Result Correction Page

Conception Bay Kennel Club
Sunday, August 8, 2021 - Show-4



Related Results

Conformation

Saturday, August 07 (Show-1)
Saturday, August 07 (Show-2)
Sunday, August 08 (Show-3)
Sunday, August 08 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Rosemary Shoreman
Beagle  
GCh Shillington Sweet Tooth
Points: 56 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rosemary Shoreman
Xoloitzcuintli (Standard)  
Ch Barhund Her Majesty
Points: 51
Best Puppy In Show
Judge: Rosemary Shoreman
West Highland White Terrier  Ch Churchwarden's Into The Unknown At De La Pomme
Best Baby Puppy In Show
Judge: Rosemary Shoreman
Doberman Pinscher  
Liberator's Good Vibrations








Group 1 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Plaisance Princess Maia
  Setter (English)   18
Group 2nd   
GCh Gofetch Beaumont Hamel
  Retriever (Labrador)   15
Group 3rd   
GCh Nautilus Luck Of The Irish
  Retriever (Golden)   8
Group 4th    Seagirt's Hot Toddy   Spaniel (Clumber)   1
BPIG   
Bitagold's Watch Me Fly
  Retriever (Golden)   N/A
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GChEx Nautilus Luck Of The Irish

Best Of Opposite Sex
Ambercreek Princess Marleena

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Ambercreek Princess Marleena

Best Puppy In Breed
Bitagold's Watch Me Fly


Winners Dog: (2-4-1-0)
Canza's Mystic Falls

Reserve Winners Dog
Nautilus Augusta's Golden Bell

Junior Puppy Dog Class
1st Nautilus Augusta's Golden Bell

Open Dog Class
1st Canza's Mystic Falls


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Ambercreek Princess Marleena

Reserve Winners Bitch
Bitagold's Watch Me Fly

Junior Puppy Bitch Class
1st Bitagold's Watch Me Fly
2nd Quyen's QT&J's Stella Rose Ryan

12-18 Month Bitch Class
1st Skylon Bette Davis Eyes

Open Bitch Class
1st Ambercreek Princess Marleena

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 6 pts (3-1-1-2)
GCh Gofetch Beaumont Hamel

Best Of Opposite Sex
GCh Onarock's Silver Lining

Best Of Winners: (3-1-1-2)
Onarock's Pint Of Porter

Best Puppy In Breed
Onarock's Pint Of Porter

Select Bitch
Ch Landnsea's Iceberg Alley


Winners Bitch: (3-1-1-2)
Onarock's Pint Of Porter

Senior Puppy Bitch Class
1st Onarock's Pint Of Porter

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Plaisance Princess Maia

Best Of Opposite Sex
GCh Plaisance King Louis Jolliet



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Plaisance Princess Marah

Open Bitch Class
1st Plaisance Princess Marah

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Seagirt's Hot Toddy

Best Of Opposite Sex
Wymeswold Montpellier

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Seagirt's Hot Toddy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Seagirt's Hot Toddy

Open Dog Class
1st Seagirt's Hot Toddy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wymeswold Montpellier

Open Bitch Class
1st Wymeswold Montpellier





Group 2 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shillington Sweet Tooth
  Beagle   4
Group 2nd   Ch Kingdom's Arya of Winterfell   Norwegian Elkhound   2
Group 3rd   Ch Jackwyre's Miss Americana   Dachshund (Standard Wire-Haired)   1
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Shillington Sweet Tooth

Select Bitch
Ch Shillington Smart Cookie



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Jackwyre's Miss Americana

Best Of Opposite Sex
Jackwyre Long Live


Winners Dog: (1-0-0-1)
Jackwyre Long Live

Open Dog Class
1st Jackwyre Long Live


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kingdom's Arya of Winterfell







Group 3 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Liberator's Kodachrome
  Doberman Pinscher   7
Group 2nd   
Ch Briley's Wear It Like Warpaint
  Boxer   5
Group 3rd   
Ch T-Boldt's Law And Order
  Bullmastiff   3
Group 4th    Davik's Sakari Red   Siberian Husky   2
BPIG    Davik's Sakari Red   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Liberator's Good Vibrations
  Doberman Pinscher   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Briley's Wear It Like Warpaint


4-6 Month Bitch Class
1st Maestro Vanquish Don't Be Fooled

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
T-Boldt's Law And Order


Winners Dog: (1-0-0-0)
T-Boldt's Law And Order

Open Dog Class
1st T-Boldt's Law And Order


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
Sioul's La Vie Est Belle Rosie


4-6 Month Dog Class
1st Liberator's Good Vibrations


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sioul's La Vie Est Belle Rosie

Canadian Bred Bitch Class
1st Sioul's La Vie Est Belle Rosie

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
King Kom Mansfield


Winners Dog: (1-0-0-0)
King Kom Mansfield

Open Dog Class
1st King Kom Mansfield


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kingsrock Atlantic Monarch



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Davik's Sakari Red

Best Puppy In Breed
Davik's Sakari Red



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Davik's Sakari Red

Junior Puppy Bitch Class
1st Davik's Sakari Red





Group 4 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   Ch Churchwarden's Into The Unknown At De La Pomme   West Highland White Terrier   3
Group 2nd   Ch Journey's End Tango   Russell Terrier   1
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG   Ch Churchwarden's Into The Unknown At De La Pomme   West Highland White Terrier   1
Best Baby Puppy In Group    Dunkellers New Normal   West Highland White Terrier   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Journey's End Tango

Best Of Opposite Sex
Alphaloup Eastern Delta Burke



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Alphaloup Eastern Delta Burke

Open Bitch Class
1st Alphaloup Eastern Delta Burke

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Churchwarden's Into The Unknown At De La Pomme

Best Puppy In Breed
Ch Churchwarden's Into The Unknown At De La Pomme

Select Bitch
Ch McRaegan's Love For Nita






Group 5 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st    Papirusse Tyno's Son   Papillon   11
Group 2nd   Ch Maracaibo Cotton Jenny   Cavalier King Charles Spaniel   9
Group 3rd    Seagryph's Ann Chovey   Griffon (Brussels)   2
Group 4th No Entry
BPIG   
Stelwen Saltwater Joys
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Michaelmas Yue Valentino   Pekingese   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 6 pts (4-2-0-1)
Ch Maracaibo Cotton Jenny

Best Of Opposite Sex
Jewelcroft's East Coast Fever

Best Of Winners: (4-2-0-1)
Stelwen Saltwater Joys

Best Puppy In Breed
Stelwen Saltwater Joys


Winners Bitch: (4-2-0-1)
Stelwen Saltwater Joys

Reserve Winners Bitch
Cantata's Whirlwinds Of Stardust Glitter

Junior Puppy Bitch Class
1st Cantata's Whirlwinds Of Stardust Glitter

Senior Puppy Bitch Class
1st Stelwen Saltwater Joys

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Seagryph's Ann Chovey

Best Puppy In Breed
Dashwood N' Seagryph's Presumed Innocent



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Seagryph's Ann Chovey

Reserve Winners Bitch
Joval's All Or Muffin At Dashwood

Junior Puppy Bitch Class
1st Dashwood N' Seagryph's Presumed Innocent

12-18 Month Bitch Class
1st Seagryph's Ann Chovey

Open Bitch Class
1st Joval's All Or Muffin At Dashwood

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Papirusse Tyno's Son

Best Of Opposite Sex
Papirusse Abeille

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Papirusse Tyno's Son

Best Puppy In Breed
Papirusse Abeille


Winners Dog: (1-1-0-0)
Papirusse Tyno's Son

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Papirusse Tyno's Son


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Papirusse Abeille

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Papirusse Abeille




4-6 Month Dog Class
1st Michaelmas Yue Valentino






Group 6 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Barhund Her Majesty
  Xoloitzcuintli (Standard)   3
Group 2nd   
Ch Ahkama Ser Khe Po A Ma
  Tibetan Terrier   2
Group 3rd    Award Cancelled      0
Group 4th    De Calida's Ollie Olliander   French Bulldog   0
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Ooh La La's Beau   Poodle (Standard)   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
De Calida's Ollie Olliander


Winners Dog: (1-0-0-0)
De Calida's Ollie Olliander

Open Dog Class
1st De Calida's Ollie Olliander


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Award Cancelled






4-6 Month Dog Class
1st Ooh La La's Beau


4-6 Month Bitch Class
1st Ooh La La's Louisa

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ahkama Ser Khe Po A Ma



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Barhund Her Majesty





Group 7 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lacomtesse Bo Katan
  German Shepherd Dog   4
Group 2nd    Yasashiikuma Unsolved Mystery   Welsh Corgi (Cardigan)   3
Group 3rd   
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   2
Group 4th   
Catalyst's Wastin' Gas
  Australian Cattle Dog   1
BPIG   
Ch Lacomtesse Bo Katan
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shelhaven Suarez   Shetland Sheepdog   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Catalyst's Wastin' Gas


Winners Dog: (1-0-0-0)
Catalyst's Wastin' Gas

Open Dog Class
1st Catalyst's Wastin' Gas


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bellaclan Bold N' Beautiful

Best Puppy In Breed
Bellaclan Bold N' Beautiful



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bellaclan Bold N' Beautiful

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan Bold N' Beautiful

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lacomtesse Bo Katan

Best Puppy In Breed
Ch Lacomtesse Bo Katan






4-6 Month Dog Class
1st Shelhaven Suarez


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Yasashiikuma Unsolved Mystery


Winners Dog: (1-0-0-0)
Yasashiikuma Unsolved Mystery

Open Dog Class
1st Yasashiikuma Unsolved Mystery


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By