class
1st Agile Herdsman
2nd Northview's Super Sonic


Winners Bitch: (4-4-2-0)
Agile Appetizer

Reserve Winners Bitch
Shelgrande Bentley Bean

Junior Puppy Bitch Class
1st Northview's Reign At Ashwyn

Senior Puppy Bitch Class
1st Shelgrande Bentley Bean

Open Bitch Class
1st Agile Appetizer
2nd Westpointe Chenile

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Yasashiikuma Classified Source

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Yasashiikuma Classified Source

Best Puppy In Breed
Simayak's Special Delivery


Winners Dog: (1-2-1-0)
Simayak's Special Delivery

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Simayak's Special Delivery

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Redrose's Peppermint Patty

Best Puppy In Breed
Ch Redrose's Peppermint Patty



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By