Ottawa Kennel Club
Saturday, May 27, 2023



Related Results

Conformation

Friday, May 26
Friday, May 26 (Ltd Show- Group 3)
Saturday, May 27
Saturday, May 27 (Ltd Show - UK Breeds)
Sunday, May 28
Sunday, May 28 (Ltd Show - Group 1)

Obedience

Saturday, May 27 (Obedience Trial-1)
Saturday, May 27 (Obedience Trial-2)
Sunday, May 28 (Obedience Trial-3)
Sunday, May 28 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Friday, May 26 (Rally Trial-1)
Friday, May 26 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am Ch. / MBIS / MRBIS Can G.CHB Cammcastle's Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Poodle (Standard)  
Ch Lakeridge Unstoppable
Points: 252 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 225
Best Puppy In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Retriever (Golden)  
Sunkozi Rock And Roll All Night
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Basenji  
Blackwing's Divine Son Sett'n Mountaineer








Group 1 - Michael Leonard Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   64
Group 2nd   
Bryden's Once In A Lifetime
  Spaniel (English Springer)   49
Group 3rd   
GChB Madilane's Northern Light
  Spaniel (American Cocker)   47
Group 4th   
Ch Pine Hollow's Artworks Country Rose
  Setter (English)   46
BPIG   
Sunkozi Rock And Roll All Night
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Valoranna Reverse Microwave
  Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors

Best Puppy In Breed
Treebeard's Tangled Up In Blue


Winners Dog: (1-0-1-0)
Treebeard's Tangled Up In Blue

Junior Puppy Dog Class
1st Treebeard's Tangled Up In Blue


Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch KRA N Zensu Tennessee Whiskey



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch De Lombardie To The Moon & Back

Best Of Opposite Sex
De Lombardie Harvest Moon

Best Of Winners: (2-1-0-1)
De Lombardie Harvest Moon

Best Puppy In Breed
Chrishelle's Fishin In The Dark


Winners Dog: (2-1-0-1)
De Lombardie Harvest Moon

Reserve Winners Dog
Chrishelle's Fishin In The Dark

Junior Puppy Dog Class
1st Chrishelle's Fishin In The Dark

Open Dog Class
1st De Lombardie Harvest Moon

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dakens Sharp Dressed Man



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChEx Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
Risenstarr Just Breathe

Select Dog
GChB Inglis The Falconeious Star



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Risenstarr Just Breathe

Reserve Winners Bitch
Risenstarr My Four Leaf Clover

Canadian Bred Bitch Class
1st Risenstarr Just Breathe
2nd Risenstarr My Four Leaf Clover

4-6 Month Bitch Class
1st Valoranna Reverse Microwave

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 14 pts (7-2-3-3)
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight

Best Of Opposite Sex
Ch Goldpaw's We Adore You

Best Of Winners: (7-2-3-3)
Sunkozi Rock And Roll All Night

Best Puppy In Breed
Sunkozi Rock And Roll All Night

Select Dog
Ch Coppermoon Howzat For Serendipity

Select Bitch
GChB Sunkozi Busy Being Fabulous


Winners Bitch: (7-2-3-3)
Sunkozi A Day At The Races

Reserve Winners Bitch
Sunkozi Some Like It Hot

Senior Puppy Bitch Class
1st Sunkozi Some Like It Hot

12-18 Month Bitch Class
1st Sunkozi A Day At The Races

4-6 Month Bitch Class
1st Hollykins Taking The High Road To Ursadore

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Northlegacys Areca Palm

Best Of Opposite Sex
Masonridge's Top Gun

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Northlegacys Areca Palm

Best Puppy In Breed
Northlegacys Areca Palm


Winners Dog: (3-3-0-0)
Masonridge's Top Gun

Reserve Winners Dog
Labrafamily They Call Me Governor At Mooselake

Junior Puppy Dog Class
1st Labrafamily They Call Me Governor At Mooselake

12-18 Month Dog Class
1st Masonridge's Top Gun

Open Dog Class
1st Mooselake's Power Play

4-6 Month Dog Class
1st Blackwoods Chocolate Mousse


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Northlegacys Areca Palm

Reserve Winners Bitch
Eagertrieves Rave About It

12-18 Month Bitch Class
1st Eagertrieves Rave About It

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Northlegacys Areca Palm

Open Bitch Class
1st Mooselake's Impossible Dream

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Lady Kare Of Gapanova

Best Of Opposite Sex
Cfyre's Thunder Storm At Gapanova

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dragonluck's Silver Maple Angel

Best Puppy In Breed
Dragonluck's Silver Maple Angel


Winners Dog: (1-1-0-1)
Cfyre's Thunder Storm At Gapanova

12-18 Month Dog Class
1st Cfyre's Thunder Storm At Gapanova


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dragonluck's Silver Maple Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st Dragonluck's Silver Maple Angel

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChB Pine Hollow's Artworks Country Rose

Best Of Opposite Sex
Autumncolor's Lentigo's Knight Of Bel Canto

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Broughall's Living A Dream


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Broughall's Living A Dream

Reserve Winners Bitch
Set'r Ridge's Colorful Mountains

12-18 Month Bitch Class
1st Broughall's Living A Dream

Open Bitch Class
1st Set'r Ridge's Colorful Mountains

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Just For The Record



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChB Annagh's Sceolan

Best Of Opposite Sex
Aislingcudo Is Aingeal Milis

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Aislingcudo Is Aingeal Milis


Winners Dog: (2-1-0-1)
Aislingcudo Is Aingeal Milis

Reserve Winners Dog
Midnightblue Whitehot Hugo Boss

Canadian Bred Dog Class
1st Midnightblue Whitehot Hugo Boss

Open Dog Class
1st Aislingcudo Is Aingeal Milis


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Kenshire What Lola Wants

Open Bitch Class
1st Kenshire What Lola Wants

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GCh Clonageera Willow

Best Of Opposite Sex
Midnightblue Return Of The Jedi

Select Bitch
Ch Dochas' Summer Rose


Winners Dog: (1-0-0-3)
Midnightblue Return Of The Jedi

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Midnightblue Return Of The Jedi


Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Madilane's Northern Light



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Beauvert I Found My Happy Pace

Best Of Opposite Sex
Ch Texas Whispering Oaks Set Fire To The Rain

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Beauvert I Found My Happy Pace

Best Puppy In Breed
Beauvert I Found My Happy Pace


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Beauvert's Marvelous Mischief

Senior Puppy Bitch Class
1st Beauvert's Marvelous Mischief

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Nonnies Atomic Number Six


Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Bryden's Once In A Lifetime

Best Of Opposite Sex
Ch Serenade's Lyonesse At Summerhaze


Winners Dog: (1-0-0-1)
Bryden's Once In A Lifetime

12-18 Month Dog Class
1st Bryden's Once In A Lifetime


Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whispering Willows Chillin Qween

Best Puppy In Breed
Whispering Willows Chillin Qween



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whispering Willows Chillin Qween

Senior Puppy Bitch Class
1st Whispering Willows Chillin Qween

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sarga's Flamboyant Suzie-Q



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sarga's Flamboyant Suzie-Q

Reserve Winners Bitch
Sarga's Famous Jazmin

12-18 Month Bitch Class
1st Sarga's Flamboyant Suzie-Q
2nd Sarga's Famous Jazmin

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Faerie's Tragically Hip

Best Of Opposite Sex
Ghostpoint Trax Star Ruler

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Ghostpoint Trax Star Ruler

Best Puppy In Breed
Ghostpoint Trax Star Ruler


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ghostpoint Trax Star Ruler

Senior Puppy Dog Class
1st Ghostpoint Trax Star Ruler


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Stargazer Gramayre Lmfao

12-18 Month Bitch Class
1st Stargazer Gramayre Lmfao





Group 2 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   30
Group 2nd   
GChS Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   29
Group 3rd   
Cariad's Mystic Memory
  Whippet   24
Group 4th   
Fellhunters Turmoil At Mason
  Harrier   17
BPIG   
Cariad's Mystic Memory
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Blackwing's Divine Son Sett'n Mountaineer
  Basenji   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tokabout Living A Dream



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tokabout Living A Dream

Reserve Winners Bitch
Tokabout The Only One

12-18 Month Bitch Class
1st Tokabout Living A Dream

Open Bitch Class
1st Tokabout The Only One

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Blackwing's Davina Valentine

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Curtisfarms Taybro Juliet

Best Of Opposite Sex
Branston Mason Authentic Roots

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Branston Mason Authentic Roots


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Branston Mason Quintessential Ingredient

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Branston Mason Quintessential Ingredient

4-6 Month Bitch Class
1st MasonBranston Taste The Rainbow

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Anfarra Riata Of Secret Haven



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Anfarra Riata Of Secret Haven

Reserve Winners Bitch
Secret Haven's Jezabelle Hawk

Canadian Bred Bitch Class
1st Anfarra Riata Of Secret Haven

Open Bitch Class
1st Secret Haven's Jezabelle Hawk

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Freestyle's Save A Horse MW

Best Of Opposite Sex
Hunu's She's A B'otch From Freestyle MW

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Freestyle's Save A Horse MW

Best Puppy In Breed
Freestyle's Save A Horse MW


Winners Dog: (1-1-0-0)
Freestyle's Save A Horse MW

Junior Puppy Dog Class
1st Freestyle's Save A Horse MW

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChG Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
Altadach Bleeding Heart

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Altadach Bachelor's Button SL

Select Dog
GChS Granvalero Moonbeam Special SL


Winners Dog: (1-2-2-0)
Altadach Bachelor's Button SL

12-18 Month Dog Class
1st Altadach Bachelor's Button SL


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Altadach Bleeding Heart

Reserve Winners Bitch
Altadach Bush Morning Glory SL

12-18 Month Bitch Class
1st Altadach Bleeding Heart

Canadian Bred Bitch Class
1st Altadach Bush Morning Glory SL

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Fellhunters Turmoil At Mason

Best Of Opposite Sex
Blythmoor Judy At Mason

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Fellhunters Turmoil At Mason

Best Puppy In Breed
Fellhunters Turmoil At Mason


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Blythmoor Judy At Mason

12-18 Month Bitch Class
1st Blythmoor Judy At Mason

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sassway Chili Pepper At Hops-N-Hounds

Best Of Opposite Sex
Hops-N-Hounds Molson's Brador At Baileysong

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sassway Chili Pepper At Hops-N-Hounds

Best Puppy In Breed
Sassway Chili Pepper At Hops-N-Hounds


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sassway Chili Pepper At Hops-N-Hounds

Senior Puppy Bitch Class
1st Sassway Chili Pepper At Hops-N-Hounds

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
Cariad's Mystic Memory

Best Of Opposite Sex
Ch Freckashpeng The Story Begins

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Cariad's Mystic Memory

Best Puppy In Breed
Cariad's Mystic Memory


Winners Dog: (1-3-1-2)
Freckashpeng The Devil Made Me Do It

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng The Devil Made Me Do It


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Cariad's Mystic Memory

Reserve Winners Bitch
Freckashpeng Monet's Water Lilies

Senior Puppy Bitch Class
1st Cariad's Mystic Memory

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Freckashpeng Monet's Water Lilies

Open Bitch Class
1st Foxpolis Jamaica





Group 3 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   Ch Polar Mist N Mishka's Party Guy At Roka   Samoyed   32
Group 2nd   
GCh Daomori's King Of The West
  Akita   31
Group 3rd   
Ice Gangsta's Ball Of Fire For Chayo
  Alaskan Malamute   30
Group 4th   
GChB Unicornhill's Broke The Bank
  Siberian Husky   29
BPIG   
Sherakan's Top Gun
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Astablak's Silver Hammer At Trailroc   Siberian Husky   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Daomori's King Of The West



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ice Gangsta's Ball Of Fire For Chayo


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh High Oaks Bohemian Rhapsody


Winners Dog: (1-0-1-0)
Creo's Sherman Five

Canadian Bred Dog Class
1st Creo's Sherman Five


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Honey Of Cream Iz Teremka

Best Of Opposite Sex
GCh Mystery Keeper Iz Teremka

Best Puppy In Breed
Against The Wind Iz Teremka


Winners Dog: (1-0-1-1)
Against The Wind Iz Teremka

Junior Puppy Dog Class
1st Against The Wind Iz Teremka


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Tybrushe's Down By The River



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Mallaig's Moves Like Mick Jagger

Best Of Opposite Sex
Mallaig's Mystic Fire Storm

Best Puppy In Breed
Mallaig's Mystic Fire Storm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mallaig's Mystic Fire Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Mallaig's Mystic Fire Storm

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Salem Creek's Norma Bates

Best Puppy In Breed
Salem Creek's Norma Bates



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Salem Creek's Norma Bates

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Salem Creek's Norma Bates

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChB Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul

Select Bitch
GCh Midnightsky's Cinder Danandre



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Ignites HMCS Annapolis

Reserve Winners Bitch
Soulstorm Dream Within A Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Ignites HMCS Annapolis

Open Bitch Class
1st Soulstorm Dream Within A Dream

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Paquestone's Quinn Essential

Best Of Opposite Sex
Spruce Hill's Follow The Rocky Road

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Nasdane's Admirably Mantled Wonderful Lady Mirella

Best Puppy In Breed
Meridian's To Where The River Flows V Lawaetz


Winners Dog: (1-3-0-1)
Spruce Hill's Follow The Rocky Road

Junior Puppy Dog Class
1st Spruce Hill's Follow The Rocky Road

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway

Select Dog
Ch Vasfor's Back In The Fast Lane



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polar Mist N Mishka's Party Guy At Roka



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 9 pts (2-3-4-1)
GChB Unicornhill's Broke The Bank

Best Of Opposite Sex
GChB Snoebears Astrid At Sugarrun

Best Of Winners: (2-3-4-1)
Sherakan's Top Gun

Best Puppy In Breed
Sherakan's Top Gun

Select Dog
GCh Sherakan's I Want It All





Group 4 - Michael Leonard Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   18
Group 2nd   Ch Keepsake's No Jacket Required   Soft-Coated Wheaten Terrier   17
Group 3rd    Bandsman Chances R   Schnauzer (Miniature)   12
Group 4th   
Ch Mazara's The Conductor
  Fox Terrier (Wire)   7
BPIG    Bandsman Chances R   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Boreal Go Your Own Way To Pointbreak
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Integrity's Sound Of Spring



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Integrity's Sound Of Spring

Open Bitch Class
1st Integrity's Sound Of Spring

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Thistlebitt Pinky Swear

Best Puppy In Breed
Heavensridge Phoenix Out Of The Mist



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Thistlebitt Pinky Swear

Reserve Winners Bitch
Thistlebitt Amber Mist

Senior Puppy Bitch Class
1st Heavensridge Phoenix Out Of The Mist

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Thistlebitt Pinky Swear

Open Bitch Class
1st Thistlebitt Amber Mist

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Gaegordon's Wee Gillyflower

Select Bitch
Ch Graffiti Pret Pas Pret J'Y Vais



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mazara's The Conductor



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ravenlore Echos Of Locksley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ravenlore Echos Of Locksley

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravenlore Echos Of Locksley

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Bandsman Chances R

Best Of Opposite Sex
Sumerwynd What's Up Dachari

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Bandsman Chances R

Best Puppy In Breed
Bandsman Chances R


Winners Dog: (2-3-0-0)
Sumerwynd What's Up Dachari

Reserve Winners Dog
Dachari Back Street Boy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dachari Back Street Boy

Open Dog Class
1st Sumerwynd What's Up Dachari


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Bandsman Chances R

Reserve Winners Bitch
Maiha I Am The Moment

Senior Puppy Bitch Class
1st Bandsman Chances R

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maiha I Am The Moment

Open Bitch Class
1st Ebonylyn's Classy Cricket

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
Ch Keepsake's No Jacket Required

Best Of Opposite Sex
GCh Boreal Victory Goddess Nikko


Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
Taeplace Peking Garden Mask Of Zorro
  Pekingese   43
Group 2nd   
GCh Shirmont Remembers Sigma Chi
  Cavalier King Charles Spaniel   39
Group 3rd   
GChB WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   35
Group 4th   
Ch Harpersband Mind The Gap
  Griffon (Brussels)   34
BPIG    Taeplace Morgana Of Pekinggarden   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cotondeneige Flora   Coton De Tulear   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mazara's Nasty Rumour



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Shirmont Remembers Sigma Chi

Best Of Opposite Sex
Ch Halcyonia Lady Mischief Maker

Select Dog
GChB Karidana The One And Only Louis

Select Bitch
Ch Halcyonia Mischief In The Maples



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bloomsbury Bossa Nova



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bloomsbury Bossa Nova

Open Bitch Class
1st Bloomsbury Bossa Nova

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Arcreya Primrose Raised By Wolves

Best Puppy In Breed
Applegarden Go Play Circus


Winners Dog: (1-0-1-0)
Applegarden Go Play Circus

Junior Puppy Dog Class
1st Applegarden Go Play Circus

4-6 Month Dog Class
1st Primrose Outta The Blue


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Colliwood's Well Worth The Wait


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Pegase du Domaine de Polana

Best Of Opposite Sex
Cotondeneige Iris

Best Puppy In Breed
Cotondeneige Iris



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Cotondeneige Iris

Reserve Winners Bitch
Zara De Joyeux Coton

Junior Puppy Bitch Class
1st Zara De Joyeux Coton

Senior Puppy Bitch Class
1st Cotondeneige Iris

4-6 Month Bitch Class
1st Cotondeneige Flora

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 8 pts (0-5-2-2)
GCh Harpersband Mind The Gap

Best Of Opposite Sex
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Best Puppy In Breed
Navyn Balmoral Berry

Select Dog
Ch Navyn's Dashing Duke At Maplebruxe



Winners Bitch: (0-5-2-2)
Wee Darln's Medusa

Reserve Winners Bitch
Navyn Gossip Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Navyn Balmoral Berry
2nd Navyn'n Ginlor Cast A Spell

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wee Darln's Medusa
2nd Navyn Busy Bee

Open Bitch Class
1st Navyn Gossip Girl

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Riverport's Call The Shot



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lionheart Mi Hidemitsu


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lionheart Mi Hidemitsu

12-18 Month Dog Class
1st Lionheart Mi Hidemitsu


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Mightymites Precieuse Opale

Best Of Opposite Sex
GCh Mightymites Scooter

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Mightymites Precieuse Opale

Best Puppy In Breed
Mightymites Precieuse Opale


Winners Dog: (1-3-1-0)
Mightymites The Magic Of Believing

Senior Puppy Dog Class
1st Mightymites The Magic Of Believing


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Mightymites Precieuse Opale

Reserve Winners Bitch
Mightymites Becon Of Star Light

Senior Puppy Bitch Class
1st Mightymites Precieuse Opale

Canadian Bred Bitch Class
1st Mightymites Becon Of Star Light

Open Bitch Class
1st Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Lion Dor Poms Milan Di Amore

Best Puppy In Breed
Lion Dor Poms Milan Di Amore

Select Dog
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante


Winners Dog: (2-0-1-0)
Lion Dor Poms Milan Di Amore

Reserve Winners Dog
Paradise House Dancing With My Father

Junior Puppy Dog Class
1st Lion Dor Poms Milan Di Amore

Senior Puppy Dog Class
1st Paradise House Dancing With My Father


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Heroncrests The One

Best Of Opposite Sex
Ideal Iz Doma Elen Cherry Jam With Rose

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Heroncrests The One

Best Puppy In Breed
Heroncrests The One


Winners Dog: (2-1-0-0)
Heroncrests The One

Reserve Winners Dog
Ideal Iz Doma Elen Micah Jumanji

Junior Puppy Dog Class
1st Heroncrests The One

Open Dog Class
1st Ideal Iz Doma Elen Micah Jumanji

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Rydn Hi's Templeton It's Time

Best Of Opposite Sex
Stranger Worlds Of Lore

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Rydn Hi's Templeton It's Time

Best Puppy In Breed
Stranger Worlds Of Lore


Winners Dog: (1-2-0-0)
Rydn Hi's Templeton It's Time

Open Dog Class
1st Rydn Hi's Templeton It's Time


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Stranger Worlds Of Lore

Reserve Winners Bitch
Cantell Cherry Bombs Of Lore

Junior Puppy Bitch Class
1st Cantell Cherry Bombs Of Lore

Senior Puppy Bitch Class
1st Stranger Worlds Of Lore

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bayside's Prince Louis At McLean






Group 6 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lakeridge Unstoppable
  Poodle (Standard)   26
Group 2nd   
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   17
Group 3rd   
Ch Bulldacious Pop Of Strengthz
  Bulldog   16
Group 4th   
Canterbury Jay'r
  Poodle (Miniature)   15
BPIG   
Ch Bulldacious Pop Of Strengthz
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Afterglow Jeremiah
  Poodle (Standard)   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan

Best Of Opposite Sex
Ch Brenheather's Why So Serious

Best Puppy In Breed
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz

Best Puppy In Breed
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Belboulecan Pintero De La Luz

Best Of Opposite Sex
DiOro Fabuleux Tresor

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Belboulecan Caelus Of The Sky

Best Puppy In Breed
Belboulecan Caelus Of The Sky


Winners Dog: (1-2-1-0)
Belboulecan Caelus Of The Sky

Junior Puppy Dog Class
1st Belboulecan Caelus Of The Sky


Winners Bitch: (1-2-1-0)
DiOro Fabuleux Tresor

Reserve Winners Bitch
Belboulecan Olympia Of The Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st Belboulecan Olympia Of The Sky

Open Bitch Class
1st DiOro Fabuleux Tresor

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Canterbury Jay'r

Best Of Opposite Sex
Ch Zoelle Horizon Living It Up

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Canterbury Jay'r

Best Puppy In Breed
Canterbury Jay'r


Winners Dog: (1-2-0-1)
Canterbury Jay'r

Junior Puppy Dog Class
1st Canterbury Jay'r


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Canterbury Signet Warrior Princess @ Heritage

Reserve Winners Bitch
Fringe Warrior Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st Canterbury Signet Warrior Princess @ Heritage

12-18 Month Bitch Class
1st Fringe Warrior Princess

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 8 pts (1-4-3-1)
GCh Lakeridge Unstoppable

Best Of Opposite Sex
Canterbury's Hillwood Hannelore

Best Of Winners: (1-4-3-1)
Canterbury's Hillwood Hannelore

Best Puppy In Breed
Canterbury's Hillwood Hannelore

Select Dog
GChB Briarside The Favourite One

Select Bitch
Ch Boucledamour Signet Forever And A Day


Winners Dog: (1-4-3-1)
Canterbury Hillwood Samuel

Junior Puppy Dog Class
1st Canterbury Hillwood Samuel

4-6 Month Dog Class
1st Afterglow Jeremiah


Winners Bitch: (1-4-3-1)
Canterbury's Hillwood Hannelore

Reserve Winners Bitch
Elan's Bright Blossom De Nicheca

Junior Puppy Bitch Class
1st Canterbury's Hillwood Hannelore

Senior Puppy Bitch Class
1st Elan's Bright Blossom De Nicheca

12-18 Month Bitch Class
1st Ridgeside A Night In Vegas

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bellini I Am A Believer

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mardeck N'Oasis Mystic Wheel In The Sky


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Kortar's Kastella

Best Of Opposite Sex
Nikkou Of Fu Guo

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Kortar's Kastella


Winners Dog: (1-4-0-0)
Nikkou Of Fu Guo

Open Dog Class
1st Nikkou Of Fu Guo


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Kortar's Kastella

Reserve Winners Bitch
Tenseibou Gaia Bou

Canadian Bred Bitch Class
1st Tenseibou Gaia Bou
2nd Tenseibou Evelyn Bou

Open Bitch Class
1st Kortar's Kastella
2nd Innisfree Pika Bou



Group 7 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   Ch Laureate Unapologetic   Shetland Sheepdog   33
Group 2nd   
GChS Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   30
Group 3rd   
GChB Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   29
Group 4th   
Chancerys Tresor De La Pagaille
  Belgian Shepherd Dog   27
BPIG   Ch Chenard Debut De Temps Nouveau   Old English Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dreamland Never Say Never   Shetland Sheepdog   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella

Best Of Opposite Sex
Moonstone C'mon Son


Winners Dog: (1-0-0-1)
Moonstone C'mon Son

Open Dog Class
1st Moonstone C'mon Son


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eagle Valley Supersonic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eagle Valley Supersonic

12-18 Month Dog Class
1st Eagle Valley Supersonic


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Chancerys Tresor De La Pagaille

Best Of Opposite Sex
Basquelaine O Brother Where Art Thou

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Chancerys Tresor De La Pagaille


Winners Dog: (2-2-0-0)
Basquelaine O Brother Where Art Thou

Reserve Winners Dog
Hidalgo Mojo Black Magic

12-18 Month Dog Class
1st Basquelaine O Brother Where Art Thou

Open Dog Class
1st Hidalgo Mojo Black Magic


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Chancerys Tresor De La Pagaille

Reserve Winners Bitch
Delapagaille Honeybee Shelby

12-18 Month Bitch Class
1st Delapagaille Honeybee Shelby

Open Bitch Class
1st Chancerys Tresor De La Pagaille




4-6 Month Dog Class
1st Beyond's Bad Decision


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Lumarc Violet A Dream Come True

Best Puppy In Breed
GCh Boyero Yours Forever Llama



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fameuse Finniloo Bella's Liberi



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Omega Crazy In Love

Best Puppy In Breed
Chippenhook's Gold Dust



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Chippenhook's Gold Dust

Reserve Winners Bitch
Blueharvest Gracefuls Hey Hey

Senior Puppy Bitch Class
1st Chippenhook's Gold Dust

12-18 Month Bitch Class
1st Brookdale Come Dancing At Ginlor

Open Bitch Class
1st Blueharvest Gracefuls Hey Hey

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chippenhooks Good Luck Charm

Best Puppy In Breed
Creekwood Taiaut Silverblu Ivy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chippenhooks Good Luck Charm

Reserve Winners Bitch
Creekwood Taiaut Silverblu Ivy

Junior Puppy Bitch Class
1st Creekwood Taiaut Silverblu Ivy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chippenhooks Good Luck Charm

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh MapleMyst Building A Mystery

Best Of Opposite Sex
Maplemyst Where Sea Meets Skye

Select Bitch
GCh MapleMyst Lights Camera Action


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Camareigh Almar's Phineas Winsome


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Keecams Itty Bitty Bits

Best Of Opposite Sex
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Keecams Itty Bitty Bits

Best Puppy In Breed
Keecams Itty Bitty Bits


Winners Dog: (1-3-1-0)
Tanasi's Lightly Toasted

Open Dog Class
1st Tanasi's Lightly Toasted


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Keecams Itty Bitty Bits

Reserve Winners Bitch
Urban Legends Something In The Water

Senior Puppy Bitch Class
1st Keecams Itty Bitty Bits

Canadian Bred Bitch Class
1st Arklys Be Ready For The Ride

Open Bitch Class
1st Urban Legends Something In The Water

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chenard Debut De Temps Nouveau

Best Puppy In Breed
Chenard Debut De Temps Nouveau


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chenard Debut De Temps Nouveau

Junior Puppy Dog Class
1st Chenard Debut De Temps Nouveau

4-6 Month Dog Class
1st Chenard Cameron


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Laureate Unapologetic

Best Of Opposite Sex
Granite Whole Nine Yards


Winners Dog: (2-0-0-1)
Granite Whole Nine Yards

Reserve Winners Dog
Nicha A Perfect Touch Of North

Canadian Bred Dog Class
1st Nicha A Perfect Touch Of North

Open Dog Class
1st Granite Whole Nine Yards

4-6 Month Dog Class
1st Dreamland Never Say Never


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Cymry Mariner's Legacy

Best Of Opposite Sex
Celticknots A Crowning Jewel For Lilibet

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Cymry Mariner's Legacy

Best Puppy In Breed
Celticknots A Crowning Jewel For Lilibet


Winners Dog: (1-2-0-0)
Cymry Mariner's Legacy

Junior Puppy Dog Class
1st Cymry Mariner's Legacy


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Celticknots A Crowning Jewel For Lilibet

Reserve Winners Bitch
Curig Garden Party

Junior Puppy Bitch Class
1st Celticknots A Crowning Jewel For Lilibet

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Curig Garden Party

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By