Nanaimo Kennel Club
Saturday, June 15, 2024



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Paul Stanton
Norwich Terrier  Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing
Points: 226 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Paul Stanton
Old English Sheepdog  
Squarecote One Royal Blossom
Points: 195
Best Puppy In Show
Judge: Paul Stanton
Norwich Terrier  Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing
Best Baby Puppy In Show
Judge: Paul Stanton
Shikoku  
Akashima's Kochi Ken Azumi Fuyu No Ko
Best Veteran In Show
Judge: Paul Stanton
Havanese  
GChG MistyTrails H'dalgos Chido Wey








Group 1 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Kulana Prime Time
  Setter (Irish)   58
Group 2nd   
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold
  Retriever (Golden)   57
Group 3rd   
GCh Hunterspride High Spirits
  Pointer (German Short-Haired)   44
Group 4th   
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider
  Spaniel (American Cocker)   43
BPIG   
Elcazador In Between The Lines
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Veteran In Group   GCh Glainddu's To Light A Candle   Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
West Coast Cinder


Winners Dog: (1-0-0-0)
West Coast Cinder

12-18 Month Dog Class
1st West Coast Cinder


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hunterspride High Spirits



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Glainddus Dark Irish Cream

Best Of Opposite Sex
Ch Glainddus Midnight Martini

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Glainddu's Pajama Party

Select Bitch
Ch Glainddu's Cariad


Winners Dog: (1-2-1-2)
Glainddu's Fool Proof

Open Dog Class
1st Glainddu's Fool Proof


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Glainddu's Pajama Party

Reserve Winners Bitch
Glainddu's Party Time

12-18 Month Bitch Class
1st Glainddu's Pajama Party
2nd Glainddu's Party Time

Veteran Female
GCh Glainddu's To Light A Candle

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
GChB Danrich's Custom Toy

Best Of Opposite Sex
GChB Makaila's Dapper Revelation

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Innovations Triple Crown

Best Puppy In Breed
Innovations Triple Crown

Select Dog
Ch Ausadie's Darby Cay Oceanspray

Select Bitch
Ch Kermodei's Siggi Pop


Winners Dog: (2-2-2-2)
Innovations Triple Crown

Reserve Winners Dog
Camalire's Black Tuxedo

Junior Puppy Dog Class
1st Innovations Triple Crown

Senior Puppy Dog Class
1st Camalire's Black Tuxedo


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Lilywings Wrens Song

Reserve Winners Bitch
Saltypaws Why Georgia Why

Junior Puppy Bitch Class
1st Saltypaws Why Georgia Why

Open Bitch Class
1st Lilywings Wrens Song

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 16 pts (2-4-7-4)
Ch Scotiapride's Eastwest Decoy

Best Of Opposite Sex
Ch Redfox Dazzling Firefly

Best Of Winners: (2-4-7-4)
Seatosea Frittered Away

Best Puppy In Breed
Ch Scotiapride's Eastwest Decoy

Select Dog
GCh Watermark's Westcoast Zunga

Select Bitch
GChB Nirvelli World Needs A Melody


Winners Dog: (2-4-7-4)
Seatosea Frittered Away

Reserve Winners Dog
Watermark's Like A Rolling Stone

Senior Puppy Dog Class
1st Watermark's Like A Rolling Stone

12-18 Month Dog Class
1st Seatosea Frittered Away

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Kulana Prime Time



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Best Of Opposite Sex
Vallance Lacey Expression



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vallance Lacey Expression

Open Bitch Class
1st Vallance Lacey Expression

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shadywood Islandview Storytime

Best Puppy In Breed
Shadywood Islandview Storytime



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shadywood Islandview Storytime

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadywood Islandview Storytime

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Barrister Dragonstar Amaretto

Best Of Opposite Sex
Elcazador In Between The Lines

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Barrister Dragonstar Amaretto

Best Puppy In Breed
Elcazador In Between The Lines


Winners Dog: (1-1-0-0)
Elcazador In Between The Lines

Senior Puppy Dog Class
1st Elcazador In Between The Lines


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Barrister Dragonstar Amaretto

12-18 Month Bitch Class
1st Barrister Dragonstar Amaretto

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Long Lane S'more Love To Go Around

Best Puppy In Breed
Long Lane S'more Love To Go Around



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Long Lane S'more Love To Go Around

Junior Puppy Bitch Class
1st Long Lane S'more Love To Go Around

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Coast Range's Ace Up Her Sleeve

Best Of Opposite Sex
Vitali's Journee Into The Woods

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Coast Range's Yellow Submarine


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Coast Range's Yellow Submarine

Open Bitch Class
1st Coast Range's Yellow Submarine

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Bartland's Fully Loaded

Best Of Opposite Sex
Micamarvels Diamond Diva

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Brio's Next Kahuna

Best Puppy In Breed
Micamarvels Diamond Diva


Winners Dog: (1-1-1-0)
Brio's Next Kahuna

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Brio's Next Kahuna


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Micamarvels Diamond Diva

Senior Puppy Bitch Class
1st Micamarvels Diamond Diva





Group 2 - Paul Stanton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Aurelia Feralia
  Deerhound (Scottish)   18
Group 2nd   
Ch Martella's Put A Spell On You
  Rhodesian Ridgeback   17
Group 3rd   
Ch Kan Trace Baila Morena
  Petit Basset Griffon Vendeen   13
Group 4th   
Jikino Kensha No Arion Go
  Shikoku   11
BPIG    Telford's Xander Of Breigayt   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Akashima's Kochi Ken Azumi Fuyu No Ko
  Shikoku   0
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shecaras Basil


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shecaras Basil

12-18 Month Dog Class
1st Shecaras Basil


Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Breigayt's Fancy Like

Best Of Opposite Sex
Fetch And Smell Felix Madrigal

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Fetch And Smell Felix Madrigal

Best Puppy In Breed
Telford's Xander Of Breigayt


Winners Dog: (2-1-0-1)
Fetch And Smell Felix Madrigal

Reserve Winners Dog
Telford's Xander Of Breigayt

Junior Puppy Dog Class
1st Telford's Xander Of Breigayt

Open Dog Class
1st Fetch And Smell Felix Madrigal


Winners Bitch: (0-0-1-2)
Breigayt's Gunndogs Peaches N Dreams

Canadian Bred Bitch Class
1st Breigayt's Gunndogs Peaches N Dreams

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Nouveau's Link To My Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Nouveau's Adora My Heart



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kurzebeine MS Von Red Bull Power



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hollyrood Aurelia Feralia



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Kan Trace Baila Morena



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
Ch Martella's Put A Spell On You

Best Puppy In Breed
Vanfax Redwillow Kanzi

Select Bitch
GChB Coso's Ama La Vita



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Vanfax Redwillow Kanzi

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanfax Redwillow Kanzi

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Open Dog Class
1st Jikino Kensha No Arion Go

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Jetstream Game On

Best Of Opposite Sex
Ch Admindac She's The Fairest Online







Group 3 - Torbjorn Skaar Top Dog
Points
Group 1st    Kiraly's Dragon Commander   Schnauzer (Giant)   30
Group 2nd    Fargo Falco Jr Del Littorio   Doberman Pinscher   29
Group 3rd   
Ch Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary
  Newfoundland   24
Group 4th   
Ch Hive's Eye Candy
  Boxer   23
BPIG   Ch Vanderbilt's Miss Money Penny   Samoyed   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Freestyle Red Hot Chili Pepper
  Portuguese Water Dog   0
Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Outlander's Take Me Back In Time



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
Ch Seaberns Calm Before The Storm

Best Of Opposite Sex
High Oaks Break The Ice


Winners Dog: (1-0-0-3)
High Oaks Break The Ice

12-18 Month Dog Class
1st High Oaks Break The Ice


Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Hive's Eye Candy

Best Of Opposite Sex
Leeds Devil's Legend Of How The West Was Won

Best Puppy In Breed
Leeds Devil's Legend Of How The West Was Won


Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons

Select Dog
Ch Affinity's Beach Bum Broad & Round



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Ch Fargo Falco Jr Del Littorio

Best Of Opposite Sex
Fede Felicia La Luz Del Littorio

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Fede Felicia La Luz Del Littorio

Best Puppy In Breed
Holmrun's Last Of The Titans


Winners Dog: (3-1-1-0)
Rudy The Thunder Moose

Reserve Winners Dog
Holmrun's Last Of The Titans

Senior Puppy Dog Class
1st Holmrun's Last Of The Titans

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tiago Tenace Tempra Del Littorio

Open Dog Class
1st Rudy The Thunder Moose

Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cerasi Astronomia Nova



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man

Best Of Opposite Sex
Quadco N Anhara's As Beautiful As Forever

Best Puppy In Breed
Quadco N Anhara's As Beautiful As Forever


Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB CR Prince Charming



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Whoosh Believe In Sailor's Dreams

Best Of Opposite Sex
Whoosh Vivid Lights


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Whoosh Vivid Lights

Reserve Winners Bitch
Whoosh Double Ipa

12-18 Month Bitch Class
1st Whoosh Vivid Lights

Open Bitch Class
1st Whoosh Double Ipa

Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Zena Vom Schwarzerwald

Best Puppy In Breed
Halcyon's Day Of The Dead With Trojan


Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Vanderbilt's Miss Money Penny

Best Puppy In Breed
Ch Vanderbilt's Miss Money Penny

Select Bitch
Ch Sancha's Excelsior Reginae Dominum



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Sancha's Cafe Au Lait

Reserve Winners Bitch
Sancha's Cloud Watcher

Open Bitch Class
1st Sancha's Cafe Au Lait
2nd Sancha's Cloud Watcher

Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kiraly's Dragon Commander


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kiraly's Dragon Commander

Canadian Bred Dog Class
1st Kiraly's Dragon Commander


Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Snoebear's Reigning I'm A Star

Best Puppy In Breed
Ch Snoebear's Reigning I'm A Star










Group 4 - Torbjorn Skaar Top Dog
Points
Group 1st   Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing   Norwich Terrier   30
Group 2nd   
Seawest Maximilian Westwood
  West Highland White Terrier   26
Group 3rd   
GCh Chrysaliss Avenged Sevenfold
  Bull Terrier (Miniature)   23
Group 4th   
GChB Medley's I Want It All Vonaksu
  Manchester Terrier   20
BPIG   Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing   Norwich Terrier   N/A
Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Best Of Opposite Sex
GChS Ryba's Skyfall



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Chrysaliss Avenged Sevenfold

Best Puppy In Breed
Tinydancer Calling Dr. Love At Trojan


Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Toonees Seelie Court Fae

Best Puppy In Breed
Toonees Seelie Court Fae



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Toonees Seelie Court Fae

Reserve Winners Bitch
Kian's Springlilias O'Isle At Janmar

Senior Puppy Bitch Class
1st Toonees Seelie Court Fae

12-18 Month Bitch Class
1st Kian's Springlilias O'Isle At Janmar

Open Bitch Class
1st Kian's Spring Rain O'Isle

Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Milar Paco



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing

Best Of Opposite Sex
Kellterra's When Calls The Heart To Wichunt

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Kellterra's When Calls The Heart To Wichunt

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing

Select Bitch
Ch Amblegreen Sidney By The Sea


Winners Dog: (1-1-1-1)
Ragus Sunset Strip

Junior Puppy Dog Class
1st Ragus Sunset Strip

Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Russhaven Having A Ball At Ballymoon



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 6 pts (1-3-0-3)
Ch Dreamaker Mesmerizer

Best Of Opposite Sex
Mimicker's Candy Man

Best Of Winners: (1-3-0-3)
Mimicker's Candy Man

Best Puppy In Breed
Dreamaker Midnight Bliss


Winners Dog: (1-3-0-3)
Mimicker's Candy Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mimicker's Candy Man


Winners Bitch: (1-3-0-3)
Express Empire Liberation

Reserve Winners Bitch
Dreamaker Midnight Bliss

Junior Puppy Bitch Class
1st Dreamaker Midnight Bliss

12-18 Month Bitch Class
1st Express Empire Liberation

Open Bitch Class
1st Empire Creator Intoxicating

Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Dunsmuir'N'Glenby's Dream Weaver

Best Puppy In Breed
Glenby's 'N' Dunsmuir Designed With Style


Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lucas (Estonia)



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Staffhaven's The Taoiseach

Best Of Opposite Sex
Hillside Larkspur

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Staffhaven's The Taoiseach

Best Puppy In Breed
Staffhaven's The Taoiseach


Winners Dog: (1-1-0-0)
Staffhaven's The Taoiseach

Senior Puppy Dog Class
1st Staffhaven's The Taoiseach


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hillside Larkspur

Open Bitch Class
1st Hillside Larkspur

Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Darwyn's Trail Blazer



Judge: Torbjorn Skaar

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Seawest Maximilian Westwood

Best Of Opposite Sex
Ch Mysticgold's Thyme After Thyme

Select Dog
Ch Talisera Sherhan Tiger For Silverbug







Group 5 - Paul Stanton Top Dog
Points
Group 1st   
GChG MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   40
Group 2nd   Ch G-James Of Angela White   Maltese   31
Group 3rd   
Ch Carmorosa's Regal Ryder
  Silky Terrier   30
Group 4th    Boccanera Skywinds   Italian Greyhound   28
BPIG   Ch Carlin & Kirkstone's Blackjack - Place Your Bet!   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    MistyTrails Radar's O'Reilly   Havanese   0
Best Veteran In Group   
GChG MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   0
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Xtreme Sealegends Harper's Goddess

Best Puppy In Breed
Ch Xtreme Sealegends Harper's Goddess



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stay In Touch Of An Excellent Choice



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solarus Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Solarus Luna

Open Bitch Class
1st Solarus Luna

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boccanera Skywinds



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boccanera Skywinds

Open Bitch Class
1st Boccanera Skywinds

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh G-James Of Angela White



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
Ch Riesa's Martini On The Rocks

Best Of Opposite Sex
Paradisewing's Sky Full Of Stars

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Paradisewing's Sky Full Of Stars

Best Puppy In Breed
Paradisewing's Sky Full Of Stars

Select Dog
Ch Naturalgems Ladymagic Son Of A Sailor For Truluv


Winners Dog: (2-3-2-0)
Derrima Odyssey

Reserve Winners Dog
Derrima Equinox

Junior Puppy Dog Class
1st Derrima Odyssey

12-18 Month Dog Class
1st Derrima Equinox

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ven-Mar Araunah Versace



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Lilangelz Baby I'm A Star

Best Of Opposite Sex
Furrycreek's Favoured Grace

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Lilangelz Baby I'm A Star

Best Puppy In Breed
Lilangelz Baby I'm A Star


Winners Dog: (1-3-0-0)
Lilangelz Baby I'm A Star

Senior Puppy Dog Class
1st Lilangelz Baby I'm A Star

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Lemoge's Snow Angel



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Lemoges Midnight Star

Reserve Winners Bitch
Lemoge's Sweet Sugar

12-18 Month Bitch Class
1st Lemoges Midnight Star
2nd Lemoge's Sweet Sugar




Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Carmorosa's Regal Ryder

Best Of Opposite Sex
GCh Carmorosa's Lady Sophie



4-6 Month Bitch Class
1st Carmorosa's Mystic Rose

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Spoildrotten's Bark At The Moon

Best Of Opposite Sex
Tempo's Before He Cheats

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Tempo's Love Me Tender

Best Puppy In Breed
Tempo's Love Me Tender


Winners Dog: (1-3-1-0)
Tempo's Love Me Tender

Senior Puppy Dog Class
1st Tempo's Love Me Tender


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Tempo's Before He Cheats

Reserve Winners Bitch
Tempo's Two Doors Down

Junior Puppy Bitch Class
1st Tempo's Two Doors Down

12-18 Month Bitch Class
1st Preia-Nobel Lady Raisin

Open Bitch Class
1st Tempo's Before He Cheats





Group 6 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Trekhond's Bennie And The Jets
  Tibetan Spaniel   29
Group 2nd   Ch Bakuna's Encanto   French Bulldog   27
Group 3rd   
GChB Sunojo I Aim To Misbehave
  Shiba Inu   25
Group 4th   
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   24
BPIG   
Violet Painted Lake Of Summer Zenyas
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hillcrest Coquelicot   Poodle (Standard)   0
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Encores Rockin The Pandemonium





Winners Dog: (1-3-3-1)
Waylin's Kodiak Bear

Senior Puppy Dog Class
1st Waylin's Kodiak Bear


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Waylin N Rivergates Have A Holly Jolly Christmas

Reserve Winners Bitch
Kaliska's Spicy Danger Noodle

Junior Puppy Bitch Class
1st Waylin's Little Miss Can't Be Wrong

Senior Puppy Bitch Class
1st Kaliska's Spicy Danger Noodle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Waylin N Rivergates Have A Holly Jolly Christmas

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GCh Honorbul A Song Of Ice And Fire At Kilmarnock

Best Puppy In Breed
Hannybulls Charlie

Select Bitch
GCh Bellisabull's I'm A Tuff Nut To Crack



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Bellisabull's Ain't So Lady Like At Wicket West

Reserve Winners Bitch
Hannybulls Charlie

Junior Puppy Bitch Class
1st Hannybulls Charlie

12-18 Month Bitch Class
1st Bellisabull's Ain't So Lady Like At Wicket West

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Bakuna's Encanto

Best Of Opposite Sex
GCh Amberbull Can't Tell Me Nothin



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Of Opposite Sex
Fuyumi Hime Go Hajimari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Open Dog Class
1st Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

Open Bitch Class
1st Fuyumi Hime Go Hajimari

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-0)
Tully's Celestial Celebration At Durandel

Best Of Opposite Sex
Delphinium's Keeper Of The Dream

Best Of Winners: (0-0-2-0)
Tully's Celestial Celebration At Durandel

Best Puppy In Breed
Violet Painted Lake Of Summer Zenyas

Select Bitch
Ch Theory Nuit d'Etoiles


Winners Dog: (0-0-2-0)
Delphinium's Keeper Of The Dream

Junior Puppy Dog Class
1st Delphinium's Keeper Of The Dream


Winners Bitch: (0-0-2-0)
Tully's Celestial Celebration At Durandel

Reserve Winners Bitch
Violet Painted Lake Of Summer Zenyas

12-18 Month Bitch Class
1st Tully's Celestial Celebration At Durandel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Violet Painted Lake Of Summer Zenyas

4-6 Month Bitch Class
1st Hillcrest Coquelicot

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin

Best Of Opposite Sex
Island West Kinsol Pfeffa Regime

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Island West's Rock N Danny Boy

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sunojo I Aim To Misbehave



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sealegends Moonlight Magic



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Trekhond's Bennie And The Jets

Select Dog
GChS Judo's Top Secret At Trekhond





Group 7 - Paul Stanton Top Dog
Points
Group 1st   
Squarecote One Royal Blossom
  Old English Sheepdog   15
Group 2nd   
Belmark Rolling In The Deep
  Shetland Sheepdog   13
Group 3rd   
GChB Snowventure Thunderstruck
  Finnish Lapphund   10
Group 4th   
GCh Nahrof Semper Supra
  Border Collie   9
BPIG   
Ch Coastalviews Smoking Gun
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Leboria Wishing Star
  Border Collie   0
Best Veteran In Group   
GChB Snowventure Thunderstruck
  Finnish Lapphund   0
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Priestcreek's Queen Of Sass

Best Of Opposite Sex
GChB WNR Dine Aways Holy Basil



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Summerwind Cowboy Legend At Trekhond



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Solo's Bayou Le Vacher



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nahrof Semper Supra



4-6 Month Bitch Class
1st Leboria Wishing Star

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tearanooks Wiley Caragh

Best Puppy In Breed
Tearanooks Wiley Caragh



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tearanooks Wiley Caragh

Junior Puppy Bitch Class
1st Tearanooks Wiley Caragh

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Prairiepine Vividus Keeper Of The Royalty


Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Snowventure Thunderstruck


Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Southern Sunrise You're Just Lovely Chorey


Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pinewood's Cowgirls Don't Cry At Trekhond



Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Indium's Dream A Little Dream Of Toreth


Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Squarecote One Royal Blossom

Best Of Opposite Sex
GCh Blueshire's Big Ben



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Squarecote One Royal Blossom

Open Bitch Class
1st Squarecote One Royal Blossom

Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Belmark Rolling In The Deep

Best Of Opposite Sex
Ch Coastalviews Smoking Gun

Best Puppy In Breed
Ch Coastalviews Smoking Gun



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Belmark Rolling In The Deep

Reserve Winners Bitch
Coastalviews Ocean Eyes

12-18 Month Bitch Class
1st Coastalviews Ocean Eyes

Open Bitch Class
1st Belmark Rolling In The Deep

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By