Tantramar Kennel Club
Sunday, May 22, 2016 - Show 3



Related Results

Conformation

Saturday, May 21 (Show 1)
Saturday, May 21 (Show 2)
Sunday, May 22 (Show 3)
Sunday, May 22 (Show 4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Phyllis Pancel
Kerry Blue Terrier  
Ch Torum's Calico Jack At Irisblu
Points: 126 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Phyllis Pancel
Toy Manchester Terrier   Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star
Best Baby Puppy In Show
Judge: Phyllis Pancel
Retriever (Golden)  
Jackson's I Love Lucy








Group 1 - Phyllis Pancel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Eros del Fiume
  Lagotto Romagnolo   24
Group 2nd   
GCh Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   22
Group 3rd   Ch Goldiva's Mona Lisa's Smile   Retriever (Golden)   21
Group 4th   
Ch Akar Sir Newman At Egerton NS
  Vizsla (Smooth-Haired)   10
BPIG   
Nikmor's Perfect Storm
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Jackson's I Love Lucy
  Retriever (Golden)   0
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Eros del Fiume

Best Of Opposite Sex
Apple



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Apple

Open Bitch Class
1st Apple

3-6 Month Bitch Class
1st Oriana del Fiume


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Legacyk Stannyfield Prime Time

Best Puppy In Breed
Legacyk Stannyfield Prime Time



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Legacyk Stannyfield Prime Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Legacyk Stannyfield Prime Time


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 10 pts (2-3-1-5)
Ch Goldiva's Mona Lisa's Smile

Best Of Opposite Sex
GCh Amberview Socie'te' Cartier

Best Of Winners: (2-3-1-5)
Beau Geste With Chrys-Haefen

Best Puppy In Breed
Ch Nikmor's Perfect Storm

Select Bitch
Ch Marigold Summer Rain


Winners Dog: (2-3-1-5)
Backroad Guinness Blonde

Reserve Winners Dog
Backroad Heineken Light

Senior Puppy Dog Class
1st Backroad Guinness Blonde
2nd Backroad Heineken Light


Winners Bitch: (2-3-1-5)
Beau Geste With Chrys-Haefen

Reserve Winners Bitch
Harmony's Graded On Top

12-18 Month Bitch Class
1st Harmony's Graded On Top

Open Bitch Class
1st Beau Geste With Chrys-Haefen
2nd Ramchaine Truly Scrumptious

3-6 Month Bitch Class
1st Jackson's I Love Lucy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Dtael's Little Red Rodeo

Best Of Opposite Sex
Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Dtael's Little Red Rodeo

Best Puppy In Breed
Dtael's Little Red Rodeo


Winners Dog: (1-4-0-0)
Ashleysown Zen Of Wynridge

Junior Puppy Dog Class
1st Ashleysown Zen Of Wynridge


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluestones Got Her Groove Back

Best Puppy In Breed
Bluestones Got Her Groove Back



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluestones Got Her Groove Back

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluestones Got Her Groove Back


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Segre's Big Cheese at Remme

Best Of Opposite Sex
Tropical's Sunset Deal Me In Remme

Best Puppy In Breed
Tropical's Sunset Deal Me In Remme



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tropical's Sunset Deal Me In Remme

Junior Puppy Bitch Class
1st Tropical's Sunset Deal Me In Remme


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Akar Sir Newman At Egerton NS




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trax Double Mirage



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trax Double Mirage

Open Bitch Class
1st Trax Double Mirage


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun
  Rhodesian Ridgeback   14
Group 2nd    Corkery's Geez Louise   Basset Hound   13
Group 3rd    Shillington Silly Love Songs   Beagle   12
Group 4th   
Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   9
BPIG    Shillington Silly Love Songs   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Genson's Someone Like You   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Corkery's Geez Louise




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shillington Silly Love Songs

Best Of Opposite Sex
Milroc Perfect Swing

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shillington Silly Love Songs

Best Puppy In Breed
Shillington Silly Love Songs


Winners Dog: (1-2-0-0)
Milroc Perfect Swing

Open Dog Class
1st Milroc Perfect Swing


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shillington Silly Love Songs

Reserve Winners Bitch
Shillington Argyle Scintilla

Junior Puppy Bitch Class
1st Shillington Silly Love Songs

Senior Puppy Bitch Class
1st Shillington Argyle Scintilla


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Justart Poetry To Windspirit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Justart Poetry To Windspirit

12-18 Month Dog Class
1st Justart Poetry To Windspirit



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Genson's Ginger Snap



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Genson's Ginger Snap

Reserve Winners Bitch
Genson's Flower Power

12-18 Month Bitch Class
1st Genson's Flower Power

Open Bitch Class
1st Genson's Ginger Snap

3-6 Month Bitch Class
1st Genson's Someone Like You


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Genson Sam I Am

Best Puppy In Breed
Genson Sam I Am


Winners Dog: (2-0-1-0)
Genson Sam I Am

Senior Puppy Dog Class
1st Genson Sam I Am

12-18 Month Dog Class
1st Genson's My Name Is Michael



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aviance's Barbaro SL


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aviance's Barbaro SL

Open Dog Class
1st Aviance's Barbaro SL



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Royeljoker's Grand Cayman

Best Puppy In Breed
Royeljoker's Grand Cayman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Royeljoker's Grand Cayman

Senior Puppy Dog Class
1st Royeljoker's Grand Cayman



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Phyllis Pancel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air
  Great Dane   25
Group 2nd   
Ch Skansen's Right On Target
  Schnauzer (Giant)   20
Group 3rd   
GCh Karleo's Gold Rush
  Great Pyrenees   17
Group 4th   Ch Alegup's Call Me Rufus   Newfoundland   15
BPIG   Ch Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brylei iz Bolshogo Doma



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brylei iz Bolshogo Doma

Open Bitch Class
1st Brylei iz Bolshogo Doma


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Tiamat's High Voltage Overload

Best Of Opposite Sex
GCh Tiamat's All About That Base

Select Dog
Ch Briley's Black Onyx



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Tiamat's Chiara Via Nuova

12-18 Month Bitch Class
1st Tiamat's Chiara Via Nuova


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Maribelle's Get On Your Boots




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air

Best Of Opposite Sex
GCh Shorelines East West Shameless

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Britlinblue Dancin in the Moonlite

Best Puppy In Breed
Tonquin Time At Britlinblue


Winners Dog: (1-1-1-2)
Britlinblue Dancin in the Moonlite

12-18 Month Dog Class
1st Britlinblue Dancin in the Moonlite


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Tonquin Time At Britlinblue

Junior Puppy Bitch Class
1st Tonquin Time At Britlinblue


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Karleo's Gold Rush

Best Of Opposite Sex
Ch Karleo's Catch My Drift




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Alegup's Call Me Rufus

Best Of Opposite Sex
Homeport Ever Changing Tide

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Homeport Ever Changing Tide


Winners Dog: (1-1-1-0)
Alegup's Eve's Boy Seth

Canadian Bred Dog Class
1st Alegup's Eve's Boy Seth


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Homeport Ever Changing Tide

Open Bitch Class
1st Homeport Ever Changing Tide


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Ch Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt

Best Puppy In Breed
Ch Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt

Select Dog
Ch Dushanbe's Rock Legend

Select Bitch
GCh Dushanbe's Let It Snow



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Snowshoe's Reindeer Games

Open Bitch Class
1st Snowshoe's Reindeer Games


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Skansen's Right On Target

Best Of Opposite Sex
Ch Trieste's Disorderly Conduct

Best Puppy In Breed
Ch Trieste's Disorderly Conduct



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Trieste's Miss Demeanor

Senior Puppy Bitch Class
1st Trieste's Miss Demeanor


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Silcort Cindy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Champagne Ginger Rogers

12-18 Month Bitch Class
1st Champagne Ginger Rogers


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Phyllis Pancel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Torum's Calico Jack At Irisblu
  Kerry Blue Terrier   10
Group 2nd    Hollytroy's September Morn   Airedale Terrier   9
Group 3rd   
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   8
Group 4th   
Ch Regalridge Waltzing Matilda
  Welsh Terrier   6
BPIG   
Caudlewood Nature's Echo
  Parson Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hollytroy's September Morn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hollytroy's September Morn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollytroy's September Morn


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prairie Moon Legend of Zelda

Best Puppy In Breed
Prairie Moon Legend of Zelda



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Prairie Moon Legend of Zelda

Open Bitch Class
1st Prairie Moon Legend of Zelda


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca

Best Of Opposite Sex
Bayhills Inawhirl At Beansidhe

Best Puppy In Breed
Bayhills Inawhirl At Beansidhe



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bayhills Inawhirl At Beansidhe

Senior Puppy Bitch Class
1st Bayhills Inawhirl At Beansidhe


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Caudlewood Nature's Echo

Best Puppy In Breed
Caudlewood Nature's Echo



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Caudlewood Nature's Echo

Reserve Winners Bitch
Blackbriar Hidden Treasure

Junior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Nature's Echo

Open Bitch Class
1st Blackbriar Hidden Treasure


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lonestar's Sparkling Trinket

Best Puppy In Breed
Lonestar's Sparkling Trinket



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lonestar's Sparkling Trinket

Reserve Winners Bitch
Ellerker's What If

Junior Puppy Bitch Class
1st Lonestar's Sparkling Trinket

12-18 Month Bitch Class
1st Ellerker's What If


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Regalridge Waltzing Matilda




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Phyllis Pancel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chatworth's Lady Mary



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chatworth's Lady Mary

12-18 Month Bitch Class
1st Chatworth's Lady Mary


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st    Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star   Toy Manchester Terrier   17
Group 2nd    Chriscendo Can't Deny   Pomeranian   16
Group 3rd   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   15
Group 4th   
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese   14
BPIG    Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star   Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Annadeans Kudos to Pet Pursuit
  Silky Terrier   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Kiss Me Quick N'Co

Best Of Opposite Sex
Secrethaven's Surprise Twist

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Gardine Echoes Of Eternity

Best Puppy In Breed
Gardine Echoes Of Eternity


Winners Dog: (1-1-0-1)
Secrethaven's Surprise Twist

Senior Puppy Dog Class
1st Secrethaven's Surprise Twist


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Gardine Echoes Of Eternity

Junior Puppy Bitch Class
1st Gardine Echoes Of Eternity

3-6 Month Bitch Class
1st Gardine Break A Legend


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rockhurst Knockout




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Folklore Pineridge Pot Of Gold

Best Of Opposite Sex
GCh Kabecca Grayson Firefly

Best Puppy In Breed
Kabecca Grayson Nor'easter


3-6 Month Dog Class
1st Folklore Infiniti Kal's Krypto


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Kabecca Grayson Nor'easter

Junior Puppy Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Applea Victoria's Secret Kiss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Applea Victoria's Secret Kiss

Open Bitch Class
1st Applea Victoria's Secret Kiss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Passionpaps Breaking Bad

Best Of Opposite Sex
Ch Nightfire's Diamond Fever

Best Puppy In Breed
Ch Nightfire's Diamond Fever

Select Dog
Ch Kinduhaven's Lucky Charm




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chriscendo Can't Deny

Best Puppy In Breed
Chriscendo Can't Deny



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chriscendo Can't Deny

Junior Puppy Bitch Class
1st Chriscendo Can't Deny


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Annadeans Kudos to Pet Pursuit



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star

Best Puppy In Breed
Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Risha Heir Of The Dog

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Military Heritage



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   16
Group 2nd   
Ch Karendon's The Pied Piper
  French Bulldog   15
Group 3rd   
Ch Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   12
Group 4th   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   7
BPIG   
Ch Karendon's The Pied Piper
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dewkists Baby Got Bounce   French Bulldog   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Onceagain All the Things You R


Winners Dog: (1-0-0-0)
Onceagain All the Things You R

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Onceagain All the Things You R



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Karendon's The Pied Piper

Best Of Opposite Sex
Sto-Rob's Tx Star Haute Creme Tart

Best Puppy In Breed
GCh Karendon's The Pied Piper



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sto-Rob's Tx Star Haute Creme Tart

Reserve Winners Bitch
Jayron's MissB Haven

Senior Puppy Bitch Class
1st Jayron's MissB Haven

Open Bitch Class
1st Sto-Rob's Tx Star Haute Creme Tart

3-6 Month Bitch Class
1st Dewkists Baby Got Bounce


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dunroamin Kurios Pinsha

Best Puppy In Breed
Dunroamin Kurios Pinsha


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dunroamin Kurios Pinsha

Senior Puppy Dog Class
1st Dunroamin Kurios Pinsha



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keesridge Fire and Ice

Best Puppy In Breed
Keesridge Fire and Ice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keesridge Fire and Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Fire and Ice


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Opposite Sex
Bijou's Set The World On Fire

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Bijou's Set The World On Fire

Best Puppy In Breed
Bijou's Set The World On Fire


Winners Dog: (1-3-1-0)
Tudorose Smooth Sailing

Senior Puppy Dog Class
1st Tudorose Smooth Sailing


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Loghavens Furever On My Mind AJ

Best Of Opposite Sex
Halo's New Journey To Opal's

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Halo's New Journey To Opal's

Best Puppy In Breed
Halo's Dude Looks Like A Lady


Winners Dog: (1-2-1-0)
Halo's Dude Looks Like A Lady

Junior Puppy Dog Class
1st Halo's Dude Looks Like A Lady


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Halo's New Journey To Opal's

Reserve Winners Bitch
Loghavens I've Got I's For You

Senior Puppy Bitch Class
1st Loghavens I've Got I's For You

12-18 Month Bitch Class
1st Halo's New Journey To Opal's


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cardross M'Lady Pure N Sweet
  Collie (Smooth)   14
Group 2nd    Grinzing's Jewelled Moonstone   Briard   13
Group 3rd   
Novacoast Ez Come Ez Go
  Australian Shepherd   12
Group 4th   Ch Immerzu High Fidelity   Puli   9
BPIG    Truespirit Nikkilen Fall Storm   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Agassiz's Come From Away

Best Of Opposite Sex
Agassiz N Austlyn Heading East

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Agassiz N Austlyn Heading East

Best Puppy In Breed
Catalyst's Warden Of The North


Winners Dog: (1-1-1-0)
Catalyst's Warden Of The North

Junior Puppy Dog Class
1st Catalyst's Warden Of The North


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Agassiz N Austlyn Heading East

Open Bitch Class
1st Agassiz N Austlyn Heading East


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Novacoast Ez Come Ez Go

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Novacoast Ez Come Ez Go


Winners Dog: (1-1-0-1)
Novacoast Ez Come Ez Go

12-18 Month Dog Class
1st Novacoast Ez Come Ez Go


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Novacoast She Makes It Look Ez

12-18 Month Bitch Class
1st Novacoast She Makes It Look Ez


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grinzing's Jewelled Moonstone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Grinzing's Jewelled Moonstone

Canadian Bred Bitch Class
1st Grinzing's Jewelled Moonstone


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wild Wind Red Angel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wild Wind Red Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Wild Wind Red Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Immerzu High Fidelity

Best Of Opposite Sex
Ch Immerzu Harmonizing




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Truespirit Nikkilen Fall Storm

Best Of Opposite Sex
Lochlyn to Lovely Ariel Martinique

Best Puppy In Breed
Ch Truespirit Nikkilen Fall Storm



Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By