K-W Kennel Club
Monday, May 23, 2016 - Show # 4



Related Results

Conformation

Saturday, May 21
Saturday, May 21 (Limited Breed Show for German Breeds)
Sunday, May 22
Monday, May 23 (Show # 3)
Monday, May 23 (Show # 4)

Rally Obedience

Monday, May 23 (Rally Trial 1)
Monday, May 23 (Rally Trial 2)
Monday, May 23 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (416) 759-8593
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Alan Ewles
Havanese  
GCh Ashstone's Atria
Points: 145 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Alan Ewles
Dachshund (Miniature Wire-Haired)  
Hunu The Patriot At Freestyle MW








Group 1 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Butterblac's Freestyle Spicegrl
  Retriever (Flat-Coated)   36
Group 2nd   
GCh Chestnut Doesn't Get Better Than This
  Retriever (Golden)   35
Group 3rd   
GCh Captiva Our Vision
  Setter (Irish)   27
Group 4th   
GCh Maktawae Ausadie Star Of Orion
  Retriever (Labrador)   23
BPIG   
Ch Stannyfield's Say Hey Kid
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Puppy In Breed
GCh Neigenuveaux King Of The Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleska Fairydust

Best Puppy In Breed
Gleska Fairydust



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleska Fairydust

Senior Puppy Bitch Class
1st Gleska Fairydust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
Ch Stannyfield's Say Hey Kid

Best Of Opposite Sex
GCh Sepia Fade To Black

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Sepia Approaching Storm

Best Puppy In Breed
Ch Stannyfield's Say Hey Kid

Select Bitch
Ch Aspenglow's Moonshadow


Winners Dog: (2-1-1-2)
Whisperfield Summer Silence

Reserve Winners Dog
Mount Albion's Dark Sequoia

Senior Puppy Dog Class
1st Whisperfield Summer Silence

Open Dog Class
1st Mount Albion's Dark Sequoia


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Sepia Approaching Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Sepia Approaching Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Butterblac's Freestyle Spicegrl




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChEx Maktawae Ausadie Star Of Orion

Best Of Opposite Sex
Ch Akira's Tears Of The Phoenix

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Castlegar Princess Neptune

Best Puppy In Breed
Castlegar Princess Neptune


Winners Dog: (1-1-1-1)
Huntsdown Gabriel

Open Dog Class
1st Huntsdown Gabriel


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Castlegar Princess Neptune

Junior Puppy Bitch Class
1st Castlegar Princess Neptune


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wagosh's Lady Kyla A Laces



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wagosh's Lady Kyla A Laces

Open Bitch Class
1st Wagosh's Lady Kyla A Laces


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Captiva Our Vision

Best Of Opposite Sex
Captiva Coderry The Vision

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Captiva's Contessa

Best Puppy In Breed
Captiva's Avenger


Winners Dog: (2-1-0-1)
Captiva Coderry The Vision

Reserve Winners Dog
Captiva's Avenger

Senior Puppy Dog Class
1st Captiva's Avenger

Open Dog Class
1st Captiva Coderry The Vision


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Captiva's Contessa

Open Bitch Class
1st Captiva's Contessa


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Opposite Sex
Ashleysown Touch Of Colour

Best Puppy In Breed
Ashleysown Touch Of Colour



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ashleysown Touch Of Colour

Reserve Winners Bitch
Casa's Truly Delightful Kisses

Junior Puppy Bitch Class
1st Casa's Truly Delightful Kisses

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashleysown Touch Of Colour


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse

Best Of Opposite Sex
K Star Speak De Cotton Candy

Best Of Winners: (2-2-1-0)
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot

Best Puppy In Breed
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot


Winners Dog: (2-2-1-0)
RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot

Reserve Winners Dog
K Star Sparkle De Ray

Senior Puppy Dog Class
1st RiverMist Broxden 'N Roja's Icy Hot

Open Dog Class
1st K Star Sparkle De Ray


Winners Bitch: (2-2-1-0)
K Star Speak De Cotton Candy

Reserve Winners Bitch
K Star Hope Pour Belle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st K Star Hope Pour Belle

Open Bitch Class
1st K Star Speak De Cotton Candy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ferngold's Royal Sterling

Best Of Opposite Sex
Ferngold's Royal Passion

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ferngold's Royal Sterling


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ferngold's Royal Sterling

Open Dog Class
1st Ferngold's Royal Sterling


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ferngold's Royal Passion

Open Bitch Class
1st Ferngold's Royal Passion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   19
Group 2nd   
Ch Upper Mountain Man In The Moon
  Greyhound   16
Group 3rd   
Ch Agha Djari's Jakarta
  Afghan Hound   15
Group 4th   
Hunu The Patriot At Freestyle MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   12
BPIG   
Hunu The Patriot At Freestyle MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Agha Djari's Jakarta

Best Of Opposite Sex
Tirzah All About The Bling

Best Puppy In Breed
Tirzah All About The Bling

Select Dog
GCh Fu Blu Riddle Of Oshanameh



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Tirzah All About The Bling

Senior Puppy Bitch Class
1st Tirzah All About The Bling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bushwacker Mercury Rising




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Smylieridge's Fern Gully

Best Of Opposite Sex
Smylieridge's Mr Wilson

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Smylieridge's Fern Gully


Winners Dog: (1-1-0-0)
Smylieridge's Mr Wilson

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Smylieridge's Mr Wilson


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Smylieridge's Fern Gully

12-18 Month Bitch Class
1st Smylieridge's Fern Gully


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Lapidus Ted du Grand Fresnoy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lapidus Ted du Grand Fresnoy

Senior Puppy Dog Class
1st Lapidus Ted du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hunu The Patriot At Freestyle MW

Best Puppy In Breed
Hunu The Patriot At Freestyle MW


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hunu The Patriot At Freestyle MW

Senior Puppy Dog Class
1st Hunu The Patriot At Freestyle MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sweetwire's Daybreak Design




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Upper Mountain Man In The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Kuriann Of First Avenue

Best Of Opposite Sex
Kinvarna At Curiann

Best Puppy In Breed
Karontara Sylverwolf And Don't Call Me Sugar



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kinvarna At Curiann

Reserve Winners Bitch
Karontara Sylverwolf And Don't Call Me Sugar

Junior Puppy Bitch Class
1st Karontara Sylverwolf And Don't Call Me Sugar

12-18 Month Bitch Class
1st Kinvarna At Curiann


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Of Opposite Sex
Lyrical's Twist And Shout

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Lyrical's Twist And Shout


Winners Dog: (1-1-0-1)
Lyrical's Twist And Shout

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lyrical's Twist And Shout


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Lyrical's Love You Forever

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lyrical's Love You Forever


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Martin Doherty Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Unicornhill Story Telling
  Siberian Husky   33
Group 2nd   
Ch Mahogany's Gallant Spirit V Charley
  Saint Bernard   32
Group 3rd   
Ch Liberator's Glimmer Man
  Doberman Pinscher   29
Group 4th   
Ch Drewsar Kwik Set
  Portuguese Water Dog   27
BPIG   
J-Lo Dello Coraggioso Cuore
  Neapolitan Mastiff   N/A
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Alpenspirit Fine Red Wine

Best Puppy In Breed
Alpenspirit Fine Red Wine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Alpenspirit Fine Red Wine

Reserve Winners Bitch
Northernpaws Laila

Senior Puppy Bitch Class
1st Alpenspirit Fine Red Wine
2nd Northernpaws Laila


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChEx Uppercuts Chip Off The Block

Best Of Opposite Sex
Uppercuts Poetry In Motion

Best Puppy In Breed
GChEx Uppercuts Chip Off The Block

Select Dog
Ch K Park's Summit Bound CinnRhee



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Uppercuts Poetry In Motion

Reserve Winners Bitch
Cinnrhee's Cultured Pearl

Junior Puppy Bitch Class
1st Uppercuts Poetry In Motion

Senior Puppy Bitch Class
1st Cinnrhee's Cultured Pearl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Contessa's Not So Angel's Mason




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Liberator's Glimmer Man

Best Of Opposite Sex
Liberator's Red Alert

Best Puppy In Breed
Liberator's Red Alert



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Liberator's Red Alert

Senior Puppy Bitch Class
1st Liberator's Red Alert


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Karador's Mystic Pizza

Best Of Opposite Sex
GCh Striders Kokanee Gold



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Karador's Mystic Pizza

Reserve Winners Bitch
Jaylor's On Pointe Precious Jewel V Danetastic

12-18 Month Bitch Class
1st Jaylor's On Pointe Precious Jewel V Danetastic

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karador's Mystic Pizza


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
J-Lo Dello Coraggioso Cuore

Best Of Opposite Sex
Baby Blue's Falcone

Best Of Winners: (1-3-0-0)
J-Lo Dello Coraggioso Cuore

Best Puppy In Breed
J-Lo Dello Coraggioso Cuore


Winners Dog: (1-3-0-0)
Baby Blue's Falcone

Senior Puppy Dog Class
1st Baby Blue's Falcone


Winners Bitch: (1-3-0-0)
J-Lo Dello Coraggioso Cuore

Reserve Winners Bitch
Sine Die Demetra

Junior Puppy Bitch Class
1st J-Lo Dello Coraggioso Cuore

12-18 Month Bitch Class
1st Sine Die Demetra
2nd Lexington's Lil Beans Bree


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Thickish Newfoundlands Event At Jalynn

Best Puppy In Breed
Mariner's Ice Breaker



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Thickish Newfoundlands Event At Jalynn

Reserve Winners Bitch
Mariner's Ice Breaker

Senior Puppy Bitch Class
1st Mariner's Ice Breaker

Open Bitch Class
1st Thickish Newfoundlands Event At Jalynn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Drewsar Kwik Set



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Claircreek Valentina D'Atlantico

12-18 Month Bitch Class
1st Claircreek Valentina D'Atlantico


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Abraxus Kamryn N Deamonta At Braveheart

Best Puppy In Breed
Abraxus Margo



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Abraxus Kamryn N Deamonta At Braveheart

Reserve Winners Bitch
Abraxus Margo

Junior Puppy Bitch Class
1st Abraxus Margo

Open Bitch Class
1st Abraxus Kamryn N Deamonta At Braveheart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Mahogany's Gallant Spirit V Charley

Best Of Opposite Sex
Rainier's Gypsy Woman

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Rainier's Eye Candy


Winners Dog: (1-1-1-0)
Rainier's Eye Candy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rainier's Eye Candy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Rainier's Gypsy Woman

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rainier's Gypsy Woman


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vanderbilt's Because I Can

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Because I Can



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vanderbilt's Because I Can

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Because I Can


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Uhlan Talk Of The Town

Best Of Opposite Sex
GCh Silcort Cliver

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Chimera Dinsdale Rocketman VShiraz


Winners Dog: (2-3-1-1)
Chimera Dinsdale Rocketman VShiraz

Reserve Winners Dog
Dundee Saltus Ze Zahrabske

12-18 Month Dog Class
1st Chimera Dinsdale Rocketman VShiraz

Open Dog Class
1st Dundee Saltus Ze Zahrabske


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Unicornhill Story Telling




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Martin Doherty Top Dog
Points
Group 1st   Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light   Norwich Terrier   14
Group 2nd   
Ch Foxhaus Skyfall At Foxhollow
  Fox Terrier (Wire)   13
Group 3rd   Ch Skyehigh's Celebration   West Highland White Terrier   12
Group 4th   
Ch Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   9
BPIG   
Ch Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChEx Westchester Hill Boy

Best Puppy In Breed
Kana Haus Wayne It's Our Game


Winners Dog: (2-0-1-0)
Kana Haus Wayne It's Our Game

Reserve Winners Dog
Arily's Holding Up The Sky

Senior Puppy Dog Class
1st Kana Haus Wayne It's Our Game

Open Dog Class
1st Arily's Holding Up The Sky



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cairwick Aisleen Kirn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cairwick Aisleen Kirn

12-18 Month Bitch Class
1st Cairwick Aisleen Kirn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glahms Thane Of Glamis

Best Puppy In Breed
Glahms Thane Of Glamis


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glahms Thane Of Glamis

Senior Puppy Dog Class
1st Glahms Thane Of Glamis



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxhaus Skyfall At Foxhollow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
Pawzazz's Dolphus

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Pawzazz's Dolphus

Best Puppy In Breed
GCh Obsession Mad Queen Juana


Winners Dog: (1-1-0-1)
Pawzazz's Dolphus

Junior Puppy Dog Class
1st Pawzazz's Dolphus


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Beaute Noire Von Ahndeggoense

Senior Puppy Bitch Class
1st Beaute Noire Von Ahndeggoense


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Toulin's Quite The Spectacle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Skyehigh's Celebration

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Lolly Cakes



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Skyehigh's Lolly Cakes

Reserve Winners Bitch
Mag's Royal Bling O'Skyehigh

12-18 Month Bitch Class
1st Mag's Royal Bling O'Skyehigh

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skyehigh's Lolly Cakes


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   10
Group 2nd   Ch Linn-Lee's Mark Of Distinction   Pekingese   9
Group 3rd   
GCh Oz's Thunder And Rain
  Yorkshire Terrier   8
Group 4th   
GCh Tinyprints Watch Me Win
  Pomeranian   7
BPIG No Entry
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Coverdale Diamonds On Wall Street

Best Of Opposite Sex
Tallygolds Misty Evening

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Coverdale Diamonds On Wall Street

Best Puppy In Breed
Midsummers Highland Piper Lass


Winners Dog: (2-4-0-0)
Coverdale Diamonds On Wall Street

Reserve Winners Dog
Embee Brinklow Fenton

12-18 Month Dog Class
1st Coverdale Diamonds On Wall Street

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Embee Brinklow Fenton


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Windwater Boxers Or Briefs


Winners Dog: (1-0-0-0)
Windwater Boxers Or Briefs

12-18 Month Dog Class
1st Windwater Boxers Or Briefs



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ashstone's Atria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Linn-Lee's Mark Of Distinction




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tinyprints Watch Me Win




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Oz's Thunder And Rain




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st    Brielle's Pass The Wine   Poodle (Standard)   10
Group 2nd   GCh San Simon Bulls Frodo   French Bulldog   8
Group 3rd    Farfignoogle Luca Me   Bulldog   2
Group 4th No Entry
BPIG    Robobull Fabelhaft Feel The Fire   French Bulldog   N/A
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Farfignoogle Luca Me


Winners Dog: (3-0-0-0)
Farfignoogle Luca Me

Reserve Winners Dog
Empires Poker Face

12-18 Month Dog Class
1st Echojack's Phoenix Rising

Open Dog Class
1st Farfignoogle Luca Me
2nd Empires Poker Face



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GCh San Simon Bulls Frodo

Best Of Opposite Sex
Robb Isle Organized Chaos Aldar

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Robobull Fabelhaft Feel The Fire

Best Puppy In Breed
Robobull Fabelhaft Feel The Fire


Winners Dog: (3-2-1-0)
Robobull Fabelhaft Feel The Fire

Reserve Winners Dog
Fulofbull Hot Rod Lincoln Bredan

Junior Puppy Dog Class
1st Fulofbull Hot Rod Lincoln Bredan

Senior Puppy Dog Class
1st Bugaboo Notorious!

Open Dog Class
1st Robobull Fabelhaft Feel The Fire


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Robb Isle Organized Chaos Aldar

Reserve Winners Bitch
Fullofbull's Coming Full Circle

Junior Puppy Bitch Class
1st Fullofbull's Coming Full Circle

Canadian Bred Bitch Class
1st Robb Isle Organized Chaos Aldar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Brielle's Pass The Wine

Best Puppy In Breed
Lauris Lady Of Prose At Balfox



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Lauris Lady Of Prose At Balfox

Junior Puppy Bitch Class
1st Lauris Lady Of Prose At Balfox


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st    Elvis Joli De Feja   Belgian Shepherd Dog   17
Group 2nd   
GCh Majestique Justice For All
  Briard   15
Group 3rd    Hellwigg's Clash Of The Titans   German Shepherd Dog   14
Group 4th   
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc
  Schapendoes   13
BPIG   
Canyonview Not To Blame
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Natterjack The Scotsman


Winners Dog: (1-0-1-0)
Auldscotia Dressed For Success

12-18 Month Dog Class
1st Auldscotia Dressed For Success



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Elvis Joli De Feja

Best Of Opposite Sex
Ch Blackwater's Cadeau


Winners Dog: (1-0-0-1)
Elvis Joli De Feja

Open Dog Class
1st Elvis Joli De Feja



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Majestique Justice For All




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Uneeda One Song Glory Colbea

Best Of Opposite Sex
Harvesthil Livin' On The Edge

Best Puppy In Breed
Harvesthil Livin' On The Edge



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Harvesthil Livin' On The Edge

Junior Puppy Bitch Class
1st Harvesthil Livin' On The Edge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hellwigg's Clash Of The Titans


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hellwigg's Clash Of The Titans

12-18 Month Dog Class
1st Hellwigg's Clash Of The Titans



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
Ch Wistwin Equinox

Best Of Opposite Sex
Futurehaven High Temptation

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Bonnyville Futurehaven Radar

Best Puppy In Breed
Canyonview Not To Blame


Winners Dog: (3-3-1-0)
Bonnyville Futurehaven Radar

Reserve Winners Dog
Canyonview Not To Blame

Junior Puppy Dog Class
1st Fabina Heathricks 3D Puzzle

Senior Puppy Dog Class
1st Canyonview Not To Blame

Open Dog Class
1st Bonnyville Futurehaven Radar


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Futurehaven High Temptation

Reserve Winners Bitch
Canrosea A Long N Winding Road

Junior Puppy Bitch Class
1st Canrosea A Long N Winding Road

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Futurehaven High Temptation
2nd Canrosea I'm Gonna Run To You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Danga's Xenia-D




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Esrohollow Radsprings Tuhmater




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By