Comox Valley Kennel Club
Sunday, June 9, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Mukul Vaid
West Highland White Terrier  
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 155 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mukul Vaid
Rhodesian Ridgeback  
GCh Nkosi Ongoing Success Odin
Points: 141
Best Puppy In Show
Judge: Mukul Vaid
Poodle (Miniature)  
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mukul Vaid
Deerhound (Scottish)   Dhu Mohr Alice In Wonderland At Hollyrood
Best Veteran In Show
Judge: Mukul Vaid
Retriever (Flat-Coated)  
GChEx Eagletarn One Of The Few
Best Altered In Show
Judge: Mukul Vaid
Retriever (Golden)  
GCh Donieka's Party Time








Group 1 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Seasyde City Of Stars
  Pointer   38
Group 2nd   
GCh RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   37
Group 3rd   
GCh Allsgold Tip Your Hat
  Retriever (Golden)   33
Group 4th   
Ch LK Champagne Charlie
  Lagotto Romagnolo   24
BPIG   
Ch Trax Believe In B
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Takatia's Amor De Mi Corazon   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Eagletarn One Of The Few
  Retriever (Flat-Coated)   0
Best Altered In Group   
GCh Donieka's Party Time
  Retriever (Golden)   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wulymut's Nutmeg



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch LK Champagne Charlie

Select Dog
Ch Solipse San Giovanni Bianco



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde City Of Stars



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GCh Glainddu's To Light A Candle

Select Bitch
Ch Glainddus Black Alexandrite



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Glainddu's Somber Amethyst

Reserve Winners Bitch
Glainddu's Cariad

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
GCh Allsgold Tip Your Hat

Best Of Opposite Sex
Goldplus Let's Go Girl

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Puppy In Breed
Allsgold's Darby Downes

Select Bitch
Ch Madison's Andalucia


Winners Dog: (2-5-1-1)
Allsgold Shot Of III Wise Men

Reserve Winners Dog
Allsgold's Darby Downes


Winners Bitch: (2-5-1-1)
Goldplus Let's Go Girl

Reserve Winners Bitch
Audamora For The Grace Of God

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Shawnigan Camalire Porter

Best Of Opposite Sex
Caorunn Grassroots Of Devileen

Select Dog
Ch Makaila's Dapper Revelation



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Caorunn Grassroots Of Devileen

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
Ch Watermark's Just Add A Duck

Best Of Opposite Sex
Seaterrace's Mr Bean

Best Of Winners: (1-2-1-3)
Seaterrace's Mr Bean

Best Puppy In Breed
Seaterrace Hallow'peno Pepper

Select Dog
Ch Kasomor's Game Set And Match

Select Bitch
Ch Kijabewinds Ever So Clever


Winners Dog: (1-2-1-3)
Seaterrace's Mr Bean


Winners Bitch: (1-2-1-3)
Seaterraces Erin McStevie

Reserve Winners Bitch
Seaterrace Hallow'peno Pepper

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Merrylegs Simply Scrumptious

Best Of Opposite Sex
Ch Sherlock Aced Our Heart

Best Puppy In Breed
Merrylegs Simply Scrumptious



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Merrylegs Simply Scrumptious

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Whistle Stop Wynner Takes All



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Statesman's Nearctic

Best Of Opposite Sex
Anwen's Summer Rain



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Anwen's Summer Rain

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sequoia Reds Blazing Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sequoia Reds Blazing Fire


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GCh Trax Believe In B

Best Puppy In Breed
GCh Trax Believe In B

Select Bitch
GCh Silversea's Summer Sonnet







Group 2 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nkosi Ongoing Success Odin
  Rhodesian Ridgeback   18
Group 2nd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   5
Group 3rd   
GCh Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   4
Group 4th   
GCh Brushwood Never Say Never
  Whippet   3
BPIG    Coso And Sunstorm's Autumn Breeze   Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dhu Mohr Alice In Wonderland At Hollyrood   Deerhound (Scottish)   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RJ's Scottish Mist



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Breigayt Nobody Does It Better

Select Bitch
Ch Breigayt's I Sing The Songs



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Coho's Black Pearl



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood





Winners Dog: (2-3-4-4)
Goldenears Pure Magic

Reserve Winners Dog
Tamaridge Ponderosas Priderock


Winners Bitch: (2-3-4-4)
Songbird's Secret Island Moonshine

Reserve Winners Bitch
Topoftherocks Mystic Beaubijou

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brushwood Never Say Never







Group 3 - David Denis Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   29
Group 2nd   
GCh Eternalfire's Xtra Cheese Plz V Nighthawk
  Rottweiler   28
Group 3rd   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   16
Group 4th   
GCh Fiveam's Finish What Ya Started
  Doberman Pinscher   15
BPIG    Neu-Rodes Turtley Lovable   Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group    Banbury's Imagine Dragons   Bullmastiff   0
Best Veteran In Group   
Ch Libelle's Check Six
  Rottweiler   0
Judge: David Denis

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Doubledutch's Oprah Venus

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Benny

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Doubledutch's Oprah Venus

Best Puppy In Breed
Doubledutch's Oprah Venus


Winners Dog: (1-2-0-0)
Doubledutch's Benny


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Doubledutch's Oprah Venus

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Lara

Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer



Judge: David Denis

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Banbury's ZZ Chops

Best Of Opposite Sex
Banbury N Backshifts BeachBabe

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Banbury N Backshifts BeachBabe

Best Puppy In Breed
Affinity's Lock, Shock & Barrel

Select Dog
GCh Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock


Winners Dog: (1-1-2-0)
Affinity's Lock, Shock & Barrel


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Banbury N Backshifts BeachBabe

Judge: David Denis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Island Reign's Champage Taste On A Beer Budget


Winners Dog: (1-0-1-0)
Casa Reale's Got Your Six


Judge: David Denis

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Fiveam's Finish What Ya Started

Best Of Opposite Sex
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale


Winners Dog: (1-0-1-1)
Karlee's Stone Cold


Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Major Dutch Shaefer



Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Marinella's You Give Me... Fever


Winners Dog: (1-0-0-0)
Marinella's You Give Me... Fever


Judge: David Denis

Best Of Breed: 11 pts (3-7-2-0)
GCh Eternalfire's Xtra Cheese Plz V Nighthawk

Best Of Opposite Sex
Legion's The Best Is Yet To Come 2Infinity

Best Of Winners: (3-7-2-0)
Legion's Lost In The Stars

Best Puppy In Breed
Neu-Rodes Turtley Lovable

Select Dog
Ch Bigluv's Remembering The Heroes


Winners Dog: (3-7-2-0)
Legion's Lost In The Stars

Reserve Winners Dog
Oto Vom Hause Edelstein


Winners Bitch: (3-7-2-0)
Legion's The Best Is Yet To Come 2Infinity

Reserve Winners Bitch
Prim Lewirot

Judge: David Denis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Seatosky's Good Vibrations

Best Of Opposite Sex
Seatosky's Crocodile Rock

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Seatosky's Good Vibrations

Best Puppy In Breed
Seatosky's Crocodile Rock


Winners Dog: (1-1-0-0)
Seatosky's Good Vibrations


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Seatosky's Crocodile Rock





Group 4 - Mukul Vaid Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   13
Group 2nd   
Ch Tuscaroranes (Luna)
  Lakeland Terrier   11
Group 3rd   Ch Dunsmuir Glenby Midnite Spirit   Scottish Terrier   10
Group 4th   
GCh Krisma Kingael's Head Of State
  Kerry Blue Terrier   8
BPIG   
Medley N Jetcity Ruby Sparks At Vonaksu
  Manchester Terrier   N/A
Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Mysticgold's Kiss Kiss Kiss

Best Of Opposite Sex
Otleys Believe In Magic

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Mysticgold's Kiss Kiss Kiss

Best Puppy In Breed
Wimberway's Border Janaimo


Winners Dog: (1-2-0-0)
Otleys Believe In Magic


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Mysticgold's Kiss Kiss Kiss

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Border Janaimo

Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Scotch Broom Bright Sorcha



Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tuscaroranes (Luna)



Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Medley N Jetcity Ruby Sparks At Vonaksu

Best Puppy In Breed
Ch Medley N Jetcity Ruby Sparks At Vonaksu



Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Krown The Vicar

Best Puppy In Breed
Krown The Vicar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Krown The Vicar


Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Dunsmuir Glenby Midnite Spirit

Best Puppy In Breed
Glenfraser's Knight Ryder


Winners Dog: (1-0-1-0)
Glenfraser's Knight Ryder


Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cashel's Oban On Ice



Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rolona's This Buds For You

Best Puppy In Breed
Rolona's This Buds For You


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rolona's This Buds For You


Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
GCh Absolute Gem Devil In Disguise







Group 5 - Mukul Vaid Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   17
Group 2nd   
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   15
Group 3rd   
GCh Involo Come On Over
  Papillon   11
Group 4th   
GCh Carmorosa's Ranger Rick
  Silky Terrier   9
BPIG   
Ch Havadahl Rico Suave
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Seantiago N'MistyTrails Jewelz
  Havanese   0
Best Altered In Group   Ch Aristeia Pinnacole Lady Dogga   Miniature Pinscher   0
Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Crystaljems Look On D Briteside



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cogie's Force Of Lil Miracles

Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Talk Of The Town



Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Seantiago MistyTrails Girlfriend

Best Puppy In Breed
Ch Havadahl Rico Suave

Select Dog
Ch Havadahl Rico Suave



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Seantiago MistyTrails Girlfriend

Reserve Winners Bitch
Specialty Shadow's Trinket

Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Wannabee M'Daddy's Hooked On Hooch

Best Of Opposite Sex
Mightymites Unleashed Withakis



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mightymites Unleashed Withakis

Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Involo Come On Over

Best Of Opposite Sex
Derrima Hallelujah



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Derrima Hallelujah

Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sincity Lady Akasha



Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
Lilangelz Do U Believe In Luv



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lilangelz Do U Believe In Luv

Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lemoges White Lillies

Best Of Opposite Sex
Lemoges Prince Elisha

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lemoges White Lillies

Best Puppy In Breed
Lemoges Prince Elisha


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lemoges Prince Elisha


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lemoges White Lillies

Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Caillets Rhapsody In Blue



Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick







Group 6 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sealegends Magic In Moonlight
  Shih Tzu   15
Group 2nd   
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont
  Poodle (Miniature)   13
Group 3rd   
GCh Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   12
Group 4th   Ch LDH Belle Creek Mr Maximillian   Bichon Frise   8
BPIG   
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Christi Ormond Voices Of Hope
  Dalmatian   0
Best Veteran In Group   
GCh Waylin's Baja Rosa
  Boston Terrier   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch LDH Belle Creek Mr Maximillian



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Waylin's Song Of The South

Best Puppy In Breed
Rodonnas Driving Miss Maisie



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Rodonnas Driving Miss Maisie

Reserve Winners Bitch
Waylin And Luvaluv The Artist

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Beshia's Ho Ming







Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Atalaya's Live Laugh Love



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont

Best Puppy In Breed
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Delphinium Lakeridge I'm Sybil

Best Of Opposite Sex
Reigate Dawin Follow The Sun

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Lemoges My Cheri Amour

Best Puppy In Breed
Reigate Dawin Follow The Sun


Winners Dog: (1-1-0-1)
Reigate Dawin Follow The Sun


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Lemoges My Cheri Amour

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sunojo's Tempest In A Teapot

Best Puppy In Breed
Sunojo's Tempest In A Teapot



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sunojo's Tempest In A Teapot

Reserve Winners Bitch
Sunojo's Giving You The Gears

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
Sealegends Queen Anns Lace

Best Puppy In Breed
Sealegends Queen Anns Lace



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sealegends Queen Anns Lace

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aisha's Shades Of Indigo

Best Puppy In Breed
Aisha's Shades Of Indigo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aisha's Shades Of Indigo



Group 7 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   19
Group 2nd   
GCh Tresta Uptown Charm
  Shetland Sheepdog   13
Group 3rd   
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You
  Old English Sheepdog   7
Group 4th   
Imbachs Red Rosette
  Australian Cattle Dog   6
BPIG    Windmist Wake Your Dreams   German Shepherd Dog   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Imbachs Red Rosette



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Imbachs Red Rosette

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Burlesque The Force Awakens At Kelkary


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Afterhour's Diamond In The Rough Of Vanisle



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Snowventure Thunderstruck



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Ch Osor-Explorer William Clark

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Windmist Wake Your Dreams

Best Puppy In Breed
Windmist Wake Your Dreams

Select Bitch
GCh Woodside's Arabella


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Windmist Wake Your Dreams

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Kyon's Fredens Prins

Best Of Opposite Sex
Ch Kyon's Leker Gjemsel


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kyon's Fredens Prins


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Windkist Kelsey Of H'Kusam



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Tresta Uptown Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Cincerlee's Living Proof

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Apple Acres Family Tradition

Select Bitch
Ch Stoneboat's Unsinkable


Winners Dog: (1-2-1-2)
Apple Acres Family Tradition


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Stoneboat Dot Sea Eh

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By